Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. of ile onderwijzeres wordt gevergd, de krach ten van een vrouw spoediger sloopt dan die van een man, dan zou uit dat feit nog geen argument te smeden zijn tegen het»féroinisme" in het algemeen, zooals do Standaard doet. Wij wensclion overigens in herinnering te brengen, dat het adres, hetwe'k tot zoo onjuiste gevolgtrekkingen geleid heeft, vol strekt geen algemeene instemming heeft ge vonden bij de onderwijzeressen. Eenigen tijd geleden richtte zich de «Ne derlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterkedrank-' per adres tot H. M. de Ko ningin-Regentes, verzoekende Haar invloed aan te wenden, opdat bij de aanstaande 11 ul- digingsleesten geen overmatig alcoholgebruik de vreugde verduistere en dat geen militair, hetzij te land, hetzij ter zee, in Haar naam eenig bedwelmend vocht wierd geschonken. In aansluiting daarmede stelde de firma Blooker onmiddellijk gratis een voldoende hoeveelheid van haar bekende bussen cacao met de daarbij benoodigde suiker ter be schikking van de Ministers van Oorlog en van Marine oin allen militairen beneden den rang van officier daarmede op den feestdag, 6 September, te onthalen. Beide Ministers hebben dit royale aanbod bij vleiend schrijven dankbaar aangenomen. Volgens een correspondentie uit Deli in de Locomotief is bij een spiritistische séance op .'11 Januari j.l. uitgemaakt, dat Oemar binnen zes maanden zal sneuvelen en dat een maand later de geheele Atjeli-oorlog uit is! Dus Ie Huldiging onzer Koningin. l>o meeste aan spiritisme ongeloovigen zul'eti wel van harte instemmen met onzen vvensch, dat de voorspelling ditmaal eens uitkomt. De anti-revolutionnaire commissie van schoolwet-wijziging zal Donderdag 14 dezer te Utrecht een vergadering houden lot het uitbrengen van een rapport over het inge diende wetsontwerp op den Leerplicht. Deze zal dienen ter voorbereiding van een alge meene vergadering van voorstandei's van de School niet len Bijbel, die door he' bestuur van de Unie zal worden bijeengeroepen in gevolge hel besluit van de jaarvergadering, gehouden 27 Maart II. lu d(! Slaats-Courailt komt reeds een per spectief-afbeelding voor van het Amstordam- sclie Beu rsonUverp Berlage, niet als extra- premie voor de abonnés, maar in Je bijlage welke ile omschrijving en afbeeldingen der gedeponeerde fabrieksmerken bevat. Als een dier merken is door de firma W. G. lloele Senior, te Kampen, voor haar sigaren enz. de ontworpen Beurs gekozen en dit merk is thans gedeponeerd. Spoediger kon 't zeker niet. Twee niet onaardige April-grappen zijn de volgende In het Rolterdamsch Nieuwsblad van 1 April kwam de volgende med.wieling voor: «Naar wij venemen, wordt onder de on bezoldigde rijksveldwachters door liet ge heide land ecu adresbeweging op touw ge zet, waarin den Minister van Justitie zal wor den verzocht liet daarheen te willen leiden dat tuin na 40 dienstjaren eeit pensioen zal worden toegekend ten bedrage van 2,'3 van activiteits-jaar wede der laatste 6 jaren." Dat liet. beslist onmogelijk is, het 2/3 te bepalen van liet trartement van onbezoldig- den, zal wel menigeen aanstonds hebben begrepenmaar toch is een aanzienlijk aantal bladen er in gevlogen door liet klak keloos overnemen van deze April-visch. De Amsterdumsche Courant deelt een an dere mede Ken Amsterdammer, die dezer dagen een nieuwe vereeniging oprichtte voor liefdadig heid, ontving op 1 April een bankbiljet van l öOen een van f40, die echter bleken reclame- biljetten voor sigaren te zijn. Men kent ze To' val lig kwamen dien dag