Binnenland. Damast-Zijde 65 cent voel te lioog zou zyn. Hel nu gevraagde geld wordt niet wocr belegd in huisjes, doch zal rente geven op andere wyze; maar met den heer Hamers is spr. het eens, dat het ook in papier belegd die rente zou opbrengen. Spr. vond daarom dtiu ook vrijheid 1'lÜOO meer aan te vragen, want f 5000 is waarlyk niet te hoog. Aan den heer Van Esveld moet spr. ant woorden, dat de Haai! volstrekt niet staat voor een fait-accompli. Indien de Raad de verhoo ging niet aanneemt, dan wordt strikt uit gevoerd het besluit, Vrydag door den Raad genomen cn de schade zal dan worden ge dingen door hem, die zich daarvoor verant woordelijk gevoelt. Aan den heer Gerritsen, die vroeg waarom B. en W. niet kwamen met een nieuw voor stel in zijn geheel, antwoordt spr. dut R. en W. meenden dat Vrijdag een goed voorstel is aangenomen, dat zij niet weer in do waag schaal wildon stelden. Aan den heer Van Kalken antwoordt spr. dat ook iiy er altyd zeer tegen is, den Raad ook maar eenigermate. tc stellen voor een fait-accompli, doch dat in het onderhavige geval niet anders kon worden gehandeld, daar in 't tegenovergestelde geval ieder de lucht zou krygen van zulk een poging tot aankoop en de koopprys daardoor zeer zou worden opgejaagd. Aan den heer Van Eek antwoordt spr. dat onmiddellijk na dc vergadering van Vrijdag de lasthebber opdracht beeft gekregen om den koop aan te nemen. Spr. wil gaarne nadere inlichtingen geven aan wie hem nog niet mocht hebbenbegrepen. [)e heer Van Kalken zegt, dat het hem toeschynt niet begrepen te zijn. Spr. doel was dat men steeds oen schriftelijk bewys vroeg, dergelijke perceelen 14 dagen in handen had en dat men daarna den Raad hoorde; er zou dan volstrekt geen gevaar zijn voor opdraven der prijzen. Dergelyke vergissingen mogen niet voorkomen. De Voorzitter antwoordt, dat bijna alle perceelen 14 dagen in banden zyn ge weest, doch niet alle; de koop van enkele heeft eerst op 't laatst der 14 dagen zyn beslag gekregen. «De weg, door den beer Van Kalken aangegeven, is dus wel degelijk gevolgd. Spr. blyi't echter vreezen, dut hot een gevaarlijke weg is. De lieer Gerritsen dankt voor de me dedelingen, doch "t is spr. nog niet recht duidelyk waarom B. en W. toch vryheid vonden om een deel der perceelen te koopen en dus het Raadsbesluit ten deele uit te voeren. Naar spr. meening hadden 13. en W. den Raad eerst weder moeten hooren en moeten vragen, wat de Raad verder wilde; vele leden zouden dan gezegd hebben, dat f10 400 te veel was en men tot dien prys de perceelen ook na 2, 3 of 4 jaar kon koo pen. Spr. had liever gezien, dut de Raad andermaal ware gehoord eer B. en W. ac- icenteerden. Wethouder C e 1 o s s e zegt, dat de heer Gerritsen onderstelt, dat het B. en VV. reed- wisten dat een deel der perceelen niet zou worden afgestaan; zyn conclussie is dan niet juist. De overeenkomst stond vast door het besluit vun den Ruud en kon alleen worden vernietigd door wederzijdse!) goedvinden van beide partijen. Er was niet meer op terug te komen. De heer Gerritsen, voor de derde maal het woord erlangend, dankt Wethouder Celosse voor diens inlichtingen en verklaart volkomen te begrijpen, dat B. en W. niet anders konden handelen. Spr. zal dan nu ook stemmen vóór het voorstel. Mr. Prikken vraagt waarom, toen de zelfde perceelen in Juli publiek werden ge veild, niet reeds toen een voorstel is inge komen van B. en W., die wisten dat deze verknoping zou wordon gehoudenNu wordt voor 6 perceelen onnoodig f 820 meer betaald. De Voorzitter antwoordt, dat in Juli de gedachtongang van B. en VV. niet zoo was uls de huidige. Het voorstal, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 13 tegen 4 stommen (die van de heerenVan Eek, Tromp van Holst, rar. Prikken en Van Kalken). De Voorzitter stelt nu voor, het ge- beele besluit, aldus