Maandag 30 Mei 1898. No. 4775. 47e Jaargang. Stadsnieuws. EEN VUURPROEF. PHO EN IX-BROUW ERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Mnandaij- en Donderdagavond, Abonnement por .'l maanden f 1.franco por post Advertontiën lG rogels GO cent; elke regel moor 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, of'llcieële- on onteigeningsadvertentlën por regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertontiën van buiten do stad wordon do incassenrkosten in rekening gebracht. Bureau KOKTEQUACHT 5 6. Telephoon 16. K F N N 1 8 G F VING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door het Bestuur van den Afdeeiing Amersfoort, van den „Ncd. Militairen Bond" ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het op richten van eene inrichting voor kamerxclitet- oefenlugen in het perceel alhier gelegen aan de Beekstraat Wijk I no. 92c, bij het kadaster he kend onder Sectie B. no. 2092, opdo Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag den 10 Juni aanstaande, des voormiddag» te 1(1 uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan ran het Gemeentebestuur of of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen bet oprichten van dc inrichting in te brengen. Amersfoort, den 27 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIM.MELPENNIN UK. De fd. Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Bij de Raadsvergadering, welke Donderdag avond kwart over achten geopend werd dooi den Burgemeester mr. F. D. graaf Schitnmel- Senninck, waren alle leden tegenwoordig be- alve de heeren Van Eek en Garjeanne. Bij ontstentenis van den Secretaris las jhr. Sandberg de notulen, die more majorum niet aangehoord en z.- h. st. gearresteerd werden. Daarna werden de algemeene discusiën geopend over de ontwerp-verordening hou dende bepalingen, in acht te nemen bij liet overdragen aan de Gemeente van straten of wegen óf van gronden tot tiet aanleggen van straten of wegen bestemd. Niemand wensehte echter gebruik te maken van de gelegenheid tot spreken en zoo werden de niet- gehouden discussion gesloten en werd overgegaan tot de behandeling artikels-, ja zelfs par igraafs- gewijze. Prof. Te Winkel zou gerild hebben van al dat «overname"; een oogenblik scheen het, dat door een amendement óok nog aan deze Verordening zou zijn toegevoegd de fraaie zin«In de hardmaking te maken kosten", doch gelukkig trok de voorsteller dit amen dement in en werd het ontwerp dan nok zonder gedachtenwisseling en zonder hoof delijke stemming aangenomen, terwijl bepaald werd, dat zij in werking is getreden op '26 Mei 1398. Bouwlustigen weien thans waaraan zij zich te houden hebben. Inlichtingen ter Secretarie. Feuilleton. 2). Ik kon zoo gauw geen woorden vinden om haar myn stellige meening te zoggen, maar zij merkte wel, dat ik weinig gesticht was over haar opmerking. Min of meer vergoelijkend ging zy toen voort Nu ja, ik weet wel, dat je totnogtoe niet de minste reden tot klagen hoot. Je man staat dan ook in veel opzichten hooger dan de meeste anderen. Hij is beschaafd, vroolijk, geestig, voor zijn jonge vrouw vol attentie, voor zijn vrienden altijd bereid Maarzie je, lieve, op éen punt zijn alle mannen gelijk, of zij jong of oud, dom of knap, vervelend of geestig zijn En de glimlach waarmede ook ditmaal haar woorden gepaard ging, was zóoveelboteekenond, dat het bloed mij naar de wangen steeg, ook al begreep ik niet eens volkomen haar bedoeling. Maar ook die maakte zij mij Bpoedigduidelijk. En verbeeld je, zij beweerde niet meer en niet minder dan dat in onze kringen allo