Stadsnieuws. geschrift of wel een onderhnndsch geschrift dat door hom, tegen wien of tegen wiens opvolgers het wordt gebezigd, is geschreven oi onderteekend. Mr. W. Thorbecke ontwikkelde voor den verweerder een tegenovergestelde meening. Onder het opschrift «Een waarschuwing" vestigt De Huisvrouw de aandacht op een qutestie. die in den luatsten tijd veel besproken wordt, n.l. de adresbeweging door mevr. Van Kol op liet getouw gezet. Het denkbeeld van mevr. Van Kol om een adres van vrouwen aan de Tweede Kamer te richten ter zake van den Atjeh-oorlog, acht het blad in hooge mate onpractisch, omdat men wel vooruit kan weten, dat Re geering en Vertegenwoordiging zich in deze zaak weinig aau het advies der vrouwen zullen storen, om de eenvoudige reden, dat de vrouwen weinig bevoegd zijn om te be- oordeelpn wat er gedaan moet worden om den oorlog tot een bevredigend eiilde te brengen, bat elke vrouw een oorlog, die zoovele slachtoffers eischt, verafschuwt, spreekt van zelf; dal behoeft niet in een adres ge tuigd te worden, maar om met kennis van zaken een oordeel uit te spreken over het ontstaan en bet beloop van dezen oorlog, daarvoor moet men van «Ie zaak een grondige studie hebben gemaakt, en welke vrouw heelt dit In elk geval gaat het niet aan, eenvoudig te decreteeren«wij willen, dat de oorlog beëindigd worde". Het blad waarschuwt om toch niet de zaai; der vrouw, die op dit oogenblik in ons land gunstig staat, te bederven door dingen te doen, die de sympbatie zou kunnen doen verliezen. staten do vrouwen, zoolang zij geen po litieke rechten hebben, zich onthouden van alle politieke bemoeiingen, tenzij liet bij uit zondering een zaak mocht gelden, waarover zij bevoegd zyn te onrdeelen en die belangen raakt, waarbij ook de vrouw meer rechtstreeks is betrokken." Zoo is er geen tweede in NederlandDat kan men met gerustheid zeggen van den oudste der officteren van de Nederlandschc schutterij, den heer C. Peters te Groningen. Hij weet van geen wankelen of wijken, van geen gaan. üerustelijk mag deze nestor dan ook als voorbeeld voor onze officieren ge steld worden. De heer Peters is ree-Is 82 jaren oud. Den 3 April 1832 trad hij in militairen dienst onder Koning Willem I den 1 December 1841 seriiet hij onder Ko ning Willem II den dienst: in 1842 werd hy benoemd tot olïicier bij de dd. schutterij te Groningen, en dit is bij nog tot op dezen dag. Zijn borst is versierd met het kruis van 55-jarigen diensttijd en hij heeft dus 60, zegge zes en zestig dienstjaren, achter den rug. En nu vervult bij bij de schutterij nog de meest actieve betrekking. Hij is nl. be last met de leiding der exercitieoefeningen. De administratie voor de schutters van het volgende jaar is weder door hem in gereed heid gebracht. Het straatschrobben verbieden en tegelijk voorstellen de geheeld stadsreiniging in het krankzinnigengesticht tv plaatsen ziet- daar het heldenstuk dat R. en W. met den Raad van Rotterdam Donderdagmiddag heb ben onderstaan. En waarlijk een heldenstuk mag dit genoemd worden, want zoodra het voorstel oin het straatscbrobben te verbieden werd ingediend, hadden R. en W. den toorn van alle «zindelijke" buivrouwen, maar vooral van de dienstmeisjes diedatstraatschrub- uur even heilig achten als bun uit gaans- avondje over zich gaande gemaakt- Twee raadsleden hadden een lesje van moeder de vrouw meegekregenmisschien wel meer, maar twee slechts, de hoeren Van Vessem en De Klerk, hadden den moed, in deze vergadering van mannen, den eisch der vrouwen te stellen. De heer Van Vessem wilde liet straatschrobben laaten voortbestaan