Binnenland. SiPS** lïTVV-uets Ingezonden. Ingekomen warenvan do firma II. Wol tors «en present-exemplaar van don 2den Bundel van «Amersfoort. Geschiedkundige bijzonderheden, door W. F. N. van Rootsc- laar" wordt aanvaard, met dankbetuiging aan de schenkster een dankbetuiging van den heer Gemeente-architect voor de ver hooging zijner jaarwedde goedkeuring door Gedeputeerden van het besluit omtrent het vuur- haven- en tongeldidem van de Re kening der Schutterij over 1897 en van haar Begrooting over 1899; beschikkingen op reolaincs-lnkomstenbclasting goedkeuring der salarissen van de tydelyke leeraren aan de Middelbare scholen alle aangenomen voor notificatie. Hierna w»rd de vergadering gesloteu. Ook ds. J. 1). J. Idenburg, predikant by do Ned. Hervormde gemeente te Hilligors- berg. heeft bedankt voor liet beroep naar die kerk hier. Voor hot ambt van lo Ambtenaar ter Ge meente-secretarie bier hebben zich niet min der dan 37 sollicitanten aangemeld. Be keurmeester der visch heeft Vrijdag op den Hof 3 manden ieder mot 200 go- rookte bokkingen voor do consumptie afge keurd en onschadelijk doen maken. Voor de betrekking van onderwijzer met akte-Fransch aan de openbare Jongensschool 1c soort hebben zich slechts 4 sollicitanten aangemeld. Belanghebbenden worden opmerkzaam ge maakt op de kennisgeving van den Directeur van het Post- en Telegraafkantoor nopens de openstelling van dal kantoor op Nieuw jaarsdag. Be collecte door Diakenen 'Ier Ned. Her vormde gemeente gehouden, heeft opge bracht f535.85. Treurig is 't, te zien hoe schendende han den het mooie huisje aan de Heerenstraat, bekend onder den naam »'t Hof van Cleef" en waarin Curtesies eenigen tjjd zou heb ben gewoond, hebben bedorven. Be typische ruitjes zyn vernield, de deur is tot een onding vertimmerd, nog andere ver beteringen" van het huisje zyn ophanden. K: sFlehite" hier ingrijpen en zorgen, dat er niet meer vernield wordt Men verzoekt ons mee te deelen, dat het C'intraal-bureau van Liefdadigheid" tot na dere aankondiging voortaan ioderen Dinsdag middag van 1 tot. 4s uur zitting houdt ten Raad huizo tot het geven van inlichtingen, enz. Be oflicier van gezondheid 1e klasse J. Nnrd. van het 5e regiment infanterie hier, wordt van 1 Februari tot 15 April gedeta cheerd te rtrecht, tot tiet volgen van een cursus iu oor-, neus- en keelziekten hij prof. Zwaardemaker. Be hy du Iloogero Krijgsschool te 's Gra ven hage gedetacheerde ie luitenant 1'. D. van Essen, van het le regiment veld-artiller. hier, wordt met ingang van 1 Mei gedurende 0 maanden gedetacheerd bij het Ie regiment huzaren to Deventer. Ken zeer mooi en niet duur muziek-in- atrninent wordt thans, blijkens advertentie in dit uuminer, ter kennismaking tentoon gesteld in de «Keizerskroon". 't Is een cither maar van bijzonder mooien on sterken klank. Bij elk instrument ont vangt men cenige muziekbladen en wie nu maar de snaren aanstrijkt op de plaats waar het notenblad dit aangeeft., ontlokt aan het instrument de mooiste melodieën. Deze natuurlijk woer Amerikaunsche vin ding is volgens de hooldagenten «een schat van huiselijk genot". En waarlyk, 't heeft er heel veel vun. Dinsdagmiddag overkwam den koperslager II. van M. hot ongeluk,'in hot woninkje aan de Muurhuizen, vroeger bewoond door zyn neef, van de hoogst bouwvallige zoldertrap to vallen, met het gevolg, dat hy op de plaats dood bleef. Omstreeks half een was hij het huisje bin nen gegaan om wat huisraad weg te halen om oen uur werd hij gevonden. Bij de lijkschouwing worden geen sporen van geweld gevonden. Hij laat een weduwe mot 0 nog jonge kinderen achter. Aan de Wilheluiina-snuit zyn wegens haar spoedig optreden bij den brand buiten do Kleine Koppel, op Sinterklaas-avond j.l.,toe gekend een premie van f 10 door de «On derlinge Brandwaarborg-Maatschapph" to Amsterdam (agenten de hoeren D. Hubcrs N: Zn) en een premie van f 10 door de «Im perial Insurance Company" te 's-Giavenhage. Boor do politie is proces-verbaal opge maakt tegen twee personen die van de op slagplaats der H. IJ. S. M. met paard en wagen de