if Stadsnieuws. Foulard-Zijde 60 cent maligen bezitter, graai' Van Recti teren Ap- peltern. Den volgenden dag 31 Augustus verjaarde Prinses Wilhelmina voor de eerste maal en »Oranje-Nassau-oord" kreeg nu de bestemming van eeu waarlijk Vorste lijk geschenk aan 's Konings jonge Gemalin M. Koningin Emma. Het landgoed »Oranje-Nassau-oord" bezit veel bekoorlijks. Het paleis zelf draagt het karakter van een groote villa, maar het park met zijn prachtige dreven, zijn bosch- en waterpartijen, zijn tuinen en kweekerijen is een Vorstelijk lustoord ten volle waard. Langs do oostzijde van het paleis slingert zicli do kristalheldere Molenheek door het lage weiland, dat aan dien kant het park begrenst. Zulk een nobel geschenk, ten behoeve van zooveel behoeftige longlijders in Nederland, zet het zegel op de regeering dor Koningin- Regentes. liet nieuwe postzegel is geheel uitgevoerd naar het ontwerp van den heer J. VörtheimSr., te Rotterdam. l)e gravure van (ie omlijsting werd opgedragen aan den, lieer W. Steelink, te Amsterdam, terwijl het medaillon met portret gegraveerd word door prof, R. Stang naar een expressed'*!; voor het doel vervaar digde photographie. Naar wij vernemen, ligt het. in de bedoe ling, naar dit. model ook de zegels van tl'/s en van gulden uit te geven. Ook is een nieuw postzegel voor do waarden van 5 tol 50 cent, in bewerking. Morgen, dertien dezer, verjaart Nicolaas Beets en treedt dan zijn Siste jaar in. VB JK7I. De correspondent van het Handelsblad seinde Vrijdagochtend uit Batavia »De colonne van kolonel Van Heutsz heeft een groot snee es behaald door het gevan gennemen van Toekoe Bintara Gloempang Pajong, de vrouw van Toekoe Bintara Pekan, en Potjoet di Bambong, allen zeer voorname Atjeners. »Voorts hebben de hoofden van Troesep, Arnn, \Ioesa en Langien zich overgegeven." Des middags seinde de zelfde correspondent: »De colonne-Van Heutsz ontmoet weinig tegenstand. Na Beureunoen ingesloten te hebben, werden 50 gevangenen gemaaktde vijand had 10 dooden25 geweren vielen ons in handen. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. »De colonne is bezig een weg aan te leggen via Gigieng naar Seglj. «Den 6den dezer heeft een groote bende van Toekoe Mohammed het bevriende hoofd Tjuelong gevangen genomen; later vertoonde de bende zich in de buurt van Grong Grong. «Een partrouille slaagde er in, Mohammed te overvallen on te verjagen. Deze Moham med wordt als het voornaamste hoofd van Pedir beschouwd", Bij het Ministerie van Koloniën werd Za terdag het volgende telegram uit Pedir ont vangen «Kolonel Van Heutsz maakte een tocht naar Tèupin Raja en kreeg door nachtelijke omsingeling Toekoe Bintara Gloempang Pa jong en Potjoet di Bamboeng, die het verzet gaande .hielden, gevangen. \ele hoofden kwamen zich melden. Kedjoeroean Blang Keiiraala zal dit doen zoodra bij van zijn ziekte genezen is. Alsdan zullen allen l'e- dirsche hoofden zich onderworpen hebben. In de Edistroek is van de opgelegde boete 12(1 duizend dollar betaald". In de Midd. CA. schrijft S. het volgende Twaalfde tienduizendtal, dat wil zeggen een honderd en twintig duizend exemplaren (zegge 120000 ex.) alleen van den bundel Volks- en andere liederen van de Amsler- (larnsche «Veiveniging tot verbetering vari het Volksgezang" zijn door ons klein landje verspreid, ongerekend den stortvloed van andere Oranje-gelegenheidsliedjes. Op alle scholen hebben Ie onderwijzers zich beijverd de kinderen de melodieën en woorden te loeren. In enkele plaatsen hebben de Gemeente besturen getracht door de kinderen de ouders te bewerken: de eersten leerden de vcsjes op school, *h* laafsten kregen exemplaren van de woorden thuis. En het resultaat Wat werd er op straat gezongen 't Is haast onglooflijk en toeli volkomen waar, dat. door vroolijlce dansende troepjes gezongen(.') word. Oranje boven Leve Willem drie Van iemand, die reeds acht jaar dood is, te gaan wotischdi dal hij moge leven! Dat de «.