Stadsnieuws. Foulard-Zijde 60 cent Marktprijzen. Advertentién. Schweizer Zijde „AMERSFORTIA" LEZING Blijkens liet verslag van den geneeskun digen inspecteur in Noord-Holland kwamen van 1 Juni 1897—1 Januari 1898 in Am sterdam 175 gevallen van typhus en febris typhoïdea voor, waarvan 30 met doodelijken ïlaoop. In vele gevallen bleek alweder melk de vermoedelijke oorzaak van de verspreiding der ziekte "te zijn. In enkele gevallen bleken de lijders melk gedronken te hebben, af komstig van een boer uit öostzaan, wiens dochter aan typhus was overleden. In dm regel was de melk ongekookt ge bruikt, niettegenstaande herhaaldelijk het pu bliek gewezen werd op het wenscbelijkeom de melk vóór het gebruik altijd te koken. Door landbouwkundigen werd ir denlaat- sten tijd meermalen gewezen op het nadeel van de voeding met maïsmeel voor melkvee, waardoor wel de hoeveelheid melk vermeer dert, maar het vetgehalte vermindert. Te Drouwenermond gaf de landbouwer S. Haan aan zijn melkvee gedurende een paar weken maïsmeel in plaats van raap- of lijnkoeken. De uitslag van die voeding was, dat de melk- gift grooter werd, maar dat van die grootere hoeveelheid melk minder boter kwam dan van ''e kleinere hoeveelheid melk, die tijdens de voedering met raap- en lijnkoeken be komen werd. Volgens den Zaterdag verschenen 44sten jaargang van het Adresboek voor den Ne- derlandsehen boekhandel worden hier te lande thans uitgegeven 1250 dag-, week- en maand bladen, tegen 923 in 1897. In 1893 verschenen er nog slechts 771, zoodat het aantal in 5 jaar tijds bijna ver dubbeld is. Van deze verschijnen er te Amsterdam 201, te 's-Gruvenhagc 91, te Botterdam 61, te Utrecht 01. te Haarlem 41, te Leiden 38, te Groningen 34, enz. In het begin der 17e eeuw rookte men nog uit korte pijpjes met kleine koppen en dikke stelen. De koppen waren in 1740 reeds grooter en de stelen dunner geworden, maar iie pijpen bleven nog kort. Van Diemenbroek zoude, om het midden der 17e eeuw, een ver toog geschreven hebben om te bewijzen, dat pijpen met lange stelen minder nadeelig voor de gezondheid zouden zijn, dan die met korte als zullende de rook in de eerste beter be koelen en de oliedeelefi meer wegtrekken in de poreuze pijpaarde. Zeker is bet, dat de eerste fabriek van lange pijpen te Gouda is opgericht tusschen 1655 en 1060, zoo niet door dan ten minste op aanmoediging van rar. Govert Cinq, Bur gemeester uier gemeente en zwager van Van Diemenbroek. Nog lang daarna werd, ter gedachtenis aan dezen hoer, het getalmerk 5 (cinq) op het hieltje der lange Goudsche pijpen geplaatst. Sedert dien lijd zijn de lange pijpen in algemeen gebruik geraakt en om- I streeks 1693 beeft men to Amsterdam het eerst een order gesteld op de pijpenmarkt. Tusschen 1720 en 1851 vonden te Gouda ongeveer 16 000 menschen hun beslaan bij het pijpenmaken; in 1751 waren ertiog 374 pijpenmakersbazen, leden van het gild, en in elke fabriek werden wekelijks van 28 tot 36 000 pijpen vervaardigd. Graaf Dornberg heeft onlangs aan de stad Regensburg een groot deel van zijn vermo gen vermaakt, o. a. een groot perceel te Frankfort, onder voorwaarde dat dit niet onder 1 millioen Mark verkocht mocht wor den. Het bleek echter, dat die prijs veel te hoog was en onmogelijk te bedingen. Men heeft toen er het volgende op ge