t Damastzijde 65 cent uren om tint "dubbeltje op le halen en na 4 jaar hadden ze zóo een kapitaaltje van f350 vergaard, waarvan zij de meest noodzakelijke levensbehoeften kochten, die zij tegen de prijzen, welke zij ook elders moesten besteden, onderling verkochten in een huisje aan de Paddesteeg. Het beginsel der coöperatie was er, en evenals Rome - dat wereldheei-scheres werd ontstond uit éen hutje aan den drassigen oever eener rivier, groeide ook deze zaak. Bij bet einde van 1845 was het aantal deelnemers van 25 gestegen tot 74, bedroeg het kapitaal f2500, het debiet f800 en de winst f225in 1891 bedroeg het ledental 11 647, het kapitaal f4 700000, het debiet f3 700000 en de winst ruim 6 ton. Thans zijn in Engeland en Schotland twee coöperatieve groothandelsver igingen, te Manchester en te Glasgow, "ie Manchester bedroeg volgens de laatste berichten, van Juli tot October 1897 in die 3 maanden het debiet 30 millioen, te Glasgow 36 milli- oen en in Engeland is de coöperatie velen ten zegen. Toen dan ook in 1894, bij het 50-jarig bestaan der coöperatie, te Rochdale het gewone jaarlijksche coöperatie-congres werd gehouden, zette men den eenig over geblevene van de 25 die in 1844 begonnen waren, op een gouden stoel en zeide tot hem «niemand verdient meer dan jij op een troon te zitten". Werd in het eerste jaar 21/2°/0 of f7.50 der winst gebruikt voor onderwijs, in 1891 kon men daarvoor reeds besteden 113 000. Elders viel een oud werkman neer onder ~'J^ljn te zware bevrachtingzijn weduwe en weezen bleven onverzorgd achter. Toen vormden 90 zijner kameraden, van wie slechs éen kon lezen en schrijven, een coöperatieve- klecrmakersvereeniging en ook deze bloeide. Eén hunner ontmoette spr. verleden jaar op het coöperatief-congres te Parijs, een andere dit jaar op het congres te 's-Graven- hage. Zóo ontstond de «arbeids-maatschap" en werd besvezen, dat, als de werklieden elkaar steunen en begrijpen en hun chef vertrouwen, zij kunnen komen tot ongedacht groote dingen. Coöperatieve-vereenigingen hebben nog dit voordeel, dat zij niet méér behoeven in te slaan dan zij vooraf weten noodig te hebben, wijl elk der gezinnen die er lid van zijn, weet wat het wekelijksch gebruikt. De coöperatie laat het niet bij praatjes docb geeft feitenzij wil een eind maken aan het ellendig beginsel «des eencn dood, des anderen brood" en doen terugkeeren tot het »hebt uw naasten lief als uzelven." Juist een uur nadat de vergadering was geopend, gaf de inleider gelegenheid tot debat, onder opmerking, dat oppositie wan hopig was en debat gewoonlijk warme hoofden en koude harten maakt. Spr. eindigde met de belofte, in de eerste helft van Januari terug te zullen komen om kennis-te maken met de toestanden te Amers foort en om daarna gelegenheid te geven hem te raadplegen aan hen, die zouden wil len toetreden tot een coöperatieve winkelver- eeniging hier tei stede, van welke spr. zich sterk* maakte dat deze hier wel zou komen. Na heropening dor vergadering vroeg de heer D. Gerritsen het woord, echter niet om te discussieeren, wat toch tot niets zou leiden, waar de meeningen zóo sterk tegenover el kaar stonden. Er is, zeide spr., gewaagd van armoede als gevolg van lage ioonen; waar nu de spoor wegambtenaren van wie deze beweging uit gaat erkennen dat zij te lage Ioonen hebben, is hun slechts éen weg open en deze is niet te conspireeren legen den winkelstand maar te coöpereeren tegen de spoorweg-di- rectiën door van rlezen te vragen beter be zoldiging. Spr. schroomde niet deze poging tot stich ting hier ter stede van een winkel van «Eigen Hulp" ronduit te noemen oen poging tot moord op den nijveren middelstand, die hier toch reeds in