Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. hot buitenland komen voor hun rijwiel in Duitschluud in voorrecht moeten betalen, leder wielrijder is voortaan verplicht en gehouden, bij het passoeren der grens by het Zoll-amt aan te gum on te vragen of hij als reiziger beschouwd wordt, daar men als reiziger géén invoerrechten van het ry wiel behoeft te be talen. Do invoerrechten bedragen ongeveer 4 Mark per rijwiel. De bepalingen zijn zeer streng; op Guur afstand, 32 K.M.. van He grenzen staat men nog onder contriMe. Kan men op na vraag der douanen in dat rayon niet be wijzen, dat men aan de douane-formaliteit voldaan beeft,, dan betaalt men vijfmaal de invoerrechten benevens boete 011 wordt liet rywiel verbeurd verklaard. De eerste kersen verkoopingen worden reeds aangekondigd. Oudenrijn opent de rij op 2 Juni. De grootste steiger in Nederland is op dit oognnblik to zien te Utrecht, Voor de her stelling van het voegwerk van don Domto ren heeft men aldaar een steiger opgetrok ken van don Inagsten of eersten torentrans tot aan de suits, beslaande alzoo ruim twee dorde van de eerbiedwaardige hoogte van don toren. Burgem. en Weth. van Amsterdam geven den (iciui'i'iiiiTitiid in overweging, af'wyzend te beschikken het udivs vul) dmi «Bond van X i )-i ha-wijzers", houdende ver zoek 'Ie Verordening op hel openbaar Lager onderwys zoodanig te wijzigen, dat aan de hoofden der scholen het geheele on derwijs uener klasse wordt opgedragen Gister was hot 35 jaren geloden, dat te Schoonhoven de eerste volontairs hij dein- strucUeeompagnie werden ingedeeld.Geduren de dit tijdsverloop zijn de kazerne en liet hos pitaal aanzieiilyk vergroot. Omstreeks 4000 jongelingen hebben sedert dien tijd hun militaire loopbaan aldaar aan gevangen een groot, aantal maakt nog deel uit zoowel van liet leger hier te lande als van dat in Oost-Indië, terwijl in beide legers door velen de olïiciersplaats mot eere wordt vervuld. Vergadering van den Kaad der gemeente Amersfoort op Donderdag, den 2(>Mei189S, des avonds 8 uur. l'unten van behandeling: 1. Ontwerp-verordening houdende bepa lingen, in acht te nemen hij het overdragen aan de Gemeente van straten of wogen of' gronden tot het aanleggen van straten of wegen bestemd. 2. Aangehouden request van de ingezete nen tot aanwijzing van een andere ligplaats voor do schuiten van de Gemeente-reiniging, met piwudvics van Hurg. en Weth. en voor stel van den heer II. W. van Ksveld. 3. Staten van oninbare posten inzake de Inkomstenbelasting dienst 1897. 4. Request van do boeren P. H. van Ha- selen en dir. Lousing ton aanzien van ver- betering van den toegang aan bet Rloomen- dal, met praïftdvies van Hurg. en Weth. 5. Goedkeuring der gunning van de in schrijvingen voor de geldleenitig. 0. Öntwurp-besluit tot, verhooging der jaar wedde van een ouderwijzer. 7. Verzoek van den heer J. Meyers om ontslag als lid der Commissie van toezicht op het Lager onderwys. 8. Request van den heer H. L. van Ksveld om ontslag als Klokkenist, met advies van Burg, en Weth. 9. Benoeming van een lecruar in de Natuur wetenschappen hij het Hooger- en liet Mid delbaar onderwijs. 10. Benoeming van een tijdelijk leeraar aan de inrichtingen van Middelbaar onder wijs. 11. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare Jongensschool, met ontwerp-be- sluit tot vaststelling der jaarwedde. 12. Benoeming van leden der Commissie inzake reclames tegen den aanslag in de In komstenbelasting. 