Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Onze veelgeliefde Koningin heeft ook hier aller harten veroverd en blijkt de vrede-en liefdebode in kringen waar men dit waarlijk allerminst verwacht had. Des te gelukkiger, ook voor de weder op heffing en de verdere ontwikkeling van het eenmaal zoo rijke en welvarende Friesland, dat slechts eendracht, zelfbewustzijn en on dernemingsgeest behoeft om weldra zyn oude plaats in de rij onzer provinciën te hernemen. De ontzaglijke menschenmassa, die men to Amsterdam verwacht heeft, is niet ge komen. Wel zijn er bij Kras dagelijks onge veer 40000 a 45000 personen door het tourniquet gegaan, maar natuurlijk, wie komt nu ook te Amsterdam en niet bij Kras? Daar staat tegenover, dat er hotel- en café houders zijn, die zich niet in zoo'ndruk bezoek hebben mogen verheugen, en hoe vreemd het ook klinken moge, in het cen trum der stad zijn goede hotels, die niet eens alle kamera verhuurd hebben gehad. Trouwens, het vervoer van gasten per trein is zeer tegengevallen, en de uitgebreide extra-dienst bleek zoo goed als geheel over bodig. Er zijn extratreinen uit Utrecht aan gekomen met plaats voor ongeveer 000 men- menschen, die maar 20 passagiers hadden. Volgens een betrouwbare opgave zijn er in de feestweek, naar schatting, aan de beide stations 25000 rnenschen aangekomen, waar van er hoogstwaarschijnlijk niet meer dan 10000 in de stad zijn gebleven. Dat 't er toch druk was, is geen wonder, want Amsterdam zelf telt een half millioen zielen. Dat er te Amsterdam in de feestweek druk gebruik van de trams is gemaakt, moge uit de volgende cijfers blijken. In gewone tijdon is het getal passagiers per dag gemiddeld 60 a 70000. Niettegen staande den beperkten dienst in de feest week (door elkaar is slechts een derde van de gebruikelijke ritten gemaakt) is toch eiken dag dat gemiddelde verre overschreden. De cijfers waren namelijk Maandag 83000 passagiers, Dinsdag fdit was de illuminatie dag, toen na 6 uur ae trams niet meer ge reden hebben) 75000, Woensdag 111000, Donderdag 103000 en Vrijdag 83000. Het maximum is echter bereikt den Zon dag voor de feesten. Dien dag heeft het getal passagiers bedragen 137 000, een ver voer per dag, dat nog nooit door de A. O. M. bereikt werd. Het grootste dagvervoer waarop zij tot heden wijzen kon, was 117 000, namelijk op den tweeden Pinksterdag 1885. Als een bewijs welk een groot aantal menscben zich Zondag naar Den Haag begaf om de feestelijkheden in de Kesidentie bij te wonen, kunnen wij mededeelen, dat alleen van het station Rotterdam 15 000 en van Gouda 8000 personen vertrokken zijn. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag, 18 September 1898, des namiddags half twee. Pnnten van behandeling 1. Advies der reclame-commissie betreden de reclames tegen aanslagen op het primitief kohier der Inkomsten belasting. 2. -Voorstel tot het toekennen van eene gratificatie aan de Politie. 3. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs. 4. Genoeming van leeraren aan de inrich tingen voor Middelbaar Onderwijs, met ont- werp-besluit tot vaststelling der bezoldiging. 5. benoeming van leden der commissie bedoeld bij art. 105 der Gemeentewet. 