Donderdag 15 September 1898. No. 4806. 47e Jaargang. Binnenland. Zuster Alida. üitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- cn Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 4.franco per post ƒ1.15. AHvertentiën l6 regels 60 cent; elke regel meer '10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflhieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiëu van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Burtan KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER vau AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennia van de ingezetenen, dat de Rand dezer Gemeente zal vergaderen op Maandag, den 19. September aanstaande, des namiddags te 1 Va ure. Amersfoort, don 14. September 18Ü8. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Wat samenwerking vermag, is in do leost- week te Amsterdam weder eens gebleken; de versiering en de verlichting der stad waren schitterend, de orde ondanks de on beschrijflijke drukte op straat uitstekend en bij ieder, die de inhuldigingsfeestc» te Amsterdam heeft bijgewoond, zal de berin nering levendig blijven aan den uitmunten den geest, waardoor deze leesten zich hebben gekenmerkt. Maar kan er nu niet iets meer blijvends de herinnering levendig houden aan de feest vreugde, welke in 'tgeheele land de aan vaarding der regeering door Koningin Wil- helmina gewekt heeft Het Alg. Handelsblad geeft hierop een bevestigend antwoord, waar mede wij van heeler harte instemmen. Het welslagen der feesten, zoo zegt bet blad, is voor een groot deel hieraan te danken, dat men niet alles aan de overheid of aan eene centrale commissie heeft overgelaten, maar in elke buurt of wijk óok een comité beeft gevormd, dat zelf de handen beeft uit den mouw gestoken. «Een edele wedijver is daaruit ontstaan, die heerlijke dingen heeft gewrocht. De verdeeling van arbeid beeft ook hier weder haar nut geloond en tevens heeft het vereenigingsleven, de samenwer king van velen, weder bewezen een ontzag lijke kracht te zijn. In de laatste maanden hebben die krach ten gearbeid en uitmuntend gearbeid voor teesteliikheden, voor uitspanning, voor pret. Zullen nu de talrijke buurtcommités uit eengaan en de leden van elkander afscheid nemen, na elkaar bewierrookt te hebben voor het welgeslaagde werk Valt er niet voor ben nog andere, zeker moeilijker, maar ook niet minder gewichtige arbeid te verrichten Zij hebben leeren sa menwerken en zich inspannen voor versie ringen en vermaakzou bet niet ook doenljj^zijmjja^eJ)^^ Feuilleton. 2 (Slot.) „We moeten nu oppassen voor overladendat zou verkeerd zijn" antwoordde de ziekenzuster „Al8gu mij nog een portie durft gevenben ik er niet bang voor," zei Watford schertsend. Daarna werd hij spraakzamer, Ze wilde hem niet toestaan zelf te lezen, maar las hem voor. Op zekeren ochtend zeide ze tot hem „Nu rnoogt ge vanmorgen wat opzitten" „Ha heerlijk 1" „En vanavond ga ik heen," liet zo er op volgen, „Uw bediende kan u nu verder oppassen. Ge hebt mij niet meer noodig." „Wat 'l Niet meer noodig Wat rnoet ik zonder u beginnen Jk kan niet opstaan van morgen. Ik moet nog zorgvuldig verpleegd worden. Ik wil nog niet opzitten „Ge moet het probeeren," zei ze bedaard. „Maar ik wil het zelfs niet probeeren. Zoo zijn alle vrouwen, egoïsti nis altijd," zcide hij bitter. „Ge vergist u. 