vonden. De kooper heeft op zich genomen een millioen Mark te betalen, maar zóo, dat hij eerst na twee jaren 200000 M. afdoet en do overige 800000 dan in 50 jaar afbe taalt, tegen 2 pet., op eerste hypotheek. Con tant bedraagt dit ongeveer 650000 Mark. maar nominaal is de koopprijs loch 1 mil lioen In een der bladen komt een «dringende bede om hulp" voor ten behoeve van het Srezin van een onderwijzer, die op 32-jarigen eel'tijd plotseling is overleden, «nalatende een weduwe met zeven kinderen, waarvan het oudste nauwelijks tien jaren telt". Het oudste tien jaren Die vader moet dus op 21-jarigen leeftijd gehuwd zijn. Als bewijs dat de man niet voor de toekomst der zijnen heeft kunnen zorgen, wordt er bijgevoegd, dat hij geen persoonlijk vermogen had en een jaarwedde van f 450 genoot. Geen vermogen op 32-jarigen leeftijd een inkomen van f450 'sjaars, en zoo iemand is op 21-jarigen leeftijd getrouwd Is het wonder, dat er armoede heerscht, als zelfs ontwikkelde personen niet beseffen dat het misdaad is, op zoo jeudigen leeftijd reeds een huishouden te vestigen, wanneer men geen meerdere en betere waarborgen voor de toekomst heeft Donderdag zullen in den echt worden ver bonden de portier en een verpleegde van het Luthersclie Üude Mannen en Vrouwen huis aan de Keizersgracht te Amsterdam. I De bruidegom heeft den respectabelen leeftijd van 79 en de bruid dien van 82 jaren. In hun jeugd hebben zij reeds de kennismaking, waarvan uit huwelijk het gevolg is, aange knoopt. Een bewijs alweer, dat oude liefde niet roest. Dezer dagen stierf te Jou re een 80 jarige vrouw, die steeds in zeer armoedige om standigheden verkeerd had; meermalen had zij aan het noodzakelijkste gebrek. Thans, na haar dood, is gebleken, dat zij bezitster was van een aanzienlijk vermogen naar men zegt meer dan f80000 dat aan drie erfgenamen vervalt. Te Roordahuizum (Friesland) doet zich bet zeldzame geval voor, dat er 5 broeders en zusters wonen, waaronder tweelingzusters, die thans met elkander 415 jaren tellen. De oudste is 88, de tweede 85, de tweelingen 82 en de jongste 78 jaar. Nog woont er een vrouw, Eeltje Heeringa die Zaterdag baar 98st.en verjaardag vierde. Dat Maart, tegen elke verwachting in welke werd gekoesterd door den zomer-winter van 1897 op 1898, geducht zijn staart heeft ge roerd, blijkt óok uit de boeveelheid neerslag biei'in den regenmeter opgevangen en die niet minder dan 246 m.M. bedraagt, in 12 dagen daarin verzameld. De hoeveelheid in Maart 1897 bedroeg 69 m.M., in Maart 1896 slechts 62 m.M, enz. ook in de beide voorgaande jaren waren er slechts 12 regendagen. Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Donderdag 24 Maart 1898 in het Gouvernementsgebouw te Utrecht hq^ft plaats gehad de 11e uitloting ter aflossing van f3000 in de geldleening van f140000, aan gegaan bij besluit der Prov. Staten van 16 November 1886. Uitgeloot zijn de schuldbrieven nos.10,80 en 139, elk groot f'1000. De uitgeloote schuldbrieven zijn aflosbaar ten kantore van den Betaalmeester te Utrecht, tot 1 Juli 1898. Nogmaals herinneren wij aan de hoogst belangrijke lezing over Vakopleiding door het Kamerlid mr. H. Smeenge Woensdagavond in Amicitia te honden en waarbij ieder be langstellende vrij toegang heeft. Het Bestuur der Maatschappij tot opvoe ding van