zóc weinig gunstige conditie is. Is de middelstand hier vernietigd, dan zal het gevolg zijn, dat de sporen hier minder te vervoeren zullen hebben en daardoor een overcompleet ontstaat aan ambtenaren. Zij bedenken dit wel. De inleider sprak bijna uitsluitend over Engeland, waar zeker veel armoede heerscht, óok door het sweating-systemdoch wat geldt voor de groote arbeids-centra, geldt nog lang. niet voor Amersfoort, met zijn eigenaardige bevolking enkelen, die weinig meer dan even rond kunnen komen (de mi litaire- en burger-beambten en zeer weinige neringdoenden, bijna 3/4 der bevolking) en daarnaast zeer vele beslist armlastigen. Een cööperatieve-vereeniging zal liier onnut stich ten en den reeds zoo droeven toestand uög onhoudbaarder maken. Indien spr. den spoorwegbambtenaren een raad mocht geven, dan zóu het deze zijn wreekt u niet op de neringdoenden, maar wreekt u op uwedirectiën en laat zelf coöpe ratieve spoortreinen Joopen. En niet de spoorweg-ambtenaren zullen genieten van. de zoo breed uitgemeten voor- deèlen der coöperatie, maar juist zij, die niet tot c sporen beïiooren. Ook in DeoHaag heeft niet de werkman, doch hebben de echte en de nagemaakt deftige lieden er het grootste voordeel van. (Bravo's) De heer Sinnige had de mooie maar zeer sophistische rede van den inleider rnet ver bazing aangehoord, doch zou slechts éen vraag willen stellen en wel dezeheeft coöperatie hier ter stede werkelijk reden van bestaan? De inleider bejammerde het, dat er zoo weinig Broederschap bestond, doch meent hij werkelijk, dat deze beter zal worden na zijn aansporing om te coöpereeren Hier heerscht niet de armoede, de nood druft van de Engelsche fabrieksplaatsen, docb de coöperators zullen de kleine win keliers arm maken, hun gezin ten gronde brengen en toepassen »hun dood is ons brood" Spr. kent nok het «charité bien ordonnée commence par soi-même," docb is het menschelijk zóo te doen als hier werd voorgesteld Spr. herinnert hoe «Eigen Hulp" in Den Haag zoo ontzettend veel kwaans stichtte en nog sticht en hoe daar de leden niet be- hooren tot het proletariaat. En als de zoogenaamde dividenden zijn uitbetaald, dan zal mevrouw zich tooien met een mooiere hoed en mijnheer zijn winter jas nog wat fraaier doen maken, alles ten koste van den winkelier, die heusch niet zooveel winst behaalt, doch daarentegen dag en nacht werkt en zwoegt en slaaft om voor zijn gezin te kunnen zorgen. Doorgevoerd in den zin, door mr. Slote- maker geschetst, zou welhaast te Amersfoort wezen éen bakkerij, éen schoenmakerij, éen kruidenierswinkel, en zoo zou rnen feitelijk komen tot een socialistische toekomststaat waarover slechts de Staat het albeheer voerde. (Bravo's). De inleider beantwoordde nu beide sprekers en zeide, dat hij als knaap te Nijmegen woonde in den tijd waarin daar de spoor zou komen. Men vierde toen feest en erkende dat de spoor er was ter wille van de stadzoo leeft en bloeit ook Amersfoort door de spoor en zijn de spoorwegambtenaren er niet ter wille van de burgerij, Die ambtenaren zijn thans genoodzaakt om hun positie te verbeterenzij kunnen niet vragen om hooger loon, want de Direc- tiën zullen zeggen, dat er liefhebbers genoeg zijn. Zij moeten dus wel zelf de hand aan de ploegslaan om te komen tot beter levenscon ditie. (Een stem ja, ten koste van den winkel stand). Spr. durft daarentegen beweren, dat de winkelstand beter zal worden door de coö peratie. Men heeft gezegd »Eigen IIulp" te 's-Gra- venhage drijft op de groote hanzen. Spr kan verklaren, dat dezen de zeer geringe minder heid vormenvan de 5000 leden, die een debiet veroorzaakten van 1*/2 millioen d. i. dus dooreengenomen f1 per lid en per dag verbruikten