Maandag 1 Augustus 1898. No. 4793. 47e Jaargang. OP REIS. Buitenland, Binnenland. De ware Jacob. Dit gave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentiën l6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Buruau KORTEGRACHT 5 6. Tel eph ooii 19. ORANJE en NEDERLAND 2 AUGUSTUS 1S9S. Ziekloortintlend, iu gewijde woorden, Stijgt ton Hemel, 't lied van hulde en dank, Ruiseht door stad en dorp in schooue akkoorden, Plechtig, hartverheffend, 't feestgeklank. Golvend wappren wimpels op de tinne Van ons Vorstenhuis ons heiligdom. Feestdag onzer Moeder-Koniugiune, Twee Augustus, wees ons wellekom Klokken, met haar keldre zilvermonden, Klinken door de milde zomerlucht. Waar zij 'theil van 't Koningshuis verkouden ls noch Land, noch Volk ooit ramp beducht. Stemden we eens, in diepen rouw verloren, 't Treurlied voor Oranje's laatsten Zoon, Neerland zag de Oranjezon weer gloren, EMMA waakte bij d' Oraujetroou. 't Heilgeloof zou op een rots nooit stranden, 't Licht des levens zou niet oudergaan De eed'le Regentes der Nederlanden Bracht d' Oranjestam nieuw leven aan Aan Haar Moederhand zag Neerland tieren Willem's- Emma's Dochter, 't Koningskind, Schoon zal Zij d' Oranjetroon dra sieren, Door Haar Land, Haar Volk zoo teer bemind. Regeutesse, onwaardeerbre Vrouwe, Groote wondren heeft Uw hand gesticht. Zweert Uw volk straks WILIIELMINA trouwe, 't Houdt op U mee dankbaar 't oog gericht. Stroomt een levenstrilling ons door d' aadren, Bij 't aanvaarden van ons heilgenot, Waar Uw volk d' Oranjetroon uiag naadren. Dankt het U zijn zelfbehoud naast God. Maand Augustus, straal in volle glorie! BÜDk, Oranjezon, vol majesteit! Vlaggen, wappert! Stift van 'sLands historie, Griffel Emma's liefde en wijs beleid. Eén gebed, uit millioenen zielen, Zweve omhoog bij 't lieflijk feestgedruisch Waar Uw volk voor cl' Almacht neer mag knielen, Vorstin Emma, zegent het Uw huis. H. M. SCHERMER. Hattem, 1 Augustus, 1898. Wij zijn gaarne bereid om, tegen ver goeding van het porto, aan gnabon- neerdeh die voor korten of langeren tV' op reis gaan. de Amerstoorrsche Courant en de- bladen welke zij door onze tussohenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. Otto von Bismarck is Zaterdagavond om streeks II uur iu den ouderdom van 83 jaar overleden. De toestand van Bismarck was Vrijdag betrekkelijk bevredigend. Zaterdagvoormid dag las de Vorst de couranten, sprak over politiek, at en dronk. Plotseling werd de toestand erger door ecu acuut zwellen der longenin don namiddag verloor de Vorst herbaal Ie malen het bewustzijn des avonds werden bedenkelijke verschijnselen opge merkt. Tegen elf uur trad de dood in, kalm, zonder eenige pijn. Aan het sterfbed ston den de gansche familie, prof. Schweninger, die pas was aangekomen, dr. Crysander en baron en barones Merck. De Vorst ligt alsof bij slaapt. Op het ge laat rust een kalme, vreedzame uitdrukking. De ter aarde bestelling zal, overeenkomstig Bismarcks wenscb, plaats hebben op een hoogte tegenover het slot. Feuilleton. 