gewijzigd, vast te stellen, waartoe z. h. sl. wordt besloten, evenals tot machtiging voor liet opnemen van kasgeld tol een bedrag van lil 000. Ingekomen warendo Rekening der Kamer van Koophandel en Fabrieken aan de Commissie tot nazien derGemecnte-rekening; een voorstel van B. en W. tot overneming der wegen op het Kalfsveld tor behande ling in een volgende vergadering. Hierna word de vergadering gesloten. Onze vroegere stadgenoot mr. II. W. Methorst is bevorderd tot commies by liet Centrale bureau voor de Statistiek en be noemd tot Secretaris van de Centrale com missie voor de Statistiek. Een van de eerste daden van de nieuw- opgerichte «Vereeniging tot Bevordering van bet Vreemdelingenverkeer" is, dat zij een bronzen en een zilveren medaille beschik baar stelde voor den bier in deze en de vol gende maand te houden Schietwedstrijd van de verecniging «Wilhelmina". Dr. DShne heeft Maandag en Dinsdag zeer velen aan zich verplicht, door hen op de meest bevattelijke wijze tc doen kennisma ken met de nieuwste vindingen op physisch gebied. Wat meer te bewonderen is, zijn glashelder betoog, telkens doorspekt van gees tige zetten, dan wel zyn prachtige en onna volgbare wijze van experimenteeren, valt moeilyk te beslissen. De eerste avond was gewijd aan «elec- trische straling". Door proeven werd aange toond boe bij ae vonkonllading verschijnselen van electrische trilling ontstaan, die zich volgons wetten gedragen, welke overeenko men mot de wetten der geluids- en licht trillingen. Door een aantal proeven, op het voetspoor van Hertz, deed hij de verschijn selen van terugkaatsing van electrische tril lingen en het medetrillen van in de nabij heid gelegen ontladers zien. Voorts werden besproken de stroomen van groote spanning en ten slotte do toepassing voor telegraphee- ren zonder draad door middei van ue eigen schappen van den cobaerer. Dinsdagavond kreeg men de behande ling van het spectrum van vaste lichamen, vloeistoffen en gassen, de spectraal-analyse, do wetten van airchofï en Bunsen omtrent het absorpiic-spectrum, het spectrum der zon en der vaste sterren, en demedico-junlische spectraal-annalyse. Deze evenzeer hoogst belangrijke voordracht werd besloten met de nieuwere beschouwing van den aard der protuberansen der zon cn de verrassende productie van kromme lichtstralen. Indien wij hier dank brengen aan den heer G. J. Buys, Directeur der Hoogere Burger school, die om zoo te spreken door zyn schriftelijke vóor-collegcs het genot zóó zeer heeft verhoogd, daar willen we ons eenvoudig woord niet besluiten dan na te hebben geconstateerd dat zij, die de voor drachten van dr. Diihne niet hebben bijge woond, zeer veel hebben verzuimd. Maandagavond hield de planted yke afdeeling van het Ned. Werklieden Verbond „Patrimo nium" op eenigszios feestelyko wijze haar 11e jaarvergadering. In het welingerichte lokral „De Zaaier", waren ongeveer loO personen ide leden met vrouwen) bijeen. Na een woord door don Voorzitter, Jan van den Brink, werd de vergadering met gebed, Psalmgezang en het lezen van den 66 Psalm geopend Uil bet verslag van den Secretaris bleek, dat het ledental sedert het voorjaar weer toeneemt en thans 113 bedraagt. 11 Leden- en 9 Bestuursvergaderingen werden gehouden, waarop behalve do huishoudelijke aangelegenheden, Vaderlnndsche geschiedenis en verschillende maatschappelijke vraagstukken (de Woningkwestie, de Coöperatie, de Ongevallen wet, cnzA werden besproken. In vereeniging met de andere werklieden- ver- eenigingen was een adres aan den Gemeenteraad gericht betreflende bepalingen van minimum loon en maximum-arbeidstijd; verder,naar aan leiding van een in den Gemeenteraad gedaan voorstel, een verzoek tot afscbafllng van de kermis. Dut hot eerste verzoek met een aanvan kelijk gunstig resultaat is bekroond, werd met dankbare ingenomenheid