6. Samenstelling der afdeelingen. De voordrachten ter benoeming (op Maan dag a. s.) van tijdelijke leeraren aan de in richtingen voor Middelbaar onderwijs hier zijn saamgesteld als volgt Nederlandsche taal, letteren en Geschiede nis dr. A. J. Botermans, te RotterdamA. D. Raadgeep, te Doetinchemdr. K. Poll, te Grijpskerk. Wiskunde: J. M. Thiel, te Elburg; S. Ozinga, te 's-Gravenhage, C. P. L. Slracké, te Amsterdam. Fransche taal: J. H.Sauveur, te Nijmegen; mej. W. L. Veen Valck, te AmsterdamK. J. van Damme, te Amsterdam. Volgens het advies der Commissie van Toezicht en de voordracht van den Inspec teur was de volgorde dezemej. Veen Valck, de heer Sauveur, de heer van Damme. Hoogduitsche taal: J. J. Menkema, te Hil versum mej. H. C. van Eijk Voorthuizen, 's-Gravenhage; H. Luitjens, 's-Gravenhage. Bij het Dinsdag gehouden 2de toelatings examen voor het Gymnasium hier zijn ge slaagd voor klasse II de jongelingen A. R. Laan en 1. J. van den Helm. De medailles door H. M. de Koningin be schikbaar gesteld voor leerlingen der Lagere scholen, die uitmuntten door gedrag en vlijt, zijn gister uitgereikt aan de volgende leer lingen der t Jongensschool 1e soort, Heerenstraat: I). F. van Slooten, Ch. Schas, J. W. Best, G. M. van der Plank, E. Willemstjjn, J. J. Pels Rijcken, M. D. J. Gerritsen, W. H. van Helsdingen, J. B. Grootendorat. F. J. I ley ti gers, P. A. Smit, F. R. C. Braams, P. C. van Schaick. Meisjesschool le soort, PlantsoenJ. Hen driks, M. van Slooten, II. Bastert, C. Geyl, J. Geyl, M. Vigelius, J. Richard, A. van Lauren, J. van Helsdingen, G. Dowestein, J. Dorre- stein, II. Harting, A. Mulder van de Graaf. Bij het concoura hippique, te 's-Graven hage gehouden gedurende de h-ildigingsfees- ten van H. M. de Koningin, werd in het nummer voor het beste en schoonste rijpaard toegekend de le prijs aan luitenant J. Jurjaus, de 2e aan luitenant G. J. Maris, beiden uier. Door den Minister van Oorlog is nader bepaald, dat, bij de revue, die op 21 Sep tember a.s. voor H. M. de Koningin op de Renkumscbe heide zal worden gehouden, een geschikte plaats zal worden aangewezen aan de actieve en gepensionneerde ofiicieren van hot leger en do koloniale troepen, mitsgaders aan de ofiicieren der schutterijen, die te voet en met hun gezinnen, als toeschouwers, de revue wensehon bij te wonen, mits bedoelde officieren in uniform zijn gekleed, en welde actief dienende officieren van het Nederland sche leger en van de koloniale troepen in marsch-tenue. De bovenbedoelde plaats (links achterwaarts van het gevolg van den staf van H. M. de Koningin) zal nader op den dag der revue op het terrein worden aangewezen. Aangaande de revue wordt ons uit goede bron gemeld, dat de rechtervleugel wordt opgesteld 700 M. ten N. van den straatweg HeelsuinWageningen, de linkervleugel 300 M. ten Z. van den voo'rmaligen Rhynspoor- weg. Alle troepen samen een 16 000 man worden opgesteld met het front naar de Jon- I kershoeve, 400 M. ten Z. van den boschrand en in 2 liniën, in deze volgordele linie koloniale reserve, gecombineerd regiment, 2e divisie, 3e divisie; 2e linie: deputatiën, be reden wapens. Ter gelegenheid van de revue zal op Woens dag 21 dezer door de Staats-spoorwegmaat- sciiappij een extra reisgelegenheid worden ingesteld van Utrecht naar Wolf hezen. Hiertoe zullen aan genoemd station tot en met 20 dezer worden verkrijgbaar gesteld speciale retourkaarten le, 2e en 3e klasse naar Wolfhezen, alleen geldig voor de heen- en terugreis op 21 September. De locaaltreinen UtrechtZeistDrieber gen en Ede—Arnhem loopen dien dag niet. üf uit Amersfoort een speciale trein zal loopen, hopen wij in het volgend nummer te kunnen meedeelen. In de Maandagavond gehouden ledenver gaderingder plaatselijke afdeeling van «Toon kunst" is jhr. W. H. J. van de Poll, die periodiek aftrad, met algemeene stemmen herkozen tot Bestuurslid. Is het voor een deel te wijten aan het ongunstige voorjaar en den nog ongunstiger zomer, voor een ander