Stadsnieuws. Ingezonden. Foulard-Zijde 60 cent Marktprijzen. De omstandigheid, dat het vroeger inge diende ontwerp naast de wenschelijk geachte gelijkstelling van de beide echtgenooten op meer dan een punt, op enkele andere punten een ongelijkheid in hun positie, zoo tegen over elkander als tegenover hun kinderen hoeft laten bestaan, zonder dat daarvoor goede gronden pleiten, heeft mede tot wijziging van het oorspronkelijk ontwerpgeleid. Rovendien was het noodig, maatregelen te beramen, waardoor de levensvatbaarheid der nieuwe voorschriften zou worden verzekerd. Het tegenwoordige ontwerp heeft door de opneming van een nieuwe instelling den voogdijraad beoogd een orgaan in het leven te roepen, hetwelk bestemd is om in de eerste plaats den rechter bij de belang rijke beslissingen, die hij in het belang der verwaarloosde kinderen heeft te nemen, voor te lichten, inde tweede plaats handelend op te treden ter inroeping van 's rechters be slissing tot ontzetting uit het ouderlijk gezag of de voogilij, zoodra zich een geval voordoet dat volgens de wet tot zoodanige ontzetting aanleiding kan geven, en in de laatste plaats zijn medewerking heeft te verleenen ter ver zekering van de goede naleving der verplich ting tot onderhoud die op den ontzette of ontnevene rust. De voogdijraad is bestemd om tegenover het particulier initiatief de leidende functie der overheid uit te oefenen, en omgekeerd tegenover rechter en openbaar ministerie de rol te vervullen van betrouwbaar en onaf hankelijk college van advies. In dit ontwerp is er naar gestreefd, bet beginsel, ook van het vroegere ontwerp, dat het verlies van het ouderlijk gezag de ver plichting tot bijdragen in de kosten van on derhoud en opvoeding niet opheft, beter tot zijn recht te doen komen, door naast het beginsel ook de middelen van dwang te re gelen, die de goede nakoming van de ver plichting ten goede zullen komen en zonder welke iiet in de Wet uitgesproken beginsel een doode letter zou blijken te zijn. Twee andere ontwerpen, waarin verband wordt gelegd tusschen de verschillende vor- men van dwangopvoeding en wordt voorge steld het particulier initiatief onder zekere voorwaarden geldelijk te steunen, zijn hij den Raad van State in onderzoek. Op zich zelf echter vormt het aangeboden ontwerp een zelfstandig geheel. Naast de ontzetting wordt bij dit ontwerp beproefd eene regeling van een ontheffing op eigen verzoek. Wenschelijk is het voor gekomen de terminologie der Wet in over eenstemming te brengen met de aangenomen beginselen on de uitdrukking «vaderlijke macht" te vervangen door «vaderlijk gezag". De Morste Kamer der Staten Generaal is opgeroepen tegon 31 Mei, 's avonds half ne gen. Door den Minister van Waterstaat is een coraissie ingesteld, ten einde te onderzoekeu of better vermindering van brandgevaar wen schelijk is, wettelijke voorschriften te geven en treilt vervoer, opslag, verkoop en ge bruik van petroleum, met opdracht van dat onderzoek verslag uit te brengen, eventueel met bijvoeging van ontwerp-voorsehriften. Men verwacht, dat de Staatscommissie voor de pensionneeriug van oude werk lieden binnenkort met haar rapport gereed zal zijn. Rij het Personeel, de Vermogens- en «Ie Bedrijfsbelasting is het zegelrecht van qui- j tantiëu afgeschaft. Men vindt niet meer op liet aanslag-biljet, boven zeker bedrag, een vordering van 22' '2 cent wegens «zegelrecht." Bij de aanslagen voor de Grondbelasting echter wordt dat recht nog altijd ingevorderd. Bestaat daarvoor meer reden dan bij de Vermogensbelasting Zoo niet, waarom dan die helling voor éen enkele belasting gehand haafd In een hedenavond te 8 uur in Uns Huis (e houden openbare vergadering zal de