Donderdag 31 Maart 1898. No. 4758. 47e Jaargang. Binnenland. STIJFKOPJE. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiëii per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. Bureau KOBTEGBACHT56 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 264 der Gemeentewet, Doen te weten, dat bet 3e aanvullings kohier der plaatselijke directe belasting (In komsten belasting) over het dienstjaar 1897, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Utrecht, in afschrift gedurende vijf maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, 26 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELI'ENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Herplaatsing wegens misstelling). De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Wet van den 2. Juni 1875 Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. KLEINVELD ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het op richten van eene vleeschhouwerfj in het perceel alhier gelegen aan de Breedesteeg, Wijk D. No. 122, bij het kadaster bekend bekend onder Sectie E. No. 3535, op de Se cretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 12 April aanstaande, des vonrmiddags te elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of zijner leden, bezwaren legen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, 29 Maart 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPBNNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. In 1894 wendde het Hoofdbestuur van den «Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren". gevestigd te Utrecht, zich bij adres tot den toenmaligen Minister van Binnenlandsehe Zaken ter verkrijging o. a. eenerRijkspensioenregeling voorden Gemeen- ambtenaar. Tot heden leidde dit verzoek tot geen resultaat, redenen waarom gemeld Hoofdbestuur zich thaus andermaal tot den tegenwoordigen Minister wendde, met be leefd verzoek tewillen bevorderen, dat aan de Feuilleton. 4). Jjist waar de weg door muren ingesloten wordt, stond zij een oogenblik stil als omadem te scheppen en keek om. De haven lag aan haar voeten rondom verhieven zich de steile rotsen, de blauwe zee was kalm en rustig, het geheel leverde een panorama op, wel waard om er voor stil te staan. Toevallig ontmoette zij Antonino's blik, terwijl zij vluchtig over de kerk heen keek. Zij maakten beiden een beweging, alsmenschen die zich willen verontschuldigen over een ver gissing; daarop zette het meisje boos haar weg voort. Het was pas éen uur en reeds zat Antonino al twee uren lang op een bank voor de vis- schorsherberg. Het scheen wel alsof hij levendig door iet9 bezig gehouden werd, want alle vijf minuten sprong hij op, liep in de zon en keek scherp naar de wegen, die links en rechts naar de beide stadjes op het eiland leiden. Hq vond het weder bedenkelijk, zeide hij tot de waardin het was wel helder, maar hij kende die kleur van den hemel en van de zee. Juist zoo zag hrt er uit vóór den laatsten grooten storm, toen hij die Engelsche familie met gevaar aan land gebracht had; zjj herinnerde het zich zeker wel. Neen, zeide de vrouw. Burgemeesters, Secretarissen, Ontvangers en ambtenaren ter Secretarie, zoo voor hen zeiven als voor hun na te laten betrekkin gen van Rijkswege pensioen worde verze kerd. Het examen voor postbeamtenaren in den telegraafdienst zal niet plaats hebben in dit voorjaar, doch eei-st in November a. s. De Minister van Binnenlandsehe Zaken brengt voorloopig ter kennis van belangheb- j benden, dat in 1898 de examens ter ver- krijging van acten van bekwaamheid voor Lager onderwijs in de Fransche taal zullen 1 worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, en die voor Middelbaar onderwijs in de maand j Augustus. die voor de Engelsche en Hoogduitsche talen, zoowel voor het Imager als voor het Middelbaar onderwijs, in de maand Augustus, zoo noodig aanvangende in het laatst van Juli die voor de gymnastiek, zoowel voor de acte Lager onderwijs (vak S) bedoeld in art. 65 der Wet op liet Lager ouderwijs als voor het Middelbaar onderwijs, in de maand Juli, zoo noodig ook in Augustus die voor Lager en Middelbaar onderwijs in de land- en tuinbouwkunde en voor Mid delbaar onderwijs in de houtteelt, in de maand Juli, zoo noodig in Augustus; die voor Middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief en die voor boetseeren en voor Lager onderwijs in handteekenen, in de maanden Augustus en September en zoo noodig in October die voor Middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige wetenschappen, boekhou den, Nederlandsche taal en letterkunde, ge schiedenis, aardrijkskunde, Staathuishoud kunde en