deel moet het worden toegeschreven aan de feesten, waarvoor de trouwe kweekers van «Floralia" hebben ge pot en waarbij de planten reeds dienst deden iu de versieringen, dat de tentoonstelling dei- gekweekte planten ditmaal niet zoo mooi is als in andere jaren. Werd anders ruim 2/3 ingezonden van de aangevraagde stekjes, nu zijn er van de ruim 800 uitgereikte stekjes, nog geen 500 geëx poseerd van de 240 aanvragers, zonden er nog geen 100 in. Bovendien werden dit jaar alweer in aiwyking van vorige jaren meer 3- dan 5-cents stekjes gevraagd. Toch waren de keurmeesters, C. van Dijk, tuinbaas op «Schothorst", en L. F. Jansen, tuinbaas op «De Boom', in het algemeen niet ontevreden over de inzendingen. De prijzen werden toegekend als volgt: Eerste prijs f2.50 aanA. Homburg, W. te Beek, W. Boshuizen, C. van Nimwegen en Elicabeth de Gans. Tweede prijs fl.50 aan: J. Versteeg, W. Voorn, A. den Oude, Jan Boshuizen, en Aaltje Leijenhorst. Derde prijs fl aan: J. Eijssen, Mina Bos- huijzen, Jacob Boshuizen, wed. Van den Heuvel, E. van Warnelen, G. van Rijnen, A. de Gans, wed. F. Fröger en W. Holtman. Bestuursprijs f0.50 aan: G. de Bree, J. Maas, A. van Wamelen, C. Heere, G. Horst, R. van 't Wel, E. van der Bijl, J. Wouden berg, F. de Vries en J. van der Geest. Evenals Maandagmiddag door kolonel De Petit voor het front van het 5e regiment infanterie op plechtige wijze werd uitgereikt het officierskruis der OranjeNassau-ordeaan luitenant-kolonel G. van Essen en de zilveren e&re-medaillc dier orde aan adjudant-vaan deldrager F. Kiepe, zijn des ochtends op de heide bij de Hoeve der Veeartsenijschool dooi den commandant van hel le i-egirnent veld artillerie voor het front van de batterijen uit Utrecht en Amerafoort, op plechtige wijze aan de hoofdofficieren (waaronder overste J. G. van Gennep) en onderofficieren van dat regiment, uitgereikt de ridderorden en eere- medailles dier orde welke hun bij Kon. be sluit van 31 Augustus werden toegekend. Hedenochtend om 7 uur, en zoo vervol gens, vertrokken van hier per spoor naar Veenendaal en naar Bennekorn de staf en de veld-bataljons van liet 5e regiment infante rie en de staf en de batterijen van het le regiment, veld-artillerie teneinde deel te ne men aan de veld-oefeningen der 2e divisie. Zij keeren 21 dezer, onmiddellijk na de re vue, hier in garnizoen terug. Majoor H. A. le Bron de Vexela, comman dant van het 5e bataljon 5e regiment in fanterie, is gedurende ae mijaarsoefeningen op 15, 10 en 17 September belast met het bevel over het 3e bataljon van gemeld re giment, wijl aan luitenant-kolonel .1. van der Horst Bruijn, commandant van het 3e bataljon, gedurende voormelde datums het bevel over het regiment is opgedragen. Bij Kon. besluit is kapitein J. S. Wernas, van het 5e regiment infanterie aitngowzon om gedurende twee jaren te worden gede tacheerd by de landmacht in Wost-Indie met bestemming voor het eiland Curasao. Voor noemde officier zal 1 October a. s. derwaarts vertrekken. De jongelingen J. W. Putman Cramer, B. van Marwijk Kooij en J. J. Broekman heb ben bij bet 5e regiment infanterie aangegaan de verbintenis als adspirant-vaandrig voor liet Reservekader. De 2e luitenants der cavalerie P. II. B. Beernink, R. F. C. baron Bentinck en J. A. baron Van Heekeren van Molecaten worden met ingang van 1 October gedetacheerd bij de Rijschool hier, tot het volgen van een cursus. Kapitein F. Schtitt, van het O. I. leger, gedetacheerd bij het le regiment veld-artil lerie hier, is door den chef van den Gene nden staf aangewezen om den Sultan van Siak gedurende de revue op 