ZV2X9T "cl SS Stadsnieuws. Ingezonden! Advertentiën. In lie zitting der Tweede Kamer vat. 29 September 11.. vroeg ei: kreeg de afgevaar digde voor Hoogezand, de heer Veegens, ver lof, tot don Minister van BinnenlandscheZnken een vraag te richten «betreffende liet tegen woordig aantal kiezers in elk der Gemeenten en in elk der Kiesdistricten". Daar zij hem voorkwam »bij uitnemend heid eenvoudig te zijn", had de Voorzitter der Kamer den Minister gevraagd of er hij hem bezwaar bestond, de vraag terstond te beantwoorden, en zoo verklaarde Minister Borgesius onmiddellijk het volgende: «Het was reeds mijn voornemen, evenals het vorige jaar, ook thans te bekwamer tijd de statistieke tabellen betreffende het getal der kiezers aan do Kamer over te loggen. Er zijn nog cenige voorbereidende werk zaam lieden te verrichten, vóórdat ik aan den wensch van den geachten interpellant ge volg kaïi geven. Over enkele weken hoop ik daarmede gereed te zijn en zal dan zoo spoedig mogelijk de tabellen aan de Kamer overleggen Die voorbereidende werkzaamheden" moeten wel veel tijds cischcn, want de «en kele weken" zijn nu reeds maanden gewor den en nóg heeft de overlegging niet plaats gehad. Ook werd zoo het doel gemist, waar mede de heer Veegens zijn vraag deed, dat namelijk «hel belang der zaak er mede ge diend zou zijn, wanneer de opgaven vóór de openbare behandeling der Staatsbegrooting in handen der Kamer waren", waarop hij. na 's Ministers welwilleu antwoord, vleide «hoop te mogen voeden". Intusschen is door de indiening der motie van den heer Troelstra het kiesrecht uit de algemcene beschouwingen over de Staatsbe grooting vrijwel geëlimineerd, zoodat het ge- tuis der toegezegde tabellen niet werd ge voeld. Maar nu ook de Landsdrukkerij niet meer zóo met. werk overladen is als in laatste weken 't geval was, zal 't wel i onbescheiden zijn, er bij den Minister op aan to dringen, dat de overlegging nu ook ten spoedigste plaats liebbe, en daaraan het, dringend verzoek te verbinden, dat in '1 vol gend jaar wat meer spoed worde gemaakt met liet samenstellen der tabellen van het uuntal kiezers, voorkomende op de lijsten welke reeds in de maand Mei definitief wor den vastgesteld. Met liet verzamelen der gegevens, zooals ook de heer Veegens erkende, is inderdaad ecnige tijd gemoeid, maar zeven maanden zijn daarvoor tocli wel niet noodig Du voorbereidende werkzaamheden voor deze statistiek aan liet Departement van Blnnenlandsche /.aken zijn reeds sedert ge- ruimeti tijd nfgeloopen en, juist twee maan den na do vraag van mr. Veegens, den 29en November, znn de door hem verlangde op gaven bij de Kamer ingediend, maar de ver traagde rondzeuding is liet gevolg van over maat van werk aan de Landsdrukkerij. De inzending door den Minister van Binneii- landsche Zaken is dus wel niet vóór, maar dan toch tijdens de algemeeno beraadsla gingen over ile Staatsbegrooting geschied, maar zoolang de statistiek niet gedrukt is rondgedeeld, hebben de leden der Kamer en liet publiek daaraan niets. Wij blijven daar om hopen, dat liet volgend jaar de mede- deeling der kiezersstatistiek een paar maan den vroeger plaats hebbe, opdat z\j vóór de behandeling der Begroeting openbaar ge maakt kan worden. Uit verlangen is aller minst buitensporig te noemen, waar de lijs ten in Mei definitief worden vastgesteld. Arnh. Ct. r>e oude Boomgaard te Groningen maakt I Luitenant 11. C. J. ter Beek, dietel Algemeen bad men gedacht, dat de nestor der ingedeeld bij zijn korps, aller Nederlanders het