Advertentiên. Dp aandacht van belanghebbenden zij er aiidermual np gevestigd, dat aan het Post kantoor te Amsterdam worden opgehouden de briefkaarten, die niet stipt voldoen aan het Rijks-model. Een koopman te Groningen, die nogal eens werd gedupeerd door die letterknechterij, heeft nu het booze »telegram-adros", enz. overge- plakt met 5 zegels van een halve cent. Wie 't liet langst zal uithouden Intusschen hoede men zich voor nadeel. Mode's depot verzoekt ons te wijzen op zijn Sint Nieolaas-prijscourant, waarin een ruime keuze van te brengen rookoll'ers aan den milden Sint. Het nette boekje is kosteloos verkrijgbaar. Tot kapitein bij hot 4e regiment vesting artillerie te Den Helder is bevorderd de le luitenant. P. G. Verhaart; van liet 4e regi- vcld-artillerie hier. In de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. G. Mahsvelt, is benoemd tot Re- stuurslid van de Vereeniging »Do Rlijmaar in woord en werk", bier, mr. P. J. F. van Voorst Vader. Wie zich herinnert met hoe ontzettend veel moeite en bezwaren nu een twintigjaar geleden hier tot stand gekomen is de af- dceling van «Toonkunst" zal er zich wel niet over verwonderen, dat haar vierde Lustrum Maandag niet onopgemerkt is voorbijgegaan, te meer niet wijl er juist repetitie was van de Zang vereeniging, althans zou gehouden worden wijl men voor deze gelegenheid de gewone repetitie verving door vocale en in strumentale voordrachten. In allerijl was, na de middaglessen aan de Muziekschool, de zaal in feestdos gestoken en vooral kwistig waren bloemen aangebracht op het specifiek territoir van mej. Van Driel en den hoer Petri, wien welverdiende hulde werd gebracht voor hun jarenlange zorg aan de afdeeling gewijd. Maar bovenal sprak de Voorzitter, de heer J. G. .1. Pels Rijckci), een woord van groote erkentelijkheid uit aan mr. J. Hevligers, een der oprichters on nog steeds Secretaris, hem aanbiedend bet Eerelidmaatscbap. Ook Lenarts de trouwe Rode, die zoo smakelijk zeide»als ik en de Secretaris er niet geweest waren, bad de Yereeniging al lang op haar rug gelegen" werd niet ver geten. Na het oflicieele deel der feestelijke her denking bleef men nog lang gezellig bijeen. Mogen de afdeeling en haar Muziekschool, die hier zóu veel nul doen, in lengte van jaren groeien en bloeien ten bate van Amersfoort. Herinnerd zij aan de lezing van ds. J. W. van der Linden, hedenavond in het «Nut", on die van prof. M. W. Treub morgenavond in »De Arend," Omtrent »Do zonzij van 't leven", waar van om zoo te zeggen de première hier aanstaanden Woensdag in Amicitia gaat, schrijft de «Nieuwe Rotterdammer" De heeren Blnmenthal en KadelburR hebben in «Ann de Zonnezij" nog eens de les willen verkon digen (troostvol op sombere dagen nis heden) dat --ion gelukkig kan zijn, zonder altoos aan den lijker l lev. oude, hier, als de wijsheid Alpheii's knaapje, spelende wordt geleerd. Er is wezenlijk niets naar- in „Aan de Zonnezij". Een v.tn de heide adellijke let.gloopers, die in drie be drijven uit hun beren en aan een vrouw geholpen worden, zou onder andere levensomstandigheden misschien een Bertie uit „Noodlot'' zijn geworden, maar aangezien Kadelburg een gansch ander mcusch is dan Couperus, en zelfs Blumenihn) liever niet voor zwartgallig doorgaat, blijven juist gezegde levens omstandigheden hier stnAg van dien aard, dat de zon althans van ver schijnt te schyne». De oene jonker verliest de blijmoedigheid dan ook geen