Donderdag 10 November 1898. 4öe jaargang. Binnenland. PHOENIX-BROUWERIJ H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. IMEHSFOORTSCIE Uitgave A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post f 5. Advertentien 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Teleplioon lf). kennisgëying "AMISORÏ® en WET"Ü«DERS relet op art. 0 der Hinderwet, irengen ter kennis van het publiek, dat ,d'^r ,.do Naamloozo Vennootschap, de Amersfoortsche Tapijtfabriek ingediend zoek met bijlagen, om vergunning tot plaatsen van eene gasmotor van 4 paar- krachten in het perceel alhier gelegen den Lageweg, Wijk H, Mo. 9H. bij het er bekend onder Sectie A, No. 1551 de Secretarie der gemeente ter visie en dat op Maan'ag, den 21 November staande, des voormiddags te half elf uren, 'genheid ten raad huize wordt gegeven om' overstaan van het gemeentebestuur of een ol meer zijner leden, bezwaren te- het oprichten vaij de inrichting in te ngen. mersfoort, den 7. November 1898. urgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De fd Secretaris, W. Th. SANDBKRG. 'e uitkomsten van het vijfde jaar, gedu- le welk de vermogensbelasting in wer- l is geweest, zijn thans door de Regeering nbaar gemaakt in de bescheiden betref- Ie de geldmiddelen. ie vermogensbelasting word slechts door vrij beperkt getal ingezetenen opge- ;ht; in 1897'98 door 78,243 personen I op de C4 inwoners, pmerkelijk is het, dat bij het dalen van getal aanslagen in de twee laatste jaren, i het gezamelijk vermogen en ook de rengst hooger zijn geweest. De verklaring ierin gelegen, dat het aantal groote ver- je ns is toegenomen. iettegenstaande het getal aanslagen is ïnomen, toonen de gezamelijke vermogens de opbrengst der belasting toch een ver- 'rdering aan. Vij vinden de gegevens vermeld van de ïeest bevolkte steden en trekken daaruit volgende verhoudingscijfers. Opbrengst Opbrengst Aanslagen iirrnn sterdam terdam per hoofd f 1.53 1.33 «slag p. 1000 ii ravenhage. 3.54 echt ningen irlem hem len 2.15 i) 1.36 2.— 3.22 1.34 f101 9G «406 94 62 85 »U 1 64 15 14 33 23 9.2 23 29 21 Feuilleton. iloi), ^'e vonden de heele familie in rep en 't Noodlot vervolgt ons", jammerde Me- jw, «mijn mans gouden horloge is weg de brandkast staat open. We missen al ;eld, dat we met moeite bijeengebracht den om Mary te redden", n de rampzalige vrouw barstte in snik- uit. olmes begon dadelijk do voordeur en de sterluiken te onderzoeken. Ik zie geen enkel spoor" zei hij knorrig, n moeten we hoven onderzoeken. Neen, Rorig, laat Watson en mij alleen naai en gaan. Stuur niet naar de politie, maar 1 de ineid even naar 't Centraal Station mijn koffers, ze moeten er nu zijn! nep nog, terwijl wij de trap op gingen, ij ging eerst naar onze kamer, ik volgde i. Holmes deed de deur op slot, en itte in lachen uit. «Hier is 't vermiste oge, Watson, en hier is 't geld. Twin- uizend gulden, wel geteld. Ik ben zelf lief". De 8 steden, die te zamen nog geen 27 pCt. der bevolking van het geheele land hebben, hadden te zamen 26,406 aanslagen in de ver mogensbelasting of 33 pCt. der aansiagen en wel over 21f2 millard of 46 pCt. van het ge heel belastbaar vermogen. In de afgeloopen maand zijn uit Neder land langs hot Belgische grensstation Esschen naar het buitenland verzonden 970 waggons vee, tegen 740 waggons in October 4897. De totale uitvoer bedroeg 9520 stuks vee, ter aangegeven waarde van ruim f840,000. Bij zeer velen bestaat de meening, dat bewoners van woningen of panden, welke onteigend zijn, sinds het tijdstip der onteige ning geen huur meer behoeven te betalen, ofschoon dit in strijd is met de wet. Dit ge val doet zich thans ook te Rotterdam voor. ten opzichte van de huizen, welke ont eigend zijn ten behoeve van de Maashaven. Thans hebben Burgemeesters en Wethou ders aan den Gemeenteraad voorgesteld j In rechten op te treden tegen alle zooda nige bewoners van de ten behoeve van de