vernomen. Ook was de afdeeling in het afgeloopen jaar met een vaan del verrijkt en had zij als coporatie een werk zaam aandeel aan de Kroningsfeesten. De Penningmeester sloot zijn rekening met een batig saldo van f 15.77. Bij afwezigheid rn den Penningmeester van het Ziekenfonds braent de Voorzitter uls zoodanig verslag uit De in- j-.omsten bedroegen in het afgeloopen jaar f 587.58, de uitgaven f565.04, terwijl het batig saldo met het belegde geld de som van f 457.07 vormt. Verder wordon bij afwisseling voordrachten gehouden, sommige van ernstigen, andere van meer Immigen aard, Vaderlandse!)e en andere liederen gezongen, terwijl men zich onderwijl te goed deed aan chocolade. Te ruim 11 uien gingen de vergaderden, na een dankgebed door den heer Leonard, in opgewekte stemming huiswaarts. Op uitnodiging van de vooruitstrevende Kiesvereniging «Eendracht" zal de heer C. A. Zelveider, Arrondissements-schoolopziener te Utrecht, Dinsdag 7 Februari in De Arend spreken over «Leerplicht" Voltaire wijdde twee gedichten aan Adrionne Lecouvreur. Het eerste, een vierregelig bijschrift voor haar portret, luidt: Seule de la nature elle u sa le langage Elle embellit son art, elle en changes les lois; L'esprit, le sentiment, le goftt fut son pnrtage; L'amour fut dans bos youx et paria par «a voix. Hiermede worden haar verdiensten als too- neclspeelstcr gekenmerkt. Zij was een hervorin- Sver. De tragedies van Comeille en Racine wer den vóór haar op dc meeat onsmakelijke wyze uit gegalmd opgeblazen declamatie met breede ge baren gold voor gemoedsuiting. De minder be kende dichter Beauchamps wijdt uit over het verschil van Adrienne's opvatting mat de al gemeen gelder.de in een reeks van tegenstellingen, die als breeder toelichting kunnen dienen van het eerste der boven aangehaalde verzen van Voltaire. Zij galmde en zong de verzen niet meer zy begon te „zeggen". Jammer, dut buur leven zóo kort was. Zij werd maar ruim 37 jaar. liet is niet zeker of ze stierf tengevolge van vergiftiging (de wraak van een iuh&rsche!) dan wel door het vele verdriet over den vier jaar jongeren Maurits van Saksen, wiens vriendin zij was. De pastoor van Saint-Sulpice weigerde, haar in gewijde uardo bij te zetten en derhalve werd zij licht bij don Pont Royal aan den Seine-oever begraven. Nu barstste Voltaire los. Eerst een klacht over haar sterven, en dan vuur en vlam tegen de bekrompenheid. Sitöt qu'elle n'est plus, elle est dono cnminelle Elle a oharmé !e monde, et vous l'en pumssez! Houdt uw gewijde aarde voor u, buldert de dichter, zij zul de aarde wijden waar zij ligt Non, ces bords désormais ne seront plus profanes Us contiennent ta cendreet co tristo tombeau, Honoré par nos chants, consacré par tea milnes, Est pour nous un temple nouveau. En dan beklaagt hij zyn volk en roemt En geland, waar het graf van een Adrienne zou te vinden zijn tusschen die van Koningen en hel den. Hij eindigt met den uitroep Dienx I pourquoi uion pays n'est-il plus la patrie Et de la gloire et des talents? 't Is niet te verwonderen dat zij, èn om den strijd dien zij gevoerd heeft, èn om haar geheim- zinnigen dood, door dramaschrijven) tot do heldin van een tooneelwerk gemaakt werd. Scribe en Legouvé gaven huur geheel historisch, in de lijst van haar tijd. We hooren over haar tegenstand ster mil. Duclos, haar talentvolle, deolameeronde tijdgonoote, we zien haar in hot costuuin van Roxane uit Racine's „Bajazet" in den foyer der Comédie Franyuise. Zij is de minnaresv an Mau rits van Saksen en wordt het offer van de jaloezie eener Prinses. Dat de rol, door Rachel in 1849 in het Thófttre rranyais gecreëerd, vo r alle actrices van betee- kenis een groote bekoring behoudt, is geen won der. Wat mevrouw Bouwmeester er van vermag te maken, wekt aller bewondering. Alseréen ac trice niet schools, niet academisch is, dan