Binnenland. Aan de orde is de benoeming van twee leden'der Commissie voor de straf- verorde ningen, Herkozen worden de periodiek af- tredainlen, de lieereu Ceiosse en mr, Van Zijst. Hierna worden de afdeelingen getrokken, welke zijn snamgesteld als volgt le af- deeling de hoerenWethouder Visser, Van Kalken, VanReek, Hamers, Van der Want, Gerritsen, Klober en Croockewit2e a I'd re ling do hoeren: Wethouder Ceiosse, mr. Prikken, Van Kek, Van Esvnld, mr. Van Zijst, Garjeanno, Tromp van Holst, en mr. Heyligers. Ingekomen waren: Een missive van den Directeur van het Kabinet van II. M. do Koningin, houdende betuiging van erkentelijkheid voor liet in ons nummer van 8 September meegedeeld advies van hulde, trouw en gehechtheid aan 11. M. door B. en W. namens don Itaail dezer gemeente overhandigd ter audiëntie van 7 September aangenomen voor kennisge ving; het in ons nummer van 5 dezer meege deeld adres van omwonenden der Varken markt. houdende verzoek om don naam van dat plein in verband met het planten van den Koningin Willielnnna-boom te veran deren om prrcadvies aan II. en W. de Gemeonto-begrooting voor 1899 verzonden naar de afdeelingen. oen request van R. van 't Wel en G. J. Hoode, onderwijzers aan de Herhalingsschool, om verhooging van hun salaris, op gronden uiteengezet in een daarbij gevoegde Memorie om prjeadvies aan P>. en W. Niets meer te verhandelen zijnde, wordt de vergadering te 2.22 gesloten. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal hedenavond om 8 uur ten Raadliuize een openbare vergadering houden. Van elders is bij den Gemeente-ontvanger van Amersfoort lieden ingekomen een be drag van f81, bel rellende bijbetaling van gemeente-inkomstenbelasting, door X. N. ver schuldigd. Er is een nieuwe, geheel herziene ukgave verschenen van de «Handleiding voor de houders van Kilometerboekjes". Ditmaal noemt de uitgever zijn «Hand leiding" niet meer een «beknopte" maar «volledige" en die gewijzigde titel is volko men gerechtvaardigd, want er ontbreekt ook niet liet geringste aan. Alles wat de reizi ger met «Kilometerboekjes" ook maar eetiigs- zins dient of hij wensciit, te weten, is iu de nieuwe uitgave te vinden en zeer gemakkelijk te vinden, daar elke rubriek door haar «Sticlnvort", dat met grooter typen aan den rand is gedrukt, onmiddellijk in 't oog valt. Ook wordt in elke rubriek alles wat haar aangaat, geheel in volgorde behandeld. Her halingen zijn dus evenzeer vermeden als leemten gelaten, en deze systematische be handeling verhoogt niet weinig liet practische gebruik van liet nuttige boekje. Do afstandswyzers hebben, iri het vroegere formaat, een belangrijke uitbreiding ondergaan door du invulling van een grooter aantal stations, die voor liet reizend publiek van groot belang zijn, zooals Baarn en Valken burg. Ook de lielder-duiilulijke kaart, is geheel volgens de nieuwe toestanden bijge werkt en vermeldt dus de afstanden op de i lijnen van den voormalige» Grand Central Spoorweg lludol-Ylmlrup, Tilburg-Baarle- j Nassau en Alitastriclit-Simpelveld) benevens de afstanden tnsschen grens en grens-lations, ten gerieve van de reizigers tevens geabon neerd op de lijnen der Belgische Staatsspoor wegen. Niettegenstaande alle deze en vele andere verbeteringen, enz. is de prijs van de Handleiding dezelfde gebleven (13 cent per exemplaar). Wij kunnen do nieuwe uitgave, die even als de vorige aan alle stations verkrijgbaar is, daarom gerustelyk aanbevelen en ver wachten een volledig succes voor den on- vermoeiden uitgever. In de Dinsdag 20 dezer gehouden alge- meene vergadering, deed de Commissie toi versiering van Varkenmarkt