Bijvoegsel Binnenland. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. VAN DONDERDAG 30 JUNI 1898. Een nieuw gas. In de gemeente Breukelen-Nijenrodo is eerst in tegenwoordigheid van de Gemeentelijke overheid, daarna in tegenwoordigheid van ge- noodigden en van liet Breukeier publiek, het laatste in bijzondere stemming verkeerend waarom, zal hieronder blijken een nieuw gas in plaats van de tot nu gebruikte dorps* verlichting van petroleum ingewijd. Stel pe troleum naast gas en men krijgt reeds een ongunstige verhouding wat de intensiteit van licht betreft; maar stel nu in bet vervolg bet Breukelsche gas naast welke verlichting ook en men heeft niet alleen hetaardige, rustie ke dorp van de provincie Utrecht uit zijn duis ternis in liet licht gebracht, maar tevens Breu- kelen tot de plaats gemaakt vanwaar een nieuw verlichtingsproduct zijn intrede in de wereld zal maken. Daarom was wellicht Breukelen in zulke feestelijke stemming. De Burgemeester en zijn Baad gaven er het voorbeeld toe. Met lol waardige liberaliteit hadden dezen een consortium, dat zich had samengesteld om een nieuw verlichtingsproduct tot zijn recht l.e doen komen, gastvrijheid verleend in hun gemeente. Dit consortium (dat gerugge- steund werd door de deskundige attesten en voorlichtingen der hoeren J. D. van der Made, ingenieur te Boenen a. d. Vecht, dr. G. Hon- dius Boldingh, dr. J. K. van der Heide en dr. W. F. Proost) had dadelijk op groot- scheepsehe wijze zijn proef van concessie van Gemeentewege is vóór het volbrengen van een proeftijd van twee maanden nog geen sprake te Breukelen ingericht3000 Me ter buis waren door de kom der gemeente aangelegd en van 18 lantarens (om niet te spreken van het verlichte huis van den Se cretaris van het consortium, den heer T. van der Zee) glansde liet licht omlaag, scherp en fel op de Breukelsche klinkers en straatwe gen, hard en intens op de gevels der huizen, zóo, dat de petroleumlampen inwendig blozend van schaamte den te ongelijken kamp op gaven. De proef slaagde, zooals wij ons konden overtuigen, bij uitnemendheid, terwijl de vo# populi groote ingenomenheid met deze nieuwe verlichting te kennen gaf. Doch op grooter schaal zal het nieuwe gas ongetwijfeld van zich laten spreken; aanlei ding tot deze voorspelling zijn wellicht de voorloopige resultaten, waarmee het consor tium niet anders dan geluk gewensciit kan worden. Het bewijs daarvoor, naast hetgeen Breukelen's verlichting te zien gaf, is wellicht reeds de chemische melksuikerfabriek te Uit geest, waarbij de kracht van dit glas blijkt; de buitengewoon lage prijs is 1 cent per uur voor licht van 40 kaarsen. De bestanddeelen van het gas zijn zeer eenvoudigegasoline,hetdistilatie-productder ruwe aardolie, dat als zeer goedkoop bekend is en lucht. Iloe geschiedt dan de vervaarding van dit gas'? In Breukelen gebeurt het door raiddel van den Bcarburateur-compresseur", een toestel dal het resultaat is van enn zeer lange en ernstige studie van den heer A. I. van Vriesland, te Amsterdam. Deze in samenstelling en bediening zeer eenvou dige toestel bestaat uit een liggenden iu twee vakken verdeelden gesloten ine tul en cylinder. In het eene vak, dat, door een als vaas van Mariotte werkend reservoir, slcods tot op hetzelfde peil met koolwa terstof gevuld blijft, wentelt een spiraulpomp Z\jn lichtgevend vermogen hangt af van ijn gehalte aan koolwaterstoffen, hetwelk zeer hoog opgedreven kan worden; beperkt men het op zoodanige wijs, dat er bjj afkoeling tot onder het vriespunt geen afzetting van vloeistof plaats heeft, dan heeft het verkregon mengsel toch nog aanzienlijk meer licht sterkte dun gewoon lichtgas". De verlichting van Breukelen is niets meer dan