Maandag 20 Juni 1898. No. 4781. 47e Jaargang. Een droom. EEN VUURPROEF. H. PHOENIX-BROÜWERIJ. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maanden- en Donderdagavond. Abonnement por 8 maanden 4.franco per post f 1.15. Aflvertentiön 1O regels 00 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicicële- en ontoigeningsad verterit iën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Gij a<lvertentiën van buiten rte start worden de incasseerkoston in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 6 6. Tolephoon 10. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. KENNIS GE VIN (1. Loting1 Schutterij, Do HU ROK MEESTER en WETHOUDERS vuil AMERSFOORT, Brengen tengevolge van do deswege bestaande voorschriften en ter verdere geregelde uitvoering van de door M. den Koning vastgestelde reglemen taire bepalingen omtrent do Schutterijen, lor kennis van de bolangliebbondoi), dat do alplmbetiselio imam- lijsteii van do ingeschrevenen voor do Schutterij, gedurende acht dagen op de plaalsolijke Secretarie voor eenieder ter inzage liggen, allo werkdagen van 10 lot 1 uur, teneinde eenieder in staat zonde zijn om ingeval hom oonige personen of omstandigheden mochten bekend zijn, die daarop nog zouden bc- hoorcn Ie worden nangetcekctel of ervan moeten worden wcgolnton, dit nati liet Bestuur kenbaar te maken. Dat de loting voor do Soliullurij. tuasohen do in geschrevenen van liet jaar 1898 onder toezicht eener Commissie uit liet Bestuur, ton Raadliuize dezer ge meente zal plaats hebben op Zaterdag, den 2.1. Juni aanstaande, des namiddags te 1' uren, wordende nlzoo de belniighebbondon opgoroeiien om op plaats en tjjd voormeld te verschijnen, of bij afwezigheid zich aldaar door een bij de voormelde Commissie bekend persoon, voorzien van holioorljjkc schrifte lijke volmacht, te doen vertegenwoordigen, om debij do Wet vereiselito loting naar belmoren te doen zullende voor lion die persoonlijk afwezig mochten blijven en zich niet op voorscliroven wijze hebben doen vertegenwoordigen, door een der lotbn van de Commissie worden getrokken. Dat tonzolldon dage, op golijko wijze, een miloting zal plaats hebben, ten behoeve van diegenen, welke, tot de loling verplicht zijnde, builen hun toedoen niet onder tiaar mochten zijn begrepen geworden, alHmcdo ten behoeve van lien, die, ofschoon in an dere gemeenten reeds geloot hebbende, sedert de liiatstvoorgnumlo inschrijving alhier zijn komen wo- non, en voor de vreemdelingen, welke sedert die in schrijving in de termen zijn gevallen, om als inge zeten te worden aangemerkt. En dat eindelijk den belanghebbenden bü de loting dc gclogondheid zul worden opengesteld, om de redenen van vrijstelling, waarop sommigen aanspraak zouden mogon maken, ter kenis va dc genoemde Commissie tc brengen, met aanduiding van liet ar tikel der wot en hel onderdeel daarvan, waarop zij hunne reclame gronden. Qodaan te Amersloort, den 17. Juni 1808, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De fd. Secretaris, B. W. Tn. SANDBEKG. (Ingezonden). Zeker onder don indruk van het in uw vorig nummer in extenso meegedeeld request en niet minder onder dien van hetgeen mij binnenkort boven het hoofd zal hangen, heb ik den al'geloopen nacht een zeer zonder lingen droom gehad. Misschien interesseert die ttw lezeressen en lezers, zeer zeker hen Feuilleton. 