Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Henneberg-Zijde leerdheid ook zal pelden voor de studenten, dip aan oen buitenlandsche inrichting van onderwijs tot bedienaar van den godsdienst worden ongeleid. Tot boden werd aangenomen dat dit rec.bt uitsluitend gold voor hen, die hun studiën hadden aan de inrichtingen van onderwas hier to lande. De militaire (actief dienende) schrijvers zullen weldra tot het verleden behooren en door burgers worden vervangen. lil den laatsten tijd zijn er weer een paar homcnopathische doctoren in ons land bijgeko men. Kr zijl) er thans 9, waarvan 1 te Am sterdam, I te Arnhem, 2 te 's-Gravenhage, 1 te Huarlen, 3 te Rotterdam en 1 te Utrecht. Binnenkort vestigt er zich ook een te Gouda. Te Parijs is in den ouderdom van bijna 70 jaar overleden mevrouw Anne Dorothea Buskon lluet. geboren Van der Tboll. do weduwe van l'oenraad Busken Huot. in vele kantoren te Botterdam is het geen zeldzaamheid, dat verschillende vrouwen eroen bestaan vinden en tevreden zijn met een zeer karig honorarium. Dezer «lagen nog kon men in een der lo cale bladen een Duitsche advertentie lezen, waarin een boekhoudster werd gevraagd, vertrouwd met alle kuntoorwerkznamheden, een fraaie hand schrijvende, hekend met enkel boekhouden en geroutineerd in de Hollundsche en de Duitsche correspondentie op een salaris van twintig gulden per maand, z(jii'le I 240 per jaar. Welke boekhouder of correspondent kan togen zulk aanbod coneurreeren Gerenvoieerd naar en der congressen ter Vrouweuurheid-tentooiistelling zegt liet llaay- sclic Dayhluil. Te Heikant bij Tilburg had verleden week een paar elkander eeuwige trouw gezworen. Woensdag, den 13deu trouwden zij, bur gerlijk mi in de kerk. Donderdag den 1 id en had vrouwlief reeds «enige onhebbelijkheden van 's mans kant te verduren. Vrijdag den I'd en was de vrouw even af wezig, Toen kwam de man, brak in, nam de beste kleeren van vrouwlief by elkander en trok er van door, zonder adres achter te laten. Te Lemsterland (Fr.) zag men dezer dagen den 93-jarigen J. Gaastra nog aan 't maaien en hij verrichtte dit werk nog zóo Hink, dat menig jongere 't hein niet verbeteren zou. Gaastra is drager van het Metalen Kruis. Dezer dagen verkocht een ingezetene van Assen aan iemand te Amsterdam een hondje, dat per spoor daarheen gezonden werd. Groot was echter de verbazing, toen eenige dagen later de hond weer bij zijn vorige» meester terugkwam. Deze besloot het trouwe dier nu te houden. Een goedkoope barometer kan men zich aanschaffen door een bloempot met vochtig zand te vullen en daarin een dennenkegel te zetten. Wanneer er mooi weer in het vooruitzicht is. dan openen zich de schubben van dien kegel is er daarentegen regen in aantocht, dan sluiten zij zich. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Woensdag, den 27. Juli 1898, j des namiddags half twee. Punten «au behandeling: 1. Mededeeling en voorstel van Burg. en Weth. ten aanzien der regeling van het on derwijs aan de iloogere Burgerschool. 2. Bekest van den heer H. Jonker tot. aan koop van grond, met preadvies van Burg. en Weth. 3. Ontwerp-bosluit tot onttrekking van gronden aan den openbaren dienst tijdens de Jaarmarkt. 4. Samenstelling der voordracht tot benoe ming van zetters voor 's Bijks directe belas tingen. 