Maandag 6 Maart 1899. PHOENIX-BROU W ERIJ BOCKBIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 4855. 48e Jaargang. In den Trein. Binnenland. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekeniDg gebracht. KORTEORACHT 5 0. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. AANGIFTE VAN VERTREK UIT EN VAN VESTIGING IN DE GEMEENTE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op het Koninklijk besluit van den 27. Juli 1887, (Staatsblad no. 141), regelende de verplichting der ingezetenen lot het doen van aangifte voor de be volkingsregisters Herinnoren den ingezetenon de op hen rustende verplichting tot het doen van aangifte van vertrek uit en van vestiging in de gemeente, en brengen daartoe bij deze te hunner kuunis de bepalingen van gezegd Koninklijk besluit, welke luiden als volgt 1. Zij die op den dag der volkstolling in den vreemde of in eene der koloniën of overzee- sche bezittingen van liet Rijk hebben ver toefd, geven binnen dene maand na hunne terugkomst hiervan kennis aan het Gemeente bestuur. Zij die by die telling zyn overgeslagen, geven binnen dene maand na don dag voor elke telling bepaald, van dit verzuim kennis aan bet bestuur hunner werkelyke woonplaats. Voor do leden van huisgezinnen rust de ver plichting tot kennisgeving op het hooïd van elk huisgezin. 2. Zij die uil een Nederlandsche kolonie, eene ovcrzecscho bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in een gemeente bin nen het ltyk, doen hiervan eene verklaring aanhet Gemeentebestuur vergezeld van het gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de koloniën of bezittingen, vau een paspoort of reis- en verblijfpas of andere door ae politie deugdelijk erkende bewijsstukken voor hen die uit don vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen ëene maand na hunne aankomst in de gemeente. 3. De kennisgeving in de twee vorige punten vermeld, gaat vergezeld van de uoodige op- gaveu om in de bevolkingsregisters te worden ingeschreven. 4. Zy die hunne werkolijke woonplaats binuen het Rijk verlaten om die over te brengen naar een Nederlandsche kolonie, eene overzeesche bezitting of naar den vreemde doen biervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente welke zy verlaten. 5. Zy die hunne werkelijke woonplaats uit eene gemeente van het rijk naar eeue andere genieento overbrengen doen hiervan eene verklaring aan het bestuur der gemeente die zij verlaten en waar zy in liet bevolkings register zyn ingeschreven, met opgaaf der gemeente, waar zy wenschen zich tc vestigen. Zij ontvangen een kosteloos getuigschrift vau verandering van werkelyke woonplaats. 6. Tor plaatse, waar zy hun werkelijke woon plaats overbrengen, doen zij uiterlijk binnen éene maand na hunne aankomst een verklaring aan het Gemeentebestuur, met overlegging van hot getuigschrift in het vorige artikel ver meld. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen écne maand kennis aan het Gemeen tebestuur vau ieder lid dat in het huisgezin Feuilleton. 3.) Ik vond dat eigenlijk natuurlijk, want ik kon mezelf niet ontrukken aan den indruk, dien deze mooie jonge Parysche vrouw op mij maakte. De trein zette zich in bewe ging, maar de dame kwam met haar pak jes en koffers nog niet zoo gauw klaar; zij was nog steeds bezig, deze een goede plaats te geven en vond het blijkbaar niet onaar dig, dat Bruck haar daarfot- een bandje hielp, terwijl haar metgezel kalm bleef toekijken. Reeds uit deze achteloosheid kon men het besluit trekken, dat de Franschman de echt genoot was van de mooie jonge dame tegenover een vreemde vrouw is een Fransch man veel galanter. De dame scheen onder haar bagage iets te missen, want zij wendde zich tot naar man met een stortbui van vragen. Hij scheen geërgerd over de stoor nis en antwoordde haar tamelijk heftig. Binnen vijf minuten had er een Bijna harts tochtelijk tooneël plaats tusschen de heide echtgenootende r rauschman was zóo hef tig, dat hij zich bijna liot verleiden om tot handtastelijkheden over te gaan en de dame zocht haar heil in tranen. Ik was in den grond van miju hart woedend op den bar- haarschen man en Bruck scheen er even wordt opgenomen of daaruit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt het by sub. 3 bepaalde. Dea^lfde kennisgeving geschiedt door af- 1 zonderlyk levende personen, wanneer zy andere personen in hun huis opnemen. Bestuurders van instellingen, gestichten en inrichtingen, niet staande onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag, waar per sonen, onder eenig bestuur samenwonen, geven maandelijks aan het Gemeentebestuur kennis van alle personen, die in de samenwoning zyn opgenomen of daarvan zyn uitgetreden. De verplichting vervalt wStnneei» langs een anderen weg de vereischte kennisgeving voor het bevolkingsregister gedaan is. 8. Onverminderd de bovenstaande voorschriften iB een ieder, door het Gemeentebestuur daar toe opgeroepeu, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden om de be volkingsregisters in te vallen. 9. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Gedaan te Amersfoort, don 2. Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENN1NCK. De Secretaris, s B. W. Th. SANDBERG. AANGIFTE VAN~VERHUIZING BINNEN DE GEMEENTE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Overwegende, dat de bepalingen der door den ge meenteraad den 20. Mei 1862 vastgestelde verorde ning regelende de verplichting t)t het doen van aaugiftc van de verhuizingen binnen de gemeente, niet behoorlijk worden nageleefd; Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot het doen van aangifte~van verhuizing binnen de gemeente, cn brengen daartoe bij deze te hunner kennis de bepalingen vau gezegde verorde ning, welke luiden als volgt: 1. De Hoofden van huisgezinneu of afzonderlijk levende personen, binneu de gemeente van woning veranderende, zijn verplicht daarvan binnen ëene maand ten Raadliuize aan den Ambtenanr, belast met het bijhouden van het bevolkingsregister, aan gifte te doen. 2. Zy die het voornemen hebben te kennen ge geven om de gemeente te vorlaten, en dientenge volge een getuigschrift van verandering van werke lijke woonplaats hebben ontvangen, zijn verplicht, indien zij van dat voornemen afzien, daarvan ter plaatse en aan den Ambtenaar, in art. 1 vermeld, binnen éene mnand na de dagteekening vao het afgegeven getuigschrift, kennis te geven. 8. De overtreding van elke der bepalingen van deze verordening wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste zeven gulden. Gedaan te Amersfoort, den 2 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De Memorie van Antwoord op het Voor- loopig veralag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp op den Leerplicht wordt nog deze week verwacht. Aan het Ministerie van Binnenlandsche zaken is men reeds druk bezig met het voor bereiden van de werkzaamheden voor de in dit jaar te houden achtste tienjarige Volks telling. Er moet, overeenkomstig de adviezen van Commissarissen der Koningin Ih de provin ciën. zijn besloten: de volkstelling, even als in 1809, 1879 en 1889, te doen houden op 31 December. Het is het voornemen van den Minister om al het benoodigde materieel, niet even als vroeger, door tusschenkomst van de Com missarissen der Koningin, maar rechtstreeks aan de Gemeenten te zenden. De bewerking van het eerste gedeelte der uitkomsten zal eveneens niet meer aan de Provinciale bureaux voor statistiek worden oijgedragen, maar aan het Departement van binnenlandsche zaken geschieden, waar daartoe een centraal-bureau wordt gevestigd. Gedurende Januari 1899 zijn bij de Rijks postspaarbank ingelegd en terugbetaald de volgende bedrogen: Inlagen f4135544.505. Terugbetalingen (waaronder f13103.056 wegens aankoop van inschrijvingen in een Grootboek, obligatiëo ftfcertificaten van inschrijving) f2654963.455. Meer ingelegd dan terugbetaald f 1 480581.05. Aan bet einde van December 1898 was ten name van de verschillende inleggers ingeschre ven f 68 391 038.26, aan rente over 1898 bij geschreven f1621 110.69. zoodat het te goed op ultimo Januari bedroeg f71 492 730.00. In den loop der maand zijn 14158 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven. 2656 geheel af betaald, zoodat aan bet einde der maand nog 704 730 poekjes in omloop waren. Tot ultimo Januari 1899 is voor een be drag van f350 857,65 aan inschrijvingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obliga- tiën ten laste van den Staat, of certificaten van inschrijving, ten behoeve van 449 inleg gers aangekocht. Te Zutphen doet zich het geval voor, dat het houdeu van een cursus voor aankomende jongelieden in het «Volksbuis", die's avonds gratis gegeven wordt eu waarvan de be stuurders en onderwijzers dus geenerlei voordeel genieten, wordt aangemerkt als een «bijzondere school", die al de lasten en be zwaren der wet moet ondergaan I Men meent te Zutphen niet beter te kun nen doen, dan juist door strenge toepassing der wetsbepalingen bet ondoelmatige daar van voor dergelijko instellingen in bet oog te doen