als tut nu toe; de beer De Klerk wilde ten minste dat voorrecht gedurende de zomer maanden behouden. Het mocht echter niet baten. De Raadsleden waren er zóo tegen ge kant, bij mooi weder een emmer water of slyk over bun mooi gepoetste laarzen tc krijgen, dat zij, alle beleefdheid tegenover de dames uit het oog verliezende, de verordening, hou dende het verbod na verwerping der beide moties, nog wel bij acclamatie aannamen. Maar hoe kwamen B. en W. er nu toe, fegelykertyd voor te stellen de Gemeente reiniging, welke nu het werk der dienst meisjes zal moeten verrichten, in het krank zinnigengesticht op te sluiten? De lezer'tan zich echter op dit punt gerust stellen, want dat deden zij slechts in overdrachtelijken zin. Tengevolge van de opheffing van het krankzinnigengesticht te Rotterdam zijn daar nl. lokalen vrij gekomen, die huri beter ge schikt voorkwamen om tot kantoren derGe- meente-reiniging te dienen dan de tegen woordige welke daarenboven in verband met andere plannen afgebroken moeten wor den. Vandaar hun voorstel. We zijn wel benieuwd of «Ie kantonrech ter in het vervolg zijn werk wel alleen af zal kunnen en of er niet een afzonderlijke kantonrechter voor straatschrobgevalletjes noodig zal blijken Maar ook dit is geen nieuws onder de zon. Uit historische nasporingen is gebleken, dat reeds in 1854 de Rotterdamsche overheid een verbod uitvaardigde om de straat te schrobben. Maar wat is er nu met dat verbod van het jaar 1854 gebeurd? Vier jaar later werd de Verordening op de openbare reinheid herzien en kregen de huismoeders vrijheid om van zonsopgang tot elf uur des voor- middags, weder naar hartelust de straat te laten schobben en met water te laten plassen. Gedurende de vier jaren, dat het verbod had stand gehouden, luidden de Rotterdam- mere gedurende het grootste deel des jaars op de voetpaden in modder en slik ge- loopen. Menschen van dien leeftijd herinne ren liet zich levendig en schudden dan ook be denkelijk het hoola, nu onze gemeentelijke overheid het verbod van 1854 weder in het leven riep. ilet plassen op straat des Zaterdags och tends is een last het valt niet tegen te spreken maar onze huismoeders zorgden dan toch. dat men althans op de trottoirs ordentelijk loopen kon. Blijft het verbod ge handhaafd, dan zal men in Rotterdam waar al bet vervoer geschiedt langs de straten, welhaast geen schoon plekje meer vinden en zal de verordening wel mog «i herdoopt wor den in «verordeming op de penbare onrein heid." Aangaande de ziekte van dr. Schaepman verneemt hel Centrum vrij gunstige berich ten, doch eer volledig herstel zal zijn inge treden, zal nog gecuimen tijd rust noodig wezen. Bij de Dinsdag gehouden veiling van 41750 Snidergoweren (groot kaliber, landstorm) liggende in de magazijnen te Delft, Dordrecht, Gorinchen en Brielle, waren verschillende inschrijvers voor enkele kavels. De massa is, behoudens hoogere goed keuring, gegund aan den heer Bertram!, te Luik, voor f63000. Door den officier van justitie te Breda is appèl aangeteekend tegen het vonnis van de arrondissements-reelitbank aldaar, waarbij de hovenier G. Franken, te Rergen-op-Zoom, die aan twee stembureaux zijn stem uit bracht, is vrijgesproken. De post, voor geen kleintje vervaard, be zorgde een briefkaart uit Tessel, voorzien van het adres »Aan de firma Kaïn en Abel", te Amsterdam ontvangen, aan de firma Kuyt en Van Aubel, fabrikanten, en het liet bleek, dat zij goed geraden had. Er worden pogingen aangewend om in 1898 een congres van alle Nederlan dsche vereenigingen legen drankmisbruik te doen plaats hebben. We zijn