Donderdag 24 November 1898. No. 4826. 48e Jaargang. Het Kanonschot Stadsnieuws. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- cn Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post ƒ4.15. Advertentiën 16 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale», oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden do incassoerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 0. Telephoon 19. Jacob van Campen. D' Aerts Boulicordewelcke uyt dc kunst gheen gewin sochtmaer de naein 2, alsbouw- meester beroemd, als schilder zeer gunstig aangeschreven, is een van de niet weinige 1 vermaarde personen van wier afkomst en jeugd men, om om zoo te zoggen, niets weet. Van der Aa, nog altijd de biograuph en welke uitgever zal in den tegenwoor dige» tijd zich wagen aan een verbeterde editie, die toch zóo dringend noodig is'? Van der Aa schrijft van hein«geboren le Haarlem of te Amersfoort, van ouders uit den deftigen stand, legde zich aanvanke lijk op de sciiilderkunst toe en deed, in zijne jeugd eene reis door Italië met dat gevolg, dat hij als bedreven bouwmees ter in het Vaderland terugkeerde .en wel omtrent 1028'. (Volgt een even onnauw keurige opsomming zijner werken). Wel vreemd is liet, dat, ondanks dc niet voor tweeledige uitlegging vatbaar zijnde woorden3) van zijn tijdgenoot en vriend Vondel in do «Nachtegaal van Amersfoort" (1057) men onzen Jacob van Campen tot een Haarlem mer heeft gemaakt; en niet minder vreemd mag het lieeten, dat zij die hem, zeer vermoedelijk 4 Maart 1058, het gedenktoeken in de Sint Joris-kerk wijdden, alleen hebben vermeld, wanneer hij overleed. Nu rnen zich opmaakt om den 300sten geboortedag van onzen vermaarden stadge noot te herdenken men waant hem in 1598 of 1599 geboren zij het mij vergund, bier mee ter doelen wat ik van hem weet. Jacob van Campen werd geboren te Amers foort en daar 22 Januari 1009 gedoopt. Do aanteekening 4) in het Doopboek der Ned. Hervormde kerk luidt: Den 22 January heeft Gerrit van Campen sijn kint ten doop ghehat. Hel kint heet Jacob. (In het boek, loopende van 2 Februari 1593 tot 28 Octo ber 1610. komt geen andere Van Campen voor. De aanteekening Gerrit, voor Dieter Naar het bekeude grafschrift van Vondol in do Sint Joris-kerk. Volgens de Haarleiuscho uitgaaf van Selirove- Amersfoort bezingend, zegt dc dichtervorst: l)c .Held van llainlenbroek, de bouwheer van do Vorsten, En t raadhuis t' Amsterdam, verhoorlykt hueron lot Want zij hem bande eu tooghde ucn haerjielrouwo Om bou cn toekenkunst te heffen uit liet stof. U Deze aanteekening werd o. n. ook meegedeeld door nir. J. van der Leeuw in dc Amerrfoortteht Courant van 13 December 1870. Feuilleton. Gerritsz, is weer een gewone lapsus van den koster, die den naam inschreef om het doop- geld te kunnen verantwoorden. Van zijn ouders weet men weinig meer dan dat zijn vader Pieter Gerritsz. en zijn moeder Gerarda Claes Derentsdochter heette en zij tien kinderen hadden, van welke vijf jong stierven. Zijn moeder werd 19 Januari 1005 be leend met het adellijke huis «Randenbroek'', dat sedert 1512 in haar geslacht was go- weest, welk leengoed na huar dood overging aan onzqn Jacob, haar tweeden zoon, wyl de oudste zoon, Jan, kinderloos was gestor ven. Jacob liet het na aan zijn jongste zuster Margriet, die daarmee 18 Februari 1658 werd beleend en het 17 December 1600 overdroeg aan Nicolaas Heerman, den toen meerdenarig geworden zoon van haar oudere zuster Geer- truyt en Jan Heerman waaruit tevens blykt, dat de beroemde man de laatste manneltjko alstammeling was van zijn geslacht. Van Remmel zegt, dat hy ongehuwd ge bleven is. Onder de eigendomspapieren van «Randen