Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. De eigenaardige zomer van 1898, zoo lang winterseh en daarna plotseling tropisch, geeft bovendien bet. zonderlinge verschijnsel, dat reeds half Agustus de bladeren van de hoo rnen zijn gaan vallen. In een artikel, geschreven naar aanleiding van het bekende plan-Coolen, komt het Weekblad voor Burgelijke Administratie tot deze conclusie Gelet op de geschiedenis der wording van de Wet van 1861, in verband met de daar aan voorafgegane grondwettige en weitige regeling van liet onderwerp, lijdt het naar ons inzien geen twijfel, dat ook vanwege de lotelingen en van anderen kan worden bevorderd, dat. behoudens inachtneming van de betrekkelfke wettelijke bepalingen, het contingent eener gemeente geheel of voor een gedeelte geleverd worde in vrij willigers en dat, men moge het betreuren met bet oog op het door ons beaamd hoofd doel tier Wet van 2 Juli jl., langs dien weg het door den wetgever na veeljarigen strijd gesanctionneerd beginsel van persoonlijke dienstvervulling door ben, die door bet lot, in verband met de uitspraak van den rechter in militiezaken, tot den dienst bij de militie zijn aangewezen, in de practijk kan wor den verijdeld, zonder dat daardoor iets gedaan wordt wat gezegd kan worden in stryd te zijn inet de wet. De Goudsbloem, do Volksbloem wegens haar Oranjekleur, groeit welig en haar blaad jes hebben een geneeskracht, welke bij velen nog onbekend is. Men plukt de blaadjes van de bloem cn doet die in een klein lleschjc, drukt ze er in en zet een kurkje er op. zet het in de zon en vult bet gedurig aan. Ut de blaadjes ontwikkelt zich dan een olieachtig vocht. Wanneer men een schram of wondje aan eenig lichaamsdeel heelt, kan dit spoedig ge nezen door bet dun te besmeeren metueze goudsbloemolie. K K NNISGEVI X G. Het is verboden, op 1 en 2 September 1808 rij- en voertuigen, waaronder begrepen vrachtwagens en karren (al of niet bespan nen) te plaatseu op den openharen weg in deze Gemeente. Overtreding van dit verbod is strafbaar. Amersfoort, 24 Augustus 1898. De Commissaris van Politie. Rij de Dinsdagmiddag onder voorzitting van den Burgemeester mr. F. D. graaf Scbira- melpenninck gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente waren aanwezig 15 leden en afwezig de heeren Van Kalken en Garjeanne. Na bet lezen en z. h. st. vaststellen der notulen van de vorige vergadering werden zonder discussie en z. li. st. vastgesteld de Rekeningen over 1897 van de Gemeente (welke in Ontvangst aanwijst f338 412.43s, in Uitgaaf f323 923.025 en dus sluit met een batig saldo van f 14 489.41), van de Schutterij (f2124.77), van het Burgerlijk Arm bestuur, van het Burgerweeshuis en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Vervolgens kwam in behandeling bet re quest van bet Bestuur der Oudheidkundige vereeniing «Flchite" om aan de Varken markt. zoomogelijk nog vóór de planting van de Wilhelmina-linde, wederom den naam Sint-Joosten-pluats te geven. De Voorzitter deelde mede, dat het Dagelyksch Bestuur na rijpe overweging be sloten heeft, de behandeling van dit verzoek uit te stellen tot een volgende vergadering. Het meent, dat nu de naam Varkenmarkt zóo in den volksmond ligt, dat het dienstig zou kunnen wezen om vóór de naamswijzi ging eerst de publieke opinie te hooren en dat het er betrekkelijk weinig toe doet of de Koninginneboom gedurende cenigo weken op een Varkenmarkt staal. Mr. V a ri Z ij s t vraagt welke bijzondere herinnering verbonden is aan den naam St-Joosten-plaatswel wordt in hot request verwezen naar Van Bemmel's Beschrijving van Amersfoort, doch veel licht is daardoor voor spr. niet opgegaan. Den Voorzitter doet het leed, spr. evenmin nader te kunnen inlichten. Wel weet hij. dat de naam Varkenmarkt reeds sedert 1552 in gebruik is en dut vóór dien tijd het plein den naam St.Joostcn-plaats droeg. Z. h. st. wordt nu conform het pra.