Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Koningin) is gisteren te Niouwediep publiek bij inschrijving verkocht voor f31026.75. Op het kasteel Middachten, bij De Steeg, is op ruim 72-jarigen ouderdom overleden mevrouw Caroline Mechteld Emma Charlotte Christine Louise gravin van Waldeck en Pyrmont, douairière van den in Engelschen dienst geweest zijnden generaal-majoor K. A. F. baron Bentinck. De overledene was een nicht van H. M. de Koninginzij werd te Bergheim, in Wal deck, geboren. Het stoiYelijk overschot zal te Ellecom worden bijgezet. Onmiddellijk na liet over lijden werd de vlag op het kasteel lialfstoks geheschen. KENNISGEVINGEN. KOSTELOOZE INENTING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Go let op artikel 18 der Wet van -1 December 1872 (Staatsblad No. 134); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze in enting wordt gegeven op den eersten en t weeden Maandag: van de maanden Januari, April, Juli en October, telkens des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit gelegen aan de Breedestraat wijk F. No. 133. Geduan te Amersfoort, den 2 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van H. Ms. Gezant te Brussel het Belgisch grensknntoor Santvliet van af 1 Maart zal gesloten zijn voor den invoer van melkvee uit Nederland. Amersfoort, 2 Maart 1899. De Buigeiueester van Amersfoort, F. D. SCHIMMELPENNINCK. In Provinciaalblad no. 20 wordt aan de Burgemeesters in de provincie Utrecht ken nis gegeven, da» er bericht ontvangen is van den gezant te Brussel dat de invoer van Ne- derlandsch melkvee langs de Belgische tol kantoren Baurlo-Herlog en Watervliet met ingang van 1 Maart wederom is toegestaan. Van hier naar Zwolle is een Rijkstelegraaf- draad gespannen, zoodat, met gebruikma king van de bestaande reservedraad Amers- foort-Utreeiit, een rechtstreeksche verbinding tot stand is gekomen tussclien Rotterdam en Zwolle. Uit den "egenmeler hier is in Februari afgetapt 42.4 m. M. neerslag. Er waren slechts 6 regendagen en wel tusschen 8 en 16. Den agent van politie der 2e klasse J. H. Mulder is op zijn vertoek eervol ontslag ver leend uit zijn ambt, terwijl in zijn plaats benoemd is J. van der Form. Onze vroegere stadgenoote inej. II. G. KerkhoiT, thans onderwijzeres te Assendell't, heeft me' gunstig gevolg afgelegd het exa men voor de acte nuttige handwerken. Ter vervanging van mr. E. A. Smidt, die benoemd is als ol'licier van justitie te Dor drecht, is benoemd tot substituut-ofiicier bij de Arrondissements-rechtbank te Utrecht mr. J. J. Carsten, thans te Groningen. Bij Kun. besluit is de eerste-luitenant J. Woudstra, van het wapen «Ier inlanterie, thans op non-activiteit, op zijn verzoek een eervol ontslag uit den militairen dienst ver leend en hij mot ingang van 1 Maart 1899, voor den tijd van vijf jaren, benoemd tot reserve-eerste-Iuitenant bij liet wapen der infanterie, en wel bij het 5e regiment van het wapen. Bij de bij het De regiment infanterie ge houden examens zijn geslaagd Voor den graad van adjudant-onderofficier de sergeanten-majoor ,1. Kuijntjes, C. Bruens, 0. A. vni: der Horst, R. Meijer, J. W. Hart- hoorn, W. F. Brinkman, on de sergeanten H. Graansma, J. J. van Dormoieri en J. C. Bruns. Voor t'sn graad van sergeant-majoor effec tief: de sergeant-majoor H. J. Ruijs en de sergeanten C. A. van Doorn en P. de Jong. Voor den graad van sergeant dienstdoend luitenant ie velde: de sergeanten H. van der Weide, VV. van Goinga, D. J. van Kuik, J. P. K. Courbois, H. Koopman. A. A. Jan sen, en de louriers B. Heeren, J. A. F. van Geelkerken, W. J. Naarding, 11. C. Onder stal en C'. 