een proef; wij zeiden dit boven reeds. Het gunstig resultaat ervan zal uitmaken of primo te Breukelen, en daarna in vijftig andere gemeenten, over Nederland versproid, concessie zal worden verkregen tot exploi tatie van het nieuwe licht, Iu de gemeente, aan welke de eer toekomt, hot spits te hebben afgebeten van iets wat nieuw is on dus voor velen „geheimzinnig", ia een houten gebouwtje geplaatst breed 8.75 M., lang 7 M. verdeeld in twee compartimenten. In hot cono compartiment bevindt zich de noodige motor van 1 puurtuilcruoht benovens een waterpomp in het tweede twee carburateurs- compreseeur», een gasmeter en een dmkkingsrogula- teur. Het Mnriottischo vul-rcservoir staat buiten lust go- bouw onder een waterbak, die tevens afdak vormt. I)e iu metalen vaten aangevoerde koolwaterstof- ten worden er door waterdruk in overgebracht, zoodat behandeling der vluchtige stollen in do oponluoht vermeden wordt. Tot zoover de gemeentelijke verlichting: do par ticuliere zal spoedig moeten volgeiq tenminste af- Sauiule op locale stemming, welke in gcvallcu als it, een richtsnoer genoemd raag worden. En ook de particuliere aanleg zal weinig voeten in do narde hebben. Het consortium neemt zich voorlooplg voordo aansluiting tot in do huizon gratis te leveren terwijl daar met een muntmeter op uiterst eenvoudige wjjze A raison van '2'/i cent in de gleuf plm. 21/, uur lielit geleverd wordt. A. H. stof De bevolking van hot Rjjk bedroeg op 1 Januari 1898: Mannen. Vrouwen. Totaal. Noord-Brabant274129 272942 547071 Gelderland. 281409 274217 555086 Zuid-Ilolland. 534338 571 9271100265 Noord-Holland 460080 489230 940 310 Zeeland. 105923 107 095 213018 Utrecht. 120 892 123 938 244830 Friesland 169 790 170 716 340 51 o Overiisel 165181 159420 324 607 Groningen. 146 602 149 919 296 521 Drente 76275 69 158 145 43;j Limburg 142 427 137 918 280 345 slangen, die de eigenschap heeft luchten vloei- ilijkertijd innig mot elkaiuUr te vermengen en onder druk te brengen. Hotopdio wijs gevormde brandbaar gas vlooit mot do niet-vordiimpto vloei- stol in het tweede vak, waaruit hot gas door oen druk-regulnteur naar de verbruiksleiding wordt ge stuwd en de niet verbruikte koolwaterstof naar het cersiu vak terugvloeit. De buitenlucht vindt toegang tot bet eerste vak door ecu zich naar binnen openende zuigklep de spil der pomp gaat door een pakkingbuis in het eind- schot van den cylinder, om van buiten door een ricinschjjf oen slinger gedreven te kunnen worden. Stijgt do druk in de leiding, b. v. door liet uit draaien van alle gaslichten en komforen, boven een bepaalde grens, dan sluit de regulateur allo afvoer, stroomt bot gas door dc slangen van hot tweede in het eerste vak terug, valt do zuigklep dicht, zoo dat er geen gas uit don nu golicel gesloten toestel kan geraken en de spiraulpomp doordraait zonder gas voort te brengen en zonder dal de druk hoogcr kan stijgen. Het gebruik van don toestel is zoo doende zelfs binnenshuis veilig. Den druk, die in zijn carburateur verkregen kan worden, benuttigt do lieer Van Vriesland in speciaal daartoe ingerichte gloeiliehtbranders, waarmede ecu zoor schitterend wit licht verkregen wordt, wiuirbij de kleuren zich als bij daglicht vertoonen. Over do chemische eigenaardigheden van dit gas merkt de lieer J. D. van der Made, eon der technici die niet lo t onderzoek belast waren, nog hot vol gende op: „Het worde bereid uit dampkringslucht on gasoline of koolwaterstoffen, wier dampen roods hij nul graden een aanmerkelijke spanning bezitten, liet is vrij V11U giftige bestanddeelen, van zwavel en ammoniak, en is, op zich zelf, volkomeu onontplof- baiir. liet bezit een oigenniirdigon reukzoodat lekken in zyn loidingen makkelijk