de zienswijze dei'belanghebbenden was ne-die '21 September zijn lilden geboortedag dergelegd, als een zeer belangriiko bijdrage bij de te onderiiemen voorbereiding. Hij sprak dan ook den wenscli uit. later nog een beroep te mogen doon op de Com missie tot het verstrekken van inlichtingen en trad daarna met enkele leden in gedacb- tenwisseling over enkele punten, in liet sche ma uitgewerkt. De Voorzitter der Commissie bracht hij het einde van liet onderhoud namens de ge- hcele commissie dank aan den Minister voor de zoo duidelijk gebleken groote belangstel ling in het onderwerp en voor de te kennen gegeven voornemens. De Minister van Oorlog, generaal-tnajoor K. Eland, is bevorderd tot luitenant-generaal. Dr. II. .1. P.etz, in ile Ilaaijscho Cour. mededeelende. dat liet lijk van dr. De Vrij naar Got lia is nvcrgubrai 1>1 om daar te wor den verbrand (op uitdrukkelijk verlangen van dezen grooten pleiter voor de zaak en op richter der Neiierlandsche vereeniging voor Lijkverbranding) zegt Over dit eenvoudige onderwerp praten wij thans, echt llollandseli, bijna een kwarteeuw, namelijk sedert 28 December '74. Wat is er eigenlijk tegen Men heeft gesproken van de mogelijkheid om misdaden te verbergen. Dit bezwaar houd ik echter niet voor ern-dig gemeend, want de iid.ee i,.en duur de Van ku'i.'uh.' Kamerlid Sclan verbranding ais berij" afgekeurd. i tn. lui 1 te dat, Oorlr o'lool ik - is de lijk- j belet: inti-flt rivale üeflieb- Ik heb er altijd iels meer I laat bel een «anti-clericale liefhebberij" wezen, ,vu ial dan nog.' Bij de invoering v a; den l\ wia.iijkei, dienst plicht zijl! allerlei Iri. ede li- h 'hU-rijcn /■"•O vrijzinnig bebaudelil, dat wij i.u de vrijzin nigheid nok weieens moehten toepassen ten gerieve van vrijzinnigen. Voorts beeft men er »de hope van de op standing des vleesehes" tegen aangevoerd. Doch deze »hopc!' moet al heel zwak zijn, indien zij verflauwt i ij liet denkbeeld dei- verbranding van hel lij!;. In hel grafer werd honderden malen aan herinnerd zoowel als in den lijkoven blijkt de waarheid van het woord: «stof rijt gij. en lot slof zult gij wederkeren'": slechts met dit versc'iiil, dat het in het graf langzaam en vies gaat. in den lijkoven snel <-n rein. Kan e-n in het graf ontbonden lijk weder opstaan, dan kan een verbrand lijk liet precies evengoed. Dit te ontkennen of te betwijfelen, is louter een blijk van onkunde. Het geheeie vraagstuk der lijkverbranding is er een van vrijheid niets meer. doch ook niets minder. Daarom vinn ik liet zoo ergerlijk, in Nederland, waar wij altijd op onze vrijheidsliefde bluilen., de lijkverbran ding nog steeds verboden te zien. Met gods dienstige bezwaren heeft de zaak niets uit staande, want er is immers nooit van ge dwongen lijkverbranding spraak geweest. Wie redenen meent to In-Uien otn aan be graven de voorkeur te schenken, blijft geheel vrij. Het eenige, wat d< anderen verlangen, is: hunnerzijds eveneens vrij te zijn. Is dat nu een onbillijke eiseliMoet daar nu jaar in jaar uit over gehaspeld worden lien wetsontwerpje van iVn of twee artikelen kan den Minister niet veel hoofdbrekens kos ten, en de clericaie Kamerleden van ver schillend slag kunnen dan eens toonen. boe ver bun liefde voor de vrijheid gaat. waar over zij bet altoos zuil druk hebben, wanneer die vrijheid in bun kraam te pas komt. hoopt tc vieren. De lichamelijke zoowel al8 de geestelijke toestand van