Stadsnieuws. Binnenland. iu dienst moeten gaan op de stoomtrawlers en stoomloggers. In plaats van het weinig opleverende visohwater homt 200000 H.A. vruchtbare bouwgrond, welks goede bodem bekend werd uit 1049 boringen. De behoorlijke afwatering zal tal van epi demieën bekampen. De kosten bedragen 189 millioen, verdeeld over 33 jaar en dus 5 a (i millioen per jaar; na 9 jaar zal de N. afsluitdijk gereed zijn, welke 40 millioen kost; na 17 iaar zal de Wieringcrmeer droog zijn en heel wat goede bouwgrond zal dan reeds zijn drooggelegd. Men bedenke wel, dat voor de Staats spoorwegen 200 millioen, voor de waterwe gen vaii Rotterdam en Amsterdam 100 mil lioen werd uitgegeven. De Zuiderzee-commissie stelde voor, den afsluitdijk te doen maken door bet Rijk, de drooglegging te doen geschieden door parti culieren, onder garantie van tiet Ryk. De Stuats-commissie meende echter, dat de zoo groute belangen niet beter konden worden behartigd dan door bet Rijk-zelve. Immers een particuliere Mij. beeft te zeer belang bij spoedige rente en zou, als ze het werk vol tooide, al zeer spoedig de gronden verkoo- oen, wat zeer aadeelig is en leidt tot roof bouw. De Staats-com missie wil dan ook liever eigenaars hier hebben, dus eigenge- ecf'de boeren met erfpacht of beklemrecht. De nota-Van der Houven van Oordt be- somde aldusstel de netto- opbrengst per H.A. fti7, dan gaat daarvan af fiO aan polderlasten, f12 restitutie aan den Staat wegens voorgeschoten kosten voor woningen en bedrijfsgebouwenblijft f45, waarvan f25 wegens vaste grondrente en f20 gedu- rende zeker aantal jareil, zoodat na 20 of 30 jaar de gebruiker tevens eigenaar zou zijn. Indirecte voordeelen zijn de belastingen, welke na 30 jaar 1 millioen zouden geven. Door de vreedzame annexatie van dit ter rein. dat Ojj is van ons Rijk, zou ook dc kracht van onze Nationaliteit winnen, wat haar als Koloniale mogendheid zeker zeer ten goede zal komen, terwijl een 300000 personen er een behoorlijk bestaan zullen vinden. Zou het niet jammer wezen als we door besluiteloosheid verzuimden, een vruchtbare provincie aan ons land toe te voegen De waarde der producten wordt, matig berekend, geraamd op 30 millioen 's jaars. Spr. wees op het groote voordcel. ontstaan uit de droog legging van Purrner, Wormer en Schermer en betoogde dat dc nvilles mortes du Zuy- derzee" ver keel's- en handelscentra zouden worden als Purmerend, enz. Als bezwaar noemt men de verlaging der waarde van de tegenwoordige gronden, maar is dat inderdaad zoo Spr. is een leek doel» herinnert dat sinds 1850 de bebouw bare oppervlakte is toegenomen met 195000 II.A., minder 'lus dan de Zuiderzee in 33 jaar zal geven. Naar het gevoelen der gronbezitters van de laatste 15 ii 20 jaar zijn de pachten werkelijk gedaald, doch werkelijk nog aanzienlijk honger dan nu 40 jaar geleden en stellig veel te hoog in vergelijking met de waarde van den grond. De gouden tijden zijn door de kwade ge volgd en veroorzaken den val van velen menig landman heeft thans amper zijn brood. In de nieuwe provincie zal hij echter een goed bestaan hebben, zonder zorg althans; tevens zal die nieuwe provincie voorzien in liet gebrek aan grond, dat waarlijk nog heersdif, wat o. u. blijkt uit de onmogelijk heid voor veel boerenzoons in Friesland en Holland om een eigen plaats te kunnen kragen. Immers de bevolking is sinds 1850 toege nomen van 3 tot 5 millioen, terwijl de bouw grond niet in die mate. Enkelen beweren, dat landbezit zoo weinig waard is, doch waarom worden dan