Maashaven enz. aangekochte panden, indien deze in gebreke blijven hunne huur te vol doen en de woningen te ontruimen; te slui ten tot afbraak, met machtiging van B. en W. om den tijd voor het afbreken daarvan naar de omstandigheden te bepalen en goed te keuren dat wanneer door de bewoners van eenige op zicbzelt staande wo ning of van eenig aaneengesloten blok wo ningen de huurprijs wordt aangezuiverd en geregeld betaald, van gemeentewege aan hen in tijds d. w. z. tenminste 6 weken te voren, het tijdstip zal worden medegedeeld, waarop zij hunne woningen zullen hebben te verlaten, en alsdan van hen die hunne huur tot op dat tijdstip hebben aangezuiverd, voor het tijdvak van het oogenblik der me- dedeelingen af tot aan de ontruiming geen huur zal worden gevorderd. Door liet loodswezen is een nieuw vaar water bebakend, tot het verkrijgen van een verkorte gemeenschap van Texelstroom naar het eiland Wieringen. Deze geul werd door de binnenvaart reeds lang gebruikt, voordat die hebakening was begonnen. Door de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen is bepaald dat in het ver volg ook houders van vrij biljet ten, algegeven door de chefs der overgangsstatious van de D treinen mogefi gebruik maken, zonder bijbetaling der voor de gewone reizigers vastgestelde suppletie. Te IJselstein heeft de Gemeenteraad de kermis afgeschaft. Sedert 4876 werden bij het korps mari niers nooit zooveel personen aangeworven in éen maand als in de afgeloopen maand October. Het waren meer dan 70 man. Iemand uit de spoorwegkringen in Engeland heeft den correspondent van de «Haar). Ct." verzekerd, dat net plan bestaat met 4 Jan. de route der Stoomvaart Maatschappij «Zee land" van Queenborough naar Dover te verleggen. Algemeen hoort men, dat 1898 een goed boèrenjaar is. Er was hooi in overvloed, de oogst was ruim en alles werd kurkdroog in de schuren gebracht. Over de marktprijzen der vruchten kon tot op heden ook niet ge klaagd worden. Zulke jaren stemmen tot dankbaarheid en doen de hoop op betere tijden herleven. Schipperskinderen 1 In de plaatselijke schoolcommissie te Am sterdam komt het vraagstuk van het onder wijs aan schipperskinderen ter sprake. Het Gemeentebestuur van Leerdam vraagt twee onderwijzersde eerste met hoofdac- te en acte-Fransch (meerdere acten aanbe veling) de tweede met boofdacte en 28 jarigen leeftijd. Het tractement voor den eerste (een klasse-onderwijzer) is 700 gld, voor den tweede, die aan 't hoofd eener school moet staan, 1480 gld. plus vrije wo- nin8- Meu ziet hier het eigenaardig verschijn sel, dat men hem, die de meeste bevoegd heden bezit, het kleinste tractement geeft. Een getuigenis van de macht van den «Algem. Ned. Diamantbewerkersbönd" te Amsterdam levert de volgende zinsnede uit een artikel van den penningmeester, De Vries «Ondanks de groote en in de laatste jaren ongekende malaise, die er gedurende voor jaar en zomer heerschte (gevolg van den Spaansch-Amerikaanschén oorlog en de Drey- fus-zaak die den Parijschen handel verlamde) bedroegen de ontvangsten gedurende de eerste negen maanden ties jaars bijna f2800 per week, terwijl ze in de afgeloopen maand stegen tot ruim f3650 per week". Ik weet niet hoe 'tin andere plaatsen is, schrijft de Haagsche Sprokkelaar in het Utr. D., maar hier in Den Haag gaat er te genwoordig menigeen gebukt onder de ge volgen van de scurée" de jacht naar hooge winsten, die in den lateren tijd was ontstaan door den bloei eener groote petroleummaat- schappij. Deze moderne tulpenhandel heeft niet alleen een aantal menschen, die er een gedeelte van hun vermogen in belegden, een aardige duit gekost, die verdwenen is in de zakken van .11 maar natuurlijk een vernietigenden invloed uitgeoefend op de portemonnaie van een aantal menschen, die het dobbelspel dreven met geld, dat ze niet missen konden (gedeeltelijk zelfs niet hadden) en op zeker oogenblik door de erbarraing- looze