Donderdag 3 Maart 1898. No. 4750. 47e Jaargang. VERGIFT. 88>. Binnenland. Uitgave A. H. VAN CLI te Amersfoort. Vei'schijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.4ü. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KO'BTEORAOHT 56 Telephoon 19. K K N N I S G E V I N (if E N. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet, op art. 6 der Wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door W. F. van WOUDENBERG ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het op richten van eene Varkenslachter!) en rookerij in het perceel alhier gelegen in de Lieve Vrouwe straat, Wijk F. No. 97a, bij het kadaster bekend onder Sectie E. No. 427, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt en dat op Maandag, den 14 Maart aanstaande, des voormiddags te elf uren gelegenheid ten Ruudhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den '28 Februari 1898 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester F. D. SCHIMMELPENNiNCK. De Secrlaris, W. L. SCHKLTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 15 der Wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door t'. van NIBUWENHUiZEN ingediend verzoek, met bijlagen om vergunning tot het oprichten van eene Varkensslachterij in het perceel alhier gelegen aan den Lcusderweg, wijk G. No. 79e, bij hot kadaster bekend onder Sectie B. No. '2239, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt en dat op Mnundag, den 14 Maart aanstaande, des voormiddags te elf uren, ge legenheid ten Raadhuize wordt gegeven om ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het op richten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 28 Februari 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Do Secretaris, W. L. SCHKLTUS. AANGIFTE VAN VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Overwegende dat do bepalingen der door den Ge meenteraad den 20. Mei 18(52 vastgestelde Verorde ning regelende de verplichting tot het doen van aangifte van de verhuizingen binucn de gemeente niet behoorlijk worden nageleefd Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot het doen van aangifte van verhuizen binnen de gemeente, en brengen dnartoo b(j deze te hunner kennis de bepalingen van gezegde Verorde ning, welke luiden als volgt 1. Do hoofden van huisgezinnen of afzonderlijk Feuilleton. Stil en treurig was het in het huis, waar de misdudige vrouw gedurende zooveel jaren haar liefde had verborgen. De avond van denderden dag begon reeds to vallen en Adrian liet nog steeds op zich wachten. De Beauoourt durfde niet bij den stervenden vader komen, die hem zeker naar zijn zoon zou vragen. Daar kwam de huishoudster bij hem binnen en duisterde hem toe, dat mijnheer hiermede bedoelde zij Benedict hem wilde Bprekcn. «ik geloof, dat u zich haasten moet om aan het verzoek te voldoen, voegde do huis houdster er bij. Do ongelukkige zal dus moeten sterven zonder dat hij zijn zoon heeft weergezien! riep Beaucourt uit. Bevend van angst trad hij de ziekenkamer binnen. Bijna vreesde hij den blik naar den stervende op te slaan. Toen hij het eindelyk waagde, voelde hij zich beklemu om hot liart, want hij werd dadelijk gewaar, dat de doodsen gel zich reeds over Benedict uitstrekte en gereed stond, hem weg te voeren. Do oogen van den stervende waren strak op de deur gericht. Zacht, begon Beaucourt: U hebt mij laten roepen, mijnheer Keiler, en ik heb mij gehaast om hier te komen, want levende personen, binnen de gemeente van woning veranderende, zijn verplicht daarvan binnen écne maand ten Raadhuize aan den Ambtenaar, belast met liet bijhouden van bet Bevolkingsregister, aan gifte te doen. 2. Zij die hot voornemen hebben te kennen ge geven om ile gemeente te verlaten, en dientenge volge een getuigschrift van verandering van werke lijke woonplaats hebben ontvangen, ziju verplicht indien zij van dit voornemen afzien, daarvan ter plaatse en aan dou ambtenaar, in art. 1 vermeld, binnen éene maand na de dagteekeuing van bet afgegeven getuigschrift, kennis te geven. 8. De overtreding vati elke der bepalingen van deze Verordening wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste zeven gulden. Gedaan te Amersfoort, don 2 Maart 1808. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Do Secretaris, W. L. SCHELTUS. AANGIFTE VAN VERTREK UIT EN VAN VESTIGING IN DE GEMEENTE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op het Koninklijk besluit van den 27. Juli 1887j (Staatsblad no. 141), regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de be- volkingaregisters Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot het doen van aangifte van vertrek uit en van vestiging in de gemeente, en brengen daartoe bij deze te hunner kennis de bepnlingen van gezegde Koninklijk besluit, welke luiden als volgt 1. Zy die op den dag der volkstelling in den vreemde of in eene der koloniën of overzee- sehe bezittingen van het Rijk hebben ver toefd, geven binnen eene maand na hunne terugkomst hiervan kennis aan het Gemeente- Zij die by die tellingzijn overgeslagen geven binnen dene maand tin den dag voor elke telling bepaald, van dit verzuim kennis aan liet bestuur hunner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust de ver plichting tot kennisgeving op het hoofd van elk huisgezin. 