-o.-ijalc. ook nu weder in een j «harington" moesten, klonk tol veler verba- zing uit den mond van honderden. Fin dan dal «Pietji Puck" en «Daisy Rel J foei Wie van die honderdduizenden feest,vie- i renden kon behoorlijk" een couplet van het »Wien Ncerlandscii bloed" of van het eenige «Wilhelmus van Nassau wen" tenein de brengen Van dat volkslied bij uitne mendheid, dat men zoo gaarne do Nederlan- sche «Marseillaise" noemt? Komt dan in Frankrijk of in België, waai de «Marseillaise" of de «Brabanconne" niet alleen door allen gezongen,.maar inoegevoeld en als het ware meegeleefd worden. Wie is de Hercules, die er in slagen zal den Augias-stal van ons volksgezang te ver beteren Dat ook S. aan ons «Wilhelmus" niet ge noeg schijnt te hebben, blijkt uit zijn laatste verzuchgtingen «Wie is de tweede Tollens, die ons een volkslied schenkt als het «Wien Neerlandscb bloed", dat, nu verouderd, in* zijn tijd werd gezongen en begrepen Och, Heer! verlos ons van de menigte volksliederen-rijmelaars en knutselaars, en schenk ons éen dichter, éen maar, die in staat is het Nederlandsche volk in het hart te grijpen, die het dwingt te zingen, wat hij heelt op de harp getokkeld. Een dichter dien het volk begrijpt, omdat hij het volk heeft begrepen Ter aanvulling van het zoowel voor de Fransche als de Nederlandsche vrouw opmer kelijk bericht, dat de Parijsche gemeenteraad besloot een subsidie te verleden om in het j bezit te komen van een uitvoerig rapport j betredende de Nationale Tentoonstelling van i Vrouwenarbeid te 's-Gravenhago, diene, dat dezer dagen gebleken is, daartoe te zijn aan gewezen madame Vineent. Zij, vertegenwoor digster der Chambre consultative dér arbei- dersvereonigingen in Frankrijk te l'uda-Pesth iu 1890 en té Hamburg in 1807 (tellende meer dan 150 0C0 leden) heeft thans eenige I malen de Nationale Tentoonstelling van Yrou- I wenarbeid bezichtigd, verscheidene afdeelin- gen ernstig bestudeerd en verklaard niets dan lof over te hebben, zoowel voor het plan in zijn geheel, als voor ieder deel der uitvoering afzonderlijk. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen is bepaald, dat, indien een reiziger, door het missen eener aansluiting of door een andere omstandigheid onafhan kelijk van zijn wil, het bestemmingsstalion het snelst kan bereiken door gebruik te maken van een D-trein, hij de voor het gebruik dezer treinen vastgestelde verhooging niet verschuldigd is, doch dat hein dan kos teloos een bewijs van plaatsaanwijzing moet worden uitgereikt. Zulks zal echter alleen geschieden op uitdrukkelijken last van den chef van het station, alwaar de reiziger in den D-trein stapt. De maandelijksche Zendingsbidstoud zal hier morgenavond om 8 uur worden gehou den in De Zaaier. Door het kies-college der Ned. hervormde gemeente is, ter voorziening in de vacature ontstaan door het vertrek van ds. G. Mans- velt, tot predikant bij die kerk beroepen ds. P. S. Meerburg, te 's-Graveland. j Ds. II. Teerink, predikant bij de Gerefor meerde gemeente B bier, hoeft bedankt voor het beroep naar Nieuw-Loosdrecht. Tot pastoor der oud-bisschoppelijke ge meente van den