8). Wij waren bijna alleen achter in de zaal; alle raonscheu waren naar voren gestroomd, tot dicht bij het toonool, waar con foestvoorstelling gege ven werd. Spreek nu toch, smeekte hij teedcrzeg mij nu toch, dat go me liefhebfc, gij schoonste aller wezens Want ik weet, dat gij betuo- verend schoon zijt .Dit toch gaf u don moed, mij te schrijven. Ik vatte moed en antwoordde met veranderde, zachte stem 't Is waar, dat mijn handelwij/.o zoor zon derling is, maart do hartstocht brengt ons soms daartoe. Neen veronsohuldig tt niet 1 (lij maakt mij onuitsprekelijk gelukkig Hij trachtte mijn hand te nemen, doch ik trok die verschrikt, terug. Het was alsof die aanraking mij voor altijd zou besmetten, rnuar onmiddel lijk daarop had ik berouw van mijn schuwheid. Ik moest immers to weten kotnon, hoever zijn gewetenloosheid wol gaan zon. Wij waren nog verder terznde gegaan en toen Robert dus andermaal mijn hand greep, gaf ik toe en zoido slechts Foei, als uw vronw dat eens wistl Hij ontstolda merkbaar en antwoordde IIoo is 't mogelijk, dat nil juist te zeggen. wier kinderen of pupillen evenals mijn jon gen dit jaar naar tie Hoogerc Burgerschool moeten. Ik zeg moeten, want nu binnun niet te langen lijd in vele zoo niet alle facul teiten het doctoraat zal kunnen ver kregen worden ook door nicl-Gymnasiaston, nu wordt tie Hoogere Burgerschool nhg meet' dan vroeger de toegangsweg tol. alle ambten en betrekkingen en heb ik dan deze ook gekozen voor mijn jongen, met wien ik als hij eenmaal in de 3e klasse zal zijn ge komen eens zal spreken over hel vak of ambt dat hij zal wensehen tc kiezen. Doch ter zake. Nadat ik het deugdelijke request der '24 hoe gaarne had ik het als '25ste ontler- leokend had gelezen en herlezen en, toen tic jongens naar bed waren, met mijn vrouw had besproken en overwogen, toen sloeg ook eindelijk voor mij het klokje van gehoor zaamheid en begaf ook ik mij ter ruste. Ter rusteJawel, 't mocht wat. Zoo'n nacht heb ik nog nooit gehad en zulk een al ik er ook wel nimmermeer krijgen, ten zij mijn jongen zakt, niet omdat hij niet genoeg weet (want zijn rapporten zijn best, zijn aanleg is heelgroot, en zijn onder- wijzers zijn zeer over hem tevreden) maar omdat hij geen schitterend examen «loet (een examen is en blijft een loterij, ik weet er van moe te praten; ik heb er zelf zoowat een dozijn achter den rug, gezwegen nog van die uit mijn eigen schooljongenstyd) en' er geen plaats genoeg is. Ik raakte in den doezel, nadut ik als wij len Gretchen wel honderdmaal had gevraagd «slaagt hij", «slaagt hij niet" en ik weet niet meer hoe dikwijls van 1 tot 100 had geteld. Enfin, ik raakte in slaap en droomde oen allcrdolsten droom. Verbeeld u, dat ik ik weet niet door welke macht een stem in 't kapittel had gekregen en dat men mij, eenvoudig burger, had gevraagd om advies in zake de Hoogere Burgerschool. Nu vond ik het aan den oenen kant heel I org interessant, dat men mij om advies vroeg, j doch aan tie andere zijde stond hot m(j maar I hall' aun, dat. ik zoo'n deftig advies moest uitbrengenen dat ik overtuigd was van het del'llgo van mijn opdracht bleek wol hieruit dat ik ton bedde uitsteeg, me keurig kleedde in mijn Zontlugsche zwartejas, mot schoon half hemdje enz. enz, en ine toon plechtig I nederzette om meteen nieuwe pen opschoon I wit papier, folio schrylTormaut, mijn memorie van antwoord zoo noemen ze dat, ineen ik, in de Kamers op to stollen. Den aanhef liet ik weg; ik was er niet zeker van of ik uiocsl schrijven. Excellentie dan wel tidelAchtbare ik heb daar nog zoo weinig vun te doen gehad maar verder ging het vun een leien dakje In beleefd antwoord op l'.ti. missive dd. 14 Juni ti. c. Iieb ik de eer als mijn beschei den meaning L'.ti. het volgende to moeten rapporteeren en adviseeren. De Hoogere Burgerschool in deze Gemeente is gesticht in 