twee hooge oomes uit den Haag bij hem aan, wien hij de grap liet zien. Men kan zijn verassing voorstellen toen beide heeren de valsche biljetten voor echte inwisselden, ou ook die van den afzender van de sigarcnbiljetten toen hem zyn brief met echte biljetten vertoond werd. Aanvankelijk dacht hij zich vergist to heb ben. doch toen hij boorde van de ruil, acht te hij zich verplicht om nu ook twee echte biljetten te geven. Zoo bracht deze aardigheid f200 op voor een liefdadige vereeniging, die dien steun best kon gebruiken. Te Sassenheim bestaat het voornemen, op 1 September liet fribuldigingsfeest te vieren. J en belangstellende gaf der feestcommissie in pcmoede den raad om dit liever een 14 dagen later ie doen, dus na afloop van de grooto steden, omdat men dan veel goed- kooper gebruikt vuurwerk zou kunnen knopen De Raad der gemeente Urk beeft flOü op de begrooting gehracht voor de Iuhuldi- gingsfeesten. Ken hooger bedrag, hoe wen- scbelyk men dit ock achtte, is niet raogelyk wegens den toestand der Gemeentelijke geld middelen. Ook zal aan de ingezetenen een lijst ter inteekening voor bijdragen worden aangeboden. Voor een schoolfeest sparen de kinderen zei ven. Eenige weken geleden hebben een tiental hoogleeraren in verschillende letterkundige vakken (o.a. ook in het Latijn) en 6 doctoren in de Nederlandsche letteren en wijsbe geerte aan de Nederlandsche Rijks-universi- teilen en aan alle docenten in de letterkun dige vakken bij het Gymnasiaal onderwijs per circulaire de uitnoodiging gericht, in vereeniging met. hen den Minister van Bin- nenlandsche Zaken te verzoeken, art. lOder Wet op het Hooger onderwijs zoodanig te wijzigen, dat voortaan voor rectoren en con rectoren niet uitsluitend de graad van doctor in de klassieke letterkunde zal gevorderd worden. De laatste alinea van art. 16 zou men wenschen aldus gewijzigd te zien: «voor de rectoren en conrectoren wordt de graad gevorderd van doctor, verkregen in de fa- culateit der letteren en wijsbegeerte aan een ^Nederlandsche Rijks-universiteit." Naar wij vernemen, bedraagt het aantal onderteekenaars van dit request 122, als volgt samengesteld 18 leeraren in de lacul- teit der letteren en wijsbegeerte aan de 4 Nederlandsche Universiteiten, 8 rectoren of conrectoren van een Gymnasium, 3 leer aren in de klassieke talen, 40 doctoren in de Nederlandsche letteren en 48 leeraren in de moderne talen bij het Gymnasiaal on derwijs. Het zou wel mogelijk wezen, dat het be kende voorstel tot combineeren van eenige provinciën voor de eind-examina der Hoogere Burgerscholen reeds dit jaar het gevolg had, dat. de leerlingen onzer Hoogere Burger school niet te Utrecht of te Amersfoort werden geëxamineerd. Althans de Minister van Binnenlandsche Zaken beeft goedgevonden, dat voor ditjaar de eind-examén-commissie voorde drie noor delijke provinciën zal worden benoemd door den commissaris der Koningin in Friesland, die hieromtrent alsnu in overleg zal treden met zijn ambtgenooten in de provinciën Groningen en Drente. Maar indien hierdoor ook al de gewenschte besparing van reis- en verblijfkosten werd verkregen, is 't nog zeer de vraag of niet uit ander oogpunt groote nadeeler. er het ge volg van zouden moeten wezen. Maar ook hiervan afgescheiden, dunkt ons dit den Minister op aanstichting der Inspecteurs toegedicht plan moeilijk met de wet op het M. O. te rijmen, daar art. 57 zegt, dat de eind-examens worden afgenomen door com missies, «jaarlijks te benoemen door Onzen Commissaris in iedere provincie, waar zoo danige scholen (Hoogere Burger- of Land bouwscholen) aanwezig