kleinigheid van 1000 nieuwe met- 8elsteenen hebben ontvreemd ten nadeele van den aannemer Koudys, te Doorn. De lieer G. Huvgen, te Bunschoten, heeft een gift van f500 geschonken aan de Theo logische school te Kampen. Na de meikevers te Baarn wordt nu een ooievaar in den Bunschoterpolder gesigna leerd. Met dat al is 't niets gedaan wat het schaatsenrijden betreftdoch de armen profiteeren van hel zachte winterweer. Als 't maar zoo blijft. Te Hoogland is dozer dagen een varken geslacht, dat schoon aan den haak 307 Kilo's woog Een vet kluifje. Bij Kon. besluit is benoemd tot Burge meester van Scherpenzeel (Geld) de heer D. Dool, Secretaris uier Gemeente. Wat de Rijksmiddelen betreft, hadden wij over de maanden November en December oen surplus noodig van f1 740 802 om de totale raming te bereiken, die de Minister van Financiën over 1898 heeft gemaakt, dat is dus doorceiigenomen voor elke dezer maan den f873 433. Welnu, November alléén gaf reeds f2 908738 meer, wij behoeven dus niet te vragen naar de einduitkomst.. Wij zyn nu reeds f1 101870 boven het ramings- eyfer en mogen vertrouwen, dat December er het hare aan zal toevoegen, zoodat we met een bate van drie millioen liet jaar zul len kunnen sluiten. Toch was November, op zichzelf beschouwd, niet zoo heel gunstig. Hoewel hetramings- cijfer f10 158 781 verre werd overtroffen, was het in Slachtmaand 1897 toch nog mooier, want toen werd f13204849 ontvangen, dus f437 330 meer dan thans, nu slechts f13067 519 inkwam. En wederom zit thans dat nadeelig saldo in twee van de drie voornaamste middelcn- groopen de accijnzen, die f242 406 bleven beneden het cijfer van '97 en de indirecte belastingen (waaronder de successierechten) die 177 930 minder opbrachten dan verleden I jaar November. Dat tekort bedraagt dus te I zarnen f320336 en kon niet goed gemaakt worden do >r het surplus op al de overige middelengroepen. De directe belastingen de den al hun best, doch konden het niet hoo- ger brengen dan tot een kleine ton (f99056) en de rest was slechts luttel stijgende, nl. de invoerrechten f42100, de gouden en zil veren werken f1474, de domeinen f6170, de posteryen f19 852, de telegrafen f9958, de jachtakten f695 en de loodsgelden f3704. Over de elf verloopen maanden ontving de Schatkist f112908460 tegen een ramings- cijl'er van f111746591, makende ongeveer liet straks vermelde surplus, terwijl over do elf eerste maanden van 1897 slechts ontvan gen werd 1110 803 153, dus thans f2105 307 meer. Dat is, over het geheel genomen, een verblijdende uitkomst en daartoe hebben bijgedragen allo middelengroepen, behalve de indirecte belastingen, die bijna 8 ton be neden het cyfer van verleden jaar bleven: alle overige vvjjzen een meer ol min belang rijken vooruitgang aan, waarbij uit 't oog punt van bedr|jf en verkeer, bijzondere ver melding verdienen: de invoerrechten met l1/* ton, de posterijen met circa 4 ton, de telegrafen met ongeveer 2 ton en dit on danks of liever juist ten gevolge van de tariefsverlaging. In de laatste 20 jaren zijn alle Nederland- sche meelfabrieken op vier na verbrand; enkele zelfs tweemaal. De nog niet. afge brande fabrieken z|jn De Maas, le Vlaar- dingen; do Rijst- en Delmolen van Viruly en die van Ravenswaay te Rotterdan, en die van Smeets te Roermond. De meeste molens verbrandden tusschen Zaterdagavond en Zon dagochtend. Bakkerscour. Het gebruik maken van do intercommu nale toloplioon neemt steeds toe. In do laatste 3 maanden "an 1897 werden 53900 gesprokken gevoerd; in de eerste 3 van 1898 bijna 70900 in het tweede kwartaal 80900, ill het. derde 88000; in October jl. 30509 tegen 10202 in Oct. '97. De opbrengst is dan ook in October '98 ruim f5000 meer geweest dan in October '97. Er werd dan ook op de Staatsbegrooting nog f102000 meer aangevraagd om in do dringende eischen ten behoeve van uitbreidingen to voorzien. Voortaan zal het saldo-te goed op do uit rusting en reserve-rekening der onderoffi cieren en minderen, vrijwilligers, weder aan de belanghebbenden worden uitbetaald tegen hei einde van elk jaar. Voor het te