mi nog jaarlijks honderden Hectare lands ingedijkt Niet alleen de boer, ook de arbeider zal meer geregeld werk vinden en ook de werk man in het algemeen, althans in de derde peri- »dewant is de eerste die der ingenieurs, de tweede die der verkavelingen, in de derde j zal de cultuur, het bouwen der woningen. I enz. aan veel handen werk geven en ook der Nijverheid ten goede komen de nadeelige trek naar de groote steden zal dan tevens - uithebben. Maar dc heidevelden liggen nog onoutgon- I nen spr. is een groot voorstander van heide- ontginning, doch gevoelt meer voor een aan winst van grond met een bodem van zeeklei i dan van een met een bodem van schraal zand en wilde ring even herinneren aan het geestige woord van den dichter Sehacpman 1 omtrent «ruim. bescheiden heide-geluk", waarbij, naar d. s doctors mecuing, de ruimte i zit in de tu ide, de bescheidenheid in het gei uk. De Stauts-coinmissie concludeerde dan ook met 21 van de 27 stemmen, dat de droog legging moest geschieden uit een oogpunt I van Landsbelangmet algemeene stemmen, j dat zij moest worde/i uitgevoerd door den Staat alleen. De uitvoering aldus eindigde spr. on- govern- zal zijn ten zegen van het Vader- 1 land. Spreekt over do zaak in uw huis, in uw kring, in uw kiesvereenigingwordt lid van den Zuiderzee-bond en steunt daardoor de i Regeering. Alsnu werd gelegenheid gegeven tot debat. De heer J. Oer. Kleber wilde wel de aan dacht vestigen op een locaal belang en wel de scheepvaart op de Eem. Bij eb is hot. nagenoeg ondoenlijk, bij vloed slechts gedu rende 3/4 van het jaar mogelijk binnen te vallen. Zoolang deze quaestie niet is opge lost, moet spr. zich weerhouden een onbe paald voorstander van de drooglegging te zijn. De heer Celosse vroeg wie, bij het veran derde peil van het ontworpen IJselmeer, de uildieping der Eem zal moeten bekostigen. De heer Kames deed enkele mededeelingen omtrent door hem waargenomen waterhoog ten op de Eem. De heer Beekman antwoordde aan deze heeren, dat bet IJselmeer 's zomers 20 M. A. P., overigens 40 M.A. P. zal hebben, door welke peilverlaging de Eem onbevaar baar zal worden. Dit wordt echter niet iu het leven geroepen door de drooglegging der Zuiderzee, maar is een euvel dat reeds ja renlang bestaat; zeer onbillijk zou het dus wezen, daarover de Regeering nu lastig te vallen. Men wil intusschen de Eem verleggen naar het IJselmeer, evenals dat zal geschie den met de Zuiderzee-havens, en aan Amers foort geven een wel wat. lange, maar zeer goed bevaarbare en wat het onderhoud be treft weinig kostbare haven. De heer Celosse wees op de beslibbing der Eem-landen hij Imogen waterstand. Dat voordeel zal verdwijnendoch wie betaalt de schade? De heer Beekman antwoordde hierop, dat het niet-beslibben in de eerste jaren ongetwij feld verlies zal geven, doch er daarna zoet- waterkiei op de weilanden zal komen. Te Kampen acht men overigens het voordeel dat zou ontstaan als de landerijen niet met zee water werden overstroomd op f22000 per jaar. Men zal ook hier een andere grassoort moeten winnen. De heer Keete was het niet met spr. eens, dat 'Ie Noordzee-visscherij van lieverlede zou worden een stoomvisscherij. De heer Beekman antwoordde hem, dat de heer Hoogendijk, een zeer deskun lige dus, had meegedeeld dat in een niet verre toekomst de stoom zou worden ingevoerd en zoo niet met trawlers dan toch met stoomloggera zou worden gevischt. De beer Gerritsen achtte het zeer gevaar lijk en hoogst nadeelig voor Amersfoort, dat er 30 a 40 jaren zouden