Donderdag 22 September 1898. THE CONTINENTAL BAK, No. 4808. 47e Jaargang. Stadsnieuws. De Detective. Firma A. üitgave H. VAN CL E E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement por 3 maanjjen f 1.franco per post f 1.15. Ad verten tiën 16 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsad verten tien per regel 15 cent. Alzondcrl\jlce nummers iO cent. By advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gobracht. Bureau KORTEQRACHT 6 6. Tclephoon 19. KENNI8GEVIN NATIONALE MILITIE. D« BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op urt. 26 der Militiewot, tijdelijk sre- iQJoógu. J. 'l?' 1 'xTttor b der Wot van Jon 'l- April 1892 (Staatsblad No- 56), Doen te weten dat het register van inschrij ving over het jaar 1898 en de alpabetische naam lijst, bevattende de ingeschreven voor de lich ting der nationale militie voor 1899, gedurende aeht dngen, te rekenen van heden, van 's voor- middags 10 tot 1 uur des namiddags, ter Secre tarie voor eenieder ter lezing liggen, binnen welken tijd bij den heer Commissaris der Ko ningin bezwaren kunnen worden ingebracht door middel van een door de noodigo bewijs stukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, intcdicnen bij den Burgemeester der woonplaats. Amersfoort, don 20 September 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D- SCHlMMEF.l'F.NNLNCK Do Secretaris, W. L. SC1IELTUS. Vegadering van don Raad der Gemeente Amersfoort van Maandag 19 September 1898, des middags 13/4 uur. Voorzitter de heer Burgemeester, mr. F. D. graaf Sehimmelpenriinck. Tegenwoordig 12 ledenafwezig met kennisgeving de hoerenmr. Prikken, mr. Van Zijst en Van Beek, benevens de hoeren Tromp van Holst en Garjeanne. De notulen van de vorige vergadering, gehouden op 23 Augustus, worden gelezen en z. h. st. aldus gearresteerd. De Voorzitter brengt in behandeling punt I der Agenda, oen advies dor Reclame-com missie betreffende reclames togen aanslagen op het primitief kohier der Inkomsten-be lasting. Conform dit prscadvies wordt z. h. st. besloten. Vervolgens wordt aan de orde gesteld een voorstel tot het toekennen van een gratifi catie aan de Politie, tot een bedrag van f 100 en ten bate van de agenten en do Rijksveld wachters, die gedurende de feestdagen dienst deden en dit als bewijs van erkentelijkheid voor hun optreden, dat zeker voel bijgedra gen tot de voorbeeldige wijze waarop die feesten hun verloop hadden. De heer Gerritsen wil, waar ook de Garnizoens-commandant zijn tevredenheid Feuilleton. (2) Neen nog niet, antwoordde ik, maar over oen dag of wat zit hij zeker ook achter slot en grendel. Walli glimlachte, maar zeide niets. Ik zond Toop om een glas whisky. Onze gevangene scheen zeer welgemoed. Juist toen hij op onze gezondheid dronk, trad de andere vis- scher binnen. Goeden morgen, hoeren riep hij vroo- lijk. Ik feliciteer u mot uw goede vangst, maar om u de waarheid te zeggen, ware het mij aangenamer geweest, indien ge een paar uur later gekomen waart. Nu, in ieder ge val hebt go de eer van de provinciale politie gored in mijn oogen tenminste. Verwonderd keken we den vreemdeling aan. Ik begrijp u niet meneer, zeide ik. Niet vroeg hij. Dan heb ik mijn rol uitstekend gespeeldIk moet mijzelf dus voorstelden, ik bob hier gelogeerd onder den naam van «mijnheer Waller uit Birmingham," hartstochtelijk liefhebber van vissollen. Maar eigenlijk heb ik slechts naar do visch gean- geld, die gij mij hebt weggevangen, namelijk betuigde over do troepen, van deze plaats een woord van dank spreken aan de burge rij voor haar uitstekende houding geduren de deze zeer gedenkwaardige dagen en ook den lof onderschrijven, door het college van B. en W. aan do politie gobracht. De heer Hamers confirmeert hetgeen de heer Gerritsen zeide. Het voorstel wordt hierna z. h. st. aange nomen. Aan de orde is de benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op hot Lager ouderwijs ten gevolge van het vertrek van arts Beijers. De Voorzitter herinnert, dat ander maal een geneeskundige dient benoemd. Bij de thans volgende stemming verwerft arts Jorissen 8, dr. Schreuder 2 en mr. Prikken 1 stem, zoodat eerstgenoemde ge kozen is. Van de benoeming zal hem kennis worden gegeven. Aan ile orde wordt thans gesteld de be