broek" waren in 1817 nog veie origineelo leenbrieven voorbanden(Je oudste ervan dagteekende van 3 November 1425. Thans is op «Randenbroek" van eigcudomsuapieren geen enkel spoor meerliet zal echter wel de moeite loonen, in het Provinciaal archief te Utrecht eens te gaan snuffelen in de stukken betreffende de Sticlitsclieleenfin. Daarbij is o. a. een taxatie der vaste goederen, door den grooten bouwmeester nagelaten en waarin diens onroerende goederen geschat zijn op f32000. We zijn nu nog ruim tien jaar verwijderd van een mogelijk herdenkingsfeest van den 300sten geboortedag van den vermaarden Amersfoorter en er is dus tyd te over om eens goed te gaan zoeken voor hem, die een monographic zou willen wijden aan den schepper van »'s weerelts achste womler" en diens werk. Hij leerde eerst schilderen en de mid- J) Do fraaiste aanteekening van dien aard vond ik wel te Amsterdam te weten in het Doopboek der Oude kerk, op 10 Juni 1018. Woordelijk luidt zc Wist niet to sougeii hoe 't kiuts moer en vaers naeui was, noch oock hoe 't kiut sou geuoemt worden. Sij verwachten de vaderiek ging nne 't koor of hy qunm, en oft kint gedoopt is en weet ick uiot; mijn staot voor, dat se herman scjjde. Een weinig verder teukende de zelfde nauwkeu rige koster goedsmoeds aan „De lay uytgeveeeht", ten gevolge wanrvnn oen hiaat van een paar maan den ontstond I delen waren er in ovorvloed deel <:on kunstreis naar Italië, wnurhoon hij in den zomer van 1624 vertrok, doch kreeg daar aanleiding om zich uitsluitend to wydenaa» de bouwkunst; een niet zeldzaam verschijnsel in dien tijd. Hot Muuritshuis te 's- Gravenbage (ge bouwd in 1040, doch tot don grond afge brand in 1704); bet Trippenhuis te Amster dam het huis van Jfuyhchem, op het Plein te 's-Gruvenhugedat van Huydecoper van Maursevetn, ojf de Keizersgracht te Amster dam het huis Nieuwburg (bekend door het vredes-congres van Rijswijk in 1097, maar voor de Amersfoorters niet minder door het zoo kunstvaardig en smaakvol 'geel geverfde gevelsteentje aan het woonhuis van mevrouw Van Mansvelt, aan de Muurhuizen A. 290) en bovenal liet Stadhuis (sedert Lodewjjlc Napoleon, Paleis) te Amsterdam, waarvan de eerste steen werd gelegd in het Vredes jaar 1048, zijn naar zyn ontwerpen gebouwd ook de praalgraven van Marten Harpertszoon Tromp, in de Oude Kerk te Delft, en van Jan van Galen, in de Nieuwe kerk to Amster dam, zyn evenals vele lusthuizen naar zijn plannen gemaakt. Zóo «Randenbroek", dat omstreeks 1042 naar zyn plannen word herbouwd en in de pluats kwam van het in 1029 door de benden van Montecuculi ver woeste huis; maar ook de Oranjezaal in 't Huis ten liosch bij Den Haag. Hij woonde op «Randenbroek" en begaf zich vandaar naar de plaatsen waar bij over bouwwerken moest spreken of toezicht hou den op den arbeid der architecten hij bouwdo dus zelf niet, gelijk dit thans door don archi tect geschiedt. Dit mag dan ook wel oen reden zijn geweest -- het zij hier terloops ge zegd dat een deel der eer van het Arn- stcrdamsch Stadhuis werd overgebracht op Daniel Stalpert, die in 1048 werd benoemd tot architect, onder toezicht van Van Campen, voor den bouw van het Stadhuis. Ily moest slechts zorgen, dat het werk werd uitge voerd naar het ontwerp van Van Campen en de daarvan in 't net gemaakto tcekeniu- gen, aityd volgens hun uitlegging door den ontwerper. Stalpert had op zyn beurt weder zes opzichters onder zyn bevelen, die op de goedu uitvoering moesten lotton en die weder van hem afhingen, gelyk hy van den ont werper. Jacob van Carapen overleefde do voltooiing van dezen reuzenbouw noggeen twee jaar, daar by 13 September 1057 te Amersfoort over leed eu daar 