-advies van B. W. besloten, eerst in een volgende vergadering op het verzoek te beschikken. Ingekomen warende Begrooting der dd. Schutterij voor 1890 te behandelen met de Gemeente-begroot ing. het bereide door ons in extenso vermelde request van don Directeur dor Hoogere Bur gerschool om herziening van de tractenien- ton der leeraren wier jaarwedde kleiner is dan f 2500. De Voorzitter stelde voor, ook dit request te doen behandelen bij «le Gemeen te-begroeting. De heer Gerritsen wilde zich gaarne daarmee vereenigen, doch achtte, dat het zeer zeker in de bedoeling zou wezen, dat bevorens zouden worden ingewonnen de ad viezen van B. en VV. en van de Commissie van l'oezichf, anders zou men in October stuiten- op bezwaren, die eenvoudig niet be stonden. De Voorzitter stelde nu voor, diead- vie;en in te winnen en over te leggen bij de Gemeente-begrooting. Ingekomen waren nog de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van den verkoop van terrein aan de Beekstraat aan den heer jonker aangenomen voor kennisgeving. Ingekomen was nog het volgend schrijven van mr. van F. D. graaf Schimmelpenninck »Bij deze heb ik de eer aan den Raad beleefd mede te deelen, dat ik voornemens ben, indien mij daartoe door u verlof wordt verleend, op 31 Augustus e. k„ ter herin nering aan de aanvaarding der Regeering door Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, Hoogst Dezelver portret (systeem Bogaert) aan de Gemeente ten geschenke te geven teneinde dit een plaats in de Raadzaal te doen vinden. Zeer zoude ik 't waardeeren indien uwe vergadering, door bedoeld ver lof te geven, dit geschenk voor de Gemeente wel zoude willen aanvaarden. ».Mct verschuldigde gevoelens, enz." Wethoudei Visser bracht aan den heer Burgemeester den dank der vergadering, die onder applaus zich met. het gesprokene ver- eenigde. Üe Voorzitter deed alsnu mededee- ling, dat het Dagelijksch Bestuur op 7 Septem ber zijn opwachting zal maken bij H. M. de Koningin en dan gaarne een Adres van hulde voor den Troon zou neerleggen. Onder applaus werd de redactie van dit Adres nu goedgekeurd. Den tekst van dit adres, welke nu uit den aard der zaak niet kan worden meegedeeld, hopen wij te zijner tijd te kunnen vermelden. Hierna werd de om kwart vóór twee ge opende vergadering te 2.05 gesloten. Herinnerd zij, dat de officieele feest gids aanstaanden Maandag na twaalf uur verkrijgbaar zal zijn in alle boekwinkels en de meeste sigarenwinkels en café's. De opbrengst strekt om het te kort van enkele sub-comités te dekken. Dat dit voor ieder een aansporing zij om het boekje te koopeu, dat allerlei wetenswaardigs bevat en tevens eeu aar dige herinnering is aan het feest. De prijs, tien cent voor twee vel druks, brengt liet bovendien in ieders bereik. In de Gereformeerde kerk A (zaal Amici- tia) zijn gekozen tot ouderling E. J. van Om men, en tot diakenen H. van Hazelen en K. Kok. Belanghebbenden worden opmerkzaam ge maakt op de publicatie van den Commis saris van politie waarbij het verboden is, op I en 2 September op de straten en wegen al dan niet ingespannen wagons en karren te laten .staan. Een uitstekende maatregel, die zoowel «len versierden straten als den kijkers zal ten goede komen. Evenzeer vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentiën waarbij verschillende neringdoenden raee- deelen, dat hun magazijnen op de beide feestdagen des middags om 12 uur worden gesloten. Mocht dit goede voorbeeld worden ge volgd door alle winkelhouders. In verband met de wijziging van het uur van aanvang der groote parade op 31 Au gustus, zullen de diensten in de kerken op dien dag aanvangen oin negen uur des och tends. Volgens enkele bladen zou kapitein R, J. graaf Schimmelpenninck, van het 5e regiment infanterie hier, worden overgeplaatst naar het regiment grenadiers en jagers. Daarvan is bij de betrokkenen noch offi cieel, noch officieus iets bekend. Bij Kon. besluit is in do plaats van den heer C. P. Frijlinck benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en descheeps- bewijzen hier de heer P. van der Mark, thans te Gorinchem. Bij de Maandag ten Raadhuize gehouden aanbestedingen is ingeschreven voor het maken van een houten brug in hot trekpad langs de Eem, door: H. J. Pij nenberg, te Amersfoort, f3!H); H. van Dijk, te Soest, f.328; G. Wassink, te Amersfoort, 287; J. van Harpen, aldaar, f288; F. Pom- mer, te Hoogland, 274; en G. Maatkarnp, te Baarn, f247.20, voor het vernieuwen van een worfmuur langs de Groote Koppel, door: VV. van Stra ten, te Utrecht, voor f1805; J. van Keulen en G. Wassink, te Amersfoort, f1539; E. Scheepbouwer, te Utrecht, f 1402.50; T. van Dual, te Amersfoort, fl37U; en T. W. Bonte, aldaar, f1354, voor het leggen van een riool in de Wol- fersteeg, door: W. van Straten, te Utrecht, f1145: Th. VV. Bonte, te Amersfoort, f1020 T. van Daal, aldaar, f 748M. van Drie, al daar, f025; E. Scheepbouwer, te Utrecht, f745G. Wassink en J. van Keulen te Amers foort 1533; J. van den Berg, aldaar, f529; en B. H. Leasing, aldaar f461.50. Deze werken zijn den laagsten inschrijvers gegund. Na afgelegd examen zijn voor een plaat sing als cadet bij de Kon. Militaire Acade mie te Breda in aanmerking gebracht onze stadgenooten de heeren J. M van der Heijde, voor infanterie h. t. 1., en J. G. Koopman, voor cavalerie O. I., beiden leerlingen van de Hoogere Burgerschool hier. Van de 9 leerlingen van den cursus van het 5e regiment infanterie hier hebben er 6 voldaan aan het ad missie-examen voor den Hoofdcursus en komen er met, 1 October 5 voor een plaatsing aan die inrichting in aanmerking, te weten de sergeantenH. A. Fischer voor infanterie h. t. 1.W. A, L. Soetbrood Piccardt, J. J. de Kroes en A. P. Erzey voor infanterie O. I,; en H. Eggink voor administratie h. t. I. Programma der muziekuitvoering, aan staanden Woensdagavond om acht uur te ge ven op het terras van Amicilia door het stafinuziekkorps van het 5e regiment infan terie, directeur de heer G. K. G. van Aaken. 1. KrouingsinarschGodfr. Mann. 2. Jubel-OuvertureO. M. von Weber. 3. „Wb ilie sehüuen Miulohen wachsen", Conzert-Walzer Jul. Weiss. 4. Souvenir de l'opém „Les dra gons de Villars"Maillart, 5. Overture „Maritana" Wallace. 0. Zwei ungavisehe Tan ze Brahms. 7. „Olfenbachiana", groszes PotpourriConradi. 