Stadsnieuws. Ingezonden. Damast-Zijde 65 cent G.e.w.e.e.s.t olie was opgebouwd, ginds een verknoping van meubilair wegens «vertrek naar elders'', daar fluistert men over invloed der daling van de beurswaarde op oen plotseling sterf geval De vloek van liet geld en vooral van de geldzucht van de zucht om in eens rijk te worden ton koste van onde ren, die zoo ongelukkig zijn om in tegen overgestelde richting te speculeeren. Over 1897 bracht te Amsterdam do belas ting op openbare vermakelijkheden ruim f57000 op, hetgeen als 5 percent der bruto opbrengst wijst op een uitgnat' van schouw burgbezoekers ten bedrage van éen millioen <41 duizend gulden. Do Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem heeft een uitvoerig schrijven gericht aan den Minister van Waterstaat en daarin uiteen gezet waarom zij zich heeft aangesloten by de motie, die door de Ka mer te 's-Hertogenbosch is voorgesteld en waarin de mcening wordt uitgesproken, dat bij een reorganisatie de Kamers haar be voegdheden niet behooren te worden verkort. De Kamer zegt in haar schrijven o. m. dat zij de vrees koestert, dat de ontworpen Districts-Kamers niet aan de gekoesterde verwachtingen zullen beantwoorden, een meening die uitvoerig wordt toegelicht. Het jaar 1898 kenmerkt zich door buiten gewone schaarschte aan boomvruchten. Dat ondervinden vooral ook de eigenaars van boomgaarden in »De Streek" tusschcn Hoorn en Enkhuizen. Peren en appelen zijn er in deze anders zoo ooftrijke streek bijna niet. Ja, bet zeldzame feit doet zich zelfs voor, dat boomvruchten uit het buitenland hier aangevoerd worden, terwijl in andere jaren belangrijke uitvoer plaats heeft. Zoo is o. a. door de tinna Gebr. Hoornen te Enkhuizen een bezending van meer dan 20 waggons fijne tafelappelen in Oostenrijk—Hongarije aangekocht. Het persen van stroo tot groote vierkante pakken van ongeveer 80 Kg. werd tot nu toe in 't Noorden van Groningen, evenals elders, steeds door personen verricht. Twee flinke mannen kunnen per dag hoogstens 45 pakken maken. In den Noordpolder wordt nu dit werk verricht door eene machine door stoom ge dreven. De pakken hierdoor gevormd zijn 60 Kg. zwaar en netjes afgewerkt. In l'/o minuut is een pak klaar, zoodat de landbouwers, die anders weken werk hadden, nu slechts enkele dagen noodig hebben. De machine wordt n.l. verhuurd. Onlangs verzocht de onderwijzer Hoek te Kroonpolder aan Gedcp. Staten van Gro ningen vergunning, dat te zijnen huize te Beerta door zijn echtaenoote het beroep van logementhoudster mocht worden uitgeoefend. Hoewel noch het hoofd der school, noch de commissie van toezicht op het onderwas, noch het gemeentebestuur, noch de arron- dissements-, noch eindelijk de districtsschool opziener bezwaar hadden tegen het verzoek, werd afwijzend door Gedep. Staten daarop beschikt. Gedep. Staten namelyk achtten het niet wenschclijk in het belang van het on derwijs, dat in de door adressant bewoonde behuizing het beroep van logementhouder werd uitgeoefend. Tot toelichting diene, dat adressant ilj% uur gaans van de school wonen zou, doch hij had zich schriftelijk aan het gemeentebestuur verbonden des zomers per fiets, des winters per rijtuig naar school to gaan, met welke voorwaarden het gemeentebestuur genoegen had genomen. Thans is de heer Hoek van deze ongunstige beschikking van God. Staten in hooger be roep gekomen hij de Koningin, die thans be slissen zal of dooi' Gedep. Staten