stichten Sanatorium door Nederlandsche onderwijzers is op dit oogt blik bijeengebracht de som van f25 400. Deze bijdragen zijn alleen van onderwijzeres sen en onderwijzers. Thans is de steun in geroepen van particulieren. Het benoodigd kapitaal voor liet herstellingsoord bedraagt vermoedelijk f50000. Door meer dan 300 geneeskundigen is ge antwoord op de door de «Mentor" gestelde vragen omtrent de vivisectie. Uit de ant woorden blijkt, dat verreweg de meeste medici, en daaronder verschillende hoog- ieeraron en inspecteurs vao het geneeskun dig Staatstoezicht, vóór de vivisectie zijn. Slechts zeer enkele artsen betuigden tegen standers te zijn. Volgens het Jaarhoekje voor hot Chr istelijk onderwijs is het aantal Scholen met den Bijbel van 604 tot 619 gestegen. Het aantal leerlingen bedraagt 98 667 over een jaar zullen ze waarschijnlijk de 100000 passeeren. Er zijn aan werkzaam 1267 onderwijzers en 422 onderwijzeressen576 scholen geno ten dit jaar Rijkssubsidie, 43 niet. In dit jaar slaagden 1S5 kweekelingen op Chr. nor maallessen, enz. opgeleid voor bun examen, terwijl er thans 1298 hun opleiding ontvan gen. In den Gemeenteraad van Sappcincer is een adres ter tafel gebracht van de heeren J. Hazeu en T. Keizer, te Groningen, die de gemeente wilden voorzien van zuiver drink water. Dit adres werd in handen gesteld van Bur gemeester en wethouder met verzoek om advies. Bij die gelegenheid gaf een der Raads leden zijn meening over deze zaak aldus te kennen «Onzin! Zie de paarden en koeien, die on zuiver water drinken. Zie miju hond, die op de brug ligt en zich laaft aan het water uit het Diep. Zie de eene of andere vrouw, die haar slof uittrekt en er slootwater uit drinkt. Js dat schadelijk voor de gezondheid? Wel neen Het kan heel goed gaan zoo. Het is heel mooi zoo'n onderaardschen stroom bij droogte, zooals men dat zió^iti Darijs, in En geland, maar bier? Och kom, dikke woor den dat heele ding!" Gelukkig maakte niemand zich over deze redenering boos, maar werd er hartelijk ge lachen I Een schitterende belooning is door den Raad der Gemeente Zwammerdam toegekend aan mei. M. S. Schuurman voor het gedu rende 5 maanden waarnemen der betrek king van Hoofd der school. Zij ontving daar voor f25, waaronder tevens begrepen is het vervangen van het Hoofd der school, ge durende 3 maanden in het vorige jaar. In 8 maanden f25 verdiend, of ongeveer 70 cent per week. Dat «et zoden aan den dijk Te Nichtevecht zou Donderdag een weduw naar in het huwelijk treden met zijn stief dochter Hij ontving echter van hoogerhand aanzegging, dat dit huwelijk niet mocht vol trokken worden, op grond van verboden bloedverwantschap. Art. 87 van het Burgerlijk Wetboek ver biedt namelijk het huwelijk tusschen alle personen, die elkander bestaan in de neder dalende linie, ook door aanbuwelijking, welk laatste hier het geval is. Bij elke aangifte van de geboorte van een kind to Breda wordt den aangever voortaan vanwege de Gemeente een kaart ter hand gesteld, waarop liet volgende voorkomt: Aan de ouders! Let zorgvuldig op de oogen van uw kind gedurende de eerste dagen na de geboorte. Ban kan zich bij uw kind een hoogst ge vaarlijke oogziekte ontwikkelen, namelijk do etterachtige oogontsteking der pasgeborenen, die blindheid ten gevolge heeft, wanneer het ooglijden niet ten spoedigste bestreden wordt. Roept dus zonder verzuim onmiddellijk de hulp van den dokter in, wanneer gij bij uw kind een of meer der volgende verschijnse len opmerkt: roodheid van de randen der oogleden of van de geheele oogleden zwelling van con of van heide oogleden afscheiding of etter aan een of beide oogen (het zoogenaamde dragen dor oogen) voortdurend gesloten blijven of «licht zijn der oogen. RECLAMES. Van 1—5 regels fl.25; elke regel meer f 0.25 DOKT HET UWE BUREN WETEN. Het is beter uit het water gered te worden als men op 't punt staat te verdrinken, dan er in 't geheel niet uitgehaald te worden; niettemin als wij slechts te kiezen hebben dun meen ik, dal wij verkiezen eruit gered te worden op'l oogen- blik dat wiy in 't water