Stadsnieuws. Zooals gemeld is, heeft de Minister van Justitie, mr. Gort van der Linden, besloten, voor de vervulling van opengevallen notaris- plaatsen een lijst van sollicitanten voor een «laats te zonden aan tie ufdeeling van de Broederschap van candidaat-notarissen, waar onder tie vacature ressorteert, met verzoek om inlichtingen omtrent die sollicitanten. Naar aanleiding daarvan had bet Hoofd bestuur een algemeeno vergadering uitge schreven, ter behandeling van een voorstel van liet Hoofdbestuur tot wijziging en aan vulling van liet Reglement naar aanleiding van de missive van den Minister van Justitie. Deze vergadering heeft Zondag te Utrecht plaats gehad in het gebouw voor K. en W., onder leiding van den Voorzitter van liet Hoof. bestuur, mr. M. W. F. Treub. Uit alle deelen des lands waren leden aanwezig. Aan het uitgebreid verslug van het l'tr. l)(i</l>l<i<l ontlenen wij bet volgende: Ruim 1 uur opende de Voorzitter de ver gadering met een welkomstgroet aan allen, waarbij hij uiteenzette de kracht van het vereemgingsleven. Op liet doel der samenkomst komende, zeide spr., dat wat de Minister heelt gedaan misschien velen zonderling toeschijnen, velen buitengewoon voorkomen zou. Voor spr. ligt er niets buitengewoons in. Ter verklaring hiervan zette hij de geschiedenis van 's Mi nisters brief uiteen betrekkelijk liet vragen van inlichtingen omtrent sollicitanten naar vareerende notarisplaatsen. information om trent plaatsen en sollicitaties. Be Minister loont daardoor de bewegingen van zijn tijd te kennen en ziet ook in ors een vereeni- ging van mannen van gelyke belangen, die een weienschap hebben, welke aan de zaak der benoemingen ten goede kan komen maar de Minister heeft dat in zijn brief te kort gezegd, en uit het zien van zekere ver slagen van de Broederschap is het spreker gebleken, dat vele door die kortheid in een misverstand zijn geval en, zich de zaak als een zaak van de justitie hebben voorgesteld. Om dit. misverstand weg te nemen, ont wikkelde spr. wat de Minister wil, ul. dat daar. waar de Broederschap omtrent de te constateeren feiten hem kan dienen met haar wetenschap, zij hem dit niet zal ont houden. |)o Minister wil geen persoonlijke appre ciaties daartoe zonden wy nok niet het recht hebben, zeide spr. Wat we we! mogen doen en wat van groot belang is, is dut wij den Minister bijstaan met onze kennis, wanr de beste Minister anders moet afgaan op adviezen uit de 2e en de 3e hand, waarvan veelal het gevolg is, dut hij. die den hesten voorspraak heeft, den besten kruiwagen, het eerst gekruid wordt, wat in niemands belang kan zijn. Hierop een kort .versing gevende van de au diëntie hij den Minister, en het daarop ge volgde adres en antwoord, deed spr. uit komen dut hot geven van goede inlichtingen niet anders kan zijn dan in liet ware belang der verecniging en van het notariaat. Kr volgde ve>'l bespreking. De eerste spreker verweel het Hoofdbe stuur de zaak eigenmachtig behandeld te hebben, bet beter achtende, dat het uitge gaan ware van het verenigingsleven, door den Voorzitter daareven zoo fraai geschetst. Kr werden tal van bezwaren ingediend. Nadat de Voorzitter allen beantwoord had, openden zich op nieuw de sluizen der wel sprekendheid. Met 83 tegen 70 stemmen werd aangenomen een motie, luidende De vergadering, Hoezeer op Imogen prijs stellende de wel willendheid van Zijne Excellentie don Minis ter van Justitie, waarvan diens missive van den 5t?n Februari blijk geeft. En waardeerende de werkzaamheden van Hoofdbestuur: Spreekt als baar meening uit, dat het niet wcnschelijk is. de bestuursorganen der Broederschap advies te doen uitbrengen over de personen der sollicitanten naar de be trekking van notaris, en