slechts zeer weinigen voor f800 en de overgroote meerderheid voor f300. Spr. had een dergelijk debat te Bergen- op-Zoorn en vroeg toenhoeveel winkeliers zijn hier Antwoord 400. Hoeveel worden er rijk, d. i. kunnen zich retireeren op hun 50ste jaar? Antwoord: 3. Hoeveel slijten een burgerlijk bestaantje, d. i. zijn genoodzaakt tot hun 70ste jaar te blijven lobben om eerst dan hun zaakje over te doen aan zoon of neef over en bij dezen te blij ven inwonen tot de dood hen verlost uit hun eigenlijk ellendig leven Ant woord: 100. De rest, of 297 hunner, be hoorden dus tot dié categorie welke steeds leeft op den scherpen kant van een scheer mes, die, waaruit de faillissementen voor komen, lieden dus die alles opofferen om maar staande te blijven. Toen dit debat plaats vond, telde Den Haag 4000 leden en de coöperatieve winkel- vereeniging had voor hun bediening 120 employe's, d. i. niet bedienden of knechts. Spr. deelde nu mee hoe die employe's een zeer fatsoenlijk bestaan hebben en er zelfs voor hun toekomst wordt gezorgd. Ware er toen te Bergen-op-Zoom een coöperatieve winkelvereeniging geweest, die 3 winkeliers waren niet rijk geworden, doch de tobbers, zooveel grooter in aantal, hadden eee fatsoenlijk bestaan gevonden als employé bij »Eigen Hulp". En ook hier kunnen de overbodige winkeliers worden aangesteld als employé van »Eigen Hulp". Het is ook niet noodig, dat die3rijkwer dennoodig is, dat ieder kan voorzien in zijn behoeften. Meer, is onnoodige weelde. Zoo'n voorbeeld, zeide spr. put echter de qumstie niet uit. Men wierp spr. tegen, dat »Eigen Hulp" zooveel kwaad stichtte in Den Haag. Dat is onwaar zelfs in nieuwe straten, die niet wor den gebouwd om er winkels in te hebben, komen deze. (Eenstem ja, doordien men de winkeliers uit de oude stad verjaagt). Men heeft gezegd, dat do rijkaards verzot zijn op de 15 a 16% winst-uitkeering en dat zij daarom bij »Eigen Hulp" koopen; ook dit is onwaar. De rijkaards koopen alleen in groote, 'elvoorziene en mooi geëtaleerde winkels, en spr. is er van overtuigd, dat ieder hem zal toestemmen dat de winst, die toch niet te behalen is on erwten en boonen, juist moet komen van ae weelde- artikelen. De rijkaards maken het daardoor dan ook goed voor de minder bedeelden. De heer Laurens Luycx zeide nu, met te zijn opgeleid om lange redevoeringen te no.i- den. Hij hoorde wel de lange rede aan /an den inleider en heeft die hem in menig oj>- zicht onvoldaan gelaten, niet het minst om dat hij om het onderwerp heen sprak, iet meest heeft het spr. bevreemd dat de m ci der zoo volkomen gezwegen heeft over elke schaduwzijde. De neeren Gerritsen en in nige wezen wel op de zeer groote schaduw zijden en spr. sluit zich niet alleen volkomen aan bij het door hen gezegde, maar zag ook zeer zwarte schaduwen. Ook spr. huldigt niet de leer »óte toi de la que je m'y mette Als iemand overtuigd is van de deugde lijkheid zijner beginselen, dan voert hij die beginselen ook door tot in de alleruiterste consequentie. Als men overtuigd is van het waarachtige nut van coöperatie dan moet men ook de coöperatie doorvoeren tot in het uiterste en zoo zalmen er toe geraken, dat elke plaats van ons land krijgt slechts éen groote winkel van »Eigen Hulp". Heelt men dit bereikt, dan heeft men den ge- heelen winkelstand vernietigd. Weet men wel, wat dit zeggen wil? De winkelstand is de buffer tusschen groot handel en verbruiker. De winkelstand is de kracht der natie. De winkelstand in een land als het onze is de groote dobber waarop alles drijft. Vernietigt men den winkelstand, dan ver woest men de maatschappij, die men voert tot socialisme en anarchie. «Eigen Hulp" zal een ramp zijn voor