Stadsnieuws. Ingezonden. Advertentiën. Onzo lezers zullen zich wellicht Tm heiloze verontwaardiging herinneren van Hot dijk toen Henri Hornier zijn »Tout liomme „Vuz pays, le sien prop. et In France had wereldkundig gemaakt. De Arnhemsche Courant releveeit thans deze woorden naar aanleidmg van de sehan- del'ike gebeurtenissen in Frankrijk, t is ai wel dat Hornier in zijn dichterlijke gee=tver- rukkinf r.iet Frankrijk vooropstelt maar tenminste erkent, dat men«Mn etanleed ,n de eerste plaats zijn vaderland acht. Daverend en lang werden in de toespre- kincen waarmede men in de dagen van ÏÏLwóndenheid na den Fransch-Durtschcn oötrad die regelen op het tooneel ?,lt Tnoland" begroet en zelfs de vreemde- linnen die ze in den schouwburg hnorden, Sen meegesleept en juichten mede toe. Als nu weder eens »la kille dc Roland werd opgevoerd, gelooven we niet, dat al thans de vreemdelingen de geestdrift zouden deelen, welke de fanfaronade toen te weeg brac" Na de zaak-Dreyfus moeten er zeer weinigen zijn, die zich niet verheugen dat Frankrijk hun vaderland niet is en zoo het Panama-schandaal het vertrouwen in de eerlijkheid van Frankrijk s staatslieden een geduchten schok heeft toegebracht, zooals Regeering, mi'Haire autoriteiten, rechterlijke St en Parlement zich in deze zaak ge dragen hebben, moet allen lust dooden om het land waar dit geschied is, als zijn tweede vaderland te erkennen. Het gevaar dreigt dat zeer velen, die ver leden jaar op de kiezerslijst kwamen, er nu nipt od zullen komen. Daarom zij dit woord van waarschuwing gericht tot alle belanghebbenden g Wat toch is de zaak? Art, 10 der Kies wet bepaalt, dat de aanslag in een,gebe lasting moet zijn bepaald vócr 1 Febiuaii. Nu spreekt art. 1 wel van voor 1 Maart maar zij, die hun aanslag m de maand Fe bruari betalen, moeten het bewijs van die betaling aan den Burgemeester overleggen. Dit laatste nu zal voor de .neesten wel een heet hangijzer zijn; daar komt dan toch niets '"TlzooT vóór a Februari moet ieder zijn belasting hebben betaald, andera komt hij niet op de kiezerslijst. Verleden jaar was daaraan voor hen, die hun belasting geregeld betalen. met veel be; zwaar verbonden; immers deBednjtsbe last in" liep van Mei tot Mei en die was al lang geleden betaald evenzoo de Personeele ^Thans" echter staat het met de Personeele belasting anders. Het nieuwe Personeel loopt van 1 J£nu* ari tot 31 December en moet voor li'ebru- a' Bekend^s^bel, dat de aanslagbiljetten laat zijn verzonden, zoodat veilig kan worden aan genomen, dat thans slechts de helft van de aangeslagenen bun gebeelen aanslag zullen hebben betaald. De andere helft heelt dat nog niet gedaan en zelfs is nog niet overal een «waarschuwing" rondgezonden. Wij dringen er dus ten ernstigste opaan, dat ieder zijn aanslag in het nieuwe Perso neel zoo spoedig mogelijk geheel aanzuivert; in ieder geval vóór 1 Februari. Anders komt men niet op de kiezerslijst. Zegt het voort Het Rijk heeft op zonderlinge wijze gehan deld met iets dat de Gemeente Delltin bruik leen had afgestaan, te weten een viertal fes toenen. De Gemeente vroeg de testoenen teru" en heelt nu van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken vernomen, dat zij moei lijk terug te geven zijn, daar ze zijn ingemet seld in een der britenmuren van het Rijks museum te Amsterdem. Burgemeester en Wethouders stelden voor er maar in te berusten en de Gemeentenraad besloot in dien zin. 