Donderdag 2 Maart 1899. No. 4854. 48e Jaargang. Binnenland. In den Trein. ültgave Firma A. H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden i franco por post l.'lt». Advertentiën 1G regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oi'iicieële- en onteigcningsadvertontiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 ccnl. Rij advertentiën van buiten de stad worden de inoasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 0. Tolephoon 10. KENNISGEVING. Do BURGEMICESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. G der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door A. Mat.icstein ingediend verzoek, oin ver gunning tot het oprichten van eeno muil- en varkensslachterij en rookorij in het perceel alhier gelegen aan de Muurhuizen, bij bet Kadaster bekend onder Sectie E. No. 4258, op de Secreta rie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Maan dag, den Ui Maart aanstaande, des voormiddag» te half elf uren, gelegenheid ten Unadhuizo wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeonte- beatunr of van een of meer zijner leden, bezwa ren togen liet oprichten van tie inrichting in te brongen. Amersfoort, den 27 Tobrtifti i 18540. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Dc Burgemeester, F. I). SC1I IMMELI'ENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. lu de ))Oeli Crl." komt, van de hand des beeren Deen, do volgende opmerkenswaar dige onthulling voor: Een bekend figuur van Sumatra is verdwenen met dun heer Van Akkerc, wiens overlijden mij toe vallig dezer dagen in de .lavakranlen onder de oogon kwam. Dat zóo weinig van hem verteld is geworden bij zijn heengaan, is weer eon be wijs van liet snelle leven in Indië. Men raakt daar veel spoediger uit den tijd en men wordt cr veel gauwer uit liet oog verloren dan elders, want indien Van Akkcro zijn mé moires eens te boek had kunnen stellen, zou men bemerkt bobben, dat hij heel wat heeft bijge woond en zouden wij veel interessants te lezen hebben gekregen. Ten tijde dat de Residenten van Sumatra's Oostkust nog te Bengkalis woon den, was hij or het Manusje van alles. Moest er een huis gebouwd of gerepareerd worden, dan knapte hij dat zaakje opmoest er een steamlaunch gecharterd, uan was een, boodschap naar zijn woning voldoende; moest mevrouw do Resident© visch hebben of vleosoh voor een onverwaehten gast die do Bataviaboot meebracht, dan hielp hij dc nonja besaar uit den nood en als 't er op aankwam, werden hem evengoed diplomatieke missies opgedragen naar do diverse inlamlscho vorsten, door streken die hij natuurlijk alle van a tot z kende en die hij alle in zijn zak had. In zijn glorietijd was hij een invloedrijk persoon, die aan menig Resident in het Siaksche goede diensten Wer.wezen heeft. Indirect heeft hij echter den Atjoh-oorlog op zijn gewetendat is minder bekend bij de ve len die ook nu nog Minister Fransen van de Putte, Gouverneur-generaal Loudon en Consul- Feuilleton. Toen ik aan den ouden Bruck werd voor gesteld, zag deze mij onderzoekend aan en zeide toen»Wat jong, wat heel jong 1" Mijn patroon bad mij vooral' zeker ge prezen, en zeide nu in mijn tegenwoordig heid «Jeugd is goen gobrek, meneer Bruck juist in een zaak van vertrouwen zijn jonge lieden gewoonlijk actiever dan oudereal leen moet er de noodige intellegentie en plichtsgevoel bestaan, en deze heelt meneer in voldoende matedaarvoor sta ik in". Ik werd verlegen onder deze loftuitingen van inijn patroon. Bruck nam mij nog een maal van het hoofd tot de voeten op en hernam toen«Meneer, uw patroon is zoo vriendelijk u te mijner beschikking te stel len, en ik hoop, dat