jaar 1898 niet mede j hertaald zon uitgaan De lieer Boomgaard toch werd Door den Mtnistu van Uoiio0 is oepaata, den algeioonen Mmer^mnitlerde zintui- dat mot hot oog op l.et groot incompleet gen waren bijna alie uitgesleten de !9-eeuw- aan vrijwilligere en algerichte nian^happen sche pntriaeh bracht zijn dagen in een dom- bij de regimenten hu/ai en, dit jaai de licta- mellgen toestani? door, maar titans slaa, de ting 110-jarige weder des morgens te 8 uur op en gaat des avods eerst te 9 uur naar bed. Ook in den afgeloopen herfst zag Boomgaard zoo vele ouden van dagen om zich wegvallen, maar deze verpleegde in het Jacoba-gusthuis ziet geslachten komen en gaan, en doorleeft bij heldere oogenblikken nog eens zijn vroe ger leven als hij spreekt over den Fransehen tijd n zijn zeeleven van -roeger dagen. Op Zuid-Beveland bestaat niet ieder zal het weten een bond van stroopers, die onderling de boete betalen, wanneer een hunner wordt veroordeeld. De N. Jiott. Crl, waaraan we dit bericht ontfeenen. voegt er bijmen zegt dat zelfs onbezoldigde Rijks veldwachters lid daarvan zijn. Boor Curatoren van het Gymnasium te Breda is eenparig aan den Gemeenteraad ongunstig geadviseerd op het door belang hebbenden gedaan verzoek om ook meisjes tot de lessen toe te laten. En dit een jaar na de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid en al tien aankleve van dien. Naar aanleiding van geheel verkeerde, nog onlangs toegepaste behandeling van perso nen wier klooi en in brand geraakt zijn, her innert de beer J. A Sperna Weiland, te Don gen. in <le y. R. Cl. aan de lijst van voor schriften tot. -oorloopige hulpverschal'ling bij plotselinge ongcvalen, uitgegeven door den Geneeskundigen raad voor Noord-Holland (uitgave Joh. Guradi.s Co., te Hilversum). Tegen verbranding luidt het voorschrift aldaar als volgt 7-ijn iemands kleeren in brand, werp hem dan dadelijk op den grond, en werp een karpet, of iets anders over hem heen, om de vlam to smoren. De verbrande kleede ren worden met een mes of schaar voor zichtig weggenomen, zóo dat do losgelaten huid gespaard blijvo. Het vocht in de. bran- blaren verwijdere men, door eenc kleine opening met de punt van schaar of naald te maken, en botlekke de brandwond dan met watten, die men besmeerd heeft met een mengsel van gelijke deelen kalkwater en ongekookte lijnolie. Is de huid echter van ile brandwond af, m tak dan een zalf uit eierdooiers mat slaolie en roep inmiddels den geneesheer. De ondervinding heelt ge leerd, dat vlammen van brandende petroleum- door overgieten met melk zeer gemakke, I hjk gebluscht worden. Door I: Anistcrdamsche brandweer wordt I ook als verzachtend middel hij brandwonden j een mengsel van lijnolie en kalkwater ge- bezigd, ol'st hoon het bestuur van den Ge- I T,?1,:."!"1'1"'" Kring haar heeft geadviseerd, ,l- de voorkeur verdient. Ds. S. J. Pekema, Doopsgezind predikant te Hilversum, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan hij de godsdienstoefening in de Re- monstrantsche kerk hier. De heer mr. H. Th. 