altijd afkeerig geweest van het zoogenaamd geven van premiën we zeggen het zoogenaamd geven" want in den regel betaalt hy die de gebruike lijke bon invult dubbel en dwars de waarde van het. aangebodene. Nu we echter in de gelegenheid zijn, twee zgpr artistiek bewerkte en goed gelijkende portretten van H.H. M.M. aan onze abonnés te kunnen aanbieden, wil len we eens een uitzondering maken op den regel. De portretten zijn binnen den rand 44 X 52 c. M. en in het geheel groot 78 X 63 c.M., als pendanten bewerkt en in steendruk zeer goed uitgevoerd zij zijn een waar sieraad voor elk vertrek. De prijs is zoo laag mogelijk gesteld; men bedenke dit wel, alvorens te zeggen, dat men voor 30 cent per stel geen goede portretten van zulke groote afmetingen kan hebben. Het geheim daarvan zit na tuurlijk in de groote oplaag, maar hoe groot deze ook zij, ter wille van een ge regelde toezending en het kunnen be zorgen eener goede afdruk verzoeken we beleefd, ons in de dit nummer voorko mende bon vooral intijds te doen ge worden. Door den Commissaris der Koningin in dit gewest zijn de hier nieuwbenoemde agen ten van politie B. Snijders, J. Zeggelaar en J. van Lidert benoemd tot buitengewoon Gemeente-veldwachter. Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is de volgende circulaire aan de Gemeente besturen in dit gewest gericht De Minister van Binnenlandsche, zaken heeft bij Zijner Exc. schrijven van 17 Nov. II., no. 4602, afd. M. P., medegedeeld, dat de bij Koninklijk besluit van 18 October II-, no. 32 (Nederlandselie Staatscourant van 23 October d.a.v. no. 249) ingestelde Staatscom missie tot voorbereiding van maatregelen tegen verontreiniging der openbare wateren het wensehelyk acht, voorde vervulling harer taak, bekend te worden met de wettelijke voorschriften op Provinciaal een Gemeente lijk gebied, die hier te lande toepasselijk zijn ter zako van de verontreiniging van openbare wateren. I)e genoemde commissie zou het op prijs stellen, ter inzage te bekomen Provinciale verordeningen en reglementen, die op de verontreining van openbare wateren be trekking hebben, en voorts wat de Gemeen telijke verordeningen betreft, de politie-ver ordeningen van al die gemeenten, waargeen afzonderlijke verordeningen op bet gebied van waterverontreiniging bestaan, en van die gemeenten, waar dit wel het geval is, de afzonderlijke verordeningen. Ten einde aan dat verlangen te kunnen voldoen, hebben wij de eer U uit te noodigen ons uiterlijk voor den 29 dezer éen exem plaar der politieverordening Uwer gemeente te willen doen toekomen, bijaldien daarin bepalingen omtrent de verontreiniging van openbare wateren voorkomen of wel een exemplaar der op deze aangelegenheid be trekking hebbende afzonderlijke verordening." Hopen we, dat de verordeningen uit Amers foort mogen vergezeld gaan van een krachtige nota van de Openbare gezondheidscommissie. Tot schatters voor de huurwaarde der lokaliteiten bestemd voor den verkoop van sterkedrank in liet klein zijn benoemd de heeren J. Kerkhof en C. van der Zoo de Jong, en tot herschatter de heer J. A. Hoksbergen, Het jaarverslag van de vereeniging «Lief dadigheid" is verschenen en voor belang hebbenden, die het nog niet hebben ont vangen en er toch kennis van zouden willen nemen, kosteloos verkrijgbaar by den Se cretaris-boekhouder, den lieer H. Peerlkamp, Zuidsirjgel. Wij berinneren er nogmaals aan, dat in bet «Nut" hedenavond optreden de lieer en mevrouw PoolmanHuysers. Het programma belooft veel. Er is gelegenheid tot introductie. Het schijnt nog niet algemeen bekend, dat de tijd waarop