Gemengd Nieuws. Stadsnieuws. SAau de Rijks-universiteit te Utrecht is ans ook -een dames-studentencorps opge richt, waartoe reeds 15 vrouwelijke studen ten als lid toetraden. fS"'"- ^.Hoe begeerlijk openbare betrekkingen met vast salaris zijn, blijkt wel weer hieruit, dat voor Directeur van den Gemeentelijken tram- dienst en den Gemeentelijken electrischen- dienst te Amsterdam een kleine 400 sollici tanten zijn, en dat naar 30 plaatsen als con ducteur bij de elcctrische tram Haarlem- Zandvoort door meer dan 1000 liefhebbers .wordt gedongen! Dat men de kunst van bacteriën vangen met het schepnetje ook elders verstaat, kan wel blijken uit het volgende berichtje uit de Arnh. Ort. Nu het weder gevroren heeft en men op nieuw -begonnen is met ijs te verzamelen voor de kelders der banketbakkers, is het wellicht niet overbodig, dezen te wijzen op de verontreiniging, welke zij met dit ijs in hun huis brengen en het gevaar waaraan zij zichzelven, hun gezin en bun afnemers blootstellen. Gedurende het geheele jaar wordt het straat,vuil geworpen in een kolk nabij den Vosdijk, en zoodra het ijs eenige centimeters dik is, wordt het daar weggehaald om de ijskelders van voorraad te voorzien. De heer Reesse, die chemisch zuiver ijs leverde, moest zijn fabriek reeds twee jaren doen stilstaan, omdat hij met dit bacteriën-ijs niet con- curreeren kon. De firma Van Houten, te Weesp, is naar men weet bezig ee., woningpark aan te leggen, waarop arbeiderswoningen en wonin gen voor ambtenaren worden gebouwd, moestuinen, bloemtuinen en parken zouden worden aangelegd. Nu is er op eens een kink in den kabel gekomen. Voor de uitvoering dezer plannen stond een stoomgemaal in den weg. De firma Van Houten wilde het koopen, een nieuw stoomgemaal leveren, de kosten voor afbre ken, opbouwen, verplaatsen enz., voor haar rekening nemenhet zou het betrokken polderbestuur geen cent kosten. Maar het waterschap heeft nog een en ander te ver effenen, maakt van de gelegenheid gebruik, wil er nog een extra slaatje uil slaan en eischt boven al het andere nogtachtig duizend gulden. De firma is niet genegen aan dien eisch te voldoen en nu loopen een 250 men- schen meest poldergasten zonder werk, want liet werk is gestaakt en de mooie plannen schijnen tegen den grond te liggen. Het polderbestuur leert nu op gevoelige wijze, dat, wie 't onderste uit de kan wil hebben, enz. Twee landbouwers to Warfum (Gron.) hebben een verschil over een stuk grond. De een laat er met 27 man een sloot door graven, welke onmiddellijk door 18 arbei ders van den anderen boer wordt gedempt. Het werkvolk is wonderwel ingenomen met deze nieuwerwetsche werkverschaffing, welke goed betaald wordt, omdat elk der werkgevers toch denkt, dat de tegenpartij de kosten zal dragen. Bij het Hof en de Rechtbank te 's-Herto- genbosch zijn op dit oogenblik niet minder dan tien gevallen van moord of mishandeling met doodelijken afloop aanhangig. 't Moet echter gezegd, dat de daders er daar goedkoop afkomen. Een 24-jarig brik kenbakker, die 31 Augustus jl. te Jabeek een kameraad doodstak, kreeg 6 jaareen 45-jarig onbezoldigd Rijksveldwachter, die 21 October opzettelijk een man uit Sittard doodschoot, slechts 5 jaar gevangenisstraf Een bekend figuur op de Bossche markt, iemand dio daar heel wat te zeggen beeft onder zijn mede-negocianten, stond Dinsdag jl. zijn appelsine's uit te venten tegen acht om een dubbeltje, toen een concurrent uit Rotterdam het waagde hem onder de duiven te schieten en ze tegen 10, 12, 14, 1b voor 