armman, Binnenland. Advertentiën. Een net WINKELHUIS, j. h. hassing, EIKEN- ei Eikenboomen. Eiken- cd ander HAKHOUT. Eikenboomen, men geen vijf minuten kan vertoeven zon derdat men, bij 't verlaten er van, noodzakelijk moet worden gedesinfecteerd; dat is een laster lijk, onwaar, gezocht pretext. In iedere ka zerne kan elke fatsoenlijke burgerzoon veilig vertoeven, veiliger dan in menig restaurant, en erger, van menige groote stad. De studie wordt zoo kwaadaardig afge broken, gillen andere ziekelijke oudersmaar studeert dan onze jongelingschap op dien leeftijd zóo verwoed? Menig jongmensch, die 't vooroordeel aan den kant zette en als reser vist een paar maanden de gezonde oefeningen meemaakte, kreeg de rozen op de wangen terug welke hij bij zijn zware studies in zwarte en bruine wetboeken had verspeeld. De soldatenboel is een hoogst immoreele rommel, krijgschen derden angstig; spr.kon na 37-jarige ervaring verklaren, dat zelf de meest religieuse instelling kan leven vlak naast de kazerne. De scnijn-moraliteit. ech ter wordt reeds bij 't hek er uit gejaagd. Persoonlijke dienstplicht zal daarentegen tal van groote voordeelen brengen, als: een intiemer contact tusscben loongever en loontrekker, dat deze uitersten tot elkaar zal brengen, hen elkaar zal leeren waardeeren en vertrouwen het krachtige mechanisme der Duitsdie maatschappij, Reeds thans zijn daarvan in ons land enkele verschijnselen merk baar sedert het Reservekader jongelieden uitde eerste familiën naast en tusschen de gewone miliciens bracht. Men durft nu niet meer te zeggen, als men in de verte een kapotjas ziet «daar komt een gemeen soldaat aan", want dichterbij bemerkt men, dezen of genen grooten mijnheer, die als Reservist intrad, voor zich te hebben. Bijna alle miliciens kwamen met tegen zin. soms zelfs kwaadaardig, in de kazerne na weinige dagen of weken hadden ze heel anderen kijk op de «meedoogenlooze, tyran- niekc, onmenschlievende" chefs, die in den regel lang zoo kwaad niet bleken als hun vroegere boer of baas doorloopend was. En wat zal liet worden als elke klasse zyn zonen geeft De boer zal den mijnhéér in vormen en spreken nadoen, met hem lief en leed van marsch en veldoefeningen deelen, hem, na afloop van zijn dienstverband, met gansch andere oogen aanzien en dit zal, evenals na38. lang nawerken als het «boertje'' met groot-verlof onder de zijnen is terugge keerd. «We krijgen toch geen oorlog" zeggen sommigen en als ze gewezen worden op de voorspellingen van Thiers en Von Ihsmarck en Von der Goltz voegen ze er bij »o, dan maken we vrijwilligers-legers, net als) Zwit serland en Engeland." Wie wil weten wat het Zwitsche leger te beteekenen heeft, leze »f-a vérité sur les milices Suisses" en zie dan dat het verschrik kelijk duur en onbeschrijflijk slecht is. Wie ooren heeft om te hooren, luistere naar de waarschuwing van den Zwitsersclien generaal Hertzog en zal vernemen dat deze verklaarde, dat toen het leger in 1871 voor de eerste, maal eens moest bewijzen wat het kon, te eenen male onvoldoende bleek. En bovendien zou liet nogal kostbaar wezen, bp onze gren- I zen een keten van bergen te brengen gelijk I Zwitserland die bezit en onze fabrieksarbei ders te vervormen tot gemzenjagers. Het Engelsche leger is goed bruikbaar in de Koloniën, heel best voor volunteer-reviews en jubileum-optochten, doch het Engelsche volk weet zeer goed, en roept dit luid genoeg uit, dat het niets te beduiden heeft in een serieus conflict met een Europeesche mogend heid. Daarenboven zal het niet zoo heel gemakkelijk gaan, Nederland tot een eiland als hel Britsrhe koninkrijk te maken. In Nederland moet men een typisch Ne- derhndsch leger hebben, geheel ingericht naar de eigenaardige strategische eischen des lands en daartoe behoeven we vóór alles den persoonlijken dienstplicht. We kunnen noch mogen langer palliatieven bezigen; reeds sedert 1870 probeeren we allerlei lap