noeming van leeruren aan de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs, en wel voor Nederlaudsche taal en letteren en Geschie denis: dr. A. J. Botermans 4, de heer A. D. Raadgeep 8, dr. K. Poll 0 stemmen, zoodat de tweede voorgedragene benoemd is. Wiskunde: J. M. Thiol II, S. O/inga 1, C. P. L. Stracké 0 stemmen, zoodat do eerst- voorgedragene benoemd is. Frunsclie taal. De voordracht van B. en W. was: 11. Suuveur te Nijmegen, mej. VV. L. Veen Valck te Amsterdam, K. J. van Damme te Bussum, Volgens bet advies der Commissie van Toezicht en de voordracht van den Inspec teur was de volgorde dezemej. Veen Valck, do heer Suuveur, de heer Van Damme. De lieer Gerritsen, die te voren zijn interpellatie had aangekondigd, zeide, dat B. en VV., zonder eenige nadere schriftelijke toelichting, hebben gemeend de voordracht van den Inspecteur te moeten wijzigen. Spr. zou thans gaarne vernemen waai om dit ge schiedde. Immers er is oen oproeping go- daan voor mannelijke on vrouwelijke can- didaten. Is die oproeping wel serieus geweest, vraagt spr. Waarom is er dan niet bijgezet dat mannelijke sollicitanten de voorkeur zouden genieten Het verheugde spr. dat men een proef wilde nemen met een Ice ra ros, doch die proef dient nu ook genomen, te meer, daar de sollicitante verre de voorkeur verdient en ook de eenige is met volledige bevoegdheid. Wordt z\j niet benoemd, dan I is dit gelijk te stellen mot oen slag in het gezicht van Inspecteur en Commissie van Toezicht; de Raad zou doen donken aan een Kamper-ui. Spr. zoude guarno inlichtingen ontvangen van don heer Wethouder van Onderwijs. De Voorzitter zegt, dat als dit den heer Gerritsen het zelfde is. hy liern zal antwoorden, óok omdat hij hoorde tot de meerderheid in hot college van B. en VV. die meewerkte tot doze afwnking van de voordracht van don Inspecteur. Spr. schroomt ook geenszins de gevraagde inlichtingen te geven in een openbare zitting, omdat geen per soonlijke overwegingen golden, doch wijl de meerderheid van het Dagelijksch Bestuurde voorkeur gal aan oen mannelyk sollicitant waar de bevoegdheid voldoende was. Spr. i kan zich niet voorstellen, dat deze wijziging l in de voordracht ten gevolge zou hebben een minder aangename verhouding mot ln- j spectcur en Commissie van Toezicht. I De heer 0~5 r ritsen repliceert dankbaar j Ie zijn, doch niet voldaan. In de vorige I Raadszitting zijn door B. en VV. voorstellen I gedaan tot oproeping van mannelijke én I vrouwelijke sollicitanten en spr. meerit, dut B. en VV. zich nu ook eerlijk hadden moeten houden aan dezen opdracht van den Raad. Spr. herhaalt, dat de sollicitante in het bezit is van do beide akten, terwijl de heeron slechts óen akte h»bben en naar zijn meening hadden B. en W. thans niet de voorkeur mogen geven aan een mannelyk candidaat, óok al is deze inferieur. De bezwaren, die zij hadden tegen de benoeming van oone loerares hadden zij te voren moeten moe- doelen De Voorzitter zegt dat er naar z\jn mooning zoodanig verschil van inzicht heersent, dat hier niet veel meer over valt te redone- neeren en de stemming van den Raad zal moeten beslissen. Wethouder Visser verklaart niet recht to hogrypen waarom do lieer Gerritsen dit alles te berde brengt. De Ruud is geheel on afhankelijk in zijn keuze; hij toonde dit zoo even nog door de benoeming van den tweede voorgedragene. Spr. verklaart meegegaan te zijn met hot voorstel tot oproeping ook van vrouwelijke sollicitanten omdat hy meondo, dat er geen mannelijke disponibel waren. Hy moet echter bezwaar maken do leeraros to benoemen, aan ee.'i school die voor 15/10 bestaat uit jongens. Uit dien hoofde heeft spr. ur dan ook toe meegewerkt, de voor dracht te helpen wijzigen. De lieer G o r r i ts e n, voor do dorde maal het woord erlangend, zegt, dat mej. Veen Valck gedurende G jaar verbonden is aan oen school waarin zy mei zeer groot succes onderwijs geelt aan eon klasse van 47 jongens van 13 tot 17 jaar, terwijl zij hier «en klasso zal krijgon van 14 of 15 knapen van 12 tot 14 jaar. Wethouder Visser zal hierop niet meer antwoorden, doch wensclit te constateeren, dat, waar de Raad vrij is in zljno keuze, ook B. en W. vrij zÜn '"-'f wijzigen dor voor dracht. Tot stemming wordt alsnu overgegaan. De hoer Suuveur