bespeurd worden. Hot is geschikt tot verwarming met gaskomforen, tot verlichting met vleermuis*, Argand- cu vooral glooiliohthranders, on tot voeden van gasmotoren. iTJËH. Blijkens van don Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-lndiü ontvangen telegraphische berichten, zijn bij de jongste in Atjeh (Bedir) geleverde gevechten gesneuveldsergeant A. Scholte. ziekenoppasser U. Mortens, fuse lier A. Abrahams, en cavalerist G. J. R. A. Lucas; voorts zijn gevaarlijk gewond: fuselier B. Hassink, en licht gewonddo le luitenants der infanterie van hetNederlandsch- Indische leger, J. C. Lamster en B. Tatnmes. De correspondent van de N. Rott. Ct. te Batavia seinde onder dagteekening van gister Een bataljon zoekt oen emplacement voor een nieuwe versterking te Kroeng Kali in de XXVI Moekims aan den voet der heuvels, waarop de Goudberg zich verheft, ten Oosten van Toengkoep. Als deze versterking is op gericht zullen die van Pohamn, Lamjong, Roempit, Tjot-Mantjong worden opgeheven. Vrijdag gaat overste Van der Dussen met een half bataljon naar Lohong tot verdrijving van de zich aldaar ophoudende volgelingen van Toekoe Oemar. De Eerste Kamer heeft gister het wetsont werp tot wijzigiging van hoofdstuk IX (inter communaal telephoonnet) zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het wetsontwerp betreffende de bevorde ring van officieren bij de landmacht werd aangenomen met 43 tegen 4 stemmen. Vervolgens is een aanvang gemaakt met hot wetsontwerp tot invoering van den Per soonlijken dienstplicht. Door de afdeefingen zijn gekozen tot rap porteurs over de Rijwielbelasting de heeren Van Asch van Wijek, Godin de Beaufort, Rutgers van Rozenburg, Nebbens Sterling en Melvill van Lynden, en over de suppletoire begrooting van Marine (het nieuwe schip) de heeren: Pijnacker Hordijk, Van Alphen, Rahusen, Van Swinderen en Van Hall. De inhuldiging van IJ. M. do Koningin in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zal worden opgeluisterd door vrouwenkoor onder leiding van Mengelberg. In 1877 werd door do wet bepaald, dat de koperen center, zouden worden vervan gen door de tegenwoordige bronzen pasmunt. Die oude centen werden daarna ingetrokken tot in 1884. Toen waren er van de 161 mil- lioen slechts 82 millioen ingeleverd, dus 79 miilioen achter gebleven (vermoedelijk voor een groot gedeelte in den loop der jaren versmolten). Van de 128 millioen halve centon. die do Staat in den loop der jaren had uitgegeven, zyn er slechts 21 millioen ter inwisseling tegen nieuw geld aangeboden. Er bleef dus van dat oude kopergeld, ter gezamelijke nominale waarde van f2 25000, voor een bedrag van f 1.325 000 weg. Do Slaats-Ct. bevat de opgaven van de sterkte van den eersten ban der Schutterijen op 1 November 1897. In do bybehoorende staten i« do eerste ban in twee categorieën gesplitst. De sterkte van do eerste categorie (ongehuwden, gehuwden en weduwnaars zonder kind of kindoren) was 31844 man, die van de tweede (gehuwden en weduwnuosr met kinderen) 10 309, te zamen 42 243 man. Deze getallen betreffen de .dienstdoende schutterijen. Voor de rustende schutterijen zyn ze: 34035 eu 19530; te samen 74 165, alles met inbegrip van de reserve. Totaal 110 408 man, tegen 117 992 man op 1 No vember 1890. Het Ryk 2477118 2 527086 5004204 Do bovolking des Rijks bedroeg op 1 Jan. 1897: 2 438903 mannen, 2 489 584 vrouwen, totaal dus 4 028 547. Door de Centrale Commissie voor huipaan de noodlijdenden op Ai. joinn, tengevolge van de jongste aardbeving, is opnieuw een be drag van f4000 ter overmaking bij bet Departement van Koloniën gestort, zoodat thans reeds voor dit doel een totaal van f32 000 is bijeen gekregen en verzonden. Door den