5. Benoeming van eene commissie voor het onderzoek der Gemeente-rekening over 1897. L'it olïicieele bron vernemen wy, dat i de plechtigheid by het planten van den Herinneringsboom opgeluisterd zal worden 1 door een zanguitvoering, waaraan zullen deelnemen de vereenigingenSt. Gregorius, Looft den lieer, Excelsior, Door Vriendschap Ver ouden, Sine Nnminé, Kunst naar Ver- I mogen en eenige leden van de Afd. A mens- 1 i'oori van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, met begeleiding van do mu ziek van het 5e regiment, infanterie. De aandacht der belanghebbenden zij ge- vestigd op de in dit nummer voorkomende advertentie!) van de sub-comités voor den I Optocht en de Volkspelen bij de Huldipings- I feesten. Ds. I. Hooykaas, predikant bij de Remon- strandsche gemeente hier, komt voor op het zestal by Rem. gemeente te Groningen. Morgen hoopt onze algemeen geachte stadgenoot de lieer A. H. Drijfhout van Hooit den dag te hordenken waarop hy vóór 25 jaar werd benoemd tot notaris ter standplaats Amersfoort. Onze stadgenooten de dames M. van Walsem en G. M. W. Celosse hebben te's- Gravenhage voor de «Nederlandsche Toon- kunstenaars-Vereeniging" met zeer gunstig gevolg afgelegd het examen voor de akte piano (L O.). Onze stadgenoot, do heer W. van de Kooi behaalde Vrijdag in den kegel wedstrijd te Gouda met 75 houten den 5den prijs. De plaatselijke afdeeling van den »Clir. Nationalen Werkmansbond" heeft in zeer talrijk bezochte ledenvergadering met alge meen stemmen besloten om de huldiging van 11. M. de Koningin feestelijk te vieren in oen bijeenkomst in den avond van 6 September. In een der verslagen van de «Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid 'lezen we; De Tapijtweefgetouwen van de Amers- foortsche lapijtfabriek, in een neven/aaltje rechts, zijn prachtige machines. Wat die fa briek aflevert naar de teekuningen van den oud-Rozenburger T. A. C. Colenbrnnder is zekers liet eigenaardigste wat de tapytfabri- cage ooit of ergens geleverd heelt. Langs de hooge breede getouwen gaan meisjes in aan houdende werkzaamheid. Een zorgvuldig ge- duldwerk, óok zeker vrouwenarbeid. Dit en de weef-spoelzettel en naaimachines, van de firma Wed. J. H. Molkenboer te Oldenzaal, zijn de industrieën waarin wij ons het sterkst het type «fabrieksmeisjes" voorstellen, zoo als de groote Twentsche inrichtingen er hon derden aan het werk hebben. Uit is hier alles vroolijk, aangenaam bedrijf met iets gezelligs er in, en zeer aantrekke lijk. De bezoekersbelangstelling richt zich terecht het meest naar deze inzendingen. Wat iiiiiK 'och wel de oorzaak zijn, dat, als deze ol gene het waagt hier een muziekuitvoering tc geven, hy steeds nog aardig wat bij kan passen iu plaats dat men hem bijstaat en zorgt, dat al wordt er dan ook geen winst behaald ten minste de kosten worden gedekt In elke plaats van Duitschland bijv. van de grootte van Amersfoort en niet een zóo groot garnizoen wordt icdcrcn dag concert gegeven, 's Zondags stellig op 2 of 8 plantsen, en steeds worden die muziekuit voeringen goed bezocht. En terwijl gister de uitmuntende Damcn-kapelle onder leiding van mej. Heur. Dürnberger met de haar eigen, zeldzame virtuositeit op hoogst verdien stelijke wjjze oen zeer goed gekozen programma ten gchoore bracht in den tuin van Holtl De Berg waren er geen vjjflig tuenschen, die de entree er voor over handen oin die kapel te gaan hooren. Maar die er geweest zijn, hebben volop genoten van de waarlijk goede vertolking der mooie num mers en de extra's die na elk warm applaus, dat ook en terecht op ieder nummer volgde, werden toegegeven. Deze kapel, die vooral haar triomfen vierde in „Seinpost" te Scheveningen en voor de allerbeste der W eener-danieskapellen geldt, is in ons land geen onbekende. Ouder do zeer artistieke leiding van Frl. Dürn berger hebben de jonge dames een ensemble weten te bereiken zóo mooi als 't maar zelden gehoord wordt. Niet het miust bleek dit gister