Stadsnieuws. Bal-Zijde 40 cent f vangsten niet bij den Gemeente-ontvanger, maar is het innen der gelden en het be waren daarvan (tot een zeker bedrag is be reikt) aan denzelfden boekhouder opgedragen. De gasfabriek en de waterleiding betalen aan de Gemeente huur voor den onder grond hunner inrichtingen; de rente van een kapitaal groot f40000, afkomstig van opgespaarde overschotten der gasfabriek en belegd op hel Grootboek der Nat. Werk. Schuld, wordt jaarlijks aan de administratie dier fabriek uitgekeerd. Met raadslid jhr. mr. D. O. Engelen, die deze wijze van beheeren in strijd acht met (Ie arlt. 113, 114 en '204 der Gemeentewet, verzocht, na lat zij bij de vaststelling der Ge- meentebegrooting voor 1897 weder door den Gemeenteraad was goedgekeurd, eerst aan Gedeputeerde Staten van Gelderland hun goedkeuring aan die begrooting te onthou den. en toen daarop afwijzend was beschikt, aan li. M. de Koningin-Regentes vernieti ging van het goedkeurend besluit, als zijnde dit niet overeen te brengen met de gebie dende voorschriften der wel. Gedurende het Ministerschap van den beer Van Houten bleet deze zaak onafgedaan, maar tiu heeft (in de laatste dagen van No vember') Minister Goeman Borgesius aan Ge deputeerde Staten van Gelderland medege deeld, dat de zienswijze van mr. Engelen door hem wordt gedeeld. Alle ontvangsten en uitgaven van door Gemeenten geëxploiteerde ondernemingen zullen dus voortaan in de begroetingen en rekeningen dierGemee moeten worden opgenomen, evenals zulks geschiedt, ten opzichte van andere Gemeen telijke eigendommen, en begrootingen waarbij die regel niet in bet oog is gehouden, zullen c. q. vermoedelijk door den Minister ter ver nietiging aan H. M. de Koninging-Regentes worden voorgedragen. Daar de Minister dezen stelregel wel al gemeen zal toepassen, staat aan vele ge meenten, niet onbelangrijke wijziging hunner voor net aanstaande dienstjaar onlangs vast gestelde begrootingen te wachten. Ken zoon van het Kamerlid graaf Van Bylandï (Apeldoorn) heeft met goed gevolg hèt examen afgelegd om te worden toegela ten tol bet Reservekader der cavalerie. Ilij is in ons land de eerste, die zich voor dat wapen beschikbaar gesteld heeft. »lk zou wenschen zou heet bet in liet Bataviaasch Nieuwsblad, dat op de La gere- en de Middelbare scholen in patria de Koloniale geschiedenis van Nederland werd onderwezen, als een onderdeel van de Va- derlandsche. Nederland heeft in Indië een geschiedenis, die in belangrijkheid bij de Va- derlandsche nietacliterstiv.itde ontwikkeling van de macht en den invloed van Nederland in bet Oosten heeft Nederland gemaakt tot de groote koloniale mogendheid welke het thans is. De oorspronkelijke drijfveer was winstbejag, doch dat doet niets ter zakeals men om de motieven het verloop der groote hirtorische gebeurtenissen onvermeld mocht laten, kon de wereldhistorie in een klein boekske. Wat Nederland in het Oosten heeft verricht, hoe het met afwisselend geluk daar heeft geijverd totdat het thans onder zijn be stuur heeft een Insulinde waarbij ieder Ne derlander. hetzij direct of indirect, belang beeft, moet op de Nederlandsche scholen be hoorlijk worden onder wezen, in elke soort van school naar den aard van het daar ver strekt onderwijs. «Wanneer dat onderwijs verplichtend is geworden op alle scholen en gegeven wordt door bekwame onderwijzers dan zal de on bekendheid met Indië, waarover zoo te recht wordt geklaagd, verdwijnen om plaats te maken voor een