Donderdag 23 Maart 1898. No. 4860. 48e Jaargang. Stadsnieuws. Het Verlofpaard. Oitgave A. H. VAN CLE E FF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden /'I.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel moer 10 cent. Grooto lettors naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en ontcigoningsadvortcntiën per rogel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden do incasseerkosten in rekening gebracht. fiuroau KORTEÜRACHT 6 6. Tolephoon 10. KENNISGEVINGEN. Stremming van het vorkeer. Do COMMISSARIS dor KONINGIN in do provincie UTRECHT, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de vansage voor voertuigen en voo over do Ba- voorUchc brug gestruind zal zijn van en met 1 April u, s., dos voormiddagH te <i uur, tot en met 14 April daaraanvolgende, des namiddags te 7 uur. In het verkeer van voetgangers zul worden voorzien. Utrecht, den 120 Maart 1899. De Commissaris der Koningin voornoemd, SCI 11 MM ELPEN NI NOK v. d. O. van NI JEN BEEK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van hot publiek, dat door hen aan H. van RULLER en zijne rechtverkrij genden vergunning is verleend om oen sigaren fabriek en drogerij van sigaren opteriohten in het perceel alhier gelegen aan don Zuidsingel, wijk A. No. '265, kadastraal bekend onder sectio E. No. 44S0o. Amersfoort, den 20 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, F. D. SC1IIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Til. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 28 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat heden is vastgesteld en van don 23 Maart tot en met den 21 April a. s. tor Secretarie voor een ieder ter visie zal liggen en in druk tegen be taling der kosten verkrijgbaar is do KIEZERS LIJST voor 1899/1900. Een leder is bevoegd tot en met 15 April a.s. bij liet Gemeentebestuur verbetering van die lijst te vragen, op ongeregeld popier krachtens art. 50 der gemelde wet, op grond dat. hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. De ingezetenen worden nadrukkelijk gewezen op de wenschelijkheid, zich ter Sooretarie te komen vergewissen of zij op de Kiezerslijst zijn geplaatst, daar, mocht dit verzuimd zijn, alsdan herstel nog mogelijk is door middel van reclame. Tevens liggen ter Secretarie de alphabetiaehe lijsten, bevattende de namen van hen die nieuw op de Kiezerlijstzijn gebracht en van do afge- voerden, ter lezing. Amersfoort, 2*2 den Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, F. D. SCH1MMELPENN1NCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Feuilleton. Ter Dinsdagmiddag van kwart vóór tweëen tot kwart over driöen onder voortzitting van den Burgemeester, mr. F. D. graaf Schimmeipenninck, gehouden Raadsvergade ring waren alle leden tegenwoordig met uit zondering van do heeren Van Kalken on Garieanno. De hoeren Gerritsen en Van Es- veld kwamen iets na de opening, onderschei denlijk toen het ie on het 3e punt der A- genda juist in behandeling was gebracht. Nu het lezen en zonder wijziging vaststel len der Notulen van de vergadering van 7 Februari werd in behandeling genomen het request van mr. J. N. Rastert tot toelating, na voldoend afgelegd examen, van zijn doch ter tot «Ie lessen van het Gymnasium overeen komstig het gunstig advies van hot Curato rium en het evenzeer gunstige pneadvies van B. en VV. werd z. b. st. besloten het verzoek toe to staan. De heer V an Beek vroeg by de alge- moene discussion of het toestaan van dit verzoek meebracht, dat voortaan steeds vrouwelijke leerlingen zouden worden toe gelaten. De Voorzitter antwoordde spr. dat het in de bedoeling van B. en NV. lag, het geen óok sprak uit hun pneadvies, om deze quaestie geheel ongepraejudicieerd te laten, en slechts zou beslist worden op dit speciale verzoek. De hoer Van Beek repliceerde, niet ge heel voldaan te zijn over dit antwoord en meende, dat wanneer eenmaal een stap wierd gedaan in deze richting, het zeer moeilijk zou zijn, later van inzicht to veranderen. Spr. had liever gezien, dat in het pneadvies ware gesteld, dat men meisjes zou toelaten als de jongens niet alle plaatsen bezet hadden. Do V o o r z i 11 e r antwoordde, dat by oen latere aanvraag van dezen aard de Raad nog geheel vrij is om te beslissen. Z. h. st. werd hierna bes!'" jn tol af- en overschrijving van posten op ..o fjegrooting der dd. Schutterij, dienst 1898. Aan de orde kwam een missive in zake het Rijkssubsidie voor de Hoogere Burger school, met ontwerp-roquesten aan II. M. de Koningin en aan Z. E. den