't Is mijn plicht heen te gaan. Gij hebt mij niet meer noodig. Ik mag n niet op kosten jagen." „Blijf dan tot morgen,]tot ge u overtuigd hebt, dat ik nog niet zonder uw zorgen kun. Maak u over de kosten maar niet bezorgd I" Den volgenden ochtend werd de invalide ge bleven arbeiden voor boogerdoel, voor sociaal werk, bepaaldelijk tot bestrijding van werke loosheid en van armoede, tol hulpverscbnf- ling aan inderdaad deerniswaardigen Tot behartiging van tal van gemeenschappelijke belangen, waarvoor, ook bij verschil van staalkundige richting en godsdienst, samen werking mogelijk is? Want dit juist is het eigenaardige schoorie verheffende in de bestaande feestcomités, dat zij uit allerlei elementen zyn saamgesteld, die in andere opzichten niet plegen saam te gaan. Welnu, laten zij alle vraagstukken, die de burgers verdeeld houden, van hun be moeiingen uitsluiten er blijft dan toch ge noeg nuttig sociaal werk met vereende krachten te verrichten. Men zal elkander zoodoende ook beter leeren verstaan en waar- deeren. en ook hierin zullen dan de inhul digingsfeesten een heuglijke nawerking heb ben. «Indien ons denkbeeld ingang vindt, niet enkel in Amsterdam maar in het, geheele Vaderlandindien de meerderjarigheid van Koningin Wilhelmina dit gevolg kan heb ben, dat wat te Harer eere door samenwer king, door de persoonlijke dienstvervulling van duizenden is voorbereid en uitgevoerd, tevens den stoot geeft tot liet optreden van duizenden wijkcommissies voor socialen ar beid hoeveel zegen zal dan niet over Nederland worden verspreid, welk een uit gebreide en heerlijke algemeene persoonlijke dienstvervulling zal dan van het jaar Harer inhuldiging dagteekenen Het denkbeeld is alleszins der overweging waard en wij hopen dat hier en elders die overweging leiden zal tot het besluit der verschillende feestcommissies oin niet uiteen te gaan, maar te blijven samenwerken op ander gebied. Het Handelsblad wijst o. a. op de noodzakelijkheid van veler arbeid en toewijding, als de ingediende maatregelen ten behoeve van verwaarloosde kinderen wet geworden zullen zijn of de regeling van het openbaar armwezen naar den geest van onzen tijd zal zijn hervormd. Maar ook thans reeds zijn er velerlei bemoeiingen van socialen aard, die alleen door samenwerking doel kunnen treffen en waarvan wij zeggen 't Handelsblad het met bijzonderen nadruk na het zegenrijk gevolg zou wezen, dat een klove, die nog te wijd gaapt tusschen de verschillende klassen der bevolking, werd gedempt en men een slap nader zou komen tot den socialen vrede. Daarom vinde deze opwekking gehoor in tal van gemeenten in ons iand By gelegenheid der inhuldiging van Koning Willem III. in 1840, werden in de Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd tot grootkruis 2, tot commandeur 45, tot rid der 140, te zamen 157in de Militaire Wil lemsorde 7, in de orde van de Ei kek roon tot grootkruis 3, tot ridder niet de Ster (later veranderd in Groot-officier) 8, tot comman deur 49, tot ridder 205, te zamen 2G5al gemeen geheel 429 personen. Nu, op 31 Augustus, hadden de volgende benoemingen plaats: Orde van den Neder landschen Leeuw: tot grootkruis 4, tot com mandeur 21, tot ridder 170, te zarnen 204 orde van Oranje-Nassau tot commandeur 48, tot officier 4 14. tot ridder 274, te zamen 408 algemeen geheel 609. Neemt men in aanmerking, dat de bevol king van Nederland in de laatste vijftig jaren wel met een derde is vermeerderd, dan is het totaal cijfer betrekkelijk niet zoo groot als in 4849. Men dient echter niet te ver geten, dat ditmaal een zeer groot getal per sonen de eeremedaille in goud, zilver of brons van de Orde van Oranje-Nassau ontving. Bij Kon. besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, geduren de de zitting die zal aanvangen op den der den Dinsdag in deze maand, benoemd mr. A. van Namen van Eenines, lid van die Ka mer, en verder dat de tegenwoordige zitting van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 47 September, des namiddags te drie