en Langeslraat tot aan de Vischmarkt, rekening en verant woording van haar gehouden beheer, waar uit bleek, dat oen vrij beduidend batig saldo in kas is gebleven. De rekening word door twee der aanwezige hoeren nagezien en accoord bevonden. De commissie besprak de wenschelijkheid tot oprichting van een «Ycreeniging tot Be vordering van liet Vreemdelingenverkeer" te dezer stede en werd met algemeen® stem men gemachtigd daartoe pogingen aan te wenden en bij voldoende deelneming, ouk i hot kassaldo tot dat doel te mogen bestem- men. Deze opdracht is door de commissie bereidwillig aanvaard, die reeds, blijkens achterstaande advertentie, een oproeping I doet tot het houden nenur Algomoenu ver- gade ring op Dinsdag 27 (lozer, waartoe alle ingezetenen, die belangstellen in den bloei onzer stad, worden uitgenoodigd. Onze studgouoote mej. 11. I. K. Mezger is benoemd tot leorares in piano-spel aan de Muziekschool .lor plaaMilko alilecling .lor Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Maandag werd voor de Arrondissements rechtbank te Utrecht behandeld de zaak tegen den tapper C. A. S. uit Amersfoort, beklaagd wegens verduistering in 1897 en 1898 van i 88 ten nadeele van de„\ ereeniging voor werkver schaffing" te Haarlem, van welke hij bier tor stede agent was. De «werkverschaffing" scheen moer spe ciaal voor den directeur bestemd te zijn. De contributie bedroeg zes cent, per week. dat is t'3.12 per jaar. Na aftrok der verschillende onkosten ontving de maatschappij daarvan ongeveer f2.30. Nu werd aan de leden steeds voorgespiegeld, dat aan <lc werkverschaffing een jaarlijksche loterij verbonden was zonder nieten; de waarde der prijzen liep van 1*250. tot 1 50 De beklaagde beeft verzuimd een gedeelte van de geïnde gekfen op tijd af te dragen. Dit kon hij niet doen. want hij was ziek ge worden en het geld nu in zijn huishouden ou tapperij v. rbruikt. Tengevolge hiervan moest een 50-tal Amers- I'oortsebe ingezetenen vergeefs wachten op de prijzen, «lie ze hoogstwaarschijnlijk toch niet zouden hebben gekregen, en zij dienden nu een aanklacht in. Dit ziekte oorzaak was, kon wellicht, gelden als verzachting, doch het nam het misdrijf niet weg. Een ernstig misdrijf noemde do officier dit. De bekl. had het geld moeten op sturen en dan, desnoods met behulp van bet Armbestuur, in zijn onderhoud moeten voor zien. Nu waren ecu 50 personen gedupeerd, die langen tijd vergeefs wachtten op do ca deaus, die ;e zouden hebben getrokken of niet zouden hebben getrokken. Spr. eisehtc een gevangenisstraf van 3 maanden. De verdediger, mr. Prikken, betoogde, dat het hier betrof' een civiel-rechteiijlc geschil, tusschon beklaagde en de vereeniging. Be klaagde had wel willen betalen, maar niet zooveel als de directie van hem eischte. Spr. was daarom van meening, dat de zaak ge sehorst moest worden, en eerst ei viel-rec li te- lijk uitgemaakt, hoewel de beschuldige was Spr. concludeerde tot vrijspraak voor bekl. subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 1 October. Als we hier een enkel woord zeggen over de leger-revue gister door II. M. de Konin gin op de Reukumsche heide gehouden, dan is dit niet om in herhalingen te treden van hutgeen de groote bladen dienaangaande reeds meedeelden. Ook wij hadden onze reis-avon- turenook wij hebben ons verheugd in liet aanschouwen van H. M., ons vermeid in de tienduizenden die uit alle oorden des lands langs allerlei wegen en met alle denkbare moderne en vóórhistorische vervoermiddelen waren opgegaan naar de prachtige heide, waar half Nederland elkaar rendez-vous had gegevenook wij hebben gezien de