Maandag 28 November 1898. No. 4827. 48e Jaargang. Het Kanonschot. PHOENIX-BROUWERIJ H. MEURSING <fc Co. AMERSFOORT. Specialiteit in Exportbier naar de Tropen. Oltgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amer8ioort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.fianco per post 1.15. Advertentiën 16 regels CO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOBTEGHACHT 5 0. Telephoon 19. Mlnlmum-loou od maximum-arbeidsduur in be stekken van opcnbare-urerken. Een mooie vergadering, Vrijdagavondbehalve enkele dames en een groot aantal officieren en bestuurd eren van vak-vereenigingen, de beide wethouders, bijna alle Raadsleden, de leden der Kamer van Koophandel, de Gemeente-architect en do Directeur der Gemeente-gasfabriek en vele andere Gemeente-ambtenaren. Naast d^n tal van werklieden en andere belangstellenden. Na eon korte inleiding van den Voorzitter van „Eendracht" kreeg prof. M. W. Ti cub het woord en sprak ongeveer als volgt Als ik mij afvraag boe juist ik hier te Amers foort kom spreken over minimum-loon en max imum-arbeidsduur in bestekken van openbare werken dan komt mij deze spreuk in de gedach ten een profeet is in eigen land niet geëerd. Want indien iemand dit onderwerp hier moest inluiden dan ware dit uw vroegere stadgenoot de heer C. V. Gerritsen. Immers als deze zaak eenigermate ook naar hier is doorgedrongen, dan heb ik daaraan wel eenig deel, doch niet zooveel als de heer 0. V. Gerritsen. Ik herinner mo nog best hoe we samen den strijd hierover aanbonden in den Raad van Amsterdam en hoe we aanvankelijk niets dan tegenstand ondervonden, hoe men ons beschul digde van economische ketterij. Ik was daarbij de tweede persoon; C.V. Gerritsen was deeerste, wien geen moeite tc groot was om gegevens te verzamelen en den Raad langzamerhand te over tuigen. waartoe evenwel veel tijd noodig was. Wij vergadewkiuit den treure met de commissie ad hoe en telkens stuitten we op het zelfde misverstand, een dat soms nog tc berde wordt gebracht, doch dat wc in de allereerste plaats moesten bestrijden. Dat misverstand is het volgende: Wij zouden strijden voor een social islischen maatregel; voeren naar Staals-soeialisme; de hooggeroemde vrijheid van het individu treden met voeten. De zaak is echter veel eenvoudiger en onschul diger. Iminors wij wenschton slechts dat de Gemeente bepalingen voorschreef in eigen territoir en voor eigen werknemers en dit nu vinden wij reeds in de 12e en de l-'ïe eeuw, toen do Gemeenten wel degelijk bepalingen maakten omtrent het loon en den arbeidstijd van de gezellen in de Gilden. Toen reeds zorgde de Gemeente niet alleen voor de rechten en de welvaart van en kele bevoorrechten, maar ook voor die van de mindere klassen. Wensehen wij thans die bepalingen omtrent loon en arbeidsduur terug te hebben, opnieuw dio regeling ingevoerd to zien Het heeft er in do verste verte niets van. Wat wij wensehen, is niet dat de Gemeente als wetgeefster zal tusschenbeide komen in do verhouding tussobcn patroon en gezel, doch waar Feuilleton. 2 (Slot.) Dat? Dat is mijn dochter, die aan het stu- deeren is. Zoo, uw dochter begint dus 's morgens om zeven uur al te tjingelen? Tjingelen tjingelen Ja, ja, tjingelen, niets anders riep Max, den armen Munier bij den kraag vattend, en ik verzoek u, haar te verbieden daarmede voort te gaan. Hoort u Ze maakt me dol! Ik ben in staat, een moord te begaanik ben de schilder, dio boven u woont. De vriend slaagde er in, Max zoover tot beda ren te brengen, dat hij Munier los liet, die haastig de vlucht nnm. Toen zij het huis zouden verlaten, sprak de concierge Max aan. Meneer, de menschen van de vierde ver dieping hebben erg geklaagd over het rumoer boven hun hoofdenzou dat niet een beetje minder