't Kan intussehen aan anderen, die iets aan het Rijk in bruikleen willen afstaan, ter waarschuwing dienen. Een zeer eigenaardig conscientie-geld ont ving een winkelier te Haarlem in den vorm van een brief, die 99 postzegels van 5 cent bevatte met, als begeleidend schrijven, slechts deze woordenoude schuld voor 35 jaar. Hét schriftelijk gedeelte van het. examen toelating tct de Cadettenschool te Alkmaar zal dit jaar worden afgenomen te 's-Graven- hage, Breda en Arnhem en wel op 7 en 8 Juli. Het mondeling gedeelte wordt te Alk maar afgenomen waartoe de adspiranten ploegsgewijze zullen worden opgeroepen. Dezer dagen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de portcmonnaie uitgevonden Werd. Vóór deze gewichtige uitvinding werd het gel.l op de meest primitieve wijze bewaard. Men droeg het in om het lijf gehondengeld zakjes en stopte het dikwijls in oudesokken of kousen, om het voor de scherpe oogen van belagers van het privaat-bezit te ver bergen. Ook stroozakken werden soms als betrouw bare bewaarplaatsen maar gebezigd, van een portemonnaie met sluiting, die, sierlijk en handig bewerkt, in den zak kon worden ge dragen, hoorde men eerst in 1847, toen de Duitsche boekbinder Karl Heue op Arnfc.i- kaanschen bodem de eerste schrede in die richting deed. De veranderingen, die de portemonnaie in de halve eeuw van haar bestaan heeft ondergaan, zijn vele; en hoe heerlijk ver men het nu in de portemonnaie-industrie ge bracht heeft, kan men constateeren in tal van winkels, waar de etalage het oog be koort door een bonte schakeering van de fijnste lederwaren. Wat de stof betreft, waar uit de moderne portemonnaie gemaakt wordt, kan met gerustheid worden vei-zekerd, dat er geen lid der zoölogie meer bestaat, dat niet zijn huid er bij inschoot om aan por- temonnuies te worden versnedenzooals iedereen weet, is men reeds zoo vrij ge weest, krokodillen en slangen aau deze indus trie dienstbaar te maken, Eén groot gebrek heeft men aan deze elegante producten der lederindustriesinds haar geboorte niet kurnen ontnemen ze geraken veel te gauw ledig. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 25 Januari 1898, des middags half twee. Pnnten van behandeling: 1. Ontwerp-verordeningen tot wijziging der Verordening op de tapperijen enz., tot wijzi ging der Verordening houdende bepalingen omtrent de openbare orde, en tot wijziging der Verordening houdende voorschriften op het rijden en die der straatpolitie. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot aan koop van grond in verband met het plan tot het maken aan de Kleine Koppel van een stopplaats voor het spoorwegvervoer. 3. Voorstel van den heer mr. J. C. H. Prikken lot wijziging der Verordening voor de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs. 4. Request van de muziekvereeniging »C<e- cilia" om verhooging van subsidie, met advies van Burg. en Weth. 5. 2e Aanvullings-kohier der Inkomsten belasting, dienst 1897. 6. Rapport dor commissie op het request der leeraren aangaande de pensionneering. 7. Benoeming van een leeraar in plant en dierkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond ten Raadhuize eene open bare vergadering. Namens den Minister van Koloniën is aan mej. de weduwe R. Kok alhier mededeeling gedaan, dat haar zoon Renier omgekomen is bij de aardbeving op Amboina. In den ouderdom van 72 jaar is Zondag nacht te Utrecht overleden mr. H. Roijaards van Scherpenzeel, van 18(30 tot 1896 lid van de Provinciale- en sedert 1873 van Ge deputeerde Staten van dit gewest, president curator der Rijks-Univeraiteil te Utrecht, een dier zeldzame bevoorrechten, die, met uitnemende eigenschappen van verstand en hart toegerust, de middelen welke zij tot hun beschikking hebben, besteden tot nut