mannen, hoe goed, braaf, lief en eerlijk zij zich ook mogen voordoen, op een gegeven oogenblik hun vrouwen ontrouw worden. Deed zich al eens een enkele maal een uitzondering voor, dan kwam dat alleen oindat do gelegenheid had ontbroken Je kunt begrijpen met hoeveel kracht ik tegen die bewering opkwam. Terwijl iedereen haarge- Nu 'olgdwat men pleegt te noemen echt Hollnndscli praatje naar aanleiding van het in de vorige vergadering aangehouden request van ingezetenen tot aanwjjzing ecner andere ligplaats voor de tonnoiiHehuit dan hij den Lieve Vrouwetoren, waarbij gevoegd was liet afwijzend prmudvies van It. en VV. en het eveneens reeds in de vorige zitting ter sprake gebrachte voorstel des heeren Van Esveld. Dit laatste strekte er toe om het vervoor der tonnen niet rneer per handwagentje en schuit doch met paard en wagen te doen geschieden, om het vervoer te doen aanbe steden ner uur en om dit alles in te voeren met 1 Januari e. k. De lieer V a n s v e I d achtte een goodn Gemeente-reiniging even hoognoodig voor een Gemeente als goed onderwijs of goede politie. Het meest kenmerkend in deze zaak scheen spr. wel het woord van een bewoner der Langestraat, niet-onderteekennar van liet request, die op de desbetreffende vraag of de tonnen wagen inderdaad zooveel last veroorzaakte, antwoordde»'s Morgens houd ik deuren en ramen gesloten", hetgeen spr. toch wel wat onhoudbaar voorkomt. Verder herinnerde spr. hoe, zoolang reeds de Ge meente de reiniging in eigen beheer heelt, steeds geprotesteerd wordt tegen de schuit tengevolge waarvan men met deze dan ook reeds door de gansche Gemeente is getrok ken en haar nu hier dan weer daar heeft gestationneerd. Spr. heeft nimmer begrepen waarom hei vervoeren der tonnen door de Gemeente werklieden per handwagen zoo voordeelig is en herinnert er aan, dat overigens tocli door iedereen groote vrachten met paard en wagen worden vervoerd, hetgeen dan ook in bijna alle Gemeenten geschiedt. Hier houdt men zich echter bij de handkarren, alsof deze en de schuiten niet eveneens veel kosten aan onderhoud. Op den duur zal het aan schaffen van een paar groote wagens niet zoo hoog blijken, torwyl het werk veel vlugger zal geschieden dan nu door een te klein personeel van 1'2 man gebeurt. Volgens spr. meening ware een proef zeer goed te nemen, zonder eenige risico voor de Gemeente en doet men deze poging dan zien de Gemeente naren dat het Bestuur althans zyn best doet. De heer Van Beek. lid van do Roini- gings-commissie, meent dat de kosten, dooi den lieer Van Esveld geraamd op I' 1300, tj gering zijn en do veel hoogcre raming, door B. en W. genoemd, veel juister is. Spr. merkt op dat het vervoer der tonnen van het centrum tot de Zandhoopon '2 uur zul vorderen, wat op do tegenwoordige wijze niet zooveel tyd vordert. Ook om deze re- denon kan sur. zich niet vereenigon met het vooi-stel-Esveld. De lieer Vissoi', Wethouder van Pu blieke werken, gelooft dat do hoor Van Es veld zich te groote illusion maakte. Reeds vroeger is getracht in dezer voege te han delen, maar ook toon is men teruggeschrikt voor de lioogo kosten. Het moge waar zijn, dat in andere Gemeenten paarden worden gebruikt, doch dan heeft men eigen paarden, wat do kosten nog meer verhoogt. Do hoer Van Esveld raamde f 0.30 per uur en het moge waar zyn dat in hot eerste jaar wer kelijk tot dien prys (Ie vrachten wordon ge daan, maar in hot tweede of derde of vierde jaar zal de coalitie van groote stalhouders stellig een oneindig hooger prys bedingen, terwijl do kleine voerman nimmer zal kun nen zorgen voer een