uit de bijna vlekkeiooze wijze waarop de balletmuziek uit Gou nod's „Faust" werd ten gehoore gebracht, een hier ook door Van Aaken's kapol zeer bekend nummer. Niet minder gunstig kou do vergelijking doorstaan de wjjge van uitvoering der Marclie lorainno". Dat door deze kinderen uit do vaderstad van Strauss do verschillende walsen op in den waren zin des weerde nieeslocpende wjjze werden ten gehoore ge bracht, behoeft wel uict gezegd. Iu 't kort sedert verleden jaar heeft deze kapel weer groote vorderingen gemaakt en wel zeer jam mer is hel. dat, door de lauwheid van het publiek, het wel weor lang za! duren eer ze andermaal hier zal optreden en in een mooie omgeving, op bijna ongeëvenaarde wijze, voor luttel golds uitstekend muzikaal genot zal verschaffen. Dat de kapel in andere plaatsen de» lands ruim schoots zal worden schadeloos gesteld voor do onver schilligheid waarmee ze hier word ontvangen, hopen we van ganscher harte en staat hij ons ook vast. De dirigeerend officier van gezondheid 2e klasse, luitenant kolonel, C. W. W. van Walsem, chef van het, Militair hospitaal hier, wordt binnenkort bevorderd tot Kolonel en belast met liet Militairhospitaal te Amsterdam. Generaal- majoor G. L. Langguth, com mandant der 2e divisie infanterie, vergezeld van zijn adjudant, kapitein D. L. Hoogkamer, is hier heden ochtend aangekomen ten einde inspectie te houden over tiet 5e regiment infanterie. Rij Kon. Besluit is benoemd tot reserve I 2e luitenant bij het wapen der infanterie, I en wel bij het 5e regiment, vaandrig S. J. L. M. van Schaik, van het korps. De jongolingen J. A. Vorderllake en R. Snellen hebben bij het 5e regiment infan terie aangegaan de verbintenis als adspirant- vaandrig voor het Reservekader. De korporaals J. A. Engeltjes en W. G. K. Lammers, van het 5e regiment infanterie, zijn bevorderd tot sergeant-titulair. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een 5-tal personen, die in den avond van 16 de; er omstreeks middernacht aan de Beekesteinsclie laan met vereende krachten den sergeant Sijbel van bet O.-I. leger, hier gedetacheerd, hebben mishandeld waarbij hij o.a. een messteek in den rug heeft bekomen. Als een bijzonderheid meldt men ons uit Woudenberg, dat bij den heer B. van Kolf schoten aldaar een nest met 5 witte zwa luwen is uitgebroed. Sedert een drietal weken is zij geopend, de Nationale Tentoonstelling van Vrouwen arbeid, geopend den Oen Juli met veel plech tigheid en veel geestdrift, daarna bezocht reeds door duizenden mannen en vrouwen, vooral vrouwen, die deels uit belangstelling, deels uit nieuwsgierigheid eens wilden zien, wat die tentoonstelling toch eigenlijk was. Vooral veel nieuwsgierigheid met een spot tend lachje werden zij aangehoord, die met veel verdachting spraken over den Oen Juli, met een tikje geringschatting oordeelend over wat ze er van wisten en wat ze er niet van wisten, met een kleinzielig blufje verkondend, dat zij er niets voor voelden, voor al die vrouwenemancipatie en in haar hart doodnieuwsgierig om te weten, wat die tentoonstelling eigenlijk zijn zou. Eu de belangstelling, en de nieuwsgierig- beid werden bevredigdbevredigd boven verwachting. »Het" viel erg mee. Er was veel interessants te zien, wat niet alleen kon lellen als zijnde «vrouwenarbeid", maar ook belangwekkend op zich zelf, mooi om te zien, ook zonder het etiket, van door een vrouw te zijn gemaakt. En zoo kwamen de, bevre digde nieuwsgierigen zeer voldaan thuis en moedigden anderen aan om er ook heen te gaan. Zeker, gaat er heen. Er is veel te zien, en veel te bewonderen. Aanschouwt bijv. de industriezaul inet't vele