van hun medemenschen in ruimen kring en wier wer ken hen ook na hen dood doen voortleven. staar.de Huldigingsfeesten aanstaanden Maan dagavond op het terras van Arnicitia hun verschillende vetpotjes en andere illumineer lichtjes ad oculos zouden demonstreeren. Omdat enkelen rog niet gereed zijn, is deze openbare proefneming uitgesteld moeten worden, vermoedelijk tot 31 dezer. Den juisten dag hopen we intijds mee te Nationale schietwedstrijd. Korpswedstrijden, Woensdag 19 Januari. Salvovuur: Broederschap, Amersfoort, 20 treffers, 53 punten; Willem de Zwijger, Utrecht, 20 treffers, 53 puntenSchutterij, Hilversum, £0 treffers, 51 puntenVoor Vaderiand en Koning, Haarlem, 20 treffers, 46 punten. Buks: Studentensch.etvereeniging Utrecht, 25 treffers, 431 puntenVoor Vaderland en Koning, Haarlem 25 1 reffers, 428 punten De Zwijger, Utrecht, 2b treffers 435 punten Karei de Groote, Nijmegen, 25 treffers, 394 punten. Geweer: Schutterij, Hilversum,25treffers, 265 punten; De Zwijger, Utrecht,25treffers, 264 punten; Wilhelmina, Amersfoort,25tref fers^? punten; Karei de Groote, Nijmegen,25 treffers, 241 puntenVoor Vaderland en Koning, Haarlem, 25 trelTere, 236 punten. Dagmedailies a. GeweerR. Meijer Amers foort, 60 puntenb. BuksG. Daalderop, Nijmegen, 98 punten. De tot majoor bij het 6e regiment infan terie bevorderde kapitein D. Cheriex, van het 5e regiment infanterie hier, is belast mei liet bevel over het bataljon van eerstge noemd korps Ie Geertruidenberg. Majoor II. F. D. Braams, directeur dei- Rij- en Hoefsmidschool, en paardenarts 2e klasse A. Frederikse van die school zijn be noemd tot plaatsvervangende leden van de commissie tot aankoop van paarden in bet buitenland. Tegen bet meisje, dat den schoenmaker Van G. hier oplichtte voor een paar vrouwe schoenen werd door de Rechtbank te Utrecht 3 n.aanden ge-angenisstraf geëischt. De zelfde straf en f8 boete, subsidiair 8 dagen gevangenisstraf, werd geëischt tegen J. H., die 11 December hier een ambtenaar in functie beleedigde. Een groot aantal ingezetenen van Raarn heeft zich per request gewend tot den Minis ter van Waterstaat, ten einde te verkrijgen, dat, wegens de uitbreiding dier Gemeente, het post-, telegraaf- en telefoonkantoor ook des wirters den gebeelen dag opengesteld zou worden. Door den Minister is thans gunstig 'op dat verzoek beschikt en te beginnen met I 1 April a. s. zal het kantoor des winters van 's ochtends 7.30 tot "s avonds 8.30 ge opend zijn. Plotseling overleed hier hedenochtend in den ouderdom van 76 jaar de heer E. P. Booda, sedert bijna 50 jaren kleermakers baas in liet Burger Weeshuis hier. Bij de Dinsdag te Rotterdam gehouden verkiezing voor de Tweede Kanier verwierf jhr. mr. T. J. van Asch van Wijok 948 van de 2772 uitgebrachte geldige stemme en dr. R. P. Mees 1308, zoodat een herstemming moet plaats hebben. Zondag 15 Januari speelde de Amersfoort- sche footballclub »Quïck" haar 3de compe- titiematsch tegen »Zutphania" te Zutphen. Het spel eindigde in een drawn 2 2. »Quick" heeft dus getoond, dat ze op een goed bespeelbaar terrein, al is hej buiten Amersfoort, óok nog wel kan spelen. Bij advertentie in dit nummer biedt de Directeur der «Amersfoortsche glazenwas- seherij en pui-bewassching" een middel aan, dat zóo aoeltreffend en zóo binnen ieders bereikt is, dut bet zeer zeker veel koopers zal vinden, glasoline, onmisbaar voor hen die bril of lorgnet dragen en onmisbaar ook voor eiken winkelier, wiens mooiste uitstalling te niet wordt gedaan door het beslaan zijner glazen. Het aanwenden van het middel is hoogst eenvoudig en het werkt verrasrend goed. 