Binnenland. schuit worden teruggebracht niet ruiken. Het wil den heer KI e b e r voorkomen, dat de Wethouder van Publieke werken in deze niet erg consequent is; indien de Wet houder zoo bang is de bewoners van het St. Josephs-gesticht te plagen, waarom vreest hij dan niet de bewoners van den Westsingel overlast aan te doen? Do heer Visser antwoordt den heer Klober, dat deze de zaak niet juist schijnt te willen beschouwen. Het perceel is nu eenmaal aangekocht door de Gemeente en de overburen hebben slechts het gezicht op de tonnen, dut B. en W. thans willen weg nemen door herplaatsing van de schutting. De heer K I e b e r repliceert, dat ook over den reuk niet te twisten valt, doch hij tot andere ervaringen is gekomen als de heer Wethouder. De Voorzitter, de verschillende sprekers beantwoordend, zegt dat de hoer Van Esveld te goeden dunk heeft vau de offerten voor de levering der paarden en moeilijk kan re kenen naai' de maatstaf van het huidige ge bruik dat zeer ongeregeld is en in natte zomers zelfs byna in 't geheel niet. Den heer Gerritsen deelt sur. mede, dat het vervoer uit de nieuwe wijken reeds linea recta ge schiedt. Aan den heer Kleber merkt spr. op dat dc afstand van Westsingel tot Havik niet zoo heel groot is en de wijziging niet zou opwegen tegen den overlast; een zeer groot bezwaar heeft spr. tegen het voorstel ues heeren Kleber om de schuiton 's ochtends vroeg naar stad te laten brengen. Dat de werklieden dan maar een half uurtje eerder moeten beginnen, is gauw gezegd, maar weet de heer Kleber wel, dat zij reeds om 5 uur aanvangen De heer Van Esveld antwoordt nog, dat zy» prijzen zijn gebaseerd op betrouw bare inlichtingen, wijst op de groote afstande van Militaire hospitaal en Infanterie-kazernes tot den Lieve Vrouwetoren en meent dat men de ingezetenen dezen last niet langer rnag opleggen. De Voorzitter sluit thans de discus- siën, die bijna een uur geduurd hebben, en brengt in stemming het voorstel-Esveld. Wordt dit verworpen dan acht hij bet praead- vif-3 van B. en W. aangenomen. Het voorstel-Esveld wordt verworpen met 12 tegen IJ stemmen (die van de heeren Van Esveld, Van Kalken en Tromp van Holst). De heer Hamei's verlaat zonder kennisge ving de vergadering. De volgende punten der agenda werden nuafgeliuudeld zonder noemenswaardig debat. Aan de orde waren eerst Staten van on inbare posten inzake de Inkomstenbelasting, dienst 1397, tot een bedrag van f288.708 welke z. h. st. worden vastgesteld. Aan de orde is daarna een request van de heeren P. H. van Haseleu en Chr. Loosing om verbetering van den toegang aan bet Bloemendal, met prreadvies van B. en W. dat strekte om het verzoek tot deponeeren ter Secretarie, waartoe z. h. st. werd be sloten. Eveneens werd z. h. st. conform het voor stel besloten om in de geldleening van f45000 ten laste der Gemeente f500 ad lOCc/o te gunnen aan de firma Van der Zoo de Jong Van Ophoven hier, en f44 500 ad 99®/82 aan de firma F. J. A. E. Groene- veld, te Winschoten. Alweer z. b. st. werd besloten om de jaar wedde van den onderwijzer den heer A. A. Verburg met ingang van 1 Juni met f50 te verhoogen, conform de Verordening. Aan den heer J. Beijers word opzijn ver zoek eervol ontslag verleend als lid dor Com missie van toezicht op het Lager onderwijs, onder dankbetuiging voor de bewezen dien sten. terwijl eveneens on zijn verzoek ont slag werd verleend aan den heer H. L. van Esveld als klokkenist, met ingnng van 1 April j.l. Iu verband met dit laatste brachtde Voor zitter aan de orde een voorstel van B. en W. om aan den heer J. Schuld, te Nijkerk, voorloopig op te deugen het