middelen, maar juist na 70 is onze veiligheid zooveel verminderd. We moeten onze onaf hankelijkheid, die we zoo duur hebben ge kocht en waarop we terecht zoo trotsch zijn, duurzaam verzekeren, en dit moet in tijds geschieden, vóór de vijand opdaagteen geoefend leger, met een flink en intelligent kader, stampt men niet uit den grond. Een uitstekend middel is, dat de welgestelden verplicht worden, zelf hun dienstplicht te volbrengendat geeft meer vertrouwen, meer kracht in den troep, en naar buiten wordt het effect bereikt, dat de Hollandsche jongen van dezen tijd nog even fier blijkt als die uit den tijd van Jan de Witt en van Papa Chassé. Er moet, nu we aan den vooravond van het parlementair geschermutsel staan, gehan deld wordenartikelen in tijdschriften en couranten zijn zeer lofwaardig, doch onein dig heter is thans dc daad. We zyn pas ingetreden een jaar van éblouissant patriotisme; ieder maakt zich op om de jonge Koningin te huldigen, houw en trouw te betuigen aan de veelbelovende jeugdige loot van den Nederland steeds ze genrijken Oranjestam. Is er eer schooner en beter geschenk aan de jonge Vorstin denkbaar dan een nationaal leger om haar troon Zou dit niet de schoonste parel wezen in den kroon op dit jeugdig hoofd Veel schooner dan alle lofliederen, alle woorden van welkom en van verknochtheid, is de daad. Welnu zoo eindigde de kolonel on geveer dat men toetrede tot de afdeel ing ^Amersfoort" en daardoor den Bond in de gelegenheid stelt om evenals in België (het eenige land met Nederland waar de persoon lijke dienstplicht nog niet is ingevoerd) verzuimd, doch na de harde les van 1864 in Denemarken gedaan is het platteland te te bewerkenwant vooral in deze materie is het «onbekend maakt onbemind" van veel kracht. De jaarlijksche contributie bedraagt slechts éen kwartje en we houden er ons dan ook van overtuigd, dat de ledenlijsten, die in deze zoo eigenaardige militaire stad bij de boek handelaren Berends en Valkholl ter teeke- ning liggen, al heel spoedig overvuld zullen wezen niet het minst met de namen van hen, die gerekend wenscben te worden tot de spes patriae Onze vroegere stadgenoot jhr. inr. T. A. J. van Asch van Wijck is Dinsdag candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor Rotterdam IV. Door den Minister van Financiën is be noemd tot voorzitter der Commissie voorde werkzaamheden der herziening van de be lastbare opbrengst der gebouwde eigendom men in het schattingsdistrict Amersfoort O. C. d'Aumale baron Van Hardenbroek van Hardenbroek, Wethouder der gemeente Drie bergen, te Driebergen. Belangstellenden worden er nogmaals aan herinnerd, dat morgenavond om 8 uur de sub-commissie tot regeling van den optocht bij de Huldigingsfeesten in De Kroon ver gadert met hen, die wensehen deel te nemen aan het allegorische gedeelte. De heer Secretaris-boekhouder vau «Lief dadigheid" verzocht ons, eens aan onze le zeressen en lezers te vragen of zij wellicht nog spijsbriefjes over hebben hij komt er zooveel te kort en moet zoovelen ongetroost heenzenden. Aan het kort verslag van de vereeniging «Dorens" over 1807 en haar werkzaamheden gedurende dien tijd, outleenen wy het vol gende De vereeniging ontving aan jaarlijksche bijdragen, vrije giften en contributiën dei- werkende leden de som van f657.09, waar onder ook de opbrengst van de verloting eener sprei is begrepen. Het was Maar streven, die som op de beste wijze te besteden en zooveel mogelijk in de haar voorkomende behoeften te voorzien. Gedurende het iaar zijn door haar 34 kraamvrouwen bedeeld en heeft zij den driugenden nood van enkelen trachten te le ningen, terwijl aan hel einde de^jaurs boven dien door haar aan 214 huisgezinnen werden verstrekt 358 mans- vrouwe- en kinderhem den, 101 lakens, 51 dekens, 280 paar kousen en sokken, en 45 baaien kleedingstukken. Gaarne bevelen wij de belangen der zoo nuttige vereeniging bij haar gewone inzame ling, die in deze maand zal plaats hebben, in de belangstelling van onze lezeressc j en lezers aan. Executeuren van het testament van wijlen den heer C. Scheltus Iz. hebben benoemd tot Regenten van het hier opgerichte Gere formeerd «Tehuis voor Dames" de heeren ds. M. J. Bouwman, te Utrecht, president: P. van der Want J. Mz.. secretarisW. L. Scheltus, D. Hubers en A. van Apeldoorn, allen alhier; en tot Directrice, gelijk we in dertijd meedeelden, mejuffrouw J. Biitz. Nationale schiedwedslrijd. Korpswedstrijden 12 Januari. GeweerBroederschap, Amersfoort. 