Besluit bet Hoofdbestuur uit te noodigen zich nader tot Zijn iemie den Minister van Justitie to wenk-n, uic-t i et verzoek, zich bij hel ad vies tot een btoordeeiing der stand plaatsen te mogen beperken. Na deze beslissing verklaarde de Voor zitter, dat hij de loopende zaken tot een volgende vergadering z> u gaande houden, doch dan van verdere leiding wenscht te worden ontslagen, en zich dan «uk niet herkiesbaar zal stellen een besluit dat hij onherroepelijk achtte, ook nadat de heer Van dor Stuit hem van meaning had trachten t« doen veranderen en dit algemeen toe- juie.hing verwierf. Thans schrijft het Handelsblad Naar wij vernemen hebb n ook de overige Houfdbestiiiirderen hun ontslag genomen en heelt de redactie van hot orgaan der Broe derschap, prof. II. J. Hamaker en mr. A. J. B. Rijke, haar taak nedergelogd. Hoe het medelijdende publick dikwijls be- 1 drogen wordt door voorgewende lamheid en blindheid, bleek Dinsdagochtend weer voor de Haogsche Rechtbank. Daar stond, ineengebogen op zijn krukjes, I oen lOjarig knaapje, dat jarenlang door z|jn dwergachtig voorkomen net medelijden van vele bewoners van Leiden had opgewekt. 't Bleek echter thans, dat het kind uitste kend ter been was en dit kwam te meer uit, toen bot wegens bedelen was veroor deeld tot opzending naar een Ryks-opvoe- dingsgesticht. Toen vond moeder het niet langer noodig om het publiek te misleiden; zij nam het kind aan haar hand, de krukken onder haar doek en vroolijk liepen beiden over den Vijverberg. Te Groningen is recht broederlijk het afge dankte orgel der R. Katholieke kerk in de Broerstraat na 50-iarcn dienst overgebracht naar de kerk der Christ, gereformeerden in de Parklaan, waar bet zeer feestetijk is in wijd. Het nieuwe Post- en telegraafkantoor te Amsterdam nadert met rasscne schreden zyn voltooiing. Reeds 1 April zal de ingenieur der Rijks-telegraaf zijn bureau naar het nieuwe gebouw aan den N. Z. Voorburgwal overbrengen om de inrichting van liet dra- dennet en alles wat inet de techniek in verband staat, gereed te maken, waarmede deze ambtenaar in '2 maanden gereed hoopt te zijn, zoodat de telegraafdienst in het nieuwe gebouw waarschijnlijk 1 Juni zal worden geopend. De houten fundeeringen voor de nieuwe Beurs te Amsterdam moeien 1 November van dit jaar klaar zijn. Den 15 Maart van het volgen de jaar zal worden begonnen met liet met selen der fundeeringen, terwijl het gelieele gebouw, met alles wat daartoe gerekend kan worden, 24 December 1902 opgeleverd moet worden. Voor eiken dag vertraging beloopt de aannemer f 100 boete. Daar, waar wij door buiteniandsche firma's allerlei artikelen voor de Huldigingsfeesten zien ad verteeren, doet het ons genoegen te kunnen constateeren, dat de Nederlandsche nijverheid óok niet achter blyft. Een goede gedachte hebben n.l. de bekende chocolade-fabrikanten Gebrs. D. M. Groo- tes gehad, door in den handel te brengen een feest-chocolade, welke zij den naam, «Oranje en Volk" gegeven heeft. Wü hebben dezer dagen dit typisch Hollandse!) fabrikaat ge zien en geproefd, en naar aanleiding van dat «zien" en dat «proeven" kunnen wy onzen lezers aanraden, er eens kennis mede te maken. Als bijzonderheid vermelden wij nog, dat de chocolade verpakt is in Oranjekleurig staniool, dat zich zeer gemakkelijk om de knoopen der jas laat winden, zoodat de koo- per der chocolade zich voor niets met de geliefde kleur kan tooien. Voor feestcommissiën, die kinderfeesten organiseeren, is het de chocolade. Reeds is gemeld, dat ter gelegenheid van de Huldigingsleesten op de heide hij Ren- kurn en Ede een groote militaire revue zal plaats hebben, waaraan door bijna het ge- neele leger zal worden deelgenomen. Men weet nu ook mede te doelen, dat