belangstelling van velen, welke Nederland en Indië zal ten goede komen." gebruik te maken van Ratak-hulptroepen. Eenige cohorten va i iOOO eenigszins geoe fende Batakkers, aangevoerd door energieke officieren, zouden, in het door Oemar onvei lig gemaakte gebied vallende en stróppende, een gewenschteafleiding bezorgen en gesteund door onze regelmatige troepen, er wellicht in slagen, het gevreesde eendenhoofd in handen te krijgen of te dooden. vooral wan neer er een premie op zijn hoofd werd gesteld." De heer Van Bennekom, zegt bet Bat. Hbld., heeft bet, dunkt ons, bij het rechte eind en zoo hij reeds vijftien jaren geleden hetzelfde voorstelde ook onzertijds werd daar in vroeger tijd herhaaldelijk op aange drongen. En nog zijn wij, evenals hij van oordeel, dat al heel gauw zou blijken hoe weinig de Atjehers van deze wijze van be strijding gediend zouden zijn en boe gauw zij het hoofd in den schoot zouden leggen, liever dan het voor hun voeten te krijgen. Achtduizend! Let welalléén in buurt IJ IJ en alleen de officieel bekenden. Leve de moraliteit bij Raadsbesluit.! Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben in zake de weigering van liet Gemeentebestuur van Breukelen-Nijenrode tot. afgifte van een bevelschrift van betaling der kosten van de stemkaarten voor de ver kiezing van een lid der Tweede Kamer op 15 Juni, artikel 225 der Gemeentewet toege past en die betaling bevolen. Men is thans begonnen met het maken van de gehouwen voor de in 1898 te 's Graven- hngo te houden Tentoonstelling van vrouwen arbeid op het terrein van den beer Goekoop achter het duin tegenover «hot Hotel de la Promenade." De hoofdingang zal komen aan de Stad- bouderslaan. ind ge- or, dat, Voor een zieken man met zes kinduren. waarvan bet oudste nauwelijks tien jaar is, wordt te Amsterdam de liefdadigheid inge roepen door anti-revolutionnairen en sociaal democraten. De heer C. V. Gerritsen vestigt in De Te legraaf hierop de aandacht in verband met het feit, dat de man lijdende is aan tering en laat de opmerking volgen «Ziedaar een niet op zichzelf slaand val. Herhaaldelijk komt het het voor, met verwijzing naar het groot aantal kinde- j ren dat een behoeftige tot zijn last heeft, een beroep wordt gedaan op de hulpvaar- i digheid. Het groote aantal kinderen dan ter verklaring van de armoede en tevens i ter aanbeveling om ruimschoots te geven. Maar men denkt er niet aan, in een ge- geval als dit, den behoeftige als afschrikkend voorbeeld te stellen aan anderen de aan- dacht te vestigen op het schandelijke feit i dat onder zóo ongunstige levensvoorwaarden j het aanzijn werd geschonken aan een half j dozijn kinderener op te wijzen hoe onver- j antwoordelijk deze man handelden tegen- over zijn vrouw en kinderen en tegenover de maatschappij vooral, die in haar zedelijke j en stoffelijke ontwikkeling door de gevolgen van zulk roekeloos voortplanten ernstig wordt geschaad". Naar aanleiding houwingen over het Malthusianisme en den daartegen gevoerden strijd. De COMMISSARIS van POLITIE te Amers foort brengt, den ingezetenen in herinnering de volgende artikelen, voorkomende in de Verordeningen der gemeente Amersfoort, be trekking hebbende op sneeuw, ijs en glad heid der straten Verordening straatpolltie. Art. 5. Het is verboden op of aan den. openbaren weg te werpen met sneeuwballen Art. 7. liet is verboden op den openbaren weg glijdbanen te maken of te gebruiken. Art. 19. Binnen de kom der gemeente moeten do hoofdbewoner van een