Maandag 27 Juni 1898. No. 4783. 47e Jaargang. EEN VUURPROEF. Stadsnieuws. PHOENIX-BROÜ W ERIJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Ijl aan dag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Advertentiën 1—G regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ol'fieieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosteu in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. KENNISCfE VINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de missive van den Heer-Kolonel Mi litie-commissaris in do Provincie Utrecht., d.d. 15 Juni 1808, no. 17, en art. 143 der Wel be trekkelijk de Nationale militie; doen te weten, dat de verlofganger Hendrik do Gooyor van het le regiment Vesting-artillerie op Maan dag, den 11 Juli 1398 des voormiddags tien uur in het Militair Logement, Lange Nieuwstraat te Utreeht, gekleed in uniform en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij vertrek met verlof medegegeven, van zijn zakboekje en verlofpas, ter na-inspectie voor den genielden Militie-commissaris moet verschijnen. Bij niet-versehijning wordt de verlofganger in werkelijken dienst geroepen en daarin, gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. Amersfoort, 22 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. I). SCHIMMELPKNNIXCK. De fd. Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, vestigt de aandacht van belanghebbenden op de Regeling thii het voorbereidend Militair onderricht. Bovenstnando regeling, vastgesteld bij Beschik king van den Minister van Oorlog, d.d. 1 Juni 1898, VIIo Afd., No. 10, bevat in hoofdzaak de navolgende bepalingen Onder voorbereidend Militair onderricht be grijpt deze regeling het elementair praetisch en theoretisch onderwijs in den dienst der Infan terie en der Vesting-artillerie, dat door ollicieren en minder kader van het leger wordt gegeven aan jongelieden, buiten den troep, die zich tot het ontvangen van dat onderwijs vrijwillig aan melden. Het voorbereidend militair onderricht heeft in het algemee.i ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het school onderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exer citiën, terwijl het tevens leert kennen de alge- meene plichten van den soldaat. Dat onderricht strekt bovendien om hen, die de verbintenis wenschen aan te gaan als vrij williger voor het Reservekader, in de gelegenheid te stellen zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behandeling van het geweer eigen te maken en voorts tot opleiding van toe komstige militieplichtigen, die aanspraak wen schen te verkrijgen op plaatsing bij het korps er. in het garnizoen hunner keuze, of die zich tijdens hun verblijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend Militrir onderricht vormt eenen cursus, die loopt over twee achtereenvol gende wintertydperken, telkens van ongeveer Feuilleton. 10 (Slot). Hij toonde mij mijn brietje. Op den achter kant stond: Beste Moeder. „lederen dag nam ik mij voor u te schrijven maar Robert. Tot drie- of viermaal toe was ik de vorige week een brief aan mama begonnen, waarmede ik maar niet op streek kon komen, en dit was er óen van 1 Hoe was bet mogelijk, dat ik juist dat blaadje had gekozen voor mijn alloniemen brief! Ik was die]) beschaamd en stamelde verlegen Ja maar toch zie je, als mevrouw Von Biiloff. Ja, ja, ik heb je bekentenis aan Tom van zooeven gehoord, 't Is waarlijk al te dwaas. Maar als ik bedenk, hoe goed jij zooeven die rol van {aanbidder hebt vervuld, want dat was jij toch, en je hebt later van kleeding ver wisseld. Ik wist immers, dat het tot mijn eigen lief vrouwtje was, dat ik sprak. En toen mocht ik zoo natuurlijk en oprecht mogelijk zijn. Robert, je hebt gelijk, en je bent heel goed voor me. Ik beloof je plechtig... Beloof maar niets, lieveling. Ek weet heel goed, dat dit niet uit je zeiven komt. Mevrouw Von Biiloll' heeft hier gestookt. Maar ik zal het half October tot ultimo Februari en gedurende ten minste 8 uren per week. Het voorbereidend Militair onderricht is kos teloos voor de deelnemers en kan worden gevolgd door jongelieden van 16 tot 24-jarigen leeftijd. Het wordt zoo de daarvoor benoodigde lo kaliteit beschikbaar of tegen billijke voorwaarden te verkrijgen is gegeven a. in plaatsen, waar Infanterie of Vesting-ar- j tillerie in garnizoen ligt en in die, waar ten behoeve van de oefeningen van het Reservekader instructeurs van het leger beschikbaar worden j gesteld, indien daar ten minste 5 adspiranten voor het Reservekader of in het geheel ten minste I 10 deelnemers de lessen volgen; b. in andere plaatsen, dan die sub a bedoeld, j indien daar ten minste 5 adspiranten voor het Reservekader of in het geheel ten minste '20 