13. Voorstel tot het verleenen van een credict voor «le aanschaffing van medailles voor den alhier te houden wedstryd van den jiNodurlaiiilsehoii Fchcrmbond". Tot cuii'lida.'it voor do Provinciale Staten in het district. Amersfoort is door de R. K. kiesverceniging «Rwhi en Orde" gesteld de heer T. van Beek, lid van den Gemeen- teraad hier; door een andere fractie de heer P. Dartman. landbouwer te Soest. Ook andere enndidaten worden bereids genoemd. Bij Kon. besluit zijn ongegrond verklaard de bezwaren tegen de door het Departement van Oorlog voorgenomen oprichting van een munitie-magazijn op een gedeelte van eon I perceel aan den verbindingsweg tiissclien den Woestijgerweg en den Leusder-straatweg j hier. De voordracht ter benoeming in de Raads vergadering van hedenavond van oen leeraar in natuurwetenschappen aan de inrichtingen voor Hooger-en Middelbaar onderwys, be staat uit de hoerendr. A. C. Antuseh. te Zaandam dr. R. N. do Haas, te Winschoten on dr. 11. Hommers, te Veeridam. Die ter benoeming tot onderwijzer aan de openbare Jongensschool, hoofd de heer C. J, van der Nagel, uit de beurenW. C. Oosterman, to Epe; A.J. Menger, te Veenen- daalen C van Wyk, te Baarn. Voor het toelntings-examen tot de Hoogerc Burgerschool hier, 2 Juli on volgende dagen te houden, zijn ingeschreven 42 candidatcn voor de eerste klasse en 12 voor hoogere klassen. Aangezien in de eerste klasse niet moor dan 17 plaatsen beschikbaar zullen komen, zal of een vergelijkend examen moeten ge houden worden of die klasse andermaal moeten worden gesplist. De heer J. Tieks Kooning, commies der posterijen hier, wordt met ingang van -1 Juni overgeplaatst naar Nieuwediep. De heer H. J. Hnrmscn, onder-stationschef aan het Centraal-sliition hier is benoemd tot stationschef te Elburg-Oldebroek. Bij de Zondag tn Utrecht gehouden wieler- wedstrijden verwierf .-vrge'iiit J, .Icllingliniis, 1en prijs, een verguld zilveren medaille, in den wedstryd voor amateurs die nog nimmer een eersten prijs in een openharen wedstrijd hadden gewonnen. Den afstand van 2000 M. legde hij af in 3,251min.bij den eind- wedslrijii reed hy 1.4/min, over 1090 Meier; er waren 18 deelnemers. In den wedstryd voor amateurs over 3000 M. won hij den 2den prys, een zilveren me daille. Hij legde dien afstand af in 451 min. en voor den eindrit over 2000 M. had hij 3.45 inin. noodig, terwijl de winner van den eersten prijs daartoe 3.44'/.» min. noodig had. Opmerkelijk is het, dat sergeant Jelling- haus nog nauwelijks twee maanden het aiel- ryden beoefent en nu reeds ecu veelbelovend ryder is. Ken vriendelijke hand schrijft ons: Woensdag 18 Mei maakten de jongens der hoogste drie klassen van de openbare Lage re school aan de Beekstraat de beloofde tocht naar Amsterdam en Zaterdag deden «lal «Ie meisjes. Beide malen ging by liet vertrek een groot gejuich op, onder vroolijk zingen werd de reis voortgezet en werd onder weg zoo veel mogelijk waargenomen wat te zien was. Te Amsterdam aangekomen werden de hoofdstraten doorgewandeld, een blik opliet Koninklijk Paleis, het nieuwe Postkantoor enz., om, na bet gebruik van melk en kren tenbrood, de reis voort te zotten naar Artis. Ilier gingen de oogen wijd open voor al het nieuwe en vreemde. Dal de apen, de kun- stenmnkende olifant, die op de vraag van den oppasser: «ben je wel eens stout?" zijn kop schudde, en de jonge tygertjes bijzonder in den smaak violen, is te begrijpen. Maar ook de andere dieren werden met aandacht be keken en het Aquraium lokte kreten van bewondering uit. Ook in Artis werd nu en dan eens gerust en «laarbij de inwendige mensch versterkt. Omstreeks 3 uur werd de