carillon te be spelen. Mr. H e y I i g e r s vroeg of de titularis ook een instructie ontving en belast zou worden met het versteken der aria's. De Voorzitter antwoordde, dat hem gezegd is dat hij er zich in had te bt'kwamon, doch dat de benoeming een tijdelijke is en er geen uitzicht werd gegeven opeen vaste. Nadat rar. Heyligers dank had be tuigd voor de gegeven inlichtingen, werd de beer Schuld z. h. st. tijdelijk benoemd. Tot leeraar in de Natuurwetenschappen, hoofdzakelijk om onderwys te geven in Na tuur- en Scheikunde, aan de inrichtingen voor Honger- en Middelbaar onderwijs werd alsnu met 11 stemmen benoemd de heer A. C. Antiisch, uit Zaandam, reeds lang waarnemend; dr. R. N. de Haas, uit Win schoten, vereenigde 3 stemmen op zich. Be paald werd nog, dat het salaris voor het Gymnasiaal-onderwys zal bedragen f122.728 voor elk les-uur dat by per week geelt. Tot tijdelijk leeraar aan de Hoogere Bur gerschool en de Burgeravondschool werd met 13 stemmen benoemd de heer I). P. Moll, doctorandus, terwijl éen stem in-blanco werd uitgebracht. Üe jaarwedde werd bepaald op f2000. Tot onderwijzer aan de Jongensschool werd met algemeene stemmen benoemd de heer W. C. Oosterman, uit Epe; zijn jaarwedde werd vastgesteld op f600. Tot leden van de Commissie vau reclame wegens de Inkomstenbelasting werden her kozen de aftredenden, de heeren Gerritsen, Van Beek, Tromp van Holst, Van Esveld en Kleber. Eindelijk was aan de orde een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor de aanschaffing van medailles voor de in Juni hier te houden wedstrijden van den «Nederlandschen Schermbond" welk crediet, tot een bedrag van twintig gulden, zonder discussie en z. h. s. werd toegestaan. De Voorzitter wilde thans beantwoor den de vraag door den heer Gerritsen in de vorige zitting gedaan over het houden der kermis in dit jaar zoo kort na de Hul- digingsfeesten en deelde mede, dat B. en W. na rijp beraad hebben besloten hieromtrent geen voorstel te doen. De heer Gerritsen wilde dan bf in een volgende vergadering een voorstel doen óf, als daardoor wellicht te veel tijd ver loren ging nu reeds een motie indienen. De Voorzitter achtte dat tijdverlies niet zoo beteekenend en gaf in overweging liever een voorstel in te dienen, ter behande ling in een volgende vergadering dan een motie. De heer Gerritsen dient zijn voorstel in, strekkende om de kermis in dit jaar niet te doen doorgaan. Ingekomen wareneen request van inge zetenen om de kermis dit jaar wel te doen doorgaan zal behandeld worden te gelijk met het voorstel-Gerritsengoedkeuringen door Gedeputeerde Staten van de af- en overschrijving van posten op de Begrooting der Schutterij, van wijzigingen in de Ge- meentebegrooting, en van de overneming der Wilhelminastraat aangenomen voor noti ficatie Gerneentevei-slag over 1897 ter lezing aan de leden; Rekening en verant woording der Schutterij over 1897 in handen van de Commissie tot nazien der Gemeente-rekeningen beschikking van Gedeputeerde Staten op reclames over de Inkomstenbelasting ter visie. Mr. Prikken herinnerde thans dat in de vergadering van 12 October jl. is inge komen een request van de plaatselijke af- deeling van den «Bond van Ned. onderwij zers" houdende verzoek tot het instellen ook hier van onderwijsraden en dat aan spr. 26 October up een desbetreffende vraag is geant woord, dat de beer Wethouder van onder wijs deze quiestie aan de orde zou stellen bij de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs. We zijn thans 7 maanden verder en spr. meent nu zijn vraag eens te mogen herhalen. De heer Celosse antwoordt als Wet houder van