Amersfoort. Vooral kan spr. niet begrijpen hoe de spoor wegambtenaren zich zóo op den voorgrond stelden. Voert men het principe consequent door, dan zal hier mettertijd éen groote win kel wezen en export zoowel als import zal daardoor aanzienlijk afnemen. Wat zullen dan de Directiën der Spoorwegmaatschappijen zeggen Zullen zij niet beginnen met een aantal hunner ambtenaren te ontslaan Er zijn hier vele spreekwoorden gebruikt, doch aan éen wil spr. nog herinneren en wel aan«wiens brood men eet, wiens woord men spreekt". (Bravo's). Mr. Slotemaker, repliceerend, herinnerde aan Falb en diens weervoorspellingen en zeide, dat de voorspellingen aangaande «Eigen Hulp" ook wel zouden blijken te wezen die van een broodetend profeet. Spr. hecht vol strekt niet aan voorspellingen. Het is ook niet zeggen of Amersfoort al dan niet onder de coöperatie zal lijden, doch in Engeland is gebleken dat coöperatie voor deel bracht. (Een stemaan enkelen De winkels/ancf is de buffer, vervolgdespr. en niet de winkelier is dat, en de winkelier wordt beter van coöperatie Maar ook die buffer kan verdwijnen spr. acht die niet noodig. Kapitaal en werkkracht mogen niet langer vijandig tegenover elkaar staan en juist dooi de coöperatie wordt het kapitaal de dienaar van iedereen. De coöperatie leert: woest mensch, weest mensch voor en mot elkaar. De coöperatie verjaagt den struggle for life en maakt onnoodig élke poging tot wegtrap pen van don buurman urn in zijn plaats den kost te kunnen verdienen. Het aangehaalde spreekwoord word hier volkomen te onpas geoezigd. Nimmer zullen de spoorvveg-directiën willen, dat hun ambte naren denken aan het «wiens brood men eet" want de coöperatie zal juist voordeel brengen aan de sporen. De coöperatieve winkels weten bijna precies wat ze noodig hebben en bestellen dit intijds, waardoor de spoorweg-maatschappijen hun wagens beter kunnen verdeelen en door dit meer gere gelde vervoer in beter conditie komen, daar zij ook een deel van hun materieel kunnen afschaffen. Wat ik u zeide aldus eindigde spr. on geveer, na een vernieuwde verheerlijking dei- coöperatie is waarlijk geen utopieën wilt ge u daarvan met eigen oogen overtuigen, komt dan naar Den Haag, waar het ideaal nog wel niet is bereikt, doch waar het stel sel zoo consequent mogelijk wordt toegepast. Ik zal u daar gaarne rondleiden en u zoo veel mogelijk inlichten. Trots alle bedenkingen der oponeerende sprekers meende mr. Slotemaker te mogen blijven volhouden wat hij gezegd had,°lat coöperatie ten zegen zou blijken ook voor Amersfoort. Hierna werd de vergadering omstreeks half tien gesloten. Uit den «genster j yth], toen er 6 regendagen 'ienTgTc tobfu» nfgeloopen jaar. 1 laotsfn kwsrlanl van 18(17 z(jn hier in 1806, en 15 300 m 1805. Nationale selliedwedstnjd. Koi-osvvedstri den, Zondag 2 Januaii LKtn- Claudius Civ,ha, Maarte, 4 treffers, 46 puntenEendracht, Utrecht, 19 "«SrCiviH. 25 treiter.371/4 P„nt; Ke,„Kochti» trelta, 379 Pnn«n Dagmedailles: Geweer: J?' Pautv te Hilversum, 58 punten, b. Buks. J H. Abeling, te Utrecht, 95 punten. Niet alleen de tweede adjudant-onderotli- cier per bataljon en da sergeanten-maioor titulair bii de Joinpagnièen zullen vervallen, maar uok de vier sergeanten-majoor admi nistrateur, bestemd voor bet bij mobilisatie op te richten depot-bataljon, zullen btj vaca- ture niet ineer worden aangesteld. Wii herinneron er aan, dat de retourbil- ietlen, tusschen 18 December en 1 Januari genomen, geldig zijn tot 6 Januari en dai die, welke op of na 1 Januari zijn genomen geldig zijn tot 30 Januari. Dat de «Garanten-vereeniging" zicli niet lan"er beperkt tot het doen geven van too- neelvoorstellingen, is wel het best gebleken