aangevoerde motieven een gegronde reden opleveren tot weigering der verlangde dispensutio van art. 36 der Wet op het Lager onderwijs. Men schrijft uit Limburg aan de «Maas bode." Waarschijnlijk zal in de zitting der Prov. Staten van Limburg de volgende week de kwestie van de vreemde geldsoorten worden besproken. Gaat er van dit college een adres uit aan den Minister van Financiën, dan is het te voorzien, dat dit door tal van handels- en landbouwvcreemgingen zal worden on dersteund. Indien zich daarbij aansluiten ver- eenigingen uit andere grensprovinciën, waar de omloop van vreemd geld verkeerde toe standen in het leven riep, dan bestaat er de heer Denys, leeraar aan de hoogeschool te Leuven, het serum ontdekt, dat de long tering radikaal geneest. Hy zal eerstdaags over deze ontdekking eene mededeeling aoen. Prof. dr. W. 0. van Manen, hoogleeraaF' aan de Rijks-universiteit te Leiden, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan bij ae godsdienstoefening in de Remonstrnntsche Aanstaanden Dinsdagavond apl dr. H. J. Reynders, in een vergadering van de .oud heidkundige Vereeniging «Flchile", ten Raad- huize een voordracht houden over, «de Amers- foortsche jeugd in vroeger .eeuwen enz." Op uitnoodiging van de vooruitstrevende kiesvereeniging «Eendracht" zal prof. II. \V. Treub hier den 25 November in Dc Arend een voordracht houden over «Minimum-loon en maximum-arbeidstijd". Op den 5 November j.l. had de uitkeering plaats aan leden en weduwen van gepensi- onneerde militairen, welke voor de Wet. van 1897 zijn gepensionneerd. In tegenwoordigheid van het bestuur der Afdeeling, werden ingevolge besluit van het Hoofdbestuur de volgende uitkeeringen be taald, en wel aan 3 gep. onderofficieren en minderen boven de 75 jaren ieder f27.50 2 gep. beneden dien leeftijd ieder f '22.50 1 weduwe van gep. militair, die gehuwd was tijdens haar man in dienst was f22.50. I weduwe welke na dien tijd was gehuwd f 12.50. Het genre zal in den smaak van den een en in het geheel niet in dien van den ander vallen, maar allen zullen het er wel over eens zijn, dat het tooneelstuk «De candida- tuur-Van Bommel", dat Maandag jl. door het Ned. Tooneel in Amicitia werd opgevoerd, met entrain en veel talent gespeeld werd. De heer Schulze vooral, kinderaehtig-zelf- vergenoegd als hij soms was, om dan weer in een zenuwachtigheid te vervallen, candi- daten, niet alleen voor 'n Kamerzetel, zoo dikwijls eigen, leverde een type, zóo goed, zóo eenig dunkt ons, als de auteur zien ge dacht heeft hij het schrijven van zijn stuk. Mevrouw Poolman was een hem waardige partner al zeide ze haar echtvriend ook wat ongezouten de waarheid, ze had toch ook, in 't vooruitzicht van wellicht als vrouw van een Kamerlid te kunnen optreden, duch tig een paar graden «verkiezings-koorts" te pakken. Het eenige flinke karakter eigenlijk in het stuk, wist <fe heer De Vries, door zijn goed, weldoordacht spel gelukkig tot zijn recht te brengen, terwyl de heer Van Schoonhoven de klip der overdrijving wist om te zeilen waartoe zijn rol zoo gereedelijk aaanleiding schenkt. De overige leden van het gezel schap droegen allen bij om een voortreffe lijk geheel te zien en te hooreo te geven. Vooral «de serenade" gelukte uitstekend dat moment viel dan ook bijzonder in den smaak van het publiek. daarin voorstelde, en rnet een schier onna volgbaar.' brio «zeide" zy haar welgekozen monologen. Welke van de door haar voor