Donderdag 26 Mei 1898. No. 4774. 47e Jaargang. Binnenland. EEN VUURPROEF. Uitgave: Firma A. H. VAN CL E E FF te Amersloort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke repel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officicële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden ée incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau EOBTEGRACHT 6 6. Tolephoon 19. Wegens het PINKSTERFEEST zal het volgende nummer van dit blad reeds aanstaanden ZATERDAGMIDDAG worden uitgegeven. Adverlentien voor dat nummer kun nen worden aangenomen tot Zaterdag ochtend uiterlijk TIEN uur. K K N MSG i: V I N EV De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van s Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam cxccutoor verklaarde kohieren Nos. 3, 5 en van de IVr- sooaeele belasting over het dienstjaar lK'JSaun den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Geuaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 23 Mei .SUS. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELDENN1 N( 'K De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Donder dag, den 26. Mei aanstaande, des namiddags te acht ure. Amersfoort, den 24. Mei 1898 De Burgemeester voornoemd, F. I). SCH1MMELPENXINCK. Dooi- de Rageering is bij Nota van wijziging voorgesteld, aan art. 7 van bet gewijzigde ontwerp van wet op den Persoonlijken dienst- fdicht een tweede zinsnede toe te voegen, uidende als volgt: »Na het in werking treden der tegenwoor dige wet worden de artt. 116 en 117 der wet betrekkelijk de Nationale militie niet toegepast op lotelingeri, behoorende tot do lichting van 1808". Deze bepaling wordt voorgesteld, opdat be doelde lolelingen niet achterstaan bij buil mede-lotelingen van dezelfde lichting, want, terwijl de lotelingen die vóór I September 1898 krachtens de tweede zinsnede van art. 117 der wet betrekkelijk de Nationale Mili tie aan de beurt van oproeping kwamen oi komen, ingevolge art. 60 dier wet bevoegd waren of zijn om zich in dienst te doen Feuilleton. 1). 15 Januari Trouw kom ik mijn belofte na om, in den tijd waarin we elkander niet zullen zien of spreken, lieve Henriette, iederen dag met een paar woorden mijn gedachten, gevoelens of ervaringen neer te schrijven. !t Is waar, 't koBt me wel eens moeite om precies voor de waar heid uit te komen, als er eens iets is, dat ik liever zou verzwijgen, en een ander maal is de verzoeking groot om me eens wat beter voor te doe» dan ik werkelijk hen, maar in 't al gemeen heb ik je in het laatste half jaar alles trouw opgebiecht, wat ik deed, dacht en voelde. Ik hoop nu maar, dat ie even trouw woord hield cn mij den volgenden zomer, als je weer in het land terugkeert, een niet minder groot aantal volgeschreven cahiers zult over handigen als ik jou. Ik ben al aan mijn vierde Maar hoe gauw zal op die manier het oogen- blik daar zijn, dat we elkander weer ontmoeten I De tijd vliegt letterlijk voorbijAls ik bedenk, dat ik nu al anderhalf jaar getrouwd bei: I Ik begin me wezenlijk oud te voelen, terwijl ik toch nog geen drie-en-twintig ben Maar genoeg van deze beschouwingen. Ik moet er nu toe komen, je iets heel ernstigs, iets heel gewichtigs mee le deelen, dat echter ook vervangen, zouden zij, die na genoemden du- turn ter inlijving zouden zijn op Ie roepen, de gelegenheid hiertoe missen. Wanneer de behandeling van het ontwerp van Wet op de» Persoonlijken dienstplicht morgen niet is afgeloopen, /.uilen in elk geval Vrijdag behandeld worden: De wetsontwer pen betreffende den aanleg van een spoor weg Batavia K ra wang en het wetsontwerp voor de geldleening. Na afloop der behandeling van de Militie- wet zijn verschillende wetsontwerpen aan de orde gesteld, o. a. de Wet houdende wijzi ging in de regeling van de pensioenen voor j de officieren der landmacht en de Borgtoch ten wet. De eerstvolgende vergadering na Pinksteren j zal gehouden worden Woensdag 1 Juni om 11 uur. In het loopende samenzijn wachten de Tweede Kamer werkzaamheden, die doen voorzien, dat de Kamer nog bijeen zal blijven tot over de helft der volgende maand. Tegenover de uiteenloopende berichten in verschillende buitorilandsche dagbladen om trent liet verblijf der Spaansche vloot in de haven van Curacao, wordt van Regeeringswege gemeld, dat, blijkens een telegram van 16 dezer van den Gouverneur, het Spaansche eskader op l'i dezer te Curasao was aange komen. doch dat slechts twee schepen in de haven zijn toegelaten, volgens de regelen van neutraliteit door II r. Ms. regeering vastge steld. Aan verschillende verzoeken van den Spaanschen admiraal kor. door den Gouver neur niet