statistiek,Staatsinrichting en schoon schrijven, zoomede die voor Lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 65 der Wet op het Lager onderwijs, in de maanden No vember en December. Het tijdstip waarop zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, zich daartoe zullen bebooren aan te melden, zal nader worden bekend gemaakt. Te Heerenveen, de hoofdplaats van het een maal »roode" district Sehoterland, open baart zich groote geestdrift voor de aan staande Inhuldigingsfeesten. De burgerij heeft bijna f3000 bijeenge bracht voor de feestelijkheden en bovendien zal een historische optocht worden gehouden, die door de deelnemers een 400 tal zal worden bekostigd. Vertegenwoordigd zullen worden de Oran jevorsten, die in het Oranjewoud resideerdep. In strijd met de bewering der N. R. Crt. bericht men ons uit Den Haag, dat er wel degelijk bij de betrokken Departementen een herziening in voorbereiding is ten opzichte der wetten betreffende de militaire pensi oenen der zee en landmacht. Het advies van den militairen pensioenraad is, reeds ingewonnen. De sterkte van het officierskorps bij het leger hier te lande was op 1 dezer als volgt infanterie 887, cavalerie 121, artillerie 406 en genie 90, totaal 1504. Volgens de orga nieke sterkte moeten er zijn reps. 939, 123, 435, en 95, totaal 1592er ontbreken dus resp. 52, 2, 29, en 5, totaal 88 officieren. De verloting voor de weerstandskas van den »Bond van Ned. Onderwijzers" heeft, na aftrek van alle kosten, f4070 opgebracht. Voor het examen van commies der belas tingen, in het voorjaar te houden, hebben zich reeds meer dan 600 sol'icitanten aange meld. Nico de Haas, de bekende en inderdaad zeer populaire karakter-komiek, te Rotterdam, viert morgen 4 April zijn 25-jarig jubilé. De nieuwe reclame-plaat der Vereenigiug tot bevordering van het Vreemdelingenver keer «Nijmegen Vooruit" die zich reeds zeer op het gebied van fraaie reclameplaten (om van haar andere werkzaamheden te zwijgen) onderscheidde vervaardigd naar het met den eersten prijs bekroonde ontwerp van den heer W. van Boven, te Amsterdam, in tien wedstrijd, dien de Vereeniging inder tijd uitschreef, is thans in druk gereedgeko men en op ruime schaal verspreid. De plaat, een knap stuk werk van de li- thographische inrichting Lankhout te's-Gra- venhage, is wel «voyant", zouden de dames zeggen. De hard-roode lucht boven het donker grijs gehouden, witgerande silhouet der stad Nijmegen; het intens blauwe water, de zachter getinte voorgrond met de voor dit doel goed geteekende figuren inder daad, er naar kijken móet men wel, en dat zegt alles in een reclame-plaat. Een «eenvoudige van harte openbaart, naar aanleiding van de aanstaande feesten, als zijn heerlijkst, verzoek" den wensch.datSchie- dam gesloten en er geen alcoholische dran ken meer gemaakt mogen worden. Dan zal er geen broodsgebrek meer wezen, en van al het koren, dat er nu voor gebruikt wordt, zal ieder zijn korreltje wel krijgen. Daaraan verbindt ae inzender den wensch, «aan de fabrieken en café's en knechts hun leven lang hetzelfde te doen uilkeeren". Dat zou uit te voeren wezen «wanneer de rijke man de eerste week twee centen daarvoor gaf en de tweede week vier, en zoo elke week verdubbelde en zoo een heel jaar lang dan hebben wij geen altnoes meer noodig". Het plan is stellig uit een menschlievenden geest geboren, maar zou voor de ver wezenlijking wel op bezwaren kunnen stuiten. De rijke man, die aanvankelijk blijmoedig zijn twee centen olferde, zou toch na ver loop van een half jaar eenige moeite hebbeu om als zijn week-contributie 67 108 864 cen ten neer te tellen, en aan het eind van het jaar zou zijn laatste contributie van 4503 599 627 374 792 centen hem stellig aan merkelijk ontlasten maar voor broodsgebrek bewaard waren de «fabrieken, cafe's en knechts" inmiddels zeker! Twaalf hoogleeraren in de faculteit der letteren, van ae verschillende Hoogescholen in ons land, hebben aan den Minister van Binnenlandsehe Zaken een adres gericht, waarin zij dringend verzoeken, geen gevolg te geven aan het voornemen om het onder wijs in het Grieksch aan de Gymnasia facul tatief te stellen. De Leidsche hoogleeraar in de geneeskunde, dr. W. Nolen heeft in een brochure be toogd, dat het ongewenscht is, ook voor de opleiding van toekomstige geneeskundigen het Grieksch te maken tot een niet-verplicht leervak aan de Gymnasia. Ook gedurende de maanden April, Mei en Juni zal door de Staatsspoorweg-maatschappij, bij wijze van proef, worden voortgegaan met de afgifte van Kilometerboekjes van 5U00 Kilometer voor f70. Wie soms 18 millioen beschikbaar mocht hebben en er