Foulard-Zijde 60 cent Marktprijzen. van idem 3e pr, S. J. Chabot, Kracht door Oefening, Haarlemb. liefhebbers 2e graad (provots): le prijs J. Schenkkan, Vrije Wa penbroeders, A msterdam2e prijs J. C. Pommer, E. M. M. A. Amersfoort; 3e prijs Ph. Dikker, Vrije Wapenbroeders, Amster dam. c. liefhebbers Ie graad (meesters). Eere-prijs, zilveren medaille van H. M. de Koningin, M. Dwinger. Vrije Wapenbroeders, Amsterdam; Ie prijs M. Zeldenrust, idem; 2e prijs Jac. Hamilton ofSilvertonhill, schut terij Haarlem3e prijs A. Citroen, Onder linge Sehermcursus, Amsterdam. De partijen werden getrokkeu tot 5 uur. Wegens het zeer groot aantal deelnemers (65) werd de afdeeling d (onderwijzers) uit gesteld tot Zondagochtend 9 uur. Het ging er zeer geanimeerd toede Bur gemeester en Wrthoudei- Celosse vereerden, evenals vele officieren, het feest met hun tegenwoordigheid, terwijl mede veel belang stellenden met aandacht en genoegen het schermen volgden. Om zes uur vereenigden de leden van het Eere-comité, van de Feestcommissie, en die van het Bestuur zich aan een diner in het hotel De Vergulde Zwaanwaar het volgend telegram aan H.H. M.M. verzonden: De Nederlandsche Schermbond ten feest- male voreenigd bij gelegenheid van den schcrmwedstrijd te Amersfoort, brengt bij monde van den Eere-voorzitter, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, zijn eerbiedige hul de aan H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes. Even na achten werden, andermaal in De Arend, het eere-comité en de feestcommissie ontvangen door den eere-voorzitter, graaf Schimmelpenhinck. De stafmuziek van het 5e regiment infanterie, bracht een fraai programma ten gehoore en daarna vingen aai colonne-wedstrijden geweer en lange st(j. at de Burgemeester een inleidend wooi'ii nad gesproken. Z.Ed.Achtb. zeide o. a. zeer gaarne te vol doen aan het verzoek om deze bijeenkomst te openen vooral om als hoofd der Gemeente, de leden van den N. S. B. welkom te heeten, wat hij te eerder deed omdat hij zeer veel gevoelt voor het streven van den Bond. Spr. hoopte dan ook niet, dat deze de laatste maal zou wezen dat de N. S. B. binnen de goede stad Amersfoort zoude komen. Er bestaat een oud, bijna afgezaagd spreek woord, een heel wat oud omdat het steeds in 't Latijn wordt geciteerd: »mens sana in corpore sano" dat, naar John Stuari Will, zoo eigenaardig is gevarieerd in het programma van dezen wedstrijd»De waarde van don Staat hangt af vande waarde der burgers, die den Staat uilinaken" Dit is een onomstootelijke waarheid en spr. verheugde zicli dan ook niet weinig in de algemeene herleving van den sportzin in ons lief vaderland. Eén sport echter behoeft niet te helleven, met de name de schermkunst, die met de gymnastiek de oudste brieven heeft. Daarom noodigde spr. alle aanwezigen uit een driewerf oud-vaaerlandsch hoezee te brengen aan den N. S. B. Een donderend hoezeevolgde op deze woorden, vvaana de heer D. L. Wolfson, Voorzitter van de N. S. B. uit 's-Gravenhage dank betuigde en daarbij verklaarde dat, wanneer de N. S. B. zou terugkeeren te Amersfoort, dit zeer zeker zou zijn toe te schrijven aan de heusche, gulle, hartelijke ontvangst. Spr eindigde met een «lang leve Amersfoort en groeie door alle jaren neen." Van het Eere-comité waren aanwezig, be halve mr. graaf Schimmelpenninck, de heeren A. M. Tromp van Holst. dr. J. C. Rolandus Hagedoorn, overste E. L. H. van Lanschot Hubreeht en dr. J. H. Moll, terwijl ook aan wezig was de geheele feest-commissie, be staande uit de heerenF. Wesseling, voor zitter