'n dubbeltje van de nand te doen. Daar op eens schreeuwt de Bosschenaar: »Minse, pak weg, twintig om'n dubbeltje! geen gezanik hier met Rotterdam Nu, Rot terdam was geslagen en blij zijn voorraad aan den zóo scherp concureerrenden collega tegc/i 15 om 'n dubbeltje in zijn geheel te kunnen overdoen. En toenWel, toen was de prijs weer als te voren »acht om 'n dub beltje'*, en de Rotterdammer werd ziek van ergenis, ziende hoe de ander hem toch nog te gauw af was geweest. Deze was welwil- lefid genoeg er hem, bij uitzondering, negen voor éen dubbeltje aan te bieden 1 In Friesland beginnen de zuivelfabrieken hoe lunger zoo meer de inelk te betalen naar het vetgehalte, en daarvoor bestaan wel redenen, al was 't alleen maar om de 4>\vasscherij" van^de melk tegen le gaan, want sommige al^e zindelijke hoeren hou den daar nogal van, in weerwil dat die zin delijkheid menigen veehouder voorden strafrechter braclit. Er wordt nu hoofdzakelijk gelet op de qualiteit der molk, dat den boeren aanleiding geeft om deugdelijk veevoeder te koopen. Men deelt ons mede, dat van 24 tot 27 Juni te Apeldoorn Nationale kegel wedstrij den zullen worden gehouden, bestaande in korps-, personeele- en vrije baan wedstrij den, in een speciaal daarvoor ingericht ge bouw met tien nieuw aan te leggen banen, waarvoor reeds verschillende gouden-, ver guld-zilveren en zilveren medailles door cor- poratiën en particulieren zijn toegezegd. /.eker zal dit bericht vele liefhebbers van deze sport aanmoedigen, op die dagen een kijkje te gaan nemen in het om zijnschoone ligging algemeen in den lande bekende Apeldoorn," met het daaraan onmiddellijk grenzend Koninklijk Baleis «Het Loo" en zijn prachtige boschryke omgeving. Als je nu toch heelemaal geen hond heb, heb je toch ook niets te maken met de honden belasting, zoo dachten een 70-tal Amster dammers en vulden hun beschrijvingsbiljet niet in en zonden het dus ook niet terug. Maar, o wee! Ze kregen een dachvaar- ding thuis en zaten Zaterdag in de bank der beschuldigden. De een beweerde bij kris en kras, nooit een hond in huis gehad te heb ben een ander had een winkel, waar nog wel eens honden in en uit liepen en vroeg of hij voor die honden dan belasting moest betalen Wel neen, in het geheel niet. Maar voor het niet-invullen van het beschrijvings biljet zullen de meesten f 6 boete moeten be talen, of er voor moeten brommen, naar keuze. Door de Vereeniging van de II. Catliurina van Senen zijn in het afgeloopen jaar de volgende goederen aan de armen uitgedeeld 151 lakens, 83 sloopen, 78 mutsen, 70 jakken, 41 zakdoeken, 78 halsdoeken. 83 hemden en 12 boezeroenen, benevens 110 lakens, 55 sloopen, 55 jakjes, 110 hemdjes, 165 witte luiers en 55 wollen luiers voor kinderen. De Vereeniging bedankt de leden voor bun milde bydragen, alsmede de dames, die haar eenige goederen hebben geschonken. Zij beveelt zich tevens voor het volgende jaar in aller bekende offervaardigheid aan. Hartelijk dankt zij tevens den onbekenden gever van f40. Welkom was die milde gift, daar de uitgaven f328.595 en de inkomsten f241.75"1 beliepen. Van zeer betrouwbare zyde vernemen we, dat hier is opgericht een »Anti-revulutionnaire Propaganda-club" wier doel is, gratis of tegen zeer kleine vergoeding anti-revolutionnaire bladen of kleine geschriften te verspreiden onder hen die uit mindere bekendheid met de anti-revolutionnaire beginselen dergelijke geschriften zouden wenschen te lezen doch niet bij machte zijn, die te koopen. De club bestaat uit leden vtfh