Donderdag 26 Januari 1899. No. 4844. 48e Jaargang. Stadsnieuws. Firma A. Uitgave H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post ƒ1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent;-elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ollicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. EOBTEGBACHT 5 0. Telephoon 19. KENNI8GEVINGEN. De COMMISSARIS der KONINGIN in de provincie UTRECHT, Gezien bet besluit van Heeren Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht, dd. 19 Januari 1899, No. 40 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87), Brengt bij deze ter kennis van belangheb benden lo. Dat de visseherij in de binnenwateren, waaronder ook worden verstaan rivieren, door sluizen afgesloten binnen de provincie Utrecht wordt gesloten van Zaterdag 11 Maart aan staande met zonsondergang tot eu met 31 Mei daaraanvolgende, met uitzondering a. van de visseherij door middel van paling fuiken, aalkorven en aaldobbers, van die met het schepnet of de gebbe, om kleine vischjes te vangen tot aas voor de aaldobbers; b. van de visseherij op spiering met het kruisnet, welke geoorloofd blijft tot en met den 22. April aanstaande, doch slechts zal mogen worden uitgeoefend te Utrecht buiten de Weerd- barrière tusschen de Groote sluis en de Roode krug; te Amersfoort van de Koppelpoort tot aan het gebouw, genaamd „de Spij ker", en te Vrees- wijk tusschen de groote sluizen, van des mid dags 12 tot des avonds 10 ure 2o. Dat de jacht op eenden in de provincie Utrecht voor dit jaar zal worden gesloten op Zaterdag 11 Maart e. k., met zons-ondergang, na welken tijd ook het kooien niet meer zal mogen worden uitgeoefend, terwijl de kooieen den opgesloten ol gehokt moeten zijn tot 1 Mei aanstaande 3o. Dat de jacht op ander waterwild, zoo mede op houtsnippen, in de provincie Utrecht zal worden gesloten Zaterdag 8 April 1899, met zons-ondergang 4o. Dat het weispel van kwartelen met steek garen of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei e. k. tot 30 Juni daaraanvolgende. En, ten einde niemand eenige onwetendheid hiervan voorwende, zal deze worden afgekon digd en aangeplakt, waar zulks te doen ge bruikelijk is. Utrecht, den 21. Januari 1899. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCH1MMELPENNINCK v. d. O v. NIJENBEEK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art. 6 der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door D. H.EYSINK ingediend verzoek, met bij lagen, om vergunning tot het plaatsen vaneen iietroleum-motor Tan 8 iiaartlekrachten in het per ceel alhier gelegen aan den Arnhemsche weg, bij het Kadaster bekend onder Sectie B. No. 2176, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 6 Februari aanstaande. Feuilleton. naar Edna Lyall, vertaald door A. J. M 2.) »Wel, zei Fay, we zullen de stad rond gaan, jij met het orgeltje dat juffrouw Gas- coigne ons heeft gegeven, en ik met myn tambourijn. Ik ken de cachuea en de sjaal- dans. Mowgli, zelfs ondeugende kinderen zouden op die manier den wind uit den goeden hoek kunnen doen waaien!" «Maar hoe zullen we bet geld krijgen? Kunnen we even als Jan Klaasén en zijn vrouw van de poppenkast met een bakje rondgaan »Dat zou even erg zyn als met een lijst", zei Fay bedenkelijk. «Wel, laten we onzen goeden ouden poedel m eenemeu", zei Mowgli, «het zou zoo prettig zijnwe kunnen mijn spaarpot om zijn bals binden met een groot papier, waarop»Voor de nieuwe kerk". «Kinderen, hoe kunnen jullie nu toch zoo ondeugend zijn om nog te liggen praten", liet zich de gebiedende stem van Juf onver wacht hooren. des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amerstoort, 23 Januari 1899, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gelet op het besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht van 19 Januari 1899, no. 14, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de keuring vau hengsten, welke in deze provincie tot dekking worden gebezigd, zal plaatshebben op Woensdag 22 Februari a. 8., des voormiddags te 8 uur, op het Vredenburg te Utrecht. Amersfoort, 25 Januari 1899. De Burgemeester van Amersfoort. F. D. SCHIMMELPENNINCK. Bij kennisgeving aan het hoofd van dit nummer makeu Gedeputeerde Staten van Utrecht bepulingen bekend omtrent het ein digen van den vischtijd, het sluiten van den eeudenjacht. enz. Uit een mededeeling in het Prov.