gebouw, de gebruiker van een erf, de eigenaar of be heerder van eenig onbewoond gebouwd eigendom, of van eenig ongebruikt, onbe bouwd erf, bij gladheid der straten, destoe- pen en straten ter breedte van éen Meter uit den stoep, vóór, terzijde en achter hun pand gelegen, niet zand of asch bestrooien of doen bestrooien. Wanneer eenig gebouwd eigendom geen hoofdbewoner heelt doch door meer dan éen gezin bewoond wordt, zijn de bewoners be- j neden aan de straat, ieder voor het door hem bewoonde gedeelte, aan de bovenstaande j verplichtingen onderworpen, j- Art. 22. De personen in art. 19 vermeld, moeten op gelijke wijze als in bet vorige ar tikel is bepaald (waar overburen zijn ter hal ver breedte en waar geen overburen zijn of I op pleinen of grachten tot vijf'Meters uit den stoep), binnen 8 uren, na aanzegging of om- I roeping vanwege Burgemeester en Wethou- I ders, de sneeuw doen wegruimen en zoowel na gedane aanzegging of omroeping, als wan- j neer wordt weggeruimd zonder aanzegging, j de sneeuw naar zoodanige plaats vervoeren I als door de politie zal worden aangewezen. Art. 23. Het is verboden, als bet vriest de I straten te, schrobben ol'do glazen te wasschen, j water op de straat uil te storten of te doen i uitloopen. Gebruik van ile haven, grachten en beken. Art. 17. Het is verboden op het ijs van de haven, grachten of beken binnen hef grond gebied der Gemeente zich te bevinden. Art. 18. De Burgemeester is bevoegd, in dien zijns inziens het ijs oen voldoende draagkracht heeft bereikt, bij publicatie eone immer herroepbare dispensatie van voormeld artikel (of oen gedeelte daarvan) voor een daarbij te bepalen fijd te verleenen. De Commissaris van Politie, GROEBE. Amersfoort. 27 December '97. Dr. Kuyper heeft een vernuftig middel uitgedacht om ongerechtigheden (gelijk bijv. vuile vingers) op stembiljetten onmogelijk te maken, zonder dat de Kieswet behoeft te wor den veranderd. Het biljet ot de kaart waarop de namen der candidalen staan, wordt aan eiken kiezer uitgereikt in een foedraal, met glas aan de voorzijde zoodat men er de namen doorheen lezen kan, en in welk glas gaatjes zijn bo ven de wille stippen, zoodat rnen een van deze zwart kan maken. Nadat dit geschied is, bedekt de kiezer de voorzijde met een stuk leder, dat aan liet foedraal vastzit, plaatst dit op de sleuf der .stembus en trekt oen pon weg waarmede de kaart in het foedraal vastzit, zoodat de kaart in de bus valt, zonder dat iemand zien kan welke stip is zwart gemaakt. Aan de achterzijde is een glazen plaatje bo ven de bandteekening van den Burgemeester, zoodat het stembureel zien kan of bet biljet in dit opzicht geldig is. Er is maar èon bezwaar: Hoeveel zullen zulke toestellen kosten In een stukje getiteld«Nog altijd At.jeh" schreef de heer K, H. O. van Bennekom aan het weekblad Insulinde «Omdat onze militaire macht aanhoudend vermindering ondergaat door gesneuvelden, Jewonden en zieken, herhaal ik mijn reeds 5 jaar geleden gedaan voorstel om meer Ter bevordering van een geregelde be stelling der bij de aanstaande jaarwisseling ter post komende stukken, wordt wederom de gelegenheid opengesteld om brieven, hiervan treedt hij in be- kaartjes en gedrukte nieuwjaarswer.schen, welke men op 1 Januari a. s. aan de ge adresseerden wensclit te zien uitgereikt, reeds nu ter post te bezorgen. Om die stukken van de overige, te onder scheiden, belmoren over do gehecle lengte van hot adres twee elkaar kruisende slrcepen ie zijn