groote mannen van land- en zeemacht, die nu gopensionneerd de eer des lands hebben hoog gehouden in de Overzeesche gewesten. Ook wij hebben de overtuigiug gekregen, dat hot Nederlandse!»; leger gister een'zijner schoonste triomfen heeft behaald: de onver deelde goedkeuring van vakman en van leek, die getuige was van het grootsche, onver getelijke schouwspel. Maar wat velen hebben gemist, is de ovatie door de troepen te voet aan II. M. gebracht toen Zij van liet terrein terug keerde naar de voor Haar gemaakte halte, waarbij de infanterie was saamgetrokken na het defileeren. Een donderend hoezeeaangeheven door du hoogstgeplaatste officieren zoowel als door don jongste» milicien werd hier uitgebracht aan 11. AI. Die, eenigszins verrast door deze spontane hulde, op de minzaamste wijze dankte. Luitenant-generaal Kool, de bevelhebber der voreenigdc troepen, vergunne ons, dat wij Imm wij hein onzen hartelijke» dank brengen voor «le niet genoeg te waardeerc» hulpvaardigheid ons betoond en sta ons toe, onze bijzondere erkentelijkheid uit te spre ken aan luitenant 11. O. A. de Block voor do wijze waarop hij onze, onder deze omstan digheden vooral zoo moeilijke, taak als ver slaggever, met zóo groote hulpvaardigheid on welwillendheid heeft verlicht. Uit 's-Gravenhage wordt ons van zeer geachte zijde plaatsing verzocht van de volgende mededeeling In buitenlandsehe bladen circuleerde de vorige week een bericht, ontleend aan de Metropoli2 van Antwerpen, omtrent een voorval nabij het rijtuig van II. M. de Koningin eenige weken geleden tij dens een tocht naar Baarn, waardoor een met name genoemde Hofdame, in het rijtuig gezeten, zou zijn gekwekt. Dat bericht bevatte de duidelijkste scoren van onjuistheid. H. M. de Konm- gin rijdt nooit met drio Hofdiunes uit, zooals in liet bwiolit werd gemeldde Hofdame, wier naam werd genoemd, is ongehuwd, zoodat nooit haar echtgenoot, gelijk in het bericht beweerd werd, de zegsman heeft kunnen zijn. Doch nu dat bericht ook in binnen- lamlsche bladen opgenomen ..'onlt het gewenscht geacht met de meeste stel ligheid den inhoud daarvan tegen te spreken. Noch te Baarn, noch te Soestdijk. w er iets gebeurd, wat aanleiding kan heb ben gegeven tot het verspreide gerucht, en er is geen Hofdame is gekwetst. liet bericht moot dan ook worden be schouwd als geheel uit de lucht gegrepen. De troonrede, Dinsdag door II. M. «lo Ko ningin in «lo vcroenigtie zitting van de beul» Kamers dor Staten-Generaal uitgesproken, luid'ie als volgt: Mijne Hoeren! Weinige «lagen zijn voorbijgegaan sedert het plechtige oogenblik, waarop Ik, na «Ie regeering aanvaard te hebben, in uw malden den eed" allegde en uwe huldiging ontving. Talloos waren de bewijzen van vaderlainls- lief'le en gehechtheid aan Mijn stamhuis. IK; herinnering daaraan zal bij Mij omiitwisch- baar zijn. Thans roept U de aanvang van het zitting jaar tol hervatting uwer gewone werkzaam- lieden. Mogen zij, onder Gods zegen, strekken tot welzijn van het Koninkrijk. Do toestand van Land en Volk is in menig 1 opzicht bevredigend. De betrekkingen mei «Ie biiitenlandsche mogendheden blijven zeer vriendschappelijk, Mot bijzondere ingeno menheid ontving lk het voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tol hol houden van oene conferentie, waarin door vertegenwoordigers van alle mogendheden zal worden gehandeld over beperking dor krijgstoerustingen. In Atjeh zijn uitkomsten verkregen, die het vertrouwen op duurzame verbetering van «ten staat van zaken in die landstreek wet tigen. Jk breng hulde aan het beleid, de volharding en de heldhaftigheid door liet Nederlanusch-lndische