-Blad blijkt, dat de dagen van opkomst voor de zeemiliciens der lichting 1897, die in dit jaar gedurende 5 weken voor herbs lings- oefe ningen worden opgeroepen, thans bepaald zijn op 5, 6 en 7 April a. s. We meenen sommigen geen nndienst te bewijzen door te herinneren aan het verbod om vuilnis in de stadsgrachten te werpen. Door de politie is in de laatste dagen te dezer zake tegen verschillende personen proces-verbaal opgemaakt. Ter Raadsvergadering, Dinsdagmiddag van 1.45 tot 2.20 onder voorzitting van den heer Burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmel pen- ninck, gehouden, waren alle leden aanwezig. Na bet lezen aer Notulen van de vergade- dering van Vrijdag, welke z. h. st. werden vastgesteld, bracht de Voorzitter in be handeling bet onderwerp waarvoor deze zit ting is belegd, namelijk om de koopsom voor de perceelen achter de Hoogere Burgerschool van f9400 te verhoogen tot f10 400. De reden dier verhoogde aanvraag is «neer gelegd in de stukken die ter Secretarie hebben gelegen, ter lezing voor de leden". Zij schijnt hierin te bestaan, dat na het Vrijdag geval len besluit gebleken is, dat een der verkoopers niet heeft .gevraagd «vierduizend" maar «viefduuzend" gulden. Mr. Prikken opende de algemeene duscussiën door te zeggen, dat het nadere voorstel van B. en W. begint met een betuiging van leedwezen, niet over het koopen der terreinen in het algemeen, maar over de ver gissing omtrent de koopsom. Naar spr. tnee- ning zijn enkele perceelen toch reeds te duur gekocht en deze vergissing is er een welke de Gemeente weer f 4000 kost. Spr. vindt het nogal appocrief, dat dergelijke vergis singen steeds in het nadeel en nimmer eens ten voordeele van de Gemeente komen. De onderhandelingen over den aankoop en de overeenkomsten zullen toch niet maar zoo plotseling, zoo ineens hebben plaats ge had en de koopsom zal wel eerst zijn vast gesteld na lang loven en bieden. Hoe liet dan mogelijk is, «lat f 4000 verstaan is waar f 5000 werd gevraagd, is spr. niet duidelijk te meer niet, waar f4000 reeds meer Jan genoeg is. Tot staving wil spr. meedeelen, dat bij de openbare verkoopiug in Jul' '98 de 3 per- ceelen van Tondeur zijn geveild voor f930, terwijl daarvoor nu f320 meer is betaald, en dat de perceelen van Heilijgers toen wer den verkocht voor f050 en nu voor f500 moer. In weinig meer dan G maanden moet de Gemeente dus voor deze perceelen alleen f820 meer betalen dan de prijs bedraagt waarvoor zij ze in Juli in openbare veiling óok had kunnen koopen. Op deze gronden kan spr. dan ook geen vrijheid vinden om te stemmen voor deze extra overbodige uitgave. De lieer Hamers zegt, dat in de laatste dagen nadeelige geruchten liepen over A. Wa- let, den eigenaar der nu bedoelde perceelen. Spr. kent dien persoon zeer goed en is over tuigd van diens eerlijkheid en goede trouw en wil van deze plaats verklaren, dat hij liever in de stukken gezien had, dat niet de gemachtigde van B. en W. den eigenaar «vermoedelijk" verkeerd heeft verstaan, doch dat dit een feit is, zoodat er in de stukken had moeten staan, dat «zeker" f5000 is ge vraagd. Spr. is er althans van overtuigd, dat Wallet zijn perceelen niet onder de f5000 heeft willen verkoopen. De heer Van Esveld zegt, dat de toe lichting in de stukken hem slechts betrek kelijk bevredigde. Spr. kan zich niet voor stellen, dat de gemachtigde van B. en W. slechts afging op een los praatje; er moet wel schrift hebben bestaan. De Raad staat nu voor een fait-accompli. Indien hij het En de beide kleine zondaars gevoelden zich heel schuldig en weinig op hun ge mak, tot het welkome geluid van huris va ders voetstappen op de trap hun weer nieuwen moea gaf. De predikant was een bekend cricketspeler en athleet, en had een eigenaardige manier om drie treden te ge lijk te nemen. Dat was muziek voor Mowgli, die zoo hard mogelijk riep. «Vader! Vader!" Daarop bedacht hij dadelijk een veront schuldiging voor zijn roepen. «Paatje zei hij vertrouwelijk, «Fay en ik hebben samen gepraatik zou zoo graag willen weten wat scnulden maken eigenlijk beteekent". «Het beteekent werkvolk te nemen en iets te laten maken, en dan die zaken te ge bruiken vóór dat ze betaald zijn". «Is het slecht om schulden te maken?" vroeg Fay. »Ja", zei de predikant met een zucht «het is heel slecht". «Toch niet slecht voor zoo'n goed ding ais een kerk, niet waar Paatje?" «Slecht is slecht, wie het ook doet en hoe goed de bedoeling ook moge zijn. We had den gehoopt, dat de menselien gemakkelijker zouden geven, maar de lidmaten derEngel- sche kerk moeten nog leeren te geven. Maar ga nu slapen, kinderen, en vermoei je hoofd jes niet op dozen tyd van den dag' voorstel niet aanneemt, dan lijdt de Gemeente enorme schade, want als zij de nu reeds ge kochte perceeleu weer zou gaan verkoopeu, dan is de publieke waarde er van oneindig kleiner dan die voor de Gemeente is. De Raad kan niet terugkomen op zijn besluit van Vrijdag en spr. betreurt dit zeer en