ook de Marine vertegenwoordigd zal worden, en wel door de bemanning van H. M. schepen van oorlog «Bellona" en «Marnix". Een man, die geruimen tijd do brenger was van lal van berichten van lief en leed on die later aanzienlijke kapitalen helaas slechts voor zeer korten tijd in zijn bezit had, de oudste brievenbesteller van het Postkantoor hier, heeft gemeend dat na 33 jaren eerlijken en trouwen dienst de tijd gekomen is om rust te nemen. Morgen zal het 33 jaar geleden zijn dat A. Florijn hier benoemd werd tot besteller en tegen 1 Mei heeft hij thans ontslag ge vraagd, dat hem zeer zeker op de meest eervolle wijze zal worden verleend. Moge de eenvoudige, brave man zijn wel verdienden rust lang kunnen genieten. Architect H.Th. Eysvogel heeft een fraai ontwerp gemaakt voor den ombouw van de uitspanning-plaats «Oud Leusden", die onder zijn kundige leiding uit haar asch zal ver rijzen en van een eenvoudige landelijke her berg zal worden herschapen in een naar de eis- hen des tijds ingericht hotel met café zeker een aanwinst voor 'le mooie omgeving onzer stad. Onze stadgenoot ingenieur A. J. Krieger heeft aan den Raad der gemeente Ede con cessie gevraagd voor den aanleg eener tram van daar door de Buertsteeg naar Burnt»- veld. Den beoefenaars van het Koninklijk schaak spel zij meegedeeld, dat Km. Lasker aan staanden Woensdag 0 April des avonds half acht in de schaakclub «Utrecht", te Utrecht, simultaan-partyeo zal spelen. Daar is wel zelden zöo welverdiend hulde be wezen als Dinsdagavond aan mej. AL E. van Driel, die bij monde van den heer UJ. reis Rijcken, Voorzitter der plaatselijke afdeeling van „Toonkunst", werd gecomplimenteerd ter gele genheid van baar 12', i-jarige trouwe en hoogst kundige huip aan de afdeeling. En was het hem een even uungenameals vereerende taak die hulp te kunnen mciiorocron, niet minder aangenaam was het hem aan de verdienstelijke leerares der Muziekschool. .1 talentvolleaccompagnatriceder meeste uitvoeringen van de Zangvereeniging, het eere-lidniii .tschap der „Nederinndsche Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst" te kunnen opdragen. Dat de directeur der afdeeling, de heer M. W. Petri, haar namens het koor een mooi bloemstuk overhandigde en daarbij op ongekunstelde wijze ook aan zijn erkentelijkheid uiting gaf en dat de lieer Jos. M. C. Haak, als commissaris der afdeeling, den wakkeren Direc teur een welverdienden lauwerkrans overhan digde, dit alles gaf aanleiding tot een langdurig enthusiast applaus. Men was trouwens niet karig met bijvalsoe- tuigingen, zoowel voor de solisten als voor het koor, die Schumann's „Das Paradies und die Peri" op waarlijk zeer goede wijze ten gehoore brachten en het kan gezegd, dat de jong6te Toonkunst-avond een der beste is geweest, die bier in langen tijd gegeven zijn. Het muzikale gedeelte van het werk is over bekend van de schoone woorden gaven we in een vorig nummer een kort overzicht. We kun nen ons dus beperken tot de uitvoering-zelve. Onmiddellijk na de schoone introductie de begeleiding geschiedde andermaal alleen door mej. Van Driel; immers de heer Petri is de leer toegedaan „aut Cffiaar aut nihil" en verafschuwt een begeleiding van dubbel-quartet kwam de solo der alt, mej. Vermaes, die aan eeu vooral in het middenregister bijzonder beschaafd en mooi geluid een zeer mooie uitspraak paart. Onverdeeld won zij aller sympathie en warmen dank. Ook de tenor, de heer Van Veen was uit muntend; jammer dat hij de a steeds uitspreekt als en Thranc, nahmen lachelnd op de zelfde wijze zegt; jammer ook, dat hij, juist aan het eind van „Und einsam steht ein Jüngling noch" onrustig werd, wat voor de sopranen een aan leiding schijnt geweest te zijn om het „Weh, weh, er