H. Georgius, aan het Zand hier, is benoemd de Eerw. F. Kenninck, hoogleeraar aan het Seminarie. De heer W. J. Immink, commies ten Post en Telegraaf kantore hier, is met ingang van 1 November benoemd tot directeur van liet Post- en Telegraafkantoor te Loenen aan de Vecht. Onze vroegere stadgenoot de Eerw. heer C. A. Mittelbeck, thans pastoor bij de oud- Iloomsehe gemeente te Oudewater, is be noemd tot pastoor te Culemborg. Onze vroegere stadgenoot de 2e luitenant der infanterie T. J. 0. baron Van Marden- broek van Ammerstol, heeft een jaar verlen ging van non-activiteit aangevraagd. Het officierskruis in de orde van Oranje- Nassau word heden middag 2 uur op plech tige wijze uitgereikt aan luitenant-kolonel G. van Essen, van het 5e regiment infan terie hier. Behalve de reeds vermelde onderscheidin gen zijn dooi- II. M. de Koningin toegekend de oere-medaillo der Oranjo-Nassau-orde in zilver aan adjudant-vaandeldrager F'. Kiope, van het 5e regiment infanterie, en in brons aan wachtmeester W. Vink, van het eska dron ordonnansen. Het is heden juist 25 jaar geleden dat de Phoenix-brouwerij toen Amersfoortsc.he Beierschbier-brouwcrij genoemd onder de kap werd gebracht. De bouw ervan werd 10 April 1873 aan besteed en uitgevoerd door een Amsterdam- mer. Opmerkelijk mag bet wel heeton, dat bij die aanbesteding, waarbij de hoogste inschrij ver f179000 dé laagste f134850 besom*Ie, niet éen enkel Amersfoortsch bouwer mee dong. Een inwoner dezer gemeente, die ook veel heeft gezien van de feesten te Amsterdam en die Zaterdagavond nog laat een wande ling met zijn vrouw maakte, vond, terwijl zij juist liepen te praten over de laatste schadelijke dagen, een nog goe Ie portemou- naie. Welk een uitkomstFluks een andere straat in, den schat nagezien, maar die be stond niet. Er was geen cent in de beurs, wel een brielje met de woorden: «valt niet mee." Historisch Gelijk we in een vorig nummer meldden, zijn door II. M. de Koningin voor alle open bare en bijzondere scholen beschikbaar ge steld eenige medailles in br< ns geslagen, dragende aan de voorzijde den beeldenaar van II. M. on aan de keerzijde de woorden «Te Amsterdam ingehuldigd op O Septem ber 1898." Deze medailles z.jn Zaterdag door don hoer Wethouder van Onderwijs in tegenwoordig heid van de Commissie van Toezicht op het Lage" onderwijs en iu overleg met de hoof den «Ier scholen en de onderwijzeressen en onderwijzers uitgereikt aan de leerlingen der onderscheidene scholen die uitmuntten door gedrag en vlijt. Zij zijn toegekend: Openbare Lagere school 2e soort, Helling- straat, aan II. Dimmen, S. Slngtcr, J, W. vnu dor Iloijdcn, Carolina Hildogouda Johanna Puseh, Carolina Ilen- drlka Lover, tl. llartogsveld, J. W. Boshuizen, Maria Boode, Dirkje Anna Francina Radersnia. Aleida Hildegonda van den Akker. Geerlruida Govordina Binding, Eva Klein, Geerlruida Johanna Bloemink en II. B. van 't Wel. Openbare Lagere school 3e soort Beek straat, aan H. van Eist., C. Bos, Wilhelmina van üoik, A. E. Bakkenes, W. Willomsen, II. Vos, Frcderika Mul der, Jacoba Cohnjon, Emilie Marie van Wanielon, Margrclha van Ginkel, II. van Beek, Gijsje van Plateriugen, Evertje van Nus en Mnrgaretlia van Laar. Openbare Lagere school 3e soort, Koning straat. aan C. van Zwol, A. van de Velde, J. Postnia, G. Kuysei, II. van den Vijzel, W. Buis, II. Wassink, J. Schipper, Gerarda Adriana Geelink, Bonkje Da niels, Luitje Wyarda, Dirkje van den Broek, Jo hanna van Daal en Johanna Eikse. School voor Chr. nationaal onderwijs, Kor- tegracht, aan J. van der