het Bestuur der «Hulpbank" zitting houdt, vervroegd is en gebracht op 2 uur. Bij voldoende deelneming zal het Arnhem- sche Waldhoorn-kwartet aanstaanden Maan dagavond in Amicitia hier een uitvoering geven. De heeren zijn hier weinig bekend en daarom kan het zijn nut hebben, mede te deelen wat de Steegsche Crt. over een zelfde concert, heden voor 8 dagen daar gegeven, schreef. Het concert, gegeven door liet Arnherusche Wald- hoorn-kwartet, bestaande uit de heeren Jac. Koning Jr., Fr. Gracfenhain, H. Meijer en J. A. C. Meijer, onder medewerking van den heer J. S. Runeman, solo-violist en den heer W. H. Heuckeroth, solo violoncellist, in „De Engel" alhier, kan men volko men geslaagd noemen. Het wn.s een avondje van waar kunstgenot, dat door de leden der vereeniging „Nut cu Genoegen" werd gesmaakt. Een allergunstige» indruk maakte het kwartet vooral in No. 5 „Waldeoncert" met zijn echo's. Kalm en zuiver werden de verschillende nummers uitgevoerd. Mede hebben ons zeer voldaan No. 7. „Adagio" voor viool-solo. drie waldhoorns en piano, en No. 9 „Der SchifFbruch der Medusa", van welk laatste nummer onze aauteekening luidt: „Mooi uu tu rner, schoon uitgevoerd." De heeren solisten Runcman voor viool en Hcucke- roth voor violoncel gaven bij herhaling blijk hun moeilijk instrument geheel tc heheerschen. zoodat telkens een langdurig applaus de tevredenheid der aanwezigen te kennen gat. O. i. had de heer Heuckeroth reeds in No. 4. „Adagio" voldoende getoond, welk een kunstenaar hij is op de celo, waarom wij voor ons „Variations brill antes" van No. 8 voor violoncel, die deden denkeu aan 6alto mortal es, reuzenzwaaien en dergelijke, gaarne een ander nummer hadden gewenscht. Men houdt zijo Lu vast bij zulke vertooningen en weusht de-, k instenaar (nijua schreven we „kunstenmaker") er. z;.-h zeiven geluk „als 't goed afloopt.Wij heb ben de dames in de eerste rijen, die bij een reeks zachte ionen in een „dolce far nlente" wareu ver zonken. zien opschrikken bij een ongedacht forschen greep van den speler, die een zenuwachtig mensch nog nerveuzer zou maken. Doch genoeg, volop rein genot hoden genoemde musici aan, wien wy gaarne een „tot weerziens" toeroepen. Ook van de tweede uitvoering der Garun- ten-vereeniging kun gezegd, dat ze zeer be vredigend is. zelfs veler verwachting heeft overtraden. Want zeer zeker heeft menigeen sterk betwijfeld of een drama, voor het Re naissance geschreven, en door de Koninklijke vereeniging steeds op het ruime tooneel te Amsterdam opgevoerd, wel op het tooneeltje in Amiciüu zou gaan. Als men gelijk velen deden zich niet te zeer geërgerd heeft aan den hoogst modernen stoel waarop CunsUintijn llrancotnir voor wien de toe geeflijkheid van het publiek niet. zonder reden was ingeroepen de heerlijke scène met Militza speeldeals men niet al te dwaas gevonden heelt de (nog wel meege bracht") straat met baksteenon huisjes, en lieve rolgordijn ties met snoezige balletjes- franjes, dan is t waarlijk erg meegevallen. De zeer talrijke toeschouwers er moes ten zelfs worden afgewezen, wijl het huis was uitverkocht waren dan ook zeer dank baar en mild aan bijvalsbetuigingen, zoo dat dikwijls moest worden gehaald. Over het spel der verschillende artisten behoeven we wel niet uit te weiden, maar toch willen we even herinneren aau de keurige actie en het onverbeterlijke zeggen van Militza et» de soms zeer goede momenten van Benko, Bazilide en Constantijn Bran- comir. En alsof hot genot, dat. de Garanten- Vereen iging reeds tweemaal achtereen aan haar leden verschafte nog niet voldoende is, heeft het