7)- In mijn dagboek vind ik bijna woordelijk mijn eerstvolgend gesprek "iel Ilans terug; het had plaats kort na mijn ontmoeting met hem. De gravin was uitgereden om visites te maken en ik was dus vrij om een luchtje te gaan schep pen in het park, Ik hoopte den aangebeden man, al was het dan ook tnaar van verre, weder te zullen zien. En jawel, hoorhij was druk in de weer niet gietenOpzettelijk nam ik mijn weg langs die bloembedden, en zijn „goejen avond, juf'beant woordde ik met een vriendelijk knikje en een teederen blik, dien ik hoopte dat niet verloren zou gaan. Ik had een boek meegenomen en ging daarmede naar een tamelijk afgelegen prieel aan het einde van den moestuin. Als zijn hart het hem ingaf, kon Hans me daar opzoeken. En het duurde ook niet lang of hij kwam. Ik had geen tien minuten op mijn boek zitten turen want wezenlijk, lezen kon ik natuur lijk niet of het voorwerp van al mijn gedaehton stond voor mij, met een bouciuctje in de hand. Hier zijn een paar blommetjes, juf, zeide hij, maar die zijn nu eens voor jezelve. DaDk j j wel, Dietrich. Noem me maar gerust Hans. Ik ontstelde, maar waagde toch dien geliefden naam uit te spreken, en zeide zacht: Dank je. Hans.noem mij nu ook maar Gretl. Nou dat wil ik wel... Mag ik een poosje naast jo komen zitten, Gretl? Jawel, maar niet zoo dichtbij, alsjeblieft. Zoo, is 't zóo dan ver genoeg af? Ja, zoo kan het wel. Allo dan maar! Hans. Gretl'. Je rookt, geloof ik, geen al te beste si garen Sigaren die rook ik in 't heheel nietik rook pijpjes. Zeg Gretl raag ik wat dichterbij komen? Niet? Je hebt toch verduivelde mooie oogen Kijk daar nu een» niet naar, Hans, vertol me liever eens wat van jezelven. Vertel me eens iets uit je diensttijd, en ook watje in de toekomst denkt te doen en te worden? Wel, net wat ik nou doe. Ja, maar ik bedoel, je zult toch wel voor uit willen gaan. Ja, dat is te zeggen, ik ben nou tuinders- knecht, en mettertijd hoop ik wel eens baas te zullen worden. De Staatscourant van Vrijdag bevat de Wet van '14 Juli 1898 tot regeling der Per- sonecle belasting naar den grondslag rijwielen. Volgens aan het Bestuur der öllollandsche Maatschappij van Landbouw" gedane ofii- cieuse mededeeling zal het gewijzigd ontwerp der Boterwet alle bepalingen Bevatten, die in billijkheid tot de bescherming van den natuurbolerhandel kunnen geëischt worden. Donderdag werd te Arnhem in een bijeen komst van de ofiiiieren der Koninklijke Marechaussee de 80e verjaardag dor vesti ging van het wapen in Nederland feestelijk herdacht. De oudste luitenant-kolonel van het wapen hield een toespraak, die zeer werd toegejuicht. Onderscheidene hartelijke telegrammen wer den ontvangen, waaronder in de eerste plaats mag worden vermeld dat van H. M. de Ko be sterkte vari het Reservekader bedroeg op 1 Juli 600 man. Bij het jongste tuelatings-examen voor het' Reservekader, dat 21 Juli aanving, hebben voldaan 143 adspiruuten16 trokken zich terug en 63 moesten worden afgewezen. Aan de groote militaire revue, op 21 Sep tember tusscben Ede en Runkurn te houden, zullen 1SU00 mari deelnemen. De tentoonstelling van Ne-lerlandsche kleederdrachten, welke 15 Augustus in het Stedelijk museum te Amsterdam zal worden geopend, belooft een buitengewoon succes te worden. Zelfs de ontwerpers hadden niet gedroomd een zóo rijke verscheidenheid van kleederdrachten uit ons land bijeen te krijgen. Zoo levert bijv. Marken 22 verschillende kleederdrachten, terwijl wij niets anders kennen dan een manne- en een vrouwe klee ding Menzal echter ook kunnen zien een bruids paar van Marken, enz. In het geheel denkt men 230 verschillen de kleederdvacliten bijeen te krijgen. Hier onder zijn costumes welke men uit vreemde landen afkomstig gelooft, zóo bijzonder vreemd zien ze er uit. Daar ook de types der be woners van ons klein landje sterk uiteenloopen, zullen de poppen, die bestsemd zijn om