Veen, A. Heinen, Dina Hoeynmkcrs, Janna Timmermans, J. Dijk, P. van Ede" Gcorljo de Groot, J. van der Hoeven, C. Schimmel, J. Bloo- iiiendaal, Aartje Hornsfelt, L. Lam, W. Ruitenberg en Aleida Strove. R. K. school voor jongens, Breedestraat, afdeeling burger- en tussehenschooi J. Kuiper, A. Luijcx, J. Roodestehi, II. van de Veer, K. Reijners, W. Pijnenberg, A. Vink, B. Bra sem, II. Smiuk, C. Eijkclenburg, S. Zwanenburg, J. Woudenberg, H. Laurijscn, afdeeling armenschool M. van Bogarije i, N. van den Heuvel, W.Jansen, .1, van der Linde, S. Spijker, R. van dc Vlasakker, J. Brits, D. Oe!p, J. van den Akker, W. Houtveen, II. van Doorn, ii. van Nes, C. van Hamersvold, S. do Groot. Boomsch Katholieke burgerschool voor meisjes, Heerenstraat: II. Kuiper, B. Vreeswijk, C. Hamers. D. Hamcrsveld, Th, Bianchi, B. Woudenberg, J. XV citers, B. Luycx, M. Weterings, M. Stork, J. Stoetscr, B. Kraanen en van den lloven. Boomsch Katholieke meisjesschool, Muur- huizen: E. Bnijs, J. Korlaar, J, van Niinvvegen, A. Eikeion- burg, Chr. Smiuk, M. Geurtsen, B. Hunnessen. M. Verkoelen, E. Jansen, A. Wols, J. Kamer, M. Heinz, en J. Pijpers. De uitreiking der medailles zal op de scho len lc soort plaats hebben op Woensdag tt.s. De 1e luitenant F. Schiitt, van do infan terie O. I. leger, als leerling der lloogere Krijgsschool gedetacheerd bij het le regi ment veld-artillerie hier, is bevorderd lot kapitein. De plaatselijke afdeeling der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst houdt heden avond 9 uur haar 50e ledenvergadering o. a. tot het kiezen van een Bestuurslid, wegens periodiek aftreden van jlir. W. II. ,l. van de Poll, en het bespreken van de belangen dor afdeeling. Dn tentoonstelling van door stadgenooten gekweekte planten zal hier vanwege «Flora- lin" plants hebben op aanstaanden Donder dag, 15 September, in den tuin van De Arend, j des middag.; van half twee lot hall' vijl'. tot f ".-'té per Meter. .Tapansebe, Chineefjcbe enz. in de nieuwste dessins on kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde Ileuucliiig-Zljdc van cent lot 1J4.05 p. Met. - ellen, gestreept, go- ra it, gewerkt, damast enz. (ca 2-10 vem-h. qtinl ui L'DOO vc-rseh. kleuren, dessins enz). e en vrij vnu invoerrechten in huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitseland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. A k. Hoflever.), Züricb. De inlevering der planten moet plaats heb ben Woensdagmiddag tusschen 3 en 5 uur. Leden van «Floralia" en leden der Afdee ling Amersfoort van het «L'treelilseii genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde" heb ben met êen dame en hunne kinderen, op vertoon van liun diploma, en inzenders, op vertoon van hun bon, vrijen toegang. Talrijke opkomst wordt verzocht als blijk van aanmoediging. Aangaande de eerepoort op de Kampstraat tijdens de inhuldigingsfeestcn wordt ons, en nu van bevoegde zijde, medegedeeld, dat er van verkoopon van bedoelde poort geen sprake is geweest. Het zware hout wordt vertimmerd tot balken en kapspanten het lichtere zal strek ken tot. brandstof. Het. doek wordt weder tot andere doeleinden gebruikt en de door den heer Van Duinen belangloos geschilderde wapens en schilden worden geborgen op een zolder. Hopen we, dal ze zeer spoedig een hun waardiger bewaarplaats erlangen en men andermaal zal kunnen genieten van hun schoon. De aandacht van stadgenooten zij geves tigd op de Oranje-tentoonstelling, de Rem- brandl-tentoonstolling on die der kleeder drachten, welke thans te Amsterdam wor den