kunnen? Wat? Hobben ze zich durven beklagen? Dat is wat mooisZe hebben je zeker niet ver teld, dat ze zelf een muziekmakend monster er op nahoud'». Ja, maar mijnheer, dat is heel iets anders, «lat is muziek, terwijl u geraas maakt, en die menschen. Loop naar den drommel, zeide Max en ging heen. de Gemeente eenig werk niet zelf kan of wil uitvoeren, daar wensehen wij, dat zij de moreele verplichtingen erkent tegenover hem, die zij tijdelijk in haar dienst heeft, even goed als tegen over haar eigen va9te ambtenaren en beambten. Als de Gemeente een onderwijzersplaats gunt, dan neemt ze niet den minst vragende. Hoezeer zouden we dat afkeuren, even sterk als det de Gemeente haar ambtenaren een hongerloon gaf. En als zij haar eigen beam6Ten»goed bezoldigt, met welk recht zou ze dan haar tijdelijke be ambten een hongerloon mogen geven? De Gemeente heeft moreele plichten, meer nog dan de gewone werkgever, omdat de Ge meente, evenals de Staat, moet zorgen dat de orde en de goede zeden blijven gehandhaafd. Zij heeft het voorbeeld te geven, dat de werk gever zich overeenkomstig de sociale eischen ge- drage tegenover zijn werknemers. Nu zal men zeggen als de Gemeente voorgaat, dan komt ge verder, dan zult ge niet blijven bij openbare bestekken, maar dan zult ge ook verlangen, dat alle werk wordt gemaakt onder de door u voorgestane bepalingen. Want indien de Gemeente iets koopt, dat in hongerloon is vervaardigd, dan krijgt ge weer de zelfde mis standen. Hier breng ik tegen in, dat als de Gemeente weet dat hetgeen ze wil koopen is gemaakt in hongerloon en ovennatigen arbeidstijd, dan doet de Gemeente onbehoorlijk. Evenwel in 9 van de 10 gevallen kan de Gemeente dit niet beoor- dcelen. Eerst als we de misstanden kunnen ken- ken, kunnen we ze tegengaan. Er is een speciale reden, dat ik spreek over Gemeentewerk. Een bestek is een aaneenschakeling van voor waarden en bepalingen omtrent «le soort van het materiaal, den tijd van levering, de wijze van uitvoering, enz. welke bepalingen sind3 10 tallen, ja 100-tallen van jaren daarin zijn op genomen. Indien nu deze voorwaarden zijn gesteld, dan vraagt de Gemeentewie wil dit nu het goed koopst leveren. Alle gegadigden berekenen nu den prijs der materialen, hun vervoer, enz. welke uitgaven vrijwel gelijk zijn. Als ze moeten concurrecren, moet dit worden gevonden op het loon, en hier door drukt hoe onwillekeurig ook de Gemeente het loon door dit enkele feit van aanbesteding en daarom verlangen wij dat zij dit slechte gevolg tegenga. Een zij kan dit en móet dit ook door het voorschrijven van bepalingen omtrent loon en arbeidsduur. Gaat ineu nu Lierdoor op den weg van Staats socialisme? Het heeft er hoegenaamd niets van. In het bestek staat eenvoudigindien ge wencht aan te nemen, dan zult ge u moeten gedragen naar mijn voorschriften omtrent ma teriaal en levertijd. En indien deze bepalingen worden opgenomen, wordt toch niemand verplicht om mee te dingen wie niet wil meedingen, is vrij om hongerloon te blijven geven en schrijft even min in als wanneer de termijn van oplevering hem te kort voorkomt. De eigen vrije wil doet hem het contract sluiten of niet aangaan. De vrijheid wordt dus niet met voeten getreden. Een socialistische daad wordt niet gedaan, want geen socialistisch princiep schrijft voor, dat men zich niet gebonden hoeft te achten aan eenig contract. De bedoeling dezer bepalingen is eenvoudig: er tegen in te gaan wanneer het contract zou leiden tot misstanden ten opzichte van loon en werktijd. Toen men enkele jaren geleden hier. te Amers foort, een enquête hield, bleek dat bij erg druk werk de bezwaren van deze bepalingen lang zoo groot niet waren als men gedacht hadeerst bij slapte van werk, waarbij het ruim geweten van 20 tot 