zeker zij. Maar welk een natuur, welk een temparement, als ze zich vrijuit geeft, als ze niet denkt om hulpmiddeltjes, eftectjes, trucjes, en alleen into- neert met haar ziel 1 Dan is ze de kunste nares, die lachen kan om al wat met zorg en overleg wordt aangeleerd, omdat ze voelt wat ze doen móet en hóe ze doen moetdie kunst geeft, echte, niet na te maken kunst. Goed wordt ze bijgestaan door Louis Bouw meester als den sympathieken Michonnet, een rol, waarin ook hij weer toont de veelzijdigheid van zijn talent; cn door Clous, die correct is als Maurits van Saksen. Ook in dezen zomer zal het stafmuziek korps van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer G. K. G. van Aaken, concerten geven in «Artis" te Amsterdam. Met beleefden aandrang wijzen we leze ressen en lezers op de advertentie in dit nummer waarin om Imancicelesteun gevraagd wordt voor een blinde bijna 100-jarige we duwe en haar 72-jarige dochter. Indien ieder slechts éen 2i/2-centstuk gaf, welk een aardig bedrag konden we dan overmaken en hoe zou zonder dat iemand zich iets daarvoor behoefde te ontzeggen licht en vreugde worden gebracht in het huis van deze twee vrouwen. Onzen dank aan hen, die bereids gehoor gaven aan onzen oproep. Door de politie te 's-Hertogenbosch werd daar Maandagavond aangehouden eenl2-jarige knaap, die Zondag, in 't bezit van enkele guldens, heimelijk de ouderlijke woning te Baarn had verlaten. Hij was van plan naar Duitschland te gaan om werk te zoeken en had den Zondagnacht te Kuilenburg gelogeerd. Hij is mot zijn vader, die hein nagereisd was, naar zijn woonplaats teruggekeerd. De bevolking van Scherpenzeel bestond op 1 Januari uit 1371 zielen. In 1898 werden geboren 27 jongens cn 24 meisjes en overleden 23 personen. Ds. J. Visser, predikant bij de Ned. Her vormde kerk te Woudenberg, hoeft bedankt voor het beroep naar Medemblik. ATJKH. De correspondent van de N. Ii. CL te Batavia seinde aan dat blad Officieel wordt medegedeeld, dat generaal Van lieutsz do actie tegen Toekoe Oeinar in Tenom weer zal beginnen. Overste Van der Dussen zal met het commando belast worden. Een goede drieduizend gulden op 125 mil- lioen: die misrekening zal zeker wel ten goede gehouden worden. Wij zeiden, dat '98 wel met een bate van 3 millioen ten voor- deele der Schatkist zou sluiten, en het batig saldo bedraagt f2996917Dat komt mooi uit. Dit vooropstellende, gaan wij eerst de laat ste maand van het afgeloopen jaar beschou- KJ14* *«*- «WH», witte cn gekleurde llmnetenr-ZIJde van U eet tot I4.es per Meter «*^I»tnept, yrnrt, «ewerkt, damagt cn«. (circa 240 verschillende quali- toiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Prauoo ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwilserlund. vrij van Invoerrechten In huls. .Stalen G. Houneberg's Z^de-fabrieken ;k. k. Hoflever.), Zürmh. wen. Zij heefl zich puik gehouden, gelyk trouwens doorgaans, ook in 1897, de Decem- bcr-maand de laatste «loodjes" doet gevoelen in de schaal. Wij hebben f12 174050 ont vangen, tegen 111 282410 in do laatste maand van 1897 dat is dus een voordceiig verschil van f891610. Wij moeten hierbij echter op merken, dat het voordeelig verschil tusschon Dec. '97 en Dec. '96 nog grooter was ten bate van eerstgenoemde; toen bedroeg het f1084 322. In vergelijking met do raming (f 10158 781 per maand) wijst Dec. '98 een surplus aan van f2015 209. Hier is het verschil tusschen dc opbrengst van Dec. '97 in vergelijking met de raming belangrijk ten gunste van de jongste maand December, want in 1897 werd het toenmalige '/I2 der raming slechts met f 1 300027 overschreden. Men kan zeggen, dat alle middelengroepen tot de voordeelige uitkomst van de afgeloo pen maanii hebben bijgedragen. De waar borg en de domeinen geven een kleine af wijking van resp. 1'741 en f32352 in minder maar dat beteekent