door de goedgeslaagde kinder-soiree van den zeer gunstig bakenden Bosco. Thans heeft zij het Waldhoorn-kwartet der «Arnhemsche Orkest Vereenigiug" uit- «enoodigd, aanstaanden Vrijdag hier een concert te komen geven. De ervaren musici moesten, gelijk men zich zal herinneren, we gens ziekte van een hunner, het concert dat zij hier in December wilden geven, uitstellen. Wij meenen onzen lezers geen ondienst te bewijzen en tevens geen indiscretie te begaan, door hen in voorbaat te wyzen op liet muzikaal genot, dat hun Vrijdagavond te wachten staat. De Arnh. Crt. zegt er van Zelden is men in do gelegenheid, zulk con voor treffelijk quartet, uitgevuurd door hoornisten van don eersten rung, to tioovcn. Allo vier do instru menten hebben ecu zoldziimo gelijkheid van om vang in toon en klank. Meermalen «loet liet dan oo.: donken min ooit uitmuntend uitgevoerd man- ncn-quartut. Hot zelfde blad schreef aangaande den solo violist Runeman, die hier hetzelfde nuinmer zal ten gehoore brengen We hoorden ditmaal liet „Concert militaire", van C. Lipinsky, don tijdgenoot en concurrent van lJn- gttuim hetgeen echter zóo vriendschappelijk toe ging, dat deze corypliccen in hol vioolspel te zumen kunstreizen onderminion en wedijverden une van de tweoopóon avond door het publiek voor den grootsten virtuoos gehouden werd. Zulk een vriendschap zal, psychologisch gesproken, vooral in de kunstenaars wereld wel tot de groote rariteiten uiogeu gerekend worden. Het is een mooi vioolstuk wat ons word voorge dragen, melodisolt, van martiaal karakter, d. w. r, een niurseli-melodio met technische uitwerking daar naast. We hoorden het den heer R. spolen, uiterst zuiver iii de moeilijkste en snel voortgaan de intervallen; zeer positief word do aanvaiigsgodachte in dubbel- noten aangeheven en doorgevoerd. De lieer It. heeft iets flinks in zijn optredenhij pakt zijn te zeggen muzikale redovoeving vierkant aan en zegt op zijn instrument precies waar 't daarin op aankomt, Men begrijpt, dat dusdanige wijze van reprodu- ceeren voor oen stuk, dat het etiquet„militaire" draagt, zeer juist van pas kwam. Maar er is nog meer. Er zjjn in dit concert een paar zeer frisch-schoone cantilèiies. Die heeft de heer R. zóo mooi, of boter gezegd met zóo een inooien, bet hurt van den toehoorder in trilling brengenden, toon gespeeld, vooral ook op de diepsto snaar, dat, als do heer R. niet zoo ver van ons had gestaan, we alleen dfiarvoor hem de hand wel luidden willen reiken. Na de jachtpartij door leden en oud-leden der Hofhouding, de vorige week in de bos- schen van Soestdijk gehouden, is evenals ten vorige jure een aantal hazen en konijnen af gestaan voor de gastelingen in onderschei dene instellingen van liefdadigheid hier. Een veldartillerist uit dit garnizoen ver kocht dezer dagen in een uitdragerij hier ter stede een uniform manteljas en legde daarbij een SOOO verschillende kleuren, dessins enz). Franco en rrU ran InioerrerMrrn Qi® ,(lunliteiten en Dubbele briefporlo naar Zwitserland. Invoerrechten in huk. Stalen ommegaand Zijde-Fabrieken G. Henneberg, (k k. Hof lever.),- Züiich. Arts J. Beijers heeft zijn benoeming tot lid dei- Commissie van toezicht op het Lager onderwijs aangenomen en den eed daartoe afgelegd. Tot onder-keurmeester van het vee en vleesch is benoemd de heer S. van Beek veehandelaar hier. bewijs van gooUcimug van ,len verkoop over, onderteekend met, den naam van zijn opperwachtmeester, welk document later bleek valsch te zijn, terwijl de manteljas bleek toe te belmoren aan een kameraad, ten wiens nadeele hy was ontvreemd. De 7.0011 van en uitdrager, daartoe ontboden, herkende

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2