Donderdag 20 Januari 1898. No. 4738. 47e Jaargang. Binnenland. VERGIFT. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Advertentiën i6 rebels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEORACHT 66 Tolephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad d_ezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 25. Januari aanstaunde, des namiddags te l'/j ure. Amersfoort, den 20. Januari 1893. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCI1IMMELPENNINCK. De Amsterdamsche bladen vernemen, dat HH. MM. dit jaar in April niet het gewone bezoek aan de Hoofdstad zullen brengen. Het aantal kiezers voor de T veede Kamer was uit de opgaven tijdens de Juni-verkiezingen reeds globaal bekend. Het bedraagt 577 (15!) en dus bijna 90 pCt. meer dan onder de vorige wet, die enkel de ten volle aangeslagenen inde Personeele belasting, de betalers van ten minste f10 in de Grondbelasting en de zoogenaamde „lodgers" tot het kiesrecht riep, waaruit in bet laatste jaar 302 015 kiezers voortkwamen. In 1.8% had aldus slechts (i pCt. der bevol king kiesrecht voor de Tweede Kamer en de Provinciale Statenin 1897 was de verhouding 11'/, pCt. In de verschillende provinciën waren de ver schillen aldus: 1896 1.897 meer Noord-Brabant 36072 65 663 82 pC't. Gelderland. 36 958 70 455 98 Zuid-Holland 59049 105 422 79 Noord Holland 56 950 97 758 71 Zeeland'7 218 29 458 72 Utrecht14 210 29 616 110 Friesland23 988 43 375 77 Overijsel17 868 451)49 156 Groningen 19 887 37 770 90 Drente7 678 17 723 131 Limburg12 137 31 170 156 Men ziet hoe uitecnloopend do vermeerdering is in de verschillende deelen dos lands. In de meeste landelijke provinciën,die weinig groote steden hebben, is het kiezersstelsel meer dan verdubbeldin Gelderland bijna verdubbeld in Brabant is de stijging echter veel geringer en in Noord-Holland en Zeeland het laagst. Voor de Gemeenteraden is het getal kiezers eenigszins lager, omdat daar een aanslag in de plaatselijke directe belasting gevorderd wordt nij degenen, die geen Rijks directe belasting betalen. Het geheele aantal was daardoor slechts 520 011, dus 57 048 minder dan voor de Tweede Kamer. Feuilleton. Wat in de samenstelling vr.a het kiezerskorps I voor de Kamer het meest treft, is het betrek kelijk gering aantal kiezers krachtens aanmelding, j Van de ./li 059 zijn niet minder dan 513 833 op de lijsten gebracht wegens aanslag (en vol- ledige betaling) in een of meer der directe be- lasiingen. Slecht 63 226 der mannelijke bevol- I king boven 25 jaar, die geen directe Rijksbe lasting betaalt, zijn dus ingeschreven't zij wegens huur, 't zij wegens inkomen uit dienstbetrek- I king of pensioen, 't zij wegens bezit (f 100 in een der Grootboeken, of f50 op de Rijkspost- spaarbank), t' zij krachtens capaciteit (afgelegd examen). Die verhouding van 11 pCt. is uiterst ge ring. Volgt er uit, dat er inderdaad in ons land niet meer dan 63 0(H) werklieden en kleine nij- voren boven 25 jaar zijn, die binnen de termen vallen der bepalingen voor kiesrecht krachtens een der genoemde redenen van aanm-i^-ing Het ia niet waarschijnlijk. De mannelijke bevolking boven 25 jaar be stond in 't eind van 189(3 uit ongeveer 1 150 000 Eersonen. Daarvan waren 513 833 (dus de kleine elft) kiezers krachtens belasting, en van de overige 630 (XX) vindt mer» slechts 10 pCt. op de lijsten. Zouden er niet veel meer in den lande zijn, die aan de eischen der Kieswet voldoen, maar in 't eerste jaar dat zij van hun recht konden gebruik maken, nagelaten hebben dit te doen? Het getal der kiezers, krachtens aanmelding om een der genoemde redenen, liep in de ver schillende provinciën ook zeer uiteen. Wij vinden voor: Kiezers door pCt. van aangifte, het geheel. 