Stadsnieuws. len omtrent de Banken van Leening. Dit zou geschieden met het doel om gc noemde instellingen, die nog altijd worde beheerscht door het Kon. besluit van 3 October 1826, wettelijk te doen regelen. Ten vervolge op de mëdedeelingen betref fende het voornemen van den Minister van Binneidandsehe Zaken om, ter beperking der kosten van de eind-examens der Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus, de can- didaten van aangrenzende provinciën, waar het getal dier candidaten gering is, door de zelfde commissie te doen examineereri, kun nen wij nog vermelden, dat, terwijl in 1897 het getal candidaten voor die examens be droeg in de provinciën Gelderland 59, Zuid- Holland 120 en Noord-Holland 158, dit getal in de provinciën Noord-Brabant, Zeeland an Limburg te zamen slechts 69, in de provin ciën Friesland, Groningen en Drente te zamen 76, en in de provinciën Utrechten Overijsel te zamen 78 bedroeg. Elke commissie zou, volgens den Minister, uit 14 leden kunnen bestaan. Het A. C. Wertheim-comité deelt mede, dat voor een blijvende hulde aan den edelen menschenvriend f22000 ter beschikking ge steld is. Aan het Gemeentebestuur zal verzocht wor den, het in de Plantage tegenover den Hortus a..u te leggen park te noemen: Wertheim-park In dat Pai'k stelt het comité zich voor, na bekomen verlof, een fontein te stichten, naar liet ontwerp van den secretaris van het co mité (Jonas Ingenohl) Verder wordt aan de Vereeniging het Bur ger-ziekenhuis een bedrag geschonken, ten einde het te voegen bij een, mede op initia tief van A. C. Wertheim, gesticht fonds ten bate der verpleegsters, onder voorwaarde, dat dit fonds voortaan den naam zal dragen van A. C. Wertheim-Fonds. Aan de Prins Hendrik-stichting te Egmond zal een bijdrage worden geschonken tot het stichten van een klein v.iekenpaviljoen, dat, Wertheim-paviljoen genaamd, een blijvend getuigenis zal zijn van de zorg door Wert heim aan die stichting geschonken. Aan de vereeniging Kindervoeding zal eensomgelds ter hand worden gesteld, onder voorwaarde dat dit bedrag worde begelegd en uit de rente ééns in het jaar op den geboortedag van Wertheim een maaltijd voor ongeveer 2000 arme kinderen worde aangericht. Aan de Prins Alexander-stichtiug te Ben- nekotn zal een zoodanig bedrag worden ter hand gesteld, dat zij kosteloos een patiënte zal kunnen opnemen, waarvoor totnogtoe geen gelegenheid bestond. Aan lietAms- terdamscb comité van de Vereeniging tot Verbetering van het tot der blinden, in welke vereeniging Wertheim nog het vorige jaar aanspoorde" tot ruime hulpverleening, zonder te angstvallig het kassaldo te bewaken, ge tuigende dat «mocht onze Vereeniging een maal haar saldo zien wegsmelten, Neêrlands gegoede burgers hunne sympathie voor de zaak der blinden niet zullen verloochenen," zal de hulp door Wertheim bedoeld worden verleend door een gift ter versterking van het saldo en aldus het vertrouwen, door Wertheim in de gegoede burgers gesteld, niet worden beschaamd. Aan de Toevlucht voor Rehool'tigon met liet door de Vereeui- gidg gestichte Volkskolïiehuis. stichtingen door Wertheim jaren lang geleid, zullen bij dragen worden geschonken om in den geest der aan zijn medebestuurders bekende wenschon van Wertheim te worden besteed. Kn aan de Maatschappij «Apollo" zal een bedrag worden geschonken onder voorwaar de dat zij die soin rentegevend belegge en op haar balans als Wertheim-fondsaanwijze. Een deel van den buit in den krijg op Lombok gemaakt, tot dusverre bewaard ge weest in de kelders van de Nederlandsche- bank, is thans naar het Rijksmuseum te A m- slerdam overgebracht en zal daar tot 30 April e. k. voor het publiek te bezichtigen zijn. In drie vitrines