Maandag 3 October 1898. No. 4811. 48e Jaargang. De Baanwachter. Binnenland. PHOENIX-BROÜWERLJ. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. ültgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- on Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f1.franco per post f '1.15. Advortentiën ifi regels 00 cent; elke regel meor 10 cent. Grootc lottoi's naar plaatsruimte. Legale-, olïiciecle- on ontoigeningsadvertentiön per rogol 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bur «au KORTEGEACHT 5 6. Tolophoon 10. KENNISGEVING. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien liet besluit van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den '20 September 1808, No. 4 N. M. en S. (Provinciaalblad No. 104). Gelet op hot bij art. 1 letter i der Wet van den 4. April 1892 (Staatsblad No. 50) tijdelijk gewijzigd art. '27, alsmede art. '28, le lid, der Wet van den 19 Augustus 1801 (Staatsblad No. 72) benevens artt. '20 en 21 van het Koninklijk besluit del. 8 Mei 1802 (Staatsblad No, 40) Doen te weten, dat de loting der voorde militie ingeschrevenen, beboerende tot de lich ting van 1899 in het gebouw AMICITIA, aan het plantsoen, tusschen de Ütrechtsche en Arjiheinschepoorten alhier gelegen, zal geschieden op Woensdag 19 October 1898, aantevangen des namiddags te twee uren, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letter A. tot en met E. en op Donderdag 20 October 1898 des voormiddags te half elf voor de ingeschrevenen wier ge slachtsnaam begint met de letter F. tot en met Z. En voorts, dat op Donderdag don 3, en Zaterdag den 5. November, aanstaande, tel kens van 's voormiddags 10 tot 2 uur des namiddags door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Bur gemeester ten Raadhuize aanvraag kan ge schieden voor de getuigschriften, vermeld in de 2e. en '3e. zinsnede van art. 53 der wet, ter bekoming van vrijstelling wegens broe- derdienst, of op grond van te zijn eenige wettige zoon (zonder éen of meer halve broeders te hebben) luidende vermeld art. 53 in zijn geheel als volgt »0m vrijstelling wegens eigen militairen «dienst of dien van broeders te verkrijgen, «moet men overleggen een paspoort of an- «der bewijs van ontslag, een uittreksel uit «het stamboek, of een bewijs van werke- «ïyken dienst". «Ter bekoming van vrijstelling wegens «broederdienst moet men bovendien over- «lcggen een getuigschrift van den Burge- «meester, waaruit het gelul zonen, tot het ge- «zin behoorende, blijkt." «Vrijstelling als oenigo wettige zoon wordt, «verleend op overlegging van een getuig- «schrift van den Burgemeester, waaruit blijkt, «dat men eenige wettige zoon is". En art. 21 van aangehaald Koninklijk besluit: Feuilleton. (3) En de man verwijderde zich in de richting van de locomotief. «Maar dat is verschrikkelijkUwe Majesteit zal keu vatten 1" riep de barones. «ik ben werkelfik koud", antwoordde de koningin die van koude hujverdc. De Hofmaarschalk begreep dat voor hem het oogenblik gekomen was om zich ver dienstelijk te makenhij steeg uit, verzonk tot aan zijne knieën in de sneeuw, en liep den conducteur na, mot wien hij half luid sprak. «Ik kan er niets aan veranderen, al ware het d(3 grootmogol zelf", antwoordde de be ambte. «Wij zijn evenwel vlak bij een baan wachtershuisje daar zal het wel warm zijn.Hei daar, Sabatier Êone tweede lantaarn kwam in het don ker nader. «Ga eens zien, of daar binnen by den baan wachter ook vuur brandt." Gelukkig was dit het geval. De Hofmaar schalk was gelukkiger dan dat hij oen veld slag had gewonnen, of de laatste hand had gelegd aan het voetkleed voor zijn schoon «Het bewijsstuk, vermeld, in de eerste «zinsnede van art. 53 der wet, wordt ten min- »ste tien dagen vóór den dag (den tweeden «Maandag in December) waarop do zitting «van den Militieraad wonlt geopend, inge leverd bij don Burgemeester der gemeente, «in welke de loteling, die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of dien van een broeder of broeders, voorde militie is in- «geschreven". Amersfoort, don I. October 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. ATJËH. Aan de N. R. Cl. werd Vrijdag uit Bata via geseind «Toungkoe Tapa richtte bentings op to Me- narung aan do