Maandag 8 Januari 1899. PHOENIX-BROUWERIJ BOCKBIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 4830. 48e Jaargang. Stadsnieuws. Een Luchtreisje. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. I Uitgave: Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement por 3 maanden Ifranco por post /'1.15. Ad verten tien '1G regels GO cent; elke regel incer 10 cent. Groote lettors naar Firma A. H. VAN CLEEFF plaatsruimte. Legale-, oflieieële- en onteigeningsadvertentiën per regol 45 cent. Afzonderlijke te Amersfoort. nummers 10 cent. JRij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Buroau KOETEGRACHTBfl Telephoon 19. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van het Kiescollege der Ned. Hervormde gemeente is het volgende zestal van predi kanten opgemaakt: ds. Van Arkel, te Klle- com ds. Van Meer. te Utrecht; ds. Popta, te Papendrechtds. Van Krevelen, te Beek bergen, ds. Van Paassen, te Meppel en ds. Kuiper, te Otterloowaarna de drie eerst- genoemdon op het drietal zijn geplaatst. In het afgeloopen jaar werden bier ge boren M. V. binnen de gemeente, wettig 284 800 buiten edit 10 14 300 314 in de gemeente geboren, behoo- rende niet tot de werkelijke be volking 4 elders geboren, behoorende tot de werkelijke bevolking 3 2_ 299 316 615 M. V. 124 121 51 1G 20 35 - 2 en stierven ongehuwden gehuwden iu weduwenstaat gescheiden van echt in de gemeente overleden, niet behoorende tot de werkelijke bevolking 0 1 189 193 elders overleden, behoorende tot de werkelijke bevolking 5_ 1 194 194 levenloos aangegeven M. V. wettig 12 onecht 13 9 207 293 410 Huwelijken werden gesloten: tussclienjonkmans en jonge dochters 109 18 weduwen 4 weduwnaars en jonge dochters 6 weduwen 4 gescheiden mannen en jonge dochters 1 ~Ï24~ Echtscheidingen 3 In 1838 werden hier geboren 240 M. en Feuilleton. 3) Het zag er inderdaad heel leelijk uit. De zon verwarmde den metalen bol en we re zen met zooveel vaart, dat het geen twijfel leed of wij zouden tegen den middag een hoogte van tusschen de twintig en dertig duizend voet hebben bereikt. Het eenige middel tot dalen zou het uitlaten van gas zijn geweest. Dit kon echter, bij gebrek aan een klep, niet worden toegepast en bij ge volg leek onze toestand kortweg reddeloos. Ter eere van den professor en van Mont gomery moet ik intussclien verklaren, dat zij beiden zich dapper hielden. Wagenaar zat doodbedaard zijn barometerstanden op te teekenen, en de ballonnist van professie zat kalm op zijn nagels te bijten, hoewel zij wisten, dat wij naar alle waarschijnlijkheid zoo straks een tuimeling zouden doen van om en bij de veertigduizend voet. Wat mij zelf betrof ik wilde natuurlijk in kordaat heid voor mijn reisgenooten niet onderdoen, maar pleizierig voelde ik mij allesbehalve. Wij rezen en rezen. Het door de zon ver warmde gas zwol aan en vulde ook de clastieke blaas eti hierdoor verdubbelde zich 202 V, totaal 442, en overleden 1GG M. 186 V, totaal 352; in 1873 worden geboren 23!) M. en 206 V, totaal, 445, en overleden 211 M. en 150 V, totaal 3G1. Aan het Rijks-telegraafkantoor hier wer den in 1898 ontvangen 14935, verzonden 13 308 en opgenomen en verder geseind 1399 telegrammen; totaal 29 042. Aan het Rijks-telephoonkantoor werden verzonden 3817 en ontvangen 4268 gesprek ken, totaal 8085. Nu 25 jaar geleden, toen de telephoon nog niet bestond, werden ontvangen 5472 en verzonden 57G2 telegramen, totaal 11 231. Bij Kon. besluit is bepaald, dat bij afzon derlijke dagorders, zoo in Indië als in Neder land, eervol zal worden vermeld de majoor der infanterie J. Langonbacli, dio als kapitein gedetacheerd was bij het 5e regiment infan terie hier. Bii Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den le luitenant C. .1. van der Plank van de dienstdoende schutterij te A mersfoort. Luitenant H. C. J. ter Beek, Ridder M. W. O., van wiens terugkeer van zijn delacheering bij liet O. 1. leger we in ons vorig num mer melding ^naakten, is ingedeeld bij liet 4e bataljon 5e regiment infanterie, hier. Adspirant-vaandrig F. J. de Haag, van liet 5e regiment infanterie, is bevorderd tot re serve-korporaal. In