J. Woudstra, J. Busquet,, II. Dumoulin, F. Rauh, J. A. Schoterman, J. R. Schuuring en J. Th. van Schouwenburg (president van de schermvereeniging E. M. M. A., die als 't ware gastvrouw was). Nu voerde Van Aaken's kapel een welge kozen programma uit. Schier onnoodig te zeggen, dat zóo kort na het diner het eerste nummer «Marche des escrimeurs'' werd be geleid door een geweldigen rondedans en geïmproviseerde optocht in den a giorno verlichten tuin. Middelerwijl waren de wedstrijden carré- lange-i'ik aangevangen, waarin uitkwamen; Minerva, van Amsterdam Kracht door Oefe ning, van Haarlem; en Oranje, van Dordrecht. Volgden de hoogst belangwekkende en zeer spannende colonnes geweer, aan welke deel namen Leonidas (sergeanten, korporaals en genie-soldaten uit Utrecht, die door hun kranige evolution zeer het talryke publiek meesleepten)Pro Pafria (onderofficieren 7e regiment infanterie uit Naarden); Door Oefe ning Sterk{ouderofficieren 7e regiment uit Amsterdam) en Schutterij uit Haarlem. Een nóg moeilijker taak had deJury (be staande uit de heerenJ. Busquet, IJ. Du moulin, F. Rauh, J. Th. van Schouwenburg, G. Hesse en A. Meijerink) bij het volgende uummer, den personeelen wedstrijd degen voor onderwijzers. 5, Van der Einde 2; Schuitemaker 5, Van Humbeek 2 zoo dat de eerste prijs (ver guld zilveren eerekruis) werd toegekend aan den heer Van Humbeek en het diploma aan den heer Schuitemaker. Deze zeer spannende partijen, waarin door allen fair plav werd geleverd, eindigden eeist te 11.30. Tot slot gaven de heeren Van Humbeek en Schuitemaker het groot saluut op den degen, welks onberispelijke uitvoering een warm applaus van de nog talrijkeaanwezigen oogstte. Zondag werden voortgezet de personeele wedstrijden degen, sabel, geweer en lange- stok. Uitslag degen: (88 deelnemers) Ie prijs, zilv. medaille F. van der Stappen (Vrije Wapenbroeders, Amsterdam)2e pr. kunst voorwerp, L. Coben Onderlinge Amsterdam- sche Sehermcursus)3e pr., kunstvoorwerp, Jac. Hamilton of Silvertonhill (Haarlemsche Schutterij)4e pr., kunstvoorwerp, sergeant B. Rabe (le reg. vesting-artillerie, Utrecht). Om half twee begonnen de korps-wed strijden (3 leden van elke uitgenoodigde ver eeniging) degen, sabel en geweer, waarna de personeele wedstrijden op sabel, geweer en langestok, die wegens net groot aantal deel nemers (onderscheidenlijk 53, 33 en 13) Zaterdagavond niet afliepen, werden voort gezet. De Voorzitter las eerst het volgende ant woord op het bovenvermelde telegram aan Hll. MM. de Koninginnen: Uwe vereeniging outvango bij deze den bijzonderen dank van HH. MM. Adjudant van dienst. Grovestins. Hierna volgden de personeele wedstrijden sabel, waarin, na een prachtige eind-partij, de le prijs werd behaald door Leop. van Hum beek, professeur d'armes, tegen G. Hesse, professeur d'armes en directeur van den Onderl. Amsterd. S. C., beiden uit Amster dam, terwijl de 3e prijs eveneens na zeer spannenden strijd werd gewonnen door C. Meijerink, den niet minder gunstig bekenden schermleeraar uit Haarlem, en een extra-diplo ma werd toegekend aan sergeant C. J. van Rns- surn, van het 5e regiment infanterie te Amers foort, die hoewel in een vorige sabel partij aan het been gewond ten einde toe volhardde. Uitslag korpswedstrijd degenEere prijs (verg. zilv. med.) E. M. M. A., 5e regiment infanterie Amersfoortle prijs verg. zilv. med. Entre Nous, le regiment vesting-artil lerie, Utrecht; 2e prijs, diploma, Onderlinge Amsterdamsche Sehermcursus. Korpswedstrijd sabelle pr. verg. zilveren medaille Vrije Wapenbroeders, Amsterdam; 2e pr., zilv. medaille, Kracht