tocht stadwaarts voortgezet, om, na liet Paleis voor Volksvlijt en do Galerij bezichtigd te hebben, aan te landen in «Ie volksgaarkeuken, waar oen Hink middagmaal verstrekt werd. Van hieruit werd de reis voortgezet om aan den Buitenkant schepen enz. in oogen* schouw to nemen on daarna in het Tolhuis aan de overzijde van hot Y, onder het genot van schoininH, wip en andere speel werktui gen, een poosje door te brengen. Den meisjes, die meer vermoeid waren, werd gelegendheiil gegeven een tochtje per tram door de stad te maken waarna ook met heti het Tolhuis bezocht werd. Vóór hel vertrek van hier werd nog een glus melk met krentcbroodjes gebruikt. Ruim half 9 word do tocht huiswaarts on dernomen en waren er enkelen die, door vermoeienis overmand, in slaap vielen, an deren daarentegen waren zelfs niet zingen niet. tevreden, en moesten in den wagen nog wat dansen en springen. Tegen 10 uur stoomde de trein onder luid gezang en hoe- ru-gemep het station Amersfoort binnen, waar de ouders de kinderen stonden op te wachten. Kr zal heel wat te vertollen geweest zijn j thuis en het zal nog wel oen poosje geduurd hebben eer de slaapplaats opgezocht werd. Den volgenden dag hadden de kinderen ge legenheid, goed uit te rusten en nog eens te spreken over den gelukkigen dag, die zooais een jongen zeide«nooit vergeten zou worden al werd hij 100 jaar." De openbare Volksvergadering, op aan stichting van de kiesvereoniging «Eendracht" Dinsdagavond in De Arend gehouden, was goed bezocht en, wat wel vermelding ver dient, onder het uaridachtig gehoor van den spreker bevonden zich ook een paar dames. Nadat de Voorzitter in een kort inleidend woord had meegedeeld hoe gretig het had aangenomen het heuscho aanbod des hoeren Rovers om geheel belangloos ook hier ter stede te komen spreken over het door de Tweede Kamer nu bijna geheel afgehandelde ontwerp van wet tot regeling van den Per soonlijken dienstplicht en daarbij had doen uitkomen hoe. door verschillende omstandig heden onafhankelijk van de bedoeling van spreker en Bestuur, eerst nu deze rude kon worden gehouden, verleende hij het woord aan den neer Rovers. In ongewoon l'ranion vorm, met groot re denaarstalent. geheel voor de vuist, uitgespro ken rede schotste spr. het ontstaan en de wijzigingen van het wetsontwerp. Met voor beelden uit de geschiedenis der verschillende Rijken, uit de oudheid zoowel als uit de nieuwere tijden, toonde spr. het goed recht aan van deze poging tot vveerbuarniaking van ons land. Dat ons land niet verdedigbaar zou zijn, verwierp spr. beslist. Krachtige, kerngezonde, vooruitstrevende volken, al waren zij gering in aantal, wisten steeds zich te handhaven. En gelijk heel ons land is ontwoekerd aan de wateren, gelijk telkens na een overstro ming op den geduchtcn vijand een strookje gronds wordt gewonnen, zoo zal, als een ge duchte nabuur ons aanvalt, het oude llol- liividsche bloed weer sneller vlieten on ook om dit te kunnen «loon, ons ten oorlog voor bereiden tegenover de goed gedisciplineerde, goed geoefende, goed géëiicradreenlo legers moeten wij een evengoed korps kunnen.stel len. Dit nu kan bereidt worden door invoe ring den Persoonlijken dienstplicht. Na dn rede wen! met ulgomeune stemmen aangenomen do volgende motie: »De openbare Volksvergadering, gehouden op uitnoodiging van de Kiesvereoniging «Ken- dracht", op Dinsdag 24 Mei 1898 te Amers foort, spreekt het vertrouwen uit, datde Noiler- liindsclie Volksvertegenwoordiging krachtig zal medewerken met «Ie Regeering om de Wot tot invoering van den