deelnemers de lessen volgen. De niuimcldhig tot deelneming nun het voorbe- j reldeiid Militair onderricht geschiedt jaarlijks vóór 1 Juli, in de zooeven bedoelde garnizoensplaatsen bij den commandeerenden offleier der Iufanterie of der Ycstiug-nrtillerie, in de overige plaatsen hij den Burgemeester. Decommandeerende-officierenen de Burgemees- i ters zenden jaarlijks op 1 Augustus aan den Iloofdoflieier voor het Reservekader te 's-Gra- venhage eene opgave, c. q. ook negatief, hou dende de namen, enz. van de jongelieden, die zich bij hen tot deelneming aan het voorberei dend Militair onderricht hebben aangemeld, zoo mede de vereischte inlichtingen omtrent de aan wezigheid en de beschikbaarstelling van een voor de oefeningen geschikt lokaal. De ovengenoemde Iloofdoflieier doet jaarlijks in de maand Febrnnri een onderzoek instellen naar de vorderingen der jongelieden, die aan het voor bereidend Militair onderricht deelnemen. Ann hen, die voor de militie hebben geloot en den hoogervcrnielden 2-jarigen cursus in zijn ge heel en, blijkens het onderzoek, met vrucht hebben doorloopen, wordt uitgereikt een getnigschrift model Vf. Lotolingen, die op het tijdstip hunner inlijving bij de militie in het bezit zijn van het getnig schrift model W komen, behalve dat zij aanspraak k nnnen maken op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, vóór nnderc lotelingen hunner lichting in aanmerking voor de opleiding tot eenen graad, indien het korps, waarbij zij zijn ingelijfd, een onderdeel is van het wapen, voor welks dienst zij voorbereidend onderricht genoten en zij ook in andere opzichten voor die opleiding de uoodige geschiktheid bezitten. Overgangsbepaling. Aan de ingeschrevenen voor de lichting 1899 der militie wordt het getuigschrift model W uitgereikt, indien zij bij het onderzoek naar hunne geoefendheid in Februari 1899 blijk geven het onderricht gedurende het oefeningstijdperk 1898/99 met vrucht te hebben gevolgd. Gedaan te Amersfoort, den 27 .Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Schietoefeningen. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, brengt ter kennis dat, volgens missive van den Minister van Oorlog d.d. 13 Juni op 0, 8 en 12 Juli en op 20 en 21 Juli 1898 en zoo noodig op daarop volgende dagen schiet oefeningen zullen gehouden worden van het fort Pampus, Zuiderzee 3e district. De aard der schoten op 6, 8 en 12 Juli. welke in Noordelijke, Oostelijke en Zuidelijke richting zullen plaats hebben, maakt slechts een zeer klein gedeelte der zee onveilig Zoover noodig zal een stoomboot op die dagen hulp verleenen aan vaartuigen, die in het on veilige gedeelte gekomen mochten zijn. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal op het fort Pampus een roode vlag gehesohen worden van af minstens een uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot het einde daarvan. De schietoefeningen op 20 en 21 Juli en zoo noodig op daa.rop volgende dagen zullen worden gehouden in Oostelijke richting. In die rich ting zal het gedeelte van de zee tot op 4000 M. van het fort onveilig zijn. Zoover noodig zal een stoomboot op die dagen hulp verleeuen aan schepen, die zich in het onveilige gedeelte bevinden. Op de dagen, waarop laatstbedoelde schietoefeningen zullen plaats hebben, zal een roode vlag geheschen worden op het fort Pampus, op de westelijke batterij nabij Muiden. van den toren te Mui- I derberg en van de batterijen Diemerdam en I Durgerdam, minstens vanaf éen uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het einde daarvan./ Amersfoort, den 25 Juni 1898. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Met ingenomenheid kunnen we meedeelen, dat thans hier gesticht is de «Vereeniging tot verbetering van den woningstoestand'' en reeds voor een zeer aanzienlijk bedrag aan aandeelen is genomen. Eerlang zullen de aandeelhoudei-s ander maal worden bijeengeroepen om een delinitief Restuur te kiezen en de Statuten, enz. vast te stellen. Moge deze Vennootschap ten zegen zijn voor Amersfoort. Aan dr. A. C. Antuseh, leeraar te Zaandam, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 September 1898, Daarbij werd de wensch uitgesproken, dat hij die van het Gemeentebestuur vergunning verkreeg om de betrekking te Amersfoort, waarvoor hij thans is benoemd, sedert Januari tijdelijk waar te nemen, ook bereid zal worden ge vonden als leeraar te Zaandam te blijven fungeeren tot in de vacature zal zijn voor zien. De beer J. P. Haanschoten, werkzaam ter Post- en Telegraufkantore hier, is bevorderd tot commies der posterijen 4e klasse. Zaterdagochtend elf uur is in de concert zaal van De Arend aangevangen het wapen- feest en de scherm wedstrijd van den