de kleederen te dragen, met veel zorg gemodel leerd worden. Opdat er niets aan de uitrusting der poppen zal ontbreken, komen uit alle strekeu be woners over, de die poppen zullen aankleeden, zooals het behoort. IL M. de Koningin zal hoogstwaarschijn lijk de tentoonstelling met een bezoek ver eeren. De Regeering zou eindelijk aan de spoor- wegbesturen in overweging hebben gegeven, bet daarheen te leiden, (lat aan het perso neel bij een maximum arbeidstijd van veer tien uren daags, minstens 52 vrije dagen per jaar, en daarvan 20 Zondagen, kunnen worden toegestaan. Op ruim 91-jarigen ouderdom is te Helder overleden de heer J. De Boer, drager van liet. Metalen kruis en Citadel-medaille, en te Ede de beer Joh. Jansen, eon der zeer weinig nog overgeblevenen jagers van Van Dam. Kampen zit toch maar altijd in het boekje waar de slagen vallen. Terwijl men daar verleden week bezig was een lading turf te brengen op de zol ders van liet nieuw-gebouwde Boven-Gast- hnis en men tot p. in. 45 000 stuks gevor derd was, hoorde men in eens een vreeselijk Zou je niet graag zelf grondeigenaar wil len zijn. of landheer? Zeg, neem je nou een loopje met me Neen hoor kind, ik ben heel tevreden met wat ik ben Je bent groot, Hans. Ja, klein is andersmaar zes voet haal ik toch niet. Ik bedoel ook niet groot van stuk, maar groot van ziel! Nu, verwondertje dat zoo? Maar laten we even bij ons onderwerp blijven je zoudt toch wel eens door een bijzonder toeval in an dere levensomstandigheden kunnen komen, een lot uit de loterij bijvoorbeeld... Dan mot je der toch eerst in spelen vader zeit altijdhout, wat je heb en smijt je geld niet weg. Nu dan zijn er toch nog wel andere ma nieren waarop je een groote meneer zon kunnen worden. Nee, nee, daar mot ik niks van hebben. Maar zou jij dan alleen maar van een grooten meneer kunnen houën Gretl' Zeg, zou jo niet, as der nou es een brave burgerjongen kwam, hè, zou je dan niks van 'm willen weten? O Hans. Nou, zeg, al lijk je wel een freuietje, je bent toch maar een kamermeisje, en zou je dan met mij niet gelukkig kunnen zijn? Je zoudt eens zien of ik niet goed voor m'n wijf was! Beter dan menige groote meneer, die drie of vier liefjes te gelijk moet hebben, zeg, Gretl' kijk me ereis aan. Ojee, daar worden we gesnapt.ik maak als de drommel dat ik weg kom.morgen 1 Maar hoe gauw hij ook verdween in het bosch, de huishoudster had hem waarschijnlijk toch gezien, want ze voegde mij, op lang niet vrien delijken toon, toe: Wat doe je hier Gretl' Pas op, dat ik dat niet weer zie of ik zeg het aan mevrouw. Met een hoogroode kleur en diep beschaamd volgde ik haar naar huis. Ik kon dien nacht echter geen oog toedoen. Mijn zenuwen waren geheel van streek! Feitelijk had ik mijn doel al bereikt: Hans beminde' mijHij had immers al gezegd, dat ik eens zou zien hoe goed hij voor „zijn wijf' zou zijnmaar dat was toch een beetje al te snel in zijn werk gegaan. Ik had gerekend, dat ik minstens veertien dagen noodig zou hebben om zijn hart te veroveren, en nu was alles den tweeden dag al kant en klaar. Terwijl ik daarover lag te peinzen, kwam ik plotseling tol een vreeselijke overtuigingIk werd mij bewust, dat ik den schat, dien ik drie jaar lang zoo zorgvuldig had bewaard, eensklaps had verloren. Ik voelde, dat de liefde, die ik al dien tijd had gekweekt en gekoesterd, uit mijn hart verdwenen was, spoorloos verdwenen KWordl vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1