zijnin de zilverzaal van het Oostelijk Paviljoen van het Museum de kost- buarhedeh en merkwaardigheden bijeenge bracht. die zakken was niet gerekend bij het ont werp Bij den Gmieenteraad van 's-Gravenhage is ingekomen een beschikking van den Mi nister van Binnenlandsch'e zaken, inhouden de de mededeeling, dat door die gemeente als Rijksvergoeding in de kosten van het Lager onderwijs over 1896 nog te weinig is genoten een bedrag van anderhalve cent. De correspondent van de N. Rolt. Ct. te Ba tavia seint, dat de luitenants Bos en Lutje, die veroordeeld waren wegens het rampus- sen (het buit maken van eenige sieraden) in Atjeh, gratie hebben verkregen. Bij de hoofdcommissie voor de inhuldi- gir.gsfeesten ie Amsterdam is een voorstel ingekomen om op den dag waarop H. M. Koningin de feesten achter het Rijksmuseum bezoekt, duizenden postduiven los te laten, die uit verschillende plautsen van ons land daartoe zullen worden bijeengebracht. Men schat, dat 5 a 6000 duiven daarvoor beschik baar te zouden zijn. Jn het buitenland heeft een dergelijke los lating. o. a. in 1897 bij de onthulling van Wilhelm I te Coblenz, veel succes gehad. Aan het nieuwe Postkantoor te Amstor- dam is men druk bezig met een gat te bre ken in een muur. Daar moeten de buiten- landsche brievenmalen door. Op een deur voor De voordracht ter benoeming door den Raad dezer gemeente van een Directeur der gasfabriek is saamgesteld als volgt: 1. de heer R. Zijlstra, te Purmerend, 2. de heer D. H. van der Werf, te Rozendaal3 heer N. de Boer, te Zalt-Bommel. Alleen de uitvoering der bestratingen is opgedragen aan den heer Van Straaten te Utrecht, die van de rioleering aan den heer E. Scheepsbouwer, aldaar, voor f5790. In 1897 is aan de Vischrnarkt hior ver kocht voor f2062.65 aan visch. In 1897 werd door het Burgelijk armbe stuur bedeeling verstrekt aan 290 gezinnen en 112 eenloopende personen, tezamen 1253 leden tellende, tot een bedrag van f9 992.79 met inbegrip van f 102.29 voor koopwaren en kleeding- of liggingsstukken, waarmede eenige personen werden begiftigd. In 4897 zijn hier 266 arbeidskaarten uit gereikt 224 jongens 99 meisjes beneden de 16 jaar en 212 vrouwelijke personen boven de 16 jaar waren ultimo 1897 werkzaam in werkplaatsen bedoeld in art. 14 der Ar beidswet. Vijf processen-verbaal wegens overtreding dier wet werden in 4897 ter vervolging op gezonden. In 1897 werd door de «Vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen" van de ingezetenen f 1 550.40 ontvangen, en van de Loge «Jacob van Campen" een bedrag van f449.40 voor het verstrekken van spijs aan behoeftige schoolkinderen. Door jhr. mr. J. E. Godin de Pesters, 44 Januari te Utrecht overleden, is aan de Anna Paulowna Bewaarschool hier gelegateerd een som van f5000. Door «Floralia" zijn eergister en gister om streeks 900 (zeggenegenhonderd) stekjes uitgegeven, die door de leden tot plantjes op gekweekt, in September weer en mooie ten toonstelling doen verwachten. Behalve de korpsprijzen bij bet wapenfeest van den «Officieren Sohermbond" door het 5e regiment infanterie behaald en reeds in ons vorig nummer meegedeeld, verwierven de leden der zoo gunstig bekende en haar reputatie zoo glansrijk handhavende vereeni ging «E. M. M. A. "de volgende prijzen in personeele wedstrijden op de sabel, de 4e prijs, een. verguld zilveren medaille, door sergeant Van Rossum de 2e prijs, groote zilveren medaille door ser geant Pommer; de 3e prijs, kleine zilveren medaille, door wachtmeester Verheijen, van het Ie regiment huzaren. b. op het geweer, de le prijs, verguld zil veren medaille, door sergeant Jellinghaus; de 8e prijs, zilveren medaille, door sergeant Pommer; de 4e prijs, bronzen