25 treffers, 265 puntenEendracht (2e ploeg) Utrecht 24 tr. 205 p. Buks: Eendracht (2e ploeg) 25 treffers i 378 punten. Dagmedailles: a Geweer: J. W. van Acb- terbergh Jr., Amersfoort 60 punten b buks E. J. Verselewel de Wilt Hamer, Utrecht, 98 p. Aan de le luitenants I. H. Boeye en A. C. de Vos, leeraren aan den Cursus van het 5u regiment infanterie hier, is vergund om tijdelijk les te geven in de Meetkunde en de Stélkunde aan de Hoogere Burgerschool, ter voorziening in de lessen door een vaca ture bij die school ontstaan. Adspirant-vaandrig Th. J. W. Heyligers, van liet 5e regiment infanterie hier, is be vorderd tot reserve-korporaal. Luitenant jhr. J. H. A. P. von Schmidt nuf Altenstadt, van helle regiment huzaren, wordt 4 April ontheven van zijn detacheering bij de Ryschool hier en keert op dien datum naar zyn korps terug. De bouw eener kerk met pastorie voor de Gereformeerde gemeente A aan de Lan- gegracht, waarvan we den uitslag der aan besteding in een vorig nummer reeds mee deelden, is gegund aan den heer A. van Gende- ren, te Nymegen, voor f13380; het stuka doorswerk aan tien heer A. A. Abellng, te Utrecht, voor f950; het schilderwerk aan den heer Ph. Smit, hier, voor f1077het smidswerk aan den heer W. Brouwer, hier, voor f1103. J. van der G., dio 8 November te Hoeve laken een koperen emmer stal, is door de Rechtbank te Utrecht deswege veroordeeld tot 6 maanden gevangenistralzijn «kame raad" werd vrijgesproken. De twee knapen, die «liever bij moeder wilden, bly ven" werden in weerwil van dat verlangen, wegens hun diefstal van een zak erwten en een tlesch brandewijn,20 November te Soest gepleegd, door genoemde Recht bank veroordeeld tot opzending naar een Rijksopvoedingsgesticht onderscheidenlijk tot Maart 1901 en April 1902. Dokter W. van der Heijden heeft tegen 1 April ontslag gevraagd als gemeente-ge neesheer te Bunschoten. Wederom hebben HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes als blijk van be langstelling een som van f400 doen toe komen aan het Hoofdbestuur der Vereeni ging van geponsionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger (on derstand aan militairen, gepensionneerd vóór de wet van 1877, en hun weduwen). De Staatscourant van heden bevat het Kon. besluit waarbij met ingang van 15 Ja nuari wordt benoemd tot Minister van Marine de gepensionneerde vice-admiraa), de oud commandant der zeemacht in Nederlandscb Oost-lndië, jhr. J. A. Roëll, adjudant in bui- tengewonen dienst van H. M. de Koningin. De Minister vsin Financiën maakt bekend, dat op den eersten Januari 1898 nog in om loop was een nominaal kapitaal van 351600 aan 3t/2 percents schuldbekentenissen aan toonder, uitgegeven krachtens de wetten van 9 Mei 1886 en 28 December 1891 Belanghebbenden worden eraan herinnerd, dat, blijkens aankondiging, laatstelijk ge daan in de Nederlandsche Staatscourant van 2 Juni 1896, tot verwisseling van die schuld bekentenissen tegen 3 percents schuldbeken tenissen aan toonder, van gelijke nominale bedragen, uitgegeven krachtens de wet van 30 December 1895, ten kantore van den Agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam (Spinhuissteeg 3) de gelegenheid bestaat iederen Maandag en Donderdag van lien tot een uur. Houders van genoemde 3t/2 percents obli gation worden nogmaals uitgenoodigd, zoo spoedig mogelijk, tot bedoelde wisseling over te gaan. Hendrik de Jong is Dinsdag door de Recht bank te Arnhem veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee iaar, wegens oplich ting en diefstal, éénmaal gepleegd. Van den overigen hem ten laste gelegde diefstal w( rd bij vrijgesproken. De beklaagde deelde natuurlijk mee, in appèl te zullen gaan. LIEFDADIGHEID. zoekt werk voor een zeer oppassend man, die geheel buiten zijn toedoen broodeloos is geraakt, hetzij als kantoorlooper of als pak huisknecht. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gei,den ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 17 JANUARI aanstaande, 'snam, van twee tot drie uur, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar do belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HKRM. P. VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester STA/tTSLOTKHiJ. VIJFDE KLASSE. (Eerste week). Trekking van 1012 Jan. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f1000 op No. 16630. Prijs van 1100 op No. 19327. Prijzen van f 70 231 250 5362 5409 5975 8285 8294 12027 12036 12059 14843 148561663010634 16643 16739 16759 16708 1678510801 16818 19302 19314 19317 19327 193351935419364 Te zamen 30 prijzen, /fonder prijs zijn uitgetrokken 215 224 220 233 5327 5353 5358 5303 5391 5399 5405 5423 5819 5821 5826 5827 5843 5800 5945 5948 5962 5963 5964 5965 8254 8259 8204 8268 12005 12056 12068 12070 148331661616625 16055 16674 16676 16689 16731 1076016764 16772 1(3804 10815 16817 16832 19301 19315 19350 19361 en 19369. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. GEBOREN: 0Jan. Jacobaen AlidaElisabeth, twee d. van Jacob van Spengen en Johanna Leellang. 7 Jan. Antonius Gijsbertus z. van Elias Johannes van Nimwegen en Maria Magdalcna Hendriks. Christina d. van Frederik Gerardus Kraaijkamp en Catharina Abelmat). Johanna Frederika d. van Ja cobus Wilhelmus van Diest en Johanna Tuithof. 8 Jan. Anna Clara Margriettad, van Hendrikus VredeJing en Anna Clara Margrietha de Bree. Marcus z. van Aart van Plateringen en Anthonia Vahstal. 9 Jan. Paul us Everardus z. van Carolus Lo- rijn er. Hendrika Maria Zonneveld. 40 Jan. Wilhelmus Johannes z. van Gewit Stik- voort. en Johanna van den Eshof. GETROUWD: 12 Jan. Renger Wels en Johanna Maria Bouwland. Lambertus Sikking en Maria Disco. Hendrik van Asch en Reiniera de Gooijer. OVERLEDEN: 5 Jan. brans de Kruijff53 j. wed. van Adriana Pothoven. Elisabeth Johanna van Doorn 2 j. 7 Jan. Elisabeth Boerwinkel 00 j. echtg. van Pieter Koning. Geertrui Lena van den Ham 11 m. 10 Jan. Ernst Veer 10 m. |)e TABAKSWINKEL in de M|| w Kronimestraat F. 225 zal, aan vangende 17 Januari des behalve ZATERDAGAVOND. D. HÜBERS. TE HUUR gevraagd op goeden stand te Amersfoort, of HUIS, geschikt om winkel van te maken. Belanghebbenden gelieven zich schriftelijk te wenden, onder letters A. Z. Bureau oude Amersfoortsche Courant, Kortegracht 56. Mr. Tailleur. verhuist 1° F E II R U A It I naar 'sGRAVENHAGE, HUGO DE GROOTSTRAAT 31. BU1KCOHSETS, ELASTIEK E KOUSEN, WINDKUSSENS, JJSZAKKEN. bij W. F. A. GROENHUIZEN. Fnstrument- en Horlotjeniakcr Do Notaris Van der WANT, te Amersfoort, zal op Vrijdag 21 Januari 1898, voormiddags 11 ure, in het koffiehuis «HET VALKJK" te Amers foort, in het openbaar verkoopen A. Voor het Sint Pinters- en Bloklands Gasthuis le Amersfoort, In de gemeente STOUTEN BURG, Op Gasthuis Daatselaar, portooien 2 pore,colon 2 perccelen SPARREN bij het huis. In de gemeente AMERSFOORT, in de Oude Gracht, 12 perceelen 10 porceelon ZWARE buiten de Kamppoortbrug, aun ,,en weK 'lu|gs liet land, "V-', c- «ebruik by T. KOK, naby de Stroopa f. B. Voor de Kerk der Ned. Hcrv. Gemeente te Amersfoort, In de gemeente AMERSFOORT, 4 porceelon Eiken- en Elzenhakhout, aan den Hoogenweg, tegenover hetLazarus- CSCHTMMEI gftb,'uik bij (,en hfter Eenige perceelen op het Onze Lieve Vrouwe Kerkhof. Broeder hij biljetten.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2