Donderdag 2 Juni 1898. No. 4776. 47e Jaargang. Binnenland. EEN VUURPROEF. ültgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 4.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsad verten tien per regel ID cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan H. C. A. nu Jong en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een gasmotor te plaatsen in het perceel, alhier gelegen aan den Weversingel, wijk No. 42, kadastraal bekend onder sectie E. No. 1120. Amersfoort, den 31 Mei 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCH1MMELPENNINCK De fd. Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. 11. M. de Koningin beeft besloten bij te wonen de sportbetooging op de renbaan te Clingendaal, der Koningin aangeboden als hulde van de Nedorlandsche sportvereni gingen en welke hulde zal plaats hebben op een nader te bepalen dag van de tweede helft van September. De viool-revue voor HH. MM. zal worden gehouden op het Hollandsch Diep in den omtrek van den Moerdijk, in de tweede helft van September. Bij de gister in de Tweede Kamer ge houden eindstemming over het wetsontwerp op den Persoonlijken dienstplicht waren alle Ministers tegenwoordig. Het werd aangenomen met 72 tegen 20 stemmen. Tegen de heerenNolens, Van Vlijmen, Michiels vau Verduvnen, Van der Kun, Smits, Van den Bergh van Heemstede, De Ram, Harte, Dobbefman, Truyen, Van Basten Batenburg, Mutsaers, De Ras, LoelT, Merckel- bach, De Bieberstein, Kolkman, Evertsz, Tra- vaglino en Van Dedetc. Tot de voorstemmers behoorde ook dr. Schaepman. Afwezig warende heeren: Retbaan Macaré, Fokker, Tak, Bastert, Pijnaekcr Hordijk, Van der Zwaag en Vermeulen. Vervolgens werd zonder stemming aange nomen het wetsontwerp nopens het pensi- onneeren van tijdelijke ambtenaren. De vergadering werd hierna gesloten en, volgens mededeeiing van den Voorzitter, ge scheiden tot waarschijnlijk Donderdag 9 Juni. Feuilleton. 3). In welken gemoedstoestand ik dit briefje heb opgesteld, laat zich niet beschrijven. Ik liet het aan mevrouw Von Büloff zien, die er zeer mee ingenomen was en mij uitbundigen lof toe zwaaide een lof die mij deed blozen van schaamte. Juist terwijl ik bezig was, het adres tc schrij ven, riep zij uit: Gauw, gauwDaar is hij En mij nauwlijks den tijd latend, om mijn vloei over het papier te halen, ging zij voort Zie-zoo, dat is net op tijd klaar Geef mij nu het briefje maar, dan zal ik het aan stonds zelf op de post brengen. Ik was zóo geagiteerd en beefde zóo geweldig, dat mevrouw Von Büloll mij moest helpen om den postzegel op het couvert te plakken en slechts een paar seconden vóór de deur open ging en Robert binnentrad, bad zij don brief in haar zak gestoken en was zij weder kalm gaan zitten, alsof er niets gebeurd was. Zij sprak en schertste met inijn man, die even als alle hoeren, haar bekoorlijkheden zeer op prijs stelde, en na eenigo «ogenblikken stond zij op en nam afscheid van mij. Robert deed haar uitgeleide. Gelukkig had ik daardoor tijd om wat tot In het verslag der Commissie van Rappor teurs uit de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal betreffende de wetsontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen over het loopende jaar is gevraagd een op- gaai' van de provinciale-, gemeentelijke-, wa- terschaps- en polderlasten, bier te lande ge heven. In een schrijven aan de Gedeputeerde Staten der provinciën deelt de Minister van Bitmenlandsche Zaken mede, dat liet zijn voornemen is, bij de indiening der wets voorstellen tot bekrachtiging van de over 1899 te heffen provinciale belastingen aan dien wensch te