iiogenblik. Als <r een hoor-mot-wisse) wordt aan gekondigd, heeft hij juist een goede erlof v •n, der dit oogenblik be hoeft men aan de toekomst van dozen jonker niet moer le twijfelen. Mij trouwt do dochter van den geduldige» crediteur, een meisje dat terstond ver liefd op hem wordt, dochter van een malloot van een moeder, die per so de hoogte in wil, en van een goedigen, verstandige» vader. Aangezien de jonker, op de koper bekeken, ook verstandig is, schoonzoon heel goed bij elkander. ltest nu Borlie mis andere jonkerzooals gezegd, een Maar gelukkig bezitzyn vriend, uu ecnut: jointer, oei) zuster, die popaatjes erfdoel nog hoeft en daarbij metk'iy mot hem. Trouwend met haar, en door een oom geholpen, zul ook h\j een deugdelijk incnseh worden, werkelijke narig heid. als van verloren zonen, blijft ons dus bespaard. Integendeel is het tooneol, waar de twee jongelui bijna geen zonnestraal meer zien, liet prettigste van liet heolo -luk, wat misnehien opnieuw bewijst dat een tooneelstuk niet moralizecren moet, maar daar om aan de jih-iheid der moraal geen af breuk doet. Hef. tweede bedrijf is een beetje lang, het derde brengt ons niet weder op dreef', maar het eorste deed h".'l aangenaam lachen. ^ïct is tot in alle kleinigheden een samenraapsel van oude vondsljes, maar we welen immers allemaal hoezeer 't vieux- neuf in trek i>Blumoiithal is een filosoof. Netels in de politiek de cabiueis d'alliiiros liet langste niin- blyven doordat ze in hun klonrlooze onschuld uie- nnuid hinderen, en zoo hegrijjit hij, een beul van Berlijn toen hij criticus was, dat een tooneelstuk waar niets nieuws in staat maar dat bet oudu nog eens zegt op nniigciianio wijs, handig, knap ineen gedraaid, met tal van kleine guitige zetjes welke soms zelfs geestig zijn, kans heeft lang gespeeld te worden en vele menschen te trekken, Heel Duitoch- and speelt „Aan de Zonnezjj" by ons gaathethier en te Amsterdam. Vlot vertaald, alle grappen in den dialoog ook nu aan den man brengend, eisuhte het stuk slechts nog vlot en opgewekt spel. En daaraan geen ge brek. 't Zat er al dadelijk goed iu en 't kwam er keurig uit. Vriendelijk is hot ontvangenhet eerste bedrijf met Hink applaus. Vrijdag vervoegde zich bij de politie te Nijmegen een persoon die opgaf D. va,. L. to heeten en te Amersfoort woonachtig te zijn, vergezeld van een 17 jarig meisje, zoo- I als hij beweerde zijn zuster. Zij beweerden te Maastricht te zijn werk zaam geweest, doch wegens slapte te heb ben gedaan gekregen. Zaterdag werden zij, als minderjarigen, naar Amersfoort terugge bracht. Aldaar werden de oudere opgeroe pen om hen in ontvangst in nernen, en nu kwam aan het licht, dat Van L. eindelijk is H. R., die den 10 November van het 2e regiment huzaren te Venloo was gedeserteerd. Natuurlijk is hij onder behoorlijk geleide naar Venloo geëxpedieerd. j Voor de Rechtbank te Utrechtsfond Maan dag terecht de 21-jarige II. F. J. de R,, uit j Utrecht.' thans daar gedetineerd, die hier 11 October ten nadeele van den rijwielhande- laar G. van Ede een rijwiel van omstreeks flöO verduisterde, terwijl hij het voor f35 verkocht aan een rijwielhandelaar te Utrecht. Togen beklaagde, die reeds driemaal ver oordeeld werd en den dag vóór hij het mis- drijf pleegde juist was vrijgesproken, werd vier maanden geeischt. Uitspraak Maandag a. s. Zaterdagavond heeft te Barnevekl een ern stig verzet tegen de politie plaats gehad. I Toen de brigadier