zijn." De heer J. C. F. Prikken, leeraar aan de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs hier, is benoemd tot lid der Commissie van exa men voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, welke 18 Juli te 's-Gravenhage aanvangen. Onze stadgenoot he heer L. J. Krudop is mei ingang van 12 dezer benoemd tot amb tenaar ter ^Gemeente-secretarie te Baarn. Den doofstommen Van S. overkwam Za terdag het ongeluk, bij bet waterputten voor over in de Zuidsingelgracht te vallen en weldra naar het midden te drijven. Hij ware wis verdronken indien niet de schildersgezel Manné, die een der zeer wei nigen was die het opmerkte, gekleed waste water gesprongen en hem op den wal had geholpen. De overgangs- en de eind-examens der Bur geravondschool zijn geëindigd en hadden den volgenden uitslag: Uit de eerste klasse werden tot de tweede bevorderd S. Slachter, G. Stam, VV. Ruiten berg Lz., M. Hoogevest en J. Willemsen, terwijl 10 van de 16 leerlingen niet bevor derd werden en 2 van dezen niet meer tot den volgenden cursus kunnen werden toe gelaten. omdat ze zonder goed gevolg reeds tweemaal het onderwys in de eerste klasse volgilden. Van de 8 leerlingen der tweede klasse kon het einddiploma worden uitgereikt aan Arns. van Daal, H. J. Hendriks, C. P. van den Broek, Adr. van Es. W. Ruitenberg Gz. en N. van Reek, terwijl de ardcre 2 leer lingen het onderwijs van den volgenden cursus nog weder in dezelfde klasse kunnen volgen. Vier der gediplomeerd n hebben toelating verzocht tot de klasse van voortgezet tee- kenonderwijs, hetwelk hun allen is toege staan. Bij het sluiten van dezen wintercursus werden door den Voorzitter van de Com missie van Toezicht, namens de Loge «Jacob van Campen," weder fraaie prijzen ter aan moediging uitgereikt en wel aan Arns. van Daal, 11. J. Hendriks en S. Slachter. De zomer-teekencursus vangt aan op Dins dag 16 April des avonds 7 uur. Morgenmiddag om half drie zal op het sport-terrein aan den Leusderweg een hoogst belangrijke#-voetbalwedstrijd worden gehou den tusschen een jlaagsch elftal en een ge combineerd elftal uit de provincie Utrecht. Een medewerker aan een der provinciale bladen heeft zijn redactie er weer eens laten iuloopen, door mee te deelen, hoeveel de inzamelingen voor de algemeene feesten in September bier ter stede hebben opgebracht. Het bedrag kan onmogelijk bekend zijn vóór en aleer de verschillende sub- commis- siën gereed zijn en dat is niet voor, op zijn allervroegst, 14 dezer. De plaatselijke bladen bewaarden dan ook wijselijk liet stilzwijgen en lieten zich niet verleiden door uit de lucht gegrepen cijfers en on-dits. Luitenant L. W. C G. van der Garden, van het 5e regiment infanterie hier, wordt bin nenkort bevorderd tot kapitein. Het stafmuziek-corps van liet 5e regiment infanterie is andermaal door het Gemeente bestuur van Nijmegen geëngageerd om daar gedurende dezen zomer 15 concerten te geven op het Valkhof. In ons nummer van 7 Maart j.l. zeer weinige exemplaren daarvan zijn nog voor belanghebbenden verkrijgbaar gaven we een zeer omstandig verslag van hetgeen mr. Smeenge in de vergadering van de kiesver- eeniging «Eendracht" op 3 Maart meedeelde over vak-onderwijs. We kunnen dus volstaan met te verwijzen naar ons vorig verslag, doch willen hieraan nog toevoegen, dat de vergadering, gister avond in Amicitia gehouden op aanstichting van het «Nut", goed bezocht was. Viel liet aantal der opgekomenen tegen in verband met hetgeen daarvan verwacht werd door de toezeggingen om te komen en het ver zoek om plaatsen te reserveeren, het