Minister van Binnenlantfsche zaken. Z. d. en z. h. st. werden deze ontwerp- requesten goedgekeurd. Bij Kon. besluit van 10 Februari 1880 werd het subsidie vastgesteld op f8000; ten vorigen jare verzocht liet Gemeentebestuur den Minister het subsidio met f'2000 te ver- hoogen L. E. stond slechts f 1CKK) toe, welke op de Staatshegrooting werden uitgetrokken. Om dat bedrag te kunnen toucheeren moest het request aan H. M. volgen. Aan den Mi nister werd echter gerequestreerd om hot subsidie nu te verhoogen tot f10 000, ten einde te gemoet te komen in de kosten, ontstaan door de splitsing dor klasson ton believe van de leerlingen die uit andore Gemeenten di ll. B. S. bezoeken en de stad op kosten jagen. Tot Gemeonte-beelkundige werd hierna met ulgemeene stemmen herbenoemd dr. H. W. Schreuder. die periodiek aftrad. Aan de orde kwam nu een ontwerp-con tract betredende vorbindingssporon met de üemeontelyko gasfabriek, dat na lange de liberatie werd teruggezonden naar de afdea- lingen. Wel steldo de Voorzitter voor, geen ulgeineene discussion hierover to houden, tenzij men het ontwerp wilde bestreden, doch do hoor K I o b e r verzette zich hier tegen en daar hij behoorlijk werd onder steund, worden de algeineene discussion ge houden mot bovengemeld gevolg. De heer K 1 e b e r dan zoide, dat, toen het voorstel werd gedaan tot aankoop van het terrein voor een zooveel hooger bedrag als het een paar jaar te voren te verkrijgen was, werd gewezen op de gunstige ligging aan spoor en water, hetgeen tengevolge had dat ook zij dio den koopprijs to hoog von den, stemden vóór den aankoop. Thans ech ter blijkt uit hot ontwerp-contract dat de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij zoor bevoordeeld zal worden. I Een andere vraag is deze: in welko con- 1 ditie zal inon geraken als hot ontworpen Niouwe Station er zal zyn Spr. gelooft, dal er dan voor do Gemeente gunstiger voor waarden zullen te bedingen zyn. Waartoe zulk een haast gemaakt, waar men nog tijd hoeft lot Augustus 1900? Spr. hoeft een ernstig bezwaar tegen do hoogo kosten van aanleg, te weten f7000, Elders, te Utrecht en te Lochein, zijn die kosten aan zienlijk kleiner. Maar ook art. 7. stelt de zaak op zeur losse schroeven immers daar wordt gesproken van «onder voorbehoud der goed keuring door de spoor weg-maatschappij". De aanlegkoston te Utrecht bedroegen voor een lijn van 350 M. 16000, doch du spoor weg-maatschappij moest daarvoor tuingrond aanknopen, welke haar f3000 kostteboven dien bedong de fabriek, dat alle waggons zonder kosten direct van- en naar do fabriek werden gebracht en kreeg men du halte- Vechtbrug. Hul lyntje naar do fabriek te Lochum kostte f3000, met inbegrip van een brug over do Berkel. Hot wil spr. voorkomen dat, na ooti min der haastig overleg, do betrokken spoorweg*: maatschappij, óok met het oog op don wa terweg, wel wat water in haar wyn zal doen 3 (Slot). Wat zyn die jongelui toch ondeugend I zei 't baronesje plagend. Slechts een luite nant is in staat, zoo iets op touw te zetten en zooveel geld te verspillen, enkel om een paar dagen verlof te krijgen. Een paar dagen Ach neen, zoo lang duurt het niet eens; ik moet van-nacht al weer terug. Uw kolonel schijnt een heel onaange naam menscb zei Marguerite boos. Telkens als u bij ons is, moet u woer dadelijk weg. Ik bewonder u werkelijk, dat u nog de moeite doet, zóo'n korten tijd te komen. Mag ik u zeggen, wolke de voor naamste reden van mijn komst is?... Ja...? ik ben waarlijk nieuwsgierig ik wou een telegram afzender. Zij lachte hnrteliik. Dat iiadt u thuis óok kunnen doen Neen, antwoordde hy, om dat tele gram te kunnen afzenden, moest ik hier komen. Is 't onbescheiden, te vragen naar den inhoud dier dépêche Heeft u misschien oen nieuw.verlofpaard te bostellen Neen, barones. Als ik straks afscheid van u neem, zal ik inij veroorloven, u de dépêche voor te lezentot zoo lang blijft het staatsgeheim.Mag ik, om u schade loos te stollen, u wat van deze compóte presenteeren Bij 't overreiken der kristallen schaal raakten zijn vingers de harehij zag, hoe zij kleurde. Was 't inbeelding, dat hy een zachten druk van haar slanke vingers meende te voelen Ze zagen elkaar aan, en hun oogen spra ken, terwijl hun mond stom bleef. Ik denk, dat onze* buren ongeduldig zullen worden, vermaande zij eindelyk, en hij liet haar hand vrij. Hij was onrustig; hij brandde van ver langen om te weten of zij hem óok lief had, zooals hij haarof naar ontroering gister, toen ze hem weerzag, onkel verle genheid was geweest. Zy