Stadsnieuws. Foulard-Zijde 60 cent Marktprijzen. Advertentiën. end© wel bestaande verbod, echter metee- nige beperking. Wat de moeder betreft Iaat hot wetsontwerp de llctie der erkenning voortduren. houders het slechtste jaar, dat allen ijmkers heugt. Men moest begin der vorige week nog voeren, wat in dien tijd nimmer noodig was. Het korps genietroepen, met den geheolen telegraaf-trein, maakte Zaterdagochtend een militaire marsch uit de Legerplaats bij Zeist naar Baarn, waar H. M. de Koningin het korps bij liet Paleis te paard inspecteerde, waarna voor HH. MM. werd gedefileerd. Verleden week zijn te Baarn aanbesteed de versieringen voor de a.s. inliuldigings- feesten aldaar. Er waren 6 inschrijversJ. Hartog, f 1058 P. J. van Garderen, 1013J. do Zoete f1000 T. Stein f970; Gebr. Maatkamp, i'925; J. van Leeuwen, f888. Het werk is den laagsten inschrijver ge gund. Door den Commissaris der Koningin is aan jhr. C. Röell, Burgemeester van Eemnes, een maand verlof verleend, ingaande 28 Juli. Met zeer afwisselend weder werd de vorige week in den Eemnesser polder gewerkt. Het weer wordt niet vertrouwd en wil zich nog maar altijd niet tot echten zomer schikken. Men haalt naar huis, wat eenigszins daar voor vatbaar is. Als rnen nu maar behoed zaam te werk gaat, want het hooi zal zeker sterk broeien. Wij houden een natten zomer zeggen zij, die dagelijks gaan maaien. De mieren heb ben nl. hun nesten dit jaar tot hoog in het gras gebouwd, bij wijze van torentjes, zoo dat de zeis midden door deze verhevenheden heen snijdt. Nu leert de ondervinding, ver zekeren vele maaiers, dat wanneer uit het geval is, we een zeer natten zomer krijgen. Wat er van aan is, zal wel nader blijken, maar toch lijkt liet wel, dat de mieren dezen keer goed gevoeld hebben. Do eerw. heer K. Logtcnberg, vroeger ka pelaan te Eemnes en thans pastoor te Bar- neveld, hoopt 20 Juli den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar tot priester werd gewijd. Den 24en Juli hoopt adjudant B. Klink- spoor, administrateur van het Militair hos pitaal te Harderwijk, den dag te herden ken waarop hij als militair den lande 50 achtereenvolgende jaren heeft gediend, waar van 47 als onderofficier, 31 in het leger en 19 in zijn tegenwoordige betrekking. Als blijk van erkenning zijner toewijding en nauwgezette plichtsbetrachting, door hem in die reeks van jaren getoond, werd hem onlangs de zilveren eere-medaille der orde van Oranje Nassau toegekend. Aan blijken van vriendschap en belang stelling op dien dag zal het hem wel niet ontbreken. Getrouwd H. P. vax den HAM van HEIJST, 2e Luitenant der Infanterie, en M. ROLANDUS HAGEDOORN. Amersfoort, 14 Juli 1898. L>e Heer en Mevrouw Van den 1TAM van HEIJSTliolandus Hagedoorn, betuigen hunnen hartelijken dank voor de talrijke bewijzen van be langstelling, bij hun huwelijk onder vonden. De Heer en iMevrouw ROLANDUS HAGEDOORNVan der Crab betui gen hunnen hartelijken dank voorde vele bewijzen van belangstelling, bij het huwelijk hunner dochter onder vonden. Getrouwd D. J. van der ELI ER en H. E. DOETS, die, mede namens wederzijdsclio familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Hilversum, 15 Juli 1898. Op 12 Juli is te Leiden plotseling overleden mijn geliefde en diepbetreurde broeder dr. W. F. R. 8URINGAR, Hoogleeraar aan de Rijks-IJniver- siteil aldaar. J. It. A. SERINGAH, wed. A. J. van Mansvei.t. Amersfoort, 18 Juli 1898. 4 Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Echt- genoot© en Moeder WILLEITIINA CHRISTINA SCHIMMEL- CRAMER, op den leeftijd van ruim 42 jaar. Uil aller naam, G. SCHIMMEL. Amersfoort. 