den oud-strijder van 1812 en '15 gaat achteruit. Het gezicht is bijna verloren, liet verstand werkt niet meer en van loopen kan ook geen sprake meer zijn. Zelfs de pijp, die hem ettelijke jaren getrouw gezelschap hield, blijft onaangeroerd. De oude lieer wordt in zij gasthuiskamer uitstekend verzorgd. Ken oppasser en een oppasseres zijn steeds te zijner beschikking. Naar men mededeelt, zullen de kapiteins voor speciale diensten van hel wapen der infanterie, die in elke provincie éen den Hoofdofficier voor liet Reservekader in liet bestuur van en liet toezicht over bet tussclieu 15 September eri 1 Mei d. a. v. te geven «voorbereidend militair ondorieht" zullen ter zijde staan, worden aangewezen uit de categorie van lien, die voor bevordering tot hoofdofficier werden voorbijgegaan. Rij die bevordering blijkt voor liet vervolg wederom een andere regel te zullen worden gevolgd. Ofschoon in do betrekkelijke wet geen «grenzen van leeftijd" zijn gesteld, welke eenmaal overschreden bedoelde bevor dering van zelf doen buitensluiten, werd in de laatste jaren desniettemin in dien geest gehandeld. Onderscheidene kapiteins kwamen, uitsluitend op dien grond, niet voor promotie in aanmerking. Hierin z il nu verandering komen. Dit moet fin ii hieruit worden iifgeh idat kapiteins a.'.n i namens den vorigen Minister van Oorlog was aangezegd dat" huil leertijd een 'I voor het verkrijgen van den uiajoors- ,'at den te^enwoordigen Minister van betreft, dit beletsel niet aanwezig is. De boer Valkhof!'te Arnhem geeft in zijn als districts sdaaihipzi'-rier uitgebracht jaar verslag terloops een cenvoudigen, doch naar het ons voorkomt wel practisehon raad, om met. gebruikte schoolboekjes en cahiers nog nut te doen. Hij schrijft: «Kr is bij 't vele, dat er gedaan wordt om liet vervliegen van 't bitter klein beetje kennis tegen te gaan, nog wel iels te doen, dat met de schoolbibliotheek kan samenwer ken ten goede. Hot is, den Gemeentebesturen te verzoeken de oude en half versleten loer en leesboeken aan de kinderen tc mogen af staan. Mc zijn. zijn dorps!: •id lei zal 't ido) genoegen ens in handen 1 wellicht, loco Mr. II. W. Mow wijdt in do Hollander een artikel aan de wonschelijklieid om op den dag dat er leesten gegeven worden ter cere van de inhuldiging van Hare Majesteit van Gemeentewege te laten verbieden liet schonken van sterkedrank, Hij verklaart, dat in verschillende Gemeenten de Burgemeester een dergelijk verbod uitvaardigt op den dag, dut de jongelieden moeten loten en grondt daarop ziin beweren dat bet verbieden, om ongeregeldheden te voorkomen, ligt in de bevoegdheid van het Hoofd der gemeente. Wij twijfelen geenszins of het uitvaardigen van een dergelijk verbod ligt in de bevoegd heid validen vertegenwoordiger der Koningin, maar of deze daardoor geen groote onte vredenheid in zijn gemeenie zou'verwekken, is zeer de vraag. Wat men iu Rusland ge doogt, dat laten Nederlanders zicli niet wel gevallen Het gaat ook niet aan, ter wille van misbruikers de kalme gebruikers iets te verbieden, wat hun op een vrijen dag niet zal schaden. Het middel kon wel eens erger blijken dan de kwaal. MagarineAlscliuwelijkDat. woord doet me denken, zegt de Haagsche kroniekschrijver vuil het I'. IK, aan een reclame, die dezer dagen met kolossale uvertention in de bladen wordt gemaakt. Ken winkelier lokt daar mede nl. keupers voor zijn waar, door aan hen uit loven