worden voldaan op grond van de bedoelde regelen, alsmede van de aan den Gouverneur versterkte instructiën, terwijl dienovereenkomstig aan slechts 2 schepen steenkolen werd verstrekt, uitsluitend vol doende voor de reis naar de naastbijgelege» Spaansche haven, welke schepen den volgen den dag weder vertrokken. Falb's weervoorspellingen voor de tweede helft des jaars zien er droevig uit. In Juli talrijke onweders en veel regen; in Augus tus idem idem en nog wat koude er bij voor September beeft Falb zells sneeuw in petto Mei liet oog op de drukte, te Amsterdam, te wachten bij de Kroningsfeesten, wordt aan het Centraalstation aldaar een vierde perron gemaakt aan de De Ruyterkade. De jonge koopman te Amsterdam die door bet bijvullen van een petroleumlamp, terwijl deze brandde, den brand in de eerste Jan Steen- straal aldaar veroorzaakte, waarbij vier menschel) het leven verloren, is door de rechtbank veroonlt eld tot drie maanden ge vangenisstraf. In opdracht van de «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is thans verschenen het verslag omtrent hel onderzoek naar hot vraag stuk van du verzorging der verwaarloosde kinderen, ingesteld door een vanwege «Het Nut" aangewezen commissie, bestaande uit ile heeren mr. J. A. Levy, P. A. Hugenlioltz Jr.. jlir. inr. A. J. Retliaan Macaré en Tb. Nolen, rapporteur. In verhand daarmee is thans het flooldbe- stuur voornemens aan de algemecue verga dering In t volgende voorstel van urgentie aan te bieden l)e algemeene vergadering, van oordeel, dat de pogingen, die hier te hinde worden aan gewend om de verwaarloozing der jeugd krachtig tegen te gaan, de sympathie en de medewerking der Maatschappij Urn volle ver dienen, besluit Ie aan het Hoofdbestuur op te dragen, zich namens de Maatschappij te wenden tot de Regeering, met het verzoek, de indiening dor bij de Troonrede aangekondigde wets ontwerpen tot betere bescherming en be rechting van het kind zooveel mogelijk te willen bespoedigen 2e de verwachting uit te spreken, dat bij die ontwerpen meteenigein bet adres ge noemde zaken zal worden rekening ge houden. 3e aan het Hoofdbestuur op te dragen het in 't leven roepen eener zelfstandig wer kende vereeniging, die ten doel heeft, den toestand der verwaarloosde jeugd in Neder land te verbeteren ie bet Hoofdbestuur uit te noodigen, een commissie van vijf leden le benoemen aan welke zal worden opgedragen, het tot standko- men eener zoodanige vereeniging voor te bereiden en tc verzekeren 5e ter bestrijding van de kosten, op een en ander vallende, op de begrooting uit te trekken f1009. De Vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland" hield te Utrecht haar jaarvergadering. De vereeniging telt thins 19649 leden,58 afdeelingen en 356 correspondenten, terwijl heel treurig is. Tot nog toe waren het slechts onbeduidende voorvallen waarover ï'k je schreef maar nu, oiu eerlijk en oprecht te blijven, moet ik je ook bekennen, dat ik me zelve een grooten misstap heb te verwijten. Nu reeds ben ik daar voor vreeselijk gestraft, maar wie weet wat de gevolgen er nog van zuilen zijn OHenriette, 't is vreeselijk wat ik heb ge daan, maar ik kan bet niet meer ongedaan maken; het lot moet nu zijn loop hebben. Het is vandaag Zaterdag en aanstaanden Woensdag zal het beslist worden of ik voor eeuwig ramp zalig zal wezen, of al mijn levensgeluk en levens vreugde zal zijn verwoest, dan wel of hij op 't I laatste oogenblik nog tot bezinning 16 Januari. Gisteren moest ik plotseling eindigen daar Robert binnen kwam en mij vroeg of ik lust had mee naar de opera te gaan. H«e durfde hij 't Was onbeschaamd om zöo vriendelijk en kalm bij mij te komen en mij zóo zacht en lief toe te spreken. Ik was zóo verontwaardigd, dat ik eerst geen woord kon uitbrengen maar eindelijk mompelde ik zooiets van zware hoofdpijn... Kom, gekheid zeido hij, op mij toetredende (ik had nog juist tijd om mijn dagboek dicht te slaan). Hij legde zijn oanden op mijn schouders en voegde er bij Maar 't zou geen wonder zijn, als je hier hoofdpijn kreeg! 't Is hier in dien rommel (verbeeld-je, hij noemt mijn boudoir een rommel!) veel te benauwd voor je. E\ dun die sterke bloemengeur, die narcissen! I Is be dwelmend! Je uioet wat frissche lacht en wat variatio hebben. Kom, maak je maar gauw klaar. 