's Jacob, te Leusden, volontair ter Secretarie van Soest, is door Burg. en Weth. benoemd tot hoofdambtenaar, met den personeelen titel van Griffier, ter Gemeente-secretarie hier. Thans is ook Zwolle aangesloten bij het intercommunale telephoon-net. Amersfoort is daardoor nu telephonisch verbonden met Amsterdam, Arnhem, Baarn, Bussum, Dordrecht, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, 's- Hertogenbosch, Hilversum,Umui- nmiden, Leiden, Maassluis, Nijmegen, Osch, Rotterdam, Schiedam, Utrecht, Vlaardingen, Zaandam, Zandvoort en Zwolle, terwijl nog in den loop van dit jaar een groot aantal kleinere plaatsen zal volgen. Het stads-teVphoonnet is weder met éen nummer uitgebreid en wel voor liet bloemen magazijn des heeren Kortbeek aan de Lon gest raat. Het nummer daarvan is 31, terwijl nier thans in 't geheel 02 geabonneerden ztfn. Het Postkantoor hier is, in verband met de in de in den laatsten tijd grooiere ont vangsten, verheven tot een kantoor vierde klasse. Als nu ook maar het bestellen personeel j zóo wordt versterkt, dat aan de reeds moer- malen geuite en waarlijk niet overdreven verlangens kan worden voldaan. Tot recht begrip diene, dat we dit niet schrij ven onder den indruk van de vertraagde bestel lingen bij de jaarswisseling van welke alléén du schuld mag dragen dat publiek dat zich gerechtigd rent zijn medeburgers te verve len met nieuwjaarskaarljes en andere even weinig zeggende gedrukte betuigingenwe schrijven dit alléén om de aandacht der au toriteiten te vestigen op den waarlijk onmo gelijker! toestand waarin de bestellingen zijn gelaten juist als toen de gemeente nog niet zulke uitgebreide buitenwijken had. overgeplaatst bij de Treinafdeelingen der Veld-artillerie. I In de Dinsdag gehouden vergadering van het Pestuur van liet Ziekenfonds is, ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van dr. Van Driel, een voor dracht opgemaakt, bestaande uit de heeren artsJ. C. Rolandus llagedoorn, arts II. 11. B'. Morren Jr. en heelmeester H. II. E. Mor ren Sr., nit welke voorgedragenen hetNuts- departemeut morgenavond een keuze zal doen. De ongelukkige rage der visitekaartjes met Nieuwjaar is ook vaardig geweest over Baarn, zóo zelfs, dat op Oudejaarsdag tus- schen 9 en 2 uur de golieele voorraad cents postzegels ten Postkantore was uitverkocht. Gelukkig schrijft het Baarnsch Nbld. bracht de middagtrein nieuwen voorraad, 't Is maar, wat men «gelukkig" noemt. Uit De Bilde wordt gemeld: De 63-jarige tweelingbroeders J., in de wandeling meer bekend als Coop en Hens, een paar waren" zooals men in het dorp zeide, waren Zondag, zooals zij dit elk jaar gewoon waren, de gemeente rond geweest om Nieuwjaar te wenschen. De oude vrouw, bij wie ze inwoonden, zond, toen zij 's avonds niet terug kwamen, een bu.urvrouw uit om eens to zien waar zij bleven. Deze vond hen ook, doch hoe. Op den Spierweg gekomen, vond zij Coop in de eene sloot naast den weg en Hens in de andere, beiden dood. Vermoedelijk zijn de oude lieden, door de misleid, in het water geraakt en verdronken. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Ds. Gelderman, predikant bij de Ned. Her vormde gemeente te Bunschoten, heeft be dankt voor het beroep naar Huisduinen. Zooveel mutaliön in een Gemeente-secre tarie als in dit jaar te Soest zijn voorgeko men, zullen wel tot het zeldzame blijven be- hooren. In den tijd van enkele maanden word de Secretaris tevens benoemd tot Ontvanger; de Commies ter Secretarie aldaar werd Bur gemeester van Montfoort, en de volontair ter Secretarie is Donderdag benoemd tot Com mies-griffier ter Secretarie te Amerstoort, terwijl in de vacature van Commies is voor zien door benoeming als zoodanig van een onbezoldigd ambtenaar ter Secretarie van Heemstede. Door den Kerkeraad der Gereformeerde gemeente te Spakenburg zijn gekozen: tot ouderling W. Duijst en G. de Graaf, tot dia- ken G. lluijgen en P. Koelewijn. Ik herhaal liet nog eens, ninar mi duidelijker Mijn optreden beschouw ik als correct, tenzij