behalve enkele atideie voor deeltjes— een gratis reis naar Amsterdam, met kaartjes voor «Art,is', on «Panorama" en een maaltijd. Maar wat is nu die waar, waarop dut kan overschieten? Margarine bot er, die wordt verkócht voor 45 h 59 ets. per pond (zegge: per hall' Kilo maar met een pond op elk pond toe feitelijk dus voor 45 its. liet Kilo). Wanneer men nu nagaat, dat een goed mui'gurinolabi'ikant voor dien prijs zelfs de geringste qunliteit niet kan maken en verknopen, dan kan men nagaan, boe de qualileit van de vettigheid moet zijn die met zulke premies voor 45cts. per Kiloaanden man wordt gebracht. Kn nu zal men wol zeggen, dat du Hollandschc huisvrouwen dat ook heel goed weten en dus bet gele smeer koopen met de wetenschap dat ze geen boter krijgen maar toch is de machinatie een speculecron op de domheid van den kleinen man, ge paard met de blinde zucht, van de meeste huismoeders om «koopjes" te maken, en tracht dus die ondernemer zich te verrijken ten koste van dat minvermogende deel des volks, dat desnoods sulke waar eet, waarvan do meervermogende eenvoudig gruwt. En al is de samenstelling onberispelijk voor 't. dicht aan de muur, een rij goudsbloemen gezaaid ende diertjes ujn alleverdwe- nen. De ansjovisvisscberij heeft in dit jaar voor de Zuiderzee-visscliers afgeworpen een bedrag van pl.m. f1 700000, een waarlijk niet te versmaden sommetje dat den dempers wei te denken zal geven. Stadsnieuws. kon. half iu menige a: «Zoo nu ie waarin verin dollen van v waar «iil phials In-é!', en ZOO'n i .-ciioiilbockje is soms ecu schat ljéHéi\swoiiing. .ion ook volgeschreven cahiers, uitjes, briefjes, rekeningen, rati- u'.sThillcii'len aard door liet kind zijn ingeschreven, zijn eigendom blijven. Het blijft een herinnering uit do schooljaren en kan dienst doen. «Ik weet»liet, 'fis maar een druppel in den emmer, maar men aebte bet geringste niet te geriials liet de beschaving in de band kan werken". Üe Nestor dor Nodeila; A. Boomgaard, oud-zeevai dei", is de beer G. i'der te Groningen, dit d.n' keurmeester Inch zulk een ot mate al'keurenswu beid iets tegen mo rechte on don chemicus, dementing in zén i irdig, dat er dom'de 'si kunnen worden ge liter. Bij een buis te Zuidvvolde, waar men veel lust bad van mieren, beeft men met goed succes een middel uit een courant toegepast. Men heeft nl. aan de zonzijde van hof. huis, De Koningin-Regentes hoeft aan den Com missaris der Koningin in deze provincie ver- lol' verleend om zich van 5 Augustus gedu rende cenige weken buiten zijn provincie op te houden. Mr. Berger van Hengst zal, als oudst aan wezig lid van Gedeputeerde Staten dezer provincie, zich met de waarneming der iunctie belasten. Bij de verkiezing van éen lid der Provin ciale Staten voor het district Amerongen, in de vacature ontstaan door het overlijden van den beer Van der Poel, zijn uitgebracht 2750 geldige stemmen. Gekozen de lieer P. Roodhuyzoiifantircvol.) met 1380 stommen; jlir. C. J. A.Scliimmel- penninck (lib) verwierf 1370 stemmen. De opening der jacht op klein wild is door Gedeputeerde Staten van deze provincie vastgesteld op Zaterdag 3 September a, s. niet uitzondering van die op bazen en fa zanten. waarvan de opening op Zaterdag 1 October is bepaald. De lange jacht mag alleen des Dinsdags en Vrijdags van iedere week worden uitge oefend, en liet jagen in omgemanid te void staand koren, peulvruchten en klaverzaad, welke