Weezen in het Huisgezin, deelt thans officieel mede, dat sinds het aftreden van den heer M. W. Scheltema E.zn., als Directeur-secretaris der Maatschappij, de heer J. Woudstra met de waarneming dier function is belast. Straat-commissiën waarom komen er toch geen nieuwe bijen belanghebben den worden wel attent gemaakt op de in dit nummer voorkomende advertentie van den heer A. T. R. Vermolen, waarbij hij aankondigt, dat hij Donderdagavond weder een ^roef-illuminatie zal houden op het ter rein achter zijn Waskaarsen-fabriek. Luitenant E. D. van der Sleesen, van het 5e regiment infanterie hier voc den tijd van vijfjaren gedetacheerd bij het Oostlndisch leger, vertrok hedenochtend naar Harderwijk om zich ter beschikking te stellen van den commandant van het Koloniaal-werfdepot. In plaats van luitenant Van der Sleesen wordt luitenant F. E. Knoote belast met de opleiding der milicien-wielrijders bij het 5e regiment infanterie. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is Donderdag op plechtige wijze uitgereikt aan sergeant-majoor-titulair J. W. Hartboorn, van het 5e regiment infanterie hier. H. M. de Koningin-Regentes wordt mor gen op «Soestdijk" verwacht tot het in oogen- schouw nemen der verbouwing. Men meldt ons uit Baarn Het «Wilhelminapark", den vorigen zomer geopend, en waarbij zich o.a. de Wielerbaan bevindt, zal ook in den aanstaanden zomer weer met nieuwe villa's en lanen verrijkt worden. Een dezer laatste beet Kroningslaan en ter plaatse waar zij zich met de Emma- laan (langs den Vijver) vereenigt, zal een Kroningsboom geplant worden, die hier eigen aardig op zijn plaats is. daar de namen der lanen alle aan ons Vorstelijk huis herinneren. De landverhuring, welke Donderdag te Huizen gehouden werd, is mislukt, omdat de pachters "niet genegen waren, op den ouden grondslag in te huren. Van een grove spanen mand, zooals door de fruit handelaars tot het verzenden van ooft gebruikt wordt, maakt men een allerliefst en zeer licht te dragen handkoffertje, voor da- meskleedingstukken bijzonder geschikt. Men bekleedt daartoe de mand en het deksel aan den binnen- en den buitenkant met stevig grijs linnen. Aan de zijkanten van de mand kan men aan bet linnen ook nog een paar taschjes aanbrengen. Voor het gemakkelijk dragen van het koffertje steekt men een plaidriem door een paar reepen linnen die op de buitenzijde genaaid zijn. Versiert men het geheel met licht borduurwerk of een monogram en plaats aan de de achter zijde, waar het deksel bevestigd is, twee strik jes om het aanzetten te bedekken dan is het kleine handkoffertje gereed. Het is met weinig moeite in orde gemaakt en zal op reis van groot gemak kunnen, zijn en een bezwaar voor vele dames wegnemen, die, hoe gaarne zy ook hun toiletartikellen opreis bij zich in de coupe houden, daarvan af moeten zien, omdat de meeste handkoffer tjes te zwaar zijn om gemakkelijk op te ne men en de noodige hulp niet altijd even vlug bij de hand is. RECLAMES. Van 15 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. Hoe een cement arbeider gered is geworden. Door hem zelf verhaald. Een reporter van de „West Kent Advertiser" heeft de geschiedenis g hoord van den hr Athur Court, op welke wijze hij voor zijn gansche leven gebrek kig had kunnen worden; het is een jongmcnsch van 21 