geen raad mee weet, kan die kwijtraken aan de gemeente Amsterdam, die o. a. voor de naasting der gasfabrieken een kleinigheid gebruiken kan. De condi ties schijnt men zelf te mogen bepalen: Burgemeester en Wethouders wachten aan biedingen Nu, ze moest maar eens aan hem denken, als er vóór den nacht verandering kwam. Zijn er veel gasten aan den overkant, vroeg de waardin na een poosje. Het begint pas. Tot nu toeging het slecht zij die voor de baden komen, lieten op zich wachten. Dat komt door het late voorjaar. Heb je meer verdiend, dan wjj hier op Capri Ik zou er niet eens tweemaal per week macaroni van kunnen eten, als ik het alleen van de schuit moest hebben, zoo nu en dan een brief naar Napels brengen, of een heer op de zee roeien, die hengelen wilde, dat wasalles. Maar je weet immers wel, dat mijn oom groo te kweekerijen van oranjeappels heeft en een rijk man is? Tonino, heeft hij gezegd, zoolang ik leef, zal je geen gebrek hebben en na mijn dood zal er ook wel voor je gezorgd worden. Zoo ben ik met Gods hulp door den winter gekomen. Heeft hij kinderen, die oom van je Neen, hij was nooit gehuwd. Hij is lang in het buitenland geweest en heeft daar menigen piaster opgespaard. Nu is hij van plan, een groote visscherij op te zetten en hij wil mij aan het hoofd plaatsen om te zorgen, dat alles goed gaat. Dan ben je eigenlijk een gezeten man, Tonino. De jonge schipper trok de schouders op. Iedereen heeft zijn eigen last te dragen, zeide hij. Daarna sprong hij op en keek weer rechts en links naar het weer, ofschoon hij toch weien moest, dat men daarvoor slechts naar éen ken behoeft te kijken. Ik zal je nog een flesch brengen, je oom kan het betalen, zeide de waardin. Eén enkel glas nog, want jelui hebt hier een vurige soort wijn, mijn hoofd is er reeds warm van. Hij gaat niet in het bloed zitten, je kunt er van drinken zooveel je wilt. Daar komt juist mijn man man aan, je moet toch nog een oogen blik zitten gaan en een beetje met hem praten. Werkelijk kwam de statige eigenaar van de herberg van de hoogte, met het net over de schouders en de roode muts op de krullende lokken. Hij had visch in de stad gebracht, die door een voorname dame besteld was om den kleinen geestelijke van Sorrente voor te zetten. Toen hij den jongen schipper zag wenkte hij hem hartelijk met de hand een welkom toe, ging toen naast hem op de bank zitten en be gon te vragen en te vertellen. Juist bracht zijn vrouw een tweede flesch van den echten ouver- valschten Capri, toen het oeverzand aan den linkerkant knarste en Laurella aankwam. Zij groette vluchtig en stond besluiteloos stil. Antonino sprong op. Ik moet weg, zeide hij. Dat is een meisje uit Sorrente, dat van morgen vroeg met mijn heer pastoor inedegekomen is, en vóór den nacht nog terug wil zijn bij haar zieke moeder. Nu, nu, het is nog lang geen nacht, zeide de visscherze zal toch nog wel den tijd hebben om een glas wijn te drinken. Hola, vrouw, breng nog een glas. Dank u, ik drink niet, zeide Laurella en bleef op eenigen afstand staan. Schenk maar in, vrouw, Behenk maar in! Zij laat zich bidden. Laat maar, zeide de jonge man. Zij is koppigwat ze eenmaal niet wil. dat zou ze zelfs voor geen heilige doen. En daarmede nam hij haastig afscheid, liep op de bark toe, maakte het zeil los en stond nu het meisje af te wachten. Zij groette den waard en zijn vrouw nog eens en ging toen weifelend naar de bark. Zij keek naar alle kanten, alsof ze verwachtte dat er nog anderen mede zouden gaan. De haven was echter volkomen ledigde visschers sliep n of waren op zee met hengels en netteneenige vrouwen en kinderen zaten in de deuren, slapend of spin nend, en de vreemdelingen, die 's morgens waren overgekomen, wachtten tot het een weinig koeler werd om terug te keeren. Zij had ook den tijd niet om lang rond te kijken, want vóór zij het verhinderen kon, had Antonio haar in de armen genomen en droeg hij haar als een kiud in de boot. Toen sprong hij er ook in en na eenige slagen waren zij reeds in de open zee. Z\j was vóór in de boot gaan zitten en had hem half den rug toegewend, zoodat hij haar slechts van terzijde kon aanzien. Haar trekken waren nu nóg ernstiger dan gewoonlijk. Het haar viel ver over haar voorhoofd; om de liine neusvleugels lag een eigenzinnig trekje, de kleine mond was vast gesloten. Toen zij zoo een tijd lang over de zee geroeid hadden, begon zij den gloed der zon te gevoelenzij nam het brood uit den doek en knoopte dien over haar vlech ten, daarna begon zij naar middagmaal te doen met het brood, want in Capri had zij niets gegeten. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1