onderwijs, dat wegens ongesteld heid van sommige leden de behandeling werd vertraagd, doch dat de zaak weldra ter sprake zal komen. Mr. Prikken dankt voor de inlichting. De heer Gerritsen zegt, uit de Amersfoort- sche Courant vernomen te hebben, wat hem inmiddels is bevestigd, dat voor de eerste klasse der Hoogere Burgei'school 42 candi- daten zyn ingeschreven, waarvan 29 uit Amersfoort, terwijl er ongeveer 17 plaatsen zyn. Als er nu weder 25°/0 niet slaagt dan zullen voor die klasse toch weer veel te veel leerlingen zijn en spr. zou gaarne vernemen of soms in verband daarmee een vergelijkend udmissie-examen zal worden gehouden. De heer Celosse zal als Wethouder van onderwijs in de volgende vergadering deze vraag beantwoorden. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering hierna te 9.45 gesloten. Maandagavond, tweeden Pinksterdag, om 8 uur, zal een Zendingsbidstond worden ge houden in De Zaaier. Door Gedeputeerde Staten zijn alsnog voor deri dienst ongeschikt bevonden en door den Provincialen adjudant daaruit ontslagen 4 lotelingen uit de gemeenten Utrecht, Leer- sum, Montfoort en WesfUroek, zoodat an deren daarvoor moeten worden opgeroepen. Wijders zijn alsnog ingedeeld 3 loteiingen uil de gemeenten Utrecht, Amersfoort en Vreeswijk. Wederom worden op verschillende plaatsen des lands valsche bankbiljetten uitgegeven, alle van de Duitsche emissie. Het kan daarom zijn nut hebben, nogmaals mee te doelen, dat dio biljetten gemerkt zijn Q. D. 7495, Amsterdam 13 Augustus 18110. liet watermerk ontbreekt en ook do 25 is bijna onzichtbaar, terwijl mede in de strafbepaling «gevangenisstraf" staat «ge- fa ngenisstraf" met een f. Overigens zijn de biljetten zeer gelijkend op en moeilyk te on derscheiden van de echte. Van de hand van onze begaafde stadge- noote, wier «om de plume Leo Luttel is, zal weldra verschijnen een nieuwe roman getiteld «Thera", eenigszins een vervolg op baar «Zusterzielen Onze stadgenoot de heer Mari van der Noorda werd Donderdag aan 8e Rijks-uni versiteit te Utrecht bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, op stellingen. In verband met de opening der lijn Utrecht—Baarn heeft met ingang van 15 Juni onder het personeel van net Centraal station een groote mutatie plaats. Tot stationschef te Baarn is benoemd de beer B. de Graaf, thans chef te Elburg-01- debroektot chef te Elburg-Oldebroek de heer H. J. Harmsen, thans onder-chef bier; tot onder-chef hier de heer A. W. van Dijk huizen, thans 2e stationsklerk hiertot chef te Soest de heer J. P. Prins, thans chef te Soesterbcrg tot chef te Soesterberg de beer M. A. Leinweber, thans 2e stationsklerk te Amersfoort. Jan Brits hoopt aanstaanden Vrijdag den dag te berdenken waarop hij voor 50 jaar werd aangesteld tot orgeltrapper in het Se- menarium der Oud-bisschoppelijke klerezie hier. Bij het gister te Dordrecht gehouden con cours hippique werden o. a. prijzen behaald in het concours voor het best gaande rij paard door luitenant J. Jurjans de 2e, en luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra de 3e prijs. Met. ingang van 1 Juni is benoemd tot agent van politie 2e klasse bier E. Kortus, veld-artillerist hier. De hier gevestigde vereeniging «Een dracht", bestaande uit actief dienende onder officieren en gehuwde mindere militairen be neden den rang van officier, behoorende lot de Nederlandscbe landmacht, en wier doel is het verkrijgen van Rijkspensioen voor hun weduwen en weezen, heeft een verzoek schrift aangeboden aan H. M. de Koningin- Regentes waarin zij, onder meedeeling dat de vereeniging thans 3111 leden telt, eerbie dig verzoekt het