11. de Jager. Voor den graad van sergeant en fourier de korporaals W. S. Bokhorst, Il.J.C, VVolfl', J. II. van der Vegt, G. G. P. Reuver, J. Oos- terwijk, G. Holwerda, D. Huisman, P. J. G. Brit, P. Keg, A. Alberda, L. II. Hartman, Cb. Lorenz, J. W. Oudegeest, W. F. Winckelj I A. Bos, W. J. Vaatstra, W. Campen, S. Bruinsrna, A. J. Kramer, E. Mezger, Th. van Riessen, K. Kok, K. W Broekveldt. H. N. Laiulstraat en P. Mellema. Luitenants J. A. baron Van Ueeckeren van Moleculen, van het le regiment huzaren, en M. A. C. Goesten, van de cavalerie 0.1. leger, worden met 1 April eervol ontheven van hun dotacheering bij de Rijschool hier. Den algemeenen indruk, die het Toonkunst- comort van Dinsdagavond gemaakt heeftop de ditmaal talrijk opgekomen leden en hun introducés, mcenen wij zonder voorbehoud gunstig te mogen noemen. Onwillekeurig kwam ons het «verandering van spijs doet eten" in de gedachte. Het was dan ook een hier zeldzaam genot, een goed strijkkwartet met oen welgekozen programma te hooren. Moge het eerste kwar tet van den grootmeester in de kunst niet dien bijval gehad hebben, dien liet verdien de de koude in de zaal was blijkbaar van nadeeligen invloed op bet aanspreken der instrumenten de uitstekende uitvoering van de volgende inslrunientaal-nummers (bovenal de beide noviteiten na de pauze) wekten de verdiende belangstelling in hooge mate; zij bereikte het toppunt bij de onberis pelijke uitvoering van de bekoorlijke Slavische melodieën van Glazounow. Zou het aanhooren van deze muziek geen aanleiding kunnen zijn voor de hier aanwe zige degelijke beoefenaars, om zich te ver eenigen tot een dillettanten strijkkwartet? Uit de wijze, waarop Mevrouw Moulon- Corver voldeed aan de vriendelijke toezegging tot medewerking in dit Concert, straalde meer dan gewoon dilettantisme door. Begaafd met een fraai, glashelder, gemakkelijk aan sprekend sopraangeluid, verstaat, Mevrouw Mouton ook de kunst, die gaven tot haar recht te brengen. De Afdeeling van «Toon kunst" mag trotsch zijn op zulk een begun stiging. Moge zij, bij onverhoopte ontstentenis harei' zangvereeniging, ons weer eens op zulk een avond vergasten. Al is de winter zeer mild geweest en heeft bijna ieder voortdurend werk kunnen vinden, toch is er veel gevraagd van de kas der vereeniging «Liefdadigheid" die gelijk bekend is het meest zorgt voor de stille armen en voorkomt dat de ouden van dagen, die niet meer arbeiden kunnen, tot armoede vervallen. In 't begin van den winter werd reeds door het Bestuur dezer zoo nuttig werkende vereeniging een beroep gedaan op de stad- genooten om de kas te stijven. En hebben enkelen weer hun milddadigheid getoond, bij velen is bewaarheid de bekende spreekwijze, dat eerst «Ie beurzen zich ontsluiten als de wateren dichtgaan. Thans heeft «Liefdadigheid" tegen aan staanden Dinsdag een kunstavond georgani seerd, waarbij Mevrouw Mouton en de dames Wolter en Mezger en de heeren Van Aken en Van Rijswijk de Jong belangloos hun medewerking hebben toegezegd en die veel schoons belooft. Het programma is saamgeslold als volgt: 1. Sonate für Pianoforte und Violino. on 13 Edvard Grieg. I Lento doforosO-Allegro vivac» II Allegretto tituiqnillo. III Al legro Eenige leden van de Gereformeerde ge meente te Bunschoten hebben sedert eeuigen tijd pogingen iu 't werk gesteld tot het ver krijgen van een orgel in liet kerkgebouw hunner gemeente. Wel is het ingezamelde bedrag nog niet voldoende, doch alle hoop is er, dat hun wensch thans spoedig zal wor den vervuld. Ter navolging. De kleine meisjes eu jongens te Londen dragen tegenwoordig op de linten van hoed of muls, in plants van do vroegere marine namen, het opschrift: Don't kiss me (kus mij niet). Die waarschuwing mag vooral nu, in een tijd van influenza en dipbtheritis, zeer ge past heeten, maar liet voorbeeld verdient ook elders navolging. Het is toch dikwijls gebeurd, dat gezonde kinderen door kussen besmot worden met de kiem van een ge vaarlijke ziekte. b. Schallied. c. Pensfie d' automne Liederen. dr. De Jonge. V. Loveling. Massenet. Benjamin Godard. Chopin. L. von Beethoven. F. Coppée, i b. Het geschenk. Voordracht. 4 i«. „Thaïs", méditation j b. Berceuse de Jocelvn pour Violon et Piano. 5. Rondo für 2 Piano's op. 73 6. Andante oou variazioni aus Sonate IX op. 47 (KreuUei für Pianoforte und Violine. 