gehalte was des te beter; zeer veel Besturen van vakvereenigingen, veel patroons, en ook eenige ambachtslieden waren tegenwoordig en volgden met grooten aandacht de mooie improvisatie van mr. Smeenge. Vóór de pauze herhaalde spr. ongeveer wat hij in De Arend reeds zeide over het hooge nut van de door hem voorgestane op leiding van den toekomstige» ambachtsman. De huidige voldoet niet, omdat ze te kost baar is, niet bereikbaar voor iedereen en niet uitgebreid genoeg dan dat alle vakken er in worden onderwezen. Sinds 3 Maart is een Vereeniging als de Drentsche opgericht te Brielle, voor de eilanden Voorne en Puttende kosten ppr leerling bedraugen daar f 168 en "lit zal te I Amersfoort nog minder wezen, wijl hier geen reis- en verblijfkosten noodig zijn voor hem die toezicht houdt. En bet geld zal goed besteed wezen, want de leerjongen wordt èn theoretisch èn practisch oneindig beter onder wezen, voortdurend op bet ambacht gehou den en geregeld betaaldde lauwheid en onverschilligheid zullen verdwijnen. Slaat men hier de hand aan de ploeg en maakt men hier een begin rnet hetgeen in de omliggende Rijken reeds lang bij Wet geregeld is, dan zullen de Ambachtsscholen i kunnen worden opgeheven en de hierdoor vrijkomende gelden besteed aan deze soort opleiding, die óok kan toegepast worden op het" platteland. Als nu een jongeD, bijv. van de Soester- heide, een Ambachtsschool gaat bezoeken, dan keert hij wiskundig zeker niet terug l naar zijn geboorteplaats, doch vestisthij zich in een der groote centra indien hij echter in de plaats zijner inwoning wordt opgeleid en dat kan overal, waar slechts een werkplaats en een kundig patroon is dan heeft zijn dorp-zelf er profijt van. Met een warme aansporing om ook hier een proef te nemen en te helpen waarmaken de leuze «Vakonderwijs", in den jongsten verkiezingstijd op aller lippen, eindigde spr. zijn hartelijk toegejuchte improvisatie. Nu is 't woord aan het particulier initiafief. Moge het goede vruchten afwerpen v.jr Amersfoort. Naar wij vernemen, zal hier binnenkort een lezing worden gehouden over het Zuider- zee-vraagstuk. Bij de Maandag door den kapitein-eerst an,iwezend-ingenieur te Amersfoort gehouden aanbesteding voor bet bouwen van een stal voor een batterij veld-artillerie hier (begroo- ting 1"25 800) werd ingeschreven als volgt: T. 1! Eysvogel, te Rumpt, 121)397; N. G. j Werven, te Kampen, f 29 200; J. van Keulen, 129 090; W. van der Kooij, f29070: G. Wassing, f28910; P. Boks, f28 900; W. van Achterbergh, f27 900; H. Heilijgers, f27 777, allen hier; en G. C. Mets, te Zalt- Bommel, f27 740. Eén biljet is te laat inge komen en werd ongeldig verklaard. Bij de Dinsdag door architect Kroes ge houden aanbesteling van het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning aan de Utrecht- schestraat, voor rekening van den heer C. Jansen werd ingeschreven als volgt: Stol- lcnberg en Kruif, Amsterdam, f8900; K. Wolfswinkel, f8800; H. FijnenBwi, i'8200; H. Boks, ('7820; G. Kunst, 17800; en G. Prins, 16982, allen hier. Het werk is den laagsten inschrijver ge gund. Het bezoek, dat H. M. de Koningin-Regentes Dinsdag zou brengen aan «Soestdijk on dat sedert werd uitgesteld tot heden, is thans weder voor'onbepaalden tijd uitgesteld. De heer A. A. Nieuwkamp, die een veer tien dagen geleden benoemd werd als tijdelijk Gemeente-ontvanger to Baarn, beeft reeds weder ontslag genomen. Naar wij uit Baarn vernemen, zal een groot deel van het Baarnsche boscfy liet zoo genaamde O verbosch - spoedig voor wan delaars gesloten worden. Reeds zou voorf 9UUÜ deaanbesteding