lot der weduwen en wee zen te verbeteren, gelijk dit thans geschiedt voor de nagelaten betrekkingen van alle ove rige Rijks-ambtenaren. Een ontwerp van wet vergezelt het adres. Luitenant-kolonel J. M. Buffart, comman dant van het bij mobilisatie op te richten depot-bataljon van bet 5e regiment infanterie, wordt belast met het commando over liet 5e bataljon 8e regiment infanterie, te Utrecht in garnizoen, terwijl met bet bevel over dat depot-bataljon wordt belast luitenant-kolonel G. van Essen, commandant van het 3e bataljon 5e regiment infanterie hier, die echter Amers foort tot standplaats houdt. In den loop van Juli zullen 6 sergeanten van het Indische leger, die voldeden aan het toelatings-examen voor den Hoofdcursus, bij het 5e regiment infanterie hier worden ge detacheerd tot 1 October, liet tijdstip waarop de lessen aan die inrichting aanvangen. Bij bet 5e regiment infanterie zijn be vorderdtot sergeant de sergeant-titulair H. G. Wiitricbtot reserve-korporaal de adspi- rant-vaandrig II. M. J. F. Niks, en tot mili cien-korporaal de milicien G. de Bie. De jongelingen G. Voorhoeve en J. W. C. Órt hebben bij liet^öe regiment infanterie aan gegaan de verbintenis als adspirant-vaandrig voor het Reservekader. Programma der muziek uitvoering, aanstaan den Maandagavond (2en Pinksterdag) om half acht te geven op het terras van Amicitia door hot stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken. 1. Marche lorraineGanne. 2. Ouverture „Tricoche und Cacolet". Von Suppi. 8 ,,Goldregen". Coucert-Walzer W'ahltru/el. 4. Grande fantaisie de l'opéra „Sam son et Dal i la"Saint Saëiu. 5. Ouverture „Le barbier de Seville" Rossini. 6. Grand ballet de l'opéra „Le Prophéte" Meyerbeer. I. Valse. II, lledowa. III. Qua drille des patineurs. IV. Galop. o. LargoMaemM. 7. b. Taréador et Andulouse, du Bal I cosluméRubinstein. 8. „Cavalleria Rusticaua", Grande fan taisie Masca/jni. De zaak tegen J. A. uit Driebergen, die in den avond van 7 April bij het hotel De Berg zulk een lagen aanslag pleegde op den vracht rijder G. van den Biezenbos, zal 6 Juni dienen voor de Arrondissements-rechtbunk te Utrecht. Hij zal terecht staan wegens poging tot moord. HU. MM. de Koninginnen zullen 6 Juni van Schönfels vertrekken en in den ochtend van 7 Juni op «Soestdijk" aankomen. Het Bunsehoter visschersvaartuig B. 'J. 93. schipper K. ter Haar, werd Donderdag bij het verlaten der haven van Enk huizen aangevaren door de stoomboot «Heemstra". De schipper kreeg een slag van den helm stok in de zijde, waardoor twee ribben braken daarenboven werd hij inwendig zwaar ge- knensd, zoodat zijn toestand niet zonder ge vaar is. Van alle verhuringen, die in dit voorjaar rond Eemnes gehouden zijn, liepen die van Laren wel het duurst. Er zijn zelfs lande rijen verhuurd zonder naweide tegen f65 het dammaat. Toch werd alles zonder pluk en rantsoengelden of bij afslag verhuurd. Vele pachters hebben echter nog geen land kunnen inhuren. Den 16 Juni zal aan het hotel De Pyra- rnide de eerete Vacantie-kolonie aankomen, bestaande uit 30 kinderen en hun geleiders. In 'tgeheel zullen er wederom 3 zulke ko- loniies komen, die er elk 3 weken zullen ver- loeven. Deze kolonies bestaan uit de zwakste kin deren van verschillende Amsterdamsche scho len, welke kinderen door de frissclie en {ge zonde buitenlucht, gepaard inet een uitste kende verzorging en krachtig voedsel, hier hun gezondheid en krachten zien toenemen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDER8 van AMERSFOORT, Gezien de aanschrijving van den heer Commifr- saris der Koningin in de provincie Utrecht dd. 28 April 