heer O. Akkerman inleiden«Aansluiting tusschen Lagere school en Toy» bee- werk". Ter morgenavond om 8 uur op initia tief van de kiesvereeniging «Eendracht" in De Arend te houden openbare vergadering zal de heer J. H. Rovers, uit Amsterdam spreken over Algemeene dienstplicht, uit een algemeen burgerlijk en pratriottisch oog punt beschouwd". De wijze waarop de zeer begaafde spreker het onderwerp behandelt, maakt het zóo interessant, dat elders vele vrouwen onder zijn gehoor waren. Zouden ze hier wegblijven? De verving van kazernegebouwen en meu belen te Utrecht en in do Legerplaats bij Zeist, (raming f3400) is door den Minister van Oorlog toegewezen aan onzen stadgenoot den heer M. II. Eijsvogel voor f3113; die van werken, gebouwen en meubelen in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie (raming f1850) aan onzen stadgenoot den heer N. van 't Hof voor f1782. Luitenant-generaal A. Kool, chef van den Generalen stuf, kwam Vrijdag vergezeld van 15 hoofd- en verdere officieren van dien staf te Amersfoort, voor de hier te houden oefe ningen en nam intrek in Hotel Scharnier. Reserve-sergeant J. Schut, van het 5e re giment infanterie, heelt voldaan aan het vaandrigs-examen en is ter benoeming voor gedragen. Tot het bijwonen van den schietcursus, die van 1 Juni tot 15 Augustus bij de Normaal schietschool te 's-Gravenhage wordt gehou den, zijn aangewezen de sergeanten W. A. Loos en H. A. Naarding, terwijl tot het bijwonen van den gymnastiek-, scherm- en zwemcursus, die daar van 1 Juni tot 15 Sep tember wordt gehouden, zijn bestemd de sergeanten C. H. Valkenburg en F. Feenstra, allen van het 5e regiment infanterie. Stafmuzikant-titulair J. van Iloute, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot stafmuzikant. De bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst is uitgereikt aan korporaal W. H. Moevers, van het 5e regiment infan terie. D. J. B. te Amersfoort, beklaagd van dief stal van een bos touw in den winkel en ten nadeele van T Ouwerkerk. aldaar op 25 Maart gepleegd, werd door de Rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 3 maanden gevan genisstraf'. HM. MM. de Koninginnen worden 3 Juni a. s. op «Soestdijk" verwacht. De Gemeenteraad van Raarn heeft f500 uitgefnkken voor de Huldigingsfeesten daar, van welk bedrag f400 aan de feest-commis sie wordt afgestaan. Door den Commissaris der Koningin wordt in het Provinciaalblad ter kennis van de Burgemeesters in deze provincie gebracht, dat zich te Bunschoten, hij den veehouder R. Nagel, een geval van mond- en klauwzeer heelt voorgeoaan. Tot Hoofd-ingelanden van het waterschap Eeinnes zijn gekozen de heeren J. Eek, te Eem- nes, on L. Brouwer Wz. t.u Hilversum. De aftredende Heemraden werden herko zentot nieuwe Heemraden werden gekozen de heeren baron Taets van Amerongen, Woudenberg en Rooijaards. Men schrijft uit Eemnes: Het koude en gure weder van de laatste weken heeft ongustig gewerkt op de ont wikkeling van het gras. Eerst was men over den stand van dit product in den polder vrijwel te weden; thans is dit geheel anders. Met zonnige en warme weder zal wellicht *11. I"l lil ,1 IICb£UUIIIXC Oil llftl IJIC 1TG11GI Nu er in de plaatselijke bladen geopponeerd n0g vee| te (.echt doen komen, wordt tegen de poging tot verbetering van den woningstoestand hier, gelijk die eeniger- I mate is uiteengezet in de «vrij algemeen verspreide circulaire van 5 Mei", meenen we i het woord te moeten laten aan de onder- teckenuren van dat rondschrijven en dus het I reeds aangekondigde vervolg van ons artikel in het vorig nummer te moeten uitstellen. Tot onderwijzeres in vrouwelijke handwer- j ken aan de openbare Lagere school aan de I Beekstraat, hoofd do heer J. van den der Horst, is benoemd mej. II. van Apelldoorn, hier. Het opneui altijd mede, dat de Redactie c Ingezonden stukken brengt Ie Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkeu wordt nimmer teruggegeven. Naar aanleiding van eene «vrij algemeen verspreide circulaire", Amersfoort, 5 Mui 1898 vermeénen wij ondergeteekenden, Bestuurs leden van «Liefdadigheid", er op to moeten tot f 8.85 per Meier. Jnpansehc, Chineesche enz. in do nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde HeiuioJjerg-ZIjdc van cent tot f 14.