uren. De Minister van Binnelandsche Zaken wordt gemachtigd, zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Ge neraal, ten einde in een vereenigde verga dering der beide Kamers de zitting in naam van H. M. de Koningin te sluiten. In opdracht van de Tweede Kamer is door baar voorzitter, mr. J. G. Gleichman, bij Hare Majesteit de Koningin-Moeder een ct'lec- tieve audiëntie aangevraagd. Naar ons wordt medegedeeld, heeft H. M. zich bereid ver klaard de leden ten Paleize te ontvangen op Vrijdag 23 dezer, des namiddags te 5 uur, Er ontbreken thans by het wapen dei* in fanterie 526 korporaals; onder de aanwezigen zijn er omstreeks 300, die voldoende hebben voor onderofficier, doch wegens gebrek aan vacature niet bevorderd kunnen worden. liet tweedaagsch Katholiek congres tot bestrijding van drankmisbruik zal op Zon- kleed en in een armstoel voor het raam gezet. De zuster las hem een uurtjo voor en begon toen haar koffer te pakken. Watford peinsde en sloeg haar bewegingen gade. Vriendelijk, voorkomend, geduldig, verstandig hoevele vlinders kende hij niet en geen was met dit vriendelijke, zachte wezentje te verge lijken, geen enkele. Watford was advocaat en advocaten beslissen haastig. „Zuster", begon hij zacht, „Ik wilde u gaarne eens spreken." Ze hield op met pakken cn zetto zich naast hem neer. „Ik wilde u vergeving vragen voor mijn lomp gedrag dien dag, toen ik u voor hot eerst zag." „Och kom, dat is al lang vergeven en ver geten," zei ze lachend. „Ik wist, dut u het niet meende." „Ik meende het wèl," zeide hij, „maar ik was een dwaas. Jarenlang ben ik er een geweest." „Uw reputatie als kundig advocaat spreekt dat tegen, antwoordde ze. „Een kundig advocaat kan ook in sommige opzichten een dwaas zijn. 't Ware aan u geweest, mij wijsheid te leeren 1" „Aan mij vroeg ze verwonderd. „Ja aan u. Mijn leven lang haatte ik de vrouwen, liet was dwaas, maar het dwaaste was, dat ik dacht, dat alle vrouwen gelijk waren." „Ik begrijp u niet," zei de zuster angstig. „Welnu ik zal kort zijn. Ik heb mijn dwaling ingezien en hunker cr naar, mij te verbeteren, lu allo oprechtheid, zuster, wilt go uw liefde werk niet opgeven. wilt go mijn vrouw worden Verschrikt zag ze hem aan, haar oogen vul den zich met tranen. Een minuut ging voorbij vóór ze hem antwoordde. In angstige spanning wachtte hij haar antwoord af. En toen het ge geven werd, was het een groote teleurstelling voor hem. „Ik ben er zeer mede vereerd," zei ze met bleek gelaat en trillende lippen. „Maar wat ge mij vraagt, is onmogelijk." „Zijt ge reeds verloofd vroeg hij bitter. „Neen," zei ze verschrikt, „neen. „Er kan geen andere grondige reden zijn," viel hij in, „behalve, behalve. dat. na tuurlijk, dut ge mij niet liefhebt." Plotseling kwam haar plichtsgevoel boven. „Ge zijt ziek en overspannen," zei ze haastig, „ge moet u niet opwinden. Denk er niet meer overik zal schellen, ge moet terstond naar bed." Toen hij sliep, verliet dc zuster in alle stilte het huis. In den namiddag kwam de dokter. Watford vertelde hem de heele geschiedenis en was zeer neerslachtig. „Het was heel verkeerd," zei de dokter„ge hadt moeten wachten tot ge geheel hersteld waart." „Het scheen mij zoo eenzaam toe zonder haar," zei hij eenvoudig. „Geon wonder, ze is een engel van goedheid," antwoordde de dokter lachend, „maar Watford, jij trouwen? En wal zullen ze in de club ervan zeggen?" „Ik geef er niets om. De club mag mij buitensluiten, zoo zij slechts de mijne wordt!" „Welnu, probeer het nog eens. Ik zal trachten haar terug te halen. Proheer het nog eens, maar kalm, kalm," vermaande de grijsaard. dag 9 cn Maandag 40 October in het St. Joseph-gebouw aan de