Minister van Oorlog is bepaald, lat zoolang «le sergeant-mnjoor-titulair geen hongeren graad bekleedt, by niet boven den sergeant-majoor mag worden gesteld en ook ;een weekdienst ais officier mag verrich ten. Dezer dagon kwam iemand die voor zijn huwelijk noódig had een bowys van voldoe ning aan de militie, tot do verrassende ervaring, dat hij indertijd in iiet geheel niet voo. do militie was ingeschreven, als gevolg van het verzuim van zijn vader (hij zelf bevond zich destijds in Amerika) om hom ter inschrijving aan te geven. Ilij is thans bij de militie ingelijfd en zal de eerst volgende twee jaren onder, do wapenen worden gehouden en dus voorloopig niet trouwen, Te Rotterdam is een Naamlooze vennoot schap opgericht, die zelfwerkende rijwielbe waarders exploiteert. Deze uitvinding bestaat in een toestel, waardoor hel onmogelijk wordt ryvweien, daarin geplaatst, weg te nomen. l)e wielryder plaatst zyn rijwiel in het toestel, doet een 2'/a centstuk in de opening bij bet deksel, licht het deksel op, waardoor een sleutel to voorschijn komt en het toestel de velg met den band van het rijwiel omsluit door middel van oen stalen ringde wielrij der neemt den Sicutel mede. Om zyn rijwiel terug te krijgen, opent hij het deksel, brengt den sleutel weer op zijn plaats, draait even naar rechts, terwijl hij hot deksel weer sluit. Door deze vennootschap is aan de Staats Spoorweg Maatschappij verzocht om eonige dier toestellen op de stations to mogen plaatsen. Zaterdagavond rond 8 uur werd boven Goes een vlucht vriesganzen gezien Zou de zomer nog kouder worden Voor de vaceerende betrekking van hoofd der openbare Lagere school te Lisse hebben zich niet minder dan.102 sollicitanten aan gemeld. Een jongmensch te Johunnesgu bemerkte dat hij een puistje aan den wang had en krabde het open. Om het bloeden tegen te gaan, nam hij een zakdoek, die nog niet ge bruikt was en wiesch daarmede de wonde. Dadojijk begon de wang op te zwollen. In allerijl werd nu een geneesheer van Joure gehaald, die bloedvergiftiging constateerde. In weerwil der onvermoeide pogingen door den geneesheer aangewend, om den jongeling te behouden, is deze reeds Jen volgenden dag overleden. De Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij is voornemens, den volgenden maat regel in te voeren. Zij hooft nl. het bagage bureau in de vestibule van oen paar stations aangewezen a's plaats, waar pakjes kunnen bezorgd worden, en heeft boekjes laten druk ken, waarin eon 50-tal alleveringsbewyzen zijn, dio afgescheurd kunnen worden, welke boekjes tegen geringen prijs voor winkeliers verkrijgbaar zijn. Elk blaadje bevat drie ven hetzelfde nummer voorziene bewy/.en,een,dut op bet pakje geplakt wordt, een ander, «lat do eigenaar bewaart, en een derde, dat door don winkelier, als hij het pakje ter bezor- ging brengt, wordt aangeboden, om door den beambte met de inbowaurnemiug belast, voor ontvangst to doen afteekenen. De eigenaar heeft nu niet anders te doen i dan, voor Dij liet tourniquet doorgaat, in het bagagobureau zijn ufluveringsbcwys to ver- toonon en ontvangt, tegen betaling van 5 cent bewaarlnon, zyn palcjo. De maatregel zal l Juli u.s. in werking I treden en zal voorloopig alleen op de stations Amsterdam en 's-Gravenhago toegepast wor den om, bij slagen, overal 'te worden inge voerd. De beer Boldoot, de bekende eau-de-co- lognefabrikant uit Amsterdam, is .Vaandag avond op een wandelrit in het Baurnsche Bosch van het paard gevallen. Eenige uren later word hy door den heer Heybrnek in het «Overbosch gevonden, die opmerkzaam was geworden door het luid geblaf der beide honden van don heer Boldoot, die tie plaats des onheils niet hadden verlaten. De heer Boldoot is Dinsdag