onvervrcemdba- reu Persoonlijken dienstplicht ten spoedigste tot stand te brengen". Aan het debat namen deel de heeren O. Akkerman en (Is. I. Hooykaas. Hierna gingen do leden der Kiosvorecni- ging over in besloten vergadering, o. a. tot het bespreken van de aanstaande Staten- ver kiezing. Luitenant-generaal Kool, chef van den Genenden stuf, is Woensdag van hier ver trokken naar Hilversum. Do warmte van Maandag heeft een Offer geëischt. De 24-jarige molenaarsknecht J. de Vries, oen zeer oppassend jongeling die binnenkort in het huwelijk zou treden, wilde Maandag avond met eenige anderen bij Heiligenberg een bad nemen. Mij had hard gcloopon en schijnt daardoor kramp gekregen te hebben eensklaps zonk hij en zijn makkers konden hein niet grijpen. Dinsdagochtend werd zijn lyk bij Metgensbleek gevischt. Herhaalde malen is getracht, hier een bad plaats te maken, toegankelijk ook voor den niet-betalendosteeds echter te vergeefs. Wanneer zul die toch komen De reizigers die Maandagavond mot den trein van (5.15 uit Amsterdam naar Amersfoort vertrokken, hebben aan het Centranl-stalion in de Hoofdstad boel wat angst uitgestaan. «Kr is een brievenbesteller overreden," heette het alras, doch hij onderzoek is dit gelukkig niet juist gebleken. Ken heer, die op het laatste oogeuhlik nog een brief in don postwagen wilde werpen, struikelde en viel tusschen het perron en den in beweging zijnden trein. Fluks werd aan de noodrem getrokken en spoedig bleek, dat de onvoorzichtige er was afgekomen met den schrik en een hier en duarontveld gelaat. De commissie voor de Huldigmgsfeesten te Baarn heeft op haar verzoek van IIII. MM. vergunning verkregen, bij het vertrek der Koninginnen van Soestdijk naar Amsterdam (op30 Augustus)een toepasselijkeImltlcbctoo- ging te organiseeren, hetzij op Soestdijk zelf hetzij aan hot station. Neilerlatidsflie Onderwijzers" is uit gebrek aan belangstelling mi! honden. De Médécine Moderne wil liet bewijs leve ren, hoe wij ons door het dagelijksch aan raken van geldstukken blootstellen aan be smetting van micro-organismen. Volgen wij, zegt de auteur, de reis van een twee-franc- st.uk gedurende oenign dagen. Den eersten dag verlaat het in schitterend onhevlekton toestand de kas van een Rank en eenige uren later rust het in liet. fijne, sierlyke goldtaschje van een dame. Maar by het. in stappen van een huurrijtuig door zijn be zitster, verdwijnt het geldstuk in de oude, smoezelige beurs van den koetsier, waar het in imzclschap van eenige andere geldstukken van twijfelachtige reinheid vertoeft en dan bij liet iiikoopen van tabak voor een oogen- blik in de winkellade valt. Maar niet lang daarna wordt liet twee-francstuk, bij het in wisselen. aan een ouden heer uitgegeven deze wikkelt, het zorgvuldig in een hoek van zijn zakdoek, waar het 's nachts blijft rusten. Den volgenden dag geeft de oude heer het aan zijn dienstmeisje om melk te koopen. Deze neemt het geldstuk, terwijl zij haar hoofddoek omknoopt. tusschen de lip pen, loopt naar den melk winkel, geeft het aan den melkverkooper, die het voor 't ge mak nok tusschen de tanden neemt, terwijl hij in zijn portemoni oie naar klein-geld zoekt om «lil aan liet meisje uit te betalen. Ken uur later is hot geldstuk wellicht reeds in een huis, waar diphterie, roodvonk of typhus enz. heerscht.. Dit alles is een gevolg van liet geldverkeer. De schrijver beveelt een herhaalde ontsmetting van de geldstukken van Staatswege aan. Terwijl in Europa op 1000 mannen 1021 vrouwen worden geteld, is de verhouding buiten ons werelddeel