8. Grande iiuale. Stadgenooten, die Woensdag 7 September het schitterend vuurwerk, door (le gemeente Amsterdam aan H. M. de Koningin bij H. D. inhuldiging aangeboden, wensehen bij le wonen, vinden daartoe een uitstekende en billijke gelegenheid op de stoomboot Bur gemeester van Amersfoort 11' Men zie de advertentie in dit nummer. De directiën der Spoorweg-maatschappijen verzoekt dringend aan de houders van Ki lometer-boekjes, in verband met het te ver wachten drukke reizigersvervoer op 5, 6 en 7 September naar en van Amsterdam en op 9 September naar en van Den Haag, in hun eigen belang, zoo zij op éen dag heen en weer wensehen te reizen, huil Kilometer- boekje bij vertrek óok voor de terugkomst, te doen afstempelen. Gisteren 24 Augustus hield de «Vereeni- ging van Grondeigenaren tegen nalatige huur ders" haar gewone jaarlijKsche vergadering in het café De Arend. Aanwezig waren 64 leden. Het Bestuur, dat periodiek moest aftreden, werd bij acclamatie herkozen. De Rekening over het afgeloopen boekjaar bedroeg in ontvangsten f 605.54», in uitgaven f305.005 zoodat er een batig saldo overblijft van f241.54. Deze Rekening werd staande de vergade ring onderzocht eil accoord bevonden. Een bestuursvoorstel om alle namen, voor komende op de door de Vereeniging uitge geven lijst van gerechtelijk vervolgde huur ders tot en inet 10 Augustus 1808 door te halen (generaal-pardon) werd aangenomen met 45 tegen 18 stemmen. Het tijdstip waarop dit besluit in werking zal treden, wordt bepaald te zijn de dag waarop II. M. onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina te Amsterdam wordt ingehuldigd. Van bet voordeelig saldo werd ponds ponds gevvijze verdeeling gehouden, terwijl aan 110 leden, hetzij in persoon of bij gemachtigde, een som van f 98.45 werd teruggegeven. De plaatselijke afdeeling van «Patrimonium" zal morgenavond hall acht een buitengewone algemeene vergadering houden in De Arend, ter onthulling en plechtige wijding van den banier, door den Algemeen voorzitter, den heer K. Kater. Dr. J. f). Bierens de Haan, Ned. Hervormd predikant te Hoogland, heeft een beroep ont vangen naar Randsdorp. Te Bunschoten zal op 1 September een historische optocht worden gehouden, voor stellende de inneming van Den Briel door de Watergeuzen. Tot dusver is altijd aangenomen, dat de eentonigheid van liet. werk bij {moderne ma chinerieën het verstand benadeelt on suf maakt. In do North American Review be weert de hoer S. II. Nicholls dat juist het tegenovergestelde het. geval is, on dat een tonig werk den geest in staat stelt, zich met wat anders bezig te houden. Arbeiders, wier werk de grootsto geestelijke inspanning ver- eisebt, en die in den loop vau den dag hun aandacht aan verschillende onderwerpen moeten wijdeu, zijn veelal het minst ont wikkeld. Vergelijk eens een derzulken, een landbouwer bijv., met den schorpzinnigen fabrieksarbeider, die dag in dag uit niets anders doet, dan toezien dat een machine de punt eener speld scherpt of gaten maakt in een stalen plaat. Bij het einde van den dag is dogeest van den boer uitgeput, maar die van den fa brieksarbeider is nog friseh en hij kan zich bezighouden met welke openbare of huiselijke vraagstukken hij wil. De heer Nicholls ge looft vast, dat verbeterde machines, verme nigvuldigers der levensbehoeften, de maat schappij zullen redden. Iedere jonge bruid, wier bruiloft niet spoe dig ophanden is en die er bijzonder veel waarde aan hecht om inet haar toekom- stigen echtgenoot in eeu waarachtigen en gelukkigen echt te leven, moet in geen ge val verzuimen zich in de Aston-kerk te Birmingham te laten trouwen. Het is na melijk zooals de waarzegsters, die van zulke dingen nauwkeurigopde hoogtezyn, met groote zekerheid beweren voor bruids paren van een overgroot belang, wanneer een kat, nu nog wel speciaal een zwart exemplaar van het lluweelpootige met na gels bewapende ras, het bruidspaar, dat de kerk binnentreedt, uit