vallen. Aangezien wij niet kunnen voorzien, noch wan neer. noch hoe het ongeval ons kan overkomen, is het dus bijna niet practisch voorzorgsmaat regelen te nemen met het doel om ze in geval van nood toe te passen. Ziedaar juist de reden, waarom zoovele perso nen gekwetst ol gedood worden op verschillende wijzen en dat zoovele anderen zoolang en zoo vreeselijk aan de eene of andere ziekte lijdeu en eindelijk sterven. Meestal komt de hulp te laat om nog van eenig nut te zijn. Wat moet men alsdan doen, zult gij mij vra gen? Zulks is eene zeer eenvoudige zaak, zooals gij zult ziennooit nalaten aan Uwe buren te doen weten dat dit of dat geneesmiddel U van het grootste nut is geweest voor deze'of gene ziekte, opdat zij op hunne beurt vooruit weten, wat gij slechs geweten hebt na een lange en gevaarlijke ziekte. Ziehier een voorbeeld dat U beter zal doen begrijpen Mejuffrouw Catherine Quicker», wonende Wil lem ll-singcl, Roermond, was sedert langen tijd lijdende aan vreeselijke rheumatische pijnen door baar gansche lichaam. In een schrijven dd. 15 October' 1.1. zegt zij„Sedert jaren en jaren was ik aldus lijdende zonder cenige hulp bij de vele geneesmiddelen te vinden. Op dat oogen- blik, juist dat ik alle hoop zou opgeven, sprak een mijner buren mij over een geneesmiddel, dat haar van eene gelijksoortige ziekte als de mijne genezen had. „Probeert de Pink Pillen van Br. Williams, zeide zij mij, en gij zult weldrn genezen zijn". Zonder dralen verschafte ik mij eene doos en reeds bij den aanvang voelde ik eene verbe tering; de pijnen verminderden en met de be handeling voortgaande zijn zij na eenigen tijd geheel en al verdwenen, ik kan U verklaren, dut zij mij uitstekend geholpen hebben en zal Uwe Pink Pillen van Dr. Williams eenieder aanbevelen. Prijs fl.75 de doos: f9.per 6 doozen.Ver krijgbaar bii S.NAMLIÉ. Steiger '27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en apotheken Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu wing van 't bloed en de versterking der spieren, strekt hare werking zich op vele ziekten uit: bloedarmoede, rheumatiek, houpjicht, zenuwpijn, verlamming, ruggemergsziekte, St. Vitus elans, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle geval len van verzwakking en hebben eene werkdadi- ge handeling op alle ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en dooi buite,.;porigheden. Gelijk alle goedprodvkten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakt,een ieder geve dus wel acht dut in 't fransch op het omhulsel staatPi lules Pink Pour Personnes Pales du Dr. Williams". 'I Omhulsel en het etiket zijn van rooskleurig pajner met blauwe letters. Men hoede zich voor namaak sels, welke dikwijls gevaarlijk zijn voor de gezond heid. Wij kunnen de werkdadigheid der Pink Pillen niet echte zijn d.w.z. lfflViJJg INK V\\| ismslti. mpJer/onnesJjj\ Hut opnemen van Ingezonden stukken brengt niet nl tijd mede, dal de Reductie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukkeu wordt nimmer teruggegeven. Geachte Hvluclie, Mag ik nog eens Uwe gastvrijheid inroepen voor een enkel woord tevens mijn laatste als antwoord tuin den heer Oosterman. Het deed mij genoegen te lezen, dat de heer O, die veel to kort hier is om zich als woord voerder zijner collega's te mogen beschouwen, bekent, verkeerd opgetreden tc zijn. Daartegen alleen heb ik „gemotiveerd" protestaangeteckend. Ik twijfel dan ook niet, ol de heer O. zai zich in hot vervolg niet meer het recht toekennen, namens alle openbare onderwijzers alhier te mogen spreken. Voor 't overige wensch ik het artikel dea hoeren O. onbeantwoord te laten. Ik gevoel mij niet geroepen, en nog minder geneigd, in »t openbaar mijne gevoelen» en de gronden, wiuirop die steunen, tegenover den heer O. uiteen te zotten. B dankend voor de opname, Uw. dw. K. LINDENIIOVIUS. Amersfoort, 27 I)ec. '98. Burgerlijke Stand van Aniorsfourt van 15 tot met 21 December. GEBOREN: Hcntlrika cl. vanJ. Voortman en C. Goorhuis. Willem Adrian us z. van N. H. van J)ijk en G. van Hamersveld,

Amersfoortsche Courant | 1898 | | pagina 2