1870, dus in oen tijd waarin hot treinen ver keer met de omliggende go- meenten (en daaronder gelievo U.K. min zaamst óok te begrijpen Amsterdam en Hil versum) nog lang zoo gemakkelijk niet was ols thansin oen lijd waarin de jeugd uit Woudenberg en:, enz., uit Barneveld enz. enz. niet ter sebolu kon komen te Amers foort en in een lijd waarin de Hoogere Burgerschool nog niet als thans en zeer zeker in een niet verre toekomst wordt de weg voor elk die niet mot handenarbeid zijn brood moet verdienen (al zal ook menig werkman vruchten kunnen plukken van het onderwijs aan tie Hoogore Burgerschool ge geven). In de kwart eeuw gedurende welke do school hier bestaat, is niets veranderd aan het voor 00 leerlingen ingerichte gebouw, (indien men althans bot keukentje van den leeruur in Scheikunde niet moereken t) ter- I wijl hot aantal discipelen steeds toenam en I do invasie van de spoor-leerlingen steeds I grooter werd. Maar ook is bet aantal ad I pirunten uit de Gemeente zelf aanzienlijk aangegroeid (niet hot minst door het groote garnizoen) en staat het nog zoor zich te zullen uitbreiden, door do vermeerdering van hot garnizoen zoowel als door de komst van het talrijke personeel voor hot nieuwe spoorweg-station. Uit dien hoofde meen ik dun ook IJ K. in allo bescheidenheid mijne bevreemding or over te kennen geven, dat toen, bi ij Kens uwe opgemelde missive, in dc jongste Raads zitting tier onderhavige quaeslic ter sprake werd gebracht niet aanstonds is geant woord »de eerste klasse wordt gesplitst; in een volgende vergadering hoopt hot col lege van B. en W. althans met een voorstel in dien zin te komen". Wat toch is hot geval Indien thans wer kelijk, tegen allo recht en billijkheid in, vol doend onderwezen knapen, met meur dan gewonen aanlog, die oen zeer voldoend exa- I men uileggen, doch die door eeno of andore ongelukkige omstandigheid geen zoor hoog (of laag) nummer halen, worden afgewezen, j tuin brengt men, alweer togen allo recht en billijkheid in, htm loopbaan in do war. Muur nl zet men thans allo vertoogen der uurtors I en voogden aan kant. r.ion zal toch weldra moeten splitsen en uitbreiden. De stroom valt niet te stuitenbij blijft toenemen en als tic verwachte nieuwe populatie hier is, dun zal deze eerst recht haar contingent leveren. Zouden deze ouders zich óok maar mouten gewennen aan decepties Ik heb mitsdien do eer U.ti. te adviseeren het daarheen to willen leiden «Int de splitsing der bedoelde klasse reeds bij don nieuwen cursus geschiede, hetgeen met zeer geringe kosten voor do Gemeente kun plaats hebben, of dat do «omliggende" Gemeenten, wier inwoners genieten van do Hoogere Burger school te Amersfoort, eon bi linke bijdrage geven in do uuderhoudskosten dezer school, op don voet en do wijze gelijk (lit ontwik- Kel'l is in het •Gedenkschrift", uitgegeven I bij het '25-jarig bestaan der school I dl' dat de school met die te Utrecht de Waarom kan raon niet eens voor oen oogon- I blik vergeten, dut men gekluisterd is Mijn verontwaardiging kende geen grenzenI 't Is waar, zeide ik echter kalm, h"t moot j een vreeselüke marteling zijn om zulke kotenen I te dragon, heel zijn loven te moeten boeten voor I óon onkel oogenblik van zelfbedrog Ik verwachtte, dut hij ine nu tenminste zou I tegenspreken, maar hij zweeg. Ik was zóo geprikkeld, dat ik or oen soort van genoegen in begon te soheppon, hom de incest trouwoloozo woorden omtrent zijn vrouw te out- lokken. Ik liet hem vorklaren, dat hij er onder gebukt ging, steeds samen te moeten zijn inet oen vrouw, die hem niet begreep, en ten slotte liet ik hom