(15 p. Met. effen, gestreept, ge ruit, gewerkt, damast enz. 'ca 240 versch. qual en 2000 versch. kleuren, dessins enz). Fruueo en vrij van Invoerrechten in huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitseland. G. Henneberg'a de-Fabrieken (k. A k, Hoflever.), Zürieh. wijzen, dat een paar jaren geleden, toen de «Oranjebom! van Orde" buiten de stad wo ningen wilde bouwen, op een toen reeds door die vereeniging aangekocht terrein, in den trant van die op hel llol'veld te Apeldoorn, het Bestuur van «Liefdadigheid" ernstig ge protesteerd heeft tegen het bouwen van ar beiderswoningen buiten de stad door een of andere vereeniging. Het was van gevoelen, dat het woning vraagstuk voor de gemeente Ainersfoort ge legen is in het amoveeren van oude en on gezonde woningen in de stad en daarvoor in plaats stellen van betere woningen, voldoende aan de eischen van den tegenwoovdigen tijd. Het bouwen van nieuwe woningen, zonder een gelijk getal krotten onbruikbaar te maken, zal er toe bijdragen liet pauperisme te ver meerderen, daar toch van die verlaten wo ningen de huurwaarde zal verminderen en deze weder gehuurd zullen worden door per sonen van andere plaatsen afkomstig, die voor weinig (misschien gebedeld) geld zich to Amersfoort inburgeren. Volgens ons gevoelen zou eene vereeni ging èen goed werk kunnen verrichten dooi de bijna onbewoonbare huisjes, die in de stad helaas te veel aanwezig zijn, op te koopen en daarvoor flinke woningen in de plaatste stellen. Mocht dan blijken, dat door deze verbeterde woningen behoefte aan meerdere woningen zou ontstaan, dan kan de voorzie ning hierin, gerust aan het. particulier ini tiatief worden overgelaten. A. M. TROMP VAN HOLST. A. M. KOLLEWIJN Nz. O. G. H. HELDRING. Amersfoort, 18 Mei '98. Geachte Redactie Indien ook aan uw blad ter plaatsing is toegezonden het ingezonden stuk van drie Bestuurderen van «Liefdadigheid" verzoeken wij u beleefd ons antwoord daaronder te willen plaatsen. Het Woningvraagstuk. De steen is aan het rollen, het ook voor Amers foort hoogst gewichtige woningvraagstuk hier weer aan de orde. Tegen de bedoeling in, schijnt de te dezer zake verspreide circulaire den verkeerden indruk te hebben gemaakt, dat dit vraagstuk niet goed van alle kanten werd bekeken. Integendeel, men is niet over ijs van éen nacht gegaan en heeft het voor en het tegen van het thans publiek ge maakte plan ernstig en zonder overhaasting overwogen vóór en aleer men het aan de open bare beoordeeling prijs gaf. Indien de heer A. M. 'Tromp'van Holst, die thana evenals de heeren A. M. KollewijnNz.cn O. G. H. Heldring als Bestuurslid van „Liefdadig heid" als openlijk tegenstander onzer plannen op treedt zich niet, hoewel bij herhaling daartoe aangezocht, van elke samenspreking te dézer zake onthouden had, zoude het ZEd. althans gebleken zijn. dat wij veler meeuing hebben willen kennen en toetsen vóór wij tot een besluit kwamen tevens, dat de medewerking der op en na 21 Januari jl. opgeroepenen over het algemeen zóo zwak was, dat er eene aan koppigheid grenzende volharding noodig bleclc te wezen om te komen waar wc nu zijn. Want wc zijn ten