2816 Noord-Brabant. Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht. 7953 17486 9883 1361 6233 Friesland3213 Overijsel7684 Groningen3220 Drente1901 Limburg1466 8'/, 10'/, Het Rjjk63226 11 pCt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat in de vol- Sende jaren het getal dier kiezers zal verineer- eren en nog zeer velen van het recht dat de wet hun toekent, zullen gebruik maken. Nu reeds is het geheele kiezerskorps veel tal rijker dan sommigen voorspeld hadden, die van de regeling, door Minister Van Houten ontwor- E:n, niet meer dan 450000 hadden verwacht, e 600(XX) zijn bijna bereikt en dit getal zal zeker verre overschreden worden indien alle 77). Olaria zag er werkelijk uit als een schuldige zooals zij daar stond met gebogen hoofd en neer geslagen blik, maar haar tegenstand prikkelde den hartstocht van den Rus des te erger. Al zoudt gij de zwaarste schuld op n ge- Jaden hebben, al hadt gij de onvergeeflijkste mis daad begaan Olaria, dan nog zou ik u beminnen. Olaria! riep hij uit. O! vertrouw u leven aan n.ij totlaat mij u een toekomst van geluk voor bereiden. Ik wil zelfs niet weten hoe en waaraan gii schuldig zijt; ik zal u altijd beschouwen als de engel van mijn geluk en u op de handen dragen, Olaria sidderde. Zij had zoo gehoopt, dat zij door die valsche zelfbeschuldiging den Vorst zou afschrikken. Gun mij tijd tot bedenking, stamelde zij, Alles, alles mijn lieveling! riep de Vorst uit, alleen, zeg niet dat ge mij haat. Ik haat u niet, Doorluchtigheidwelke reden zou ik daartoe hebben, stamelde zij. Zij sprak de waa.heidin haar hart had zij diep medelijden mot den Vorst en zijn hopelooze liefae. Dus mag ik hopen? vroeg hij. Zij antwoordde niet, maar staarde strak naar den grond. Bevend van aandoening verliet Vorst Radanoff het boudoir, snakkend naar versche lucht. Een paar minuten later belde Olaria om haar kamenier en beval haar, den ridder Do Beau- court te verzoeken bij haar te komen, daar zij werklieden, die in de termen der wet vallen, toonen prijs te stellen op deelneming aan het verkiezing8werk. Indien het Handelsblad wel is ingelicht, is thans gebleken,dat de ruimte in de Nieuwe kerk te Amsterdam niet zal toelaten, dat bij de inhuldigingsplechtigheid een orkest en een koor zullen medewerken. De cantate op woorden van Nicolaas Beets, waarvan do compositie reeds werd opgedra gen aan Bernard Zweers, zou dan ook niet kunnen worden uitgevoerd. Bij Kon. besluit van 8 Januari is bepaald, dat de Wet op do Kamers van arbeid zal in werking traden op 1 Februari 1S98. Bij Kon. besluit zijn vastgesteld do onder- scheidingsteekeuen door de gegradueerden der beroden wapens op den mantelkraag te dragen, zoowel aan de binnen- als aan de buitenzijde, /tij bestaan uit a. voor de korporaals, een lis, breed 3 cM., bij cle bereden artillerie van geel kemels garen, bij de cavalerie van wit katoenen galon b. voor de wachtmeesters en fouriers, een lis, breed 1 cM. en lang cM., bij de bereden artillerie van goud galon en bij de cavalerie van zilver galon, bet galon in het midden over de lengte voorzien van een smalle streep van blauwe zjjde; c. voor de opperwachtmeesters, twee lissen naast elkander geplaatst als voor den wacht meester d. voor den adjudant-onderofficier als voor den opperwachtmeester, doch