Simpang-Kanon-i ivier. Luite nant kolonel Riesz is er inet '100 bajonetten heen en heeft de bentings vernield. «Tapa vluchtte in de wildernis. Riesz ver volgde hem." Een Amerikaanse!) reporter, die de Inhul- digiugsfeesten in ons land bijwoonde, had zich voorgenomen het kostte wat het wilde een intieme en onbekende bijzon derheid van de jonge Vorstin aan zijn blad te reporteeren, behalve natuurlijk de ge wone verslagen van de feestelijkheden, en zoo kwam hij op hot denkbeeld, te trachten, het juiste gewicht der Koningin to verkrijgen. Dat zyn plan moeilijk uit te voeren was, spreekt vanzelf, en do feesten waren alle reeds achter den rug, toen onze reporter nog zijn zin niet had. Edoch, toon gelukte het hein de Koningin op een bascule te doen stappen, zooals vanzelf spreekt door een list. En mogen we de nauwkeurigheid en echtheid van de opgave gelooven, dan weegt Hare Majesteit Koningin Wilhelmina 03 Ki logram 750 Grain. Uit dankbaarheid nun het Oranjehuis voor do afschaffing der slaverny hebben zy, die'op Curasao in 1803 door wijlen Z. M. Willem III werden vrij verklaard en thans nog in loven zijn, op drie achtereenvolgende Dins dagen oen gezongen mis doen opdragen, om Gods zegen af te sineeke» ovorde regeering van H. M. Koningin Wilhelmina. In de Vrijdagmiddag gehouden zitting der Tweede Kamer deed do Mfafeter van lfuiten- landsolie Zaken de belangrijke en verbiedende mecledeeling, (lat do Belgische grens voor den invoer van melkvee tegen 15 October zal worden opengesteld, welk bericht mot gejuich word begroet. Men zal zich hcinneren dat, na de aanne ming der wijzigingen in de Militiewet, die ten doel hebben de persoonlijke dienstvervul ling in te voeren, do heer Gooien, notaris te Helvoirt oen middel, hooft aan de hand ge daan om do gevolgen der wet te ontduiken. En zulks door toepassing van art. 14 der Militiewet: «De vrijwilligers strekken in min dering van het aandeel in do lichting, te dragen door de gemeente voor welke zy op treden." Indien dus in een gemeente gezorgd wordt, dat zich evenveel vrijwilligers aanmelden als zij miliciens hoeft te leveren, of althans zoo- voel als het getal bedraagt dergenon die niet persoonlyk wenschen te dienen, dan wordt fei telijk hetzelfde verkregen als voorheen, toen do plaatsvervanging was toegelaten, liet komt er dus op aan, dat getal vrijwilligers aan to werven en om dit dool te bereiken wordt bet plan geopperd dat de ouders der lolelin- gen die hot betalen kunnen, en anderen, zoo veel geld bijeenbrengen dat daarvoor een voldoend getal «vrijwilligers" kan worden aangeworven. Zal dit middel gesteld dat hot met do gewijzigde Militiewet is te rijmen inder daad baten, dun is er zekerheid noodig, dut voor alle lotelingen die niet zelf w illen dienen, vrijwilligers optreden. Zijn er te weinig vry- wiTligei s, dan moot toch oen dool der lotoliu- gen worden ingelyfd, en wol 't eerst zy dio by do loting lage nummers hebben getrokken en dus tevergeefs een geldelijk oiler zouden hebben gebracht. Die mogelijkheid zou velen terughouden van medewerking, en daarom moet gezorgd worden, jaarlijks een ruim ge tal «vrijwilligers" aan te werven. Hoe zullen do gelden daarvoor editor bijeenkomen, nu liet grootste deel der lotelingen on- of min vermogende ouders heelt Dan moeten de gegoede burgers bijspringen. En als dezen nu zich onthouden of n et voldoende hydrogen? Ook voor dat geval is nu een uitweg outcfekt: dan moet uit de Gemeentekas het ontbrekende worden betaald. Dit fraaie 'dan is thans werkelijk in toe passing gebracht, en wel te Tilburg. Daar hadden '21 vaders enz. van lotelingen verzocht dat uit do Gemeentekas aan olk die zich als vrijwilliger aanmeldt f 100 zou worden toe gelegd en het voorstel van Burgera. en Weth. om zooal niet f100, dan toch f 80 toe te staan, onkel als büdraga voor een par ticuliere onderneming, is door den Gemeente raad goedgekeurd. Er werd berekend, dat met do bijdragen der gegoede lotelingen dan een voldoend bedrag zou bijeenkomen om 40 vrijwilligers a f150 en 40 a f200 te verkrij gen, voor een contingent van 77 miliciens. Het zal nu de vraag zyn, of de Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant en de Regeering des lands dit besluit van den