de anti-re volutionnaire Kiesvereeniging en van »Patri- monium" en zoowel het Bestuur als de leden zijn mannen uit het gewone volk. Dat ook daarom deze club den steun be hoeft van de gegoeden, behoelt wel geen betoog; en dat zijdie ruimschoots zal ont vangen, al evenmin. Contribuanten en donateurs kunnen te allen tijde de vergaderingen der club bijwonen. Herinnerd zij nogmaals aan don Kunst avond, morgenavond te 8 uur ten bato van de Vereeniging «Liefdadigheid" te goven. Gelegenheid tot plaatsbespreking wordt geboden Dinsdagmiddag te half éen. Indien verzuimd mocht zijn, bij dezen of genen de lijst aan te bieden, dan kunnen te gelijker tijd nog kaarten worden genomen. Er zijn er, jammer genoeg, nog heel wat beschikbaar. Naar wij uit goede bron vernemen, zal mr. P. J. Toelstra a. s. Zaterdag 11 Maart in de groote zaal van A'micitia" als spreker optreden voor de Sociaal-Democratische Ar beiders Partij, hier. I)e »pikketol", meer bekend als drijftol, het speeltuig van Hugo de Groot op Loeve- stein en van Vader Cats, is weer algemeen in gebruik. De geheele stad door zijn jon gens en meisjes weer druk aan 't tollen. De bewoners der nauwere straten klagen er minder over dat een voorbijganger zoo dikwijls geraakt wordt dan wel, dat er zoo heel vaak een tol door de ruiten vliogt, wat allicht in een eenvoudige arbeiderswoning een uitgaaf van 60 cent veroorzaakt, die op niemand te verhalen is, terwijl toch min stens een halven dag gewerkt moet worden om die som terug te verdienen. Daar hebben de kinderen nog geen ge voel voor, maar als de ouders der tollende jeugd er zich niet meebemoeien, zal de politie tusscheribeide moeten komen. Door de politie alhier zijn 2 personen, die gesignaleerd stonden in hér. algemeen politie blad aangehouden en naar Utrecht, overge bracht. Een geweldige kijf- en vechtpartij beeft Vrijdag weer eens plaats gehad onder 't volkje dat met zijn woonwagens altijd post vat bij het Militair hospitaal. En toen men moe was van 't kijven, werden door deze bent van lappersen krammers de kwetsuren, door de af en toe wat heftige gesticulatie ontstaan, spoedig gerepareerd. l)it als tegenspraak van het gerucht, dat Vrijdag buiten de Kamppoort, een moord zou zijn gepleegd. Vrijdagmiddag, brak gedurende do afwe- beid der bewoners, in bet l'uternusterstaatje een binnenbrand uit. Door de spoedige hulp der buren was het vuur evenwel spoedig gebluscht. Te Baaru is thans een commissie voor woningbouw uit «Patrimonium" gekozen, bestaande uit de heoren J. Bonhoif Jr., J. P. van Arkel, A. van Gemeren, P. R. Kvor- aars, Th. Doys, K. Letter, R. N. van Leeu wen, Ij. van der Maai' en B. Breunesse. Het doel van deze nieuwe vereeniging is, gelijk we reeds kort vermeldden, het slichten van goede, doelmatige arbeiderswoningen en van kleine burgerwoningen. Het is nietz o- zeer te doen om liet aantal woningen belang- rijk uit te breiden, maar wel om betere woningen te krijgen, waarom dan ook in het plan der vereeniging ligt onbewoonbare huizen en krotten op te koopen en af te b reken. Het is der vereeniging natuurlijk niet om winst te doen. Om hot doel te bereiken, zal een leening worden uitgeschreven tegeneen matige rente, in aandeden van f250 met met jaarlijksche aflossing. De loden van liet Bestuur zijn steeds bereid, alle gevraagde inlichtingen te verschaffen. Tot candiduten voor oen lid van don Ge meenteraad van Barneveld zijn thans gesteld de heerenAH eineman, J. J. de H eus de G. Ilooijer en J. Mulder. De stemming zal plaats bobben op