der Rijksvelawacht E. van Broekhuizen, aldaar, bijgestaan door een paar onbezoldigde Rijksveldwachters, het noodig oordeelde een beschonken persoon te arres- teeren, werd de politie hierin door een vijf tal andere personen ten zeerste bemoeilijkt. Vooral de brigadier moest het ontgelden. Nadat hem reeds verscheidene klappen en stompen waren toegebracht en hem de klee- ren gedeeltelijk van hel lijf waren gescheurd, trok een belhamels het mes en wilde den brigadier hiermede te lijf. Gelukkig kwamen toen nog twee jachtopzieners de politie te hulp, waarna het gelukken mocht den ge arresteerde naar het hiervoor bestemde lokaal over te brengen. Tegen alle verzetplegers is proces-verbaal opgemaakt. Rij de door Dijkgraaf en Hoogheemraden van den «Bunschoter Veen- en Veldendijk" gehouden aanbesteding van het onderhoud van den grintweg over en langs den Vel dendijk, van Spakenburg tot den Bisschop- perweg, over Baarn, waren ingekomen de volgende inschrijvingen G. Wassink, Amers foort, f1123; L. Ruitenberg, aldaar, 1111 R. Los, te Bunschoten, f1042; H. R. Hoeve, aldaar, f980; Jan Hoeve, aldaar, f949. In de jongst gehouden vereenigde verga dering van het Heemraadschap "»De Kem, beken en aankleve van dien" is met alge meens stemmen herbenoemd tot Heemraad de heer W. van de Kuinder, te Eeinnes, af tredend. Wie van onze stadgenooten wal, geld zou l willen wagen, kan met het onderstaande wellicht zijn voordeel doen. Intusschen »Sans Garantie Du Gouverne- ment". De aarts-weervoorspellet Rudolf Falb heeft I zijn bevindingen over de eerste helft van 1 1899 openbaar gemaakt. Zij luiden alweer niet gunstig. Januari geeft vorst en sneeuw in den beginnemet den !2den komt ech- ter zacht weder tot het laatst dezer maand. I )au volgt weder stijgende vorst tot half' Febru- j ari, gevolgd door dooi, maar in 't eind der maand komt veel sneeuw, Maart heeft een koud begin en een warm einde, met zware regens en overstroomingen. April krijgt eerst sneeuw, dan vorst, ten slotte warmte met I onweer. Mei zal zeer treurig zijn eerst ver anderlijk. dan koud. zelfs met sneeuw, zware regenbuien in het midden. Juni zeer nat, wolkbreuken en overstromingen. Een Dorado voor handelaars in pnrapluien, I overschoenen, regenmantels e. t. q. mits deze broodetende profeet gelijk hebbe. HET EINDE DEK EEUW. Ingevolge het door u gedaan verzoek in j uw artikel van Maandag 21 1.1. wensch ik I in alle bescheidenheid optemerken, dat de j door ii besproken wandkalender m. i. niet onjuist is, en wel naar aanleiding van de volgende redenering Wanneer een kind geboren is, telt het j 0 jaren heeft het zes maanden geloeid dan is het i/2, en zijn na de geboorte 305 dagen voorbij dan is liet 1 jaar. liet kind, dat in zijn tweede is, telt 1 jaar. Lees nu voor kind vereeniging, meerschuimen pijp, hu welijkscadeau, wereld- ol jaartelling,'en volg dezelfde redenering, dan is eenc vereeniging die haar lOOjarig bestaan viert in haar 101ste een pijp, die men 12 jaar gehad heeft, brak in haar 13deeen huwelijkscadeau gaat met do zilveren bruiloft in zijn 26ste de Israëlieten schrijven sedert. September 5059; volgens hen is de wereld dus in haar 5660ste en bestaat zij 5659 jaar. De tegenwoordige jaartelling rekent naar de geboorte onzes Heeren, doch met (leze rekening is de monnik Dominicus eerst in de zesdo eeuw begonnen, terwijl men toen een fout van vermoedelijk vier jaren maakte en tevens den datum van 25 December (de ge