n een opdracht op u zult nemen, die betrekkelijk gemakkelijk te vervullen is. In de volgende dagen hebben in do voornaamste steden van den Runeden- Rijn groote wijnverkoopingon plaats. Onze firma wil veel knopen en van de beste merken, daarom hebben wij een groot kapi taal losgemaakt wijl bij deze verknopingen alles contant moet worden betaald. Mijn zoon generaal Read als zondebokken willen laten dienst doen. Zonder Van Akkero hadden die groote line- ren Atjoh met rust «Gluten, want hij was bet, d ie het beruchte Atjehaehc gezantschap ontdekte- j dat ons later tot den oorlog dreef. Hij out- I moutte do heeren te Telok Souiaweh, op weg I naar Penung. Zij waren eerst op de Westkust geweest, waar zij do Sulthuns-hussil hadden opgehaald en wa- I ren nu daarmede op de Noord- en de Oostkust i bozig. Te Penung wilden zij voor dat geld een stoomer koopon. Niet onmogelijk, dat Van Ak- kere voor zich zelf meer heil zag bij den aan- 1 koop van zoo'n schip als hij hij de transactie j aanwezig kon wezen en hij troonde hen dus mee naar Riouw, waar zij zich op eigen gezag voordeden als een gezantschap van Atjeh's Sul- I than. De gevolgen zijn bekend, en indien ooit, dan heeft die toevallige ontmoeting op Atjeh's Oost kust, voor Nederland schrikkelijk.-gevolgen gehad. I Als dit Van Akkcro als schuld wordt aan gerekend, dun staat er weer tegenover, dat de Stichting van DeJi gedeeltelijk op zijn credit moet worden geboekt, want zonder hem ware er de lieer Nienbuijs bij zijn komst niet zóo niet open urmen door den bulthun ontvangen i geworden als liet geval is geweest. In de eerste i jaren was van Akkerc buitendien voor de Bell- planters van groot nutof hem ooil daarvoor dank is betuigd, is mij nooit ter oore eukomen. Hij had het wel verdiend maar als hij verge ten werd, trok hij daar zich ook niets van aan. Bij het Departement van Koloniën is ont vangen bot volgende, van 20 dezer gedag tekende telegram van den Gouverneur-Ge neraal van Ned. Indië, betreffende de krijgs verrichtingen in Atjoh «Gouverneur van Ileitis/, kwam gisteren te Kota Radja terug. Do Oemtir-benden vluchtten. In Tenom werd nergens weerstand j geboden. De meeste hoofden on con doel dot- bevolking kwamen zich aanmelden bij den Imam «De colonne van majoor Schmidt blijft om bet binnenland van Tctiojjo op to nemen. «Bij de colonne van overste Van der Rus sen werd luitenant K. II. Ockerse onbedui dend gewond. «Hot sneuvelen van Toekoe Oemar wordt algemeen geloofd." De Indische correspondent van bet «Han delsblad" seinde aan zijn blad: «Den benden van Oemar zyn door de troe pen ter Westkust uiteengedreven. Tegenstand werd niet ondervonden. «Van alle hoofden werd bericht ontvangen omtrent den dood van Oemar. «Luitenant Ockerse is licht gewond. Het «Nieuws van den Dag" ontving het voigende telegram uit Batavia: «Toekoe Oemar is den 19en te Moego door zijn volgelingen begraven. Do Gouver neur van Aljeh borstelde den Imun van Te nom in zijn verwoeste landstreek. «De colonne-Van dor Dossen keerde den 24en te Doehoen terug en vertrok den20en naar Boven-Molaboo, waar de hoofdmacht gevestigd is. «Tjoet Nja Din (Oemar's v.eduwe) bevindt zich te Langga." De correspondent der »N. Rotterd. Crt." seinde Maandag «Den IDden werd bot lijk van Toekoe Oemar begraven. Nja Din (zijn weduwe) be vindt zich nu te Larigu. De colonne-Van fier Russen rukt daarheen". De Minister van Binnenlarulsche zaken hoeft overeenkomstig het verlangen van den Minister van Oorlog, ter kennis van de Bur gemeesters doen brengen, dat zij voortaan nimmer zullen mogen beschikken over mili taire macht, zonder voorafgaande onderhan delingen met de betrokken militaire autori teiten, behoudens enkele uitzonderingen, bijv. tot hot onderdrukken van plotseling opgeko men oproerige beweging. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat na 1 Maart a. s. de soldijen van alle mili ciens. beboerende tot de onbereden wapens met uitzon lering van de compagnieën hospitaal-soldaten voor de eerste acht maanden van hun verblijf onder de wape nen fO.10 per dag zal bedragen. Nadat bedoelde miliciens acht maanden achtereen in werkelijken dienst zullen heb ben doorgebracht, wordt de soldy verhoogd tot 1*013 per dag. De soldijen van enkele categorieën vrij willigers der infanterie zullen in verband daarmee eveneens wijziging ondergaan. Een ruim GO-jarig werkman, aan den Ab- sterdijk te Utrecht woonachtig, verloor on geveer G maanden geleden zijn vrouw en loefde sedert mot zijn twee meerderjarige dochters. Men was dit zoo overeengekomen, omdat do oude man daardoor in zijn boeltje zou kunnen blijven en bovendien eon der dochters een weduwe mot een kindje zou zijn geholpen. Nu moet do man nogal eens voor zijn pa troon naar elders om te werken, en was dan altijd gelukkig wanneer lfij weder thuis komende, evenals bij het leven zijner vrouw, alles in orde en tot zijn ontvangst gerouil vond. Jammer dan ook voor den man, (lal zal deelnemen aan de verkoopingen on mor genavond met den nachtrein naar Koblenz reizen vandaar gaat hij verder. Hij zal on geveer 8Ü0ÜÜ Thaler in banknoten bij zich nebben en deze omstandigheid maakt mij ongerust. Ik wensch iemand te hebben, die over mijn zoon waakt, opdat hem geen on geluk overkome. llc verzoek u, mij niet ver keerd te verstaanik wantrouw mijn zoon volstrekt niet. maar het zou eeu geruststel ling voor mij zijn. als ik wist, dat een ver trouwd tnensch hem vergezelde, om altijd bij hem to zijn en hem bij te springen, als hem eens iets overkomtVoorzoover ik weet, kent hij u niet. Kent u wellicht mijn zoon Richard?" «Ik heb niet de eer «Zooveel te beter. Als hij u ontmoet en u telkens weerziet, kan hem dat niet in het oog valieu u isóok wijnhandelaar on kunt u immers overal voorstellen als vertegenwoordi ger der firma, waarbij u in betrekking bent. Uw patroon heelt mij verteld, dat hij wel eens zou willen, dat ei- iemand van de zijnen naar die wijn-veilingen ging welnu, u kunt dan tevens voor uw firma werkzaam zijn. Dat ik de kosten der reis voor mijn rekening neem, is iets, dat van zolfspreekt, en als mijn zoon gelukkig terugkeert, kimt u op mijn dankbaarheid stuatmakon. Wilt u de taak op u nemen 1" Ik zag mijn patroon vagend aan dezo knikte toestemmend. »Ik ben bereid", verklaarde ik daarna. «In orde! Nog iets. Mocht myn zoon on derweg op den dwazen inval komen, met bet geld naar de eene of andere speelbank te gaan, dan verzoek ik u, mij dat terstond per telegraaf te berichten. Ook machtig ik ti, hem in mijn naam het spelen te ver bieden en zal u daartoe een volmacht in optima forma doen uitreiken. Komt u als 't u blieft van avond in het koffiehuis, welks adres ik u hier opschrijf; ik zal daar om negen uur verschijnen met mijn zoon, en u zult, aan een zijtafeltje zittend, u nauw keurig het uiterlijk van myn zoon in het geheugen kunnen prenten, zoodal u hem overal weer kunt herkennen Morgenavond met den sneltrein vertrekt hij naar Koblenz". Ik ging terug naar het kantoor, en myn patroon bleef nog een uurtje met Bruck praten. Ik besloot, mij zoo goed mogelijk to kwijten van de mij opgelegde taak. Ik twij felde echter wel oenigszins ol' de zoon zich wel van mij zou laten verbieden om to spe len zelfs met de volmacht in de hand kon ik heel weinig ondernemen togen hem, als het hem