medaille,door sergeant De Jong; c. op den degen, de le prijs, verguld zil veren medaille, door sergeant Jellinghausde 2e prijs, zilveren medaille, door sergeant De Jongde 4e prijs, bronzen medaille, door wachtmeester Verheijen. Blijkens advertentie in dit nummer zal het «Zang- en Muziekgezelschap" der Wees inrichting te Neerbosch op Donderdag 10 Maart in De Arend, hier een uitvoering geven. Het Leidsche Dagblad schreef, naar aan leiding van het onlangs door de Neerbosscher Weezen te Leiden gegeven concert, het vol gende Zoo vóór als na de pauze werden door het Zang en Muziekgezelschap nummers ten gehooro gebracht, en het dient gezegd en dit niet omdat wo te doen hebben met weezen, niet uit medelijden dus met alle vrijmoedigheid, omdat wij het naar waarheid kunnen zeggen, het dient gezegd dat wnt ten ge- hoore werd gebracht zeer goed was. Die jonge mu zikanten met hun blinkende koperinstrumenten, ze deden hun leormeester eer aan ze brachten het er uitstekend af, En de zang, hij was verrukkelijk; vooral de solo's wekten een rechtmatige bewondering. Groot was dan ook do bijval, langdurig waren ae toejuichingen, welke koor en solisten ten deel vielen, zóo dringend een paar keeren, dat nog eens en nog eens een couplet of een lied moest gezongen worden. Hulde aan u, dertigtal van de Weesinrichting van Van 't Lindenhout te Neerboschaan u, directeur, die de musici en zangeressen on zaugors loidde by hunne studiën en ze nu aanvoerde I Ook het Weekblad voor Delft en het West- land roemt de schoonheid der liederen door het Zang- en Muziekgezelschap voorgedragen, «waarbii als iets geheel nieuws inzonderheid de aandacht getrokken werd door het oud- Ncdcrlanilschr limi «Bergen op Zoom", ren Gcuzenkrijgszung, behoorende tot de verza meling van oud-Nederlandsche liederen, die (volgens dat blad) op last van den Duitschen Keizer in liet licht zijn gegeven De heer Jacob van 't Lindehout, zoon van den directeur der Weesinrichting, deed tevens eenige medudeelingen omtrent deze instelling. Wij verwachten, zeker niet ten onrechte, dat het Weezenconcert ook in deze gemeente veel sympathie zal ondervinden. Architect W. van Schaik heeft, in opdracht van den eigenaar van «Beekestein twee zeer fraaie plannen ontworpen naar éen waarvan het bekende landgoed zal worden bebouwd met eeu villa-park en kleinere woningen. In Slothouwer's vitrine zijn de teeke- ningen ten toon gesteld, die zeker belang stelling verdienen. Kapitein D. J. Heinsius, directeur van den cursus van het 5e regiment infanterie, wordt eervol ontheven van die betrekking en be last met het bevel over een compagnie, ter wijl als.zijn opvolger is aangewezen kapitein A. J. Ebeling, van het korps. Luitenaut P. M. Oversluijs, van het 5e regiment infanterie hier, is belast met het doen van opmetingen van het terrein van het permanente schietkamp voor de infante rie bij Harskamp en Ede. Bij bet 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot milicien-sergeant de milicien-korpo raals A. Polderman en T. Terpstra, en tot milicien-korporaals de miliciens J. de Groot en E. J. ter Horst. Kapitein P. G. L. baron Quarles de Quar- les, van het le regiment veld-artillerie te Utrecht, wordt 1 November a. s. overge plaatst naar Amersfoort. Dinsdagavond overkwam den arbeider T. R. het ongeluk om door een koker van de bo venste zolder der «Phoenix-brouwerij" in 46 Meter lager gelegen kelder te vallen. Hij bleef omstreeks een uur buiten kennis en had een ernstige wond aan het hoofd be komen. Dr. Croockewit verleende de eerste hulp en gelastte, dat den patiënt niet voor den volgenden dag vervoerd mocht worden. Zijn toestand is, naar we vernemen, zeer zorgwekkend. Van den bouw van het