verloopen tus- schen de afsluiting is «liet N. en de droog legging van liet Z. deel en vreesde dat in dit tijdsverloop de handel en de scheepvaart voor Amersfoort geheel zouden vernietigd worden. De heer Beekman antwoordde hem, dat reeds besloten is, elke verbetering aan te brengen dus ook de Eemverlegging zoodra dit noodig zal worden. De scheep vaart zal dus niet worden vermoord. De heer J. Gei. Kleber was dankbaar voor de hem gegeven inlichtingen, maar niet voldaan. Naar hetgeen spr. vernam, wil de Zuiderzee-bond het maken van den afsluitdijk pousseeren, desnoods zonder de droogmaking te bevorderen. Dit acht spr. hoogst nadeelig voor Amersfoort. De heer Beekman antwoordt, dat als een maal a is gezegd men niet alleen b zal zeg gen, naar ook z en herhaalt, dat de voor 'Ie locale belangen noodige werken overal te te juister tijd niet alleen zullen worden aan gevangen, maar zelfs gereed zijn. Hierna sloot de heer Wessehng te 11 uur de zeer belangrijke bijeenkomst, den uiter mate deskundigen inleider dankzeggend voor zijn komen, de aanwezigen, vooral uit andere plaatsen,dankend voor hun aanwezigheiden den heer Beekman uitnoodigend de tolk te willen zijn bij den Zuiderzee-bond voor de 'speciale belangen van deze streek. Oni lid te worden van de afdeeling Amers foort" van den Nationalen Zuiderzee-bond kan men zich aanmelden bij den heer F. Wesseling, Kalfsveld. De contributie bedraagt ten minste f0.50 per jaar. KENNISGEVING. I)e BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 14 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente, zal vergaderen op Dinsdag, den 26. April aanstaande, des namiddags te 1'/, ure. Amersfoort den 21. April 1898. De Burgemeester voornoemd F. D. SCHIMMELPENNJNCK. Vergadering van den Raad de gemeente Amersfoort op Dinsdag 26 April 1898, des namiddags halftwee. Punten van behandeling. 1. Voorstel van Burg. en Weth. tot over neming van den weg loopende van de Korte Bergstraat naar den Vlasakkerweg. ££2. Prajdvies van Burg. en Weth. op het request van ingezetenen, houdende klacht j over de aanwezigheid van detonnenschuiten in de West-Singelgracht. 3. Prsadvies van Burg. en Weth, op het request van boekdrukkers over de levering van drukwerk aan de Gemeente. 4. Ontwerp-besluit tot af- en overschrij- vingsposten op de Begrooting der Schutterij, dienst 1897. 5. Ontwerp-besluit tot wijziging der Ge- meente-begrooting voor 1897. 6. Ontwerp-besluit tot af- en overschrijving van posten op de Gemeente-begrooting over 1897. 7. Benoeming van leden en plaatsvervan gende leden der Commissie bedoeld bij art. 11 en 15 der Wet op de Schutterij. 8. Benoeming van leden en plaatsvervan gende leden tot samenstelling der stembu- reaux voor de verkiezing van leden dei- Provinciale Staten. De eind-examens der Hoogere Burger scholen in de provincie Utrecht zullen dit jaar hier ter steile worden gehouden en ge combineerd worden met die van de Hoogere Burgerscholen in Overijsel. De commissie is saamgesteld als volgt: Voorzitter de heer G. J. Buijs, Directeur der Hoogere Burgerschool te Amersfoort; leden de heerenar. J. L. Hoorweg, dr. P. van Mourik en dr. G. van der Waals, leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht F. Wesseling en B. D. Best, leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort; dr. J. J. Doesburg, Directeur van- en dr. L. W. Th. Wigman en J. S. Piquet, leeraren aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Zwolle; dr. J. J. Ie Roy, Directeur van- en H. Silia- kus en C. J. de Rruiju