111 corporatie», zoowel diaconieën ais ker keraden, de vereeniging steunen. Kr waren op Veldwijk 353 patiënten; dit getal zal thans door aanbouw tot 419 kunnen stijgen. Op Bloemendaal waren alle 300 plaat sen bezet, op Dennenoord 188. Uit de modedeelingen, van den Penning meester bleek, dat de ontvangsten bedroegen, aan verpleeggeldon 1327 I5U.NU'/j, dat is dus 1*31 274.92' o meer dan in 1896. Aan contributie enz. werd ongeveer f 17 500 ontvangen. Veldwijk en Bloemendaal zullen waarschijn lijk met een voordeelig saldo sluiten. Üenncnoord zal vermoedelijk een nadeelig saldo hebben van f2869, maar lost nog iets aT. De kosten voor uitbreiding bedroegen voor Veldwjjk i'8l 470.67'/j voor Bloemen daal f2747.13, voor Dennenoord f91 892.34'/j, totaal 1170 137.15. Deze gelden werden tot f 1251 (XX) aan in schrijvingen verkregende lecning van 1256 006 tot uitbreiding der gestichten is door de Algemeene vergadering goedgekeurd. De commissie hier te lande tot leniging van het lot der slachtoffers van de ramp op Ambon heelt thans weder aan bijdragen f5000 derwaarts gezonden, zijnde met vorige zen dingen een bedrug van f28000. De inzamelingen voor het visscbersfonds te Pernis, gedaan in verband met het vergaan der sloep «Johunoes Cornells", heeft in en buiten die gemeente tot beden 11229.70 op gebracht. Uit de te Utrecht gehouden achtste Alge meene vergadering der «Algemeene Neder- lansdche Wereldtaal-vereeniging" blijkt, dat in geheel ons land 141 personen bet Volapük beoefenen. De Dode deelt mede, dat op een dorp in Brabant een aardglobe zou worden aange kocht. Ken lid van den Raad meende, aat zoo'n ding compleet wat duur was en gaf snugger den raad «Zouden we 't niet met 'n aardbol van het dorp alleen kunnen doen V' Zulke mensctieu benoemen en ontslaan mede onderwijzers De bepalingen voor den overtocht van wiel rijders over de Duitsche grenzen zijn ver scherpt. In de Kampioen wordt er door den hoofdconsul van den A. N. VV. B. de aan dacht op gevestigd, dat wielrijders die uit Hij zeide dat alles zóo vriendelijk en kalm alsof1 er niets gebeurd wasEn toch weet ik zeker, dat hij den brief ontvangen en hem ge lezen hcettO I 't is vreeselijk 't is vreese lijk Maar je zult er niets van begrijpen, lieve Henriette. Ik erken, dat ik wartaal voor ie schrijf, in plaats van je omtrent alles op ue hoogte te brengen. Ik zal je daarom liever van het begin af alles vertellen. Een paar dagen geleden kreeg ik een visite van mevrouw Von Büloff. Je herinnert je haar zeker nog welop het déjeuner na mijn huwe lijk zat zij nnast je papa. 't Is een knappe vrouw van ruim dertig jaar, maar die er nog jong uitziet. Zij is alleen een beetje te dik en draagt daarom meestal zwarte japonnen mot donkerrood of hoog geel (zij hoeft zwart haar en donkere oogen) O, dat staat haar uitstekendIk geloof ook wel, dat zij heel goed weet, dat zij mooi is en de aandacht trek». Want dal isw..ur, iedereen let op haar en op straat blijven de j meeste heeren even stilstaan, vol bewondering voor die knappe vrouw. Bovendien heeft zij iets ja, ik weet niet hoe ik dat beschrijven zal, men zou kunnen zeggen iets coquets, maar dat is toch niet juist, want 't zijn niet alleen de heeren, die zoo erg I met haar ingenomen zijn, maar ook alle dames I vinden haar lief. Vooral do jongere tegen wie zij een moederlijken toon aanslaat dwepen I met naar. En dat, terwijl zij toch bepaald niet ouder is dan dertig jaar! Maar wij vragen haar allemaal om raad als het geldt een nieuw i kapsel of een baltoilet te kiezen. En als et by- I voorbeeld sprake is van een liefdudighoidsvoor- 1 stelling of van een loterij, dan verzekert men zich in de eerste plaats van haar steun en mede werking, want dan alleen is er kans op slagen. Er is letterlijk niets waaromtrent men haar niet komt raadplegen. Zij heeft zulk een goeden smaak, zooveel tact, zij is zoo geestig en orgineel; haar woord is letterlijk wet. Nu, mevrouw Von BülolT deed tny dezer dagen de eer mij te komen bezoeken. Ik wusalleen thuis en ontving huar in den kleinen salon, waar het 's middags, als de zon schijnt, zoo ge zellig kan wezen. Mevrouw Von Biilotl''was aller innemendst zij vertelde van alles en was zeer druk Dat is ook een van haar eigenaardig heden, dat wy, gewone menschen, de eerst® twintig minuten nooit aan het woord kunnen komen. Na do nieuwste mode, het laatste Hof 'ml en het jongste schandaaltje te lu bben behandeld, kwamen we eindelijk te spreken over do mannen. Ach, zeide tij met een zucht, zij deugen geen van uilenZe zijn allemaal egoïst, jjdel en trouweloos lid, mevrouwriep ik uit, nu overdrijft u toch Kr zijn toch ook wel uitzonderingen. Zoo Nu, ik weet er geen u wel NatuurlijkEn Robert dun Zij lachte ongeloovig en zeide Kom. kindlief, muuk je geen illusion! Maar, mevrouw hernam ik veront waardigd. Zoudt u wezenlijk denken, dat mijnheer Von I'usztu beter was dun ullc anderen Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1