21 September a. s. te vergezellen. Door verkeerden vvisselstand is Dinsdag middag omtrent half vier een goederenwagen uit Amsterdam geloopen op een machine met twee wagens die stilstonden bij het stop- blok vóór de goederenloods der Centraalspoor hier. De achterste wagen werd daardoor over het stopblok en in het gedeelte der loods geschoven, dat ingericht is voor kantoortje en waarin 3 klerken aanwezig waren. Door het gelluit van den machinist- die het ongeval zag aankomen en zooveel moge lijk remde opmerkzaam gemaakt, ontkwa men twee hunner in de loodsde derde, de heer C. Goossens, geraakte bekneld tusschen de verbrijzelende houten vloer en kneusde het linkerbeen, dat zeer vermoedelijk gebroken is. I)e artsen J. W. Jorissen en dr. J. M. Croockewit verleenden de eerste heelkundige hulp aan den patiënt, die per rijtuig naar zijn woning moest worden gebracht. De raaterieele schade is, wonder boven wonder, zeer gering. In verband met de sluiting der Nationale tentoonstelling van Vrouwenarbeid te 's-Gra- venbage op 21 dezer zal de uitgifte dei- couponboekjes of speciale retourkaarten als dan worden gestaakt. Terwjjl Maandagmiddag te Barneveld een drietal personen bezig waren de gepachte tienden binnen te halen, schrikte eensklaps het paard en sloeg op hol, tengevolge waar van de barbier IJ. met zooveel kracht van den wagen geslingerd werd, dat hij, behalve andere kneuzingen, twee beenbreuken be kwam. In bedenkelijken toestand is hij per wagen huiswaarts vervoerd. In de plaats van den heer J. Kamphuis, die op zijn verzoek uit zijn betrekking als Gemeente-ontvanger van Hoevelaken eervol werd ontslagen, is benoemd de heer J. War- molts, te Hilversum. Op plaatsjes, in tuinpuden, tusschen stecnen en op zooveel meer plaatsen is het woeke ren van gras daarom zoo nadeelig, behalve om 'l onsierlijke, omdat door het herhaalde wieden en uitsteken telkens gaten ontstaan, waardoor het plaveisel voortdurond slechter wordt. Te I'arijs past men op de binnenplaatsen der publieke gebouwen het volgende middel toe. Men laat in een ketel 50 a 60 Liter water, 20 pond ongebluschte kalk en 4 pond zwavel koken en die kokende vloeistof giet men over de met gras begroeide plaatsen. Het gras verdwijnt als met een tooverslag. Dat de uit vuurapuwende bergen stroo- mende lava zeer heet is, is zeker van alge meene bekendheid, hoe hoog echter de tem peratuur in 't algemeen wel mag zijn, daar van kan men zien geen juist denkbeeld vor men. Men zal daarbij zoo ongeveer we, denken aan de warmte van kokend water Dat is echter verre van juist. Nauwkeurige temperatuur-metingen waren, zooals zeer begrijpelijk is, met buitengewone moeilijkhe den verbonden, de Italiaan Adolfo Barioli heeft deze moeilijkheden echter overwonnen en, om geheel zeker te zijn, de lava warmte op twee verschillende wijzen gemeten die, in verhouding, tot goed met elkaar in over eenstem ing zijnde resultaten hebben geleid. Volgens deze gegevens bedraagt do tem peratuur van de lava, op het oogenblik dat zij uit den krater te voorschijn komt, 980 tot 1080 graden Celsius, en wanneer zij 2 Kilometer in de vrye lucht gestroomd hoeft, toch riog 750 tot S70 graden. By zulke geweldige temperaturen kunnen de alles verwoestende uitwerkingen der lava voor zeker niet verbazend meer schijnen. Nu de fietsen en de automobielen de paar den verdringen, moet voor deze een andore uitweg worden gezocht. In de Fransche bladen leest men dan ook reeds liet vooroordeel tegen het gebruik van paardenvleesch is in den laatsten tijd sterk afgenomen, zoodat het in vele landen, met name in