nog in 1808 moeten geoogst worden, is verboden, evenals het. jagen in tabakslan- den, zoolang hot zoogenaamd best-goed niet is geoogst. De jacht op reebokken is slecht toegelaten gedurende de maanden October en Novem ber, zoomede de jacht op reegeiten van 15 November tot 1 December. Rij beschikking van den Minister van Oor log is, met wijziging van de beschikking van 1(3 April jl., VI!. afd. no. 31, bepaald, dat de milicien-verlofgangers van de lichting 1894 en 1895, beboerende tot de veldbataljons van bet le, 2e, 3e, 5e, tie, en 8e reg. infan terie, in plaats van 25 Augustus lot 17 Sep tember van 1 tot 24 September voor her- lialingsoefemngen onder de wapenen zullen komen. Den geheelen staat deelen we in ons vol gend nummer mee. Het was Zaterdag juist 25 jaar geleden dat door W. van Hoogevest, Jan Rottenburg, Jacobus van Hoogevest en H. van Eldertde koperen bliksemafleider op den Lieve Vrouwe toren werd geplaatst, welk gevaarlijk werk door hen in een dag zonder ongelukken werd volbracht. Belanghebbenden verwijzen we naar de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer omtrent het verleggen der markt op Vrijdag 2 September. Onze stadgenoote mej. IJ. A. M. van Kalken legde te Utrecht met gunstig ge volg af het examen voor de huofd-akte. Onze stadgenoot de heer M. G. Northolt, onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat, beeft met gun stig gevolg afgelegd liet examen voor de hoofd-akte. II. II. van der Riet, meesterknecht inliet pakhuis des hoeren J. van Vollenhoven, hoopt Woensdag den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij die firma in betrekking kwam. De oud-kweekeling van bet Seminarium der oud-bisschoppelijke Klerczie te dezer steile, de HoogEerw. C. J. Rinkel, bisschop I van Haarlem, hoopt aanstaanden Donderdag i den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar tot bisschop werd gewijd. In den jeugdigen leeftijd van 37 jaar over leed Woensdag te Deventer ritmeester D. Enschedé ritmeester-adjudant van bet. le regiment huzaren en daarvoor conitmindant van liet depot-eskadron van dat korps hier. liet legér verliest in hom eon Hink offi cier, dié zich in do sympathie van al zijn kameraden mocht verheugen. ïn de plaats van don lot lo luitenant bij do dd Schutterij bevorderden 2e luitenant .1. H. Leinweber is de 2e luitenant J. A. Th. Buwzijcleii Bastkleereïi f8.65 tot f 42.j r stof- vooi een coiripl. Rocb Tussore en Shatitung-Pongces, alsmede zwarte en gekleurde UeiiiielH'i'K-ZijiIe van S3 et. tot fll.Oó p. Met. effen, gestreept, geruit, gewerkt llamas: enz. (ca. 2-10 versolt, quul en unii versdi. kleuren, dessins enz. Franco en vrij van invoer rechten in huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. üenrieberg's Zijde-fabrieken (k. k k. Hoflever.), Zürich. F. van Rijswijk de Jong benoemd tot lid van don Schuttersraad. De nieuwbenoemde dirigeergnd officier van gezondheid le klasse (kolonel) C. W. W. van Walsem is benoemd tot hoofd van de 2e geneeskundige afdeeling, tevens chef van het Militair hospitaal te Utrecht. In zijn plaats zal optreden als chef van het Militair hospitaal hier de dirigeerend officier van gezondheid 3e klasse (majoor) N. H. L. Borgerhoff Mulder. De officier van gezondheid 1e klasse J. F. Tuinstra, van het 5e regiment infanterie bier. wordt met ingang van 1 September gedurende 3 maanden gedetacheerd te IJ mui den. De bij hot 5e regiment infanterie