18 Juli '98. Staatsblad 150 bevat de Wet van 1 Juli 1898 tot wijziging der Wet van den 28sten Augustus 1851 (Staatsblad, no. 128) rege lende de bevordering, het ontslag on het op pensioen stellen der militaire officieren hij ue landmacht. De inspecteurs van Staatstoezicht op krank zinnigen zetten hun mededeelingen voort over de jaren 1894, 1895 en 1896, in een verslag, dezer dagen door de Regeering ge publiceerd. Daaruit blijkt opnieuw, dat de tegenwoor dige wetgeving dringend verbetering behoeft, een verbetering waarop, naar uit hét verslag blijkt, reeds sinds jaren door de inspecte werd aangedrongen. Onder de noodzakelijkste verbeteringen worden als hoogst wenscholijk beschouwd wijzigingen en aanvullingen der voorschrif ten regelende het toezicht op de krankzinnigen builen de kranziuiiigengestichten verpleegd; nadere omschrijving bij de wet der eischen waaraande inrichting der krankzinnigenge stichten, het daar werkzame personeel en de verpleging der patiënten behooren te voldoen, en wijziging der bepalingen regelende de op neming,liet ontslag en met verlof zenden der patiënten. Op l Januari 1897 bedroeg liet aantal ge stichten 24, met een bevolking van 7326 pa tiënten. Het Hoofdbestuur der posterijen en tele- graphie heeft liet personeel der posterijen er op gewezen, dat, hoewel de aanduiding van het beroep op de adreszijde der door parti culieren vervaardigde briefkaarten geoorloofd is, deze aanduiding zoo kort mogelijk be hoort to zijn en dat het niet geoorloofd is, daarin op te nemen een opsomming van tal van artikeleu of voorwerpen, waarin handel wordt gedreven, of van firma's, Maatschap pijen. enz., welke in de eeue of andere hoedau- nigheid door den afzender worden vertegen woordigd. Hoewel tot. dusverre in bedoeld opzicht eenige vrijgevigheid is betracht, is echter thans gebleken, dat die aanduidingen lang zamerhand hier en daar zulk een omvang aannemen, dat beperking daarvan dringend noodig is, mede om te voorkomen, dat de adreszijdo wordt overladen met medeelingen en aankondigingen, welke, niet strikt betrek king hebbende op het beroep van den afzen der, door de ruimte welke zij innemen, slechts Schade doen aan de duidelijkheid van het adres. Aan hen, die briefkaart-formulieren in voor raad hebben, welke niet aan de boven om schreven eischen voldoen, zal een opgave worden gevraagd van het voorhanden aantal exemplaren, waarna zal worden overwogen gedurende welken tijd nog gelegenheid zal worden gegeven om dien voorraad te ge bruiken. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de fouriers der infanterie, der genie en die der niet-be- reden artillerie, in plaats van met het ge weer of de karabijn, zullen worden bewapend met de revolver. Van de troepen, die in September de groot e voldmaneuvres in Gelderland zullen houden, wordt het grootste gedeelte ingekwa- tierd te Apeldoorn, Beekbergen en Loenen, terwijl tentenkampen zullen worden open geslagen op de heide op twee plaatsen hij Apeldoorn en éen bij-Loenen. Op liet f.iio wordt de verplegingstreinin gekwartierd. Ook te Volp, Rhenen en Wortli-Rheden zullen troepen-afdeelingen verblijven. De eerstvolgende oproeping voor jongelie den ter dienstneming bij liet Instructie-ba taljon te Kampen zal plaats hebben tegen 17 Augustus. Een hoogst eigenaardig geval doet zich voor in do gemeente Hoogeveen. Aldaar is zonder stemming tot lid van den Gemeenteraad gekozen de heer K. Visser Nz. Des avonds werd hem een serenade gebracht niet muziek en fakkellicht. Daarvoor was door do deelnemers echter geen vergun ning gevraagd. Naar men zegt, zal nu pro ces-verhaal worden opgemaakt. Het bijzon dere van do zaak is, dat zij bij het kantonge recht moet worden behandeld, waarbij de gekozene deurwaarder en de voorzitter der liberale kicsvereeiiigihg, die het iuitnlief voor don optocht nam, kantonrechter is. Verandert de toestand niet zeer spoedig en zoor krachtig dan wordt. '93 voor de bijen De