vrijen wil op zijn weg •tot het altaar volgt. In de nabijheid der bovenbedoelde Engelsche kerk bevindt zich tegenwoordig, volgens een bericht van de «Birmingham Muil", reeds eenige maanden een vlekkeloos zwart katje, dat met bewt n- derenswaardige juistheid de oogenblikken weet, waarop de bruidsparen verschijnen en ze steeds inde nabijheid van het portaal wacht. Het is ongetwijfeld oen vrouwelijke kat, want anders zou het zoo'n groote be langstelling voor dergelijke ceremoniën niet bezitten. Zoodra het dier een bruidspaar, dat zich naar de kerk begeeft met naar fonkelende oogen bespied heeft, verlaat het haar observatiepost en treedt met trotsche, afgemeten schreden door den middengang achter de beide gelukkigen aan, om zich ten laatste niet ver van het altaar zoo aan genaam mogelijk neer te zetten. Op dezelfde wijze gaat ze, wanneer het in den echtver bonden paar de kerk verlaat, terug, waar zij dan geduldig op niouvvo trouwlustigen wacht. Niemand weet wien dat merkwaar dige dier toebehoort, toch ziet het er verre van verwaarloosd of verhongerd uit. In elk geval kan aangenomen worden, dat de koster met de aanwezigheid der poes bekend is, en daar hij vermoedelijk van het bijgeloof der jonge bruidjes op de hoogte zal zijn, laat iiij de zwarte geluksprofetes gaarne de noo- dige verzorging geworden. De langste slaap, waarvan ooit melding is gemaakt, werd in 1892 bij een Duitscher ge constateerd, Deze slaap duurde vier en een halve maand. De aanleg van het Suozkanaal heeft per Kilometer, nauwkeurig berekend, 12001)00 gulden gekost. Do geheelc waterweg is 160 Kilometer lang. Een hond als politiek gezant. Vóór het uit breken van den Fransch-Diutsohen oorlog bevond czaar Alexander 11 zich in gezelschap van koning Wilholm I te Ems. Zij waren eens op een avond te zaïnen in een zaal, aan welks andere uiteinde Bismarck stond te wachten op don afloop van het gesprek. Bezorgd stond 'ie staatsman te kijken, want hij wist niet hoe Rusland zich zou houden. Opeens stond de groote hond van czaar Alexander, die onder diens stoel lag, op, wandelde recht naar Bismarck, bleef voor hem staan, kwis pelstaartte en lekte hemde hand. Toen klonk door do gansclie zaal de stem van den czuar, die de bewegingen van zijn hond had gevolgd en die nu uitriep: «Ziet ge wel dat de hond de vrienden van zijn meester kent Bismarck zei later, toen hij dit vertelde»lk voelde mij gerustgesteld, ilct was een histo risch oogenblik voor onze politiek''. Zooals bekend is, laten katten, in brouwe rijen levend, wanneer ze eenmaal smaak in hot hier gevonden hebben, dat ze van de vloeren der kelders oplikken, geen gelegen heid moer voorbijgaan om zich te bedrinken. Ook paarden zijn groote liefhebbers van portwijnen en stout en vele Engelsche vee artsen dienen liet den rossinanten toe als deze kou gevat, hebben de paarden in sto kerijen versmaden ook geenszins de spoeling, welke nog alcohol bevat, terwijl dc varkens, die hel onderst uit de vaten krijgen, gere- regeld dronken zijn. Dc meeste «hoogere" dieren zegt dr M. Walsh in een Engelsch tijdschrift:apen,oli fanten, heren, paarden, honden enz. hebben een instinctmatige» hartstocht voor gegiste dranken en leiden, juist als menigeen onder de meusclien, aan het misbruik ervan. Reeds leert ons hot «hoek der Macchabeërs" dat men in de oudheid do tot den strijd uit geruste olifanten dronken maakte met nieu wen wijn en dit gebruik is sedert behou den gebleven, met dien verstande echter dat

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2