Ned. Schermbond. Talrijke deelnemers, leden van drie en twintig vereenigingen uit alle oorden des lands, waren aanwezig. De heer F. Wesseling, Voorzitter van de feestcommissie, heette de aanwezigen in kern achtige bewoordingen hartelijk welkom, waar na de personeele wedstrijd degen voor uit sluitend leden van den N. S. B. een a.;" vang nam. Uilslaga. liefhebbers 3e graad, nieuwe lingen, 1e pr. M. Polak Jr, Onderlinge Amslerd. Scnerracursus'2e pr. N. Pront, haar betaald zettenZij zal van mij óok een briefje hebben Och neen, in 's hemels naam geen briefjes meer Heb je genoeg van die soort correspondentie? Meer dan! Maar ik ben je innig dankbaar, dat je mij zoo totaal en zoo spoedig genezen hebtmaar dat Tom nu alles weet. Hij heeft mij op handslag beloofd, over de licele geschiedenis geen woord te reppen. Boven dien, Tom is een ernstig, bezadigd man gewor den. Hij gaat trouwen! Hij is verloofd met zijn nichtje Adeline Nu, die zal mij wreken I zeide ik lachend. Je zult eens zien, hoe gauw je onder de plak van je vrouw zult zitten, Tom Maar intus- selïen wensch ik je van ganscher harte geluk. Moge het het onze evenaarden, niet waar, man Ik was in die weinige oogonblikken een ander mensch geworden. Met een verlicht hart keerde ik met Robert en Tom naar de zalen terug en vervolgens naar de eetzaal, waar Bob voor een keurig soupeetje had gezorgd. Juist toen wij een dronk wijdden aan de aan staande van Tom, kwam mevrouw Von Büloft voorbij ons tafeltje. Zeer verwonderd keek zij mij aan. Dit was nu eens een toestand, waarvan zij met al haar we' oldwijsheid niets begreep l En hoe nu onze weddenschap werd geregeld Ja dat was nog een moeilijk geval, want eigenlijk hadden wij geen van heiden verloren of gewonnenmaar ik gevoelde, dat ik voor mijn dwaasheid toch wel mocht boeten en daar ik mijn armband een geschenk van Bob voor niets ter wereld zou hebben afgestaan aan de Liefdadigheids-bazor, gaf ik daaraan een som, die de waarde van mijn bracelet nog overtrof. Licht, dat de armen er dat van hadden Papa wist er alles van. De ouwe heer keek streng toen zijnbeeldschoone dochter de wachtkamer binnentrad, waar hij haar had laten roepen. „Lize" zeide hij met het gelaat van iemand, die een onaangename ontdekking heeft gedaan, „jij en de jonge Ilarkens zijn gisteravond in deze kamer geweest, is dat niet zoo?" „Ja, Papa," antwoordde zij met neergeslagen oogen. „George ik bedoel mijnheer Tlurkens kwam gisteravond een visite maken, en ik liet hem in deze kamer" „Hij komt wel driemaal per week een visite maken, voorzoover ik kan nagaan", zeide de ouwe heer, „en ik veronderstel, dat jelui over littera tuur hebt gesproken en over kunst en die soort van dingen?" „We dwepen beiden inet goede litteratuur," waagde de mooie dochter op te merken. „Natuurlijk, daar twijfel ik niet aan," zeide de oude heer sarcastisch. „Driemaal per weck een avond om over litteratuur te pratenja, ja, in mijn tijd gaf men zich zooveel moeite niet om met zijn tijd gelijk te blijvenmaar dit begrijp ik toch niet best." De oude wees naar vier sigaren, die op den schoorsteen lagen. Het bloed vloog hot lieve kind naar het hoofd, maar zij verloor haar te genwoordigheid van geest niet. „Och hemel, pa, hoe dom van me!" riep zij uit. „George dat is mijnheer Harkins liet ze gisteravond voor u liggen en ik heb ver geten zé u te geven. Ja, ziet u, het is een nieuw merk dat hij uitstekend vindt en dat hij ook u wilde laten probeeren om te vernemen hoe ze u bevallen." Zij hield plotseling op want de oude heer had nauwkeurig een der sigaren bekeken, en keek thans over zijn brïlleglazen heen haar met een veelbeleekenenden blik aan. „Dat is dezelfde soort die hij al zes maanden rookt, voorzoover ik weet", zeide hij „Oh, dan heeft hij verkeerde neergelegd." „Lize", viel de oude man haar in de rede, „waar om langer volgehouden, en vergeten dat je moeder en ik óok jong geweest zijn, en al die listen en lagen kennenHarkins heeft zijn ge woonte zijn sigaren in zijn bovon-linker borstzak te steken, juist boven het hart." „Ja-a". „En daar hij een wijs jongman is, die een beetje vooruitziet, heeft hij gisteravond de siga ren op een plaats gelegd, veiliger dun de boven- linker borstzak ter hoogte van het hart, en hij was zóo opgetogen toen hij heenging, dat hij ze heelemaal vergat. Is dat niet zoo?" I „Ja-a. papa" I „En wanneer komt hij je hand vragen „Hij zeide, dat hij dit vanmiddag wilde doen." I „Goed. Hij is een ernstig en arbeidzaam j jongmenBch, en ik ben bereid hem als schoonzoon aan te nemen, maar ik wensch geen dochter, die denkt haar vader te kunnen beetnemen en die vergeet, dat hij óok eenmaal jong was."

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1