Beurs werden geëxcuteerd. Men noemt allerlei namen van stadgenooten, die een kapitaal, door jaren van arbeid verzameld, in de petroleumpiliten zagen verdwijnen en van de lijst.der hoog- en hoogstaangeslagenen eensklaps afdaalden naar een bovenhuis op halfoutgonnen bouwterreinen; hier ziet men een villa aan de paal geslagen, die uit de Ik bleef hem in stomme verbazing aan staren. »Kom, we hebben geen lijd", vervolgde hij. «Hebt je je revolver bij je?" »Jawel". «Houd hem dan gereed". We gingen naar den zolder. Er was nie mand dan de metselaar. «Heb je iets van de inbraak gemerkt, vriend 1" vroeg Holmes. «Neen, meneer, ik slaap veel te vast", zei de man norsch. «Hm, ik vermoed, dat de dieven over 't dak zijn binnengekomen" zei Holmes. Hij begon nauwkeurig de muren op te nemen, en ging toen met ijver een hoop tlesschen opruimen, die voor een deur lagen, naast de dienstbodenkamer. «Dit is hier een leege kamer, is 't niet?" vroeg hij onderwijl, den metselaar aanziend. «Ze is zelfs nooit open geweest", ant woordde deze op vreemden toon. »U kunt er niet in, de sfeutel is zoekdenkt u, dat de dieven daarlangs gekomen zijn vervolgde hij spottend. «Ik moet er toch in", zei Holmes droog, en haalde een breekijzer te voorschijn. Opeens veranderde 't gelaat van den met selaar. Hij trok een mes en sprong als een tijger op Holmes toe. Maar deze, even snel, weerde deze stoot met het breekijzer af. Ik haalde mijn revolver te voorschijn en legdeaan. «Schiet hem neer als hij zich verroert" zei Holmes kalm. En met een krachtigen ruk opende hij de deur. «Miss Rorig, mag ik u gelukwonschen met uw bevrijding", sprak Holmes, 't vertrek binnentredend. Het was er donker en ik moest den metselaar in 't oog houden, maar ik zag toch (lauw een meisje op een bank uitgestrekt, stevig vastgebonden en met een prop in den mond. Holmes sneed behendig de touwen door, en hielp de jonge dame opstaan. Ze was nog niet in staat, een woord uit te brongen en zóo stijf van 't liggen, dat mijn vriend haar moest ondersteunen. «Waarde Watson" zei hij, zoodra de jonge dame eenigszins op haar verhaal was ge komen. «Ga nu de familie voorbereiden en geef hun meteen de gestolen voorwerpen terug. Ik zal onzen vriend hier bewaken tot er politie is. Laat de meid óok aanhouden, zoodra ze thuis komt. Zoodra ik kan, ga ik naar mijn kamer, ik heb nog een paar be langrijke chemische proeven te doen". «Maar zeg me toch eens, hoe heb je dit ontdekt?" «Dat was toch gemakkelijk genoeg, 't Was een in zijn eenvoudigheid werkelijk vernuf tig plan van die twee schurken. Ze hadden het meisje hier in hun macht en niemand zou vermoeden, dat ze in 't huis zelf was. Hun eenige groote fout was, dat zo dien brief zoo snel stuurden. Was 't meisje wer kelijk ontvoerd, dan had men haar een eind weg gebracht en den brief op den post ge daan. Dan kon hij nooit binnen twee uur hier geweest zijn. Nu had de meid hem ver moedelijk al klaar en heelt hem zelf op tafel gelegd; maar ze had er wat mee moeten wachten. «Heb je den vorm van 't hoofd van onzen vriend hier bestudeerd?" vervolgde Holmes, den metselaar met aandacht bekijkend, alsof hij een chemisch praeparaat was. «Neen". «Hij zou een heel interessant onderwerp van studie voor Lombroso zijn. Onze vriend past volkomen in de theorie van den grooten Italiaanmaar ik heb nu geen lijd n Bonjour". «Maar waarom moest je dat geld stelen 1" «Ik moest een reden hebben om een huis zoeking te doen, zonder argwaan te wekken. Hadden die schurken iets gemerkt, dan had den ze 't meisje vermoord. Toen heb ik te gelijk op de kamer van de meid naar die broche gezocht. Had de dienstbode de hand in 't geval, dacht ik, dan zou ze zeker de broche achtergehouden hebben die moest haar begeerte wel opwekken. Ik vond ze dan ook in de latafel. Het verdere kan je van miss Rorig hooren. Bonjour". lijd meer

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1