heer M. M. van de Waal, te Rhenen, bereikte Vrijdag den zeldzaam hoogen ou- dom van 102 jaar. Te Rotterdam moest een elfjarig meisje voor haar moeder een muntbiljet van flO gaan wisselen. Zij ging daarmede naar de kermis te Schiedam, wisselde.het in een rij manege, en bleef zóo lang te paard, dat het de aandacht trok, waarop de politie werd gewaarschuwd, die haar naar Rotterdam te rugbracht. Door het Lies-college der Ned. Hervormde gemeente hier werd Vrijdagavond ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. G. Mansvelt, liet volgende zestal opgemaakt: dr. E. J. W. Posthumus Meyes, predikant te Heinenoord; ds. D. G. Postrna, pred. te Zaandam; ds. W. de Lange, pred. te Rhenends. H. ten Kate, pred. te Amerongen P. S. Meerburg, pred. te 's-Gra- veland en ds. P. J. van Melle, pred. te Nijkerk. Het daarna gekozen drietal bestaat uit de hoeren dr. E. J. W. Posthumus Meyes, ds. D. G. Postma en ds. VV. de Lange. Door Gedeputeerde Staten van deze pro vincie zijn Vrijdag voor den dienst ongeschikt bevonden, en door den Provincialen adjudant daaruit ontslagen, twee lotelingen van de lichting 1898, (lie door anderen moeten ver vangen worden, en wel uit de gemeenten Utrecht en Rhenen, Het aantal kiezers voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken hier, geplaatst op de voorloopig opgemaakte Kiezerslijst voor 1898, bedraagt 184 en alzoo 43 meer dan in 1896. Onze stadgenoot de heer W. van Achter berg!) werd hij de Vrijdag aan het Ministerie van Waterstaat gehouden aanbestedingen als minste inschrijver aannemer vannet bijspannen van tien draden aan de palen der telephoonlijn langs den Oosterspoorweg tusschen Amsterdam en Hilversum, en van twee draden tusschen Hilversum en Amers foort voor f3019; en het bijspannen van draden aan de palen der Rijksteiephoonlijnen van Utrecht naar Hilversum, Amersfoort en Arnhem voor f6115. De raming was f3170 en f6260. Gedurende de Tentoonstelling van Vrou wenarbeid, welke te 's-Gravenhage wordt ge houden van 9 Juli tot 12 September, worden aan de stations hier coupons uitgegeven tegen betaling van vijftig cent. Deze coupons geven toegang tot de ten toonstelling en, op vertoon, tegen betaling der enkelereisvracht, op een retourkaart (geldig op den dag van afgifte en 3 volgen de dagen) naar 's-Gravenhage. Dagelijks worden deze kaarten afgeven behalve van 29 Augustus tot en met 15Sep tember. Het plaatselijk hulp-comité der «Reisbelas- ting" doet nogmaals een beroep op de offer vaardigheid van stadgenooten die zich buiten de stad begeven. Zijn verzoek vinde ingang bij velen. Terwijl in het. vervolg van de aanstaande militieplichtigen, die gebruik wenschen te maken van de hij de nieuwe Wet geschon ken bevoegdheid, om plaatsing te vragen bij het korps en het garnizoen hunner keuze, het volgen van een cursus dezer oefeningen gedurende twee achtereenvolgende!! win ter tijdperken zal worden gevorderd, en de aan melding tot deelneming daaraan jaarlijks geschieden moet vóór 1 Juli, is, ten behoe ve van de reeds ingeschrevenen voor de lich ting van 1899, bepaald, dat de aanmelding in dit jaar tot 1 Augustus a. s. geschieden kan, terwijl voor het verkrijgen van het ver- eischte didiploma zal kunnen worden vol staan met het volgen van den cursus van half Ociober tot ultimo Februari a. s. Inlichtingen worden op alle werkdagen verstrekt ten bureele van den heer kolonel commandant van tiet 5e regiment infanterie. De Minister van Oorlog heelt liet muziek korps van liet 5e regiment infanterie aan gewezen om van 4 tot. en met 9 September e. k„ gedurende de Inhuldigingsfeest.cn, ter beschikking te zijn van het Cenlraal-comité uit de Hootd-commissie van ingezetenen voor tot f8.85 jut Mcl«-r. Juponschc, Chineesche enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witlc <ii gekleurde Iliiinelierg-Zljile van 85 cent tot f 14.