getrokken. Zij moeten uiterlijk 31 December te 12 urori des middags ter plaatse van bestemming zijn aangebracht. Het publiek wordt, zoowel in zijn eigen belang als in dat van den dienst, bijzonder aanbevolen, van deze gelegenheid tot vroe gere bezorging bij de jaarswisseling gebruik te maken. De kouter van het Utrechlsch Dagblad ichryft in zijn jongston brief uit de Hoofd- stad o. a Ik wil u hier nog even iets vermelden, 1 dat weliswaar een scabreus punt raakt, maar - toch een te verrassend feit betreft om het j te verzwijgen. Niet lang geleden heeft de Arnslerdamsehe Raad zekere huizen verboden. Er is toen en ook vroeger reels herhaalde- 1 lijk on gewezen, dat door zulk verbod vol strekt. geen werkelijke vermindering van het i kwaal dat men er mee treilen wil, kon j worden bereikt. Men hoeft deze waarschuwing in den wind geslagen. Du fanatieken op het gebied der I moraliteit, /.ij die te vuur en te zwaard wil- j ten verdelgen wat niet rechtuit in 't gezicht kan worden geslagen maar overal wegkruipt, I Te Amsterdam en te Rotterdam zijn val- sclie rijksdaalders in omloopde kleur is iets doffer en het randschrift ontbreekt.. Onze Consul te Singapore heeft ontdekt, dat eenige millioenen te Singapore geslagen valsche guldens via Engeland naar Nederland tot f14 65 p. Met. alsmede zwarte, witte en kleurige Hennoberg-Zijde van 35 ct. tot f 14.65 p. Met. ellen gestreept, geruit, gewerkt damast enz, (ca. 240 qual. en 2000 verscli. kleuren, dessins enz.) Franco en vrij van invoerrechten in hnis. Stalen om megaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. Zijde-Fabriekauten G. Hennoberg (k. k. Hollever.) Zürich. die fanatieken, die denken dat moraliteit wordt verkregen in een stad als het diiquot maar buitenop wordt geplakt zij hebben liet pleit gewonnen. Maar hoe belachlijk weinig inderdaad ge wonnen is, kan men nagaan als men weet, dat door het beboclde besluit een goede dertig huizen zijn getroffen en als men dan tevens eenigszins op de hoogte is van de daarnaast bestaande toestanden, die buiten bet bereik der geafficheerde Gerueenteraads-zedelijk- heid vallen. Men gat mij dezer dagen te raden hoeveel vrouwen (alléenwonenden) uitsluitend in buurt IJ IJ, de zoogenaamde «Pijp," bij de politie bekend zijn. Ik wist wel, dat er daar veel waren en noemde een rn. i. hoog cijfer; 1500. Het antwoord was8000! zijn verzonden. Ojigopiist rlus. Onze stadgenoot, de beer I. van Hoogstra ten legde Donderdag met gunstig gevolg af het examen voor do school-ac.lo Boekhouden, Middelbaar onderwijs. Rij Kon. besluit is aan den op zijn verzoek eervol ontslagen sluiswachter C. van Aken, thans concierge der «Toynbeo-voroonigirig" hier, een jaarlijksch pensioen toegekend van f402. De officier van gezondheid 2e klasse dr. P. B. van Loo wordt 15 Januari van hier gedetacheerd naar hef. Militair hospitaal te Amsterdam tot het volgen van een aureus in chirurgie. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de commandanten der korpsen voortaan aan de onderofficieren moeten overlaten of zij buiten dienst van de overjas gebruik willen maken of niet, en zulks op den voet als voor de officieren reeds is vastgesteld. Reserve-sergeant L. Tavajee, van het 5e re giment infanterie, heelt met gunstig govolg bet examen afgelegd voor den graad van vaandrig en is tot een benoeming als zoodanig voorgedragen. Soldaat E. Visser, de regimonts-Vatel van liet 5e, die met gunstigen uitslag een cursus aan de Arnslerdamsehe kookschool volgde, is