Kops, leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Deventerdr. B. Meilink, Directeur van- en dr. C. Stolp, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Kampen. Tot goed begrip diene, dat de zanguit voering door de leerlingen der openbare Lagere school aan de Beekstraat, op 27 dezer in Amicitia te geven, niet uitgaat van de «Volkszangschool". Wel zingen eenige kinderen mede, die toevallig ook delessen der »Volkszangschool" volgen, doch de executanten zijn de leer lingen der hoogste drie klassen. De concerten op het terras van Amicitia zullen dezen zomer gehouden worden op Tweeden Pinksterdag 30 Mei7, 12, 20 en 26 Juni; 6, 10, 18 en 24 Juli; 2, 7, 16, 21 en 31 Augustus, telkens aanvangend des avonds half acht. De bouw van hef nieuwe museum voor de Oudheidkundige vereeniging «Fléhité" is opgedragen aan onzen stadgenoot den heer G. Prins, voor f14385, dus met opleverings termijn op 15 December. Het is inderdaad jammer, dat de circus- Roberti, welke in Amicitia voorstellingen geelt, zoo betrekkelijk slecht bezocht wordt, vooral op de hoogere rangen. Wat voorgesteld wordt, kan den toets ge rust doorstaan; de paarden vooral zijn mooi en goed gedresseerd, nimmer wordt de zweep gebruiktmaar ook de. dressuur der honden en bokken is de moeite waard om gezien te worden. Er zijn dan ook reeds stamgasten en de 2e en de 3e rang zijn iederen avond goed bezet. De beer als scboolrijder, gedresseerd en voorgesteld door Herr Meskowitz, een goede bekende van Schumann, had wel het grootste succes en de jonge artisten-in spe mochten i voeral bij de kindervoorstelling gistermiddag I veel bijval verwerven. De zaal doet heel aardig. Waarlijk, rnen ga eens een kijkje nemen. Luitenant T. B. van Lelyveld, sedert 10 November 1894 van het 5e regiment infan terie gedetacheerd in West-lndië, wordt eervol ontheven uit de functie van adjudant van i den Gouveneur van Suriname en keert in het begin van Juli in het vaderland terug, j Bij aankomst wordt hem twee maanden verlof verleend, waarna hij weder bij de in- fanterie wordt ingedeeld. Kolonel F. R. Froger, commandant van het 1e regiment veld-artillerie, bevond zich Dins- dag hier ter stede tot het houden van een inspectie over de 2e afdeeling van zijn korps. Luitenant-kolonel J. G. van Gennep, com- mandant van de 2e afdeeling le regiment I veld-artillerie, heeft van den Minister van Oorlog vergunning verkregen om dezen zo- mer ie Soesterberg te wonen. Onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog is aan de heer A. Roodvoets Jr. I te Utrecht liet weiden der paarden van het le regiment veld-artillerie te Amersfoort en te Utrecht gegund, tegen den prijs van f 0.44 per paard en per dag. Bij den uitgever G. J. Slothouwer hier is verschenen (ie 2e druk van Seb, Kneipp's «Aanhangsel tot mijn testament", een goed boek voor zieken en gezonden. Meer dan duizend exemplaren werden in éen.jaar tijds verkocht; de eerste druk was in een ommezien »vergriiïen", Het O. M. bij de Arrondissements-recht- bauk te Utrecht eischte Maandag tegen J W. S, huisvrouw van M. H, te Amers foort f30, subs. 14 dagen hechtenis wegens het doen ontstaan van gevaar voor verkeer door stoomvermogen over den spoorweg, 9 Februari tusschen Amersfoort en Barne- veld gepleegd. Beklaagde had vergeten de boomen van den overweg te sluiten en juist toen e«n trein aankwam, reed een paard met wagentje over de rails, zoodat, indien de machinist niet spoedig had geremd, er zeker een on geluk zou zijn' geschied. Zij had een half uur buiten