tusschen de lissen,, in hot midden, een gebombeerd wit of geel metalen knoopje met oen middellijn van ongeveer 1 c.M. De nieuwe muntbiljetten, op rameh-papier, zullen in het begin der volgende maand wor den uitgegeven. Het wetsontwerp op den Leerplicht zal dezer dagen aan den Raad van State worden toe- ge; onden. In het laatst van Maart zal een v orgel Ij kend onderzoek plaats hebben van adspiran- ten voor de betrekking van klerk der pos terijen en telegraphic om, naar mate van de behoefte, te worden benoemd. ^^ar^lieJjetrekkin^ji^e^ hem dringend verlangde te spreken. Nina kwam terug met de boodschap, dat de ridder dien ochtend reeds om vier uur het huis verlaten had en nog niet was teruggekeerd. Olaria loosde een diepen zucht van vertwij feling. Mijn eenige vertrouweling is er niet, jam merde zij, en voor mijn echtgenoot moet ik zwijgen. Max zou troosteloos zijn, wanneer hij wist in welk een hachelijken toestand ik mij bevind. Radanoff is er de man niet naar om zich te laten bewegen zijn hart aan bar den te leggen en kalm terug te treden. Alles zal aan het licht komen en ik zal de ongelukkigste vrouw ter wereld zijn. Mijn lieve Max zal betrokken wor den in een schandaal dat zijn kunstenaarsloop baan zal benadeelen. Helaas, ik ben tot het uiterste gedrevenwaar kan ik redding vinden, waar een toevlucht zoeken Eensklaps huiverde Olaria,doch terstond speelde er oen glimlach op haar gelaat en weemoedig fluisterde zij, zóo zacht als vreesde zij door de muren gehoord te worden De dood! Ja, hij alleen kan dezen on houd baren toestand redden. Wanneer ik sterf, dan zal het geheim van mijn huwelijk met mij be graven worden. Erlbach had Golowicz tot een duel op leven en dood uitgedaagd. Hij nam de zaak slechts daar om zoo ernstig op, wijl Benedicta hem gezegd had, dat het zijn plicht was, den bojaar neer te schieten. Barones Hedwig, of lieror Adèle Frenzel; be minde Erlbach niet zoo zeer, dat zij uit liefde voor den uitslag van het duel vreesdeook haar jaloezie tegen Benedicta was meer vertooning dan werkelijkheid, haar voornaamste drijfveer was eigenbaat. Heb ik daarom zoolang voor barones ge_ speeld, dat ik mij thans door die couiudianto zou laten verdringen riep zij uit. Zij verwachtte het bezoek van De Beaucourt. Deze kwam weldra. Het was avond, de baron was in den schouw burg en tegen den volgenden ochtend was het duel bepaald. Hebt gij Kamer gesproken, heer ridder? vroeg Adèle. Beaucourt antwoordde ernstig Ja, juffrouw. Adèle zag hem verschrikt nan. Hoe noemt u mij vroeg zij. Ik noem u juffrouw en wanneer u wilt, dat ik uw waren naam er bij zal voegen, dan moet ik u mejuffrouw Adèle Frenzel noemenontken maar niet, want dat zou toch niet baten. Toen ik voor de eerste maal hier kwam, vermoedde ik reeds, dat gij geen recht hadt op den titel van barones en Kiirner heeft dat vermoeden volko men bevestigd. Wanneer u dus verstandig zijt, volg dan mijn raad en vlucht. Wat? Ben je kranzinnig geworden? riep do gewezen inodiste uit. Denk je, dat ik tnij laat wegjagen als een dienstmeid Het staat u natuurlijk vrij, to blijven, me juffrouw, maar dan kunt ge er zeker van zijn, dat ge morgen om dozen tijd gevangen z!t, be schuldigd van medeplichtigheid aan ecu ernstige misdaad. Adèle beefde maar bleef nog hnlsstnrrig. Medeplichtig? riep zij uit. Ik Gij fanta seert, mijnheer. Deze uitvluchten baton u niets, hernam De I Beaucourt. Dc gewezen kamerdienaar van baron Von Erlbach heeft mij do geheele schandelijke comedio