20 September in do Sint Joris- kerk werd begraven. (1) Do heer Munter, oud-fubrikant van vioolsnaren, had een aardig kapitaaltje verzameld en besloot om op een nangenamen stand van zijn rente te gaan leven. Jleel toevallig ontdekte hij op een ochtond, toen hij doelloos dc eene straat uit de andere inwandelde in de Rue do la Seine apparte menten, die hem onmiddellijk zeer toelachten. Zeven kamers op de vierde verdieping voor vierhonderd vijftig gulden, was oen spotprijsje en vreezond dat de eigenaar er toe zou besluiten, na eenigon tijd meer te vragen, huurde hy de kamers voor negen jaar. Do familie Munier ontdekte dagolijka nieuwo aangename eigenschappen van hun woning. Zij genoten er de weiverdienclj rust, waarnaar zij zoo verlangd hadden. Mevrouw Munier ging des ochtends naar de markt en verrichtte haar boodschappenMunier las in zijn „Studeerku- mer" zijn courant en Louise, de dochter, speelde haar gamma's. Zn zette zich in den regel reeds 's ochtends om nnlfacht aan de pianoom elf uur hield ze op om te (lejeuneerentegen een uur hervatte zij do studio, om eerst tegen zes te eindigen. De yver, waarmede zij zich op do muziek toelegde, was inderdaad prijzenswaardig. Munier wist, toen hij de kamers hnurde, niet, dat er boven hein ee schilder woonde, een leerling van de „Ecgle des Beaux-arts", een jong- mensch met eon inkomen van twaalf of veer tien honderd gulden. Wanneer men drie-en-twin tig jaar is, mag men wol een beetje ploizier maken, vooral als men de middelen bezit om de kosten daarvan te bestrijden. Onze vriend Max zoo hectto hij ging nooit vóór twee uur naar bed en stond dus laat op. Dut is be grijpelijk men kun niet om zes uur uit do vecren komen, als men er om twee uur eerst inkruipt. Hij stond dus lunt, heel laat op. Munier bewoonde ecnigen tijd de vertrekken, welke hy voor negen jour gehuurd had, vóór hy tot ontdekking kwura, dut de schaduwzijde niet ontbruk. Gedurende do drie mnandon, dat de vierde verdieping onbewoond geweest wns, was de schil der do gelukkigste van allo mensehen gowuest bij kon tot den middag in zijn bed blijven lig gen, zonder in zijn sluup door eenig gerucht ge stoord to worden. Op zekeren ochtend echter werd hy door een ongewoon geluid wakker. Het was negen uur. Hij luisterde; ja, dut geluid kwam van be neden het waren gamma's. Hij trok do dekens over zijn hoofd, hopend weer te zullen inslapen. Onmogelyk. Eindelyk kon hij het niet langer uithon 'en en stond hij op. Hij kloeddo zich uan, liep in zyn atelier op en noor, wierp een raam open on ademde de frissche morgenlucht in. Dat gotjingel bonedon mankte bom afschuwelijk zenuwachtig cn het scheen nooit to zullen ophouden; regelmatig, eentonig ging het maar steeds door. Maar dat is om gek te wordenriep Max De aanteekening in hot Rograafboek luidt [verkocht] Aon u' ErlTghenamen van sal Jacob van Campen, twoo grafsteden ghelegen in de Noordtkerek, Teerstebuen,t'llegraft, f100. FREDRR1K8. Namens II. M. do Koningin-Moeder is andermaal een tliuke bezending luizen en konynen toegezonden aan de gustelingon in het St. Dieters- on llloekhuids-gasthuis hier. Het bedrag, door H. M. de Koningin- Moeder op 31 Augustus geschonken ten be hoeve jian de algemcenearmen hier ter stede, is dmv het Rurgerlijk armbestuur omgezet in wollen dekens en brood en in de Woens dagavond gehouden vergadering als extrn- uitdeeling uan de door baar bedeelden uit gereikt. Door den Commissaris der Koningin in dit gewest is bepaald, dut ook voor het sei zoen 1898/99 consenten zullen worden afge geven tot uitoefening der Visschery onder liet ys met alle geoorloofd vischluig. Door den generaal-inajoor, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, zyn