Dins dag 14 Maart a. s. Do ingenieur Hannag, te Glasgow, schryft het volgende eenvoudige middel voor om vorming van ketelsteen In stoomketels te voorkomen. Men behoeft slechts een bolrond of cylindervormig stuk zink, door hot mid den waarvan een koperen staaf gaat, in den ketel te plaatsen. Aan de beide uileinden van de koperen staaf zijn koperdraden be vestigd, Welke aan de wanden van den stoomketel gesoldeerd worden. Bij hut water voegt men per kub. Meter vier Kilo keuken zout. Begint men nu te stoken, dan ontstaat een galvanische werking; de zuurstof zet zich af op het zink en do waterstof óp hol jjzer van den stoomketel. Door de waterstof laat de ketelsteen los en verhindert de vorming van anderen ketelsteen. De toestel, »e!ectrogne-Hannag" genaamd, kan zes maanden achtereen wérken; hij is bij de Engelsche marine in gebruik, en men heeft er ook proefnemingen mede in Fran krijk gedaan. (Mbl. t. Vorv.). Ton bewijze van den omvang der vogel- moord in de Italiaansche grensprovinciën be richt men, dat de door Zwitsersche grenswach- In dc Vrijdagavond gehouden vergadering van het Kies-college der NeJ. Hervormde gemeente v rd, ter voorziening in de vaca- ture-Mansveit, hel volgende zestal opgemaakt; ds. R. Jaarsma, te Balk; ds. D. Van Kreve len, te Beekbergen; ds. C. J. van Paassen, te Meppel; ds. N. M. de Ligt, te Middel burg ds. D. P. Brans, te Soesten ds. W. A. Keers te 's Heer Arendskerke. Hierna werd het drietal gekozen als volgt ds. Jaarsma, ds. Keers. en ds. De Ligt. De benoeming geschiedt 17 dezer. Van de lótelingon der lichting 1899, voor de provincie Utrecht aangewezen, zullen er 7 worden ingedeeld bij de zeemilitie. In bet afgeloopen jaar werden liter uitge reikt 244 at beidskaarten. Op ultimo Decem ber 1898 waren hier werkzaam in 162 fa brieken of werkplaatsen, 234 jongens en 89 meisjes van 12 tot 16 jaar en 181 vrouwen boven de 16 jaar. Tegen 5 personen werd ter zake van overtreding der Arbeidswet in dat jaar proces-verbaal opgemaakt. Onze vroegere stadgenoot de heer D. Bur- ger, die vóorverieden jaar eind-examen af legde aan de Hoogere Burgerschool hier en sedert aan de Polytechnische school te Delft studeerde, had Vrijdag de onvoorzichtigheid, te 's-Gravenhage, waar hij woonde, op een reeds in beweging zijnde stoomtram der H. IJ. S. M. te springen, doch daarbij te vallen met het ongelukkig gevolg, dat beide beenen zwaar werden verwond, ten gevolge waarvan hij denzelfden dag overleed. Het droeve bericht wekt hier diepe deernis. Bij het Donderdag te Utrecht gehouden examen Nuttige handwerker! zijn o. a. ge slaagd de dames: G. A. Berendsen, C. J.M. Bergmans en B. R. Buisman, allen van het Pensonaat der Eerw. Zusiers van O. L. Vr., hier. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de miliciens der lichting van 1899, die in het bezit zijn van het getuigschrift dat zij met voldoenden uitslag het voorbereidend militair onderwijs hebben bijgewoond, bij de korpsen zooveel mogelijk met elkander bij éen compagnie gehuisvest zullen worden en dat bij de regeling hunner verdere op leiding, met de verkregen geoefendheid re kening behoort gehoudeu te worden. De zilveren medaille voor 24-jarigen dienst is Vrijdag op plechtige wijze uitgereikt aan adjudant C. L. van Brederovde, van het 4e bataljon 5e regiment infanterie hier. Bij het 5e regiment infanterie ziju bevor derd tot milicien-sergeant de milicien-kor poraals P. van Nieuwenhove», A. van Dee- len, J. M. A. Buscjuet, A. van Vliet en J. A. Vermaastot milicien-korporaal de