door Oefening, Haarlem3e pr. bronzen medaille, Exelsior Haarlem. Korpswedstrijd geweer: Eere-prijs, zilv. medaille, E. M. M. A., 5e regiment infanterie Amersfoort; le pr. verg. zilv. med., D. O. S. 7e regiment infanterie Amsterdam 2e pr., bronzen medaille Schutterij Haarlem. Deze spannende wedstrijden werden be halve door vele boofd-olïicieren uit dit gar nizoen bijgewoond door den 87-jarigen heer W. van Oosten, den oudsten schermmeester in ons land, wiens lessen nog door velen worden onderwezen. Thans werd voortgegaan met de perso neele -wedstrijden langestokle pr. zilveren medaille 0. J. L. Muylaert, van Kracht door Oefening, Haarlem; 2e pr. J. W. G. L. Smit, van Concordia, Haarlem. In den personeelen wedstrijd geweer werd behaald de le pr., zilv. med., door sergeant N. Sjerp, 7e regiment infanterie, Amsterdam; 2e pr. sergeant L. Th. G. Simons, 8e regi ment infanterie Doesburg; 3e pr. sergeant P. de Jong, 5e regiment infanterie, Amers foort. Omstreeks half negen nam kolonel De Petit hel woord orn de prijzen uit te reiken. Spr. was wel onvoorbereid doch daarom zo'u het woord niet minder welgemeend zijn waarmede hij zich hoopte te kwijten van de vereerende opdracht om de zoo moeilijk en zoo eervol verdiende prijzen te overhan digen. Voorbereiding was intusschen niet noodig waar hij een woord van erkentelijkheid wilde zeggen over het mannelijk en ridderlijk ge bruik der wapens en waar hij dus woorden kon spreken die hern opwelden uit zijn sol datenhart. De aanwezigheid van zoo vele dames duid de reeds aan, dat de eene helft prijs stelt op de oefeningen der andere. De wapenhan del is tevens een gelukkig tegenwicht tegen over het zenuwachtig opdrijven der boekge- leerdheid van onze dagen. En waar ons land staat aan den vooravond van de hergeboorte, de verjonging, de verfrissching van" het Ne derlandsche leger daar zal ieder willen erken nen, dat deze oefeningen heel ons land ten goede zullen komen. Het was spr, eengroote eer den burgers en den militairen dit com pliment te mogen toespreken en hij gelooft niet beter te kunnen doen clan er op te wij zen dat dit alles geschiedt ter eere van liet Vaderland en de Koninginnen, op wie hij een driewerf oud-Hollandsen hoezee uitbracht, dat warm werd ondersteund. Alsnu werden de prijzen door Z.H.E.Gestr. uitgereikt nadat majoor Tromp van Holst als Voorzitter der Jury had meegedeeld, dat in colonne-langestok de Ie pr. (verg. zilv. med) was behaald door Minerva, van de vesting artillerie te Amsterdam, met 48:i/.i punt, en dc 2e prijs door Kracht door Oefening, te Haarlem, met ■4T>1/2 punten en dat in de co lonne-geweer de Eereprijs (zilv. med. van H. M. de Koningin- Regentes) met 523/., p. was behaald door b. O. S., 7e regiment in fanterie Amsterdam de le prijs (verguld zilv. medaille), met 49 punten door Leonidas (Korps genietroepen)en de 2e prijs (diplo ma) met 483/4 p. door Pro Patria, 7e regi ment infanterie te Naarden. Hierna dankte de heer Wolfson, voorzitter van den N. S B., iiet Eere-comité, de feest commissie, de jury, de deelnemers en de belangstellenden. Eén persoon trad daarbij op den voorgrond, n.l. de Secretaris der feest-commissie, sergeant-majoor Van Schou wenburg, wien hij namens Bestuur en leden van den N. S. B. ter herinnering aan dit goedgeslaagde wapenfeest waaraan hij een zóo groot aandeel had een kostbare gouden penhouder aanbood. Ten slotte wendde spr. zich tot de inge zetenen van Amersfoort voor «le gulle, hu mane, welwillende ontvangst, hopend dat de kennismaking van weerszijden aangenaam zou zijn geweest en in