gestaan, doch doordal de trein niet afgeluid was, had zij er niet aan gedacht, dat hij op komst was en was ze even naar haar ziek zoontje gaan kijken, toen hij er juist aan kwam. Zij was reeds meer dan twintig jaar als wachteres in dienst, doch nog nooit was zoo iets voorgekomen. De Officier van Justitie meende dan ook dat hier geen gevangenisstraf, maar een geldboete inoest worden geëischt. Ook de 'oinerdienstregeling van de Soes- terpaurdentramweg zal, blijkens advertentie in dit nummer, aanvangen op 1 Mei e. k. De schietoefeningen in de Legerplaats bij Oldebroek zijngister wederom aangevangen en zullen in den regel op alle werkdagen worden gehouden tot in 't laatst van October. Zij zullen niet vroeger aanvangen dan des voor middags 7 uur en voor middernacht eindi gen, alleen des Zaterdags vóór 6 uur des namiddags. Men schrijft uit Zeist aan het Utr. Dbld: Niettegenstaande den zeer gewaard eerden arbeid tegen het gebruik en misbruik makeu van sterkedrank, door de beide alhier geves tigde Chr. nationale geheelonthoudersver- eenigingen, blijkt dut in het afgeloopen jaar het drank verbruik in deze gemeente niet minder dan 67 308 Liter bedroeg, d. i. per peraoon en (vrouwen, kinderen en zuigelin gen medegerekend). Men ziet hieruit, dat het arbeidsveld tot het tegengaan van dezen volkskanker nog ruim is. HH. MM. de Koninginnen schonken föOO aan het Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Ne- derlandsch-Indië gevallen militairen. De in het Rijksmuseum te Amsterdam gehouden wordende tentoonstelling der op Lombok buitgemaakte kostbaarheden heeft nu reeds f2200 ten bate van het Fonds opgebracht. Het beschikt thans over een kapitaal van ongeveer f381000. De Tweede Kamer der Staten-generaal is bijeengeroepen tegen Dinsdag 26 dezer, des middags half drie. In een adres aan den Minister van Rinnen- landsche Zaken verzoekt de vereeniging «Tugathèr" Z. Exc. zoodanige maatregelen te treilen dat onderwijzers e». onderwijzeressen op 50-jarigen leeftijd recht verkrijgen op pensioen, berekend naar liet aantal dienst jaren en dat onderwijzers en onderwijzeres sen op 60-jarigen leeftijd, met toekenning van het maximum-pensioen, van het ver- leenen van verdere diensten in de school worden ontslagen. Uit de volgende zinsnede der bijgevoegde Memorie van toelichting blijkt het motief van dit verzoek «Waar algemeen erkend wordt, dat èn ter voldoening aan de eischen paedagogiek, èn aan die der hygiëne, de onderwijzer bij zijne leerlingen moet aankweeken cn ont wikkelen «de krachtgevende, geduldbescher- mende, kunstkweekende vroolykheid," waal meer en meer gebroken wordt met het vroeger heerscbende systeem van dor en droog doceeren, aaar Kan het niet anders, of in het belang van het schoolkind moet hij ol zij, die oud is of zich oud voelt, in de gelegenheid gesteld worden, de school vaar wel te zeggen." Door het Hoofdbestuur der posterijen en telepgrapliie is den postbeambtenaren in het algemeen, meer in het bijzonder aan hen die dienst doen op de treinen, met nadruk be volen om de behandeling van alle ter post iezorgde stukken met de meest mogelijke voorzichtigheid te doen plaats vinden, daar jet is voorgekomen, dat monsters en ge hukte stukken tijdens het vervoer werden leschadigd, niettegenstaande de verpakking ds voldoende kon worden beschouwd. Er wordt wederom een reglement op den nwendigen dienst bij liet wapen der infante- ie verwacht. Het thans verouderde is. dan ook reeds 'an 1896.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2