'tis van vrij algemeen bekendheid ge worden dat zij, die hier handelen in versie- rings- en verlichtingsartikelen voor de uan- Het opnemen van Ingezonden stukken brengt uiet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt teruggegeven. Nationale tentoonstelling van Vrouwenarbeid. Woensdag 12 Jan. I. i. wooude ik in Den Haag een vergadering bij. uitgeschreven door liet bestuur van bovengeuoemde vereeniging. Hoofdzaak was de mededeeling van den beslissenden stap. die ge daan was: de aanbesteding van de gebouwen op het terrein door een dor Haagsche vrienden der vereeniging zoo welwillend afgestaan. De presidente schetste de moeilijke oogenblikken, die het bestuur en de financieele commissie hadden doorleefd, vooral daar sommigen beveesd waren voor de verantwoor delijkheid, die zy op zich moesten nemen. Daartegenover stond hot vaste vertrouwen dor andere dames in het wélslagen der zaak en in de krachtige hulp van alle leden, plaatselijke comités en belangstellenden, wier aautal zich gelukkig steeds blijft uitbreiden. Ook tegenover de talrijke mede werksters uit den arbeidenden stand, waarvan zoove le» hopen op lotsverbetering als indirekt gevolg van de tentoonstelling en van meer waardeeriug voor hun streven om zich zelveu een bestaan te verschaffen, mocht inon den moed niet laten zakken. Gelukkig slaagden de optimisten er in, hun over tuiging te doen zegevieren, zoodat besloten werd voort te gaan op den ingeslagen weg, eun rotsachtig pad vol moeilijkheden, maar dat, zooals de presi dente opmerkte, thans allen gevoerd had op een broede hoogvlakte vanwaar men regelrecht naar het einddoel:,de tentoonstelling" zou marchueren, mits men nog een brcede kloof kon overbruggen. Daaraan is men thans druk bezig, n. 1. aan het innen van contributies, en dat de goede verwachtingen I niet teleur gesteld zullon worden, bewijst al diule- lijk liet begin. Een gift van f 500, óen van 1000 I geven moed, temeer waar een onbekende toezegging deed, borg te blijven voor de f20.003 dcraannemings- som. De gebouwen zijn er dus om zoo te zeggen ;er is echter nog veel noodig om de huishouding te drijven. Zoo ontbreekt het geld voor de machine, die dc bij dc iudustrio vereischte machines in be weging moet brengen eveneens voor gas- eii water leiding. brandweer, bewaking, schoonmaaksters, enz. Het bestuur had reeds eeu groot offer gebracht aan "ieders kunstzin door de aardige en toch een voudige gevel te laten vervallende teekening word ons vertoond, we hebben nu gezien hoe liet had kunnen worden. Dubbel jammer, dat bet bestuur in do eerste plaats, maar ook allen, die er aan me- dewoikteu en wieii de zaak ter harte gaat, niet de voldoening mogen hebben, ook uiterlijk iets smaak vols te kunnen vertoonen. Deden er meerderen als die enkelen, waarvan verteld werd, dut zij dit jaar een japonnetje minder namen om lid te kunnen worden wat zou het werk gemakkelijker worden gemaakt en beter uit te voeren Verder worden op deze vergadering eemgc leden- benoemd lot uitbreiding dor linancicele-, der regc lings- in der nitniiodigingseomniissies. Gevraagd werd ot de inzending «Ier deelneem sters aan de rubriek „bloem en vak" eeu gecombi neerde mocht zijn, daar er weinig liefhebsters worden gevonden, die hel vereischte aantal exem plaren van oen soort kunnen bijeen brengen. Dit werd voorloopig toestemmend beantwoord, waarom ik bij deze liet vriendelijk verzoek richt tot allen, die hun planten geheel zolven kweeken on deze willen inzenden, mij daarvan vóór I wcbr. a. s. bericht to zenden met opgave der soorten de kosten van verzending