overleden aan oen hersenschudding. Het paard was geschrikt voor eon trein. By Kon. besluit is toestemming verleend aan jhr. C. Rüell, Burgemeester en Secretaris van Eemnes, om tot 1 Juli 1899 te Baarn to blijven wonen. Do Commissaris der Koningin in do provin cie Gelderland is voornemens Zaterdag 2 Juli do gemeente Scherpenzeel te bezoeken. Door de heeren Covert en do Kanter, ei genaars van het telephoonnet to Zeist, wordt een automaat geplaatst in het Hotel «Rots en üennenlust", zoodat men weldra voor 10 cent «en gesprek kan voeren met de aange slotenen te Zeist. Men is reeds bezig met liet plaatsen der palen. Te laat om nog in bet Hoofd blad te wor den op genomen, ontvangen wy de volgende medeneming Dn verzending van brieven en andere stuk ken naar Curacao zal gedurende de maand Juli plaats vindeu als volgt: langs don weg van Liverpool, inet do Brit-, scbo pakkotboolcnf>. 15 en 26 Juli met don trein van 7.27 m. van Rotterdam naar Vlie ringen. langs den weg van Genua mot dn Itali- aanscho puket booten: 2 Juli met den trein van 4.50 u.m. van Amsterdam naar Emmerik. Hooft Spakenburg zijn drukke dagen ge luid met de ansjovis, thans is Bunschoten e'ën en nl beweging. Zal du hooioogst al niet heel groot zyn, toch is er door het warme weer nog meer gras gekomen dan eerst ver wacht werd, zoodat op een middelmatige op brengst mag gehoopt worden. De heer B. Willemsen, sedert drie jaar onderwijzer aan de School mot den Bijbel te Bunschoten, heeft tegen 1 September ont slag uit die betrekking gevraagd om zich als nnderwyzei' in de Zuid-Afrikuansche Re publiek tc gaan vestigen. Op de lyst der personen die daarheen vertrekken, komt ook voor de heer D. Koelewjin uit Bunschoten, thans hoofd der Chr. school to Koog u. d. Zaan. Prof. Falb heeft dit moeten wij «mm*- konnen met zyn voorspellingen voor do eerste helft van liet jaar gelyk gehad. Ook voor de laatste dagen van Juni had hy een ongunstige prognose gesteld. Thans is een «Kalender der Kritische da gen" met de weervoorspellingen voor do tweede helft van 1898 verschenen.Wan neer men die opslaat, deinst men van schrik terug, als men alleen nog maar de eerste regels gelezen heeft over het algemeene ka rakter van Juli. Falb voorspelt ons voor Juli en Augustus niets veel goedswat kun men trouwens verwachten van twee maan den. waarin niet minder dan drie kritische Men dagen voorkomen van de eerste orde? leest dan met schrik hot volgende Do maand Juli zal zich kenmerken door talryke onweders en door veelvuldige regens, terwyl de tusschen-perioden van mooi weer slechts kort zullen duren. Natuurlijk moet, tengevolge van den groeten neerslag, de maand over het algemeen koel zyn en zal du temperatuur beneden de gemiddelde blij ven. Voor den derden Juli die een kritische dag van de eerste soort is, die nog verer gerd wordt door een maansverduistering en den korten afstand tusschen aarde en maan voorspelt Falb wolkbreuken, boog water en overstroomingen, en den tmiristen in de do Alpen opent Dij tusschen 13 en 16 Juli het aangename vooruitzicht van lievige sneeuwbuien. Voor Augustus luiden do voorspellingen al niet veel bemoedigender: de eerste tien dagen talrijke onweders met sterken regen val de tweede tien dogen aanhoudende regens en daling der temperatuurde iaoste tien dagen eerst koud, daarna buitengewoon warm. Dan heeft hu nog do waarschuwing, die voor ons. Nederlanders, bijzonder onaange naam is. dat de 2e en de 31e Augustus de moest kritische dagen van liet geheelo jaar zijn. waarvoor men dus op zyn hoede dient te wezen. Wij moeten er het beste maar van hopen en ons op liet ergste voorbereiden; licht vult liet dan nog mee.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 5