hoopt dat voortaan met meer omzichtigheid <j zal worden te werk gegaan. De heer Gerritsen zegt, dat deze zaak zeer zeker ook op hem een onaangenamen i indruk heeft gemaakt. Toen het feit, de ver gissing, bekend werd aan B. en W. waarom hebben zij de zaak toen niet opgeschort voor 8 of 44 dagen; waarom hebben zij Vrijdagavond den Raad niet weer bijeenge- roepen", en waarum zijn zij niet gekomen met een geheel nieuw voorstel, in plaats van de overige perceelen te accepteeren. r Men zou dan tevens wellicht gekomen zijn tot een geheel ander resultaat. Spr. is het volmaakt eens met 'de* heer Van Esveld, dat de Raad nu staat voor een fait-accompli j en niet meer terug kan, doch waar spr. Vrij- J dag de koopsom reeds veel te hoog vond, kan hij, nu nog meer gevraagd wordt, zijn j stem nog minder geven. De heer Van Kalken wil direct aan- i nemen, dat de vergissing was te goeder trouw, doch wenschte wel, dat in het vervolg zoo danige maatregelen werden genomen, dat er geen vergissing meer mogelijk is. Ditmaal ontbrak den Raadsleden alle tijd tot beraad, terwijl het zeer moeilijk was, direct te be slissen. Spr. betreurt het zeer, dat de zaak spoedeischend werd gemaakt en hoopt, dat j er in het vervolg tijd zal worden gegeven om voeling te houden en te overleggen. De heer Van Eek vraagt of hij goed is ingelicht, dat Vrijdag de perceelen, waar- over nu de quaestie loopt, niet provisioneel waren gekocht en of die van de andere per ceelen dadelijk definitief is doorgegaan? i De Voorzitter, de sprekers beantwoor- dend, zegt tot mr. Prikken dat bij diens be doeling niet heeft begrepen. Spr. acht het ongepast en onlogisch, dat B. W, hun leed wezen zouden hebben betuigd over een be sluit van den Raad. Wat de begane vergis sing betreft, hieromtrent kan spr. dadelijk met de deur in huis vallen. Er was inder daad geen schriftelijke overeenkomst, zooals wel meer gebeurt maar toch niet strikt nood zakelijk is. Spr. betreurt het echter; dat in dit geval geen schriftelijk bewijs is gevor derd, niet uit wantrouwen, maar omdat dan de vergissing voorkomen ware, want zeker is het. dat verstaan is: vierduizend. Spr. betwijfelt echter, dat f 1D00 meer zoo- «Ocli, Paatje, nog éen oogenblik", smeekte Fay. «Hebt u den ouden heer Britton al ge vraagd Juf zegt. dat hij zoo heel, heel rijk is." «Neeu", zei de predikant met een glim lach. «Hij is wel heel rijk en doet wel heel veel goed, maar hij behoort niet tot onze kerk. Ik heb geen recht hem te vragen iets te geven". II. Een glimlach lag nog op zijn gelaat, toen hij bij zijn vrouw beneden kwam. «Weet je waarover Fay nu het laatst dacht Ze denkt omdat Britton zoo heel, heel rijk is, ik hem inoest vragen, ons met de nieuwe kerk te helpen". De moeder lachte eens, want het was ge noeg hekend, dat de oude heer Britton niets ophad met geestelijken in het algemeen en dat by een geboren en getogeu Unitariër was. De predikant zou er nooit aan gedacht hebben, hij hem aan te kloppen, ofschoon hij wel eenige bewondering had voor den krachtigen, ouden lieer, en wist hoe goed deze dikwijls was voor behoeftige menschen. Maar er was ontwijfelbaar iets dat ontzag inboezemde in die groote statige figuur en in de schrandere, doordringende oogen, zyn ruige wenkbrau wen en zware, grijze snor, waardoor de al gemeene opinie over hem te Rich worth een schijn van waarheid kreeg. Zyn stadgenooten beschouwden hem als een lastig man om mee om te gaanzij zeiden, dat de minste tegenspraak hen een gezicht deed zetten als een oorwurm, dat zijn bedreigingen vreese- lijk konden wezen en zijn oordeel zeer streng en scherp. Daarom glimlachte de predikant alleen om het denkbeeld van Fay, en de moede trek kwam weldra op zijn gelaat terug; nogmaals begon hij zijn hersens te pijnigen met die verschrikkelijke cijfers, die het laatste jaar zijn kwelling waren geweest Men was niet gelukkig geweest met den bouw dezer nieuwe kerk. Richworth was een plaats, die zich snel uitbreidde, en nog niet langer dan den vorigen Zondag waren een aantal menschen terug moeten keeren, en waren "ie consistorieka mer en het ruim geheel bezet. Behalve dat de oude kerk veel te klein was, was zij ook niet meer veilig; zij begon overal af te brok kelen. Groote stukken pleister vielen van de zoldering, de vensters waren zóo oud, dat men bang was dat ze bij ruw weer zouden inwaaien, en als het regende, was er een glipte plas in de buurt van de preekstoef. «We zullen spoedig onze' parapluie in de kerk moeten opzetten", zeiden de kinderen, en om de waarheid te zeggen, ze verheug den zich reeds in het vooruitzicht van iets zóo nieuws en grappigs. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1