enz. komen dan voor ge zamenlijke rekening en zullon dus niet hoog be hoeven te zijn. Tevens neem ik deze gelegenheid waar om vrouwen die „huisvljjt" beoefenen pi.it is handwerk, dat verkocht wordt zonder tusseben- komst van derden) uit te uoodigen tot deelneming aan deze Rubriek. Gewoon naai- en breiwerk is uitgesloten; dit soort werk is bekend genoeg en behoeft geen aanbeveling. Opgaven hiervan worden ook liefst vóór 1 Febr. a. s bij mij ingewacht. Ook de nfdeoling „textiele kunst", waartoe behoort schil deren of borduren op fluweel enz., kan nog veel gebruiken. En wat ieder kan doen, con gift in geld, klein of groot, laat het niet na. J. J. VAN DKB EJJ3T— STKEN. Bergstraat, 142.' Amersfoort, IS Januari 'OS. ste STAAT&LOTtï,HIJ. VIJFDE KLASSE. (Tweede week). Trekking van 18 en 19 Jan. (1900loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prij van f1000 op No. 5326 (in 20/ Prijs van f 1000 op No. 5402 (in 1/0, 'j, 2/10", '/.,0) Prijzen van f400 op Nos. 5846 en 1201(1 Prijzen van f 70 5331 5306 5403 5845 5862 5042 5953 5988 12016 14832 14853 16621 16629 16758 '16769 en 19325. Te zamen 20 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 235 238 246 5332 5366 5385 5828 o829 5835 5859 5801 5073 8267 8278 12019 12023 12051 12071 1208814839 14863 14877 14878 10,1,4 16630 16015 Kil 158 16659 16665 16080 10085 10090 10732 10734 10750 10701 10778 10780 10787 10707 10808 '10811 10820 10827 10831 19308 10337 10355 19358 10371 19374 en 19370. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT GEBOREN: 13 Jan. Hendrina Elisabetlia d. van Cl)ristiaan Christ en Brunetta Johanna van Diennen Teodora Johanna Alberta d. van Engelberlus Wilhelmus Jacobus Wen tink en Francisea Koeleveld. 16 Jan. Jantje Hendrika Helena d. van Cornolis van Gelder en Hendrika Maria Solloveldt. 17 Jan. Jacob z. van Andries van Pijnen en Leentje Lablans. Evcrard z. van Adam van Eed en en Pieternel la Koetsier. Louisa Maria Bertha d. van Antonius van Bekkum en Lamberta van Moorselaur. 18 Jan. Everarda d. van Hendrik Siebrand en Jo hanna de Wit. ONDERTROUWD: 13 Jan. Dirk Knus en Evertje van den Hoek. 14 Jan. Salomon van Zuiden en Anna Rintel. 19 Jan. Christinan Frederik van Eijndthoven en Bar- tha Sukkel. GETROUWD: 19 Jan. Johannes A rends en Mekje Ruizendaal. OVERLEDEN14. Jan. Antonius Jacobus Pijpers 25 d. Francina van Nnmvegen 69 j. eclitg. van Jacóbus Hoogland. 15 Jan. Elisabeth van Roozjndaal 80 j. wed, van Hendrik Busselaar. Jannetje Douze 6 j. 16. Jan Een lev. aang. kd. m. g. van Jan van Eeden en Gerdina Antonia van der War). Paulus Janssen 37 j. ongehuwd. 17 Jan. Arie Bakker 15 m. Lévie Cohen 70 j. wed. van Sara David van Amerongcn 17 Jan. Dirk Gijsbertus van Nim wegen 2 j. 18 Jan. Adrianus Kraan 5 m. 19 Jan. Carolina Flatnan 93 j. wed. van Dirk van Nimvvegen. LIEFDADIGHEID. zoekt werk voor een zeer oppassend man, die geheel buiten zijn toedoen broodeloos is geraakt, hetzij als kantoorlooper of als pak huisknecht; en voor drie schoonmaaksters. De heer Secretaris-boekhouder houdt zich nog altijd aanbevolen voor gedragen klee deren en oud huisraad. Eén boodschap te zijnen huize, Zuidsingel B. 28U, en het goed zal gaarne worden af gehaald. I Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde vader en behuwd vader mr. HEKMAN ROIJAARDS vnu SCHERPENZEEL, I ridder in de orde van den Neder landsehen Leeuw, President-Curator der Rijks-Universiteit te Utrecht, it den ouderdom van 72 jaren. Namens kinderen en bohuwd- kindcron. I W' 11 J- ROIJAARDS. Utrecht, 16 Januari 1898.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2