fehlte das Ziel" minder juist in te zetten. Mej. Van Heemskerk, die de dankbare Peri- partij zong, beschikt over goede stemraiddelen, doch was niet op haar gemak en haar glashelder geluid was daardoor een enkele inaal minder lieflijk. Ontzaglijk mooi daarentegen waren de zang en de voordracht van den bariton, den heer Van der Stap, vooral in het fraaie derde gedeelte. I)e koren veel te klein helaas, doch dat schijnt hier moeilijk anders te kunnen weer den zich dapper en zongen, op een paar onbe duidende kleinigheden na, met veel entrain. Mogen alle goede wenschen, voor de afdeeling Dinsdagavond uitgesproken, en waarmee het handgeklap van een zeer erkentelijk auditorium flink instemde, in vervulling gaan. De 41ste uitvoering van de Zangvereeniging zal nog lang bij velen in aangename herinnering blijven. Een occasional schrijft ons De aangekondigde voorstelling van den heer Henri ter Hall had 23 Maart in de Keizerskroon plaats. Voor een goed gevulde zaal trad het ge zelschap op. Nu, we hadden dat ook wel verwacht het kon niet anders. Wie toch vroeger met dit gezelschap kennis mankte, kon niet anders dan lof verkonden over de wijze van werken en dat was dan ook de oorzaak, dat velen gebruik maakten om met de waarlijk grappige revue „De Amsterdamsche tentoonstelling" kennis te maken. We merkten velen op, die reeds vroeger een kijkje hadden genomen, doch de directie had goed gezien en bijna alle nieuwe nummers in- gevoegd.Een ■••annimeerd bal besloot de voor stelling. De Keizerd. rum. is voor dergelijke uitvoeringen een schoone gelegenheid, en we hopen, dat de heer Wéiy, -nuls nu, bij een volgende door hem te ge vei, soiree over de opkomst van het publiek niet heeft te klagen. Energiek als hij is, verdient, hij ten volle den steun van het pu bliek. Het plaatselijk Departement vanhet»Nut" zal aanstaanden Woensdagavond in de groote zaal van Amicitia een lezing doen houden werkelijk tot nut van het algemeen. Mr. H. Smeenge zal dan spreken over Vakonderwijs voor ambachtslieden. Wie hem onlangs in de vergadering van de kiesvereeniging «Eendracht" gehoord heb ben, zullen hem zeker gaarne andermaal gaan hoorenwie toen verhinderd was te komen, zal ongetwijfeld gebruik maken van deze gelegenheid, waartoe ieder zonder uit zondering vryen toegang heeft. Aan den burgerhoefsmid J. II. Hurtgcrs, te Vroomshoop, is door den Minister van Oorlog vergunning verleend tot het volgen van een cursus in het hoefbeslag aan de Hoefsmidschool hier, waartoe hij in subsis- tentic wordt opgenomen bij het le regiment veld-artillerie. Aan majoor L. Brenner a Drandis, com mandant van het 4e bataljon 5e regiment infanterie hier, is een maand builcnlandsch verlof verleend tot een bezoek aan de Schiet school te Panna. Kapitein-kwartiermeester J. J. van Hille van het 1a regiment huzaren hier, wordt 20 Mei op zijn verzoek overgeplaatst bij het 3e regiment vesting-artillerie te Gorinehein. De batterijen veld-artillerie uit dit garni zoen zullen van 20 Juni tot. 2 Juli in de Legerplaats bij Oldebroek kampeeren om daar schietoefeningen te houden. De 2e luitenant P. A. van Leeuwen, die met 1 Mei a. s. van zijn dctachecring bij de Rij school der bereden artillerie te Bergen-op- Zoom wordt ontheven en voor on bepaalden tijd wordt gedetacheerd bij liet lo regiment veld-artillerie, komt alsdan te Amersfoort in garnizoen. Door de rechtbank te Utrecht is iemand uit Amersfoort, reeds uit anderen hoofde in de gevangenis te Utrecht gedetineerd, tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld we gens diefstal van een haarpit en een haar- hamer, ten nadeele van Van der T, in October te Hoogland gepleegd. We zouden bijna geneigd zijn te vragen wat een haarpit en een haarhamer voor