gehouden. Een grap heeft men le Amersfoort uitge haald, waardoor verscheidene Baarnaars er zijn ingeloopen. Fit Amersfoort was aan oen paar plaatselijke bladen te Baarn gemeld, dat er Zondag legen 1 uur een wedstrijd van 20 watcrvélocipèdes van Amersfoort naar de Eembrug hij Baarn zou plaats heb ben. Honderden toeschouwers verdrongen zich op dat uur aan dc lv-m voor het café Kuïjer om dit. zeldzame schouwspel te zien; maar wat er kwam, geen velocipedes, zoodat allen onverrichter zake naar huis keerden. Het cal'é Kuijer heeft er ondertusschen goede zaken mede gemaakt. In *le j.l. Zaterdag gehouden Raadsverga dering der gemeente Baarn is besloten den geconcessióneerden straatweg van Groene- veld over te nomen met ingang van 1 Ja nuari a. s. Indien deze overneming volgens do gestelde voorwaarden kan geschieden, zal de tol in dien straatweg vervallen, wa* verscheiden en zullen toejuichen. Bij de Vrijdag door Dijkgraaf en Hoog heemraden van den üunschoter veen-en vel- dendijk gehouden publieke aanbesteding van werken tot verzwaring van den Slaagschen- dijlt, was de uiislug. als volgt: pore. I., den kleinen Slaagschendijk. aannemer J. ter Haar, Bunschoten, voor f830; pore. 11., den groo- ten Slaagschendijk (god.) aannemer C. Leen heer, ie Heinciiooi'd, voor i'1150; pore. III den grooten Slaagschendijk (ged.) aannemer M. van Drie, te Amersfoort, voor f1150. Nu, na de opening der Tentoonstelling van Vrouwenarbeid, gebleken is hoe deze in vele opzichten de verwachtingen heeft overtroffen, en algemeen erkend wordt dat liet doel der onderneming is bereikt om helderder licht te verspreiden over den arbeid en het leven dor vrouw is bij eenige dames, die geen deel uitmaken van dc c.ornité's, een plan gerijpt om oen bewijs van waan leering .te geven aan dc vrouwen, die met zooveel geest kracht en kloekmoedigheid hebben gewerkt oin de tentoonstelling te doen slagen. Doch, getrouw aan het. voorbeeld van den beginne af gegeven, wenschte men dit hulde betoon niet te doen strekken om personen te vieren, maar besloot men daaraan een vonn le geven die der zaak zelve ten goede kwam. Hot. plan bestaat namelijk om eene verzameling van voorwerpen van kunst, let teren eu nijverheid bijecu te brengen en die collectie, namens de deelhebbers, aan te bieden als een geschenk aan do commissie voor de verloting, ten einde zo te bestemmen als prijzen in do. loterij, die aan deze ten toonstelling verbonden is. Men vertrouwt hierdoor allereerst het wel slagen van deze afdeeling der onderneming meer te verzekeren, doch tevens daardoor ook het eindresultaat, daarvan. Tot verschil lende artisten, boekhandelaars en nijverheids- ondernemingen is door de dames een verzoek om medewerking gericht en aanvankelijk met gunst igen uilslag, zoodat reeds de toezegging is vorkregen van verscheidene kunstenaars en letterkundigen van naam om werken van hun hand of geest voor dit, doel af te staan, terwijl ook reeds door verschillende nijver heidsinrichtingen zeer fraaie voorwerpen zijn toegezonden aan de dames, die hol initiatief hebben genomen. Indien de pogingen, die nog verder zullen gedaan worden, slagen, hoopt men in staat le zijn eens? belangrijke verzameling kunst werken en kiinslvoiii i'.ei pen bijeen te bren gen, waardoor de aanVeklal k'iioid der ver loting zeer verhoog.! zal worden, zonder dat *le inzenders enigszins geschaad zuilen wor den, daar de tot aankoop van tentoongestelde voorwerpen bestemde prijzen volledig zullen worden besteed.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2