krankzinnigenge sticht onder Hoogland zal vooreerst wel niet veel meer komen. De Staatscourant van heden bevat een Kon. besluit tot intrekking van het Kon. be sluit van 23 Maart 1895 waarbij aan jhr. G. G. de Villeneuve ui B. de Vries, te 's-Gravenhage, vergunning is verleend om op een terrein, gelegen in de gemeente Hoogland, een gesticht voor krankzinnigen op te richten. Bij een feestmaal was het een kleinen jongen vergund, mee aan te zitten. De soep werd rondgediend, maar hij werd overge slagen. Hij beklaagde zich hierover bij zijn moeder, maai- zij bad reden, hem geen soep te geven. Hierover werd hij boos en zei: «als ik geen soep krijg, zal ik het zeggen". Zijn moeder sloeg er geen acht op. Er werd ook wijn geschonken, maar 't spreekt van zelf hem sloeg men daarbij ever. Opnieuw bromde hij, en toen (le moe der bleef weigeren, niettegenstaande hij dreigde het te zeggen, barstte hij los: Zus haar nieuwe hemden zijn gemaakt van de oude gordijnen." Terecht noemt de Vriend des lluizesdezen Benjamin een enfant terrible. Volgens Tils Bits, het steeds goed inge lichte Engelsche blad, is Jack the Ripper dood. Door «een lid der balie" wordt nl. in dat blad meegedeeld, dat de bij bet publiek nog altijd onbekende Jack the Ripper. (Ie bedrijver der gruwelijke vrouwemoorden in White- cbapel, onlangs overleden is in het gerech telijk krankzinnigengesticht te Broadmoor. Het bericht van zijn gevangenneming en de tijding van zijn dood werden tot dusver door de politie geheim gehouden, omdat hij naar de ongenoemde berichtgever be weert iemand van zeer aanzienlijken stand was, evenals de nog niet gevonden dader van een spoorwegmoord, onlangs gepleegd, die echter ook bij de politie bekend zou zijn. RECLAMES- Van 1 5 regels fl,25 elke regel meer f025. Men verzoekt ous plaatsing van het volgend be langwekkend gesprek met den Eerw. heer Pastoor vau Mons (Var) Frankrijk. Tengevolge eener brief van den heer abt Martel, pastoor van Mons, by Fayenoe (Var), werd ik door uiyn blad uitgezonden oin verscheidene belangwek kende gevallen te controlceren welke dien brief aanduidde. Ik zal hier een beknopt uittreksel geven van bet gesprek dat ik met den voortreffely ken priester bad. Ik meen, zoo zeide hij, dat hel myn plicht is U gebeurtenissen te bevestigen die mij zeer verheugd hebben, daar het zich handelde om het geluk van een zeker getal mijner parochianen. Drie personen zijn volkomen genezen geworden I door het gebruik der Pink Pillen voor hleeke per sonen vau Dr. Williams. Drio aiuloron hebben ge- I durende den ganschen tijd dat zy er zich van be- I diend hebben er de buitengewone uitwerkingen van I ondervonden. Een zovende persoon die een ziekte aan de knie had, heeft geen resultaat bekomen maar om het U openharug te verklaren Uw genees middel is goene algemeene artsenij voor alle kwalen. Een der drie volkomen gene/.enen was in zoo n ho- vigen graad bloedarmoedig, dat hare uiterste mager heid en hare vale gelaatskleur leed deden om aan te zien. Sedert 16-jarigeu leeftijd is zy lijdende elke behandeling is vruchteloos gebleven. Men ried hnar uwe pillen aan en ten einde rade loos, wensohte zij er ook van te gebruiken. Na de dorde doos gebruikt te bebbon, kwamen hare kleuren terug. Na de achtste doos was zy als weder opgestaan, zij is tbar.8 uiterst welvarend en haar gelaatskleur is prachtvol. De tweede, 28 jaar oud, leed sedert 20jangen leer tijd aan zenuwpijnen welke van jaar tot jaar toena men Deze ziekte ondermijnde haar op gevoelige wnze Zij volgde ook Uwe behandeling en twaalf doozen hebben haar geheel en ai genezen Sedert de maand Moi heeft zij niets meer gevoeld. De derde is een jong kind dat bloedarmoedig was geworden