vallen. B. W. van Amsterdam stellen den Raad voor een geldleening ten laste van de ge meente aan te gaan ten bedrage van f12000000, rentende 3V2 pc., ter bestrij ding van de kosten van verschillende open bare werken, tot welker uitvoering de Raad bij vroegere besluiten machtiging heeft ver leend, alsmede tot geheele aflossing van de in 1896 overgenomen Nieuwer-Amstelsche leeningen, nl. voor zooverre de rentelast de zer leeningen hooger is dan 31 /2 pc. zoo over te denken, maar hij was ook even verstandig als ik en bemoeide zich niet met een hutselijken twist. De Franschman haalde daarop een groote flesch te voorschijn, waarin zich een geel achtige vloeistof bevond, denkelijk cognac; hij zette die flesch voor den mond en ledigde haar bijna geheel. Toen ging bij gemakke lijk achterover liggen, deed een grooten Schotschen plaid om zijn schouders, vouwde de handen op zijn knieën en was binnen enkele minuten ingeslapen. Men hoorde hem duidelyk snorken. De mooie jonge vrouw ging intusschen voort met weenentoen sloeg zij den sluier op en haar gelaat zag er nog interessanter uit dan anders. Allengs scheen zij zich te kalmeeren en ook den toorn van haar man te vergeter, want zij beproefde hem wat op te richten in zijn hoek, maar hij lag er zwaar als een steen. «Hij slaapt nu uren lang, alsof hy dood is", zeide zij met een treurigen blik op den dronkaard. Aan Bruck scheen deze uiting, ten halve tot lie.n gericht, zeer welkom te zijn om een gesprek te beginnen. De Fran^aise toonde van baar nalie te zijn, zóo gauw veranderde zy van stemming; zy weid levendig, ja, weldra zag ik baar weer lachen. Ik kon duideiyk aan den jongen man bemerken hoe hy alle moeite deed om een zoo gun stig mogelijken indruk te maken op de kleine Parijsche. Ik had ondertusscben den hoed diep in de oogen gedrukt; men meende zoodoende, ofschoon ik door de half gesloten oogleden alles zag, dat ik sliep. Zoo bemerkte ik, dat Bruck plotseling opstond om iets uit zijn koffer te nemen, die in het net lag. Op dit oogenblik bemerkte ik, hoe de slapende man bliksemsnel een blik wisselde met de dame. Deze blik was zóo zonderling, dat ik eerst meende mij vergist te hebben. De Fransch man sliep en snorkte en töch had ik gezien, hoe zijn oogen zich wijd openden en hoe hij vlug met de vrouw tegenover hem een Blik van verstandhouding gewisseld had. Bruck ging weer zitten en bood deFran- sche dame uit zijn voorraad een kleine ver- frissching aan, die zij met een beminlijken glimlach aannam. Wij stoomden een klein station voorbij, waar de trein niet,stilhield. Op een plek, waar de rails elkaar kruisten, kreeg de wagen een sterken stootBruck vloog tegen het lichaam van den slapend en Franschman aan. Onder den plaid, dien de Franschman om zijn schouders had geslagen, kwatfl, schoon maar voor een oogenblik, een hand zonder handschoen te voorschijn. Drommels, de man had drie handen 1 Deze ontdekking maakte me zóo beteuterd, dat ik meende te droomenHoe kwam deze zonderlinge man aan de derde hand? De hand van .Bruck was het niet, want deze Bad met beide handen de kleine mooie hand der Franfaise gegrepen en scheen niet zeer genegen, die weer los te laten. Twee met handschoenen voorziene handen van den Franschman lagen gevouwen op zijn knieën, de derde hand, zonder handschoen, was weer onder den plaid verborgen Een dier handen moest valsch zijn Kon het niet zijn, dat de gewaande han den van den man daar op zijn knieën lagen om Bruck, die naast hem zat, geen wan trouwen in te boezemen? Waarom had deze zonderlinge maD, on danks den warmen avond, een doek om de schouders geworpen? Ik was nog niet heel ervaren in die din- 8en, maar had toch wel van deugnieten ge oord, die de coupé's binnendringen en de reizigers bestelen. Bruck boog zich over de sierlijke kleine hand der Fransche dame. Ily scheen zeer opgewonden; bij fluisterde nu nog alleen met de schoone tegenover hem, maar het schenen woorden vol hartstocht. Hoe inte ressant dit tooneel ook was, het was voor mij op dit oogenblik meer waard om den man te bespieden. Bruck zat ver voorover gebogen, zoodat het gelaat van den Fransch man verborgen was achter zijn rug. Maar over den schouder van Bruck heen kon de Fran^aise haar landgenoot in het gelaat zien en weer bemerkte ik, hoe zy een stillen blik wisselde met den blijkbaar slapenden man. Plotseling drukte zij Bruck terug in zijn hoekzij scheen niet toe te staan, dat hij haar nogmaals de hand kuste. (iSlot volgt.)

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1