nieuw benoemde 2e luitenant A. Ruys wordt 13 dezer bij liet korps beëedigd en in functie gesteld. Zaterdagochtend werd bij het 5e regiment infanterie bier beëedigd en in functie gesteld de tot reserve 2e luitenant benoemde vaan drig S. J. L. M. van Schaik van het korps. Aan bet overgangs-examen van bet ie naar liet 2e studiejaar van den cursus van iiet 5e regiment infanterie hebben voldaan de sergeanten: J. F. Wichman, J. Jas, J. Gra der, J. I). Eggink, J. A. J. M. Schotman en G. J. Raebel. Aan hettoelatings-examen voor bet 2estu diejaar van den cursus heelt nog voldaan ser geant-titulair H. J. Kuiper van bet korps. Sergeant D. J. Jansen, van het 5e regi ment infanterie, voor 4 jaren gedetacheerd bij liet. leger in Oost-Indië, is wegens lichaams gebreken voor den dienst aldaar geneeskun dig ongeschikt bevonden en weder bij zijn korps hier teruggekeerd. Na kortstondige ziekte is in liet Militair hospitaal hier overleden sergeant M. J. Pb. de Wilde, van het 5e regiment, infanterie hier, wiens stoffelijk hulsel Zaterdag tegen het middaguur met militaire honneurs en de stafmuziek van het. korps op de Nieuwe begraafplaats werd ter aarde besteld. l)e nieuwe doodenakker is hiermee tevens in gebruik genomen. De jongeling J. Hekker beeft bij het 5e regiment infanterie hier aangegaan de ver bintenis als adgpirant-vaandrig voor bet Re servekader. iziekvereeniging «Cüccilia" zal aanstaanden Woensdagavond een musipalen ommegang door de stad maken. Aan de Chr. Jongelingsvereeniging «Psalm 119 9" hier is thans ook verbonden een gymnastiek- en scherm vereeniging, ter her innering aan de kroning van H. M. de Ko ningin, «Wilhelmina" genaamd. Directeur is de beer J. H. Boelens. De bakkersgezel D. IL, werkzaam in de stoommeel- en broodfabriek van den heer W. II. Meursing hier, heeft bij het omvallen van een zwaar gewicht zijn linkerbeen der mate gekneusd, dat hij het werk moest staken. De eerste hulp werd verleend door dl*. H. W. Schreuder. Hoe druk liet bezoek aan Raarn is ge weest op den jaardag van II.M. de Koningin- Regentes, kan wel hieruit blijken, dat aan bet station dor Oosterspoor 17 900, aan dat der Centraalspoor 4590 passagiers zijn aan gekomen en vertrokken. Voeg daar nog bij het groot aantal, dat per rijtuig-en liet nog oneindig grooter dat per rijwiel zich naar Bnarn begaf en geree- delijk zal men moeten toegeven, dat de oude Baarenaar gelijk had, die verzekerde, dat het nog nooit zóo druk is geweest. Tol commandant van de corewaelit, welke IIH. MM. zal begeleiden van Soestdijk naar het station te Raarn, is gekozen jlir. F. Bosch van Drakestein en lot onder-commandant de heer Bi'. Paine Strieker, beiden te Raarn. In de jongste te Barneveld gehouden Raads- vergadering is oen voorstel behandeld om tusschon die plaats en Amersfoort een vaart j te graven. I Dit voorstel werd door een der leden krachtig verdedigd, doch men besloot dit werk voorJoopig niet uit te voeren. Met. het uil,bakenen van de spoorwegljjn NijkerkEde over Barneveld is reeds voor eenige weken een aanvang gemaakt. Het ka pitaal voor den bouw is voorhanden, zoodat j de weg wel spoedig voltooid zal zijn. Pe exploitatie zal geschieden door den j Nederlandse-hen Cent raalspoonvog, die daarop dezelfde soort rijtuigen voor passagiers in I gebruik zal nemen, als op de locaaltreinen Utrecht— Amersfoort en UtrechtBaarn.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2