gedragen nummers beviel het meest? Ja, dat was moeilijk te zeggen, dat hing af van den individueelen smaak. Ik voor mij geef de voorkeur aan het bisnumrner «En Vacance". Behalve Madme Thenard. O ja, nog een eeresaluut aan haar causerie over «l'art des premiers comcdiens,' die door levendigheid van zeggen en degelyken inhoud zeer in den smaak viel. Behalve Madame Thénard, hadden wij nog het genoegen endeeerMIle Lppage te zien en te hooren als haar partner ui de heide comedies (Chez une étoile en Laquilie). Nu «die zijn aan mekaar gewaagd", zou een stem uit het volk zeggen. Daarom ook onze hulde aan Mile Lepage, wier flinke gracieuse verschijning al terstond voor haar innam. Als blijk van dankbaarheid mocht Mme Thénard henevens luide toejuichingen, een bouquet ontvangen. Maandag a. s" treden deze begaafde vrou wen hier in Amicitia op moge zij ook hier een talryk publiok vinden om hare voordrach ten te volgen. Wegens bijzondere omstandigheden, is de feestelijke bijeenkomst in «de Arend", van den bond van Oud-onderofficieren, eerst be paald op 10 dezer, tot op Donderdag 17 dezer uitgesteld moeten worden. Van het instructie-bataljon te Kampen zullen morgen een 20-tal korp.-titulair naar de regimenten infanterie vertrekken om in den effectieven graad over te gaan tegen 9 dezer zijn weder een aantal jongelingen ter dienstneming opgeroepen geworden. Bij de regimenten infanterie is een op gave gevraagd van de 'le luitenants, geschikt en genegen om gedetacheerd te worden bij het algemeen depöt van discipline. Door het gemeente-bestuur van Enschedé is aan onzen stadgenoot, den heer Hartogh Heys van Zoutenveen, tuinbouwarchitect, den aanleg opgedragen van het nieuwe kerk hof aldaar naar een door hein ingeleverd plaD, geheel volgens dezelfde methode opge maakt als dat der gemeentelijke begraafplaats alhier. Omtrent den Bijbelwagen «Immanuel", die in het Begin dezes jaars hier ter stede was en heel wat bekijks had, wordt geschreven Hij werd in September 1897 te Meppelin dienst gesteld en bezocht omstreeks 200 plaatsen. Hot iciucn van Ingezonden stukken brengt tukken brengt i voorwaardelijk niet altijd medo, dat de Redactie c instemt mot hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. De plannen der Chr. Jongel. Vereen. »Ps. 1199" om ook in onze stad eenige winter- le/.ingen te orgauiseeren, mogen aanvankelijk welgeslaagd heeten. Een viertal heeren heeft zich bereid ver klaard, dezen winter in Amicitia een lezing te houden en wel: de WelEerw. Heer O, J. van Paassen, van Meppel, over Tolstoi en de Bergrede; de WelEerw. Hooggeleerde heer Prof. 11. Bavinck, van Kampen, over Heden- daagsche moraalde WelEerw. heer H. M. van Nes, van Rotterdam, over John Bunyan; en de WelEerw. Heer dr. A. J. A. Vermeer, van 's-Gravenhage, die zal geven Vertellin gen uit de dorps-pastorie. „Zij zullen respec tievelijk 10 November; 1 December 1898, 12 Januari en 8 Februari 1899 optreden. Groote kosten gingen met deze plannen gepaard en het Bestuur vertrouwt dan ook, dat de ingezetenen van Amersfoort zijne plan nen zullen steunen en toonen, dat ook zij belangstellen in het waarlijk schonne, dat op die avonden ten geli^ore zal worden ge bracht. Zeggen de onderwerpen reeds veel, de namen der lezers zeggen zeer veel om Uwe belangstelling in deze op te wekken. De toegangsprijs tot deze lezingen werd bepaald op f 2.:"0 voor de 4 lezingen (bij in- teekening), terwijl voor elke lezing