bevorderd tot korporaal-kok. De jongelingen P. M. S. van Leeuwen en J. V. G. Brevée hebben bij liet. 5e regiment infanterie de verbintenis aangegaan als ad- spirant-vaandrig voor het Reserve-kader. Luitenant L. F. T. Vogel, van bet 4e re giment infanterie, leerling van de lloogere krijgsschool, wordt I Mei voor den tijd van 6 maanden gedetacheerd bij het le regiment veldartillerie hier. Gisterochtend bad op het sportterein aan den Leusderwcg weder een voetbalwedstrijd plaats, niijlöissohcn de «Amsterdamsche Voet bal Vereeniging" en de Amersfoortscheclub «Quick". Vóór de pauze wist «Quick" twee punten le maken, welken voorsprong zij daarna ver dubbelde en zij dus won met 4 tegen 0goals. Nationale schietwedstrijd. Dag-medailles Zondag 20 December a. Geweer C. A. de Pauiv, te Hilversum 59, punten; b. Buks: G. Muys, te Amersfoort, 97 punten. De onilerol'fieiet's-schopmvereeniging »K. M. M. A." heeft bij bet internationaal wapen feest, gedurende de beide Kerstdagen in de gehoor zaal te Leiden gehouden, haar Koninklijken naam hoog gehouden en haar ouden roem weer schitterend gehandhaafd. Bij den korps-wedstrijd geweer, aan welken 13 vereenigingen deelnamen, verwierf E. M. M. A. den Ie prijs, oen groote zilveren me daille. In den personeolen wedstrijd degen, aan welken deelnamen 101 meesters, van welke 9 amateurs, verwierf sergeant P. de Jong, lid der vereeniging, den le prijs, een verguld zilveren kruis. De zelfde verwierf den 1e prijs, een ver guld zilveren medaille, in den persooeelen wedstrijd geweer, voor welken 84 deelnemers waren. Ie den porsoneelen wedstrijd sabel, voor welken 112 deelnemers waren wist sergeant C. van Rossum den 3e prijs, oen bronzen medaille te behalen. In du vorige week, 's avonds tegen 10 uur, vervoegden zich twee jongo mannen ten huize van den uitdrager 1. S., achter de Heilige geest, voorgevende ieder een horloge te willen koopen. Toen S. hun een horloge in handen gaf, liepen zij daarmede eensklaps de deur uit en waren spoedig verdwenen. In de woning van den koopman bevond zich toevallig een kor poraal der huzaren, die een der personen herkende als iemand, die met hem gediend bad en nu te Baurn woonde. In verband met deze aanwijzing begaf de hool'd-agent. De Jager zich naar liaarn, waar het hem mocht gelukken de dieven en het gestolenc weder machtig te worden. Ken der personen bleek reeds meermalen met de politie kennis gemaakt t,e hebben. Aangaande den brand bij Hoogeveen, aan den Soesterwcg, verzoekt men ons mede te deden, dat spuit, 3 wel degelijk water beeft gegeven, al moest ze daartoe 350 M. slang aanslaan. II nis cn inboedel waren verzekerd bij de «Overyselsche onderlinge brandwaarborg- maatschappij" (agent de lieer Joh. Knoppers), De nieuwe Burgemeester van Baarn, de heer E. E. baron d'Auhiis do Bourouill, hoeft thans do villa «Roos on Doorn" betrokken. De heer K. Tol, onderwijzer aan de School in do Oostèrptrnat te Baarn is be noemd tot. onderwijzer te Scheveningen, ge meente 's-Gravenhage. II. M. do Koningin-Regentes heel'l tot voorzi'tt r van 11. f). Commissie van Welda digheid te Baarn benoemd don heer F. F. baron d'Auhiis de Bourouill, Burgemeester dier gemeente. Het aantal to ondersteunen lieden bedraagt dit jaar 140. Den heer R Los, to Bunschoten, die met f1815 minste inschrijver was by de aanbe steding van liet 3-jarig onderhoud van den Haar- en Bisschopsweg, is onder nadere goedkeuring dit werk opgedragen.

Amersfoortsche Courant | 1897 | | pagina 2