jaar, wonende No 12, Albert-terrace, Swanscom- be. Ziehier de geschiedenis door den hr Court verteld „Ik werk sedert eenige jaren voor de ovens i au de cement-fabriok der heeren J. B. White aud S in en in het jaar 1S95 voelde ik plotseliug pijn in mijne voeten en enkels. In den beginne was het zoo gering dat het de moeite niet waard was er over te spreken, ik lette er niet op, maar in plaats van beter te worden, werd het hoe langer hoe erger. Ik beproefde verschillende geneesmiddelen, maar zonder eenige uitwerking en ik bezoeht een geneesheer die mij eenige raadgevingen gaf. maar zulks gaf mij niets. Ik werd hoe langer hoe erger, ik ging zoo goed ik kon op krukken naar mijn werk, dat ik eindelijk gedwongen was mij geheel en al te bed te leggen. Ik ondervond vreesc- lijke pijnen en ik luid meer dan een half uur noodig om den weg af te leggen, een afstand van ongeveer honderd roeden. Ik moest op handen en voeten naar boven klimmen." „Hebtgij geen andere raadgevingen ge'- .O^vraagd?" „Ja," antwoordde de - heerCourt,„wantboven rJTt en behalve ik mijne f beenenmetverschillen- '"-"Sfcde smeersels inwreef, bezocht ik een Insti- tuut te Londen en men zeide mij dat ik aan spier-rhumatiek leed, maar ik ondervond er niet het minste goed van." „Maar thans zijt gij welvarend „Ja, ik gevoel mij gelukkig te kannen zeggen dat ik welvarend ben. ,,Na bijna een jaar geleden te hebben sprak een mijner kamaraden mij over de „Pink Pillen van Dr Williams voor bleeke Personen." en zeide mij dat een zijner vrienden te Hull, lid van de „Vereeniging van Scheepstimmerlieden," die gedurende langen tijd aan verlamming geleden had, door die Pillen genezen is geworden. De geneesheer had hem als ongeneesbaar aan zijn lot overgelaten en daar men dacht dat hij niet meer zou kunnen werken gaf de Vereeniging hem een gift van L 50. Bij werkt thans en wel sedert eenigen tijd reeds. Ik had besloteu de Pillen te probeeren. Ik nam drie pillen per dosis en nadat de eerste doos vebruikt was, gevoel de ik mij beter en ik ging zoo voort. Daar ik door ging de Pillen te gebruiken verdween de pijn van lieverlede totdat zij geheel en al vedwenen Eene nitlegging. De Pink Pillen van Dr Wil liams werken rechstreeks op het bloed, en hot is daarom dat zij uitstekend zijn voor alle klassen der maatschappij, voor de genezing der slechte spysver- teering, bloerdarmoede en rhumatiek, klieren, chro nische belroos, en om aan de bleeke en geelachtige gezichten een gezonde kleur te geven. Zij zijn ook een spïerversterkend middel voor de zenuwen en ruggegraat en hebben ook vele gevallen van ver lamming, ruggemergsteripg, zenuwpijn, St. Guydans en zenuwachtige hoofdpijn genezen. Men kan ze thans verkrijgen bij Dr. Williams' Medicine Com pany, 46, Holhorn-Viaduct, Londen E, C., maar zij zijn slechts echt niet de gehcele naam „Dr. Wil liams' Pink Pills for Pale People," l'rijs: fl.75 de doos; f.9 per 6 doozen. Verkrijgbaar by Suabilió, Steiger. 27, Rotterdam; eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Eene nationale Volksdrank is sedert korten tijd onder den naam„Kroonl-limonade" in den handel gebracht. Wij kunnen iedereen aanraden deze Kroon-li- monade, zoowel als limonade-siroop bij H. H. Winkeliers als op kogelliesscben bij H, H. Miueraal- waterfabrikanten, te koopen. Wanneer men een tot f8.35 per Meter. Japansclie, Chineesche enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde Hoiuicborg-Zijde van 85 cent tot f 14.