geregelde bediening. Spr. moet dan ook het aanbesteden van dit vervoer ton sterkste ontraden, en besluit men tot het bezigen van paarden dan zal nood wendig moeten volgen een zoor kostbaar eigeu beheer van paardon. Ook merkt spr. op dat het vervoeren der tonnen op oen wagen door een paard voortbewogen onein dig hinderlijker zal wezen dan hot vervoer por schuit waar de tonnen stil staan en dan ook volgens spr. ervaring zelfs in Augustus niet hinderlijk zijn voor de voorbijgangers. Mr. H o I i g e r s moet verklaren, dat het vervoer dór tonnen de grooto schaduwzijde is van dit stelsel, doch zyn ze eenmaal op do schuit dan is ook ailo lust weg. Nog een an- der hozwaai- heeft spr. teg..n het voorstel- Esvclddo stegen en sloppen zyn namelijk alle te bereiken met de handwagens, torwyl de wagons door paarden getrokken onnoodig lang zullon postvatten op de groote vorkeers- wogen bij die stegen on dus nog grootor lost zullen veroorzaken. Ook do heer Gerritsen kun zich niet geheel vereenigen met het voorstel-Esveld, maar zou toch in overwoging willen geven om do tonnen uit de nieuwe wijkon niet eerst naar den Lieve Vrouwetoren te doen vervoeren doch rechtstreeks naar do Zundhoo* pen. Don heer K I e b e r lachto hot voorstel om het vervoer met paard en wagen te doen geschieden uanvankelijk toe, doch door het gehoorde is spr. hiervan torug gekomen. Het adres is eenter tweeledig; de bewoners van den Singel wensehoii do schuit weg te hebben, die vun do Laugestraat wenscnon ander vervoer en spr. meent aan allen te ge- moet te komen door twee ligplaatsen voor te stellen en wol by den toren en aan het Havik. Het vorvoor wordt hierdoor korter. Maar vooral zou spr. wenschen, dat men de schuiton buiten liet tot 's ochtends en niet des middugs zo weer in dc stad bracht. Waar toe dient het, dat de schuit Zaterdagavond en don gehoelon Zondag daur ligt De werk lieden moeten dan maar een huif uur vroe ger komen. Spr. geeft dit in overweging aan de Reinigmgs-commissie. De hooi Van Reek is het eens mot den heer Kleber en zul dor Reinigings-cojnmissio in overwoging geven, de schuiton te doen leggen by hot Eind van de worold on den Lieve Vrouwotoren. Do Voorzitter merkt heidon spr. op, dat dit in overweging zou dienen te worden ge geven nan B, en W. De heer Visser zegt, dat vroeger reeds een schuit lag ook bjj het Eind van cfo woreld, doch dat het resultaat was, dat de schuit verjaagd word door het St. Josephs-gesticht. Tengevolge daarvan is een huisje b(j den toren aangekocht en duarnu gesloopt word de schutting gesteld, Ook moet spr. opmerken, dat de ledige tonnen, die met de woonlijk gelijk geeft, kon ik ditmaal toch niet nalaten haar tegen te spreken. Zeer beleefd, maar stellig zeide ik tot haar Hoor u eens, lieve mevrouw, ik woot na tuurlijk niet, in hoeverre uw ervaringen u reden geven tot deze veronderstelling maar wat my betreft, ik geloof onvoorwaardelijk aan de trouw van mijn man en er is niets, dat mij aan het wankelen zou kunnen brengen. Als twee inen- sohen, zooals Robert en ik, uit inige liefdo ge trouwd zijn, dan Lieve hemelt viel zij my in do rode, woos toch niet zoo overdreven Ik zeg immers niets van je man en ik geef toe, dat er uitzon deringen kunnen zyn Maar hoelang bon je getrouwd?... anderhalf jaar?... Nu, dat zijn eigenlijk nog do wittebroodsweken. By zulk een jong paar koint do verzoeking pas later, en jo zult me moeten toegeven, dut waar do verzoeking ontbreekt, de trouw ook minder beteokenis beeft. Nu, ook dat geldt niet voor ons, zeide ik met of zonder verzoeking, van den trouw van mijn