minste ergens: er is een plan, en eene min of meer geformuleerde oppositie tegen dat plan. Natuurlijk hadden wij oppositie verwacht wat komt zonder slag of stoot lot stand Wat nu die oppositie betreft. Hadden wij als ons cenig doel genoemd: „het amoveeren van oude en ongezonde woningen in de stad en het daarvoor ïu plaats stellen van betere woningen, voldoende aan de eischen van den tegenwoovdigen lijd" zie het stuk der heeren Tromp van Ilolstc. s. men zoude ons allicht, en terecht hebben toegevoegdwat ver meet ge Ureeds sedert 18*4 bestaat daartoe eene vereeniging hier ter stede, en meent gij nu te kunnen doen wat haar niet gelukte? Bovendien, er is, door dit niet gelukken, af doende gebleken, dat langs dien weg hier niet kan worden bereikt wat allen wenseheneeno verbetering van den Amersfoortsehen woningtoe stand. En wij hebben dies gemeend, dat pad te moeten verlaten om op andere wijze te komen waar ook wij belanden willen. Want ook wij willen «motie der krotten, maar zijn van meening daartoe eerder zij het ook niet zóo spoedig als wij b.v. door onbewoonbaar verklaring van overheidswege zouden wensehen te zullen geraken dan door eene, uitsluitend met dit doel opgerichte vereeniging. Immers zulk eene vereeniging moet haar aan koopfonds vormen uit contribution en giften, of aanucelen tl fondsperdu. Zoude het waarschijnlijk zijn, dat men op deze wijze een bedrag van pl. m. flOOO per jaar beschikbaar kreeg voor hot aan- koopen van zulke krotten Wij nemen do vrijheid dat te betwijfelen, ter wijl bij uitvoering van ons plan «laartoe wel en vuorUlurcml zulk eenejaarljkschc som over blijven zal. Tot staving van deze onze bewering voegen wij eene globale begrooting bij, waarbij elders opgedane ervaring oiib geleid heeft. Kapitaal f 95 000, in f 4001)0 uundeolen en f55 000 81,-, pet. hvp. schuld. Te besteden als Volgt aankoop van terrein 25 woningen van f 1.25 per week 1.50 diverse onkosten 1.7 f12 000 20 000 25 000 totaal f 95 000 Bruto-opbrengst der huren, per jaar f5850 af: annuiteit der hvp. schuld f2000 maximum-dividend1400 lasten, onderhoud, wanhuur enz. 1150 4550 overschot per jaar f1300 nog f300 te besteden ten bate van de bewoners en f.1000 te storten in een fonds voor aankoop en araotie of verbouwen van oude en ongezonde woningen. Uit deze détails in de circulaire kortheids halve slechts aangestipt zal blijken, dat ook bij de ondorteekenaars het doel der hoeren Tromp van Holst c. s. heeft voorgezeten, hoewel eene andere wijze van verkrijging wordt aangegeven. Op onzen weg gaan allen, kleinere en grootere kapitalisten' en de bewoners der nieuw te bou wen huisjes, met elkaar aan het opruimen van den bestaanden misstand. Op nog eene, o. i. verkieslijke, zijde van ons plan wensehen wij even te wijzen. Door aankoop en amotïe van „krotten" niet als ci nig doel te noemen, vermijden wij eerstens volslagen en verlammende werkeloosheid wan neer en zoolang geen „krotten" te koop zijn, en voorkomen wij ten andere den, zij het ook in- dirceten, dwang tot aankoop. En die dwang moet zoo mogelijk o. i. vermeden worden, opdat niet den eigenaars dier „krotten", naast en na jarenlang genoten overmatige rente, nog een buitensporig hooge koopprijs in banden worde gespeeld. ITet vrij uitgebreide bestuur moet, meenen wij, bevoegd doch niet verplicht zijn de jaarlijksche overschotten voor het bewuste doel bij voorkomende gelegenheid te gebruiken ia het daartoe absoluut verplichtdan houden de eigenaars hun waar op prijs en laten zich hun „krotten" uit de handen breken. Ook zullen door het bouwen en vrij goedkoop verhuren van goede woningen de „krotten" wor den gedeprecieerd en tot lageren prijs ter amotie aangekocht kunnen