leger en de vloot daarbij aan den dag gelegd. Belangrijk en veelomvattend is wederom de arbeid, die U wacht. Allerwege treden vraagstukken van groote maatschappelijke beleekcnis op den voor grond, tot welker oplossing de wetgever ge roepen wordt, bij te dragen. Voorstellen tot verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen en in het belang van het onderwijs en de bescherming der jeugd hebben U reeds be reikt. In dit zittingjaar zal op den ingeslagen weg worden voortgegaan. Ik hoop U ontwerpen te kunnen aanbieden tot verbetering der woningtoestanden, tot het tegengaan van overmatige» arbeid van volwassen mannen in fabrieken en werk plaatsen, en tot herziening der Drankwet. Voorstellen zullen U gedaan worden be tredende secundaire spoorwegen on lol vrij making van het verkeer op «1c Rijks- land en waterwegen voorts, wat de koloniën be treft, tot versterking «Ier geldmiddel*» en tot verbetering der bestuursinrichting en «Ier regeerings-reglemcntcn van Suriname en Curacao. De herziening van liet tarief van invoer rechten nadert hare voltooiing. Nog andere gewichtige ontwerpen zijn in staat van voorbereiding. Ik vertrouw, dat Uwe beraadslagingen vruchtbaar zullen zijn en dat door IJwon ijver en Uwe toewijding veel tot stand zal komen ten nutte van het Vaderland on zijn«; o verzeesch e gewesten. Ik verklaar «le gewone zitting derStaten- Genoraal te zijn geopend. Een van «le eerste wetsontwerpen, door Koningin Williolminu aan de Staten-Goneraal aangeboden, is een voorscel lot verhooging van den accijns op gedistilleerd met f3 en op wijn met. f5 per Hectoliter, en zelfs al heeft men uit economisch of sociaal oogpunt tegen deze accijnsverhoogingen geen bezwaar, toch is de aanleiding daartoe een teleurstel ling. Zij ligt immers alleen in een misre kening van de linaurioele gevolgen der Wet van 24 Mei 1897, waardoor de verhouding tus schon de financiën van Rijk en Gemeenten opnieuw werd geregeld. De volgens die wet vastgestelde uitkeering uit de Schatkist aan de Gemeenten blijkt ongeveer met l1', mil lion» de destijds gemaakte berekening te overtreffen en hoewel «le opbrengst van 's Rijks middelen over 1898 vrij gunstig is, acht Minister l'iorso» het niettemin een eiscli van verstandig financieel beleid, on verwijld maatregelen to nemen om tegen over deze niet verwachte grootero uitgaven middelen te stellen, welke haar volkomen dekken. Ho nno'lzakelijkhci'l om zulk een teleur stelling mede. te doelen, is vooy èeu Minister van Financiën voorzeker verre van aange naam, vooral waar zij voortspruit uit oen misrekening van zijn ambtsvoorganger. Ge- ze"«l moet echter worden, dat Minister Pierson het beginsel der Rogocringscontinuïteit in de Memorie van Toelichting op do strikste wijze in acht neemtwie niet weet, dat de ontwerper «*n ver.le«ligor «Ier Wot van 24 Mei 1897 de redacteur was van hel week blad Sederhmd. dat gedurende zijn bestaan van 1891 tot '894 op zoo onbarmhartige en vaak persoonlijke wijze do wetsontwerpen van Minister Pierson tot invoering der Ver- mo-mns- en der Bedrijfsbelasting bestreed, hij "zou t uit do critiek, welke in «loze Mc- inorie va» Toelichting gegeven wordt van «Ie raming der vermoedelijke linaiicieele ge„ volgen van Uükivriiigsw.