de Vrijdagavond gehouden ledenverga- gadering van het »Niu'' zijn gekozen tot Bestuurslid, in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J.Th.N. Warn- sinck en het vertrek van den beer H. W. Pistorius, de lieeren I). Gerritsen en overste J. van der Horst Rruyu tot Commissaris van 'le «Volksbibliotheek" dr. Ph. II. Peyrot, en tot Commissaris van het «Ziekenfonds" arts J. C. Rolandus Hagedooim. Door het Bestuur van het «Ziekenfonds" is. ter voorziening in de vacature ontstaan door liet bedanken als zoodanig door dr. A. II. C. van Driel, gekozen tot Voorzitter de heer G. J. van der Zoo de Jong. De Oudheidkundige Vereenigiiig «Flehito" vergadert morgenavond ten Raadhuize o. a. om liet Jaarverslag uit te brengen en te beslissen over toetreding tot den «Neder- landschen Bond van Oudheidkundigen". De «Vereenigiiig tot het houden van Kunst- beschouwingen" ze.! haar (lorde tentoonstel ling in dit seizoen reeds aanstaanden Zater dag en Zondag geven. Geëxposeerd wordt oen portefeuille van don heer Rud. J. Kijzer, le Amsterdam. De Zondagschool-commissie van de Ghr. Jnngelingsverèeniging «Psalm 119: 9" ver zoekt. ons mee te deden, dat de collecte voor liet Kerstfeest heeft opgebracht de som van f222.22 benevens eenige giften als kleding stukken, enz. De 350 kinderen, die de Zondags school der Vereenigiiig bezoeken, werden op 2den Kerstdag onthaald, terwijl ieder kind een boekje en een of ander kleedingstuk ontving. Voor ieder gezin kon daarenboven een Chr. scheurkalender worden uitgereikt. De Commissie betuigt aan allen, die door hun giften haar in staat stelden, de kinderen deze vreugde te bereiden, baar vriendelijken dank. Aangaande «Notaris Guérin" dat heden avond half acht in Amicitia gaat de aan vang is sedert Vrijdagochtend vervroegd schrijft ile Telegraaf o. a. Hoe liefhebbers en voorvechters van allerlei soort temlemstuWken ook mo^en seheldon op Eiuilc Au- gier, zij zullen, willen zy eerlijk zijn, hem niet kun nen ontzeggen oen bewonderingwekkende gave van vinding en constructie. „Notaris Gudrin," dat. Zater dag 11. voor 't eorst door een Anistönlamsoh gezel- schap gespeeld werd en in den Hollaudschen Schouw burg ging, is hiervan weer een overtuigend bewijs. Do ruimte ontbreekt mij in dit nummer om den inhoud van het wel is waar lang niet jonge maar hier te lande toch weiuig bekende stuk mede to doelen. Slechts dit kan ik zeggen, dat een notaris, voor de wereld een „nol monscli" doch dio er oen eigenaardig gevoel van oor oil eerlijkheid op na houdt en zijn streken uithaalt wanneer hij tlit zoudor schade aan zijn reputatie kan doen, er de psycholo gische hoofdpersoon van is. De vertolking was zeer naar wonsch. Lof verdiende ook de miso on scène. Morgen hoop ik terug te komen op het stuk en zijn vertolkingheide zijn een bespreking langer dan deze ten volle waardig. Dit nog: veel bijval bij 't publiek. Over de sensationoele voorstellingen van de in de laatste jaren veelgenoemde spiritis ten Homos, Fey en Davenport, dio 13 dezer ook in Amicitia hier éen enkele voorstelling zullen geven, schrijven de bladen o. n.: Hunne hoogst eigenaardige* en raadselachtige voor stellingen gelukken schitterend. Evenals du spiritis ten laten mevr. Homes-Fey en moj. Davenport ook geesten ffcrschynen. Moj. Davenport wordt vastge bonden als een spiritistisch medium, en eou gansone geesten wereld komt in beweging. Do geest 'an Pythagoras verschijnt evenals dio van Maria .Stuart o.' a.vazen worden verbrijzeld, pistolen worden af geschoten, verschillende muziekinstrumenten worden bespeeld enz., en wanneer bij het eind de voorhang van hot kleine kabinet wordt opgetrokken, ziet men mej. Davenport juist vastgebonden als te voren. Buitendien onderhouden beide kunstenaressen het publiek door experimenten op het getned van sug gestie cn gednehtenoverbrenging, welke do voorstel lingen van den beur Cumberland verre overtreffen. De zekerheid waarmede zij hun mnemonische kunst stukken uitvoeren, is hoogst indrukwekkend en amusant. Het is dan oók niet te verwonderen, dat hun voorstellingen, overal waar zij optraden, oen schitterend succes hadden. Men