man bon ik volkomen zekor. Je vertrouwen in hem is wel sterk ik zou haast zeggen overdreven. Hot is wezenlijk alsof u mij wilt uitdagen O! neon, kindlief, dat niet Maar alsjo soms mocht verlangen Ik voor my durf er alles onder verwedden Ik wed niet; ik ben volkomon zeker van myn zaak. Wedden durf je dus toob niet I voegde mevrouw Von Btiloff mij lachend too, of je ge lijk hebt I Laat ik je zeggen, dat hot ook oon van myn vaste beginselen is nooit to wedden, als men zoker is te verliezen. Zij sprak met zóóveel overtuiging en zóo ern stig, dat ik heusch bang bogon te worden. Ik wist imtuors, dat mevrouw Von Btilotl buitengewoon groote menschonkennis haddat zij altyd in do kringen had vorkoord, waarin wy sedert kort waren opgenomen dat zij van alles wat er gobeurdo op do hoogte was, in óen woord, ik kwam onder den indruk van die wereldwijze vrouwor roes oon zwak wantrouwen, oon dauw vermoeden by my op. Jk begreep, dat ik het hier niet bij moest latendat, ik beter deed te tvaohten zekerheid te vorkrygen, en ik nam haar weddenschap aan En nu, liovo Ilonriette, nu hob ik diep, diep berouw over wat. ik deed I Maar laat my je eerst nog zeggen waarom onze weddenschap ging. Als ik het verloor, dan zou ik den zoor kostbaren armband, dien ik op mijn verjaardag van Robert kreeg, aan do lior- dadighoidsbuzur van gravin Tittitz geven, welko daar natuurlijk grooton opgang zou maken, om dat er gewoonlijk niet anders dan prullen wordon gegeven. Won ik hot daarentegen, door stond myn man glansrijk do proef iets waar- uur. ik ondanks uIIuh niet twijfelde dan zou mevrouw Von Bülofl, driehonderd gulden ann het „Tehuis voor vrouwen" mouten geven en bovendien 'aan rn\jn man huur oxeuses maken, omdat zij hom zonder reden en ton onrechte had verdacht, en hom zeggen, hoe zij het geheolo plan oin hom op de proef te stollen had boducht. Welnu, op die voorwaarden ging ik du wed denschap aan. Wy ovorlegden vorder welke Htup- pen er geduan moosten worden oil na een korte be raadslaging zette ik my voor myn schrijfbureautje en schroef op een velletje papier, waarvan ik juist don vorigen dug een Jooh nud gekocht, mot ver draaide hand het volgende briufji „Als oon jongo vrouw er toe komt, ziohzelvo zoover to vorgeton, dut zy aan oon gohuwdon man oon sumonkomst vruagt, dan is daarvoor maur óen verontsonuldiging denkbuar, namelijk dat zij oon grooton, onbedwingbaron hartstocht koestert voor dien man. „En toch zou ik hut nooit gewaagd hebben, dezen stap te doen, ais ik niet overtuigd was, dat Robert von i'uazta ondanks ulles, niet geluk kig was. Tor wille van hem zou ik wensohon my te vergissen, maar allereerst smeek ik hom my eenige oogonblikkon te ontmoeten, zoodut ik do gelegenheid zul hebben hem datgene to zeggen, waarvan myn hart vol is. „Op het bal-masquó van oanstaandon Woens dag zult go mij, nadat de grooto stoot binnen zal zyn gekomen, vindon aan hot einde dor zaal rechts tusschon do tweede en do derde pilaar. Ik zal een lilas domino dragen met zwart afge zet. Opdat geen vergissing inogelyk zy vraag ik u dezelfde kleeding te kiezen en evenals ik op uw rechtor eohouaor een wittonzijdon strik te dragen. „Onnoodig is hot zeker, u to vragen zoo voor zichtig mogelijk to werk te ^uan. „Kunt g\j hot daarheen leiden, dat uw vrouw niet op het bal verscheen, dun zal ons dat zeker ton goede komen. Mogelijk kunt gij een plot seling opgekomen reis ot iets dergelijks voor wenden. „In do grootste spanning hot oogenblik onzer ontmoeting verbeidend, Uwe Lila". Wordt vm-volgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1