in strumenten mogen wezen. Drie knapen uit Soest hebben voor de Rechtbank te Utrecht terecht gestaan om dat zij op 46 December te Soest onvoorzich tig en roekeloos een spoorsvegwerk bescha digd hebben. Zij hadden van een twaalftal spoorwagens, die op een helling stonden, de rem los gemaakt, om eens «een stukkie te rijden" en toen het tijd was oin naar huis té gaan, sprongen zij er af en lieten de wa gens maar doorloopen. Het was dus een kwajongensstreek geweest van een paar on nadenkende knapen, die evenwel zeer ern stige gevolgen had kunnen hebben. Nu wa ren er twee wagens geheel verbrijzeld. De officier van justitie had, hoewel men hier te doen had met betrekkelijk gering vergrijp, gemeend toch tot een vervolging te moeten overgaan omdat de aannemer een schade van i'400 had geleden en cischte f2 boete (subisdiair 2 dagen) tegen dei lelie- klaagde en voor de beide andere beklaagden vrijspraak. Maandag is men aangevangen met de graafwerken ten behoeve van bet nieuwe station. Weldra wordt een nieuwe aanbesteding gehouden. Met ingang van 1 April is het telegraaf kantoor te Baarn voor het publiek geopend van 7x/o voormiddag tot 8J/2 namiddag. Dienst op Zon- en feestdagen is onveranderd gebleven. Eeu ongure gast was wel een man die Dinsdag een bezoek bracht aan Baarn. Nadat hij, een oude bekende der Justitie, meer gedronken had dan hem voegde, wilde hij met alle geweld vechten en ging dan ook een paar dorpelingen met een mes te lijf. De politie mengde zich echter in dit ge vaarlijk spel en bracht hem in verzekerde be waring, echter eerst nadai hij een der agenten flink in het been had gebeten. Een droeve ramp heeft Bunschoten ander maal getroffen. Eenige Bunsehoter visschers hadden Vrij dagavond de wijk genomen voor den storm in de haven van Monnikendam en toen nu de vischafslager J. Stavankiter omstreeks half negen een achttal hunner, waaronder een 12 jarige knaap, met een roeibootje naar hun iri de haven liggende botters terugbracht, sloeg het bootje door den hevignn wind om en geraakten allen te water. Zoodra het ongeval werd opgemerkt, be proefde men met een grootere boot to hulp te komen, doch vruchteloos. Tien minuten later kwam J. Stavenkiter reeds aandrijven, die echter, niettegenstaan de de aangewende pogingen, niet meer tot bewustzijn kon teruggeroepen worden. Ken- nigen tijd later dreef het jongetje aan wal de heide andere lijken werden Zaterdag en Maandagochtend gevisebt. De namen der ongelukkige» zijn Peter Duijst, oud 22 jaar. Jan Hartog oud 24 jaar, beiden ongehuwdhet jongetje was een zoon tje van Wouter Koelewijn. De lijken zijn reeds te Bunschoten aange bracht De landkolonie van het «Leger des Heils" bij Barneveld breidt zich meer en meer uit. Gedurende dezen winter hebben niet minder dan 25 ii 30 werkloozen op de kolonie onder dak en voedsel gevonden, in ruil waarvoor zij eenigen arbeid verrichtten. Van de ge lieele kolonie, die 87 II.A. groot is. is reeds 50 bunder ontgonnen niet bijna alle takken van het landbouwbedrijf houdt men zich dan ook bezig. Zoo beeft men reeds een boom gaard aangelegd met 1500 van de fijnste soorten vruchtboomen, terwijl de warmoe- zierdery niet minder dan 3 II.Abeslaat. Verder bestaat het plan om zich op de ko nijnen- en bijenteelt toe te leggen. Thans is de landkolonie in het bezit van 40 koeien en 7 werkpaarden, zoodat de geheele uitgo- strektheiu weldra gecultiveerd zal zijn. Hoewel men reeds nu het benoodigde brood voor de kolonisten zelf bakt, zal men van 1 Mei a. s. de geheele bevolking der Toevlnch- ten voor dakloozen in de groote steden .'an brood voorzienvoorloopig zal men dan be ginnen mot wekelijks 15000 Kilo tarwebrood

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2