voldoen, door het verstrekken van cijfers, die zoowel per provincie als per gemeente don belastingdruk per hoofd aan geven, naar de raming der belastingopbrengst over 1898, terwijl bij do vaststelling van die cijfers alleen rekening zal worden gehouden met de directe belastingen. In verband daarmede zijn de Gemeente besturen uitgenoodigd vóór 1 Juli aan Ge deputeerden op eon staat, waarvan het mo del is aangegeven, te doen toekomen een opgaaf van hetgeen in hun gemeente, vol gens de raming voor 1898. betaald wordt aan lioofdelijken omslag of andere plaatselijke directe belasting naar liet inkomen of de vertering, aan opcenten op de grond- en de personeele belasting, aan belastingen in natura en aan waterscbaps- en polderlasten. Bij Kon. besluit is benoemd tot vice-presi dent van den Raad van Ned. Indië mr. T. 11. de Meester, administrateur der Generale thesaurie bij bet Departement van Financiën, die in Augustus naar Indië zal vertrekken. Bij het Departement van Justitie zal eer lang een technologisch ambtenaar worden aangesteld die o.a. belast zal worden met de keuze en beoordeeling van den arbeid der gevangenen. Voorloopig zal dus nog geen eind komen aan den arbeid in de gevangenissen. Voor het examen tot toelating als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar hebben zich 198 jongelieden aangemeld. Er is ernstig sprake van om als opvolg ster van prof. Halbertsma te benoemen tot hoogleerares in de verloskunde en de leer der vrouweziekten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht mejuffrouw dr. Catli. van Tus- seheubroek. Minstens zal naar naam op de voordracht prijken. bedaren te komen en het was een uitkomst voor me toen Robert, in plaats van weder binnen te komen, slechts even zijn hoofd door de deur stak en rnij toeriep: Ik moet nog even in mijn kamer zijn. Maak je in dien tusschentijd klaar, dan kunnen we samen nog een eindje wandelenbinnen tien minuten ben ik bij je. Terwijl ik mij aankleedde, had ik ruimschoots gelegenheid om tot kalmte to komen. Eer er tien minuten verstreken waren, was ik mezelve weder volkomen meester en dacht ik kalm over de zaak nu. Ik begon nu mezelven to overreden, dat er eigenlijk niets kwaads in stak. Het was immers maar een grap en nog wel een grap, die in ieder geval ten goede zou komen aan het „Tehuis voor Vrouwen"want ik was sterker dan ooit over tuigd, dat mevrouw Von Büloff haar weddenschap zou verliezen. Ik kon nu wel reeds bij mezelve nagaan hoe de zaak zou loopen. Tegen zeven uur zou, tegelijk met de couranten, de brief worden binnengebracht. Robert zou hem eerst vluchtig doorloopen, dan, niet begrijpend, hem aandachtiger lezen en hartelijk beginnen tc lachen. Iiij zou met dien brief bij mij komen om samen met zijn Elly na te gaan, wie de schrijfster wel zou kunnen wezen. IIij houdt de geheele geschiedenis voor een grap en neemt er verder geen notitie van. Of hij gelooft aan de liefdesverklaring, maar blijft er volkomen onge voelig ouder en verzekert mij, dat er maar' een vrouw tor wereld is, wier liefde hij verlangt, die van zijn Elly, en dat alle andere vrouwen hem volkomen onverschillig zijn. Wij gingen samen wandelen en kwamen kort ln haar Militaire zaken" zegt de Amh. Crt liet wil er bij ons niet in, dat de Tweede Kamer wijs heeft gedaan rnet het rechtsge voel ten deele onbevredigd te laten door de afstemming van het amendement-Van Rol. Het is ongetwijfeld reeds véél, dat het onbil lijke instituut der plaatsvervanging zoo goed als verdwenen is uit onze wetgeving, maar dat bij de Tweede Kamer de belangen van de groote luyden nog zeer