worden. I)ie depreciatie is juist een argument der op posite want, zegt zij, do huur dier „krotten" wordt dus lager en dc vestiging van meer pau pers in «Ie hand gewerkt. Wil men dat trachten te voorkomen, dan heeft, juist eene vereeniging als „Liefdadigheid" wel andere middelen te barer beschikking. Wij noemen, zonder over dergelijke maatregelen ons oordeel te geven, als zoodanig o. a. eene bepaling, dut bedccling slechts wordt verleend aan hen die minstens zekeren tij«i in de gemeente gevestigd zijn. Ten slotte nog dit. De heeren Tromp van Holst c. s. willen, bij gebleken meerdere behoefte aan dergelijke wo ningen, het particulier initiatief daarin laten voorzien. Dat zal, zonder eenigen twijfel, ook wel ge schieden, evenals dat vroeger steeds plaats greep. Maar dat achten wij juist verwerpelijk. Daardoor zijn gaandeweg do beruchte „huisjesmelkers" ontstaan. f miners „men" bouwt goedo arbeiderswoningen om door het verhuren daarvan eene ruime rente te maken en let want „men" ondernam het als winstbelovende zaak minder op wijze van bouwen, eischen van hygiëne enz., dan op goed betalende huurders. Komen zulke woningen door erflating of verkoop van lieverlede in de 3e of 4e hand, dan worden zij, door de veelal elders wotiondon, als flink dividend gevende effecten beschouwd, het omlerhoud wordt tot het hoogst- noodigo bepaald, het verval treedt in en de „krotten" brengen den „huisjesmelkers" toch nog een woekerwinst op, Zulk eene verwording blijft, ook in de toekomst. uitgesloten bij de uitvoering van ons plan, dat, blijkt het aan 'de verwachtingen te voldoen zooals dat overal elders het geval is voor steeds verdere uitbreiding vatbaar is. Maar veler hulp hebben wij hierbij noodig. en mochten er zijn IC meent dit in ecu Ingezonden stuk in een der plaatselijke binden dat geen af zonderlijke nadere weerlegging behoeft «.lie voor f 100 mede willen doen, inaar geen f250 kunnen l'ournceren, welnu niets belet de aandeden op l' 100 (o stellen. Wij meenden dat KiO van f250 meer kans van plaatsing hebben dan 400 vauflUO. „Lc niieux est Tenncini du bien". Zoo vaak staart men zich blind op het onbereikbare beste en ziet daardoor liet voor de hand liggende goede over luhoofd. Wij beschouwen ons denkbeeld in geenen dooie als volmaakt, maar zouden het voor Amersfoort bejammeren wanneer wachten op het ideaal onze pogingen deed falen. Sinds 1884 bleek, d. «>p den toen ingeslagen weg hier niet te verkrijgen was wat de heeren Tromp van Holst c. s., 'blijkens hun ingezonden stuk. ook nu nog verlangen. Wij roepen hun met aandrang toeverlaat nu dien weg en helpt ons, langs het thans door ons aangewezen pad, te komen tot het eene doel dat wij allen beoogen: „verbetering van den woning toestand in Amersfoort". BASTICRT. GERRITSEN. HOOVKAAS.') Amkrskookt, 23 Mei 1898. Wij hebben het gowenscht geacht, liet boven- slaande lieden nog te doen volgen, waardoor ons de tijd ontbrak om mol «Ie overige heeren onderteeke- naars nog van gedachten te wisselen. Amersfoort, 20 Mei 1898. Appelen f'Of 0.Peren f 0 a f 0. Zaïnlaardappelen 1' 2.50 a f3.Iloen- ilcreieren f'2.50 a 13.10 Eendeneieren fO.— a ft).— p. 100 st. Grasbotor (0.85 a f 1.05 p. k. Kippen 10.00 a f 1.00 Kuikens f'O.a i 0.— Piepkuikens fü.30 a fO.OO Ganzen f'O.f.0a 0Eenden f'O.a t'O.Hazen fO. a fO.Wilde konijnen I'd.a fO.— Tamme konijnen f 0,30 a ft.— p. st. Dui ven fO.n 10.p. paar Vette varkens f0.ii 10. Magere varkensi' 12 ii f20 Zeugen f35 a f50 Biggen 10.— a MO.— Scbram- 111.111 CO.— a 10.- Vette koeien I'—.— ii I'Guste koeien fafKalf- koeien fa f—Kalfvaarzen f Piiikstioren fa f' Aangevoerd waren ongeveer heet. Ap-

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2