in den zin kwam, zijn geluk uan oen der talrijke destijds door Frnnschen ge houden speelbanken aan den Rijn te be proeven. Ik bevond my dien avond in het aange wezen koffiehuis en leerde daar den jongon Bruck kennen, maar uit do vortc. aan dezen voor hem zoo gelukkigen toestand zoo op eens een einde moest komen. Toon bij namelyk een paar dagon geleden weder van de reis thuis kwam, vend by zijn wo ning gelicol ledig on verlaten, terwijl nie mand wist waarbeen zyn kinderen zich had den begeven. Bitter gegriefd door dezo be handeling heelt de man, hoewel de noode, de tusschonkomst der politie ingeroepen om de ondankbaren op te sporen, die niet al leen den gebcelon inboedel, maar ook zyn spaarpotje hebben medegenomen, lntusschen heeft de man elders onderkomen moeten zoeken. Wat do beide dochters tot deze daad heelt geleid, is niet te gissen, aangezien huu vader een oppassend man is, die zich aan niets te buiten gaat en bolgeuu zo voor bcra (leden wist te waardeeren. Nog erger dan Jan Janse. De heer K. W. van Muijden, te Apeldoorn, biedt ieder rio gelegenheid aan, voor 50 cent voor onkosten, een telegram te ondortee- kenen hetwelk zal gezonden worden aan ge neraal Van Heutsz te Atjoh, naar aanlei ding van bet sneuvelen van Toekoe Oemar. Het telegram zal lulden «Wij brengen u hulde voor het groote succes door u behaald, een succes, dat voor Nederland en Nederlandsch-lndië van liet grootste belang is". Uit eon schrijven van Ged. Staten van Zuid-Holland aan het Gemeentebestuur van 's-Gravenliage blijkt, dat dc Residentie van de Rijks-vergoeding in de kosten van liet Lager onderwijs over bet jaar 1897 te weinig heelt genoten dc somma vanéen cent. Hoeveel vellen papiers zal het kosten eer dat centje weer op zyn plaats is? Ten gevolge van onwil tot betaling van den kerkelyken hoofdelijken omslag werd Dinsdag, tot verbaal van hoofdsom, renten po kosten, een gedeelte van don inboedel verkocht van een paar loden der Ned. Her vormde g"».ieento te Leiden. Geon halve maatregel, voorwaar. Blijkens hot «Statistisch maandbericht", uitgegeven door het Bureau van statistiek der gemeente Amsterdam, bedroeg do be volking der Hoofdstad op 1 Januari van dit jaar *243 078 mannen en 2G9 080 vrouwen totaal 512 758, togen 503 310 op 1 Januari 1398. Het voor den dienst afgekeurde rader- stoomschip «Valk" (het jacht van H. M. de Den volgenden avond stond ik aan het station, oen reistasch in de hand, om den nachltroin naar Koblenz af to wachten Ik wachtte tot Richard Bruck in een coupé tweede klasse was gestapt, nam vlug in de zelfde coupé plaats en zette mij neer inden tegonovergesteldon hoek. Kort voordat de deuren gesloten werden, namen nog een lieer en een dame in onze coupé plaats. De heer zotte zich naast Richard Bruck neer on do dame nam tegenover hom plaats. Do nieuw aangekomenen sprakon zeer goed Kransch, ongetwijfeld waren het Pa- rijzenaars. die men in dien tijd, óok al wegens de vele spoelbanken, dikwijls aan trof in do Rijnstreek. De franschman droeg een Napolconsbaardjohy was een magere maar gespierde man, met een door de zon verbrand gelaat eu had bet voorkomen van een oudgediende san bet Algiersche vreem delingen-legioen. De dame, die met hem was binnengekomen, kon op den titel beeld schoon ton volle aanspraak maken; zij was met al don chic ecner Parijscbe gekleed, had een verrukkelijk mooi gelaat met zeer leven dige donkerbruine oogon, en tneu zy den jon gen Bruck in een zeor dwaas klinkend Duitsch vroeg om het venster ten halve to sluiten, zag ik reeds, dat zij groeten indruk op den jongen man had gemaakt. {Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1