7. De werkstaking Voordracht. g u. Chanson d'ainour J. Hollinan, I b. l'anis AngelicuB. (Xsar Franck. Zang. viool en piano. Moge op de lijsten, welke thans circuleeren, rium worden geteekend en daardoor een liink bedrag in de kas der vereeniging vloeien. Aanstaanden Zondag zal, in de beneden zaal van «De Keizerskroon" worden gehou den bet concours om het kampioenschap in Nederland, uitgeschreven door den «Neder- landschen Sehermbond". Belangstellenden kunnen deze zeer inte ressante wedstrijden bijwonen tegen een klein entree; en wie waarlijk belangstellen in dezen zoo hoogst nuttigen tak der sport, zullen een goed werk doen door een kijkje te gaan nemen, óok omdat «le onkosten moeten bestreden worden uit de entree gelden. A. V. en A. van Z., beiden te Amersfoort beklaagd van diefstal van metsdsteenen, op het terrein der Staatsspoor en ten nadeele vun den gebr. K., in vereeniging aldaar op 27 December j.l, gepleegd, werden deswege door de Rechtbank te Utrecht ver oordeeld tot resp. 3 en D maanden gevan genisstraf. Op 6 Maart 1821, den dag na den dood van Napoleon 1, maakte zijn arts Antommarchi van tien Keizer het doodenmaskor in gips. Toen Antommarchi met dit masker naar Engeland terugkeerde, bood men hem er 6000 p. st. voor, hij sloeg editor hel aanbod af. Later liet de arts van dit dooden masker nog een bronzen afgietsel vervaardigen. Voor eenige jaren werd het officieele masker voor 6000 en daarna 5000 p. st. ten koop aange boden maar vond toen geen kooper. Evenzoo ging het in Brussel, waar men 100000 fr. eischtehet masker was niet aan den man te brengen. Het bronzen masker was in het bezit van de vereeniging: «De zonen des rooms" geraakt. De vereeniging bestond slechts uit voormalige officieren van het Groote legerzoo vaak een lid stierf, werd het masker hij zijn ter aarde bestelling op zijn kist gelegd. Na den dood van den laat- sten zoon des roems kwam liet masker in het bezit eener Engelsche dame, mej. Forty. Deze dame is nu gestorven en bij de veiling van haar nalatenschap bracht het masker nog slechts 435 franc op De brandnetels als geneesmiddel tegen bloedarmoede worden aanbevolen floor den Zweedsclien onderzoeker dr. Hjulmar Aguer door hem gegrond op eigen waarnemingen. De brandnetels zijn sedert langen lijd in Zweden een zeer geliefd eu algemeen ver breid geneesmiddel tegen bloedarmoede. Aangewend wordt hoofdzakelijk de gewone brandnetel (Urtica dioica), maar ook een basterdsoort (tie Urtica uteris) heult de zelfde eigenschappen. Uit de liet beste in het voorjaar te verzamelen wortels en sten gels met halfgesloten bladeren wordt in frisschen toestand een soep, in gedroogd en toestand een afkooksel, een handvol op een halven Liter water, bereid en om de een of twee dagen verscheidene kopjes daarvan genomen. Agiur zelf verklaart, dat hij ver scheidene malen voortref!ijke uitkomsten na het gebruik der brandnetels beeft gecon stateerd. In elk geval verdienen zijn waar nemingen opmerkzaamheid, en dat te meer, omdat het onschadelijke middel door ieder een zonder kosten aangewend en wegens zijn onschadelijkheid allicht beproefd kan worden. Sedert jaren heerscht onder de. geleerden verschil van rneenirig over de vraag, of Wil liam Slmkspeare werkelijk geleefd heeft, dan wel Lord Bacon «le vertaler tier klassieke drama's is. Het kinderlijke gemoed van een Hongaarschen theater-directeur heeft die vraag op eene verrassende wijze opgelost. In de Biharer gemeente Illye bereidde de theater-directeur Zollun Bereetyoy een sen satie-gebeurtenis voor, die door bet volgende aanplakbiljet (rnet roode inkt kalligrafisch uitgevoerd) allerwege aangekondigd werd llly er Hongaarse li Theater. Met Gods heiligen wil zal in het jaar 1899 na Chr. den 29 Jan. worden gegeven Voor de eerste maal Romeo en Julia, Sensationeele, wereldberoemde tragedie in 5 bedrijven, met gezang, dans en bengaalsche verlichting, van Wilhelm Slmkspeare. De auteur zal de opvoering bijwonen Welk bewijs behoeft men nog meer'?!!! In 1779 verscheen te Londen liet volgende Parlementsbesluit: «Alle vrouwen, onver schillig van welken ouderdom, rang of stand, die wenschen te huwen en, om aun een rnan te komen, zich de wangen blanketten, ol toiletzeepen, kunsttanden of haren, cor- setten, crinoline» of schoenen met hooge hakken gebruiken, zullen wegens tooverij worden aangeklaagd ook zal een zoodanige echt voor nietig worden verklaard, wanneer men instaat is te bewijzen, dat de bedoelde vrouw zich aan .lie misdaad lieel't schuldi» gemaakt". Kom daar nu eens om. Een F.ngelsch physioloog moet bij zijn onderzoekingen ondekt hebben, dat de blonde mensclien langzamerhand zullen uitsterven. «Blauwoogig en blondlokkig" zal, zoo meent deze geleerde, over twee Eeuwen nog als