(15 p. Mèt. effen,, gestreept, ge ruit, gewerkt, damast enz. lea 240 versch. qual en 2000 versch. kleuren, dessins enz). Franeo en vrij van invoerrechten in huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto uaar Zwitseland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. maal doze Kroon-limonade heelt geproefd, zal zij als Nationale Volksdrank overal welkom zyn en plaats maken voor dc Alcoholisch- dranken. Men moet attent zijn op het etiket, da', wettig gedeponeerd W| want, zoonls bijna altijd, trae men ook deze limo nade weder na te maken. Eiscbt daarom op iedere fle „Kroou-limonrle Gedeponeerd. Amersfoort, 1 April 1898. Appelen 0 fa f 0.—Peren f 0 a l 0.— Zandaardappeleu 1 3.- a f3.50 lloen- dereieren f3.a f3.50 Eendeneieren f0.—a f0.— p. 100 st. Hooiboter 10.90. a f 1.10 p. k. Kippen 10.60 afl.- Kuikens f0.— h f 0.Piepkuikens f0.— a f0.Ganzen f0.f.0a 0— Eenden f 0.60 a f0.90 Hazen fü.— fo.Wilde konijnen f'O.— a f0.— Tamme konijnen!'0.80 a fl.40 p.st. Dui ven f 0.50 a f 0.70 p. paar Vette varkens f o a 10. Magere varkens f 12 a f20 Zeugen f50 a f70 Biggen f6.— a f44.— Schram men f0.a 10.— Vette koeien f—a fGuste koeien fa f Kalf- koeien f a f Kalfvaarzen f Pinkstieren f—af Aangevoerd waren ongeveer heet. Ap- pelen, heet. Pm-en, heet. Kleiaard appe len, 300 heet. Zandaardappelen, 70000 st. Hoendereieren, 1400 kilo Hooiboter, kilo Margarine, Vette varkeus, 20 Magere varkens Varkens voor exportslagerijeu, 300 biggen, on 20 zeugen. De heer en mevrouw HOOY- KAAS—Faber betuigen hun bartel ij ken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij de geboorte van hun zoon onder vónden. Amersfoort 2 April 1898. Kraamvisites worden afgewacht Dinsdag 5 en Donderdag 7 April, is «le beste Vraagt stalen van onze Nouveautés in zwart, wit of gekleurd van 35 cent tot f 12.50 per Meter. Specialiteitnieuwste Zijde voor dames-toiletten. Directe verkoop aan Particulieren. Wij zenden de gekozen Zijde in elke hoeveelheid Vrij van rechten en franco huis. SCHWEIZER Co.. Lucern (Zwitser!.) Exporteurs mn Zijde. Fabriek van Ziektekiem vrije Melk Producten. Van de in de maand Maart verkochte producten bleek uit liet onderzoek, dat deze gemiddeld bevatten W KMjH Vet 3.06% en Droogrest 11.78%. Ml O T f11 S. G. bij 100» 0. 0.867. Voor 5 Gram gefiltreerde boter waren noodig 27. cM:i. V10 norm. Natronloog {wasaei.) W. A. v. d. Bovenkamp. van den heer mr- H- Smeenge lid van de Tweede Kamer der Slatm-Gencraal OVER voor AMBACHTSLIEDEN. op Woensdag 6 April a. des avonds te 8 uren in AMICITIA- Toegang HOSttïMMOS. !lvj NACHTEGAALSTRAAT. Het is ondergeteekende gebleken, dat door een bericht., zonder zijn medeweten geplaatst óo r? -"tCMu/e Amersfoorlsche Courant van 23 Februari 1898, No. 15, tot abuis heeft aanleiding gegeven. Daarom zal op 11onderdag 7 dezer, bij gunstig weder, van des avonds acht tot tien p»r;»L^p,iVet.,^«?n van ziJ" lab|'iek een PROEI-ILLUMINATIE plaats hebben, van zijn gewijzigde verlichtingsartikelen en noo- (ligt. belanghebbenden en commission beleefd uit tot bezichtiging. A. T.°R. VERMOLEN. Amersfoort. 4 April 1898.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2