boorte) overbracht naar 1 Januari (de be snijdenis, liet ontvangen van den naam, thans inschrijving in den B. S.) Doch deze onjuistheid daargelatende vraag komt hierop neerwat was het jaar 1 Welnu, volgens bovenstaand betoog was het eerste jaar van onze tijdrekening ook het eerste jaar van Christus, dus het jaar 0; toen dit voorbij was en Christus 1 jaar werd, begon liet jaar onzes Heeren 4. De uitdruk king «het jaar onzes Heeren" is m. i. wel liet duidelijkste bewijs. De slag bij Actium werd dus geleverd toen onze Heer 34 jaar oud was, terwijl Christus in het jaar 33 op 33 jarigen leeflijd stierf. Het jaartal wijst dus aan hoeveel jaren er geheel verloopen zijn sedert de geboorte van Christus. De sterrekundigen noemen dan ook het jaar der geboorte, of wat daarvoor gerekend wordt, het jaar 0; het onmiddel lijk daaraan voorafgaande liet jaar 4 of 1 vóór Christus, het onmiddellijk volgende 1 of 1 na Chr. Si 1 Januari wordt onze tijdrekening dus jaar, er zijn dan 1900 volle jaren of 19 eeuwen van verloopenergo begint op dien datum de twintigste eeuw. Tempus. Is een menschje l jaar oud, dan heeft het een vol jaar geleefd. Is mevrouw eeuw eene eeuw oud, dan heeft ze volle 100 jaren geleefd, "s nachts 42 uur zullen we zeggen. De eeuw is dan vol, afgeloopen, gesloten. Dit geldt óok voor 19 of hoeveel meer eeuwen. Geëindigd, vol, is de 19 eeuw te midder nacht 31 December 1900. H. S. Mevrouw eeuw viert 1 Januari 4900 haar lOOsten geboortedag, maar op 1 Januari 1901 haar lOOsten verjaardag. Mijns inziens is dus 31 December 1900 de laatste dag dezer eeuw. V. RECLAMES. Van 15 regels 1'1.25elke regel meer 10.25 EN ZOO GAAT HET MAAR STEEDS VOORT. Van alle oorden uit Nederland komen de berichten tot ons van verrassende feiten van personen die zich verloren waanden en alle moed opgegeven hadden. Aangevangen hebbende met de genezingen uit 't Buitenland te vermelden, kunnen wij hiertoe geene plaats meer in onze kolommen daarvoor vinden, daar wij de voorkeur moe ten geven aan die, verkregen in Nederland zelve met aanduiding van naam en woon plaats opdat een ieder zich van de waarheid kan overtuigen. Zoo schrijft ons o. a. de Heer G. Knies te Klarenbeek, gemeente Voorst (Gelderland) Jalo 30 Sept. I. 1. Met blijdschap en uit dankbaarheid kan ik U de verklaring aileggen, dat de Pink 'Pillen van Dr. Williams aan alle Ji eischen voldoen. fj i Reeds sedert ja- I I i ren leed ik aan TO 'duizeligheid, j/> in welke gepaard giugmetde vree sdij ksle hoofd pijn, doch na een weinig tijds de Pink Pillen van Dr. Williams ge bruikt te hebben, was ik totaal genezen, zoo dat ik U hij deze verklaar ik mijn herstel aan niets anders te danken heb, dan aan het gebruik der wereldberoemde Pink Pillen van Dr. Williams en durf ze gerust een ieder aanbevelen, die aan een dezer kwalen lijdt als een reddend middel. Zulke brieven wor den lederen dag ingezonden. De Pink Pillen zijn de onovertreffelijke spierversterker, zij hergeven kracht aan de zwakken en zijn voor niemand nadeeiig, zelfs niet voor do delicaatste personen. Gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakt; eenc ieder geve dus wel acht dat er in 't FranSch op het omhulsel staat: «Pilules Pink pourPer- sonnes Pulos du Dr. Williams", 't Omhulsel en hot etiket zijn van rooskleurig papier met blauwe lettere. Men hoede zich voor na maaksels. Prijs ('1.75 de doos; i'9.per 0 doozen. Verkrijgbaar hij Snabilié, Steiger, 27 Rot terdam, eenig depothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen post wissel, Zeer werkdadig voor bloedarmoede, rheu- matiek, zenuwpijn, neurasthenie, heupjicht, verlamming, ataxie locomotrice, zenuwziekte, klierziekte, enz., enz. Zij hergeven sehoone 1 kleuren en handelen in alle gevallen van verzwakking bij de vrouw en hebben op den man eenc werkdadige werking tegen alle ziekten, veroorzaakt door overdreven arbeid of buitensporigheden. 