leerrijke, wat die ons toont. Van 't matton vlechten af tot. tapijtweven toe; schoen maken. horlogemaken, diamantslij pen, enfin, te veel om te noemen. In allo dagbladen hebt ge de beschrijvingen kunnen lezen, de een sprekend met evenveel lof als de andere. En dan 't leerzaamste van alles de congressen. Daar wordt dapper vuu gedachte gewisseld, daar worden waarheden verkon digd, misbruiken gehekeld daar worden be hartigd de belangen der vrouw, dus van de mensclibeid. Daar zeggen ferme, energieke vrouwen wat zij als verbetering wensclien in de maatschappij en menig woord is op zijn plaats, menige duchtige les pakt, bij wie ze van toepassing kan zyn. Zoo gij kunt., gaat de congressen hooren. Een dagkaart daarvoor kost slechts 75 ets. met toegang op den zittingsdag tot de tentoon stelling. Wy hebben nu twee zeer belang rijke congressen gehadVakopleiding voor vrouwen en Maatschappelijk werk, nu komt weldra dat ter bevordering der openbare zedelijkheid van 28-30 Juli. Dan volgt. Armenzorg 45 Augustus, Onderwijs 10—13 Augustus, dat door alle onderwijzeressen moest bezocht worden. De toegang tot dit congres is iets duurder, fl.25. Het dienst boden -congres op 21 Augustus kan van veel nut zijn voor vele huisvrouwi n, die gebukt gaan onder 't fatum van «sukkelen met de booien"dienstboden betalen slechts f0.25. En 't allerlaatste congres dat helaas niet door alle moeders kan worden bijge woond, ofschoon er voor ieder watteleeren zal zyn: «liet congres voor moeders en op voedsters", dat raakt aan 't hoogtepunt dei- belangen voor de vrouwhet moederschap, het vrouw-zijn bij uitnemendheid, is daar iets meer aller belangstelling waard, dat saam te komen om elkaar te leeren en van elkaar tc leeren hoe wij 't best onze kinde ren zullen opvoeden tot goede en nuttige menschen Het is te hopen dat velen zich die extra- onkosten zullen getroosten om heen to sporen naar Den Haag om daar te zien en te weten wat ze nog niet zagen ol' wisten. Ook voor hen voor wie die reis te duur is, werd gezorgd dat zij, ofschoon zonder te aanschouwen, iets zouden kunnen weten van de Tentoonstelling aan de Stadhouders laan. Daar is T orgaan«Vrouwenarbeid", 3 maal per week verschijnend, dat trouw ver slag geeft van wat er is te zien en te boe ren. Het is een prettig geschreven week blad. en 'tzij velen ter lezing aanbevolen. Iedere boekhandelaar heiast zich gaarne met bezorging of toezending. Voorts geven verder gaarne inlichtingen aan hen, die de tentoonstelling ol' een der congressen wen sclien te bezoeken mevrouw Van der Eisten mevrouw De Wijs, Bergstraat, alhier. «Als u het hart tof spreken dringt, zoo spreek", zegt De Génestet. Zelden gevoelen wo ons zóo gedrongen tot uiting onzer ge dachten, dan bij of na de lezing van een boek, dat, aanspraak makende op onze sym pathie. ons bezielt, of, verrijkende onze ken nis, oiis maar aldoor boeit door zijn kost baren inhoud. Met. eerbiedigen schroom vat daarom een gelukkige bezitster van ds. Drijver's; Mozaïek" ile pon op. om haren landgenooten in be schaafden kring, die nog geer. kennis maakten met dat. „Allerlei" op 't gebied van Taalkunde, Geschiedenis, Volkseigenaardigheden,Feesten, Gebruiken, Bygelooi', enz." toe te roepen: Neemt het ter hand. bladert en leest in die schatkamer van wetenswaardigheden, zoo rijk aan schakeeringen, zoo afwisselend, zoo ge tuigende van studie, levens- en tnenschen- kennis en volksgebruiken uit het verleden en onzen tijd. Sla 'topen in een verloren oogenblik en ge ontmoet ongedacht, ongezocht een voldoend antwoord op vragen, die ge uzelven, uwen vrienden, uw boekenschat deedt, zondei- ge- wenschte