uitzondering door de dichters gezongen kun nen worden en liet «blonde Gretclien" zal tot de sagen behooren. Men heeft in Enge land een statistiek opgemaakt volgens welk van 100 blonde meisjes maar 55 huwen, daarentegen van brunetten 70, en reeds op deze wijze moet het blonde type in Billijk heid verminderen. Deze getallen moeten des to meer opvallen, daar Engeland totnogtoe als liet land der blonde schoonheden gold en reeds nu verhouden zich de brunetten tot de blonden daar als drie tot twee. Ook in Denemarken en in Zweden neemt de blonde haarkleur af. Spoedig zal het. den blondin en gaan als de Romeinsclte vrouwen, die jaloersch wa ren op de Germaansehe, en door uitbijten huil haren blond maaktetT Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, (lat do Redactie onvoorwaardelijk instemt mot hun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Aangenaam was het ons, dat de ons on bekende V, eenige dagen geleden oen lans brak voor de opvoering van «Voerman-Hen schel". Aangenamer zou het ons echter ge weest zijn, indien hij zich persoonlijk lot ons gewend had of liet stukje voluit had onderieekend. Wij zoudeu liem dan persoon lijk overtuigd kunnen hebben, dat die op voering, behalve op financieele bezwaren, op meerdere moeilijkheden (te veel om te noemen) stuitte. Als het meermalen voorkwam, dat leden onzer Vereeniging ons dergelijke vragen stelden, of ons inlichtten omtrent hetgeen zij gehoord of geziert hadden, dan zouden wij daarvoor zeer erkentelijk zijn. In eene der vorige Algetneene vergade ringen (welke helaas hoogstens door 4 of 0 leden bezocht worden) werd nog door een Bestuurslid den leden verzocht, hunne wen schen ten opzichte van de te geven tooneel- uitvoeringen kenbaar te maken aan liet Re- stuur, hetwelk dolgaarne daarmede rekening wil houden. Wij zijn te allen tijde bereid, aan billijke eiscbeu een gewillig oor le verleunen, echter, «in verband met onze geringe financieele middelen, zeer lage contributie en de uiterst bescheiden décors van ons klein tooneel", welke alleen voor. salonstukken eenigermate geschikt zijn. Namens het Bestuur «lor Garanton-Veroeniging KREL1NG. RECLAMES. Van 15 regels i'1.25elke regel meer 1 0.25 WAAROM WAS DE MACHINIST INGESLAPEN t Een sneltrein was in volle vaart op een «Ier groote lijnen der Verecnigdo Staten. Hij was vol reizigers. Eensklaps hoorde men een vrccse- lijk geraas en die prachtige wagens bevonden zich opeengehoopt; het was slechts een puin hoop. Vele personen kwamen er bij om en nog veel meer werden gekwetst. Dit 'ongeluk had plaats oj) klaarlichten dag en wel als de weg vrij was. Was dit alles het gevolg van een ver keurden wisselstand? Neen!' want het automa tische sein gaf de oorzaak van de vergissing aan. Waarom had de machinist dan het sein niet gezien? llij heeft het later Lekend, hij was op zijn locomotief ingeslapen, op het oogenblik dat bij met eene snelheid van 80 kilometers per uur liep! Was hij dan dronken Volstrekt niet. Maar sedert eenigen tijd was hij altijd slaperig. Waaraan kan men deze slaperigheid toeschrij ven Wij zullen zulks nagaan. Is het mogelijk vergiftige zelfstandigheden in te nemen zonder te weten of te willen Zeer zeker. De gezondste en voedzaamste spijzen be vatten vergiftige elementen. Alles hangt af van de maag, van den lever en der ingewanden. Indien de spijsverteringsorganen regelmatig wer ken, neemt het organismus de elementen op die hem pasBen en verwerpt het overige voordat het bloed er tnede in aanraking is gekomen maar in het geval dat de spijsvertering moei lijk is, alsdan ontbinden zich de spijzen in de maag en niet een ge deelte vun het lichaam ontsnapt aan den in vloed der nadeel ige zelfstandigheden. Men heeft hoofdpijn, duize ligheid, geen eetlust en maagzuur. Men heeft somtijds hartkloppin gen en men gevoelt eene ulgeineene onpas selijkheid om en in de maag. Dit vergif han delt op de hersenen en dus op de zenuwen, verslapt de zintuigen en veroorzaakt eene voort durende slaperigheid, gelijk die verwekt bij per sonen die zich aan het gebruik van opium overgeven. Iïet was deze aluup dio de overhand bad bij den machinist. Ziehier een geval dat door do genczene zelf

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2