Bestuur thans liet ernstig voor nemen om een feestje te organisceren vont- de kinderen. Het bestuur der posterijen en telegra- phie heeft bepaald dat op St. Nicolaas- dag, Zondag 5 December, slechts éen bestelling van pakketten zal plaats heb ben. Een eigenaardige reclame, die tevens een groot gerief aan de afnemers kan bezorgen, is in toepassing gebracht door het filiaal der Utrechtsche Sigarenfabriek, Langestraat 37 hier. Op de beperkte oppervlakte harer siga renzakjes vindt men n.l. in helderen druk een duidelijke tijdsopgave van alle treinen die van Amersfoort, in welke richting ook, vertrekken en aankomen. De vinding is waarlijk zeer practisch. Het aangename dus van een goede sigaar, verbonden aan het nut eener tijdsopgave der treinen, waardoor dus het nasnuffelen van spoorweggidsen wordt voorkomen. De Rijschool hier zal 1 December veertig jaar hebben bestaan. In een volgenfl nummer hopen we over die instelling een en ander te kunnen mee- deelen. Volgens het Haugsche Dagblad is majoor L. Brender a Brandis, van bet 5e regiment infanterie te Amersfoort, bestemd om eerst daags op te treden als Directeur der Normaal schietschool te 's-Gravenhage, ter vervanging van luitenant-kolonel Hanckar. Sergeant-majoor J. A. Strating, van het 5e regiment infanterie, werkzaam ten bureele van den Provincialen adjudant in Noord-Bra bant, is bevorderd tot adjudant-onderoflicier- schrijver. Sergeant C. A. van der Horst, van liet 5e regiment infanterie hier, sedert 1895 tijdelijk schrijver bij het Departement van Oorlog, is op zijn verzoek van zijn deta cheering bij genoemd Departement ontheven, en keert 1 December naar zijn korps terug. Bij den landbouwer A. Woudenberg, aan den Hessenweg hier, is een koe gestorven aan miltvuur. Het vleescli is onder toezicht verbrand. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde de dienstbode, die in October baar meesteres met behulp van een valschen sleutel bestal voor omstreeks f70, tot 6 maanden gevan genisstraf' en eischte tegen twee knapen, mede uit Amersfoort, die in September vier duiven uit een gesloten hok wegnamen en ze daarna verkochten, eveneens 0 maanden. De duiven waren samen nog geen 70 cent waard. Gedeputeerde Staten hebben aan den Raad der gemeente Bunschoten vrijstelling ver leend van de verplichting tol liet doen geven van onderricht in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek aan de openbare schooi in die gemeente, en zulks voor den tijd van vijf jaren. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT GEBOREN: 19 Nov. Woutera, d. van Ba rend Kraal en Jansje Gijsbertse. Cornelis, z. van Cornelis Verschuur en Martha Ilen- drica Bosman. Alijda, d. van Johannes van Es en Anna Hijmering. - 20 Nov. Fran- cina, d. van Jan van de Brug en Willemijntje Slikvoort. 21 Nov. Elisabeth en Hermann0, d. en z. van Gerrit van Nieuwenhuizen en Willemina Zevenboom. 22 Nov. Jan z. van Peter Berendse eu Evcrtje van Kommer. Johanna Geertruida, d. van Jacobus Karei Scheffer en Catbariua Meijer. '23 Nov. Johannes, z. van Roelof Berkeloo en Marretje van der Goot. GETROUWD: 24 Nov. Petrus Bernardus Noteboom en Christina Meyers. Cornelis van Boeijen en Willempje van Beek. Jan van Burgsteden en Christina Heudrika Voort- man. -- Gijsbertus van Keken en Hendrik» Hongevest. OVERLEDEN17 Nov. Johannes Wilhel mus Theodnrus Daniels 24 j. ongeh. 21 Nov. Een lev. aang. kd. rn. g. van Gerrit Hagebeuk en Elisabeth Veenendaal 22 Nov. Suzan na van Nim wegen 38 j. editge. van Jan Wijnen. 24 Nov. Johannes Hi- chard us Kok 17 d.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2