verwerft 4, mej. Veen Valei' 8, de lieer Van Damme 0 stemmen. Do Voorzitter stelt nu aan de orde ile benoeming van oon loornar of loerares in do Hoogduitscho taal. De lieer J. J. Menkoma, to Hilversum, ver werft 11, mej. H. 0. van Ëyck van Voort- huizon 1, de lieer II. Luitjens 0 stommen. De salarissen dor benoemden zullen wor den vastgesteld in een volgende vergadering A. J. van der NA ATEN Co., WIJNHANDELAREN, AMERSFOORT, LANOESTRAAT, F. 52. AGENTEN dor CONTINENTAL CATADURA COMPANY, to BRUSSEL, berichten fte OPKXMXG op T.ATKilUAG VI S PPT KV UK H van hun S.SKOX tot gebruik van Wijnen per GIL AS, /tieren, iAmonaties en andere Ververst'hingen. Leo Walli. Ik ben Robert, Federmnn, detec tive van Scotland Yard. Ik was zóo verbaasd, dat ik geen woord kon uiten, tnaarmyn gevangene was woedend. Dus ul die vriendelijkheid moest dienen om mij in den val te lokken 't riep hij. Dat is de gemeenste streek, die ik ooit beleefd heb. Bloedhond! Schurk! Ja, ja, hernam de agent der geheime po litie lachend, scheld maar gerustdat zal io opluchten. Je bent een slimme vos, Walli, en om dien te vangen is een bloedhond noodig. Ik vermoedde echter niet, dat anderen je óok op hot spoor waren. Heeren, ik ben u niet zeer dankbaar dat go mij de gelegen heid om de premie te verdienen, hebt weg- 8tt! lk lachte en zeide We hebben behalve den vos nog meer. Toon toonde hem de juweelen in den dub belen bodem. Wat? Hebt ge die óok gevonden '1 Ik dacht, dat Pardon de buit moegenomen had. Oplettend luisterde hij naar mijn verhaal en ik was zeer gevleid door zijn lof. Na oenig overleg sprak hij Het boste wat we thans doen kunnen, is naar Birmingham sporen, vandaar neem ik Walli mee; voor u is het niet aangenaam, naar Londen Ie sporen, vooral daar ge over een paar dagen weer als getuige daarheen opgeroepen zult worden. Ge zult van den chef' van hot detective-bureau een brief krygen, waarop ge trotsch zult kunnen wezen» dat beloof ik umaar wacht eens, ik hob u mijn volmacht nog niet laten zien. Kn hij toonde my een doorzijn chef onder teekend papier, waarin do politie vorzorlit werd, hem in alle mogclijku opzichten tor zijde te staan. Ongeveer twintig minuten vóór het ver trok van den trein kwamen wij aan liet station. Op raad van den detective begaven wij ons naar do wachtkamer. Toen wy later op het perron kwamen, zagen we oen naar de laatste mode geklecdo dame haastig op ons toeloopen. Hemel, Leo, hebben ze jullie heiden go- pakt riep zo. Wat een domkoppon zyn jullie. Federman was vuurrood geworden van er gernis. Ga uit dor weg, riep hy woedend, wat wilt u eigenlijk Dit is myn gevangene. Kent u hem? Zij scheen hem oogenblikkelyk te begrij pen, Ik heb mo vergist, stamelde ze. Ik meende in uw gevangene een oude kennis van my te zien. I Uit den wegriep do detective, of ik I laat u gevangen nemen. Do vrouw wierp nog een blik op beidon. Toen verwijderde zij zich, zonder oon woord j to zeggen. Na eenige minuten ging ik ook weg, onder voorwendsel, dat ik met den stationschef over liet resorveeron van oon coupé wilde spreken. Om do waarheid to zoggen, gevoelde ik mij volstrekt niet op mijii gemak. Het ge- drug der vrouw en haar woorden liadilon mijn argwaan gewekt, temeer daar ik meende duidelyk gezien to hebben, dat zij met don de tective een blik van verstandhouding wisselde. lk wist niet wat te (lonken en moest do zaak met mijzelf overleggendaarvoor had ik woinig tyd, want over tien minuten zou do trein vertrekken. Hot spijt my, dat ik geen gereserveerde coupé kun krygon, zeide ik. Ik moet u he laas alleen laten. Ken mijner chefs is uun hot station on wonscht mij te spreken. Pa lely blijft by u tot do trein vortrokt. Adieu. 't Ga u goed, zeide Foderman op bij zonder hartelijKon toon, nogmaals van harte golukgowensclit; morgen is heel London vol van uw vangst. Ik ging hoon en begaf mij naar don sta tionschef, die my, nadat ik liorn snel do zaak had medegedeeld, een wijden uniformmatt- tol en non dienstpet leende, lk zotte mij in du coupé van den hoofdconducteur. Ik was I overtuigd, niet herkend te zullen worden. Aan leder station stapte ik uit on liep den Iroin langs, lk zag, dut mijn belde vrien den heel gezellig samen zalen to praten. I (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1