40% beneden het normale loon re kende, vond men bezwaren. Indien nu deze bepalingen omtrent loon en werktijd zijn opgenomen, zal dan het gevolg zijn dat er plotseling een toestand wordt gescha pen van algenieene bevrediging van aller wen sehen en van alle eischen der werklieden 't Heeft er niets vanmaar als de Gemeente die bepa lingen heeft opgenomen, en als dit goede voor beeld navolging vindt bij alle werkgevers en dit geschiedde inderdaad te Amsterdam dan zal veel worden opgeheven van de recht matige ontevredenheid. De Sociale questie is een aaneenschakeling van een groot aantal kleine questietjes en ieder, die meent verplicht te zijn, mee ie werken aan de verbetering der sociale toestanden, moet óok willen meewerken tot het doen opnemen der bepalingen omtrent loon en werktijd, waardoor weder een klein verbeterinkje wordt nagestreefd en tevens de Gemeente wordt gewezen op haar zedelijken plicht om die misstanden tegen te gaan. Te Amsterdam begon men 1 Januari '94 en vrij algemeen is men gekomen tot een werk tijd van 11 uur eu een minimum-loon van 23 cent, waardoor dus de toestand der betere werk lieden heel wat verbeterd 's. En hebben de maat regelen ook niet algemeen voldaan, zijn er nög bezwaarmakers, dan toch is niet eenmaal ge vraagd door wie ook om het gedane weer ongedaan te maken en dit is wel het beste ar gument voor de invoering want als 't niet baatte, schaadde het toch zeker óok niet. In niet éen land hoort men vragen om wederintrekking der bepalingen. Geeft dus den werklieden wat ze vragen. Zeer eigenaardige voorbeelden zijn het katho lieke Belgie en het liberale Engeland; wSl te genvoeters. In beide landen werd de proef ge nomen en in beide» is de zaak ingevoerd. Van 87 Belgische gemeenten boven 8000 in woners hebben 51. met meer dan 2000000 in woners, bepalingen omtrent loon en werktijd; 36, met 50U 000 inwoners, hebben die bepalin gen nog niet. Door 8 van de 9 Provinciën zijn die bepalingen ingevoerd en in 1896 volgde de Staat. In 1S'J6 werd te Brussel een enquête gehou den, waarbij 47 antwoorden inkwamen; 17 Gemeenten hadden een te korte proef genomen om nog een juist oordeel te kunnen vellen, 28 had den nooit eenige klacht vernomen, 2 hoorden bezwaren, terwijl in alle Gemeenten op 1 na de maatregelen geen nadeelige gevolgen hadden gehad voor de Gemeenten-financien. Van de 8 Provinciën verklaarden alle 8 nimmer eenige klacht te hebben vernomen 6 haiklen geen i nadeelige gevolgen ondervonden voor de finan- I ciënBrabant Had slechts bij 1 werk moeilijk heden West-Vlaanderen rapporteerde dat het werk gemiddeld 2.7",0 duurder was, maar toch geen nadeel leed, „want deze verhooging wordt i ruimschoots opgewogen door de betere qualiteit j van het opgeleverde werk" en ruim gevonden op de mindere onderhoudskosten. I In Engeland hebben 148 zoogenaamde plaats- I besturen deze bepalingen ingevoerd als standaard- clausule en de Staat volgde dit voorbeeld in 91 en verrassend was stellig het rapport van de I uit 6 conservatieven en 1 radicalen bestaande Acht dagen verliepen. Gedurende de eerste twee dagen hoorde men geen piano. Den derden duurde de oefeningen vier uren. Drie dagen later tien uren! Max was op 't punt er gek van te worden. Hij had drie dagen achter elkaar geen oog dicht gedaan en leed nu aan barstende hoofdpijn. Hij deed aan al zijn vrienden het verhaal zijner naamlooze ellende en met hun allen bedachten zij een middel om hem te helpen. Tegen drie uur in den middag hield een smalle vrachtwagen stil voor do deur van het huis in de Rue de la Seine. Iets langs en zwaars werd er mot moeite uit gehaald en door middel van koorden en ket tingen naar boven door een van do ramen van de vijfde verdieping gehe3chenMax en zijn zestien vrienden waren er