goede herinnering zou blijven. Het zij nog gezegd, dat het uitreiken der priizen werd afgewisseld door eere-partijen, nagevoerd door de prijswinnaars, zoodat, als 't ware de mooiste nummers nogmaals de revue passeerden. Onnoodig te zeggen, dat aan de bijvals betuigingen schier geen einde kwam en men eerst huiswaarts ging zeer lang nadat de ver gadering gesloten werd. Een enkel woord over de gastvrouw, de schermvereeniging E. M. M. A. van onder officieren uit dit garnizoen, die weer zoo kranig zich gehouden heeft. In de vorige week kon haar voorzitter aan den kolonel-commandant van het 5c regiment infanterie het vaandel presenteeren. een prachtstuk uit de ateliers van Begeer, dat op oranjezijden grond hel monogram draagt van H. M. de Koningin-Regentes, waaronder eveneens uit de hand geborduurd het vroe gere insigne der vereeniging en waaromheen keurig uitgevoerde emblemata. Niettegenstaande de vereeniging eerst 30 Januari 1895 op dezen voet werd gerecon- stitueerd, is de banier reeds versierd met 13 korpsprijzen, zoo eere-, eerste als tweede prijzen. Hoezeer zij dan ook de sympathie onder vindt van de onderofficieren niet-leden kan hieruit blijken, dat dezen geheel uit eigen beweging de helft bijdroegen in de kosten van dit vaandel. Onze goede wenscben worden haar bij deze gelegenheid opnieuw gebracht. Na een kortstondige ongesteldheid werd n de vorige week van de zijnen weggeno men Johan van Drie, een zeer oppassend timmermansknecht, zijn weduwe en een kindje van 2 jaar in zeer kommervolle om standigheden achterlatend. Haar zwakke gezondheid gedoogt niet, dat zij uit werken gaat en zij muet dus op andere wijze in haar onderhoud en dat van haar kindje trachten te voorzien. Ds. G. Mansvelt, met haar droevig lot be gaan en van nabij wetend dat zij waardig s geholpen te worden, doet thans, in over leg met den patroon des overledenen, den heer G. Prins, een beroep op de barmhar tigheid der meerbevoorrechten ten einde een zoodanig bedrag bijeen te brengen, dat de arme weduwe een nerinkje kan beginnen en daardoor blijvend geholpen worden. Gaarne ondersteunen wij het verzoek van ds. Mansvelt, wiens adres is Korte Bergstraat 169 Z. De bekende vacantie-cursussen voor vreem delingen ter beoefening van Fransclic taal en letterkunde worden dit jaar weder van 1 tot 29 Juli en van 1 tot 31 Augustus te Parijs gehouden. Bij do eerste groep zullen voor de Franscbe taal optreden de heeren Brunot, Clement, Rageut, George Berr (van de «Comédie l'ran- faisehij zal de fabelen van Lufontuine be handelen) en Rousselot; voor letterkunde de hoogleeraar Jacquinet (over Bossuet), Texte (over J. J. Rousseau en Encyclopedisten) en Doumic (over het Romanstisme)voor kunst enz. de heeren Debidour en J. Carl. Bij de tweede groep zullen optredenvoor taal de heeren Huguet (van CaenCirot), (van Bordeaux), Borr, Raguet en Rousselot; voor letterkunde de heeren Roy (over Malherbe) en Doumic (over het liedendaagsche tooneel), en voor kunst Thalamus (la putrie franciase) en Carl (geschiedenis der Fronsche kunst). De voordrachten wordende algewissel ddoor practische oefeningen in de Franscbe conver satie, telkens bij groepen van 12, drie malen iedere week. in 't eind van elke maand be staat golegendheiil om een examen af te leggen tot het verkrijgen van een diploma. Öp 30 Juli wordt een kunstreis naar Rouaan gemaakt. Inlichtingen geven de heeren I. M. J. Hoog en P. J. Frederiks. By het hedenmiddag geëindigde eind examen van het Gymnasium zijn geslaagd de heerenA. van dén Berg. D. Drijver, W. H. C. van Esveld, A. J. de