Kapelstraat te Utrecht worden gehouden. Door het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van !t Algemeen is onlangs tot H. M. do Koningin-Moeder bet verzoek gericht «dat het voorbereidend of bewaarschoolon- derwijs in ons land worde gemaakt tot Re- geerinsgzaak en wel door, hetzij een afzon derlijke wet tot regeling van het voorbe reidend onderwijs aan te bieden, hetzij een anvulling te geven op de bestaande Wet op bet Lager onderwijs; bovendien, door in het leven te roepm een subsidie-stelsel, waarbij aan gevestigde of nog op te richten parti culiere of gemeentelijke bewaarscholen bij dragen verleend worden in den geest alsae Wei op het Lager onderwijs dit voorschrijft voor inrichtingen van Lager onderwijs." Men schrijft uit Groningen Op medisch terrein zijn hoogleeraren, doc toren, studenten, enz., allen in de weer om den vader van de oprichting der Volkssana toria voor longlijders in Nederland te eeren, A. s Maandag herdenkt prof. Kooijker den dag waarop hij vóór 25 jaren het boogleer- aarsambt aan de universiteit te Groningen heeft aanvaard. Zijn geheele leven is geweest éen toewijding tot genezing van de mensch- heid, lijdende aan inwendige ziekten. Zijn naam is vermaard vooral in de laatste dagen, nu H. M. de Koningin-Regentes het hulde blijk der Nederlandsehe natie met het land goed «Oranje-Nassau oord" ten geschenke heeft gegeven aan het doel, waarvoor prof. Kooijker de natie heeft opgeroepen en met zulk een succes, dat na korten tijd overal in den lande eomïlé's voor dit edele streven zijn opgericht. Met blijdschap is dan ook, vooral in onze stad, de benoeming van den hoogleeraar tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw vernomen. A. s. Maan dag is het voor de geneeskundige faculteit, ja voor de geheele Universiteit, een feestdag. Aan een particulier schrijven uit Friesland zij het volgende ontleend De geestdrift in Friesland bij de Kronings feesten is niet te beschrijven. Gorredijk, het brandpunt van het socialisme, heett een feest gevierd zooais bij menschenheugenis daar niet heeft plaats gehad. In een gebouw der socialisten, waar ik voorbij ging, zag ik meer personen met oranje op de borst dan zonder. ^JveraM^ie^Oranj^boven^^^^^^^^ Toen de dokter zijn koetsje instapte, gaf hn den koetsier het adres van zuster Alida op. Hij vond haar met bleek gelaat en roode oogen. „Ik kom juist van Watford" begon de oude heer, „en hij is er slecht aan toe." Ze zag hem verschrikt fum. „Lichamelijk nu juist niet," zei hij. „Hij heeft mij alles verteld en ia wanhoopig. Gy zijt de eenige, die hem kunt redden. Moogt ge hem niet lijden Hij ziet er goed uitop zijn ge drag ia niets aan te merkenhij heeft for tuin en ik ben er zeker van, dat hij u liefheeft." „Hoe weet u dat vroeg ze door haar tranen heen. „Ik ken hem hij zegt het en dan kunt ge er op vertrouwen," antwoordde de dokter. „Ik was bevreesd, dat zijn aanzoek alleen voortsproot uit een gevoel van dankbaarheid," zei het meisje ernstig.' „Dus is hij u niet geheel en al onverschillig?" Zuster Alida bloosde en liet het hoofd zinken. „Wees verstandig, lief kind. Ik ben er zeker van, dat hij zijn aanzoek herhalen zal. Maak hem gelukkig." Met een hartelijken handdruk vertrok hij. Twee uur later ontving de zuistereen telegram „Watford bewusteloos. Ga er heen." Zuster Alida wilde geen tijd verliezen en ver trok terstond. Toen zo de ziekenkamer binnen- trud en het bed naderde, bewoog Watford zich. Hun blikken ontmoetten elkander en zeiden al wat noodig was. Drie weken daarna werd hun huwelijk in alle stilte gesloten, gevolgd door een huwelijksreis door Italië.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1