geheel anders. Hier overvloed van vrouwen, daar een tekort; op 1000 mannen komen in Amerika 980 vrouwen, in Afrika 975, in Azië 942, in Australië 817 vrouwen. Hot meest is het eviMU irht viM'li.'ukui in eenige westelijke stalen van Nuord-Anicrika. In C.iliibrniö lelt uien op 1000 mannen niet moor dan 0(58 vrouwen, iu Colorado 501, in Arizona 433. in Montana 380. Verbaasd staat, zegt Belang en Recht, zeker dikwerf een onzer lezeresseri stil voor de uit stalkasten met gemaakte witte goederen nachtjaponnen, rokken, hemden, zakdoeken en «lorgelijkcen vindt de prijzen van die keurig gestikte en geborduurde artikelen onbegrijpelijk goedkoop. Haar verbazing zal allicht in verontwaar diging overgaan, als ze leest, hoe de werk sters «lezer goederen worden beloond. De huisindustrie in deze branche is zeer om vangrijk in het. Westen van Opper-Frariken. Zoo vindt men in hut district Naila een duizend personen, die van naaien en bor duren leven tegen een gemiddeld dagloon van 45 tot 90 cent. Do arbeidstijd dezer naaitsterskan inenten minsteupl2 uren daags schatten, waarbij de uren, voor het huiswerk over dag besteed, des nachts met naaien moeten worden ingehaald. Door dit nacht werk lijden niet alleen de oogen, maar wordt ook liet zenuwgestel ondermijnd. Met bet oog op de geringe loonen vereischt het veel vlijt, geestkracht en handigheid, als een be kwaam werkster zich een dagverdienste van 72 a 90 cent wil verzekeren. Alleen liet lijnste lingerie-werk, zooals liet door Zwit serland wordt uitgevoerd, wordt hooger be loond. Om deze betere loonen aan de werk ster in liet Boiorschu Voigtland te verschaf- Ion, heeft de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Öpper-Frankenland bij de Regee ring aangedrongen op liet. aanstellen van wandelleeraressen. Men hoopt, door den meisjes uit die streken aan een betere ver dienste ie helpen, de sterke emigratie naar Amerika te doen ophouden en de zoowel dc voor industrie als voorden landbouw zoo noodzakelijke vrouwelijke arbeidskracht voor het land te behouden. Ken der lezers van de Veldpost die ran zige boter had, heeft het volgende middel toegepast, dat hem u-tstekend heeft voldaan Dc boter wordt met schoon water afge- wasscheii ori vervolgens weer iu de pot ge daan, terwijl dan eenige stukjes zoethout in de boter worden gestoken. Van ranzigheid is «laii niets meer te bespeuren. Men kan liet beproeven. Te Napels is in den ouderdom van 106 jaar een man gestorven, die vermoedelijk de laatst overgeblevene is van het i-groote leger" dat met Napoleon I in 1812 naar Rusland trok. Daniel Valente werd in 1701 to Mosiim geboren en trad op zijn 10e jaar in dienst. Na zijn terugkeer uit Rusland werd hij schoonmaker te Napels en moest ophoogen leeftijd den kost verdienen met op straat schoensmeer en lucifers te verkoopen, die hij in een huk droeg waarop zijn qualiteit van oii'l-soiduat Valt Napoleon, drager der SI. H'-lci;:i-niC'fiii'li-, vei meld aloud. Eenige jaren geleden trok een Duitschor zich liet lot aan van den ouden man, die ook voor een zuster liad Ie zorgen en liet hem maan delijks Iiij den Duilseiicn consul een som golds uit koeren die meer bedroeg dan de arme kerel ooit verdiend had. .Hel onneincn van lugenondon stukken brengt niet iiliijd mede, dut do Redactie on voorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaai.ste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie. Naar aanleiding van de circulaire der op te richten Naumloozc Vennootschap tot het ver-

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2