Maandag 20 Februari 1899. PHOENIX-BROUWERIJ BOCKBIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 4851. 48e Jaargang. Buitenland. Binnenland. Naar het leven. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. üitgave A. H. VAN CLEËFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post l'i.io. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Buioau KORTEGRACHT 5 0. Telephoon 19. Keuter seinde Donderdagnacht uil Parijs Felix Faui'e, de President der Fransche Re- publiek, is hedenavond 10 uur plotseling overleden. Tot President der Fransche Republiek is Zaterdag gekozen de heer Emile Loubet, met 483 stemmen; op Uen heer Felix Méline werden 270 stemmen uitgebracht. a ui; ii. Aan het Departement van Koloniën is Donderdagavond ontvangen het volgende tele gram betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh, gedateerd van den 17en: «Generaal Van Heutsz, sedert vier dagen te Melaboeh de zaken leidende, seint, dat volgens berichten van Atjehsche hoofden Toekoe Oemar 10 dezer 's nachts bij liet ge vecht met ile hinderlaag onderluitenant Ver- brugh nabij het strand te Oedjong Kala ge sneuveld of zwaar gewond is. »Zijn Pedang Bentjon werd nabij het ge vechtsterrein gevonden en aan liet Bestuur uitgeleverd. Zekerheid omtrent Oemar's sneuvelen ontbreekt nog. Genei-aal Van Heutsz vertrok naar Waila tot verkrijging van ver band met de colonne van overste Van der Dussen". De Minister van Koloniën heeft zich Vrij dagochtend naar het Paleis begeven, ten einde aan. H. M. de Koningin persoonlijk mededeeling te doen van den inhoud van dit telegram. Zaterdag werd aan het Departement het volgende telegram ontvangen «De colonne van overste Van der Dussen gaat de benden van Toekoe Oemar in Boven- Melaboe opzoeken. «Eén ofticier ongevaarlijk gewond. «Gouverneur Van Heutsz is naar Tenom om den Radja in zijn gezag te herstellen. «Voortdurend worden Atjehsche berichten omtrent het sneuvelen van Toekoe Oemar ontvangen". De correspondent in Indië seinde Donder" dagochtend aan het Handelsblad: «Van den controleur te Melaboeh is bericht ontvangen, dat Oemar den tienden dezer gedood is in het gevecht nabij Melaboeh. 11et lijk is overgebracht naar Pasirmogat, Feuilleton. waar Oemar's moeder begraven ligt". Het blad teekent er bij aan: Met den dood van Toekoe Oemar is de toestand ter Westkust van Atjeh geheel in ons voordeel veranderd. Zooals wij onlangs schreven Feb.) Oemar had daar nog macht.... In Groot Atjeh, in Pedir durfde hij niet meer komen; op de Westkust alleen kon hij nog aanhang vinden en invloed oefenen. Aan de krachtige hand van Van Heutsz is het wel toevertrouwd, de wettige hoofden thans te brengen en te handhaven op de hun toekomende plaats, en het land dat het ineest onder Oemar's drijven leed, met hun mede werking te doen herleven. Oemar's dood zal ir. hooge mate de rust in die landstreek ten goede komen. Nu zijn levensdraad is afgesneden, mag hier herinnerd worden dat wij hem wegens zijn verraad grooten dank schuldig zijn. Door dat verraad toch werden wij gedwongen, de zoovele jaren aangenomen lamleudige houding in Atjeh voor goed te laten varen, en onze krijgsmacht weder in staat te stellen, te too- nen wat zij onder goede aanvoering vermag. Er zijn groote resultaten verkregen overal bleven wij de overwinnaars; zelfs de gevreesde berriberri vluchtte van Atjeh. Als nu op de heuvelen en in de dalen van Atjeh de Nederlandsche vlag ongestoord wappertals in steeds wijder kring de »Com- panie" als de wettige souverein wordt ge ëerbiedigd als de «gepantserde tramwagens" in het antiquiteiten-museum zijn opgeborgen en geen onvertrouwbare hoofden meer wor den gesalarieerd om hen te vriend te hou den als het werkelijk einde van den Atjeh- oorlog-nu bij don dag zichtbaarder wordt dan is dat niet het minst te danken aan den afval van Oemar, waardoor wij tot energie werden geprikkeld, zoo ooit, dan kan men wol hier zeggen, dat uit het kwade het goede is voortgekomen. Die afval is een gezegend keerpunt geweest in de geschiedenis van den Atjeh-oorlog. Er is weer eens een dwaasheid ontstaan door de «waarborgen", welke de «mensche- lijkerwijs gesproken volmaakte" Kieswet ver schafte. Te Dinxperloo verliest iemand voor een jaar zijn kiesrecht, omdat in December zijn vader en zijn rffoeder overleden. .Hij was als inwonende zoon, hij zijn vader in diens zaak werkzaam, op de Kiezerslijst ge plaatst, maar wijl zijn vader in December over leed, is hij nu geen 13 achtereenvolgende maanden inwonende zoon, en verliest hij zijn kiesrecht, ofschoon hij nog in hetzelfde huis woont, de zaak voortzet en financieel niet is achteruitgegaan. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Militiewet, teneinde zonder uitstel tegen te gaan de verdere pogingen orn de afschaffing der dienstvervanging te verijdelen, uit billijkheid tegenover de ingezetenen van groote gemeen ten. Het ontwerp wil verhoeden een herle- I ving van de plaatsvervanging langs een om- I weg. Tot dat doel wordt voorgesteld om uit de Militiewet te doen vervallen de bepaling j' «de militie wordt zooveel mogelyk uit vrij- I willigers samengesteld." I Naar wij vernemen, zijn vernietigd de be- I sluiten vanGed. Staten van Noord-Braband tot goedkeuring van de Raadsbesluiten van Til burg en Helvoirt (subsidiën ten behoeve van I vrijwilligers voor de militie) wegens strij digheid met do wet. De taak der thans benoemde Commissie van bijstand en advies ter zake van den ge- vangenisarbeid is omschreven als volgt Het verstrekken van inlichtingen op het gebied van den arbeid in het algemeen, het overwegen van maatregelen betrekkelijk den gevangenisarbied ter wering van afbreuk aan de vrije nijverheid als van anderen aard hei ontvangen van klachten en het instellen van onderzoek daaromtrent. Zij kan eener- zijds voor de particuliere nijverheid een waar borg zijn voor onpartijdige beoordeeling barer bezwaren en anderzijds aan de administratie voorlichting vrschaffen op het gebied van arbeid en nijverheid. De «Nederlander" ontving dezer dagen in zage van een schrijven aan een Kamerlid van een tolgaarder, die er op aandrong, dat, bij eventueele afschutting ter tollen, toch gezorgd zou worden voor het toekennen van een levenslange Rijkstoelage aan de over bodig geworden tolgaarders, en dio daaraan het verzoek toevoegde om dit ook mede te deelen aan de partij waartoe dat Kamerlid behoort, aangezien er in elk kiesdistrict een zwijgende overeenkomst onder de tol gaardere (allen belastingkiezers') bestaat om, hoezeer zij in beginsel verschillen, toch by de aanstaande verkiezing en ook in het ver volg met hun bloedverwanten, aanverwanten, vrienden en kennissen, die Kamerlieden, van welke richting ook, te steunen, die bun be langen behartigen en bepleiten ter verkry- ging van bedoelde toelage 1 In den loop van dit jaar zullen aan den Boven-Rijn vrij belangrijke werken uitge voerd worden. De Rijn langs Milligen zal over een lengte van ruim '2000 Meter wor den bekribd. Milligen krijgt dan ook een eigen los wal. De kosten worden geschat op f 100 000. Te Groningen hebben zich voor de vaca ture van commies bij het bureau voor Ar menzorg aangemeld 120 sollicitanten w. o. ad vocaten, officieren, onderwijzers, klerkeiif«!ie.' De toevloed van sollicitanten naar de be trekking van Ontvanger van het polderdistrict Neder-Betuwe is verbazend grootmen spreekt van wel 300. Het salaris bedraagt f 1000! I)e leerlingen van do Hoogcrc Burgerschool voor Moisjos te Amsterdam »n waarschijnlijk ook van andere onderwijsinrichtingen hebben, naar ge meld wordt, het volgendo schrijven outvangen Wie uwer, geachte lezeres of lezer, zou niet wen- schen, dat de stijve verhouding, die hier tusschen jongens en meisjes heerscht, voor een meer onge dwongen omgang plaats maakt? 