veilig zijn, mag men, gelet op de bochtige betoogen om den schijn van recht te redden, alleszins volhou den. Nu, wat niet in eens kan, moet dan maar in tweeën verkregen worden, al mag niet verheeld, dat de behouders, geen goede sier maakten op «Ie bres toen zij, onder aanvoering van Borgesius, den aanval afsloegen. Er was inderdaad thans een ongezochte gelegenheid aanwezig om althans gelijkheid voor de wet te betrachten, waar nog zóo groote zorg gebaard wordt dour de maatschappelij ke ongelijkheid buiten de wet. Ontmoedigend is bet in ieder geval, te hebben ervaren, dat de wettelijke bevoorech- ting van bet kapitaal gemakkelijker op een verkiezingsprogramma schijnt le kunnen worden uitgeroeid, dan haar in werkelijkheid door te voeren. Ontmoedigend vooral, waar zeifs geen po ging is gedaan om de belangen van de kleine luyden in bescherming te nemen tegen ei genaardige praktijken, over éen waarvan wij onder deze rubriek rnet nadruk den staf ge broken en weike wij gestaag op de kaak gesteld hebbeu. Ontmoedigend en ergerlijk, waar men eener- zijds te hoop loopt om te verhoeden dat de gegoeden ook aan het vuile werk in het leger hun vingers zouden besmetten, en anderzijds zonder protest laat doorgaan een belasting heffing van den kleinen man ten bate van liet kleedingfouds, zóo ongemotiveerd en zóo onrechtvaardig als maar zelden is aanschouwd. Van het begin der opkomst dezer lichting tot beden toe is van ieder man een dagelijksche korting gelieven ten bedrage van 30 procent zijner soldij. Voorwaar geen kleinigheid voor onze arme drommels, die vaak nog 10 procent voor „borden wasschen" en ook bet noodige voor hun «naaizakje" den «poetszak", ja soms nog een kleinigheid voor «pluisjes", liederen van Janmaat, enz. hebben op te dokken. Wij schreven vroeger reeds, dat, zonder tegenbevel van den Minister van Oorlog, deze korting ten behoeve van liet kleedinglbnds minstens moet doorgaan tot 1 Juli a. s. Er is dus nog een maand overig om althans een I deel, zij 't een klein deel, van het onrecht goed te maken. I Wij rekenden vóór, dat het kleedingfonds j per dag, ruw gecijferd, opstrijkt driemaal. I honderd gulden, hetgeen in de nog restende 30 dagen een kleine 10 mille saam is I Wij vragen tbans andermaalis dat billijk? I De vraag stellen, is haar beantwoorden. Of i moet de opheffing van den maatregel bij j geval wachten tot de persoonlijke j dienstplicht is ingevoerd Dan gaf generaal Eland zich toch inderdaad al te zeer bloot. Aangaande het verzoek van mr. Hovy om krachtens zijn bul van de Vrije Universiteit I op Gereformeerden grondslag als advocaat en procureur te worden ingeschreven, heeft de Hooge Raad beslist, dat de vraag, of iemand den vereischten graad van doctor in de rechten bezit, alleen in de wetten en verordeningen op het Hooger onderwijs haar beantwoording vindt, inzonderheid in de Wet van 28 April 1876, bij welke het doctoraat of de graad van meester in de rechten als doctoraat in de rechtswetenschap is geregeld. Aan dat doctoraat is de bevoegdheid om zich als advocaat te doen inschrijven ver bonden en daaronder kan volgens 's Hoogen Raads beslissing alleen worden verstaan het doctoraat van de drie Rijks-Universiteiten en van de onder eenige voorwaarden daar mede gelijk gestelde Gemeente-Universiteit te Amsterdam. Om bovengemelde redenen is voorts onjuist geoordeeld de bewering, dat het Reglement van orde en discipline voor de advocaten en procureurs recht geeft om als advocaat en procureur te worden ingeschreven op grond van het doctoraat van de Vrije Universiteit. Mr. Hovy heeft inmiddels Krachtens