ziet dan ook hun aanstaand optreden hier met spanning tegemoet. Brandsma's theehandel, te Amsterdam, ver zoekt ons de aandacht te vestigen op zijn kalender voor 1809. De plaats, die de eigenlijke kalender in neemt, is niet groot, maar het reclame-schild, f;eteekeii(l door F. J. Mansveld, in den al- ernieuwsten stijl, kleurrijk uitgevoerd door de firma S. Laukhout, 8: Co. te Den Haag, trekt vooral de aandac lit. Wie er schriftelijk om vraagt, krijgt den wandkalender gratis toegezonden. De bevolking v in Baarn bestond op 31 nog onze vaart. Om negen uur hadden wij reeds de aarde uit 't gezicht verloren, en om elf uur werd de atmosfeer zóo dun, dut wij nog slechts met moeite konden ademen. Proll'essor Wagenaar, wiens longen niet van de sterkste waren, leed er het meest onder doch niettemin kladde hij met den grootsten ijver zijn wetenschappelijke aanteekeningen neer. Montgomery zat als wezenloos in de diepte te staren en ik zelf woelde als oen wanhopige in al mijn zakken, alsof' daar mogelijk nog redding te vinden zou zijn. liet betasten van mijn revolver bracht mij eensklaps op een invul. «Kijk eens hier, Montgomery!" zei ik, «ik kan uit dien verwensente ballon wel gas laten ontsnappen, maar op gevaar af (lat wij aan het dalen zullen gaan met heel wat meer vaart, dan waarmee we nu rijzen. Wat dunkt u 1" «Ik zou 't er mam* o"p wagen", ant woordde Montgomery, «liet is ónze eenige kans, al is het dan oók geen aangenamezóo is or tenminste nog een mogelijkheid, dat we er het leven afbrengen, maar doen we 't niet en komt straks «ie hecle machine te barsten, dan gaan we alle drie liet hoekje om". «Wat is uw opinie, professor.'" vroeg ik; want ik wilde niet overijld handelen. «Best, probeer hot maar", zeide Wage naar «Schiet maar toe, kolonel, hoewel ik liever zou wachten tot we een hoogte had den bereikt van veertigduizend voet, want dun zouden we hooger zijn dan ooit iemand geweest is". «Komaan, we zijn al hoog genoeg", zeide Montgomery. »lk zie niet in, dat we een bezoek behoeven te gaan brengen aan de maan. Geef maar vuur, kolonel «Daar gaat-ie danriep ik en loste een schot op den bol van aluminium. Natuurlijk ging de kogel er doorheen als door papier, aan den eenen kant er in en aan den an deren kant er uit. Dit liet, aan het gas do keus tusschen twee gaten, en het gas koos ze allebei. In liet eerst daalden wij zachtjes, zoodat ik er al het beste van begon te hopen, doch Montgomery wist wel beter. De vaart werd al sneller en sneller, naar mate er meer gas ontsnapte en weldra was liet geen dalen moer, maar kort en goed vallen. Do aarde kwam al heel gauw weer in het gezicht; hoornen en velden schenen ops tegemoet; te vliogen. Fr woei op dezo hoogte een stevige bries, die ons westelijk heendreef naar een tame lijk groote watervlakte. «Als we 't maar kunnen volhoulen tot dat we boven dat water zijm dan kan liet nog goed alloopen", zeide Montgomery. «Ko lonel, wees zoo goed, mij een handje to hel pen. Alles wat niet nagelvast is, moot over boord''. Meteen pakte hij alles wat maar onder zijn vingers kwam; ik deed hetzelfde on een minuut lang regende het over de landstreek onder onze voeten barometers, thermome ters en allerlei andere wetenschappelijke instrumenten. «Jassen uit, vesten uit, laarzen nit!" kom mandeerde Montgomery. «Nu de hoeden I Weg er mee! Professor, als u nog meer losse tanden in uw mond hebt, overboord er mee dan! Alle vrachtjes lichten!" Toen reduceerden wij onze kledij tot, het kleinste minimum en Wagenaar, die helaas geen gebit meer te lossen had, ontdeed zich ten slotte zelfs van zijn glazen oog, daarna gingen wij weer zitten en wachtten met gelatenheid den verdeden loop van zaken af. Wij waren misschien nog maar oen drie honderd voet hoog, toen wij over hot meer begonnen te zweven. Eensklaps greep Mont gomery don professor onder de armen en smeet hem overboord, zonder hem naar zijn goedvinden te vragen; tegelijkertijd schreeuwde hij: «Springen kolonel!" on nl- I dus geschiede het, dat wij alle drie zoowat op hetzelfde oogenblik iu bet water plof- ten. {Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1