uitkomst, volkomen bevrediging te erlangen. Hier wordt veel duisters voor ons opge helderd, menig vraagstuk opgelost, onze ge zichtskring uitgebreid, onze geest verrijkten vaak oen weldadige levensvonks, luimerende in onzen boezem, aangogloord tot een krach tige vlam vol frisseheu gloed en zielsverhef fing. In 1896 verscheen de le druk, beknopter van vorm en inhoud, onder den titel van «Mozaiek-tegels". Toen reeds vertelde het boekske ons op den kleinen tocht door onze woning, van de schrijftafel naar ons rust- plekje nu, bij de 2e veel vermeerde uitgave, weten wij, dat we het niet meer zouden kunnen missen uit onze kleine wetenschap pelijke omgeving. En daarom nu «dringt ons het hart tot spreken" en wagen wij het, zij 't ook nederig en bescheiden, het boek warm aan te bevelen, allen die de wetenschap hoogschatten, voor wie kennis een levensbehoefte is, die zich gaarne verdiepen in het volksleven, de volks poëzie en den volksaard. Laat het belangrijk werk een waardige plaats bekleeden in elk beschaafd huisgezin, op de schrijftafel van den student, in de kast des leeraars, in de hand des onderwijzers en in de harten van allen, wier verlangen zich uitstrekt naar de waarheid in het schoone en goedevan 't onbegrensd rijk menscben- leven. Want de voortreffelijkheid van het boek grijpt ons aande onthulling van zooveel verborgens bekoort onshet getuigt, door zyn levenswekkenden geest van groote levens vatbaarheid, die het wordt toegewenscht ter cere van den schrijver en tot voldoening van den lezer. Heil den schrijver, den lezer en 't boek werk Mozaiek. H. M. SCHERMER. Hattem, Juli 1898. alleen echt, indien direct, van mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit cn irekleiird van 85 cent tot f 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, «Inmost enz. (circa 240verschillende qua- liteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrij van Invoerrechten ln huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Honneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoilever.) Zurich. Een Ainerikaansche consul in Duitschland geeft oen overzicht van de Koloniale bezit tingen der Europeesche landen in vergelijking met hun eigengrootte. In 'tgeheel bedraagt «lit bezit 2 6000 000 vk. Kilometers,of1615577 vk. Eng. mijlen en is als volgt verdeeld Grootte Bevolking der Koloniën Gr. Brittanniö 16 062 073 322 000 000 Frankrijk2 505 000 44290000 Duitschland1 615577 7 450000 Portugal809 914 10215000 Nederland783000 34210 000 Spanje405 458 9 800000 Italië242 420 195 000 Denemarken 86 673 130 000 Wat koloniaal bezit betreft, komt Duisch- land in de derde plaats, wat bevolking aangaat echter in de zesue. Alleen Groot Brittannië, Frank lijk, Nederland cn l'orlugal hebben meer inwoners in hun koloniale bezittingen en protectoraten dan in het moederland. Licht zonder warmte moet Haines, een, Amerikaanse!) geleerde na achtjarigen arbeid hebben uitgevonden. Welk een dienst hij daarmee der wetenschap deed, blijkt daaruit, dat het warmteverlies ten koste van het licht, bedraagt: bij een petroleumlamp 99 pCt., bij lichtgas (JSll2 pCt,, en bij booglampen 90 pCt. Haines nam de volgende proefneming: Vier hoeren werden onderling door een elec- trische leiding verbonden en hielden in elke hand een Crooksche buis, terwijl nog drie dergelijke buizen op hun hoofd werden ge plaatst. liet licht, dat van deze huizen uit straalde, was buitengewoon sterk. Het krachts- verlies dooi' warmte-ontwikkeling bedroeg slechts 5 pCt., zoodat dergelijk licht nagenoeg geen warmte aan de omgeving meedeelt.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2