Niet, E. Pekema, G. D. Rasch, H. M. Roelofsz en G. A. Scheltus. Afgewezen werden twee candidaten. Met éen wordt het examen voortgezet. Luitenant J. P. J. Verberne, van het 5e regiment infanterie hier, die gedetacheerd is geweest bij het leger in Oost-Indië en weder bij het 5e regiment is geplaatst, wordt ingedeeld hij het 5e bataljon van gemeld korps in garnizoen te Utrecht- Luitenant T. B. van Lelvveld, van het 5e regiment infanterie hier, gedetacheerd bij de landmacht in West-lndië, is afgetreden als adjudant van den Gouverneur van Suriname en keert naar Nederland terug. De jongelingen J. D. Roos en D. M. Schil ling hebben bij het 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis als adspirant-vaan- drig voor hel Reservekader. Luitenant-ingenieur C. J. A. Reigersman hier is bevorderd tot le luitenant. Door de Holl, IJzeren Spoorweg-Maat schappij zullen gedurende de maanden Juli, Augustus en September eiken Dinsdag en en Vrijdag worden uitgegeven speciale goed- koope uitötap-biljetten, tegen -zeer verlaagd tarief', geldig éen maand. Inlichtingen wor den verstrekt aan de stations en de bestel- kantoren. In den namiddag van 2 Juli wordt door H.'M. de Koningin-Regentes een garden party gegeven in het park van liét Koninklijk paleis te Soestdijk. HH. MM. ontvingen Zaterdagmiddag om streeks 3 uur ten Paleize «Soestdijk" in audiëntie Z. H. den Sultan van Siak. De kroningsfeesten zullen te Banrn op twee dagen gehouden worden en wel op den 30sten en 31 steu Augustus. De Koninginnen zullen den 30sten Augustus van Soestdijk naar Den Haag vertrekken. De weg van Soestdijk naar liet station (denkelijk nieuwe lijn N. C. S.) zai geheel met vlaggen versierd worden. Nabij het station zal een tribune worden gebouwd, waar de schoolkinderen 1111, MM. uitgeleide doen. Verder zullen te Baarn verschillende eerepoorten opgesteld worden. Er staan op het programma: planten van een kronings- boom, volksspelen, muziekuitvoeringen, fak keloptochten, enz. I)e eerste meikersen zijn deze week den Koninginnen aangeboden door den heer G. Brölman, fruithandelaar te Baarn. Stemgerechtigde ingelanden van hot wa terschap «Drakenburg" hebben gekozen tot Secretaris den heer P. IJ. Burggraaf, amb tenaar ter Secretarie te Baarn. Wegens plaatsgebrek moeten Ingezonden slukken tot een volgend numwer blijven lig- gen. De uitslag was: Paul us 5, Schuitemaker i Van Humbeek 1, Van der Einde 5Paulus I tot f8.85 per Meter. Japansche, Chineesche enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleumde Heiiiiebcrg-Zljdc van 85 cent tot f 14.85 p. Met. effen, gestreept, ge ruit, gewerkt, damast enz. (ca 240 verseh. qual en 2000 versch. kleuren, dessins enz). Franco en vrtj van invoerrechten In huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitseland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. Amersfoort, 24 Juni 1898. Anpolen i'Oa f 0.—Peren f 0 a f 0.— Z.tndaai'ditppolen f 2.50 a l'3.— Hoen- dereieren t'2.80 a f3.30 Eendeneieren 0.— a II).— p. 101) st. Grasbotor f 0.90 a 11.p. k. Kippen 10.60 a 11. - Jtiikons 1'0._ afü.Piepkuikens f 0.2t) a 1 0.60 Ganzen f 0.f.0a 0— Eenden f'0.50 a 10.80 Hazen f0.— a 1 6— Wilde konijnen j'0.— a f0 lamme konijnen f 0.30 a f0.80 p.st. Dui- rn' rn P- l)liai' Vette varkens Magere varkens f 12 a 120 Zeugen 140 a 50 Biggen 16.- 110.— Schram men 10.— a 10.— Vette koeien f—ii f Guste koeien f a fKalf- koeien f-_ i f Kalfmi'zen f- Pinkstiei en f—a 1— Aangevoerd waren ongeveer heet. Ap pelen, heet. Peren, heet. Kleiaardappe-

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2