2. Zij die uit een Nederlnndsche kolonie, eene overzeesche bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in een gemeente binnen het Ityk, doen hiervan eene verklaring .uin liet Gemeentebestuur vergezeld van het gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de koloniën of bezittingen, van een naspoort of reis- en verblijf pas °f ander door de politic deugdelijk erkende bewijsstukken voor ben die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen éeno maand na hunne aankomst in de gemeente. 3. De kennisgeving in de twee vorige punten vermeld, gaat vergezeld van do noodlge op gaven om in do bevolkingsregisters te worden ingeschreven. 4. Zij die hunne werkelijke woonplaats binnen het Rijk verloten om die over te brengen naar een Nederlnndsche kolonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente ik wil u gaarne gezelschap houden gedurende den korten tijd, dien wij nog op de aankomst van Adrian moeten wachten. Hot is te vergeefs, steunde Benedict, ik zai myn zoon nimmer zien. Op hetzelfde oogenblik hoorde De Beaucourt het ratelen van een rijtuig, dat het huis nader de. Inderdaad, het stond voor het buis stil reeds hoorde men het tuinhek knursen en voet stappen kraken op het kiezelzand in don tuin. Daar is Adrianriep de ridder verheugd uit. De stervende vader trachtte nog het hoofd op te heffen, opdat hij zijn zoon bij het binnentre den beter zou kunnen zien, maar de kracht ont brak hem. Daar klonken reeds voetstappen in de gang. de deur werd geopend en aan tien ont stelden blik van Do Beaucourt, aan de brekende oogen van Benedict, vertoonde zichLcontine. De waanzinnige zag er afschrikwekkend uit. Zy verkeerde in een aan razernij grenzenden toestand. In de bovendo hand hield zij een brandende kaars en in haar lane, wit kleed, waarmee zy het bed verlaten had, met het ver warde haar, dat in die weinige dagen geheel grijs geworden was en hnur langs rug en schouders viel, geleek zij meer opeen spookgestalte dan op een levend wezen. Benedict kromp van sehrik ineen toen hij haar zag. Weg, weg met haar, kermde hij, zij ia het onzalige spooksel van mijn geheele leven, dut my nadert om mij opnieuw van het verstand te berooven weg, weg methaar 1 Do waanzinnige nuderde Beaucourt, die beefde als een populierblud. Zij greep hem bij den arm en trok hem voort. wi verlaten. 5. Zij nnne werkelijk woonplaats uit eene gemeente van hot Rijk naar een andere go- moente overbrengen doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente die z(j verlaten en wnar zy in hetbevolkinp register zijn ingeschreven, tuut opgaaf der j gemeente, waar zij wenschcn zich té vestigen, Zij ontvangen een kustelouos getuigschrift j van verandering van werkelijke woonplaats. 6. Ter plaatse, waar zy hun werkelijke woon- plaats overbrengen, doen zij uiterlyk binnen i ■'cm- maand na hunne aankomst een verklaring j aan liet Gemeentebestuur, niet overlegging van het getuigschrift in het vorige artikel ver meld. 7. Elk hoofd van ecu huisgezin geeft uiterlyk binnen t'eiie maand kennis aan bet Gemeen tebestuur van ieder lid dat in liet huisgezin wordt opgenomen of daaruit gaat, inwonende dienst- en workboden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt het b(j sub. 3 bepaalde. Dezelfde kennisgeving geschiedt door af zonderlijk levende personen, wanneer zij andere Demonen in hun huis opnetneu. Bestuurders van instellingen, gestichten ander bestuur of gezag, waar per- iieuwonon, geven tcbcstuur kennis de samenwoning zyn uitgetreden, langs een ■richtingen, niet staande toezicht van het openhaal nonen, onder ccnig bestuur maandelijks aan het Ge met van alle personen, die in zijn opgenomen of doarvn De verplichting vervalt anderen weg de vereischtc kennisgeving voor het bevolkingsregister gedaan is. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften is een ieder, door het Gemeentebestuur daar toe opgeroepen, verplicht to', het üo.-n der opgaven, die vereischt worden om de be volkingsregisters in to vullen. 0. Overtreding dezer l>epnlingen wordt gestraft niet hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geidboetc van ten hoogte honderd gulden. Gedaan t<- Amersfoort, den 2. Maart 1808. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Do Secretaris, W. L. SCHELTUS. Kosteloozo inenting. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad no. 134) Brengen ter algemeene kennis, dat voor een ieder de gelegenheid tot kosteloou Inenting wordt gegeven, op Maandag, 21 en 28 Maart 1898, tel kens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit gelegen aan de Breedestraat wijk F. no. 133. Amersfoort, '2. Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. I)c BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien urt. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterkedrank en tot beteugeling van openburo dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat oen verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterke drank in het klein bij hen is ingekomen van MARTINI S van HAMERSVELD in de voor kamer van hot perceel, staande aan de Beesten markt, wijk no. 135. AMERSFOORT, den 2. Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De KAMER van KOOPHANDEL en FA- BRIKKEN heeft ontvangen Jaarverslagen van do Kamer van Koophandel en Ftibtieken over 1897 van do Nederlnndsche Kamer te Londen. Consulaire verslagen no. 1, 2, 3 on 4, mound Januari 1898. Tijdschrift der NederlandBcho Mantschappy tot bevordering van Ntjvcrhoid 1 ex. Januari 1898. Statistiek in-, uit- en doorvoer overdemuund December 1897 van de Centralo-commissie voor de Statistiek, 1 exemplaar maandcijfer uo. 9. Tarieven vun invoei rechtenZwitserland, Sa moa, Venezuela, Britsoh-Indië, Bulgarije, Kaap- Colonie et) Oranje-Vrijstaat. België. Belangstellenden kunnen bovengenoemde stuk ken voor eenige dagen ter lezing ontvangen; aan te vragen by den ondergeteekonde De Secretaris. Hrrm. P. van HASKLEN, Amersfoort, 28 Februari 1H98. Kom, kom, zoide zy, daar ginds fonkelt reeds de valbijl van de guillotine en de boul wenkt ons. Kom dan toch, lafaard, moordenaar. En met de onweerstaanbare kracht, die slechts de waanzin kan verleenen, sleepte gravin Leon- tine den tegenstrevenden ridder naar het venster. Daar daar de guillotine do beul. Ilaar stem ging over in een akelig gehuil. Het licht, dut zij droeg, deed eensklaps do lichte stof der venstergordijnen vlam vatton, het vuur deelde zich mee aan haar nachtgewaad. Beaucourt gilde van angst, maar Leontine liet hem niet loshuur handen klemden zich voet aan zijn kleuren en grepen in zijn haren. Do ridder bruldo van pijn, want hy lag reeds goheel door do vlammen omringd op den grond, togen de krankzinnige aangedrukt, die hom in con vreeselijke omhelzing gevangen hield. Met dat ontzettende tooneel voor oogen, blies Benedict den lnatston adem uit. Terwyl dio twee menschon zich daar op den grond in de vlammen kronkelden, werd do deur nogmaals geopend en Adrian verscheen op den drempel. Noch gravin Leontine, noch de ridder konden gered worden. De gravin overleed een ouar mi nuten nadat hot vuur door Adrian on aedienst- bodon was gebluscht, Beaucourt leed nog vulo uren aan zijn brandwonden. De misdaad van het verleden was geboet. Het buis aan deu landwog was een sterfhuis geworden. Adrian bleef er totdat zyn ouders en zyn lecrtTt' ,>ster begrnvon waren, maar toen keerde hij terstond naar Munchen terug, waar Gabrielle of Hedwtg, zooals huur doopnaam wus J)e Algemeene Synodale Commissie der Nederd. Hervormde Kerk heeft zich tot do Ministers van Binnettlandscho Zaken, Oorlog en Marine gewend met een adres, waarin zy er de aandacht op vestigt dal de aan staande studenten in de theologie, die nog hun voorbereidende studiën volgen, volgens het ingediende wetsontwerp op den Persoon lijken dienstplicht niet in dezoltde conditie verkeeren /.tillen als de zendoling-kweekelin- gen en de kweekelingen der Hoomsch-katho- Reke semitmriën, wat de tydelyke vrijstelling van den militairen dienst betreft. Zij verzoekt den Ministers deze «grove onbillijkheid" weg te nemen en door hot «doen nemen van .te noodige maatregelen door uitbreiding van de bedoelde bepaling, dit euvel te verhelpen". Aan het Ministerie van Hinncnlandsche Zaken is men bezig, bouwstoffen te vei-zame- hem tuet verlangen tegemoet zag. Niets scheidde hen nu nog van hot geluk en weldra boho rdon zy elkandor voor het geheele leven toe. Het atelier waarin Max Adolphi vroeger zyn hoorlyksto uren had doorleefd, wuarin hy zich met geheel zijn hart hud overgegeven nan de kunst en don edelen drang van scheppen, dat atelier kwam hom thans zoo droevig voor als oen sterfkntner. En ik zelf bon do doode, die hier is neer- gelogd, mompelde hij. Hij drukto de hunden tegen zijn slapen. Zijn golunt was bleek en toch gloeide het koorts achtig. Zijn oogen voorspelden niets goeds.' Toen Urban, de bediende, binnentrad, slaakte Mux een kreet van schrik. Ik bon het, mynheer, zoide de bediende terwijl hij hot hoofd schudde. Het ge.lrag van zyn moester kwam hom raad selachtig voor en de trouwe bediende mompel de voor zich Het gelijkt wei ol hij bohokst is en dut wol sedertsedort nu waarom zou ik het ook niet ronduit zeggen, Hodcrt hij die vrouw, heeft loeren kennen. Zij is een schoone vrouw, eeu geestige vrouw, die men beminnen moet, dat alles is wuar maar daar steekt een gehnim achter, dut zyn schaduw op dit huwclyk werpt en dat mijn goeden meester nog ongelukkig zul mnken. llij is diep to beklagen. Eeti!kluist riep de schilder: Urban 1 Mynheer Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1