zelfs bezweren, dut ik, de onbekende, maar vurig beminde, door het lot was uitverko ren, hem het ware geluk te doen kennen I Hij wilde juist in verrukking mijn hand aan zijn lippen brengen, toon een edelman uit den tijd van Lodowyk XIV, met een vuurrood mas ker voor. ons tot op weinige schreden nudorde. Hij nam ons zóo aandachtig op. dat ik wezonlyk ongerust begon te worden, ik wendde mij uf. want voor geen geld tor wereld zou ik herkend willen worden, maar toen ik oen oogenblik later torsluiks nog eens omkeok, was onze bespieder gelukkig verdwenen. Blijkbaar was ook Robert onder don indruk. Met conigzins onzekere stem vroeg h(j mij plotse ling i In u getrouwd? Zou u dat onaangenaam zijn -- J'urdon ik zou het alleen welen om... Waarom Omdat wij dan dubbel voorzichtig moeten wezen. Als ik me niet vergis, hoeft dat rootle I masker. Gij meent dion edelman, die ons zooovon voorbijging? Wees gerust. Ik ben wel ge- i trouwd, maar mijn tnun bezoekt geen gemas- I korde bals. Het kon oehtur zijn, dat hij buiton u weten... Maar u begrijpt, dat het alleen bezorgd' hoid voor u is, die mij mij betreft, ik durf don doet spreken wat i, aan wien liet lot u geketend heeft, gerust onder do oogen treden, jlat ging te ver I Hoe zou ik hom straffen Plotseling hernam b|| Daar is dat roodo masker weer I Hij maakt het ons in ieder geval lastig; wilt u my oen ge noegen doen? Laat hooren. Laat ons in de groote serre gaan wu kun nen duur ten minste ongestoord conigo geluk kige oogenbllkkou samen doorbrengen. Diiur zal dan, hoop ik, aan mijn vurig verlangen voldaan woruou en ik uw bokoclijk gelaat mogen aanschouwen Zie, dio deur iinkr voert door uen gang, aan hot einde waarvan u den wintertuin zult zien. Indien u dien weg wilt volgen, zal ik voorzichtigheidshalve den weg i nemen door do groote zaal en zóo langs een om weg on vun du andere zijde do serre bereiken. I Zonder te kunnen antwoorden, volgde ik do uungegoven richting. Niemand lotto op mij. De serre, of liovor do groote ovordekto tuin, was bijna geheel verlaten, slechts enkele paren merkte ik bij de znehto, hot maanlicht naboot sende, olectriselie vorüchting. Geheel achterin bevond zich niomund, Ik bleef daar eonigen t\jd ulloon op en neer loopou, aan wanhoop, muur ook nun woedt) en diepe verontwaardiging ton prooi. Terwijl ik hot wol luid willen uitschreeuwen van kwaadaardigheid, moest ik my kalm houden en beminnelijk voordoen, in do corHto oogonblikken ten minste want ik begreep, dat hot hier tussehon ons heiden tot een verklaring zou moeten komen, dat ik hom uier zyn straf zou kunnen toedienen. Ik hoorde voetstappen en in hot schemerach tige licht zag ik de lilas domino naderen tussehen het groen dor palmen. Moed gehouden, zeide ik tot mozolvo. Houd uw spol nog óen oogenblik vol en dan weet gij alles, dan weet gij hoever by gaan kan. Ik had mij namelijk voorgenomen, hom te laten verklaren, dat hij zyn vrouw nooit had lief gehad, dat hut een voldoening voor hem wiut haar ontrouw te zyn en als liy dut luid gezegd, dun Daar stond hij weder naast mij, Zondor oen woord te sproken greep hij mijn hand. Hij voorde my mede naar oen zijlaan, waar niemand onH kon bespieden. Daar knielde hij voor mij neder en (luisterde met een van hartstocht bevende stom t Ik heb u lief, onuitsprekelijk liofl Doch plotseling zweeg hij, want de laurier struiken achter injj worden op zij geschoven en do man mot het rootle masker trad driftig op hora toe, raakte even zijn schouder aan en zydo op doffen toon Ik verzoek u, my te volgen, mijnheer 1 (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1