scheen zyn gedachten te raden, want een heele poes stokte het gesprek, torwyl zij verlegen op haar bord tuurde. en stelt voorof renvooy naar de afdeolin- gen, bf renvooy naar B. en W. De Voorzitter: naar wie van beiden verlangt spr. De heer K I e b e rnaar tie afdoelingen. De heer Visser, Wethouder van Open bare werken, merkt op, dut de hoer Klobor zoide, dut er geen haast was by deze spoor- - wegverbinding, maar bedacht hy wol, dat lang vóór Augustus BMX) de kolen moeten zijn aangevoerd on ook dat voor dun bouw dozo verbindigswog zeer voordeelig voor de gemeente kan zyn. De Centraalspoor berekent niet meer dan den kostendon prys en ook hier zal zij do wagens kosteloos van- en naar de fabriek vervoeren. Wat hot stellen op losse schroe ien betreft, kan spr. niot aannemen, dat de .poorweg-maatschappij zou handelen tegen het belang der aandeelhouders. Eu wataun- ^aat het Nieuwe station, wie woet mot nuuw- ceurigheid wanneer dit or zyn zal? Do V o o r zift e r moet ook met nadruk et voorstel-Klober bost ry dop; voornamelijk komt spr. op tegen de mooning als zou er geen haast zyn. Wethouder Visser wees reeds terecht op het nut, vun dezo verbin dingslijn te trekken by den bouw, want zware materialen, dio franco- station worden gele verd, zullen langs die Iyn direct kunnen worden gebracht op hot terrein en dus niet voor Gemeente- rekening per as vorvoerd behoeven te wordeu. Ook de qurestio van dcu kolenaanvoer is zeer beloekonisvol. Du heer Klobor repliceert, dat zyn over tuiging niet gewijzigd is en zegt, dat de heer Visser niets bewees togen hot door spr. aan gevoerde. Spr. begrijpt niet wat er tegen is, de zaak nog eens te behandelen in de afdoe lingen on blyft het gevuurlyk vinden, haar zó o a bout portunt af lo doen. W u t h o u d er V isse r inoc-t toegeven dat hij zonder bewys zich van do zaak af maakte, doch herinnert dat de 0. 8. den weg tegen kostenden prijs levert en ook dat inen niot to lang kan uitstellen mot het oog op den kolenaanvoer. Het goldt hier een contract en dus een uannemon ol' niet- aannemen. Spr. ziet niet in, dat liet nu nog weer behandelen in de afdoelingen tot eonig nut is. Do heer KI ober herhaalt, dat hy alleen wil voorbehouden vryheid van handolen. Zyn voorslei wordt hierna aangenomen met 9 tegen 6 stemmen (tegen: het collogo van B. en W. en de heeren: Creockewit, Van der Want en mr. Van Zijst). Overeenkomstig do Verordening word hierna z. h. st. do jaarwedde van den ouderwijzer P. W. van Schondol mot 150 verhoogd, we gens lnngdurigon dienst. Eveneens werd z. h. st. besloten om den spoelsteiger aan den Zuidsingel naast de R. Moet u al weg? vroeg zy eindelijk, toen hij op zyn horlogo zag. Goddank nog niet, barones, maar spijt rny, dat liet diner zoo lang duurt; ik had er van gedroomd, met u nog oen wals te maken; daarvan zal nu wel niets komen! Uitstel is geen afstel, zei zo vroolyk, een anderen keer moet u wat meer tijd meebrengen. Een anderen keer? Dat zegt u zoo licht! antwoordde hij treurig, mijn groot- verlof heb ik in 't voorjaar al gehad. Eer ik weer op reis kan gaan, zal zeker dit jaar en oen goed deel van hot volgondo voorby zijn! Wie weet barones, waar u dan is!... Misschien zien wij elkaar vandaag voor 't laatst. Zij werd bleek by die woorden, en hot wijnglas ontglipte bijna aan haar bevende vingers. Hy wist nu, dat bot waar was. wat hy gehoopt had, en zacht lluistoronu waagde hy de vraag Barones.Marguerite.zou 't je werkelijk lood doen, als we elkaar nooit weerzagen Zy koek hem aan mot grooto, vochtig- glanzende oogen. Niet weenon I smeokto hy toedernu is alles goed. Ik kan hier niet zeggen, wat ik je wel zeggen wilde, maar je weet wel, wat hot is 7 En toen z\j gelukkig glimlachte, vervolgdehjj: Mag ik je nu het telegram voorlezen, dat ik al den geheelen dag by mil heb en alleen mot jo verlof afzenden mag 7 Zy knikte zwygend, en een brandend rood kleurdo haar wangen, toen ze las: «Commandant tmzaronregiment «Prinz Joachim". Sta ou 't punt, mij te ongagee- ren. Verzoek beleefd vyf dagen verlenging verlof". Angstig bespiedde hy haar gelaat en vroeg zacht: Mag ik dat afzenden Wil je hot niet wat veranderen vroeg zij schalks. En toen hy haar, op haar ver zoek, oen potlood overhandigde, streek zij don eersten zin door en schreef: «Heb my zooeven geëngageerd". Met moeite bedwong hij een uitroep van vreugde; by hief het glas op en stiet mot haar aan. Beider oogen strualden van vreugde. Het Verlofpaard had zyn plicht gedaan I

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1