afzonderlijk de prijs is gesteld op fl. Zeker niet te hoog', voor hen die eenigs- zins het schoont» en aangename weten op prijs te stellen. Wanneer dan dezer dagen U een lijst ter inteekpning zal worden aangeboden, wijst haar dan niet af, maar teekent in voor éen of meer, zoo mogelijk voor de 4 lezingen. Hoogachtend K. TEELING, Godsdienstonderwijzer. Geachte Redactie Mogen wij een plaatsje vragen voor on derstaand in u veelgelezen blad. Bij voor baat onzen hartelijkcn dank. De commissie tot regeling der anti-kermis vergadering in het Tehuis voor Militairen alhier, acht zich verplicht een woord van dank te brengen aan Amersfoorts ingezetenen die haar indegelegenheid stelde die vergaderingen te orgauiseeren. Waarlijk zij heelt reilen tot groote dankbaarheid. Eiken avond toch was Van den arbeid in al die gemeenten wor- fÜ 'n ('e gelegenheid aan vele militairen, in den in het varslag eenige bijzonderheden geheel gedurende die week aan 736, gra vermeid, waaruit ten volle blijkt hoe noodig versnaperingen aan te bieden, dank de :J 1 milde bijdragen daarvoor ontvangen. Wij zeggen U vriendelijk gever, harte lijk daarvoor dank en is onze wenseh niet te stout, dan hopen wij dat wij voort mogen gaan op uwen steun te rekenen. De ondervinding heeft liet ons geleerd, dat die samenkomsten vooral voor de mili tairen, gezegend zijn voor lichaam en geest beide. Allen onzen dank die lot liet welslagen voorzeker kans. dat Minister Pierson eens allerbekoorlijkst, die voordrachten welke Mme «Een goed begin is een gunstig voortee ken tot een gelukkig verloop wordt wel eens gezegd. Welnu, moge die waarheid van die bewe ring dit jaar (Tor Garanten-Vereeniging schit terend blijken. Aan tooneeluitvoeringen zijn altijd groote kosten verbonden, en vooral als men een goed gezelschap wil laten optreden. Daarom j is het noodzakelijk, dat inen het Bestuur in j deze plannen steunt, niet alleen door Garant le worden maar ook door dc voorstellingen te bezoeken. Slechts, wanneer het een ge paard gaat met het ander, vlooit er laat ons een banaal woord gebruiken geld in de kas, en kan het Bestuur der Vereeniging doen zyn, wat zijn streven is. Een ieder drage dus een steentje bij. Is «het haantje de voorste willen zijn" gemeen lijk at te keuren, hier, in dit geval, zou het Bestuur zich zeker vergenoegd de handen wrijven, als men, in figuurlijke zin altijd, vocht om de plaatsen. Een mooi auditorium Maandstond in de groote zaal van «den Werkenden Stand" te Amsterdam. Zeker 85 pCt. dames! Hier en daar, als een schaduwvlek op een zonnig bloembed, een heer. En nu nog beweren, dat de insteligentic by voorkeur in gesnorde en gebaarde hoofden huist. Want. zij waren de arbeid is. Voorts werden 12 300 tractaten enz. gratis verspreidverkocht werden 877 Bijbels, '273 Psalmboekjes met Nieuw Testament, 3299 Christelijke geschriften, 740 kleine en groote Teksten, 38 kerkboekjes, 125 scheurkalenders, I enz. Zondag hield de onlangs opgerichte wiel- I rijders-club «De Vliegende Hollander" een j 0— dub-kampioenwegwedstrijd over een afstand ,va" djo samenkomsten, hebben medegewerkt, fan 20 K.M., namelijk van «Hotel de Berg" zMn uitstekend geslaagd, en hebben een doortastende maatregelen zal nemen om onze grensgewesten van die plaag te verlossen. Naar dc Belgische bladen melden, heeft Thénard hield voor de leden der Alliance Francaise. Tintelend van Gallischen geest, speelde zij haar rol in dc twee stukjes »Co- médie", of liever was zy de persoon, die zij tot fM.03 TXT Meter alsmede zwarte, witte en gekleurde Hunneberg-Zljde van 85 cent tot f 14.65 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damnat enz. (circa 240 verschillende quali- teiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz,). Franco en vrij van Invoerrechten tn huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. O. Henneberg'8 Zijde-fabrieken (k. k. Hoflever.), Züncb. van 20 K.M., namelijk van «Hotel de Berg' tot aan «Dijnselburg" en terug. Door een triplet en 5 tandems werd gang gemaakt het voornemen om zulks te doen met een autocar uit de fabriek van don heer W. Gerth te Utrecht kon niet tot uitvoeringkomen, door dien die machine defect geraakte. In weer wil van den vrij stevigen wind, werden mooie tijden gemaakt. Korst aankomende was de lieer H. Nefkens, in 38 m. 202/5 s. tweede de heer A. Nefkens in 41 Va ui.derde de heer L. Muijs in 43' 2 m. en vierde de heer B. van Loo in 44 m. Bij dezen wedstrijd werden uitsluitend Adler-machines bereden. Door tusschenkomst van don heer 0. D. van Kuijk, agent der 's Hcrtogenbossche Brandwaarborg Maatschappij is een premie van fl2V2 toegekend aan het personeel der Wilhelrnina-spuit, brandmeester de heer L. T. van Zwol, voor het spoedig optreden bij den brand van 29 October aan de Steenen brug. De Veluwsche Jachtvereoniging houdt heden alhier een Vossenjacht. Men kwam op het Kalfsveld te 12 uren bijeen. (Arnh. Qrt.) Hoe een koe een haas ving, hebben we onlangs ervaren; thans leeren we hoe een locomotief' een langoor machtig werd. Op de nieuwe Tijn van do Centraalspoor in het Baarnsche bosch liep Vrijdagmiddag een haasjetoen liet de locomotief een schel I gefluit hooren, maar het beest bleef zitten j en werd zoo overreden. De nabij wonende baanwachter had een lekker kluifje. geslaagd, en hebben een indruk ten goede achtergelaten bij^alle be zoekers. Als bewijs dat die het Tehuis op prijs weten te stellen diene het volgende Kr bestaat ook in ons Tehuis een veree niging tot het ondersteunen, een zoo genaam de cents vereeniging waaraan de leden elke week éen cent contrihueeren. Van Januari tot ultimo October dus, over 10 maanden van liet boekjaar heeft de vereeniging bij een gebracht de som van ren honderd zeven yuldcn zeeentien els. (f 107.17). Vele kleintjes maken ook hier een groote. Met dank voor de plaatsruimte Uwe dw. dienaren De Commissie der anti-kertnis- vergaderingen. Geachte Redactie Ondergetoekciide, wonende Korte Berg straat alhier, heeft voortdurend veel last van navraag nnaradressen van bewonersdierstraat, als gevolg van de .omstandigheid, dat de huizen bijna alle hetzelfde nummer hebben, en alleen door kleine, bijna onleesbare let tertjes worden onderscheiden. Daar zulks tot velerlei vergissing kan aan leiding geven, achtondergeteekende, ook met het oog op do uitbreiding der stad, deze zaak wel waardig, om onder de aandacht van B. en W. te worden gebracht. Met beleefde dankzegging voor de opname, UKd. Dw. P. Van 1—5 r RECLAME#. gels f 1.25elke regel meer f0.25 HERFSTSEIZOEN. Ieder jaar,, vooral in het tegenwoordige seizoen, ondergaan vele personen eene li chamelijke verandering. Do meeste denken dat het monschelijk lichaam alleen in de lento deze verandering ondergaat, maar het monschelijk lichaam staat juist gedurende de herfst aan vele gevaren bloot ton gevolge

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2