1898, no. 3 N. M. S. (Provinciaalblad no. 52); Gelet op art. 139 de- Wet van 19 Augustus 1881 (Staatsblad no. 172) betrekkelijk de Nationale militie Doen te weten, dat op RH terrein der Infan terie-kazernes (dhisr, door den kolonel, Militie- commissaris in de provincie Utrecht, zullen worden onderzocht alle in deze gemeente ge vestigde verlofgangers der militie te land, die vóór den lsten April 1898 in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, om het even of zij ill den loop vau dit jaar al dan niet tot opkomst onder de wapenen verplicht zijn (met uitzondering alleen van hen die in Juni a.s. in werkelijken dienst moeten opkomen) of wel tot vroegere inlichtingen behooren en wegens latere inlijving of om andere redenen niet met de manschappen van de lichting waarvoor zij bij de militie dienen, ontslagen zijn en wel op Vrijdag, den 10 Juni 1898 de manschappen be hoorende tot de regimenten Infanterieop Maan dag 13 Juni 1898 de manschappen van het regiment Grenadiers en Jagers en het korps Genietroepenop Dinsdag, den 14 Juni 1898ae manschappen behoorende tot de overige korpsen, telkens des voormiddags 10'/, uren Burgemeester en Wethouders herinneren be langhebbenden hunne verplichting om in uni form gekleed en voorzien van de kleedingstukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, van bun zakboekje en verlofpas, op tijd en plaats voormeld te Verschijnen en maken hen tevens opmerkzaam op het bij de wet bepaalde dat het Crimineel Wetboek en het Reglement van Krijgstucht op de verlotgangers van toe passing zijn gedurende het onderzoek en in het algemeen wanneer dezen inuniform gekleed zijn. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort den 28 Mei 1898. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De fd. Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De beraadslagingen over het wetsontwerp tot invoering van den Persoonlijken dienst plicht zijn Donderdag ten einde gebracht. De eindstemming is gelijk zulks met belang rijke ontwerpen in den regel geschiedt uitgesteld tot a. s. Woensdag 1 Juni. ten einde de Regeering, de Commissie van rap porteurs, bet bureau der Kamer en de leden in de gelegenheid testellende verbeteringen te ontwerpen, die ten gevolge van de wijzi gingen, welke het voorstel heeft ondergaan, noodig worden bevonden. Intusscben kunnen wij wel zeggen.dat het wetsontwerp, voorzoover de Tweede Kamer belieft, zyn beslag heeft gekregen. De uit slag van de eindstemming is in geenen deele twijfelachtig. Art. 1 van bet wetsontwerp, bevattende al de veranderingen die in ue Militiewet worden aangebracht en inhoudende het beginsel van den Persoonlijken dienst plicht, werd met 71 tegen 19 stemmen aan genomen en er bestaat geen enkele reden om te onderstellen, dat de eindstemming over liet geheele ontwerp cijfers zal geven, die hiermede noemenswaardig verschillen. De lijst der tegenstemmers vertoont uit sluitend Katholieke namen. Onder de voor stemmers vindt men slechts éeu Katholiek, dr. Schaepman. Bij de stemming waren afwezig de heeren Van der Zwang en Van Dedem. De lichting 1898 blyl't buiten de werking dezer wet. Er is reeds voor een bedrag van f60000 geteekend ten behoeve van den houw van arbeiderswoningen te Maastricht. Op liet gebied van adverteeren sloeg dezer dagen in een Zeeuwsch blaadje een man wiens vrouw oveleden was het record. Voor dedaarbij betoonde belangstelling betuigde bij zijn dank in 181 regels. De postbode tusscben Gorinchem en Her- wynen wordt sedert eenigen tijd bij zijn be- stellingswerk te Herwijnen steeds gevolgd

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2