tengevolge eener longontsteking en een abces aan de knie. Die behandeling met Uwe pillen heeft wel wat lang geduurd; maar thans is zijne gezondheid uitstekend. De drie andere personen ziju vrouwen waarvan hot bloed zoo arm is dat de zenuwen de overhand genomen hebben; duizeligheid, hoofdpijn, gebrek aan eetlust, algemeene verzwakking dusdanig was hun toestand. De Pink Pillen gaven hen eene uitmuntende ge zondheid terug, maar zij moeten er voortdurend van gebruiken. Ik acht my gelukkig deel to kunnen nemen aan de algemeene bekendmaking van een geneesmiddel, wnarvan ik de verrassende uitwerkingen en blijvende workdadigheid van erkend heb Dat ia een uitmuntend priester, die niet alleen over het heil zijner parochianen waakt maar zich tevens ook in't bijzonder interresaeert om de ge zondheid van hun lichaam. Diegenon die gebruik zullen maken van de Pink Pillen zullen er de boste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlamming, ruggemergstering, rhumatiek, heupjicht, zenuwpijn, Saint-Guy dans, hoofdpijn, zenuwziekte, kliergezwel len, enz, zij zijn een hernieuwer van bet bloei', en eeu spierversterkend middel. Zij geven schoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, handelen in al de tijdperken der verzwakkiug bij de vrouw eu veroorzaken bij den man een weldadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning on door buitensporig heden. Prys 1.75 de doos; 9.— per G doozen. Verkrijg baar bij Snaiiiuê, Steiger, Rotterdam, eonig depot houder voor Nederland en Apotheken. BURGERLIJKE STAND VAN AMERSFOORT GEBOREN23 Febr. Rijkje, d. van Aalt van Ginkel en AntoniuGeertruida Pothoven. Margaretha Woutera, d. van Jan «le Vries cn Gerarda Gijsbertse. 24 Febr. Rijk Jacobus, z. van Hilbert Wagt en Jansje Laseur. 25 Febr. Jacoba, d. van Rijk van Putten en Elisabeth Veenendaal. 26 Febr. Johau Gerardus, z. van Lubbert van den Berg en Jannetje van Beek. Maria Wiliielmina, d. van Petrus Hendricus Antonius Lohmann en Arnolda Maria Gerardina Brom. 27 Febr. Jannetje Evertje, d. van Gerrit Kentin en Geertje Klok. Cornelis, z. van Cornelis van Ouwerkerk en Gerarda Schalm. - Ma- rinus, z. van Otto üroekhuijsen en Jacoba Geurtse. Everarda Maria, d. van Arnoldus van Willigenburg en Johanna Cornelia Wit hoos. 28 Febr. Susanna Jacoba Elisabeth, tl. van Jan Kool en Geertruida Maria van Oven. Willeniina Woutera. d. van Hen drik van Veluw en Gcrritje van Loenen, 1 Maart. Evertje, d, van Berend Florijn en Ilentje van der Horst. 2 Maart. Lamber- thn, d. van Jan van der Linde en Lammigje Hol'. Gijsberlus Adrianus, van Johannes Pliilippus van Oostvcen en Willemijna Tol boom. ONDERTROUWD: 24 Febr. Jacobus de Bakker en Cornelia van Eist. Reinier Heere en Judina Muller. 25 Febr. Hen drik van Beek en Alida Catharinu Huisman. GETROUWD: 2 Maart. LeendertNicolaas van der Hagen en Engeltje Vaslenburg. Willem Angenilus Polleinan en Kngelina van Bijnen. OVERLEDEN: 28 Febr. Nicolaas Cornelis Korndewal, 13 u. 24 Febr. Een levenl. uang. kind vr. gesl. van Anlhonie van Heil en Klaasje van den Ham. 25 Febr. Jaco bus van de Biesebos, 87 j. wedr. van Cor- nelia Daalemcijer. 26 Febr. Antonia van Wijk, 16 d. 27 Febr. Een levenl. aang. kind m. gesl. van Matthijs de Wit en Ger- ridina van den Bongaard. 4 Maart. Ernst Bernardus Jens, 42 j. ongehuwd. Derk Mulder, 48 j. echtg. van Jaanlje Holland. TOYNBEF.-VEREENIGINü ,OXS II t l V KOESTRAAT geopend van 6 tot 9V2 uur. MAANDAG Lijnteekenen, Handteokonen, DINSDAG Verstellen. WOENSDAG Strijken. DONDERDAG Lezen (meergevorderden). Lezen en Schrijven (beginnendeu). VRIJDAG Lezen (beginnendeu). Nederlaudsch, Franscb. ZATERDAG Populaire Voordrachten.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2