Frankrijk, oen voorname plaats in de voeding begint in te nemen. In dat land bestaat een speciaal veeartscnijkundig toe zicht op hel ter markt te koop aangeboden paardenvleesch. Paardenvleesch is zoer geschikt voor de voeding en heeft bijzonder voedende eigen schappen. Met bevat meer eiwitstoffen dan- osse- of koovleesch gerookte paarderitong is verre te verkiezen boven buffeltong. Het tonisch vermogen van home-tea is veel ster ker dan datvan heef-lea en hor se-tea is tevens aangenamer van smaak. Als soopvloesch aan gewend, is paardenvleesch voordeeliger, maar het moet langer gekookt worden. Gekookt zijnde, is het gemakkelijker te ve.-teren; gebraden doet het denken aan wildbraad. Hoe men het ook toebereidt, het is gezond, smakelijk, voedzaum en goedkoop. Allo bibliotheken te New-York zijn nu tot éen enkele vereenigd welke onder het be heer staat van dr. Billings. Deze heeft beslo ten, dat, wanneer de centrale bibliotheek in werking zal treden, al de onder het publiek gecirculeerd hebbende boeken ontsmet zullen worden, alvorens weder op hun plaats gezet te worden. To dien einde is een toestel ge maakt, waarin de werken twee uur zullen vertoeven; dit tijdsverloop heeft men noodig om door fonnaldehyde-dampen al de microör- ganismen te dooden. Het schijnt, dat dezo wijze van ontsmetting is geenen dccle schade aan de boeken toe brengt en het voordeel oplevert dat tevens de parasieten, die gewoonlijk in de banden van oude boeken aanwezig zijn, omkomen. AL t. V. Het is bekend, dat Reethoven in het laatst zijns levens zich meer en meer uit de we reld terugtrok, en veel aan zwaarmoedigheid leed, waarschijnlijk tengevolge zijner doof heid, die den umgang mi' zijn vrienden zeer bemoeilijkte. Zeer dikwijls gebeurde het, dat hij woigorde zyn beste vrirnden tc ontvangen en als zy bij hom toegelaten werden, ze ruw en onvriendelijk behandelde, waarbij kwam, dat hij zyn doofheid voor hen verbergen wilde. In een dergelijke hypochondrische bui zond hij eens zyn oude huishoudster weg, daar hij meende, zelf zyn eten wel te kunnen koken, en werkelijk zag rnen hem den volgenden dug op inkoop uitgaan. Een uurtje daarna kwam hy terug met brood en een stuk vleesch in do hand en in den grooten zak van zijn ouden brui nen rok groenten en undero zaken voor zijn middagmaal. In 't vervolg liet hij zijn partituren en zijn klavier met rust, en verdiepte zich ge heel in de studie van zijn kookboek. Toon hij dacht, genoeg vorderingen in do kook kunst te hebben gemaakt, ging hij zqn vrien den bezoeken, hen uitnoodigend tot een mid dagmaal, dat hy zelf had bereid. Dozen lieten, nieuwsgierig als ze waren, niet na op don bepaalden tijd togenwooréig to zyn. Ze von den den componist in de keuken met een slaapmuts op en een schort voor, yverig be zig rnet het klaarmaken van het oton. Ein delijk zette men zich aan tatel, waarbij Beet hoven zelf opdiende doch mot welke benauwde blikken zag rnen elkaar aan, toen er een dikke, zwarte brij op tafel verscheen waarin vormlooze klompen ronddrevendat was de soep Dan kwam er een taai stuk rund- vleescb, een of andere roodgekleurde groente, eon verbrand gebraad on een pudding, die er als oen in traan gekookte muts uitzag I Do gasten konden geen hapje nuar binneu werken, alleen Beethoven at mot ongeloof lijken eetlust, prees elk gerecht en hoopte, dat men alles voortreffelijk vond. Eerst op straat, nadat men tweo uur aan tafel gezoton had, konden zy hun lachlust botvieren, en nooit hebben ze het diner ver geten, waarbij Beethovon als kok fungoerde.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2