zijn bul van de Gemeente-Universiteit te Am sterdam dpn eed als advocaat en procureur voor den Hoogen Raad afgelegd. Er is een begin gemaakt met de decoratie enz. van de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam, voor de inhuldiging van H. M. Koningin Willielmina. De gewone godsdienst oefeningen in ilit gebouw zijn gestaakt en tot het oogenblik dier plechtigheid blijft de kerk voor het publiek gesloten. Tengevolge van den oorlog tussehen Spanje en Amerika worden voorloopig kleine pakken voor de Kanarische eilanden, Cuba, Porto- Rico en de Philippijnen niet meer ten uit voer aangenomen. voor het etensuur thuis. Onze stemming was zeer opgewekt en ook aan tafel spraken wij druk en vroolijk. Na een sigaar te hebben opgestoken, stond Robert van tafel op, zeggende Weet je wat jij nu doen moest, kindlief Terwijl ik aan mijn werk ga, waarvoor ik zeker wel anderhalf uur noodig heb, moest jij nu ein delijk eens aan mama schrijven. Je hebt haar nog altijd niet geantwoord, en als je het nog langer uitstelt, krijg ik het op inijn rekening. Doe dat dus nu en groet haar voor mij. Hij gaf mij een kus en ging naar zijn kamer. Ook ik verliet de eetkamer en ging naar den salon, waar mijn schrijibureautje staat. Ik begon met het doosje papier dat ik pas gekocht had, zorgvuldig weg te bergen en nam ander papier voor me, om daarop aan mama te schrijven. Dat was echter geen gemakkelijke taak, want ik moest over geldzaken schrijven, waaromtrent mijn moeder Robert en mij had geraadpleegd. Ik was al een paar maal aan begonnen de vorige dagenmaar, niet gewend om zulk soort van brieven te schrijven, was ik telkens blijven steken in de hoop dat mijn man mij wel te hulp zou komen. Onnoodig te zeggen, dat het mij in deze oogenblikken moeilijker viel dan ooit, maai er móest nu een eind 'aan komen. Bovendien zou liet een goede ulleiding voor mo zijn inden tijd, die nog moest verloopen vóór de post zou worden binnengebracht. Ik begon dus te schrij ven en schreef er maar dapper op loszoo latei- mocht blijken, dat ik het niet goed had gedaan, dan zou Robert me wel helpen de fouten le herstel leu. Nog eer een uur verstreken was, had ik mijn brief af en ik begon nu, in steeds grooter spanning, de post af te wachten. Telkens en telkens weder ging ik bij mij zelve na, hoe mijn brief ont vangen zou worden. Eindelijk bleef ik pal voor het venster staan, totdat ik den brievenbesteller zag aankomen. Mijn hart bonsde hoorbaar toen er gescheld werd, kon ik niet op mijn beenen blijven staan. Ik hoorde den knecht de brieven uit de bus halen en er mee naar boven komen. Hij ging regelrecht naar de kamer van mijn man. Toen was alles weder stil en bleet stil. Te vergeefs wachte ik op Robert. Hij dacht er blijkbaar niet aan, met den brief naar mij toe tc komen Of zou hij hem misschien nog niet gelezen hebben Was hij mogelijk te zeer verdiept in zijn gewoonte niet. Andere avonden ging hij altijd dadelijk zijn brieven le zen of liep hij vluchtig zijn couranten door zoo dra zij binnen waren gebracht. Er verliep een kwartier, een half uur, maar alles bleef stil. Ik kon het niet langer uithouden I 't WaB om krankzinnig te worden, want terwijl ik mij eerst zoo geagiteerd had oiudat ik mezelve schuldig gevoelde tegenover mijn man, begon ik me nu voor to stellen, dat mevrouw Von Büloff wel eens gelijk kon hebben, dat Robert volstrekt niet volkomen ongevoelig was voorde hartstochtelijke woorden eener mooie vrouw. Ik trachtte mij een denkbeeld er van te ma- keu hoe het gegaan was en hoehetverdergaanzou. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1