weinig of niets. De overi ge middelen-rubrieken hebben in December 1898 meer dan in de laatste maand van '97 opgebracht als volgtde directe belastingen f155590; de invoerrechten I'66 365; de accijn zen f 383504; de indirecte belastingen f276 172 de posterijen f 42 006de telegrafen f 14161de loodsgelden f2921. In 1897 gaven de indirecte belastingen f135061 minder over December; thans f276172 méér. Bijna al de overige middelengroepen waren in De cember '97 óok vooruitgaande. Over het geheele jaar 1898 is de uitkomst thans als volgt: Er was geraamd f121 945375; er is ontvangen f125 082 511, aizoo méér f3177139. Het jaar 1897 gaf f122385594, het jaar 1898 f125082 511, alzoo het afge loopen jaar f2 996 §17 móer, zooals we hier boven reeds hebben aangestipt. In 1897 be droeg het voordeelig saldo over het geheele jaar, in vergelijking met de toenmalige ra ming, slechts f2 303838, ol bijna 7 ton minder. Al die cijfers wijzen een gunstiger eind- uit-komst aan dan 1897 gaf in vei gelijking mot het jaar dat daaraan voorafging. En wat nu de opbrengst betreft van elk der middelengroepen op zichzelve, in verge lijking met 1897, wijzen daartoe betrekke lijke cijfers het volgende resultaat aan. Slechts éen rubriek wijst een tekort aan tegenover het jaar 1897 en dat zijn de indirecte belas tingen, welke doorgaans gedrukt worden door de wisselvalligheid der successierechten zij gaven f492186. Al dc overige hoofdmid delen, groepsgewijs genomen, tonnen een min of meer belangrijken vooruitgang, alsde directe belastingen met f 463 844 de invoer rechten, zegelrechten enz. met 1195 892: de accijnzen met niet minder dan f2 104 917; de waarborg met f21487: de posterijen met 1' 456 825de Rijkstelegrafen ondanks of liever juist door 't verlaagd tarief met 1204219, en deloodsg elden rnet f59 568. Opmerking ver dient hierbij dat 1897, in vergelijking met 1896, een tekort op de directe belastingen aanwees van f2519122, een gevolg destijds van de verminderde Person eele belasting. Bij vergelijking van 1898 met 1897 is dus na tuurlijk het lagere cijfer tot grondslag ge nomen; dat wij thans op de rubriek directe belastingen weder een overschot van ruim 4 ton mogen boeken, is een gunstig verschijn sel te ineer in do over het algemeen gun stig sluitende balans over 1898. Do Minister van Financiën heeft aan den Voorzitter der Tweede Kamer meegedeeld dat, ingevolge machtiging van H. M. de Ko ningin wordt ingetrokken het aanhangige wetsontwerp, houdende verhooging van de accijnzen op gedistelleerd en wijn. Nude opbrengst der Rijksmiddelen in 1899 de raming met ruim 3 millioen blijkt over schreden te hebben, was deze intrekking te verwachten. Door jhr. mr. J. ltöell, lid der Eerste Ka mer, is een nota overgelegd betrekking heb bende op don toestand van 's Rijks financiën. Na een gedetailleerde becijfering komt de steller tot do conclussie, dat indien inder daad onverwijlde maatregelen behoeven te worden genomen orn tegenover dc grootere uitgaven middelen te stellen dio hen vol komen dekken, ol' wel indien werkelijk de financieele toestand minder ruim is dan hij was, die noodzakelijkheid of mindere ruimte alsdan in ieder geval niet zouden zijn ver oorzaakt door de financieele maatregelen van 1894—1897 maar nagenoeg alleen, zoo niet uitsluitend, door stijging van uitgaven, die heeft plaats gehad, of werd toegestaan na 1897. Bij besluit van den Minister van Financiën is vastgesteld de 360ste Staatsloterij, welke aanvangt 20 Maart en eindigt 9 Juni 1899. Op 1 Januari ontbraken bij het leger hier te lande58 officieren der infanterie, 2 der cavalerie, 31 der aiillerie, 7 der genie, 5 van den geneeskundigen dienst en 5 (Ier militaire administratie. Voor opleiding tot officier waren op dien datum aan de volgende inrichtingen voor

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2