(15 p. Met. elfen, gestreept, ge ruit, gewerkt, dnmnst enz. (ca 240 vorsch. qual en 2000 versch. kleuien, dessins enz). Fruneo en vrij van Invoerrechten In IiiiIm. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitseland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zurich. de feestelyke ontvangt van H. M. de Ko ningin binnen Amsterdam. Ook vaandrig Van Sehaik van het 5e re giment infanterie is voorgedragen ter be noeming tot reserve 2e luitenant. Reserve-sergeanten A. van Zanten en D. Horseling, van het 5e regiment infan terie, hebben voldaan aan het examen voor den graad van vaandrig en zijn tot een be noeming als zoodanig voorgedragen. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd sergeant-majoor-titulair W. Drentlien tot sergeant-majoor; fourier J. C. Bruns tot sergeant d.d. luitenant te velde; korporaal 1. Oosterhagen tot sergeant en korporaal F. Ruinen tot sergeant-titulair. De jongeling H. van Lier heeft bij het 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis als adspirant-vaandrig voor het Reservekader. Na voldoend examen te hebben afgelegd, zijn met ingang van 1 October toegelaten tot liet 1e studiejaar van den cursus van het 5e regiment infanterie: sergeanten H. J. Kuiper, W. M. C. J. Hafkemeijer, J. F. 1. Mollinger, F. Ruinen, E. K. A. van Oosterzee, J. Kosman, S. Garnade, alsmede reserve-ser geant J. Busquet, benevens do korporaals J. A. Engeltjes, F. M. Billroth, F. F. Vervat en G. Menken. Aan milicien-plaatsvervanger H. D. J. M. Daniels, van liet le regiment veld-artillerie hier, is toegekend het eereleeken voor be langrijke krijgsbedrijven met de gesp Atjeh. HH. MM. ontvingen Zaterdagmiddag in audiëntie Pangeran Ario Mataram, luite nant-kolonel hij den Generalen staf van liet O.-I. leger, broeder v&n Z. H. den Soesoe- hoenan van Soerakarta. Daarna werd door II.M. de Koningin-Re gentes ontvangen de commissie uit verschil lende Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland, onder voorzitterschap van den president der Kamer van Amsterdam welke aan H. M. wenschte aan te bieden het namens de Kamers in Nederland gemaakt verslag betrekkelijk de wenschelijkheid eener wijziging in de samenstelling, bevoegdheid en werkkring van de Nederlandsche Kamers van Koophandel. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven van inlichtingen aan Depar- tenaentshoofden, Wijkbezoekers én Belangstellenden zal liet Centraal- bnreau DINSDAG]den 19 JULI 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen des Zaterdags van tien tot. elf uur inlichtingen geven aan ot bekomen van den ondergelee- kende, in het lokaal E. 62, naast het Raadhuis. De Secretaris-Boekhouder H. PEERLKAMP. Amersfoort, 15 Juli 1898. Appelen 10.a f 0.Peren f 0 a f0. Z.inaaardiippele» f 3.- - a 13.50 Hoen- dereieren f2.90 a i'3.30 Eendeneieren f0.a fü.p. 100 st. Grasboter 10.85 a l'l.p. k. Kippen 10.60 af 0.90 Kuikens f'O.a 1' 0.Piepkuikens f0.25 ii 10.50 Ganzen f0.f.0a 0Eenden 10.a 10.Hazen f0. a fÖ.Wilde konijnen f0.a f0. Tamme konijnen 10.40 a f'0.60 p. st Dui ven f0.40 a 10.50 p. paar Vette varkens f 0.u f0 Magere varkens f 12 a f20 Zeugen f40 a f50 Biggen f6.— a flO.Schram men fO.;i f0.Vette koeien fa fGuste koeien fa f Kalf- koeien f—a. f Kalfvaarzen f— Pinkstieren fa 1' Aangevoerd 'varen ongeveer heet.. Ap pelen, heet. Peren, heet. Kleiaardappe- len, 150 heet. Zandaardappelen, 15000 st. Hoendereieren, 1600 kilo Grasboter, kilo Margarine, Vette varkens, 10 Magere varkens Varkens voor exportslagerij on, 280 biggen, en 9 zeugen. Geboren FRANCISCUS STEPHANUS PETRUS ZOON van L. A. IIOUBAER en A. S. M. HOURAER- Van Bi'chkm. Amersfoort, 18 Juli '98.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2