men met bewijzen liet tegendeel toone. lOotie eigenaardige uitdrukking komt nog voor in hot laatste stukje vnn den lieer L. Jlij schrijft daar „do heer O. die veel te kort hier is om zioli als woordvoerder zijner collega's te mogen beschouwen". Dat is wel aardig gezegd, maar niet waar. Al was ik onderwijzer huilen Amersfoort, dan nog bad ik hetzelfde mogen schrijven. De Amersfoortsche onderwijzers behooren toch óok tot het ou- derwjjzorscorps van Nederland er. voriuen geen af zonderlijk geheel. Hetgeen ik geschreven heb, is geen idéo, absoluut van mij alleen, noch van de Amersfoortsche onderwijzers, maar van het over- groote deel der openbare klasse-onderwijzers in Ne derland. ,11c twijfel niet, of de heer O, zal zich in het ver volg niet moor het recht toekennen, namens alle openbare onderwijzers alhier te mogen spreken", schrijft do hoor L. verder. Alweer eene vorgissing van den heer L, Ik zal voort blijven gaan op het eens betreden padzoo goed als ik kan, zal ik te allen tijde strijden voor de belangen van hei Openbaar Onderwijs. Ik ben nog zeer jong, mijnheer L, maar uiet te jong om het woord, eens door Diesterweg gesproken, te be grijpen, ul. dit„De verbetering van dc positie van den onderwijzer moet van hem zelf uitgaan". Eu waar de wet mij erkent als onderwijzer, daar geef ik mij zelf bet recht, neen daar leg ik mij zelf als plicht op, deelneming aan den strijd tot verhooging van het oponbaar-ondertvijzorscorps. I), geachte redactie, hartelijk dankend voor de opening, llw. ihv. dn. >V. O. Oosterman. Amersfoort 4 Januari "J9. En hiermee zij, althans in ons blad, dit debat gesleten. Redactie. De Lieve Vrouwe-toren is de eer waardig gekeurd, opgenomen te worden onder de mooi geteekende tegel-tableaux waarmee Gerard Kerk huff ditmaal den fraaien en zeer practischen wandkalender van «De Tele graaf" heeft versierd. Mr. P. J. F. van Voorst Vader heeft aan genomen de benoeming tot Regent van het Burger weeshuis. Bjj de Ned. CentraalSpoorweg-Maatscbapnij zijn alsnog bevorderd tot stationsklerk 2e klasse de klerken 3e klasse F. Boert en J. ►V. A. Stuurop, beiden hier. Onze vroegere stadgenoot tnr. A. Crooc- kewit, kantonrechter te Ben Helder, is be noemd tot rechter in de Arondissements- rechtbank te Alrneloo. Luitenant C. J. Bruyn, van het 5e regi ment inturiterie hier, is gedurende 11 maan den gedetacheerd bij de Militaire verken ningen te 's-Gravenhage. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de liedactio onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie Ik had mij voorgenomen, het twistgeschrijf lus- schen den heer Lindenhovius en mij niet voort te zetten, maar nu genoemde lieer besliste onwaarhe den schrijft, acht ik mij verplicht op mijn leurt te pro testeeren en hoop mjjn protest duidelijker tc motiveeren dan de lieer L. Ter wille van de duidelijkheid, zal ik woordelijk overnemen een gedeelte van hetgeen ik reeds ge schreven heb in mijn vorig artikel Daar staat nl. dit: „Gaarne erken ilc, dat ik juister was geweest, als ik geschreven had bijna allo openbare onderwijzers, want ik wist dat dc heer L. het met mr. Heems kerk eens zou zijn. Maar het gebeurd immers da gelijks dat éen persoon optreedt voor de geheele partij, zonder vooraf tot gevolmachtigde te zijn be noemd. (lezer dagen las ik nog in het Handelsblad, ij liberalen hebben geen versteven dogma's geen vemicste sleutels die wij in alle tijden pogen tc wringen. Wij beoordeelen elk met zijn'omgeving naar zijn tijd", En toch zullen er wel liberalen gevonden