verteld, wolke eon dorpspastoor is voor gespeeld. Dan loog de schelm, riep de gewaande barones. wedde van f <100, wolke tot f 1200, resp. f1500, kan klimmen dit laatste alleen voor hen, die hij de examina in beide dienstvak ken blijk geven daarmede voldoende vor- trouwd te z|jn. In dit geval geschieden ook de vet'hooglngen van jaarwedde naar een gunstiger maatstaf dan voor hen, die deze examina niet of met onvoldoenden uit slag allegclen. Voor nadere bijzonderheden zie men Slaat»- Courant no. 13. üp 1 Mei e. k. kunnen bij de Rijkskweek scholen voor onderwijzers te Nijmegen, Haar lem, Middelburg, Deventer, Groningen en Maastricht en hij de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn, kwcokelingen worden geplaatst. Bi) gelijke bekwaamheid en aanleg genie ten diegenen de voorkeur, die in de gemeen te wonen waar de kweekschool gevestigd is, of die, elders wonende, zelf in do kosten van huisvesting en verpleging voorzien. Bij de aangifte moet daarvan door ouders of voog den der adspiranten worden molding gemaakt. 5'ij die voor plaatsing in aanmerking wil len komen, moeten zich vóór 1 Maart aan melden hij den directeur of de directrice der Rijkskweekschool die zij vvenschen te be zoeken. Vo( r nadere bijzonderheden zie men Staats- Courant no. 44. Binnen kort zal de kook-cursus te Hil versum een aanvang nemen. Te hopen is het voor deafdeeling Hilversum der Maatschap pij tot Nut van't Algemeen, dat een ruim ge bruik gemaakt zal worden van de gelegen heid voor meisjes van 44 tot 17 jaar om zich aan te melden aan dien cursus, uit 20 lessen bestaande, togen betaling van 5 cent per les. Doorn wil bij de inhuldingsfeesten niet ten achter blijven. Het voornemen toch bestaat daar om bjj die feesten een grooten maaltijd aan te richten waaraan alle inge zetenen dier gemeente gratis kunnen deel nemen. Een eigenaardige hulde iutusschen. Aan Belang en llecht wordt meegedeeld, dat een jongedame aan de Rijks-universi- teit Utrecht studeert in de theologie. Het zou inderdaad gemakkelijk zijn, dat te beweren, ging de ridder kalm voort, maar het gerecht heeft de verklaringen van Kiirner zelfs niet noodig, want de echte barones Vor Erl bach Ik ben do barones Von Erlbach, viel Adèle Frenzel hem in de rede, er bestaat geen andere en die Adèle Frenzel waarvan gij spreekt, is reeds lang dood en begraven. De ridder richtte zich fier op en zeide op vasten toon Neen, barones Hedwig von Erlbach, die onder den naam Adèle Frenzel op het dorps- kerkbof begraven werd, was sleents schijndood I Onmogelijk Zij leeft. Och kom. ziet u mij nu voor zóo dom aan, dat ik aan zul'- sprookjes zou golooven, ofisu zolf dom genoia, die voor waar aan te nemen? Het zijn geen sprookjes, verlaat u daar I vaat op, lieve dame. Dc echte barones Von Erl bach leeft en zal haar rechten doen gelden. Dwaasheid I Ja, dwaasheid was hot van den baron, die do voor hom hinderlijke echtgenoote door zulk een middel wilde verwijderen. Ik weet van geen middel, ik weot van niets. Adèle Frenzel zonk nis machteloos in huur fauteuil achter over. Beaucourt hernam G|j zult moeten toegeven, dat uw toestand verre van benijdenswaardig is. Adèle wierp hem een grimmigon blik toe. Gij hebt u als de wolf ineen schaapsvacht gehuld om my te misleiden, en nu wilt ge mij in het verderf storten I riep zij uit. Ik handel in hot belang van do ware ba rones Von Erlbach, die een engel van goedheid is en u de gelegenheid tot vluchten wil laten. {Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1