hebben plaats gehad van palen en puntdraad voor de afrastering. Hopen we, dat het bericht onjuist is. De eerste landverhuring, zender pluk- of opgeld en bij afslag (dus geheel overeen komstig den wensch der pachters) had ten huize van H. Perier, kastelein in «de Lin deboom" te Eemnes plaats. De animo was groot en de perceelen brachten meer op, dan zij verleden jaar golden. De heeren grond-, eigenaren, die overigens steeds zeer inschik kelijk waren, ondervonden dus geen nadeel van het toestaan van het verlangen dei- pachters. De pacht zal er niet onder lijden. Op een dorp in de provincie Utrecht de naam doet niet tor zake werd korte lings een kindje geboren, dat spoedig bleek een breukje te bezitten. De geneesheer werd geraadpleegd en beval een breukbandje aan te leggen. De ouders, met deze methode blijkbaar niet tevreden, vernemen, dat er in de ge meente een vrouw woonachtig is, die het kind op andere wijze kan genezen, namelijk door het te belezen. De vrouw wordt gehaald en eischt de on middellijke wegneming van het bandje. Daar na strijkt zij met een ei, dat bepaaldelijk on Witten Donderdag (dus in liet vorig jaar) gelegd moest zijn, over de plaats, waar de breuk bestaat en geeft toen als haar over tuiging te kennen, dat de genezing na drie weken volmaakt zou zijn, terwijl zij in dien tusschentijd daarvoor moest bidden. De drie weken zijn om, doch de kwaal is niet genezen en liet geneeskundig voorge schreven breukbandje na veel aarzelen dezer dagen weder aangelegd. Het honorarium voor de diensten dier vrouw kunnen we tot ons leedwezen niet mededeelcn doch voor de waarheid van het verhaal staan we in. Een rentenier in de Rue de Clichy te Parijs, die voor zijn zilveren bruiloft een vrij groot aantal vrienden en kennissen had uitgenoodigd, ontving tot zijn verwondering «bedankjes" van verschillende lieden, die hij niet genoodigd hadmaar hij ontgafhet zich. De groote dag kwam. Zijn woning schit terde van licht; in de eetzaal stond een fraai versierde tafel gedekt. Maar zie, be halve de genoodigde, daagden ook tal van ongevraagde gasten op. Een eindelooze reeks van rijtuigen vulde de straat. Allerlei dames en heeren in gala traden binnen, voor wiein de verste verte geen plaats was, menschen die de rentenier in zijn leven wel eens ontmoet had maar aan wien hij voor zijn feest zelfs niet gedacht had. In zijn wanhoop ging de gastheer boven aan de trap staan om een aan spraak te houden. Hij legde uit, dat hij liet' slachtdier moest zijn van een boozen spot vogel en verklaarde de zaak bij de politie te zullen aangeven wat bij dan ook deed. In welke stemming de ongevraagde gasten huiswaarts keerden, behoeft men niet te vragen. De poets was hem gebakken door zyn neef, dien hij verzuimd had uit te noodigen maar die aanstonds bereid was, alle onkosten van den verstoorden maaltijd te vergoeden en de «echte" gasten reeds een souper aanbood dat klonk als een klok. In de grootste ellende is to Chicago over leden James Berry, de zoon van een gezien arts te Nieuw-York, die reeds in zijn prilste jeugd een zóo teugeloos temperament en zóo onaangename eigenschappen loonde, dat zijn Ouders om zoo te zeggen verademden, toen de ongeveer twaalfjarige knaap op een goe den dag van huis wegliep. Met. zijn gebrek kige opvoeding, zonder lust. tot arbeid, werd James landlouper en zwierf nu dertig jaren als vagebond rond. Anderhalf jaar geleden kwam hij eens op zijn strooptochten ook weder eens te Nieuw-York terug cn vernam daar, dat men reeds onderzoek naar iiem

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2