338ste StTJtSLoTEHMJ. EERSTE KLASSE. Trekking van 21—24 Nov. (3100 loten). Ten kantore van den Collecteur te. Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f20. 4003 4013 4045 9187 9211 9239 9250 9252 9254 9259 9750 9701 9773 9779 9787 9790 9927 9932 9961 997312356 12370 12376 12:386 12392 123971243712442 16925 16047 12451 12455 124591000110006 16015 16017 10006 16077 100791775917762 17771 17787 17791 17808 17810 17817 17826 18093 19848 19913 19923 1993119953 19963 Te zamen 56 prijzen. Volgende trekkingen geschieden 2e klasse 5—S Dec. 3e klasse 1922 Dee. 4e klasse 2—5 Jan. 5e klasse 10—19, 24—27, 30, 31 Jan. 1, 2 on 610 Febr. De tweede klasse bevat de volgende prij zen1 van f20000, 1 van f5.000,1 van f2.000, 2 vttn 1500, 5 van 11000, 5 van f400, 5 van f200, 15 van MOO en 1565 van f30. (Geene nieten). Loten en gedeelten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar doorgefoerneerde a f 3.50 en klassi kale a fl.35 per 12o- BURGEBLIJKE STAND VAN AMERSFOORT. 17 tot en met 23 November 1898. GEBORENJohanna, d. van J. Gouw en E. llagobeuk. Gerarda Barbara, d. van S. Kraan en C. J. Schenkbergen. Johan, z. van T. Osnabrugge en D. van de Kraats. Jacoba, d. van N. Apeldoorn on G. van de Pol. Joannes Gerardus, z. van J. Hart man on G. Vlug. Jansje, d. van T. van Veenschoten en G. van den Berg. - Maria Heintje, d. van W. van der Reijden en G. Vaneveld. Ludolf Conrad, d. van C. J. Kunlz on W. Steenbeek. Antonius, z. van J. Meijer en A. Quick. ONDERTROUWD: G. Jonkman en W. van der Mast. li. Staal en A. W. Lan- kamp. GETROUWDJ. V. Rijnbergen en W. M. Meijer. J. van Hougevest en E. van de Kamp. OVERLEDENMargrietha Quint 34 j. echtg. van J. van Loenen. Willem van Leeuwenkamp 38 j. echtg. van C. Schouten. Rijk Bakker 12 rn. Hendrikus Jo- sephus Reijnere 51 j. echtg. van E. van Moorselaar. Maria Gevering 78 j. wed. van II. Poort. Een levenl. aang. kd. m. g. van C. Eikelboom en E. de Graaf. Jan van Eijkelenburg 02 j. echtg. van A. E. G. Vahlkamp. Abraham Pot 2 rn. Jan Kok 9 m. Bevallen van een DOCHTER, J. II. van IIASELEN— Faber. Amersfoort, Plantsoen 23 Nov. '98. Do Heer en Mevrouw MARIS Ji'rjaks geven kennis van de geboorte van een ZOON. Amersfoort, 24 November 1898. Getrouwd N. G. van DOORNIK Directeur Bad-Hdlel TII. J. PUTMAN, die, mede namens wederzijdschc familie, dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Arnersfoort j 24 Wja Heden overleed lot onze diepe droefheid te 's-Guavkniiagk, in den ouderdom van 60 jaren, onze geliefde Moeder en Behuwd moeder IIP DOLPHIN K d lIONT, weduwe van wijlen den WelEdGestr. heer J. VERMEULEN', in leven Di recteur der Rijks Hoogere Burger school te Minni'Xnriio. i II. E. i)K BRUIJN Amersfoort Vermeulen. I G.F.Cr. de BRUIJN. A..I. VERMEULEN. Amsterdam 1 A. M. VFIt.MEULKN- I IJSSKI.MAN. l A. It. VERMEULEN. Wtujenhujen A. K VEUMKULKN- Meilink. M. A. WITM A All 's- Gravcnhatje Vermeulen. G. WITMAAR. 17 November 1898.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2