worden, die verstoven dogma's hebben, maar zc blijven een voudig buiten rekening omdat hun aantal zoo ge ring is. Zoo ook in onze zaak. Het aantal Openbare onderwijzers, die het mot mr. Heemskerk eens zijn, is zoo gering dat ik mot ullo vrijmoedigheid meende te mogen schrijven „de openbare onderwijzers". Ik dacht hiermede bewezen tc hebben dat mijn optreden niet verkeerd was. Maar jawel! Ik had niet kannen denken, dat de heer Lindenhovius myne woorden totaal verkeerd zou opvatten. Wat toch sci„ijft hij als antwoord Hei volgende: „Het deed mij genoogen te lezen, dat de lieer O, die veel te kort hier is om zich als woordvoerder zijner collega's tc mogen beschouwen, bekent ver keerd opgetreden te zijn". Is dat waar? Heb ik bekend, verkeerd tc zijn op getreden v J Och, mijnheer Lindenhovius, lees mijn stukje nog eens met aandacht over; let in liet bijzonder op hot door mij aangehaalde gcdoollo en erken (lat ik in steile van ic bekennen, getracht heb iniln optre den te rechtvaardigen. 3o9ste STriATSlsOTKHMJ. VIERDE KLASSE. Trekking van 25 Jan. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f65. 4020 4038 5204 5228 5232 5240 5246 5247 5250 0184 918S 9191 0102 9196 9203 9219 0231 9234 0241 9202 0749 9754 9782 9782 9786 9788 9951 12358 12303 12308 12371 12389 I 243412435 12441 16014 1(5033 16030 16050 1605817751 17776 17790 17814 17815 17827 17828 17831 18064 1S065 18091 18094 18108 18109 19907 10015 19922 19929 19937 19943 19949 1995510975 19978 en 19979. Te zamen 64 prijzen. Volgende (rekkingen geschieden: 16—19, 24—27, 30. 31 Jan. 1, 2 en 0—10 Febr. De vijfde klasse bevat behalve de premie van f30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of honger, eri de premie van f3000 voor liet. laatst uitgetrokken lot, de volgende prijzen 1 van 1' 100 000, 1 van f50 000, 1 van f25000, 1 van f15000, 1 •an MO000, 1 van f5900, 55 van f1000, •5 van f400, 70 van f200, 170 van f 100 en 3730 van f70. Loten zijn ten voormelden kantore (Bret deslraat, wijk E. 350) nog verkrijgbaar a f3.5 l>01' 1 ai- 3.50 Gevonden Voorwerpen. Aan het Bureau van Politie alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent: een potloodhouder; een nikkelen dames- horlogeketting een mantelkapeen gouden oorknopje, en een blauwe boezelaar. Burgerlijke Stand van Amersfoort tot en met 4 Januari 1899. GEBORENJohannes Marinus Willem van W. Overhorst en IT. A. Heij. Jo hanna (I. van A. Poort en J. Arler. Hen drik Willem z. van H. W. van der Weg en J. Landsman. Ambrosius z. van J. Hart- man en G. van Dijk. Barend z. van A. H. Staal en J. van Aalten. Gerardus Jo hannes z. van A. van de Brug en G. Vonk, Geertruida Johanna d. van G. Dunk en E. Plas. Billetje d. van W. Bottenburg en J. M. Kleinjan. Gerrilje d. van J. F. de Baadt en L. C. Willemseu. Willem Frederik v.. van N. W. van Woudenberg en G. A. Sleusel. ONDERTROUWD: J. W. Went/el en G. A. Abrahamsen. OVERLEDENMaria Anna Esser 73 j. wed. van W. Z. de Rrieder. Johannes van Keken 61 j. echtg. van H. 'VI. Bos. Salomon de Vries 78 j. ongehuwd. Marga- retha Wuiterink 59 j. echtg. van J). Houtza ger. Gijsbertus Hubertus Graansma 3 m. Alijda Walet 79 j. wed van R. Rouendal. Jacobus Lucas van de Wakker 3 j. Gijsberta Hendrika de Bruijn 2 m. Johannes Kaats 27 j. echtg. van E. Zijsvelt. Op den 4den Januari is to J Amsterdam overleden, in deri ouder- f j behuwdzuster, Vrouwe F„ vnn den WALL BAKE II. W. A. van di n WALL BAKE. I C. G. i»kn WALL RAKE- Khaijkniioj'k LK

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2