Tilburgschen Gemeenteraad ongemoeid zullen laten. Het schijnt nogal twijfelachtig dat men hier heeft te «loon nk,t een gemeentelijk belang en of dus do Gemeente daarvoor geld uit de Gemeente kas mag gebruiken. Het is zeer gewenscht, dat, als de toeziende besturen hot besluit als onwettig beschouwen, do vernietiging of schorsing spoedig komt. Voor vele andere Gemeentebesturen is het van gewicht, te ivoton ol zij het voorbeeld van Tilburg ongemoeid kunnen navolgen. dochter. Hij ging terug naar den wagon der koningin, en deelde haar liet gevolg van zijn onderhandelingen mede. Eenige ooge.nblik- ken daarna traden de reizigsters, de sneeuw van hun voeten stampend, in het lage vertrek van hot huisje, waarin de baanwach ter hen zelf had geleid. Hij knielde voorde kachel neer en wierp droog hout in de vlammen. De koningin, die zich bij het vroolyk knap pend vuur had geplaatst, liet haar pelsman tel over de leuning van den matten stoel vallen, en terwijl zij hare lange, Zweedsche handschoenen uittrok, om haar handen to warmen, keek zij nieuwsgierig om zich heen. Zij bevond zich in een landelijk vertrek. Dc vloer was oud en ongelijk en aan de doOr rook gebruinde balken hingen risten uien. Boven den schoorsteen was, aan eon 'paar spijkers, een gewuer bevestigd, en op een kusJ je stonden een paar gekleurde bor den. W it evenwel de aandacht dor koningin liet meest trol, was oen wieg, die naast het groote bed stond, gedeeltelijk verborgen achter oen paar gestreept katoenen gordijnen, en waaruit men hot, schreien van een kind vernam. De baanwachter stond schielijk op, liep naar dc wieg, die hij zucht heen on weer schommelde. ♦Slaap, mijn liefje, slaap. Ga maar weer rustig liggen't zijn vrienden van papa." Hij scheen eon goed vader le zijn, do ruwe man met zijn kalen schedel, en de diepe rimpels in zijn droefgeestig gelaat. >Is dat uw dochtertje?'' vroeg do koningin belangstellend. «Ja, mevrouw.... mjjn kleine Cecile.in de volgende maand wordt zij drie jaar." «Enbaar moeder.vervolgde de koningin langzaamen toen de man het hoofd schudde, zei ze: «zyt gij weduwnaar?" Maar hy schudde weer ontkennend zijn hoofd. De koningin stond haastig op, ging naar do wieg en zag liet kleine meisje deel nemend aan, dat weer was ingeslapen met con hond van carton in hare armen. «Arm kind!" fluisterde de koningin. i «Niet waar, mevrouw", zei de baunwach- I ter niet dolle stem, oen moeder moet weinig j hart hebben voor baar kind om hetopdion leeftijd te verlaten Dat zij mij verliet is mijn eigen stift u ld.Ik had ongelijk, eon vrouw te trouwi li, die zooveel jonger was, en liet was onverstandig van me, haar zoo dikwijls too te staan naar de stad te gaan, waar zy in slecht gezelschap geraakte.... Maar dit lieve kind te verlaten.... dat is schande, niet waar f Nu moet ik het arme wurm zelf opvoeden.... liet is niet gemakkelijk mot den dienst.... 's Avonds moet zy dikwijls alleen blijven, als ik den trein hoor lluiten, dun huilt zo bitteroverdag neem ik haar meezo is I ei' al aan gewoon, on is volstrekt niet hang meer voor don spoortrein. Gisteren zat zij op mijn linker arm, terwijl ik met mijn rechter de vlag omhoog hield. Zij heeft zich niet voroerd toen de sneltrein voorbij stoomde, 't Moeilijkst, weet u, zal me het verstollen van hare kleertjes en mutsjes zyn. Geluk kig heb ik vroeger bij de Zouaven gediend, dan leert men zoo'n beetje mot naald cn draad omgaan." «Arme man, 't Is waarlijk een zware taak, lk zou jo zoo graag helpen. Hier in de buurt is toch zeker wol een dorp, waar brave menschen wonen, die zich met de zorg van ie kleine meid zullen willen belasten Als liet een kwestie van geld moent zyn. De baanwachter schuilde evenwel bothoofd. «Neon, mijn goede dame, neon. Ik ben niet trotse!) en ik zou overigens voor Cecile wel ondersteuning willen aannemen, maar ik zbu niet van haar kunnen scheiden, zelfs niet voor éen enkel uur." «En waarom niet «Waarom niet antwoordde de man mot bewogen stem, «oindut ik niemand zou toe vertrouwen hot kind te maken, wat haar moeder niet is geweest, tot oeno bravo vrouw Neem mij niet kwalykwilt u het kind oen oogoiiblik wiegen, men heeft my daar buiten noodig." (Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1