1) Minny Kotisky was sedert drie jaar ver bonden aan het hoftheater te D. als jeune amoureuse. Zij wist zich weldra de gunst van het publiek te verwerven er ging bijna geen avond voorbij, waarop zij niet jube lenden bijval oogstte en als 't ware onder bloemen werd bedolven. Zij was dan ook een ware kunstenares. Elk harer rollen wist zij zóo natuurgetrouw weer te geven en zij speelde met zulk een vuur, kracht en innig heid, dat de schouwburgbezoekers dikwijls in vervoering geraakten. Behalve haar talent bezat zij nog jeugd en schoonheid. Haar slank figuur met de volle, ronde schouders, werd door de kleino bekoorlijke voetjes ge dragen. Haar teint was van een reine, witte, doorzichtige bleekheid; volle blonde lokken omzoomden haar lief gezichtje; zij had schit terende oogen, en als zij iemand aanzag, dan drongen haar blikken lot diep in de ziel van dien gelukkigen sterveling door. Een stomp neusje en een fijn besneden mondje dut, als zij lachte, een rij parel witte tanden liet zien en een kuiltje in de wangen te voorschijn riep, voltooiden haar lief wezen. Daarbij kwam nog desympatieke stem, zoodat de schoone artiste niet alleen het oog, maar tevens het oor in verrukking bracht. Op een goeden dag verspreidde zich het gerucht, dat dit schitterend talent voor goed het tooneel zou verlaten. Minny had zich verloofd met een rijken koopmanszoon, Benno Schroder. Weldra zou het huwelijk gesloten worden en Minny had haar aan staande beloofd, veertien dagen vóór de bruiloft voor 't laatst de planken, welke voor haar «de wereld" beteekenden, voor altijd vaarwel te zeggen. Den avond, waarop de gevierde actrice voor het laatst zou optreden, wilde de directeur tot een feestavond maken. Een tooneelschrijver van naam had een nieuw drama aangeboden, waarin de hoofd rol voor Minny geschreven was. Dit stuk zou on haar afscheidsavond gegeven wor den. Minny had reeds lang haar rol in haar bezit en bestudeerde die ijverig. Nog slechts weinige dagen en zij moest optreden. Ook heden zat zij op haar kamer en re peteerde. Den tekst had zij reeds gememo reerd, doch zij twijfelde of zij wel de juiste opvatting van haar rol had, of zij die wel natuurlijk weergaf. De slotscène, welke het zwaartepunt van het stuk vormde, wilde zij naar het loven weergeven om het karakter, dat zij had uit te beelden, goed te doen uitkomen. Juist had zij deze scène gerepeteerd en zij leunde vermoeid in haar stoei terug, Zij was maar half over zich zelf tevreden. Terwijl zij zoo neerzat en nadacht over het succes, dat haar met deze rol misschien zou ontgaan, diende hel kamermeisje haar verloofde aan. Een vermetele gedachte kwam bij haar op. «Als ik eens. Maar daar verscheen Benno reeds op den drempel. Hij trad op haar toe, nam haar hand in de zijne en drukte haar een kus op de lippen. «Je hand is koud", sprak hij. «Watscheelt er aai. Anders koin je me altijd blij tege moet en nu blijf je op je stoel zitten, alsof je ziek bent." «Vindt je?" antwoordde zij, «Ik gevoel me heel wel; je bent misschien zelf andere dan gewoonlijk, wanl juist zij, die iets slechts op hun geweien hebben, meenen dat anderen veranderd zijn". Benno fronste het voorhoofd. «Wat nu Op welk een toon zeg ie dat! Anders klonk je stem mij altoos melodieus in de ooren thans zijn het woorden scherp als de punt van een dolk, die mij pijn doen. Dat is mijn oude Minny niet. Wat scheelt er aan Welk verdriet kwelt je?" «Wat mij kwelt? En dat vraag jij me? Jij, die de oorzaak bent van al mijn leed Schaam jeIk zou als man anders gehan deld hebben 1" «Maar kind, ik bezweer je, dat ik van alles, wat je daar zegt, niets begrijp. Ik ben mij van geen schuld bewust". «Waartoe dat veinzen, nu je tbch reeds ontmaskerd bent Spreek als een man en beantwoord mijn vraagBen je in den laatsten tijd niet veel in gezelschap geweest van juffrouw II., met wie je vader je wilde verloven Loochen het eens, als je kunt »'t ls waar, ik heb bij haar familie enkele bezoeken afgelegd, maar het waren slechts beleefdheidsvisites, die de etiquette mij op legde. Bedoelingen, welke jij daaraan toe schrijft, heb ik daarmee volstrekt niet gehad. Als ik daar was, dan waren steeds mijn ge dachten bij jou, Minny'. Nooit is het mij in den zin gekomen, ooic maar door éen blik of éen woord mij je liefde onwaardig te toonen. Ik heb je lief, zooals ik je gisteren, zooals ik je altijd heb bemind, neen, duizend maal meer nog" Hij wilde haar omarmen, maar zij stiet hem terug. «Het is dus waar Men sprak dus waarheid, toen men mij gisteren mededeeling deed van je geheime samenkomsten met haarIk kbn je niet. voor zóo slecht houden, jou dien ik zóo oneindig liefhad. O. Benno, Benno, waarom bob je mij zoo ongelukkig gemaakt Zij brak in snikken uit en bedekte haar gelaat met de handen. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1