aangewezen otn Gedeputeerde Staten in de provincie Utrecht by te staan by het geneeskundig onderzoek van lotelingen en schuiterpliclitigenals lid den dirigeerenden officier van gezondheid 1o klasse kolonel C. W. W. van Walsem, chel van het Militair hospitaal, en als plaatsvervangend lid de officier van gezondheid lo klusse dr.il. Zee- huisen, beiden te Utrecht. Een der te Utrecht verschijnende bladen bevat het volgende bericht uit Amersfoort: Naar wij vernemen, worden pogingen aan- Sewend tot de oprichting vun een Yolksbnd- uis alhier en moet reeds een Bestuur be noemd zyn. Zooals bekend, heeft do voreoni- ging «Gemeentebelang" hiertoe don «erttao stap geduun. wy twyfelon niet of de pogingen van do ondernemende personen, die zich deze zaak aantrokken, zullen gaarne gesteund worden, duur een Volksbndluiis langzamerhand een eisch des tyds wordt en dus iti liet belung der pluals gu-iclil mug worden. Als 't slechts waar was. uit. Daar moet ik een stokje voor steken. lly luisterde weer. Ja, nu hoorde hn duide lijk, dut hot gamma's waren, niets anders dan gamma's. Wacht, ik zal jullie 6ok wut muziek ge ven I riep hij woedend uit en hij begon in zün atelier rond to springen, stoelen, tafels, ezels, alles om te werpen, borden stuk te gooien, houts blokken over den vloer te rollen en een helsch leven ann te rechten mot alles wat onder zijne hunden kwam. Plotseling zweeg do piauo. JuiSt wilde hy weer onder de dekens kruipen, 0111 tot rust to komen, toen er uun de deur werd geklopt. Hy opende die en een zijner vrienden trad binnen. Wat is hier gobourd? vroeg deze, verwon derd in het wanordelyke vertrek rondziende. O kerel, spreek er niet van, antwoordde Max mot een zucht. Hier beneden me huist een monster, dat om zeven uur al op do piano be gint te trommelen. Dat moet vreeselijk zyn I 't Is om gek te worden, zeg ik je, on om hot niet langer te hooren, bou ik zelf wut leven gaan maktn. Luister, daar beginnen do gamma's weer. Ik hoopte n), dut ik or con vind aan ge maakt had. Zal ik je ecu beetje helpen? Ik houd er wel van, dun bool eens door ulkuar to gooien. Best. Ik kan nu tóch niet meer slupen. Uier, neem jij de tang, ik heb hier een houten hamer. Vooruit maar. Eu een uur lang richtten zij met hun bolden I zulk een helsch leven aan, als er nog nooit in de Rue do la Seine vernomen wae. Eindelijk waren zo uitgeput en besloten ze te gaan dejeuneerun om nieuwe krachten te ver zamelen. Op de trap ontmoetten zij een gezet boortje, dat zoor opgewonden bewegingen met do armen maakto en zoor driftig scheen. Dat is toch :\l te erg riep hy. Is nio dat een huis voor een fatsoenlijk mensch I Maar ik zal me by den eigenaar beklagenDie schilder moet er uit; dat is zeker, 't Is een schande! Wat is er gebeurd, mijnheer? vroeg Max, inwendig lachend. Verbeeldt u eens, hoeren, dat sinds uur de bewoner van de verdieping boven as zulk een helsch loven gemaakt heeft, dal we ieder oogenblik vreesden, het plafond te zul.cn zien instorten. Mijn vrouw cn ik hebben nu en dan den spiegel moeten vusthoudon. on vor- scbeidene van do platen, die tegen don wund hingen, zijn naar beneden gevullen. BS gebroken vroeg Max. In gruzulmonten, mijnheer, in gruzolmenten. Het glus ligt in onze kuuier gezaaid I Prachtig !««cidu Max. Wut blieft u vroeg het hoertje. Ik zeideallemachtigdaar moet iets aan gedaan worden. Plotseling deed zich weer dezelfde regelmatige, eentonige muziek hooren, die hem uit den slaap had gewekt. Wat is dit,? vroeg Max, door dat geluid zóo driftig wordend, dat hy het mannetje wel van de trup had willen gooien. {Slot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1