-t, stellig niet allci'li'ii. Zij bevat «laai van niets moer dan de volgende zinsneden: «Do oorzaak «Ier misrekening is in hoofd zaak tweeledig. «Vooreerst moet ui liet oog worden ge- lioudon. I U een van «Ie belangrijke factoren der bi'ivkeniilg is «le belastbare huurwaarde der woningen. Aangezien echter, ten tijde van hot 'et stamt komen dor Wet van'24 Mei 1897 «Ie working van dn nieuwe wet op do Pursouncle belasting^ neg onbekend was, miste unm voor d<; raming der huurwaarde vaststaande gegevens. Hoeveel scherpzinnig heid ook aan die raming werd ten koste «'eicg.l, men bleef op een (ietieyn basis voort bouwen. Toen dan ouk «ie uitkomsten der nieuwe Personcele belasting bekend werden, bleek, «lat voor tal van Gemeenten bet to taal «Ier huurwaard-* te lioog was geraamd; «le dooier, bedoeld in art. 2 3, laatste li«l «ier wet, werd dientengevolge kleiner dan verwacht was, liet quotient en de einduit komst werden grooter. «In «le tweede plaats bleek bij de uitvoering der wet herbaal-lelijk, «lat de cijfers, welke de Gemeentebesturen «Inor tussrlienkomst van Gedeputeerde Staten verstrekt haddon, te laag, dikwijls veel te laag waren." Billijk en vur-heml achten wij liet, op «le humane en ridderlijke houding van Minister Pierson in deze liet juiste licht le laten vallen. Reeds wer«i melding gemaakt van het plan. door een commissie uit 74 Kamers van Koophandel en Fabrieken aan II. M. «Ie Koningin-Regentes aangeboden om een be tel e en niet bij Koninklijk besluit doch bij Wet geregelde, vertegen wooivliging vanden handel le verkrijgen. Daarin werd voorgesteld de Kamers van Koophandel en Fabrieken nu juister Ka mers van Kuophamlel en Nijverheid genoemd op ongeveer dezelfde wijze te doen ver kiezen. Hun werkkring zou zijn het geven van ad viezen. meiledeelingen en voorstellen aan de betrokken autoriteiten omtrenten «le handels- en nijverheidsbelangen der gemeenten. 11mi rechten en verplichtingen worden echter volgens het plan belangrijk uitgebreid de uitvoering van plaatselijke verordeningen omtrent marktwezen en handelsbeurzen kun nen haar wor«len opgedragen zij zijn bevoegd tot het buiiuereu en stichten van inrichtingen t«!ii dienste van handed en nijverheid, het verlecMieii van stibsi'lie aan «lergelijke inrich tingen, het afgeven van certificaten van oor sprong, het insleil-'u van schei<isgerechten, Voorts wordt voorgesteld Districtskamers «*ii oi*n Uenuaal-bureau op te richten. De Districlkamers hehamlelon zaken van meer algemeencn aard. Hun leien worden geko zen door «Ie Kamers van Handel en Nijver heid van het district. Hun werkkring komt iu het district vrij wel mmrecn met die van «Ie Kamers van KonphaïlHel, doch zij l;ehan«l«dt zaken welke niet «'*on gemeente «locli hot geliccle district aangaan. I)«; golden waarover zij t.e beschik ken heeft, worden haar «lau ook niet, zooals bij de Kamers van Koophandel, door de Ge meente, maar uil de Rijks-linaneiën verstrekt. liet ('eiitrual-bureau vergemakkelijkt en regelt «le werkzaamheden van de Kamers en de Districlskaruer neemt do zorg voor een bibliotheek op zich en geeft een orgaan voor handel en nijverheid uit. In dun Keonomid heeft tin*. W. J. Iloelfsema I Izn. zich zeor gunstig over dit plan uitge laten. In eon llaagsehen brief aan het N. v. d. D. wordt verteld dal. hel Dagelijkseli Bestuur eeiior middelsoort gemeente op 31 Augustus cm telegram van 2100 woorden aan Hare Majesteit heeft verzonden. En hoevcle Ge meentebesturen ("j coin missiën van particu lieren zijn er niet geweest, die ook min of mee: groote telegrammen hebbeq gestuurd De briefschrijver heeft vooral medelijden met de telegraafambtenaren.. Als «lie autoriteiten allen luin bulde-adres- sen den vorige» dag netjes geschreven per post hadden verzonden, dan zou de Koningin er niets minder mee ingenomen zijn geweest dan nu met die telegrammen, die toch, krachtens algemeene volmacht door Haren secretaris worden beantwoord zonder dat

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2