miliciens P. J. Hazeloop en G. K. van Halen. Luitenant E. F. C. baron Rentinck, van het 3e regiment huzaren wordt 1 April en luitenants A. L. van Harpen Kuijper, van het le, en L. C. Beynen, van het 3e regi ment, worden 1 Juni eervol ontheven van hun detacheering bij de Rijschool hier en teruggeplaatst bij hun korps. Luitenant M. R. Drijfhout vari Hooff wordt gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draagbare wapenen aan de Hembrug. Wanneer Willem Boesnach optreedt als impresario, dan weet men vooraf, iets goeds te zulldh hooren. Zooook Zaterdagavond in »Amicitia" toen, naast Chrétienni met een ganscbe reeks nieuwe nummers, »les quatre dames proven- pales" deden denken aan een goed Parijsch "variété. WeJk een eigenaardige toiletten, wat een lieven zang, wat mooie standen, wat guitige dictie. Jammer, dat er in den laatsten tijd weer opeens zóo veel te doen is geweest en er nu nog weer zooveel voor de deur slaat, 't Is niet bij te houden. Vandaar een klein auditorium, maar een zeer goed, de besten van ons uitgaand pu bliek. Als Boesnach bij zijn plan blijft en hij met deze joyeuse bent bier binnenkort terug komt, dan kan hij rekenen op een volle zaal. Die voospelling is waarlijk niet gewaagd. Stand op 6 Maart van de korps-wedstrij den in het schiet-concours, uitgeschreven door de Nationale schietvereeniging Wit- helmina" en sedert 29 Januari des Zondags en des Maandags gehouden in de groote zaal van »De Arend":, Geweer. Eendracht le Utrecht, le ploeg, 277 punten; dd. Schutterij, Haarlem, 255 p Generaal Van Merlen, te Haarlem, 253 p. 's Lands Weerbaarheid, te Utrecht, 252 p. Afd. van den Ned. Bond van Oud-onderofficie ren, te Amsterdam, 247 p.Kon. Scherp schutters te Rotterdam, 2e ploeg, 246 p. Willem Teil, te Harderwijk 241 p.; Kru- ger's vrienden, Rotterdam, 241 p; Schut terijkader vereeniging Broederschap, te Amersfoort, 241 p.Kon. Scherpschutters te Rotterdam, le ploeg, 241 p.; Culem- borgsche schietclub, 238 pClaudius Civilis, Haarlem, 235 p. Tuks. Neerlands Burgerwacht, te Sloten. 450 p.; Kon. Scherpschutters, te Zwolle, 450 p, Willem Teil, te Harderwijk, 435 p.Culcm- borgsche schietclub, 433 p.Afd. van den Ned. Bond van O. O., te Amsterdam, 433 p. Generaal Van Merlen, te Haarlem 429 p. Eendracht, te Utrecht, 427 p.'s Lands Weer baarheid, te Utrecht, 425 p.Kon. Scherp schutters, te Rotterdam, le ploeg 422 p. idem 2e ploeg, 403 p. Claudius Ci\Tilis, Haar lem, 366 pTrou moet blijeken, Weesp, 354 p, Dag-medaillesgeweer A. M. van Dijk, Haarlembuks J. P. de Klerk, Maasluis. De wedstrijd wordt heden voortgezet en beëindigd op 12 en 13 Maart. Hoe heel weinig belangstelling, gistermid dag in de »De Keizerskroon". En tocli had den de couranten het vermeld en was aan tal van winkels geafficheerd, dat daar zou plaatshebben de eerste kamp in de wedstrij den om het kampioenschap op Degen en Sabel. En men wist, dat de twee sterkste vereenigingen in don lande hier hun vrede- lievenden slryd zouden stryden»E, M. M. A." van Amersfoort en »De Vrye Wapenbroeders" van Amsterdam. En er werd mooi, heel mooi getrokken geen van beide vereenigingen gaf éen haar breed toe; beide hadden hun beste scher mers uitgekozen en de hoofd-sercondnnf, de heer J. J. P. Alexander, had dan ook menig moeilyk oogenblik. Van tweeën tot bij zevenen werd getrok ken, mot dezen uitslag: degen E. M. M. A. 21 touchés, Vrije Wapenbroeders 16; sabel E. 10. V. W. 23. Voortzetting aanstaunden Zondag, te Haarlem.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2