een paar uur mee bezig. Toen het voorwerp veilig boven was aan geland, werden een kist en twee ronde dingen, die er uitzagen als wielen van een omnibus, de trap opgedragen. Des avonds om elf uur was do heele machine in het atelier opgesteld. Dien nacht gobeurde er nog niets, maar den volgenden bracht de familie Munier Blapeloos door. Om olf uur 's avonds hoorden zij verscheidene personen achter elkaar met zware stappen de trap opgaan, op commandoeen-tweeeen twee. Op de vijfde verdieping gekomen, gebood een donderende mannestemhalt, kanonniers. Wat is dat? zeide mevrouw Munier het bed uitspringend. Ik weet het niet, antwoordde Munier klap pertandend. 't Zijn soldaten, geloof ikik heb hooren commandeeren, Och God, kreunde mevrouw wat zal er du gebeuren Luister, wat is dat? zeide Munier die zich hoe langer zoo minder op zijn gemak ge voelde. Ilij opende het venster en stak licht aan. Geeft acht 1 klonk het. Richt Laadt! Wat men toen hoorde is onmogelijk te be schrijven. 't Was alsof een paar honderd paar den op en neer galoppeerde. Het plafond dreunde en scheen onder het gewicht door te buigen. Het echtpaar Munier stond doodangsten uit. Duidelqk vernamen zij het rollen en kraken van wielen. En boven alle geraas uit klonk telkens de donderende stem, die voortging bevelen uit te deelen. Geeft achtVuur Een vreesclijke knal volgde bijna oogenblik- kelijk en «leed het heele huis op zijn grond vesten trilleneen lange lichtstraal schoot uit het venster van het atelier van den schilder, daarna daalde een vochtige regen van asch en sintels neer op het hoofd en de schouders van de familie Munier, die uit het raam hing om te onderzoeken wat er gebeurde. Den ochtend na dien vreeselijken nacht, schreef Munier aan den eigenaar een voerenden brief, waarin hij hem smeekte, toch in persoon I te komen onderzoeken wat er in zijn huis gebeurde, i ..Ik kan onmogelijk de appartementen blijven bewonen", schreef hij „Op de verdieping boven ons worden den heelen nacht kanonnen afge schoten. Minstens twintig artilleristen, met ge- I spoorde laarzen en kletterende sabels, heb ik de trappen hooren opgaan. Uw woning moet daar zeer onder lijden en het is mij niet mogelijk er iu te blijven. Mijn vrouw en mijn «lochter zouden stellig een zenuwziekte krijgen. Dat is natuurlijk weer een streek van Max, dacht de eigenaar, een oud vriend van den schilder; ik moet eens zien wat daaraan te doen is. Hq kwam in de Ruc de la Seine en deed zich door Max vertellen wat er gebeurd was. Max verhaalde dan hetgeen het pianospel van Munier's dochter hem had doen lijden en van de middelen die hij had aangewen«l oin daaraan een einde te maken. De eigenaar kon niet laten, hartelijk tc lachen toen Lij vernam, dat het kanonschot niet was voortgebracht door een kanon, maar door eenige zeer zware planken, die Max en zijn vrienden tegelijk op den vloer had den laten vallen; op hetzelfdeoogenblikhadden ze een scheut water in een pot met gloeiende kolen geworpen, waardoor de afschuwelijke asch- regen en de stinkende rook waren ontstaan. De eigenaar slaagde er in, zijn .twee huurders met elkaar te verzoenen Munier beloofde, dat zijn dochter voortaan eerst om twee uur des middags zou beginnen studeeren en Max zwoer, dat hij geen kanonschoten meer zou lossen. De I rust en de kalmte in hui9 waren dus weer her- I steld. Het duurde niet lang of er ontstond een vriendschapsband tusschen den bewoner van de j vijfde verdieping en de familie Munier. Max bracht dikwijls zijne avonden bij haar door, I voelde zich spoedig bij benthuis-en het einde i was dat hij trouwde met de dochter, in wie hij een vrouw kreeg wier eenig gebrek was, dat ze vier uur per dag gamma's studeerde.

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 1